AKTUELNOSTI<>
012006<><>

Risk 2210 A.D.

Ne radi na struju, a zabavno je!

Iako kod nas kultura igranja stonih igara nije toliko razvijena kao u zapadnim zemljama, postoje dve igre za koje je svako čuo, ili bar svako koga iole zanima igranje – Monopol i Riziko. Da li zbog toga što se bave dvema velikim ljudskim strastima – pohlepom za novcem i ljubavlju prema ratovanju – ili zbog nečeg drugog, tek ove dve igre su tokom godina svog postojanja postale jedni od najpopularnijih vidova „ubijanja vremena” na svetu. Izašle su stotine i hiljade izdanja, razne modifikacije ili pak potpuno nove igre inspirisane njima, a čak ni ubrzana ekspanzija digitalnih ostvarenja nije uspela da ih ugrozi (bar ne previše).

Igra Risk 2210 A.D. firme Avalon Hill nije, kao što biste mogli pomisliti, samo Riziko u novom pakovanju. U pitanju jeste igra zasnovana na klasičnom Risku, dakle cilj igrača je globalna svetska dominacija, ali je sve to podignuto na jedan viši nivo dodavanjem novih slojeva i nešto drugačijih taktičkih izazova, a pored svega toga, igra je smeštena u novo okruženje, u svet budućnosti. Može da je igra dva do pet igrača na mapi koja je podeljena na 42 oblasti. U pitanju je mapa sveta, ali se ona dosta razlikuje od one koju poznajemo. Naime, u pitanju je postapokaliptični svet u kojem granice i nazivi država umnogome odudaraju od današnjih (na primer, južni deo Evrope se naziva Imperijalni Balkan), a neke teritorije su u potpunosti opustošene (na početku igre igrači nasumično odabiraju četiri polja koja su uništena radijacijom). Pored svega toga, za razliku od klasičnog Riska, ovde postoje i nešto drugačiji tipovi zemalja. Takvi su podvodni regioni koji povezuju kontinente, kao i kolonije na Mesecu. Naravno, kontrolisanje ovih teritorija donosi igračima određene bonuse.

Kao i ranije, igrači imaju svoje vojske (predstavljene plastičnim figuricama u nekoliko veličina), ali su promenjeni koncept koji je donelo futurističko okruženje, kao i postojanje zemaljskih, podvodnih i lunarnih kolonija, omogućili da se i tu unesu neke izmene, tačnije da se uvedu dodatne jedinice. Tako u igri postoje specijalne trupe – komandiri – koji omogućavaju da ojačate svoje pozicije ili da lakše zauzmete nove oblasti. Svaki igrač može da ima pet komandira. Svaki od njih omogućava mu neke posebne moći i da kupuje određene kartice (koje opet daju neke specijalne mogućnosti i bonuse). Tako na početku igre svako ima po jednog komandanta zemaljskih snaga (Land Commander) koji u borbi baca bolje kockice od običnih trupa (vojnici bacaju šestostrane, a komandiri osmostrane kockice), kao i diplomatu koji doprinosi odbrani teritorija. Pored njih postoje i svemirski komandir koji omogućava igračima da se otisnu na kolonije na Mesecu (ukoliko ima svemirsku stanicu u svom posedu), kao i pomorski koji je neophodan onima koji žele da prošire svoju imperiju i na podvodne oblasti. Možda najzanimljiviji od svih jeste nuklearni komandant koji daje pristup posebnom špilu karata koje daju znatne prednosti u borbi, od kojih je svakako najubitačniji nuklearni napad.

 
Glavna novčana jedinica u igri jeste energija. Njome se kupuje sve – od mogućnosti da se igra prvi u potezu, preko svemirskih stanica i dodatnih komandira, pa do specijalnih kartica. Posebno je zanimljivo određivanje toga ko igra prvi. Naime, igra je podeljena na pet poteza (svaki od njih predstavlja godinu dana), a na početku svakog igrači tajno određuju koliko ko energije ulaže. Zatim svi otkrivaju svoje uloge, a onaj ko je uložio najviše određuje ko će igrati prvi u potezu. Bitno je pametno raspolagati resursima: energiju treba štedeti jer je potrebna za kupovinu poboljšanja, ali, s druge strane, onaj ko igra prvi u potezu može da ima značajnu taktičku prednost u odnosu na protivnike. Taj igrač je u mogućnosti da regrutuje nove snage (njihov broj se određuje na osnovu teritorija koje igrač poseduje, kao i na osnovu broja svemirskih stanica) i da napadne protivnike dok oni još nisu imali priliku da ojačaju svoje zemlje novim ljudstvom.

Risk 2210 A.D. je dosta brža i kraća igra od klasičnog Rizika, pre svega zbog toga što je ograničena na pet poteza (prosečna partija traje oko dva sata), ali ništa vas ne sprečava ni da se dogovorite da igrate sve dok neko ne osvoji ceo svet i izbaci druge igrače iz igre, s tim što se u tom slučaju pripremite za mnogo sati provedenih uz igru. Ukoliko ipak niste spremni za celonoćnu zabavu, na kraju petog poteza se računaju osvojeni poeni i na osnovu njih se određuje pobednik. Svaki igrač dobija po jedan poen za svaku osvojenu teritoriju (na Zemlji, Mesecu ili pod vodom), kao i bonus poene ukoliko u svojoj vlasti drži čitav kontinent. Ako je rezultat nerešen, broji se i nepotrošena energija.

Risk 2210 A.D. je zadržao sve najbolje osobine svog prethodnika, međutim, zahvaljujući proširenju pomoću uvođenja podvodnih kolonija i oblasti na Mesecu, znatno su proširene taktičke i strateške mogućnosti, pa je samim tim i igra dosta usložnjena. Naime, sada morate imati u vidu da napad (kako vaš tako i protivnički) može da dođe takoreći sa svih strana, ne postoje više uska grla to jest teritorije koje je zbog njihovog geografskog položaja lako braniti, a specijalne kartice mogu da preokrenu tok borbe u svakom trenutku, što daje igri i finu dozu nepredvidljivosti i uzbuđenja.

Pored svega ovoga, Risk 2210 A.D. može da se igra i kao klasičan Riziko jer je u knjigu pravila uključen i dodatak pod imenom Classic Risk, mada zaista ne znamo zašto bi neko ovo radio jer ova futuristička varijanta nudi mnogo više, a pravila nisu ništa komplikovanija. Konačno, kao posebnu zanimljivost bismo izdvojili i to što se uz igru dobijaju i prazne, „blanko” kartice koje igrači mogu sami da popune (naravno, preporučuje se prethodni dogovor) svojim, kućnim pravilima. Ukoliko malo prokrstarite Internetom, pronaći ćete i primere ovakvih slobodno osmišljenih setova pravila, kao i nove kartice koje su kreirali sami igrači.

Jovana ERČIĆ

 
 AKTUELNOSTI
Risk 2210 A.D.
Šta mislite o ovom tekstu?
Šta žene žele...

 TEST JOY
Sony PlayStation Portable Value Pack

 STARO ZA NOVO
Unreal Tournament 2004: Hollow Moon

 JA, IGRAČ
Stiže Nova godina...
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera