SERVIS<>
062005<><>

Alternativni drajveri za SoundBlaster Live! i druge kartice

Rešenje za kašnjenje

Izvlačenjem maksimuma iz jeftinih muzičkih kartica one mogu da posluže i za (polu)profesionalnu muzičku produkciju.

Računar koji služi za puštanje muzike je poslednjih godina postao uobičajena pojava u velikom broju domova. Danas svaki računar ima u sebi i muzičku karticu koja mu omogućava zadovoljavajući kvalitet reprodukcije MP3 muzike, CD-ova i zvuka iz filmova. Ovo je sasvim dovoljno priličnom broju korisnika, ali, na (ne)sreću, postoje i oni koje pasivno slušanje ne zadovoljava u potpunosti, već žele da snime i „nešto svoje”. Do pre nekoliko godina za ovo je bilo potrebno, u najmanju ruku, nabaviti neku profesionalnu (čitaj: skupu) muzičku karticu i prilično dobru klavijaturu koja će omogućiti da se sve što vi odsvirate zabeleži i posluži kao izvor zvukova koje ćete koristiti u svojoj muzici. Ovo praktično znači da ako klavijatura ima 100 zvukova, i vi imate isto toliko. Bilo je nemoguće čuti zvuk nečega što fizički ne posedujete.

Na našu veliku sreću, došlo je do neverovatne promene u poslednje vreme. Pojavili su se VST instrumenti (o kojima je bilo reči u prethodnim brojevima SK). Da bi se ovi instrumenti svirali, potrebno je nabaviti MIDI kontroler-klavijaturu koja se priključuje na računar i koja tako postaje klavijatura virtuelnog instrumenta. Ovo je veliki napredak za „obične smrtnike” jer najzad mogu da, uz relativno malo ulaganje, na svom računaru snime ceo orkestar i da uživaju u muzici koju su sami stvorili.

Problem

Na prvi pogled sve zvuči divno, ali i dalje je postojao jedan ozbiljan problem. Naime, veliki broj muzičkih kartica koje se isporučuju uz prosečne računarske konfiguracije nisu bile dovoljno kvalitetne da bi se koristile u ovu svrhu.

Problem je bio u ogromnom Latency faktoru (vidi tekst u okviru). Ovo praktično znači da od momenta kada pritisnete dirku na klavijaturi, pa dok vaš digitalni ljubimac ne odsvira taj ton, može da prođe i pola sekunde što, složićete se, u potpunosti onemogućava svako sviranje. Ovo se rešavalo jedino kupovinom profesionalnih kartica na kojima je bilo moguće kontrolisati Latency i smanjiti ga dovoljno (na nekoliko milisekundi) da bi se omogućilo normalno sviranje. Ovaj način rešenja problema nije odgovarao baš svima, pa su ga neki rešili, a neki ne.

Rešenje

Napokon se pojavilo rešenje za mnoge. Čuveni SoundBlaster Live, veoma rasprostranjen i omiljen u našim krajevima, dobio je novi set alternativnih, nefabričkih drajvera koje je za njega razvila grupacija KX Project. Autori ovog projekta su, u potpunosti zamenjujući Creativeove drajvere, uspeli da ovu „tromu” karticu toliko ubrzaju da po Latencyju stane rame uz rame sa profesionalnim karticama. Ovo je bilo idealno za veliki broj potencijalnih „kompozitora”, ali još uvek nije dalo rešenje za druge muzičke kartice, a da ni ne govorimo o integrisanim rešenjima (AC97 i slično).

Drugo rešenje je ASIO 4 ALL i, baš kako mu i ime kaže, u pitanju je rešenje za sve. Ovo je softverski paket koji uz vaše postojeće drajvere na odgovarajući način omogućava izuzetno jednostavnu kontrolu nad muzičkim hardverom i veoma kratke Latency faktore, bez preteranog opterećenja procesora i celokupnog sistema. Ovo je rešenje za veoma veliki broj muzičkih kartica, a funkcioniše i na integrisanim i na standardnim, pa čak i na profesionalnim muzičkim karticama (s tim što na njima nema mnogo efekta).

SoundBlaster Live! i srodne kartice

Ukoliko ste ponosni vlasnik kartice Sound Blaster Live! i želite da je koristite za sviranje i/ili snimanje VST instrumenata, potrebno je da uradite sledeće:

Na sajtu kxproject.com potražite link Full List, gde su nabrojane sve verzije ove i srodnih muzičkih kartica, kako biste videli da li vaša kartica spada u grupu koja može uspešno da se „frizira”.

Skinite najnoviju verziju KX drajvera. Raspakujte je uz pomoć nekog programa za arhiviranje.

Idite u Control Panel: System: Hardware Manager i uradite uninstall vaše Sound Blaster Live! kartice (tj. njenih drajvera), a potom deinstalirajte i sve programe koji su bili vezani za nju.

