TEST RUN
Harvard Graphics Advanced Presentation 7.0
Branislav BUBANJA
1. maj 2001.

U poslovnom svetu često se koriste programi za kreiranje prezentacija. Najpoznatiji program za tu svrhu svakako je MS PowerPoint, ali on nije jedini koji može dobro da obavi posao. Jedan od kvalitetnih programa namenjenih kreiranju prezentacija je i Harvard Graphics Advanced Presentation. U stvari, „Harvard Graphics” nudi dve verzije ovog programa - Easy Presentation i Advanced Presentation. Prva verzija namenjena je početnicima i ona omogućava brzo i lako kreiranje prezentacija, ali ne dozvoljava napredna podešavanja, dok je druga verzija namenjena profesionalcima koji tačno znaju šta hoće i koji znaju kako će da dođu do tog rezultata. Ovom prilikom predstavićemo vam drugu, napredniju verziju.

Poslovne prezentacije

Kako je to uobičajeno kod programa ovog tipa, prezentacije se sastoje od niza slajdova. Slajdovi se se mogu postavljati proizvoljnim redosledom, pri čemu svi mogu da budu zasnovani na istom motivu ili da se svaki od slajd kreira jedinstveno. Centralni deo programa zauzima radni ekran u kom se kreira tekući slajd. U stvari, ovaj prozor može da se koristi i za pregled svih napravljenih slajdova, odnosno za tekstualni prikaz svih kreiranih događaja, ali je u tom prozoru ipak najvažnije dizajniranje slajda.

Sam proces dizajniranja može da se vrši „od nule” ili na osnovu predefinisanih stilova. Ako odaberete neki od postojećih stilova, vrlo lako možete izvršiti promene kako bi tekući slajd zadovoljio neke vaše specifične zahteve. Sa leve strane programa nalaze se grafički i tekstualni elementi koje možete da ubacite na prezentaciju. Ukoliko želite da u prezentaciju ubacite neke složenije OLE objekte, možete ih kreirati u programu Harvard F/X koji se dobija u istom paketu. Harvard F/X možete koristiti za postavljanje specijalnih efekata nad određenim objektima na slajdu, za dodavanje različitih tekstura i animacija tekstualnim objektima itd.

Sa desne strane radnog ekrana nalaze se vrlo korisne opcije. Tu se nalazi meni sa nekoliko opcija čiji se sadržaj može vizuelno identifikovati u posebnom prozoru. Na primer, ako se odabere opcija Font, prikazaće se preview svih instaliranih fontova na sistemu, ako se odabere opcija Style dobiće se prikaz svih predefinisanih stilova, sa opcijom Moves prikazaće se spisak svih raspoloživih načina kretanja koji se mogu dodeliti objektima na stranici itd. Posebno je od koristi opcija Advisor koja daje kratke savete o najboljem načinu upotrebe programa i najbrže puteve za ostvarivanje pojedinih akcija. Naročito je značajna mogućnost testiranja kreiranog slajda, čime se ukazuje na eventualne propuste u dizajniranju prezentacije. Ova opcija u stvari predstavlja neku vrstu analize koja ima za cilj da utvrdi da li ste se pridržavali nekih opštih pravila potrebnih za kreiranje jasne, koncizne i svima razumljive prezentacije.

Naravno, pošto je u pitanju poslovna prezentacija, logično je očekivati da se u njoj mogu postaviti i različite tabele, odnosno grafikoni. Advanced Presentation dozvoljava unos podataka u tabelu direktno iz programa, importovanje iz Excela ili Lotusa, ili preuzimanje podataka iz običnog tekstualnog fajla. Vizuelni prikaz na slajdu može se ostvariti putem nekoliko vrsta predefinisanih tabela ili velikog broja 2D i 3D grafikona.

Efekti koji su implementirani u programu mogu se podeliti u dve grupe - tranzicione efekte između dva slajda i efekte koji se odnose na pojedine objekte na jednom slajdu. I jednih i drugih ima po nekoliko stotina tako da je sigurno da vaša prezentacija neće biti jednolična. Kod tranzicionih efekata, pored standardnih, u ovom programu postoje i čitave međuanimacije koje služe za vezu između dva slajda. Tako, na primer, do sledećeg slajda može da se dođe otvaranjem fascikle u kojoj se on nalazi, prikazom na TV-u, dolaskom do reklame pored autoputa... Efekti koji se odvijaju nad objektima takođe su raznovrsni. Objekti se mogu prikazivati na više načina kao što su rastezanje i skupljanje po ekranu (kao gumica), mestimičnim prikazom kao kada usled kiše počne da se skida boja sa sveže ofarbanog objekta, lepršanjem preko ekrana itd. Efekata ima toliko da je samo za njihov pregled potrebno odvojiti bar sat vremena.

Jedinstvena opcija ovog programa je dodavanje animiranih karaktera prezentacijama koji mogu da budu virtuelni vodiči. Ovi karakteri mogu da se pojavljuju u određenom trenutku, da se kreću preko ekrana, obave (programirane) akcije, gestikuliraju i razgovaraju (preko balončića ili sintetizovanim glasom). U programu postoji nekoliko kreiranih likova, a ako vam to nije dovoljno, na sajtu proizvođača postoji veliki broj dodatnih karaktera.

Sve se prezentacije zasnivaju na Macromedia Flash tehnologiji, tako da za njihovo prikazivanje nije neophodan poseban program. Svako ko poseduje neki Web čitač može da pogleda kompletnu prezentaciju. Ono što mnoge poslovne korisnike sigurno zanima jeste kompatibilnost ovog programa sa postojećim aplikacijama. Po tom pitanju nema potrebe za brigom jer je Advanced Presentation u potpunosti kompatibilan sa MS PowerPointom 2000 (podržava import i export). To znači da se kreirana prezentacija može eksportovati u PowerPoint format i da se sve postojeće prezentacije mogu bez problema prikazati u ovom programu.

Naravno, ovo nije kraj spiska mogućnosti ovog interesantnog programa, ali na ovom prostoru ne možemo da obradimo sve kvalitete koje Advanced Presentation poseduje. Jedno je sigurno - oni kojima je ovakav tip programa potreban znaće da cene mogućnosti koje im se nude. Više informacija o programu može se naći na adresi www.harvardgraphics.com.


TIP:
Kreiranje poslovnih prezentacija
PLATFORMA:
Windows 9x/Me/NT/2000
VELIČINA:
38 MB
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama