Ovogodišnji sajam CeBIT, koji se održava u Hanoveru, na svečanoj ceremoniji otvorio je nemački kancelar u ostavci Gerhard Šreder. On je u svom govoru bio vrlo optimističan i uveren u skori oporavak IT sektora. Cifre svakako govore tome u prilog: 6411 kompanija iz 64 zemlje je u 34 hala ukupne površine 334.168 kvadratnih metara prikazalo svoje proizvode mnogobrojnim posetiocima. Karakteristika ovogodišnjeg CeBIT-a bio je veliki broj proizvođača iz Azije, najveći u istoriji sajma. Iako je opšti utisak da je situacija u IT industriji bolja nego prethodnih godina, izvesno je da još nekoliko godina CeBIT neće ponoviti uspeh iz 2000. godine kada je kroz sajamske hale prošlo više od milion ljudi.
Prethodne godine su to nagovestile, a sada je potpuno jasno – opšti hit je spoj IP telefonije, mobilne telefonije i bežične komunikacije Svet bez žica Prethodne godine su to nagovestile, a sada je potpuno jasno - žice su van mode. Wireless telekomunikaciona oprema mogla se naći u svakoj hali u svim mogućim primenama. Opšti hit svih proizvođača je spoj IP telefonije, GSM-a i bežične komunikacije zasnovane na raširenim standardima od kojih je 802.11g ove godine svakako preovlađujući. Poplava VOIP opreme ne čudi kada se zna da su procene da će 2006. godine ukupan obrt u ovoj oblasti preći 8 milijardi dolara. Standard 802.11a odnosno 5.x GHz i dalje je dosta redak, ali pošto je Agere prvog dana sajma predstavio čip za uređaje bazirane na ovom standardu, stvari će se brzo promeniti jer je nekoliko proizvođača odmah najavilo proizvode bazirane na ovom čipu. Hit „u najavi” je WiMax (802.16) standard koji treba da zameni preovlađujući 802.11. Iako je mnogo proizvođača najavilo nove proizvode bazirane na ovom standardu, jedino je kompanija Redline Communications prikazala gotov proizvod. U okviru „žične” tehnologije, bez koje se ipak ne može, gigabitni ethernet i optika masovno su se raširili i kod tajvanskih proizvođača, što znači da možemo očekivati da uskoro postanu mainstream i da 100-megabitna oprema polako ode u penziju. U oblasti hardvera i softvera nije prikazano ništa revolucionalno. VIA je izbacila procesor na 1 GHz koji troši samo 7 W i ne zahteva nikakav kuler, holandski SimpleTech je predstavio compact-flash memoriju od 8GB koja je duplo brža od standardne koja se danas koristi, a kompanija MemorySolution prikazala je prve DDR2 module s protokom od preko 3,2 Gbit/s. ATI i Nvidia su se koncentrisali na tržište notebookova tako da su štandovi obe kompanije bili prosto zatrpani notebook računarima baziranim na najnovijim mobilnim čipovima. Proizvođači mobilnih telefona i mobilni operateri zauzeli su veliki prostor na sajmu. Najzanimljiviji proizvodi koji su prikazani bili su Sharpov mobilni telefon sa ugrađenim fotoaparatom od 1,3 megapiksela i Siemensov virtua-phone, telefon u obliku olovke na kojem se unos telefonskih brojeva u imenik vrši pisanjem. Siemens je predstavio mobilni telefon CX65 koji poseduje „asistente”, poput onih u MS Office paketu, koji korisniku pomažu u svakodnevnim operacijama. Mala plava ptičica će, ukoliko vam je to potrebno, pomoći pri slanju maila s telefona ili oko downloada i startovanja igrica, što je još jedna od mogućnosti koje ovaj telefon poseduje. Takođe, ovaj proizvođač je najavio da će u buduće modele integrisati GRPS radio-tehnologiju, što će omogućiti da se mobilni telefoni koriste i kao radio-stanica bez upućivanja poziva preko operatera.
NEC-ov adut je telefon koji omogućava da pratite video-programe koji se prenose preko Interneta. Toshiba je predstavila hard disk u novom formatu - 0,85 inča (2,16 cm). Ovaj disk dolazi u dve verzije, sa 2 i 4 GB kapaciteta, što je idealno za kamere i druge prenosne aparate kojima je namenjen. Panasonic je predstavio novu digitalnu kameru koja ima najbolju tehniku za stabilizaciju slike i tvrdi da je s njom došao kraj drhtavim amaterskim video-snimcima. USB memorija sa integrisanim MP3 plejerom i FM tjunerom odavno nije ništa novo. Philips dokazuje da integraciji mnogo funkcija u jedan uređaj nema kraja, predstavivši USB memoriju koja, pored nabrojanih, ima i funkciju fotoaparata i digitalnog kamkordera. Za one koji vole potpunu slobodu kretanja Cherry je predstavio bežičnu tastaturu koja se napaja putem solarnih ćelija. Hitachi je predstavio novi skener Blinkscan koji podseća na stonu lampu a, pored dokumenata, može da skenira i 3D objekte.
Microsoft je, naravno, imao jedan od najvećih štandova u okviru kojeg su se predstavile mnoge kompanije koje svoje poslovanje i proizvode baziraju na Microsoft tehnologiji. Kao i prethodnih godina, u istoj hali društvo su mu pravili IBM i SAP. Novel je predstavio prvu komercijalnu distribuciju Linuxa sa 2.6 kernelom, a svi proizvođači softwarea su poseban akcenat stavljali na bezbednost. Sve firme koje proizvode antivirus i security software predstavile su proizvode za borbu protiv spama i virusa koji se šire putem e-maila. Popularni Kaspersky je predstavio novi KAV 5.0 i anti-spam personal verziju. Symantec, čiji je antivirus software kod nas vrlo popularan, predstavio je program ON iPatch koji automatski proverava da li je pronađen neki novi sigurnosni propust u vašem operativnom sistemu ili programima koje koristite, te automatski skida odgovarajući patch i primenjuje ga. Kompanija Coreta je predstavila čip za identifikaciju u obliku prstena. Samo priđete računaru, „pokažete” mu svoj prsten i on će vam dozvoliti da se ulogujete. Pazite na kom prstu nosite ovaj identifikacioni uređaj jer će vam možda negde omogućiti prolaz, a zatvoriti neki drugi. Nacionalna IT kuhinja Na ovogodišnjem CeBIT-u bili su veoma uočljivi nacionalni štandovi na kojima su privredne komore mnogih zemalja imale organizovani nastup svojih preduzeća. Najbrojniji su bili vrlo primetni narandžasti štandovi tajvanskih proizvođača, koji su se mogli videti u svakoj hali. Pored njih, tu su bili i Španija, Rusija, Kanada, Singapur i mnogi drugi, a interesantno je to što su i SAD imale nacionalni štand na kojem su se predstavila manja preduzeća. Drugi put na CeBIT-u, organizovan nastup imale su i firme iz Srbije. Štand pod imenom ’Serbia recconected’ okupio je sledeće domaće kompanije: Perihard, BlueStar, SOL, MFC Mikrokomerc, Pupin Telekom, Institut Mihajlo Pupin, Telefonija, Saga i Veridix. Pored ovih kompanija, Pexim i Telegroup bili su prisutni na štandu svojih inostranih partnera, dok su Appolo i ICTT nastupili na štandu Švajcarske u okviru programa švajcarske vlade za podsticaj uvoza. Povodom CeBIT-a objavljen je i katalog koji sadrži 22 domaća preduzeća. Nastup srpske privrede na CeBIT-u pomogli su Udruženje informatičke delatnosti Privredne komore Srbije, agencija za promociju izvoza SIEPA i GTZ, nemačka vladina organizacija za tehničku saradnju.
Ne samo izložba CeBIT je pre svega poslovni sajam na kojem se stiču novi poslovni partneri i učvršćuju postojeće poslovne veze. U skladu s tim, prodaja bilo čega na sajmu je zabranjena, ali u periodu dok traje sajam dešavaju se mnoge prateće manifestacije koje svakako zaslužuju pažnju šireg auditorijuma. ICT World Forum, koji je trajao dva dana u vreme sajma, okupio je rukovodioce vodećih IT kompanija. Najzapaženija tema je bila - kako izaći iz recesije u koju je IT industrija zapala pre nekoliko godina. Mnoge kompanije su tokom celog sajma organizovale stručna predavanja. Za sedam dana održano je preko 260 predavanja iz raznih oblasti, kako na štandovima kompanija tako i u kongresnom centru u okviru sajmišta. Redovno su organizovane konferencije za medije, a posle 18 časova česte su bile i žurke koje su organizovale mnoge firme. Zanimljiv i veoma posećen bio je WCG turnir koji okupio igrače koji su se takmičili u najpopularnijim igricama. U hali 12 organizovana je i berza rada, IT Job & Career, gde su profesionalci imali priliku da nađu (bolji) posao. Do sledećeg CeBIT-a Razvoj Interneta doveo je do toga da kompanije ne moraju da čekaju sajmove da bi lansirale nove proizvode, čime su svi sajmovi, pa i CeBIT, izgubili nešto od svog starog sjaja. Prošle godine rukovodstvo Deutche Messea, firme koja je organizator sajma, odlučilo je da organizuje CeBIT na svim kontinentima. Tako se ove godine, pored hanoverskog, održavaju i CeBIT America, Australia, Asia i EuroAsia. Bez obzira na relativno mali broj novih proizvoda i tehnologija koji je prikazan na CeBIT-u 04, on je svakako i dalje događaj koji ne treba propustiti. |