Pokrenite instalaciju KX drajvera aktiviranjem fajla KX setup.exe. Ispratite instrukcije s ekrana i nakon toga restartujte računar.

 
Prilikom sledećeg podizanja sistema pojaviće se prozor „KX ASIO”, a u system trayu će se pojaviti KX Mixer. U njemu su moguća različita podešavanja koja će vam omogućiti bolju kontrolu celog sistema, ali najvažnije je da u njegovom ASIO Control Panelu smanjite Latency faktor dovoljno da vam omogući nesmetano sviranje VST instrumenata.

Zbog boljeg kvaliteta zvuka, izlaz koji je do sada korišćen kao REAR na Live!-u postaće glavni audio-izlaz, pa je potrebno da svoje zvučnike povežete na ovaj izlaz. Kada aktivirate program za snimanje muzike (Cubase SX, Nuendo, Logic...), neophodno je da pod audio-drajverom podesite i koristite isključivo KX ASIO jer u protivnom cela operacija nema nikakvog efekta.

Ostale muzičke kartice

Ukoliko na raspolaganju imate samo integrisanu muzičku karticu ili neko drugo rešenje koje se ne nalazi u spisku kartica na KX-ovom sajtu, potrebno je da uradite sledeće.

Sa sajta asio4all.com skinite najnoviju verziju ASIO4ALL drajvera. Pokrenite instalacioni fajl, pratite uputstva na ekranu i po završetku instalacije restartujte računar.

Na desktopu će se pojaviti dve nove ikonice. ASIO4ALL v2 Off-Line Settings služi za podešavanje različitih parametara vezanih za funkcionisanje muzičke kartice, aktiviranje i deaktiviranje ulaza i izlaza i, najbitnije, podešavanje male vrednosti Latency faktora. Druga ikonica, ASIO4ALL V2 Instructions, vodi na PDF fajl u kojem su sve potrebne informacije u vezi s korišćenjem ovog softvera.

U programu za snimanje muzike neophodno je da pod audio-drajverom podesite i koristite isključivo ASIO4ALL jer u protivnom, kao i u prethodnom slučaju, cela operacija nema efekta.

Sa povećavanjem broja aktivnih VST instrumenata u aranžmanu povećava se i opterećenje računara, kao i muzičke kartice. U slučaju da zvuk počne da pucketa, krči ili da ima druga izobličenja, neophodno je povećati ASIO Buffer, a samim tim i Latency faktor u ASIO Control Panelu ili isključiti prekobrojne VST instrumente ili druge operacije (efekte, reverbe, filtere...) koje troše snagu računara. Ukoliko želite da nasnimavate još novih VST-a, a već su se pojavili problemi sa zvukom, morate da VST instrumente koji već postoje u aranžmanu eksportujete u audio (WAV) format kako biste ih i dalje čuli, ali sa manjim opterećenjem računara.

• • •

Nadamo se da će ovaj članak omogućiti mnogima koji su do sada samo želeli da se oprobaju na polju stvaranja muzike da u tome i uspeju koristeći samo svoj kućni računar i dobru volju.

Bojan DRAGOJEVIĆ, Dušan ALAGIĆ

 
 TRŽIŠTE
Dual-core procesori

 PRIMENA
Tehnologija u policiji

 NA LICU MESTA
Flamingo Reseller Convention, Palić
10. Kongres JISA, Herceg Novi (najava)
Kraftwerk u Beogradu (najava)

 KOMPJUTERI I FILM
„Autostoperski vodič kroz galaksiju”
„Rat svetova”

 SERVIS
Alternativni drajveri za SoundBlaster Live! i druge kartice
Šta mislite o ovom tekstu?

Mali rečnik pojmova
ASIO (Audio Stream Input/Output) – protokol za višekanalni audio-transfer koji je razvila firma Steinberg.
VST instrumenti – softver koji zamenjuje hardverske instrumente (često i liči na hardverske rođake) i koji postaje izvor velikog broja zvukova u modernoj muzičkoj produkciji. Mogu biti tipski (samo udaraljke, samo gitare, samo klaviri...) ili opšti s kojih je moguće iskoristiti „od svega po malo”.
MIDI (Musical Instruments Digital Interface) – standardni protokol za razmenu muzičkih informacija između muzičkih uređaja. U praksi se najčešće koristi za povezivanje elektronskih muzičkih instrumenata i računara.
Latency – pojava kašnjenja signala koja nastaje kao rezultat prolaska zvučne informacije kroz audio-hardver. Direktno je proporcionalna ASIO Bufferu jer on u stvari kroz sebe propušta taj zvuk. Ako je Latency velik, audio-sistem radi lakše i može da podnese veći broj VST instrumenata, audio-kanala i efekt-procesora, ali se prilikom sviranja na klavijaturi javlja opisano kašnjenje zvuka. Ako je Latency manji, kašnjenja nema, ali je opterećenje sistema znatno veće i smanjuje se broj simultanih audio-radnji koje računar može da izvede.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera