TEST RUN
Kaspersky Internet Security 2009 (8.0.0.506), AVG Internet Security 8.5 (build 323), BitDefender Internet Security 2009 (12.0.12.1), ESET NOD32 Smart Security 4.0.314, Norton Internet Security 2009 (16.5.0.135), F-Secure Internet Security 2009 (9.00)
Antivirusni paketi
Branislav BUBANJA
1. jun 2009.

Danas postoje samo dva tipa programa koji su neophodni na svakom računaru. Jedan tip je, naravno, operativni sistem, a drugi su antivirusni programi. Ako u današnje vreme koristite računar bez nekog antivirusnog paketa, imaćete mnogo sreće ako ne dobijete „nezvane goste” već posle nekoliko minuta provedenih na Internetu. Zato je korišćenje nekog zaštitnog programa imperativ. Za koji god paket da se odlučite, pa makar on dobio i najlošije kritike u stručnoj štampi, bolje je nego da ga uopšte nemate. Naravno, uvek je najbolje imati kompletnu zaštitu, pa se zato trudite da odaberete paket koji u sebi pored antivirusa sadrži i antispam zaštitu, firewall i eventualno još neke druge dodatke. To je bio i glavni razlog zašto smo se odlučili da vam predstavimo Internet Security pakete, a ne samo antiviruse.

U ovom tekstu nemamo nameru da odlučujemo o tome koji je antivirusni paket najbolji, iz prostog razloga što je tako nešto veoma teško definisati zbog široke primene ovih programa. Kod nekih alata bolje radi firewall, negde je algoritam za proveru virusa kvalitetniji, neko ima ažurniju bazu potpisa virusa... Trenutno postoji nekoliko desetina antivirusnih paketa, ali se u našem okruženju u većoj meri koristi tek nekoliko, dok su ostali prisutni samo u tragovima. Zato ćemo se u nastavku teksta koncentrisati samo na te, kod nas masovnije korišćene zaštitne programe.

Testiranje smo obavili u identičnim uslovima. Napravili smo particiju od 30 GB, na kojoj smo instalirali Windows, zajedno sa nekoliko često korišćenih programa, ali i sa softverom koji zauzima dosta prostora na disku (kao što je, recimo, Britannica 2009). Zatim, napravili smo ghost sistema kako bismo izbegli uslove da „zaboravljeni” delovi deinstaliranog antivirusa eventualno naprave neke probleme prilikom instalacije novog paketa. Ovo smo morali da uradimo jer pretpostavljamo da znate da se instalacije različitih antivirusnih paketa „ne mirišu” iako njihovi proizvođači međusobno tesno sarađuju. Uostalom, nadamo se da nije potrebno naglašavati da istovremena instalacija dva antivirusna paketa neće duplirati sigurnost vašeg računara, baš naprotiv, učiniće samo da ni jedan od njih ne radi kako treba.

Testiranje sistema sa svakim paketom obavili smo najmanje po dva puta, pri čemu smo svaki put obavljali full system scan, jer se jedino na taj način moglo utvrditi da li antivirusni program pravi bazu skeniranih fajlova. Ovakva baza doprinosi bržem kasnijem skeniranju (svaki sledeći scan je u stvari inkrementalni scan, u kojem se proveravaju samo fajlovi koji su menjani od prethodnog skeniranja).

Kaspersky Internet Security 2009 8.0.0.506

Kada pomenemo antivirus, prva asocijacija je Kaspersky, i to najviše zahvaljujući Jevgeniju Kasperskom, ako ne najboljem, onda definitivno najeksponiranijem stručnjaku za antiviruse. Ne samo kod nas, „kult” Kasperskog direktno je uticao i na popularnost KIS-a. Da se razumemo, nije samo to razlog velike popularnosti. Kaspersky Internet Security je svakako jedan od najboljih antivirusnih paketa, a još jedan detalj koji sigurno utiče na njegovu popularnost jeste i to što postoji i lokalizovana verzija.

Instalacija KIS paketa je, mogli bismo reći, inteligentna. Nakon pokretanja instalacione procedure, on prvo proverava da li negde na Internetu postoji novija verzija paketa od one koja se nalazi na računaru i prema potrebi je preuzima. Zatim, proverava da li je uključena neka zaštita i preporučuje korisniku da je ugasi. Čak i ako na vašem računaru ne postoji ni jedan antivirus, verovatno je uključen Microsoft Windows Firewall, što će Kaspersky predložiti da ugasite kako bi se izbegli mogući konflikti u kasnijem radu. Na raspolaganju je i mogućnost aktiviranja prilikom instalacije opcije self-defence, što preporučujemo da potvrdite. Uključivanje ove opcije omogućava instalaciju KIS-a čak i na računare koji su zaraženi malicioznim programima koji pokušavaju da deaktiviraju antivirusne pakete. Aktivacija KIS-a obavlja se preko Interneta, a to se odnosi čak i na trial verziju koju smo probali. Nakon toga sledi obavezan update kako samog programa tako i baze potpisa virusa.

Program se sastoji od četiri dela: Anti-Malware, System Security, Online Security i Content Filtering. Anti-Malware je u stvari klasičan antivirusni deo (Kaspersky Antivirus) i on štiti fajlove na računaru, mailove i fajlove u trenutku kada se preuzimaju sa Interneta, a pruža i zaštitu tokom surfovanja. Sistemska sigurnost podrazumeva praćenje prava pristupa koje imaju pojedine aplikacije i uzbunjivanje korisnika ukoliko se primeti neka neobična aktivnost. U ovu grupu aplikacija spada i firewall (sposoban da uči navike korisnika), ali i proaktivna zaštita koja predstavlja neku vrstu napredne heuristike. Pod online zaštitom podrazumevaju se anti-phishing, Network Attack Blocker (odbijanje napada s drugih kompjutera) i anti-dialer. Konačno, deo koji se bavi filtriranjem sadržaja podrazumeva uklanjanje spamova, blokiranje reklama uz mogućnost pravljenja belih i crnih lista, kao i roditeljsku kontrolu. KIS dozvoljava visok stepen kontrole svih parametara, ali moramo da priznamo to da je i sa podrazumevanim vrednostima (kako smo uostalom instalirali sve testirane antivirusne pakete) obezbedio visok stepen zaštite. Napredniji korisnici mogu da izvrše „fino” podešavanje prolaskom kroz opcije programa, ali će i osnovna setovanja dobro da obave posao.

Provera se vrši na zahtev ili u realnom vremenu, a sigurnost ovog paketa potvrđena je i kroz nekoliko nezavisnih i široko prihvaćenih testova. KIS je dobitnik sertifikata Virus Bulletin 100% i ISCA, kao i sertifikata West Coast Labs Checkmark level 1 & 2 koji daju nezavisne organizacije za proveru antivirusnih rešenja. Sertifikat VB 100% dodeljuje se antivirusnim programima koji pronađu sve aktuelne viruse koji vršljaju „u divljini”, i to tokom preuzimanja programa sa Mreže i tokom skeniranja sistema. ISCA sertifikat dodeljuje se programima koji su sposobni da zaštite korisnika od svih vrsta napasti, a sertifikat se obnavlja svake godine. WCLC 1 i 2 sertifikati dodeljuju se antivirusima koji, osim što pronalaze sve viruse, nemaju „lažne uzbune”, onemogućavaju replikaciju virusa i uspevaju da dezinfikuju sve viruse za koje do tog trenutka postoji siguran način za dezinfekciju.

KIS prilikom kompletnog skeniranja pravi bazu skeniranih fajlova, pa je svaki sledeći full scan znatno brži od inicijalnog, koji ste (nadamo se) obavili odmah nakon instalacije paketa.

AVG Internet Security 8.5 build 323

 
AVG je jedan od retkih besplatnih antivirusnih paketa koji zaslužuje pažnju korisnika. Mi smo se ipak odlučili da predstavimo verziju koja je komercijalna iz prostog razloga što se tu radi o Internet Security paketu, tačnije o sveobuhvatnijem načinu zaštite.

Prilikom instalacije AVG proverava da li na računaru postoji neki drugi antivirus i obaveštava korisnika o tome. Tom prilikom možete da odaberete i plug-in module za neki od alternativnih mail klijenata (kao što je, recimo, The Bat). Slično kao i kod Kasperskog, ukoliko se odlučite da instalirate i firewall, automatski će se deaktivirati ugrađeni Windows Firewall. Nakon instalacije trebalo bi proći kroz „čarobnjaka” koji omogućava podešavanje osnovnih parametara vezanih za skeniranje i update softvera, kao i sam čin preuzimanja novih potpisa virusa i, eventualno, unapređenja samog programa. Nakon podešavanja firewalla, izvršiće se inicijalno skeniranje diska, mada je taj proces izostao u slučaju antivirusa. Dakle, ovu operaciju treba pokrenuti ručno kada se završi instalacija programa.

Paket se sastoji iz antivirusne, antispyware, antispam komponente, firewalla, antirootkita, email skenera, link skenera, Web shielda i Resident štitova. Svaka od pomenutih komponenti može zasebno da se aktivira i podešava. Za većinu komponenti jasno je šta rade, pa se nećemo zadržavati na tome. Pomenućemo samo to da Link, Web i Resident Sheild služe za proveru web sajtova u realnom vremenu, linkova na njima i fajlova na lokalnom računaru kako bi se izbegle moguće infekcije.

Osnovne postavke antivirusne komponente ne uključuju proveru rootkit infekcije, a u obzir se ne uzimaju ni multimedijalni fajlovi. To je možda i razlog zašto je vreme skeniranja celog sistema sa ovim programom nešto kraće nego kod Kasperskog. Treba naglasiti činjenicu da se to vreme može dodatno smanjiti povećanjem prioriteta skeniranja (što se radi direktno iz programa). Ponovljeno skeniranje bilo je tek za nijansu brže (verovatno zato što je u prvom prolazu izvršeno i čišćenje svih pronađenih problema, pa je to oduzelo malo vremena). Praktično jednako vreme skeniranja govori nam da AVG ne kreira bazu skeniranih fajlova, već ceo proces punog skeniranja obavlja detaljno svaki put kada se pokrene.

Dobra osobina ovog paketa jeste to što ne zahteva skoro nikakva podešavanja. Nakon instalacije po automatizmu se uključuju svi servisi, koji se, prema potrebi, mogu isključiti jednim klikom miša. Pohvalno je i to što zauzima zaista minimalne resurse računara u toku rada, naročito po pitanju operativne memorije.

BitDefender Internet Security 2009 12.0.12.1

Ovaj zaštitni paket zahteva aktivnu internet konekciju prilikom instalacije, jer se u prvom trenutku preuzima samo installer, koji nakon pokretanja „povlači” ostatak paketa. Tokom instalacije isključuje se ugrađeni Windows Firewall i Windows Defender kako bi se izbegli konflikti. Jedna stvar koja nam se nije svidela jeste to što se nakon instalacije ne insistira na automatskom updateu baze potpisa malicioznih programa, već se to mora obaviti ručno (ili da se sačeka predefinisano vreme kada bi program to uradio sam).

Ako se ovo što je prethodno napisano može svrstati u mane, moramo da kažemo da se kasnije u toku rada BitDefender pokazao veoma dobro. Program sa „fabrički” podešenim setovanjima obavlja kompletnu zaštitu računara i mislimo da će većina korisnika biti zadovoljna stepenom zaštite koja je aktivirana takvim podešavanjima. Interfejs je jednostavan i jasno ukazuje na eventualne pretnje. Autori programa očigledno su dosta pažnje posvetili optimizaciji prilikom skeniranja, što je lako uočljivo ukoliko se uporede brzine skeniranja u tekućoj i prethodnoj verziji ovog paketa. Prilikom skeniranja pravi se log fajl u koji se upisuju informacije o statusu svake skenirane datoteke i poslednjem vremenu pristupa. Na taj način se kasnijim skeniranjima dodatno štedi vreme. Ukoliko je fajl pri prvom skeniranju označen kao „čist”, a u međuvremenu mu se nije pristupalo, BitDefender će ga preskočiti prilikom narednog skeniranja.

U okviru Internet Security paketa nalaze se alati koji pronalaze viruse i spyware programe, kako poznate tako i one koje se ne nalaze u bazi potpisa virusa (korišćenjem napredne proaktivne tehnike zaštite). Dobro se snalazi i sa rootkit pretnjama, a poseduje i anti-phishing zaštitu od prikaza lažnih web stranica koje imaju za cilj preuzimanje informacija od korisnika. Dodaćemo i to da sadrži i mogućnost aktiviranja roditeljske zaštite, kao i tzv. gaming mod. U tom modu program privremeno spušta zaštitu na nivo koji minimalno utiče na performanse sistema, čime se igračima omogućava da izvuku maksimum iz računara, a da pri tom ipak imaju i određeni stepen zaštite. Svidela nam se i opcija koja ukazuje na osetljive tačke u sistemu (recimo, postojanje novih zakrpa za Windows koje nisu instalirane), čime se takođe doprinosi povećanju sveukupnog stepena zaštite. Treba pomenuti i odlično rešen rad u mrežnom okruženju, gde se veoma lako sa jednog računara može pokrenuti skeniranje bilo kog drugog računara u mreži, a svidelo nam se i to što se jednom računaru u mreži može dodeliti uloga update servera, sa kog će se novi potpisi virusa preuzeti sa Interneta i potom distribuirati do svih ostalih mrežnih računara.

ESET NOD32 Smart Security 4.0.314

 
NOD32 već dugo vremena važi za jedan od boljih antivirusnih paketa. Sve do verzije 3, glavna zamerka korisnika bila je da je kompleksan i težak za podešavanje. Sada je ta situacija potpuno promenjena i na prvi pogled čak deluje da je NOD32 previše jednostavan, jer u osnovnom modu korisniku gotovo da i ne daje nikakve opcije za podešavanje. Ipak, napredna podešavanja su tu, samo su dobro sakrivena, čime je postignut odličan balans između jednostavnosti upotrebe i finog podešavanja programa.

Prilikom instalacije programa omogućena je zaštita setovanja programa šifrom. Šifra je inače potrebna i za neke druge stvari kao što je na primer update antivirusne baze, a ona se dobija kupovinom proizvoda ili zahtevom za dobijanje trial šifre preko sajta proizvođača. U toku instalacije dobićete ponudu da učestvujete u ThreatSense.Net sistemu ranog upozorenja, koji automatski šalje informacije ESET-u (kompaniji koja je napravila ovaj paket) o eventualnom novom virusu ili nepoznatoj pretnji. Preporučujemo da uključite i detekciju potencijalno neželjenih aplikacija, koja ne radi po principu antivirusa, ali omogućava sprečavanje sakrivenog instaliranja aplikacija na računar. Paket se sastoji iz antivirusnog i antispyware modula, firewalla i antispam aplikacije. Kao dodatni vid zaštite, a odnosi se na firewall, NOD32 omogućava da vaš računar bude nevidljiv u lokalnoj mreži. Fabrički podešeno skeniranje sa ovim programom je tzv. Smart scan. Da bi se izvršilo potpuno skeniranje diska i svih fajlova na njemu potrebno je malo ručnog podešavanja, tačnije odabir opcije In-depth scan i čekiranje svih lokalnih diskova u Custom scan sekciji programa. Inače, možemo da kažemo to da je algoritam za skeniranje veoma brz, od dva do četiri puta brži od drugih testiranih antivirusa. Razlika u vremenu skeniranja prvog i drugog puta postoji, ali je tek negde oko 20 procenata, te na osnovu toga nismo mogli da zaključimo da li se prave logovi skeniranih fajlova koji se koriste u narednim skeniranjima.

Norton Internet Security 2009 16.5.0.135

 
Jedna od dobrih stvari koje smo uočili kod paketa Norton Internet Security jeste mnogo brži proces instalacije u odnosu na prethodne verzije. Nekada je za to bila potrebna čitava večnost, a sada tek nekoliko minuta (ako se izuzme vreme potrebno za skidanje celog paketa pomoću specijalizovanog installera). Međutim, već pri samoj instalaciji sačekalo nas je jedno malo razočaranje. Ona zahteva registraciju korisnika, a među podržanim državama nema Srbije ni u kom obliku (ni kao Srbija i Crna Gora niti Jugoslavija). Dobro, to se lako rešava odabirom bilo koje druge države, ali opor ukus u ustima ostaje.

Kod ovog paketa svidelo nam se to što se u svakom trenutku može videti grafički prikaz zauzeća procesora i koliko od toga zauzima sam Norton IS. Inače, paket se sastoji od antivirusa, spyware zaštite, firewalla, antiphishing sekcije, omogućava „zaštitu identiteta” korisnika, mrežnu zaštitu, prepoznavanje rootkit i botnet aplikacija, kao i još desetak drugih tehnologija usmerenih ka zaštiti računara i privatnosti korisnika. Posebno je interesantna opcija Norton Insight, koja ima zadatak da identifikuje fajlove koji su „sigurni i provereni” i koji u budućnosti ne moraju da se skeniraju. Na taj način može da se ubrza proces skeniranja, koji je i inače dosta brz. Antivirusni deo pokazao se vrlo dobro, ali se to ne može reći za antispyware komponentu, koja je propustila da prijavi neke sumnjive fajlove koje su ostali antivirusni paketi alarmirali.

Norton je sposoban da proverava i stanje na umreženim računarima, za šta postoji poseban deo unutar programa. Postoji i opcija posvećena roditeljskoj kontroli korišćenja računara (čak se nalazi i u sekciji za podešavanje programa), ali ona nije uključena u osnovnu instalaciju i zahteva naknadno preuzimanje dodatnih modula.

F-Secure Internet Security 2009 9.00

Poslednji paket koji smo testirali bio je F-Secure Internet Security. Prilikom instalacije jedina stvar koja je dostupna korisniku jeste da odabere da li želi da se instalira i roditeljska kontrola. Svidelo nam se to što se update baze radi automatski po završetku instalacije, tako da korisnik o tome ne treba da vodi računa. Program je jednostavan za upotrebu i u većini slučajeva će standardno podešene postavke korektno obaviti posao, mada moramo da priznamo da se izmenama pojedinih parametara može ostvariti znatno manje opterećenje resursa računara.

F-Secure nudi kompletnu zaštitu računara, uključujući i firewall, kao i kontrolu spama. Doduše, moramo da kažemo to da ova poslednja opcija sa osnovnim setovanjima osetno usporava preuzimanje elektronske pošte. F-Secure je postao poznat i po izuzetno brzom reagovanju na pojavu infekcija, a za to može da zahvali, između ostalog, i korišćenju tehnologije DeepGuard, koja analizira ponašanje sumnjivih programa i na osnovu toga odlučuje da li će ih okarakterisati kao validne aplikacije ili kao potencijalne pretnje za računar. Još jedna specifičnost ovog paketa jeste to što koristi nekoliko različitih algoritama za skeniranje. Jedan od njih je razvijen u okviru same kompanije, jedan je licenciran od strane Kasperskog itd. Što se tiče samog testa, jedini je pored Kasperskog signalizirao da se na mašini nalaze neke spyware komponente koje su ostalim programima promakle.

Jedna od retkih mana ovog paketa jeste to što nema provere i upozorenja da je u pitanju phishing sajt, što je kod većine ostalih testiranih paketa praktično standardna opcija. Takođe, ovo je jedini paket koji nema VB 100% i ISCA sertifikate, ali moramo da napomenemo da to ni u kom slučaju ne umanjuje njegove kvalitete dokazane u praksi. Razlika u brzini između prvog i drugog skeniranja postoji, ali ona nije dovoljno velika da možemo sa sigurnošću da tvrdimo da li se kreira baza skeniranih fajlova.

Koji paket odabrati?

Odgovor na ovo pitanje nije ni lak ni jednostavan. Svi testirani paketi su veoma dobri i svaki ima svoje prednosti, ali i sitne mane. Odlučuju nijanse i eventualno afiniteti prema nekom od tih programa. Jedno je sigurno - za koji god paket da se odlučite nećete pogrešiti, jer je sve bolje nego da nemate nikakvu zaštitu.


Kaspersky Internet Security 2009

AVG Internet Security

BitDefender Internet Security 2009

ESET NOD32 Smart Security

Norton Internet Security 2009

F-Secure Internet Security 2009
Osnovni podaci o paketima
Verzija8.0.0.5068.5 build 32312.0.12.14.0.31416.5.0.1359.00
Veličina / veličina na HD (MB)43,1 / 126,491 / 150,471 / 86,835,4 / 51,266,7 / 70,688,3 / 338,1
Probni period30 dana30 dana30 dana30 dana15 dana30 dana
Cena jedne licence, godišnje 145 evra45 evra1074 dinara46 evra70 dolara69 evra
Adresa (www.+)kaspersky.comavg.combitdefender.comeset.comsymantec.comf-secure.com
Kontakt (www.+)singi.rsavg-srbija.infobitdefender.rsextreme.rsitipo.netf-secure.rs
Pregled osnovnih karakteristika
Automatsko skeniranje
Skeniranje na zahtev
Skeniranje mailova
Skeniranje kompresovanih fajlova
IM zaštita
P2P zaštita
Zaštita registracione startup komponente
Heuristika
Blokiranje skripti
Skeniranje adware komponenti
Automatsko čišćenje
Karantin
SertifikatiVB 100%, ISCA,
WCLC 1, WCLC 2
VB 100%, ISCA,
WCLC 1, WCLC 2
VB 100%, ISCA,
WCLC 1, WCLC 2
VB 100%, ISCA,
WCLC 1, WCLC 2
VB 100%, ISCA,
WCLC 1, WCLC 2
WCLC 1, WCLC 2
Broj potpisa virusa u bazi (u trenutku testa)2.390.915nejasno 22.910.665nepoznatonepoznatonepoznato
Rezultati testova
Kompletno skeniranje, 1. put (č:mm:ss)1:08:480:43:050:56:290:18:510:27:390:34:28
Kompletno skeniranje, 2. put (č:mm:ss)0:03:020:41:450:13:030:15:470:12:14 30:28:41
1 - naravno, značajni popusti važe za više licenci i duži period, 2 - sabrani su potpisi za sve vrste pretnji, ne samo viruse, 3 - sa uključenom Norton Insight opcijom

PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama