PD KUTAK
BleachBit 0.7.4
Branislav BUBANJA
1. jun 2010.

SourceForge je neiscrpan izvor interesantnih, besplatnih (open source) programa koje postavljaju nezavisni autori. Među njima ima zaista korisnih alata, a jedan od njih je BleachBit, program za oslobađanje prostora na disku uklanjanjem nepotrebnih fajlova. Takvih programa ima mnogo i svi rade svoj posao sasvim korektno. Razlike su obično vrlo suptilne i najčešće se svode na specifičnosti korisničkog interfejsa. BleachBit prvenstveno igra na kartu jednostavnosti. Iako na prvi pogled deluje ružnjikavo, interfejs programa potpuno je svrsishodan.

Veliko spremanje računara

Očigledno je to da je autor više pažnje posvetio lakoći podešavanja parametara nego vizuelnom identitetu proizvoda. Ta jednostavnost ogleda se u tome što je sve smešteno na jedan jedini radni ekran, koji je podeljen na dva dela. U levoj polovini nalazi se stablo strukture sa sistemskim i programskim sekcijama koje želite da BleachBit proverava tokom rada, dok se u desnoj polovini vrši izveštavanje o odabranim akcijama. Program je sposoban da obriše nepotrebne fajlove iz keša, istorijat internet surfovanja iz svih popularnih browsera, da ukloni privremene fajlove, „kolačiće” itd. Sve u svemu, osim operativnog sistema, proverava i oko 70 aplikacija koje se obično nalaze instalirane na većini računara.

Pored toga što briše fajlove, BleachBit sadrži i neke napredne opcije kao što je, recimo, sigurno i nepovratno uklanjanje fajlova sa sistema. Treba pomenuti to da je ovaj proces znatno sporiji od običnog brisanja i da nije moguć na NTFS kompresovanim particijama i na Linux ext3 fajl sistemu u data=journal modu, koji je takođe podržan (a postoji i Linux verzija programa). Još jedna od naprednih opcija jeste čišćenje slobodnog prostora na disku kako bi se uklonili tragovi fajlova koji su ranije obrisani, a na raspolaganju su i neke specifične operacije. Jedna od njih je „vakuumiranje” Firefoxa, Thunderbirda i Google Chromea kako bi brže radili. Ovako nazvana opcija vrši defragmentaciju baza u pomenutim programima, čime se smanjuje njeno zauzeće na disku i povećava brzina rada bez fizičkog odstranjivanja podataka.

Jednostavnost u radu ogleda se i u činjenici da ovaj alat dozvoljava automatsko uklanjanje tzv. irelevantnih programa iz liste. Šta to znači? Možemo da kažemo da se BleachBit sastoji iz dva osnovna dela - procedure za čekiranje opcija za brisanje i algoritma koji taj proces sprovodi u delo. Prva procedura je inteligentna i njenim pravilnim korišćenjem znatno se optimizuje proces čišćenja sistema. Irelevantni programi su programi koji su podržani od strane ovog cleanera, ali nisu instalirani na konkretnom računaru. Prilikom pokretanja, BleachBit proverava šta je sve instalirano na računaru i ukoliko je uključena opcija za skrivanje irelevantnih programa, u listi će prikazati samo opcije vezane za aplikacije koje su instalirane na sistemu. Ovo je veoma značajno, jer algoritam zadužen za brisanje nije inteligentan već pretražuje sve podatke koji su u skladu sa čekiranim opcijama. Neprikazivanjem neinstaliranih aplikacija u listi eliminiše se mogućnost čekiranja opcija koje će samo produžiti vreme provere i brisanja, bez ikakvih pozitivnih efekata.

Ukoliko želite, program možete pokrenuti i preko komandnog prompta sa zadatim parametrima. BleachBit sadrži i opciju čuvanja privatnosti, koja dozvoljava da se obrišu svi nepotrebni fajlovi i postavke programa, tako da naredni korisnik računara ne može da zna šta ste i da li ste uopšte nešto brisali.

Ovaj interesantan alat verovatno nije najbolji „čistač” koji se može pronaći na Internetu. Ipak, svoj posao obaviće sasvim korektno, pa mislimo da će biti od koristi svima, osim eventualno ljubiteljima fancy korisničkog interfejsa. Dodatni plus jeste to što postoji i portabilna verzija koju uvek možete da imate spremnu na nekom prenosnom mediju.


Potrebno:
Windows, Linux
Veličina:
6,26 MB, 10,33 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
bleachbit .sourceforge .net
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama