PDA

Prikaži potpunu verziju : Knjige


Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

Reshatnayak
13.10.2012, 22:20
Ja sam odavno kupio knjigu u prevodu Vojislava Despotova, a izdala je Knjizevna zajednica Novog Sada u okviru biblioteke Dzepna kjniga. (1988)
Ne verujem da se ovo izdanje jos moze kupiti a da li ima nesto novije, ne znam. Cini mi se da sam u "Dereti" video pre izvesnog vremena al' ne garantujem.

Ako ne nadjes, isplati se i tupiti oci preko monitora :)

Selindzerovog Lovca u razi sam zavoleo u srednjoj skoli, lep i dirljiv roman. Imajuci ovaj roman u vidu i Bukovski je dao ime svom (za meni najboljem) romanu "Ham on Rye" kod nas preveden kao hmmm... "Bludni sin".

Ako volis "on the road" knjige, preporuka za "CA Blues (http://www.scribd.com/doc/88113133/CA-Blues-Milan-Oklopdzic-1987)", Milana Oklopdzica.

Mario Pavićević
14.10.2012, 8:27
^^Jedno pitanje vezano za knjigu posto si me sad zainteresovao. Kako ti se cini prevod na nasem i ima li nekih novijih izdanja, voleo bih da procitam, nekako imam osecaj da je slican po stilu "Lovcu u zitu". Vise volim da citam na izvornom jeziku, ali mi je stvarno muka da blejim u monitor ili da kopiram (a narucivanje kod nas ide dosta komplikovano). Mozda postoji i opipljiva verzija na engleskom i kod nas?
Skupljaj novce za e-ink reader;)

ColdBoot
15.10.2012, 13:49
Skupljaj novce za e-ink reader;)

Šta će mu reader može da prebaci na fontele i čita kad god i gde god mu se prohte.:opanachke:icon_stud

Shadowfax
14.11.2012, 4:09
Nova Straža, zaključni deo u pentalogiji Sergeja Lukjanjenka. Sasvim solidna knjiga, ali ipak, po mom mišljenju, ne na nivou prethodnih.
Ako uzmemo u obzir da je četvrta trebala biti zadnja, jasno je zašto je ova nešto slabija. I dalje vredi pročitati, i završiti ovaj sjajan serijal.

Luka Filipovic
14.11.2012, 13:23
Upravo sam zavrsio metro 2033, strasna knjiga :o, u pocetku je malo monotona posto se bavi vise opisivanjem zivota u metrou dok se radnja tek kasnije zahuktava.
Sam kraj knjige me je bacio u duboko razmisljanje sta se ustvari dogodilo.

Sad se bacam u nabavku 2034 :p

Shadowfax
14.11.2012, 14:42
Pročitao sam ja oba Metroa. Ako ti se baš svideo 2033, možeš i 2034 da pročitaš, ali bi trebao da znaš da imaju vrlo, vrlo malo dodirnih tačaka. Meni se svidela atmosfera Metroa, to mi je bilo presudno. Sve u svemu, mislim da 2034 nije na nivou prethodnika.

Inače, da, kraj 2033 je meni bio baš fino iznenadjenje :)

Aibo
14.11.2012, 16:04
Na kom jeziku čitate Metro knjige? Ja sam nabavio Metro 2033 na engleskom ali Metro 2034 nisam uspeo. Koliko znam u opticaju je samo onaj fan made prevod koji mi deluje bezveze, a zvanični prevod na engleski nije ni postojao.

Shadowfax
14.11.2012, 18:00
Ja na srpskom. Smatram da nema razloga da čitam na engleskom, kad je već izvorni ruski.

Djordje Turjacanin
14.11.2012, 19:49
Zna li iko da li se može igdje u Banjaluci naći Poslednja Želja i Mač sudbine od Andžeja Sapkovskog? Ako ne može ovdje onda na PM.

Luka Filipovic
14.11.2012, 22:05
Na kom jeziku čitate Metro knjige? Ja sam nabavio Metro 2033 na engleskom ali Metro 2034 nisam uspeo. Koliko znam u opticaju je samo onaj fan made prevod koji mi deluje bezveze, a zvanični prevod na engleski nije ni postojao.

Evo nabavio sam 2034.
Obe knjige iz skolske biblioteke na srspkom naravno :D
@Aibo ako trazis elektrosnko izdanje imas na netu i srpski metro2033, posalji pm ako ne mozes da nadjes.

Dreamfall
15.11.2012, 0:56
Zna li iko da li se može igdje u Banjaluci naći Poslednja Želja i Mač sudbine od Andžeja Sapkovskog? Ako ne može ovdje onda na PM.

Imas ovde (http://www.carobnaknjiga.com/a/24852714-6b90-4ba3-b03a-1f824819dc14/Andzej-Sapkovski.aspx) , a o narucivanju imas informacije ovde (http://www.carobnaknjiga.com/narucivanje.aspx) na dnu strane ti pise odakle mozes da narucis ako nisi iz Srbije ;)

Djordje Turjacanin
15.11.2012, 19:52
Znam ja za naručivanje, nego mislim da li ima ijedna knjižara u BL da već ima knjigu, da ne treba naručivati?

Aibo
17.11.2012, 19:59
Hvala ljudi, nisam ni znao da su Metro knjige izašle kod nas - potražiću ih.

Guardian
21.11.2012, 1:20
Zna li neko gde se u Srbiji, ili okolini mogu kupiti Star Wars knjige Thrawn trilogie (The Thrawn Trilogy, Timothy Zahn)?
Mogu i na engleskom.
Hvala

Iris
21.11.2012, 13:21
Trenutno nigde, mislim, a koliko se sećam, retko ih je gde i bilo. U Beogradu pogledaj u Plato-u u Knez Mihajlovoj i u knjižari Delfi u SKC-u, možda ih imaju na engleskom jeziku. Ako nemaju, pitaj za opciju da naručiš preko njih...

Znam da su Hrvati objavili sve tri knjige (izdavačka kuća iz Vinkovaca), pa eventualno probaj da nađeš njihov prevod a ako sve propadne, naruči ih jednostavno preko Neta. Dobra opcija je sajt Book Depository.

Guardian
22.11.2012, 12:51
Hvala, nisam znao za ovaj sajt, Book Depository.
Jako puno knjiga a free shipping, odlično :)

Acanen
22.11.2012, 14:12
Nasao sam samo u knjizari Vulkan (http://www.knjizare-vulkan.rs/index.php) Star Wars knjige.

Metro 2033 mozete kupiti u knjizari Dereta (http://www.dereta.rs/default.aspx).

Pojavile su se nove knjige od Stivena Kinga ali vec vidim na sajtu (http://www.alnari.rs/default.aspx) izdavacke kuce Alnari da su skoro sve rasprodate osim Pod kupolom.

Iris
22.11.2012, 21:04
Hvala, nisam znao za ovaj sajt, Book Depository.
Jako puno knjiga a free shipping, odlično :)

Ja sam više puta naručivala preko njih, sve funkcioniše besprekorno. I imaju kompletnu Thrawn trilogiju (plus nastavke) ;)

Goldfinger
25.11.2012, 15:14
Ne znam jel bilo ali izasla peta knjiga Witcher serijala prevedena na srpski Vatreno krstenje

voodoo_
25.11.2012, 15:36
I peta i druga, slučajno sam naleteo na njih na sajmu, nisam ni planirao kupovinu al morao sam :D

Luka Filipovic
27.11.2012, 0:32
Evo nabavio sam 2034.
Obe knjige iz skolske biblioteke na srspkom naravno :D
@Aibo ako trazis elektrosnko izdanje imas na netu i srpski metro2033, posalji pm ako ne mozes da nadjes.

SPOILER ALERT

Procitao sam, uff mnogo tuzan i neocekivan kraj :(...Ne ide toliko u dubinu kao 2033 ali je svakako odlicna.
Pojavljuje se lik koji mi je oduvek bio zanimljiv iz 33 i ovde je dosta bolje prikazan.

Ako vam se svideo prvi deo, ne propustite i ovo. Ima par dodirnih tacaka sa njim i prikazije njegov epilog. Dosta je napeta kada se razvije prica.
Naravno, metro 2033 je bolji, dosta.

Preporucujem da citate knjige sa mapom metroa (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Moscow_metro_map_ru_sb_future.svg)!

SchizoidMan
2.12.2012, 20:45
ma ja sam samo protrcao kroz TW2, nisam imao vremena da igram puno tad, a sad nemam uopste xD
Bolje je igrati i po 2-3 meseca i zaista znati šta si igrao nego tako.

neddd
10.12.2012, 19:46
Da li se mozda zna kada ce da izadju preostale 2 knjige ?

Dreamfall
14.12.2012, 21:13
Za jednu knjigu je predvidjeno da bude izdata do kraja 2012. god , a za drugu u prvom kvartalu 2013. , ako u medjuvremenu ne dodje do odlaganja ili do apokalipse ;)

Asmodeus
18.12.2012, 20:00
^Ja slusam to obecanje poslednje dve godine! :mad:

pentraksil
19.12.2012, 1:56
^Ja slusam to obecanje poslednje dve godine! :mad:

Verovatno mislis na onog prvog izdavaca koji je propao...sto se tice ovih novih moram reci da se ipak drze koliko toliko obecanog, izdali su cak i ove prve dve knjige, a kasnije i ove novije i to u vrlo kratkom roku.

neddd
19.12.2012, 9:25
Ako bude ko sto kazu onda bi knjiga trebalo da izadje 21 ,tj sad u petak.Ali bedak je sto je smak sveta pa nece moci da je procitamo :D

mesomebody
19.12.2012, 15:28
Stara vest je da ce jedna izaci do kraja ove a druga sledece godine. Nova vest je da ce obe izaci pocetkom sledece. Zivi bili pa videli.

Highlander
19.12.2012, 16:25
Da li je neko od vas čitao Selina? Imate li neku preporuku, od koje knjige početi? Ne mogu da se objašnjavam sa ovima u biblioteci ponekad...

Asmodeus
19.12.2012, 19:40
Bas da konacno procitam trecu i cetvrtu... Prve dve sam kupio pre dve godine.
Ko je izdavac?

Djordje Turjacanin
19.12.2012, 21:39
Carobna knjiga. Je trenutno čitam engleske verzije da se upoznam malo sa dešavanjima, a kada skupim pare onda ću kupiti sve odjednom i natenane.

nameless1
19.12.2012, 23:03
^ Taman ce tada da izbace komplet u kutiji, a 50% jeftinije nego da sada kupujes sve pojedinacno..

nidza92
20.12.2012, 6:55
Jel je citao neko " Shogun" James Clavell-a ? :) Ja sam poptuno odusevljen. Roman je istoriski tacan ( sem nekih likova koji su dodati zbog dramatizacije, ali 90% likova su istorijski) . Lik Tokugawe (Toranaga u knjizi) je meni broj 1 lik iz svih knjiga koje sam dosad procitao :D Roman je interesantan jer prati pricu Engleza u Japanu (1600god.) i tako pisac uspeva da poredi zapadnu i Japansku kulturu, i ima vise stvarno nezaboravnih scena :)

zoran845
20.12.2012, 11:42
Da li je neko od vas čitao Selina?Ja sam od njegovih knjiga pročitao samo "Putovanje nakraj noći", ali pre mnogo godina, tako da mi je jedino ostao opšti povoljan utisak.
Sećam se da sam bio impresioniran sistemom kojim su se Francuzi služili da bi podigli moral svojih trupa na zapadnom frontu: ... ... iza linije francuskih rovova bio je kordon francuskih žandarma koji su imali naređenje da na licu mesta ubiju bilo koga ko bi se usudio da uzmakne sa fronta (dezertira). Pre toga sam se uvek pitao kako su francuski vojnici bez pogovora pristajali da budu topovsko meso ili da krljaju golih grudi na Nemce, bodljikavu žicu i kišu svakojakih projektila iz protivničkih rovova. Izgleda da su ipak bili kao i svi ostali ljudi.
P.S. Selina sam poželeo da čitam na preporuku Bukovskog :to_care:. Kao i ti, pretpostavljam.
P.P.S. Za ljubitelje guglanja: čovek se zvao Luj-Ferdinand Selin (Louis-Ferdinand Céline).


Imate li neku preporuku, od koje knjige početi?Počni od onoga što nađeš: Selina u knjižarama odavno nema ni za lek ("Putovanje" je još 1981. izdao blagopočivši "Nolit", u ediciji "Proza" - bele korice, plavi naslovi - u kojoj je, prvi put kod nas, objavljen i "Gospodar prstenova"), a ne verujem ni da se preliva sa polica biblioteka.
Možda je "Putovanje" baš dobro da se prvo pročita, jer u njemu je pisac mlad i zelen, tek kasnije se preobratio u starog pokvarenjaka koga je Bukovski poznavao i voleo.

JzmA
9.1.2013, 1:59
Ima li neko ko je čitao i englesku i srpsku verziju Vičera?
Da li je engleski prevod bolji od srpskog? Nekad baš poželim da znam poljski...:icon_stud

Nicklord
9.1.2013, 15:40
Ima li neko ko je čitao i englesku i srpsku verziju Vičera?
Da li je engleski prevod bolji od srpskog? Nekad baš poželim da znam poljski...:icon_stud
Ja sam čitao jednu priču na engleskom i srpski prevod je bolji. Ipak je srpski bliži poljskom :D

Ja sam hteo da pitam da li ima negde engleska ili srpska verzija neke knjige iz Metro Universe (http://metrovideogame.wikia.com/wiki/Metro_Universe_Book_Series)da se kupi/skine. Baš me zanima kakve su jer vidim da su neke dosta hvaljene po forumima od strane rusa.

Iris
9.1.2013, 21:53
Ja sam hteo da pitam da li može negde engleska ili srpska verzija neke knjige iz Metro Universe (http://metrovideogame.wikia.com/wiki/Metro_Universe_Book_Series)da se kupi

Može. Pretraži temu da saznaš gde.

Nicklord
10.1.2013, 18:27
Može. Pretraži temu da saznaš gde.
Jel može mala pomoć? :kreza: Pretražio sam temu i našao sam na 10 mesta komentare o Metrou 2033 i 2034 ali ništa o ovim ostalim knjigama.

Covenant
11.1.2013, 23:31
Juče sam završio čitanje Davida Copperfielda, posle dužeg vremena
Lepa knjiga, a u suštini predstavlja neku vrstu Dikensove autobiografije - u suštini sve ono što se može doživeti u životu na ovaj ili onaj način
Preporuka :ciao:

Luka Filipovic
12.1.2013, 0:07
Jel može mala pomoć? :kreza: Pretražio sam temu i našao sam na 10 mesta komentare o Metrou 2033 i 2034 ali ništa o ovim ostalim knjigama.
Nema u ovoj temi, zeza te Iris.
Inace ako negde nadjes javi mi :ciao:

ColdBoot
18.1.2013, 4:16
Anthony de Mello - Put ljubavi

Ne znam da li je ovo bilo, pretraga nije najjača osobina foruma. :o

Vredi pročitati.:)

flamingos
18.1.2013, 6:04
Možeš mi poslati u inbox gde si nabavio? Srdačan pozdrav

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Pele023
18.1.2013, 9:45
Anthony de Mello - Put ljubavi

Ne znam da li je ovo bilo, pretraga nije najjača osobina foruma. :o

Vredi pročitati.:)

I Budjenje od istog autora

Alek92
28.1.2013, 21:42
Pozdrav narode,

Da li neko zna gde mogu da kupim/nabavim knjigu od Stivena Pinkera (Steven Pinker) "How the mind works" ("Kako deluje um"). Pretrazio sam stranice svih vecih knjizara za koje znam (Vulkan, Alnari, Delfi, Laguna), nisam uspeo da nadjem :(

Pozdrav

M.Silenus
28.1.2013, 21:57
Ako ti ne smeta da čitaš na engleskom, možeš da je naručiš sa Book Depository-ja (http://www.bookdepository.co.uk/How-Mind-Works-Steven-Pinker/9780393334777). Makar ću ja odatle da je naručim ;)

Nicklord
30.1.2013, 23:43
Jel može mala pomoć?
Želim da naručim celu seriju Malazan Book Of The Fallen (vidim da će laguna da završi to negde kad i Martin soiaf :kreza: ) sa bookdepository.com (ili co.uk, šta je bolje?)
Problem je što ne znam koje izdanje je najbolje? Kako da prepoznam koja ima najbolji odnos cena/kvalitet jer se cene dosta razlikuju a nema baš mnogo informacija o knjigama.

Valjda sam bio jasan :D

Hvala unapred

edit:
evo recimo ovo:
http://www.bookdepository.com/Gardens-Moon-Steven-Erikson/9780765348784
i ovo
http://www.bookdepository.com/Gardens-Moon-Steven-Erikson/9780765322883

Ovom drugom je cena skoro duplo veća. Vidim da je veća, teža i ima manje strana. Znači kvalitetnija ali da li za ovoliku razliku? :D

Nikolas_bg
1.2.2013, 1:21
Verovatno je kvalitetniji papir, kao i sam kvalitet stampe. A to za razliku je na tebi samom da procenis.
Ja licno volim da osetim kvalitetan papir pod prstima kad citam, a ne neko reciklirano djubre ili sta vec; ili jos gore stampu koja je drugacijeg intenziteta na skoro svakoj stranici, ili cak u okviru jedne strane, kao sto se da primetiti na gotovo svakoj Laguninoj knjizi.
Moja preporuka ide za skuplju varijantu.

Beagle
7.2.2013, 14:29
Hyperion Cantos (http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_Cantos)

Prve dve knjige (Hiperion i Pad Hiperiona) prate desavanja u galaktickom drustvu Hegemonije, koje je nastalo zahvaljujuci uspesnom kolonizovanju stotine svetova u galaksiji i postojanju mreze portala (farcasters) koji omogucuju trenutno kretanje ljudi i informacija. Ovu tehnologiju nisu otkrili ljudi vec vestacka inteligencija koja se otrgla od ljudske kontrole i koristi je kako bi parazitirala, i ljudske mozgove zarobljene u transportu koristila kao procesore podataka, sa ciljem kreiranja ultimativne inteligencije (digitalnog Boga).

Radnja druge dve knjige (Endimion i Uzdizanje Endimiona) je smestena 270 godina kasnije od desavanja iz Hiperiona, i prati avanture Anee, devojke koja je odabrana da podigne ljudsku svest i postojanje na visi nivo.

Knjiga je teska za opisivanje u kratkim crtama, ali svakako je zanimljva (druga dva dela su vrlo dinamicna, sa retrospektivnom tehnikom pisanja), pa od mene dobija cistu preporuku.

mvasic
7.2.2013, 14:48
Hyperion Cantos (http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperion_Cantos)

Prve dve knjige (Hiperion i Pad Hiperiona) prate desavanja u galaktickom drustvu Hegemonije, koje je nastalo zahvaljujuci uspesnom kolonizovanju stotine svetova u galaksiji i postojanju mreze portala (farcasters) koji omogucuju trenutno kretanje ljudi i informacija. Ovu tehnologiju nisu otkrili ljudi vec vestacka inteligencija koja se otrgla od ljudske kontrole i koristi je kako bi parazitirala, i ljudske mozgove zarobljene u transportu koristila kao procesore podataka, sa ciljem kreiranja ultimativne inteligencije (digitalnog Boga).

Radnja druge dve knjige (Endimion i Uzdizanje Endimiona) je smestena 270 godina kasnije od desavanja iz Hiperiona, i prati avanture Anee, devojke koja je odabrana da podigne ljudsku svest i postojanje na visi nivo.

Knjiga je teska za opisivanje u kratkim crtama, ali svakako je zanimljva (druga dva dela su vrlo dinamicna, sa retrospektivnom tehnikom pisanja), pa od mene dobija cistu preporuku.

Autori Mass Effect serijala su postovaoci rada Dena Simonsa, autora Hyperion-a. (Nabijanje zrtava na metalno drvo, Shrike Nebula...)

Jonny
19.2.2013, 17:10
Malo da oživim temu. :)

Vidim, niko nije pominjao Branislava Jankovića i njegovu knjigu "O vukovima i senkama". Do sada sam uglavnom čitao epsku fantastiku, naravno mislim na strane pisce... Jes' da sam je još pre godinu i po dana prvi put pročitao, još dvaput sam je od tada prosto progutao. Veoma je zanimljiva i pitka, i uživao sam dok sam bio na odmoru i prekratila mi mukotrpno putovanje od 12 sati. :D

Grad Tajni, Zorana Lj. Nikolića je isto tako dobra - čitao sam njegove knjige o tajnama i masonskim simbolima u Beogradu, pa rekoh hajde da pročitam i dotični roman, nisam se pokajao. Može se dosta toga naučiti i o istoriji Beograda na zanimljiv način. :)

U navali kojekakvih "spisateljica", ovakve knjige nažalost ostaju u senci...


Sada sam u fazi čitanja "Ime vetra" od Patrik Rotfusa, za sada sam zadovoljan (već sam kupio nastavke :)).

noisy
19.2.2013, 17:43
"O vukovima i senkama" stoji mi na polici, čeka da dođe na red.
Kao i "Duge noći i crne zastave" Dejan Stojiljković.

zvucnjak
20.2.2013, 2:09
Je li čitao neko "Lord of the Flies" na engleskom? Kakav mu je jezik, da li je mnogo težak? Kakav je Lagunin prevod?

Shumsko_drvece
20.2.2013, 2:36
Nije težak. Za Lagunin prevod ne znam...

zvjer
15.3.2013, 4:06
Procitao Otmice zemunskog klana. Knjigu je napisao nekadasnji sef operacije Poskok.

Knjiga je odlicna za one koji zele da saznaju vise o Zemunskom klanu i onome sto je vodilo do Djindjicevog ubistva. To su bila nenormalna vremena, sa puno spinovanja u medijima tako da je super sa ove distance vratiti se u njih i videti sta se desavalo.

Serijal Jedinica se zavrsava recima "tog 12. marta Zoran Djindjic je jednom zauvek pobedio organizovani krimal". Zvuci paradoksalno jer je 12. marta Djindjic ubijen, ali stvarno je tako, od tog 12. marta mi nemamo otmice poznatih bogatih ljudi, sacekuse na svakih nedelju dana, spregu mafije sa drzavnom bezbednoscu, korumpiranim policajcima, medijima, tuziocima i jedinicama za specijalne akcije.

Knjiga je zanimljiva jer daje uvid u psihu ljudi koji su totalne psihopate. Na primer Legija je sav onako uticajan u to doba nudio svoju pomoc porodicama otetih, planirao sa njima sta dalje, a onda delio plen sa Zemuncima 50:50. Notorni psihopata.

I dok se cita knjiga sve vreme je onaj gorak osecaj u ustima "zar je ovakav ljudski izmet na kraju ubio coveka koji je resio da im stane u kraj". Na zalost bilo je sta je bilo, uteha u svemu je da su "zemunci" unisteni kao bubasvabe.

N3n0
15.3.2013, 12:21
Slažem se sa tobom u dosta stvari, ali reći da ...mi nemamo...spregu mafije sa drzavnom bezbednoscu, korumpiranim policajcima, medijima, tuziocima i jedinicama za specijalne akcije., nije tačno. Dovoljno se prisetiti samo nekoliko afera u poslednje vreme (Banana, Žandarmerija, čuveni ministar "aflatoksin" Knežević koji je bio jedno vreme zatvoren zbog kriminala, ...), pa shvatiti koliko je Srbija nemoćna pred mafijom. Tu je naravno i skoro nadrealna slika na dan obeležavanja desetogodišnjice zločina - tri najmoćnija čoveka u državi su Vučić, Dačić i Nikolić?!:facepalm
Inače knjiga je odlična.:tapsh:

zvjer
15.3.2013, 16:33
Nisi u pravu, ali i ja sam se neprecizno izrazio. Nemamo u toj meri definitivno.

todos
16.3.2013, 9:31
Napravio sam veliki zaokret u životu a to je da sam se učlanio u knjižaru koja se zove #$%&/(. I naravno uzeo sam prvu knjigu, e zamislite koju?! Naučna fan tastika naravno, veze sa kompjuterima i svemirom a koja bi druga bila?! Loiz Mekmaster Bižol-The Warrior s Apprentice ili tupavi prevod Plaćenik. Treća knjiga o junaku Majlsu Vorkosiganu. I pade sto strana ladno od četiristo za noć. Prve dve iz triologije neću da čitam jer su dosadne, po onima koje su ih već pročitali. I nisu čvrsto povezane, što je jako bitno.
Eto tek sam sad video gde sam bio zgubidan. Naredna knjiga je već najavljena a to je Brodolomnik. Čak sam razmišljao da ta bude prva. Znam da ću se zadržati na ženske spisateljice, to je sigurno.:qliranje:
Što sam se baš toliko rasprdeo u vezi čitanja. Nisam čitao ozbiljno dosta dugo osim par stvari u zadnje vreme koje su bile svima dostupne ispred nosa. Biblioteku mrzim zbog stranica zamazanih burekom i zbog zaboravljanja vraćanja već pozamljenih knjiga. Tako da, smatram da je lepše ostaviti rudarski zarađene pare u biblioteci a ne u kafani ili kladionici.

Aibo
16.3.2013, 17:10
Ja iskreno najviše volim da čitam knjige iz biblioteke. Nema ništa lepše od starih kvalitetnih izdanja, starog požutelog papira i njegovog mirisa. Plus, jedan sam od onih likova koji nikada ne čita istu knjigu 2 puta (Orlovi rano lete i Bioskop u kutiji šibica su izuzeci :kreza:). Mada, i sam planiram da se opremim nekim e-ink čitačem u budućnosti. :o

Nego, zanima me da li je neko upućen kako stoje stvari sa našim izdavačima i digitalnim izdanjima? Da li je iko pominjao da imaju to u planu? Zanima me da li bih u nekom relativno bliskom trenutku mogao da kupujem nova srpska izdanja iako nisam u Srbiji.

water wizard
16.3.2013, 17:12
ima par knjiga.. :kreza:

Dusan-DDY
16.3.2013, 17:27
ja imam knjigu po kojoj je praven witcher igra ali je nikad nisam procitao :D

Iris
16.3.2013, 23:29
Nego, zanima me da li je neko upućen kako stoje stvari sa našim izdavačima i digitalnim izdanjima? Da li je iko pominjao da imaju to u planu? Zanima me da li bih u nekom relativno bliskom trenutku mogao da kupujem nova srpska izdanja iako nisam u Srbiji.

:rofl:

Izvini, moja prva reakcija na sve što sadrži reči "naši" i "digitalno"... obzirom da smo još uvek u mračnom srednjem veku po mnogim sličnim pitanjima.
Ali evo, neke sveže vesti: http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:422287-Elektronsko-izdavastvo-kod-nas-tek-u-povoju

Kidja
20.4.2013, 21:51
Da li je neko procitao The Last Ringbearer od Kirilla Eskov-a ? Ako jeste, kakvi su utisci?

via Tapatalk 2

Nestor
1.6.2013, 19:36
Slaviša Lekić Knjiga “Zamlaćivanje” (http://www.telegraf.rs/vesti/729840-slavisa-lekic-zamlacivanje-o-tomislavu-nikolicu)

Shlaymara
6.6.2013, 15:09
Svima onima kojima je tekst o pravljenu Enterprajza u ovom broju SK-a bio zanimljiv, preporucujem da procitaju "Fizika Buducnosti" (http://www.laguna.rs/n1759_knjiga_fizika_buducnosti_laguna.html) od Dr. Micio Kakua (naucnik azijatskog porekla, kosijaner koga ste cesto vidjali u dokumentarcima na BBC, Discovery ili NG).
Micio vrlo lepo i razumljivo objasnjava komplikovana naucna dostignuca i predvidja sta ce se sve desiti u narednih 100 godina i kako ce tehnologija i nauka da uticu na nas zivot. Objasnjava kako ce nauka uticati na razvoj kampjutera, vestacke inteligencije, medicine, putiovanja u svemir, nanotehnologija, energije, bogatstva i cega sve ne, i vrlo cesto se poziva na dobro znane scene iz filmova (Star Trek posebno) ili SF knjiga uporedjujuci tu tehnoligiju sa realnom i koliko smo blizu ili daleko. Na kraju knjige opisuje jedan dan zivota u 2100 godini.
Odavno nisam citao zanimljiviju naucnopopularnu knjigu od ove :).

player1
6.6.2013, 20:12
^preporuka i od mene za istu knjigu.

gorillaz23
14.6.2013, 12:34
Kako moze da se naruci Capekov "R.U.R." (http://www.cpn.rs/aktivnosti/rur/) za nas koji nismo iz Beograda i koliko kosta?

ColdBoot
14.6.2013, 16:00
Kako moze da se naruci Capekov "R.U.R." (http://www.cpn.rs/aktivnosti/rur/) za nas koji nismo iz Beograda i koliko kosta?

Za Vas koji niste, ne košta vas ništa ako skinete 127. broj starog i najboljeg SF časopisa Sirius (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CC8QFjAB&url=http%3A%2F%2Fsciencefiction.org.rs%2Findex.php %3Foption%3Dcom_docman%26task%3Ddoc_download%26gid %3D881%26Itemid%3D71&ei=JCG7UY3SH8KF4gSkxYGIDw&usg=AFQjCNHKJDFH1qgHamrVxeNn29bq_zYy0w&sig2=0CGDsPDuBdutudqKJGCLAQ).:)

Oggy
14.6.2013, 16:48
^ Eh, nemam taj broj :/

White Ripper
25.6.2013, 23:40
Završio sam Metro 2034. Odlična knjiga, ne mogu da se odlučim koji dio je bolji, 33 ili 34. Preporuka od mene. Dosta misterije, solidne filozofije, razrađeni likovi, a ima i dosta mjesta koja tjeraju na razmišljanje i hvatanje konaca. Složenija je po kompoziciji od 2033, malo je drugačiji način pripovijedanja, ali je i dalje da kažem "čitka" u nedostatku boljeg izraza.

JzmA
26.6.2013, 2:16
Meni daleko primamljivije djeluje knjiga od same igre, koja me ne privlači...vidjeću da uzmem.

Red Dragon
24.7.2013, 13:06
Imam dva pitanja:
1. Da li neko zna gde i da li ima u Bg da se kupe knjige Erika Van Lustbadera iz serijala "Nindza"? Video sam da su se u Vulkanu pojavili drugi i treci deo, a ne znaju da li ce dobijati ostale delove (ajde sto nemaju 4,5 i 6, ali bre, ko prodaje serijlal bez prve knjige koja je sve zapocela:kreza:)
2. Da li je neko nacuo da li ce se kod nas raditi prevodi knjiga "Putovanje na Zapad" i "Romansa tri kraljevstva"?

Acanen
24.7.2013, 14:32
@Red Dragon Imas na Kupindu.

Da li je neko citao Pod kupolom od Stivena Kinga? Procitao sam negde da se knjiga razlikuje od serije pa me zanima koliko se razlikuje. Trenutno nisam raspolozen za kupovinu knjige jer jos uvek citam Mracnu kulu od Stivena Kinga ali planiram posle toga da nabavim i knjigu Pod kupolom.

Pored knjiga koje sam vec spomenuo zanima me i kakve su knjige Nesanica i Vetar kroz kljucaonicu od istog pisca.

noisy
24.7.2013, 14:34
Nisam još gledao seriju ali trenutno čitam knjigu.
Negdje sam na polovini i do sada su u fokusu uglavnom međuljudski odnosi, kupola je tu ali je nekako u drugom planu.

Marti Misterija
24.7.2013, 15:38
Da li je neko citao Pod kupolom od Stivena Kinga? Procitao sam negde da se knjiga razlikuje od serije pa me zanima koliko se razlikuje.

Mnogo se razlikuje - od toga koji su likovi zivi u seriji a ne u knjizi i obratno, preko samog odnosa i medjusobne povezanosti likova (bracni drugovi, roditelj - deca etc.), pozadine likova i toga sta i zasto rade u CM, imena pojedinih likova i njihovog porekla, pa sve do samog desavanja...

U sustini, u odnosu na knjigu radnja je toliko izmenjena da su jedina slicnost pojavljivanje pojedinih likova i sama kupola dok je sve ostalo drugacije, skoro kao da serija nije ni radjena po knjizi...

Acanen
24.7.2013, 15:53
Mnogo se razlikuje - od toga koji su likovi zivi u seriji a ne u knjizi i obratno, preko samog odnosa i medjusobne povezanosti likova (bracni drugovi, roditelj - deca etc.), pozadine likova i toga sta i zasto rade u CM, imena pojedinih likova i njihovog porekla, pa sve do samog desavanja...

U sustini, u odnosu na knjigu radnja je toliko izmenjena da su jedina slicnost pojavljivanje pojedinih likova i sama kupola dok je sve ostalo drugacije, skoro kao da serija nije ni radjena po knjizi...

Bas mi je takav odgovor bio potreban jer nisam hteo da gledam seriju ako je ispunjena spoilerima. Vidim da vise nema izdavacke kuce Alnari ili su se udruzili sa Vulkanom i promenili naziv. Nadam se da ce Vulkan izdavacka kuca da izbaci knjigu Nesanica od Kinga jer trenutno ta knjiga kod nas moze da se kupi samo prevedena na hrvatski.

Puritania
24.7.2013, 17:03
@Red Dragon Imas na Kupindu.

Da li je neko citao Pod kupolom od Stivena Kinga?

Citao i mogu reci samo da sam razocaran knjigom... Otprilike dve trecine knige su dobre , ali onaj kraj mi je malo smesan bio, neozbiljan... Izgleda mi kao da je King zbrzao sa njim, i lupio prvu stvar koja mu je pala na pamet. Isto kao i sa Talismanom.
Inace ima li neko pojma gde mog da nadjem Igru prestola polovnu ili bar na snizenju? Ne razumem ove likove na kupindu , sto prodaju njigu za po 1100 i 1600 din , dok nova novcata kosta oko 1000 :confused:

Laskaris
1.8.2013, 20:26
Inace ima li neko pojma gde mog da nadjem Igru prestola polovnu ili bar na snizenju? Ne razumem ove likove na kupindu , sto prodaju njigu za po 1100 i 1600 din , dok nova novcata kosta oko 1000 :confused:
Probaj ovde (http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php).

Picard
1.8.2013, 21:01
Kakva je The Shining (Isijavanje) u poređenju sa filmom? Kažu da se film nije dopao Kingu.

Puritania
1.8.2013, 21:51
Odlicna knjiga, jedna od najboljih Kingovih. Nekako mi je u knjizi mnogo bolje opisana i prikazana atmosfera hotela, i desavanja po njemu. Procitaj , ne verujem da ces da zazalis :)
Isto tako preporucujem i Salemovo(Jerusalemovo).
Hvala za link, registrovan sam na tom forumu ali sam skroz zaboravio na njega. Sad gledao oglase ima svega i svacega :eek:
Igru prestola nisam nasao , al sam nasao nesto drugo:


zguzvanmozak
1
Posts: 1

Kupujem lekove
« on: 03-12-2012, 11:50:07 »
Kupujem trodon, tramadol ili sintradon (nije važno da li su kapsule, ampule ili tablete). A može i informacija, ako neko zna, gde ih mogu kupiti u Nišu bez recepta. Sve informacije slati na mail: zguzvanmozak@gmail.com
Unapred zahvalan

Izvinjavam se za offtopic ali nisam mogao da odolim :D

Laskaris
2.8.2013, 8:06
^
Ima par ljudi koji se zezaju po tim oglasima. Jedan prodaje repliku prstena iz LOTR - komentari su.. :) Ne obracaj paznju :D

Dzajo5
26.9.2013, 17:51
Upravo citam the shining. taman odmah nastavak da citam.

Guardian
2.11.2013, 17:22
Pojavila su se u Srbiji dva nova izdanja Kastanede. Učenje Don Huana i Orlov Dar.
Učenje Don Huana sam čitao, zanimljiva knjiga ali nisam imao prilike da pročitam nešto drugo od njega. Vidim na internetu, da Orlov dar je napisan daleko posle prve knjige, pa me interesuje, da li isplati to čitati, ili bi bilo bolje ići redom kroz sve njegove knjige. Pošto mi je pomala nejasna filozofija izdavača da skoče sa prve na 6 ili 7 knjigu.

Wile E. Coyote
3.11.2013, 11:34
Kastaneda je svojevremeno veliku popularnost stekao time što je navodno pisao te knjige na osnovu ličnih iskustava prilikom uzimanja pejote i ostalih opojnih stvari koje se koriste u Latinskoj Americi. Po njegovoj priči, Don Huan je realna ličnost koji ga je obučavao kako da vidi Meskalita (božanstvo koje se pojavljuje prilikom pejote halucinacija). Mnogo godina kasnije, ispostavilo se da je cela priča izmišljena, tako da je interesovanje čitalaca za Kastanedine knjige drastično opalo.

Ja sam čitao većinu njegovih knjiga pre nego što je objavljeno da su priče izmišljene. Učenje Don Huana je zaista bila ekstra knjiga (gledajući iz tadašnje perspektive), a ostale knjige mi se nisu baš nešto dopale. IMHO, nećeš mnogo izgubiti ako ne pročitaš ostale knjige (to je ipak moje lično mišljenje).

zvjer
6.1.2014, 19:09
Je l moze link ka dobrim kratkim pricama prevedenim na srpski?

Nesto na primer ovako (http://www.scribd.com/doc/82979194/Sirius-25), naravno ne mora da bude SF.

Puritania
6.1.2014, 19:18
Ne mogu sad link da ti postavim ali proguglaj: knjigu izgubljenih snova Ijana Mekdonalda. Čovek me je oduševio stilom pisanja, a ima tu i sf-a i ef-a.

Shlaymara
10.1.2014, 16:23
Je l moze link ka dobrim kratkim pricama prevedenim na srpski?

Nesto na primer ovako (http://www.scribd.com/doc/82979194/Sirius-25), naravno ne mora da bude SF.

Guglaj "Alef - SF magazin", gomila kratkih prica prevedenih na srpski. Ne znam koliko tacno ima brojeva ali sigurno ima preko 20 brojeva (u svakom broju ima 5-6 prica).

P.A.I.N
12.1.2014, 20:55
Neka preporuka za dobru triler knjigu?I od Ju Nesbea jesu li romani povezani(moraju da se citaju redom)?

Puritania
12.1.2014, 23:26
Inace slabo citam trilere , ali ako nisi citao, preporucujem ti Ostrvo sljiva- Nelson de Mil. A i knjige Majkla Konelija nisu lose uopste :D

Equilibrium
13.1.2014, 10:15
Donato Karizi "Lovac na duse", sta god se moze reci o knjizi jedno je sigurno, nije dosadna. Karizi je definitivno pisac trilera buducnosti, surovi, komplikovani bas kakvi trileri i treba da budu.

Dzajo5
13.1.2014, 11:08
Poz.
Citam Praceta, zavrsio sam Color of Magic i Light Fantastic, pa me interesuje, koji redosled je najbolji. Hronoloski ili da pratim odredjenu grupu(npr. death)?
hval.

zoran845
13.1.2014, 12:48
Poz.Zdr.
Citam Praceta... koji redosled je najbolji?Šema (http://i.imgur.com/YoEPt.jpg) govori kao hiljadu reči.
hval.Mol.

Dreamfall
13.1.2014, 13:49
Evo i ja da doprinesem malo ovoj temi :D

Dobio sam danas 3 knjige Patrika Rotfusa na poklon i krenuo da citam ( Ime Vetra je prva )...svakako zanimljiv nacin pripovedanja, radnja tece mnogo sporo sto je zasada moja jedina zamerka (procitao sam oko 100 strana )... Mogu ostalima da preporucim i malo naucne fantastike od Džejms S. A. Kori-ja (http://www.laguna.rs/a920_autor_dzejms_s_a_kori_laguna.html) (pseudonim dva autora ), prvi roman je bolji od drugog po mom misljejnu ;)

Puritania
13.1.2014, 14:04
Na Ime Vetra ja nikakvu zamerku nisam mogao da nadjem . Kupio sam je dan nakon sto sam vratio istu u biblioteku, posto takvu knjigu mora da imam u svojoj biblioteci ^^ sad pokusavam da nadjem negde da kupim drugi deo(strah mudroga). Radnja se po meni ne odvija sporo uopste, nego je jednostavno tako tempirana.
Ko nije procitao Red Magle, takodje preporuke :)

Dreamfall
13.1.2014, 14:37
^Da dobar je ,,Red magle'' , svaka knjiga je po necemu specificna, kraj je mnogo dobro odradjen...cuo sam da ima jos jedna knjiga, ali da je smestena u buducnost i nema mnogo veze sa likovima iz trilogije. Citao sam i Stivena Eriksona ( Meseceve vrtove i Dveri kuce mrtvih ), ali ima oko desetak knjiga u Malaskoj knjizi palih, a nasi kasne jako sa prevodom pa sam ostavio da se nakupe izdanja :D Mislim da ima ,,Strah mudroga'' ( 2 toma ) u Laguni da se kupi...bio neki veliki popust pre par nedelja i knjige su izlazile prilicno jeftino, mozda bude nesto slicno opet ;)

Dzajo5
13.1.2014, 14:45
Zdr.
Šema (http://i.imgur.com/YoEPt.jpg) govori kao hiljadu reči.
Mol.

Našao sam takvih slika dosta, ali sam napisao zbog toga što sam hteo nečije mišljenje a ne samo sliku. Hvala.

mvasic
13.1.2014, 17:14
Ja ih čitam redom kojim izlaze (Raising Steam je poslednja koja je izašla). Mislim da je to najbolji način, jer ima likova koji se pojavljuju negde kao glavni, a negde kao sporedni likovi.

Kidja
20.1.2014, 10:42
Moze li mi neko reci gde mogu naci knjigu "Заступник. Твари третьего круга" a da je na engleskom ili nasem jeziku.

P.A.I.N
24.1.2014, 5:12
Jel bolje da procitam knjigu narnia(sve knjige) ili da odgledam filmove,i jel narnija previse decija ili?

Dimo
24.1.2014, 11:50
Donato Karizi "Lovac na duse", sta god se moze reci o knjizi jedno je sigurno, nije dosadna. Karizi je definitivno pisac trilera buducnosti, surovi, komplikovani bas kakvi trileri i treba da budu.
Zvuči kao pisac scenarija za HBO, no komentari na netu su pozitivni. Kod nas su prevedena tri romana, postoji li neki redosled čitanja ili je svaka knjiga radnja za sebe?

Equilibrium
24.1.2014, 16:06
Pa "Lovac na duse" mozes citati prvi jer nije vezan za ostala dva iako je napisan drugi. Prvo ide "Saptac" pa potom "Vladar iz senke".

Licno najbolje bi bilo ostaviti Lovca na duse za kraj jer je po meni najbolji i zaista osvezavajuce iskustvo.

E HBO ovo da snimi to bi bilo haos i to u vidu filma, serija bi bila rastegnuta a u knjigama i jeste krucijalno to sto se redjaju dogadjaji nenormalnom i neocekivanom brzinom. Nasilje i brutalnost nisu tu pro forme, nije ni nesto eksplicitno nego je lepo ukomponovano da bude odgovarajuca doza uznemirujuceg raznim literalnim sredstvima.

Miki1987
24.1.2014, 21:37
Poz.
Citam Praceta, zavrsio sam Color of Magic i Light Fantastic, pa me interesuje, koji redosled je najbolji. Hronoloski ili da pratim odredjenu grupu(npr. death)?
hval.

http://s28.postimg.org/or1xyniyl/Discworld_Reading_Order_discworld_22614060_1280.gi f

Најбоље је да се упознаш са сваком дружином, дакле Color of Magic, Equal Rites, Mort, Guards! Guards! А после тога одлучиш шта ти се највише свиђа и наставиш, мени се Стража највише свидела, па онда Смрт.

Dzajo5
28.1.2014, 21:26
Hvala. Rešio sam da idem redom, pa kako bude.

Elem, što se tiče ASOIAF:

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1/q72/s720x720/1535525_509571265825803_374080052_n.jpg

:n_klanja:

Sladjan85
28.1.2014, 21:41
Zna li neko neku dobro enciklopediju na temu Astronomije ? Gde se opisuju nebeski objekti i Svemir, od najbanalnijih stvari ? Tj - za pocetnike. Bio sam ovde u knjizari, nisam nasao nista slicno. Nisam ni znao da ima ovaj topic. Bilo bi dobro, ako bi enciklopedija (ili nesto slicno) bilo povece sadrzine.

milosprestigio
29.1.2014, 20:27
Sutra u NIN-u, poklon knjiga „Glasovi u vetru”,
Grozdane Olujić, dobitnice NIN-ove
nagrade 2009. godine.

Eddy
29.1.2014, 21:21
Hvala. Rešio sam da idem redom, pa kako bude.

Elem, što se tiče ASOIAF:

...

:n_klanja:

lol. Nisam znao da GRRM ima dubla.

Atwa013
30.1.2014, 23:26
Neka preporuka za dobru triler knjigu?I od Ju Nesbea jesu li romani povezani(moraju da se citaju redom)?

Nesbe rastura,jbg ja sam citao sta mi je padalo pod ruke,ali u nedeljniku Vreme sam procitao clanak M. Bazdulja o Nesbeu naveo je tacan redosled knjiga mada kaze da nije neophodno ici tim redom pogotovu sto,mozda gresim,prve dve knjige nisu prevedene na srpski. Mislim da imas clanak na njihovom sajtu.

P.A.I.N
31.1.2014, 17:45
Pocecu od crvendaca mada znam da je totalno nebitan redosled

Puritania
6.2.2014, 16:07
"Noć đenerala" Vuk Drašković SA POTPISOM +
Cena: 990,00 € (http://www.kupujemprodajem.com/-Noc-djenerala-Vuk-Draskovic-SA-POTPISOM-10327989-oglas.htm?filter_id=2146)
Dal sam ja lud pa mislim da je ovo mnogo, ili je ovaj prijatelj lud sto stavi ovu cenu. :eek: Mozda su korice pozlacene :D

Atwa013
6.2.2014, 22:29
E,ako je Vukov potpis,cena je jos i dobra,moglo je biti i skuplje. Cast je i privilegija posedovati 'artije sa njegovom zvrljotinom.... :)

P.A.I.N
7.3.2014, 3:06
Preporuke nekih knjiga za apokalipsu,drugi svetski rat i triler?

Shadowfax
7.3.2014, 15:07
The Road, Cormac McCarthy. Ovo je post-apokalipsa, knjiga je odlicna, kao i sve njegove.

Vulee
8.3.2014, 2:35
Za drugi svetski uzmi nešto od Svena Hasela, Algoritam izdao kod nas. Meni su se mnogo dopale sve njegove knjige.

Laskaris
8.3.2014, 11:37
Preporuke nekih knjiga za apokalipsu,drugi svetski rat i triler?
Cetiri slike srpske apokalipse (https://www.laguna.rs/n2204_knjiga_cetiri_slike_srpske_apokalipse_laguna .html) Gorana Arandjelovica.

Puritania
8.3.2014, 14:37
Preporuke nekih knjiga za apokalipsu,drugi svetski rat i triler?

1+ za The Road,odlicna knjiga. Imas iz tog zanra Metro (http://theuniverseofmetro2033.blogspot.com/) serijal , dve knjige Gluhovskog i gomilu knjiga fanova, zatim Autumn (https://www.goodreads.com/series/50064-autumn) serijal, koji mislim da jos nije preveden na srpski , ali sam procitao prvu knjigu i nije losa uopste. Utociste Stivena Kinga, Ja sam legenda Ricarda Metisona, i ako citas stripove Walkin' Dead ne moze da omane.

Shadowfax
8.3.2014, 19:12
Od mene +1 za Metro, pogotovo prvu knjigu :)

Shlaymara
8.3.2014, 19:32
Za drugi svetski uzmi nešto od Svena Hasela, Algoritam izdao kod nas. Meni su se mnogo dopale sve njegove knjige.
Zapoceo dve njegove knjige i batalio posle 20 strana. Nije da se nesto preterano mnogo razumem u tematiku, ali njegovi opisi bitaka su smejurija. Ako neko nekad snimi film po njegovim knjigama, bice na nivou nasih partizanskih filmova.
Na tematiku drugog svetskog rata, moja preporuka je Lov na Romela od Stivena Presfilda.

P.A.I.N
8.3.2014, 21:40
Metro sam procitao odlicna knjiga i piknik kraj puta sam isto procitao na tu tematiku jedna od najboljih knjiga koje sam procitao.

Juraj
9.3.2014, 1:16
Zanima me ima li itko ovdje slučano račun na Project Muze, trebala bi mi jedna knjiga koju nikako ovako ne mogu da nabavim, pa ako ima da mi se javi:).

Vulee
9.3.2014, 1:44
Zapoceo dve njegove knjige i batalio posle 20 strana. Nije da se nesto preterano mnogo razumem u tematiku, ali njegovi opisi bitaka su smejurija. Ako neko nekad snimi film po njegovim knjigama, bice na nivou nasih partizanskih filmova.

Zapravo su i snimili jedan, jako jako loš. :kreza:
Jeste da je bilo više godina otkad sam ih čitao, ali sećam se da su mi legle. Different strokes for different folks, I guess.

water wizard
9.3.2014, 3:18
Zna li neko neku dobro enciklopediju na temu Astronomije ? Gde se opisuju nebeski objekti i Svemir, od najbanalnijih stvari ? Tj - za pocetnike. Bio sam ovde u knjizari, nisam nasao nista slicno. Nisam ni znao da ima ovaj topic. Bilo bi dobro, ako bi enciklopedija (ili nesto slicno) bilo povece sadrzine.
dosta otkirća je novijeg datuma preporučujem dokumentarce na youtube

zoran845
9.3.2014, 10:41
Pre tačno dvadeset godina prestao je da stvara najzanimljiviji pisac XX veka.
Nikad neko mrtav nije bio tako živ.

http://i428.photobucket.com/albums/qq5/zobraks/FSK/bukowski047_zps35a29ee7.jpg
Drmnite danas (bar) jednu rakiju za njegovu dušu i pročitajte neku njegovu pesmu ili priču za bolje raspoloženje.

GoranSTX
9.3.2014, 10:47
Možda da olakšamo mlađim generacijama potragu i, makar u spojler, navedemo da je u pitanju:
Čarls Bukovski (Charles Bukowski)

A koliko će im "popraviti raspoloženje" ostaje da se vidi :D

zoran845
9.3.2014, 11:36
Nije sve od Bukovskog veselo, naravno, ali je i kroz njegove najcrnje redove skoro uvek provejavao humor. Njegova veličina je bila (i ostala) u tome što je umeo da život predstavi apsurdnim i tragičnim kakav jeste, a da se opet svemu tome iz dna duše podsmehne http://i428.photobucket.com/albums/qq5/zobraks/Smajliji/big_grin_zpsc91f865f.png (šutne sve to u dhupe) i natera čoveka da posle svega što je pročitao ipak ponese osmeh na licu (:D).

Osim Nušića i Marka Tve(j)na, ne sećam se da me je neki pisac ikada nasmejao (tačnije: naterao da se grohotom smejem) kao Bukovski.

hate
9.3.2014, 12:13
Možda Radoje Domanović? Nikolo Amaniti prilično mračan i satiričan.

zoran845
9.3.2014, 12:17
Možda Radoje Domanović?Radoje Domanović je (u skoro svakom pogledu) sušta suprotnost od Bukovskog.
Domanović te (sa svojom, nažalost, još uvek aktuelnom tematikom) natera da kroz smeh plačeš, Bukovski obrnuto.

Shlaymara
9.3.2014, 12:31
Zapravo su i snimili jedan, jako jako loš. :kreza:
Jeste da je bilo više godina otkad sam ih čitao, ali sećam se da su mi legle. Different strokes for different folks, I guess.

Pa da, i ja sam uzeo knjige po preporuci (prokleta Laguna sa popustima na vise knjiga :D) ali video da to nije to. Tenkovske bitke su opisana kako kad bi neko prepricavao partije iz WoT-a :p

Aibo
24.3.2014, 15:52
Konačno sam zasukao rukave da pročitam Metro knjige i nisam se pokajao. Setting je krajnje zanimljiv i u okviru njega ima mnogo zanimljivih detalja, kritike ljudi itd. Pisanje Metroa 2033 je prilično straighforword, kao i glavna radnja. Prva polovina, dok se sve lagano razvija i otkriva mi je bila zanimljivija od druge. Pred kraj mi je malo došlo i do zamora, ali vrlo malo.

Metro 2034 sam dogurao do trećine i deluje mi primetno lepše napisan i ispričan. Više se pažnje obraća na razradu likova, opisi su opširniji i bogatiji. Izgleda mi kao da se Gluhovski tek ovom knjigom potpuno formirao kao pisac. Baš čitam sa uživanjem.

Wile E. Coyote
25.3.2014, 9:09
Odlične su obe knjige, mada je meni možda 2033 za nijansu bolji. Stvar ukusa. U svakom slučaju, velika preporuka za obe knjige.

4th Dimension
25.3.2014, 9:39
Pročitao sam Sandersonov Words of Radiance, i knjiga je odlična. Odličan nastavak The Way of Kings. Razvoj svijeta u kome se radnja dešava se nastavlja, likovi su veoma dobri, i kao i obično u Sandersonovim djelima borbe su spekatakl.

Equilibrium
26.4.2014, 15:22
Metro, definitivna preporuka, iznenadjujuce dobra i slojevita knjiga, obe sta vise.

Te Ruse treba sve zatvoriti i dati im samo knjige da pisu, tu su definitivno bez premca :D

P.A.I.N
28.4.2014, 1:20
Dzaba sve kad sam procitao agathu kristi ubistvo u orijent expresu i ubistvo rodreza akrojda, nisam mogao sa opasuljim pola dana(noci posto uvece citam xD).Svaka preporuka definitivno zasluzeno nosi epitet kraljice misterije.

koojot
29.4.2014, 11:53
Potpuno te razumem. Ja kad sam citao njene knjige uvek je bilo nemogu da verujem koje ubica. Ja sam proctio neged oko desetak njenih knjiga i mogu ti reci ta procitas Vecitu noc, nema sanse da pogodis ko je krivac.

P.A.I.N
30.4.2014, 0:32
Ja sam ovde sumnjao na krivca ali sam imao pored njega jos 5 ljudi u glavi.Svaka joj cast majke mi knjige su neverovatne.U orient expressu mi je tek par stranica pre nego sto su otkrili palo napamet ko je ubica ali pre toga nije mi bilo ni na kraj pameti.

milosprestigio
16.6.2014, 21:01
Akcija vazi i na sajtu:www.delfi.rs (http://www.delfi.rs)

http://delfi.rs/_img/vesti/2014/06/noc---knjige.jpg

Asmodeus
10.7.2014, 13:24
Poceo sam ponovo da citam knjige o Vescu, posto sad imam svih sedam knjiga, inace sam imao samo dve koje sam procitao pre igranja Witcher dvojke tamo 2011-te. Za sada su me kratke price iz prve dve, kao i razvoj dogadjaja u trecoj uvukle da ih necu ispustiti dok ne zavrsim svih sedam. A posle cu da uradim jedan preorder trojke i da se nadam da ce me igra emotivno i intelektualno angazovati bar upola kao knjige, sto dvojka nazalost nije uspela koliko sam ocekivao.
Citao sam negde (mozda i ovde na forumu, ne secam se bas) da je saga o Vescu kompletirana sa ovih sedam knjiga. Ocekuje li se jos tomova?

Mocko
10.7.2014, 14:06
Poceo sam ponovo da citam knjige o Vescu, posto sad imam svih sedam knjiga, inace sam imao samo dve koje sam procitao pre igranja Witcher dvojke tamo 2011-te. Za sada su me kratke price iz prve dve, kao i razvoj dogadjaja u trecoj uvukle da ih necu ispustiti dok ne zavrsim svih sedam. A posle cu da uradim jedan preorder trojke i da se nadam da ce me igra emotivno i intelektualno angazovati bar upola kao knjige, sto dvojka nazalost nije uspela koliko sam ocekivao.
Citao sam negde (mozda i ovde na forumu, ne secam se bas) da je saga o Vescu kompletirana sa ovih sedam knjiga. Ocekuje li se jos tomova?

Season of Storms (Sezon burz, 2013) – a prequel taking place before the events of The Witcher. Nije jos prevedena kod nas.

Asmodeus
10.7.2014, 15:14
Sto znaci da je saga kompletirana, tj zavrsena sa ovih sedam knjiga?

Feferedon
10.7.2014, 15:30
^ Tako je.
Nego kad smo vec kod knjiga, zna li se kada ce Sezona Oluja biti prevedena kod nas?

Vladimirus86
10.7.2014, 18:31
^
Nece u narednih godinu dana sigurno, imas na sajtu izdavaca "Carobna knjiga" izdanja u pripremi, a witcher nije medju njima.

Aibo
11.7.2014, 11:07
Počeo sam da čitam Game of Thrones i evo me negde na pola knjige. Nakon završene 4. sezone prosto nisam mogao da se razdvojim od tog univerzuma. :) Čitam englesku verziju i mogu reći da je knjiga prilično lepo napisana, šta više odlično za žanr kome pripada. Iako sam gledao seriju to mi uopšte ne smeta da uživam u radnji, pogotovo u višestruko detaljnijim opisima likova, ratova i raznih dešavanja. Tek sada sam jasno razumeo pojedine detalje, motive nekih likova, međuodnose itd.

Slavisa14
12.7.2014, 8:28
^ Tako je.
Nego kad smo vec kod knjiga, zna li se kada ce Sezona Oluja biti prevedena kod nas?
Ove godine. Verovatno pred sajam. Iz njihovih usta informacija.

marko13
14.7.2014, 14:21
Da li neko ovde cita "Demon Cycle" Pisac: Piter V Brett.
Ima za sada tri knjige. Jos dve treba da izadju.
Ukratko radnja se odvija u nekom imaginarnom razorenom svetu. Moglo bi se reci po tehnologiji koju poseduju kao neki mracni srednji vek. Ljudi zive danju a nocu se skrivaju u kuce i imaju neke zastitne cini koje ih stite od tzv "utrobnika" kako ih oni zovu. To su demoni koji izlaze iz zemlje i ubijaju sve pred sobom. Jedina zastita su im zastitni simboli koje crtaju oko kuca. Prica prati jednog glavnog junaka sa jos dodatnih likova.
Vrlo je dinamicna i meni zarazna.
http://www.petervbrett.com/
http://www.amazon.com/Peter-V.-Brett/e/B001OJR7Y8
Kod nas znam da je Laguna prevela prve dve za trecu nisam siguran posto sam ih ja kupovao za Kindle na eng.

JAZO
29.8.2014, 21:13
Preporučite neke romane ,2. Svjetski rat.Ali neka naracija bude kao roman ali ne bas ono istorijski samo podaci,da malo bude kao one knjige o antickom rimu od mekalou....

Leonida
28.10.2014, 15:52
Krecem sa citanjem Witcher knjiga, pa me zanima koje su sve prevedene kod nas? Za sada sam nasao samo "Poslednja zelja".

Planiram da procitam sve knjige + predjem obe igre ( koje sam vec presao nekih 5x :D ) pre izlaska TW3.

Usput, koliko su knjige povezane sa pricom iz igre? Radnja u TW1 se desava posle zavrsetka poslednje izbacene knjige?

Atwa013
28.10.2014, 15:54
Krecem sa citanjem Witcher knjiga, pa me zanima koje su sve prevedene kod nas? Za sada sam nasao samo "Poslednja zelja".

Planiram da procitam sve knjige + predjem obe igre ( koje sam vec presao nekih 5x :D ) pre izlaska TW3.

Usput, koliko su knjige povezane sa pricom iz igre? Radnja u TW1 se desava posle zavrsetka poslednje izbacene knjige?
Sve. Carobna knjiga izdavac.
Ne nesto preterano. Da, radnja se desava nakon dogadjaja iz knjige.
PS
Mislim da je na ovom sajmu knjiga prevedena i najnovija knjiga, koja je kao neki prequel.

Sava Stankovic
28.10.2014, 16:39
Krecem sa citanjem Witcher knjiga, pa me zanima koje su sve prevedene kod nas? Za sada sam nasao samo "Poslednja zelja".

Planiram da procitam sve knjige + predjem obe igre ( koje sam vec presao nekih 5x :D ) pre izlaska TW3.

Usput, koliko su knjige povezane sa pricom iz igre? Radnja u TW1 se desava posle zavrsetka poslednje izbacene knjige?

Ovde mozes kupiti sve knjige http://www.carobnaknjiga.rs/poslednja-zelja-prvi-deo-sage-o-vescu

Radnja iz igre se desava nakon desavanja iz knjige, prica nije povezana. Geralt ima amneziju bas zbog igraca koji nisu citali knjige, tako da zajedno sa njim otkrivate njegovu proslost. Ali za one koji su citali, prepoznacete gomilu likova i mesta iz knjige, i generalno kada znate o tom svetu, to po meni cini igru zanimljivijom.

Neutrino
28.10.2014, 16:50
Krecem sa citanjem Witcher knjiga, pa me zanima koje su sve prevedene kod nas? Za sada sam nasao samo "Poslednja zelja".

Planiram da procitam sve knjige + predjem obe igre ( koje sam vec presao nekih 5x :D ) pre izlaska TW3.

Usput, koliko su knjige povezane sa pricom iz igre? Radnja u TW1 se desava posle zavrsetka poslednje izbacene knjige?Prevedene su sve knjige, uključujući i novu ("Sezona oluja"). Komplet ih možeš naći na sajtu Čarobne knjige (http://www.carobnaknjiga.rs/autori/andzej-sapkovski).

Što se povezanosti knjiga sa igrom tiče... Prva igra se odvija pet godina nakon epiloga poslednje knjige i realno ne postoji nikakav diskontinuitet između dešavanja u knjigama i igrama. Kompletan lore je tu, lepo upakovan u journal i priču.

Ono što međutim umnogome povećava uživanje u igrama nakon pročitanih knjiga je što igrač konačno ima dobru predstavu šta je šta. Recimo, pominjanje Vilgeforca u prologu prve igre (Kaer Morhen) ili kasnije bitke kod Bruge apsolutno ništa ne znači igračima koji nisu pročitali knjige. S druge strane oni koji jesu znaju koliko su ti termini važni za lore pa čak i za ishod sage. Druga igra, iako je malo zastranila......poprilično lepo priprema one koji nisu čitali knjige za Rivski pogrom i smrt Geralta i Jenefer.Ono što ja lično uzimam kao veliki nedostatak igara je što se veoma malo koncentrišu na Ciri. Osim tu i tamo usputnog pominjanja "moćne čarobnice/vešterice sa gadnim ožiljkom ispod oka" Ciri je jedva zastupljena u igrama. A ona je po meni bitniji lik od Geralta, pokretač svih radnji u knjizi zbog kojeg saga uopšte i postoji.

Dakle, što se mene tiče Witcher 3 treba da se koncentriše mnogo više na Ciri i da kao epilog da bar neko poluzvanično objašnjenje toga šta se desilo...
... u Rivskom pogromu... Tačnije, gde je Ciri poslala Geralta i Jenefer nakon njihove smrti i kako su se tačno vratili nazad posle pet godina. To je ono što kopka svakoga ko je pročitoa knjigu :D

mesomebody
28.10.2014, 20:07
@Leonida

Samo nemoj da očekuješ neki neverovatan roman. Sapkovski je dobar i svaka preporuka od mene za knjige, ali ako si iskusan čitalac, daleko je ispod nekih drugih.

I jeste, sve su prevedene, a na sajmu imaš poslednju knjigu.

Neutrino
28.10.2014, 20:28
Samo nemoj da očekuješ neki neverovatan roman. Sapkovski je dobar i svaka preporuka od mene za knjige, ali ako si iskusan čitalac, daleko je ispod nekih drugih.Hm, šta ti se konkretno nije svidelo?

Ono jeste da ima deonica, pa čak i tomova (*cough* *cough* "Vatreno krštenje" :Freddy:), koji su mogli komotno da se izbace ali sve u svemu rekao bih da je saga u globalu veoma dobro napisana. U stvari ono što mi se najviše sviđa kod Sapkovskog je što ume veoma nenametljivo da "utvrdi gradivo" iz prethodnih tomova i što ima neverovatno dobar osećaj kako treba da tempira naraciju. Baš zbog te tempirane naracije i pripreme terena u prethodnim tomovima čitanje "Gospodarice jezera" je vrhunsko iskustvo, definitivno najbolja knjiga pored "Poslednje želje".

Doduše opet kažem, ima deonica koje deluju previše razvučeno i nepotrebno. Eto, pomenuto "Vatreno krštenje" mi deluje kao potpuno nepotrebno sa akcentom na osobu koja je relativno nevažna u celoj priči.

Dreamfall
28.10.2014, 20:39
@Leonida

Samo nemoj da očekuješ neki neverovatan roman. Sapkovski je dobar i svaka preporuka od mene za knjige, ali ako si iskusan čitalac, daleko je ispod nekih drugih.

I jeste, sve su prevedene, a na sajmu imaš poslednju knjigu.

Iako sama fabula nije na nezapamcenom nivou, posebno u Poslednjoj zelji koja deluje nepovezano, sami likovi i svet su sjajno odradjeni. Yen i Geralt su mozda najbolje izgradjeni likovi koje sam ja ikada imao prilike da sretnem u knjigama epske fantastike, a tu je i svet i sivilo koje u njemu preovladava, svet koji je toliko dobro odradjen da se na trenutak osecam kao da citam knjigu istorije neke zemlje koja je nekada stvarno postojala :rolleyes:

Skoro svi likovi su prilicno vodjeni licnim interesom i retko rizikuju osim ako dobra nagrada nije na kraju tunela, a imajuci u vidu da je Mr. Sap ekonomista, taj stil se i mogao ocekivati. Svaka radnja svih likova je debelo proracunata, i neretko oni su spremni na sve da ostvare svoje interese. Ovo je najveca vrlina, ali mozda i najveca mana Witcher sage. Citalac vremenom podsvesno sa nepoverenjem pocinje da procenjuje nove likove i tesko se emotivno vezuje za njih, sto dovodi do ravnodusnosti citalaca prema njima i vrlo suzava mogucnost price, jer cim se fokus pomeri sa glavnih likova knjiga nekom postaje dosadna.

Tu je R.R. Martin tata. Iako je svet u Pesmi leda i vatre dosadan random srednjevekovni buckuris sa malo fantazije, raznovrsni likovi i njihova interakcija su nesto sto kupuje citaoce. Ja licno ne volim Martinov stil pisanja, ali covek je sklepao neke od najboljih likova i fabula koje ih prate u epskoj fantastici. Za to mu, fala ;)

Neutrino
28.10.2014, 20:51
Iako sama fabula nije na nezapamcenom nivou, posebno u Poslednjoj zelji koja deluje nepovezano"Poslednja želja" i treba da bude nepovezana jer je samo zbirka pripovedaka čiji je jedini cilj da objasni neke stvari koje su bitne kasnije za roman. "Mač sudbine" radi istu stvar, mada meni iskreno nije jasno zašto ta knjiga nije deo sage s obzirom da obrađuje tako bitan početak avanture sa Geraltom i Ciri.

Zvanično prvi tom romana je "Krv vilenjaka".

Asmodeus
28.10.2014, 21:02
Procitao sam Mac Sudbine i Poslednju Zelju, a Krv Vilenjaka zapoceo i nikako da nastavim, vec par meseci, stalno nesto drugo iskrsne u prvi plan, ali definitivno moram naci vremena da zavrsim svih sedam knjiga, posto vidim da ih puno hvalite... :)

Atwa013
28.10.2014, 21:06
^Sad je 8, ima jos jedna. :)

Srdjan Novitovic
29.10.2014, 1:39
Procitao sam Mac Sudbine i Poslednju Zelju, a Krv Vilenjaka zapoceo i nikako da nastavim, vec par meseci, stalno nesto drugo iskrsne u prvi plan, ali definitivno moram naci vremena da zavrsim svih sedam knjiga, posto vidim da ih puno hvalite... :)

Bukvalno, ali bukvalno ista prica i samnom, s'tim sto sam ja stao na Vremenu Prezira :D sve mi nesto prece, serije, filmovi, igre... Moracu da se skoncentrisem i bar do kraja godine da zavrsim ovu i Vatreno Krstenje:D

Asmodeus
29.10.2014, 17:20
^Sad je 8, ima jos jedna. :)
Au majku mu, pa kad pre? :D
Uglavnom, saga je zavrsena, to je kao neki predstavak ako se ne varam?

Bukvalno, ali bukvalno ista prica i samnom, s'tim sto sam ja stao na Vremenu Prezira :D sve mi nesto prece, serije, filmovi, igre... Moracu da se skoncentrisem i bar do kraja godine da zavrsim ovu i Vatreno Krstenje:D

Ma nista mi ne pricaj, stalno me neko lozi sa nekim serijama, a vremena nigde, ne stizem ni igre da igram, pogledam tu i tamo neku epizodu neke serije, film, anime i to ti je to. Meni je druga knjiga, Poslednja Zelja odlicna, ne znam kakve su ostale, ali ako budu priblizno dobre ja cu biti prezadovoljan. :)

Atwa013
29.10.2014, 17:21
@Asmodeus
Jeste, prequel...narucio, sad je cekam...:) Kazu da je dobra. :)

PS
Poslednja zelja je prva knjiga.

Shadowfax
29.10.2014, 21:13
Je l pazario ko sta na sajmu? :)

Ja uzeo sabrane price Poa, bas lepo izdanje. Malo Fante, malo Orvel, Bernhard, Dzojs.

Uzeo sam i dva stripa, Krejg Tompsona, fantasticna izdanja (Komiko) .

Wolverine
30.10.2014, 0:23
Hm, ja sam za fikciju u poslednje vreme poklonik elektronskog formata, ali moraću do sajma da pazarim novu "Normativnu gramatiku". Po kojoj bi trebalo da će moći da se kaže da bi neko nešto, elem, trebAO. Naravno, ne mora se sve što može...


<justlektorthings>

todos
30.10.2014, 4:20
Ja se mucim sa Neletovom knjigom. Izguracu je nekako.

Dimo
30.10.2014, 10:52
^ Hajde, toj knjizi patetika izbija iz naslova. Ja bih radije čitao Kako smo propevali, kad mi ne bi bilo žao pući 12e za nju.

zoran845
30.10.2014, 12:37
toj knjizi patetika izbija iz naslova:confused:
Ne znam šta je patetično u naslovu knjige (Fajront u Sarajevu).

Sem stilske neujednačenosti i nekoliko leksičkih grešaka (gospodin Janković na par mesta prilično jasno pokazuje da ne zna pravo značenje reči koje je upotrebio), Neletu nemam šta da zamerim. Odlična, zabavna knjiga (za onog koga tematika interesuje, naravno).

Dimo
30.10.2014, 13:43
Meni liči na slogan večernje talk show emisije ili nečeg za šta bi prosječna domaćica pomislila da je sigurno dubokoumno.

Naravno, ne govorim o sadržaju knjige, jer je nisam čitao. Imajući u vidu da je čovjek pjevač, a njegova muzička karijera sporna sa mnogih aspekata, nisam željan čitanja njegovog subjektivnog viđenja stvari.

todos
30.10.2014, 21:04
Meni liči na slogan večernje talk show emisije ili nečeg za šta bi prosječna domaćica pomislila da je sigurno dubokoumno.

Naravno, ne govorim o sadržaju knjige, jer je nisam čitao. Imajući u vidu da je čovjek pjevač, a njegova muzička karijera sporna sa mnogih aspekata, nisam željan čitanja njegovog subjektivnog viđenja stvari.

Svi pišu knjige, zašto ne bi i on? Ako drugi mlate praznu slamu, Nele bar ima šta i da kaže.

Shlaymara
30.10.2014, 22:46
Je l pazario ko sta na sajmu? :)

Ja uzeo sabrane price Poa, bas lepo izdanje. ....

Lepo za oko i prste? :)
Ko je izdavac, ili ako imas neki link do tog izdanja...

Shadowfax
31.10.2014, 0:15
Do sad sam mogao da utvrdim - na oko. Nisam imao vremena da se pozabavim kvalitetom prevoda, ali na prvi pogled nije delovao lose. Ako nista drugo, vise ljudi je prevodilo (svako po neku pricu) , pa ne moze sve da bude lose... valjda :D

http://tanesi.co.rs/details_edgarsabrane.html

Inace, na sajmu je 1900din, gore na linku 2700 :)

Dreamfall
31.10.2014, 12:00
Dajte preporuku za neku knjigu Stivena King-a... hocu da citam nesto od njega, ali ima 'iljadu knjiga pa ne mogu da izaberem :rolleyes:

noisy
31.10.2014, 12:20
Salemovo, IT, Isijavanje, Pod Kupolom. To mi pada na pamet trenutno.
Nemoj Mračnu Kulu ili tako nešto. Ima gomila nastavaka.

Deathclaw
31.10.2014, 12:30
Dajte preporuku za neku knjigu Stivena King-a... hocu da citam nesto od njega, ali ima 'iljadu knjiga pa ne mogu da izaberem :rolleyes:

Ja bi ti preporucio da krenes sa IT, naravno :). Knjiga je dinamicna od pocetka i super je za upoznavanje sa Kingovim spisateljskim sposobnostima.

Posle mozes da nastavis sa Uporistem (The stand) i Salemovim (Salem's lot). Obe knjige su naravno odlicne ali imaju dosta velike uvode tako da mogu da ti ostave pogresan utisak na samom pocetku (serijal Mracna kula se meni smucio bas zbog ovoga)...

mvasic
31.10.2014, 14:57
Ja bih tu dodao par ranih radova, pod pseudonimom Richard Bachman:

The Long Walk
The Running Man

Mario Pavićević
31.10.2014, 15:00
Meni se licno King nikada nije doapadao i nije mi jasna tolika buka koja se dize oko njegovih dela. Mracnu kulu sam poceo da citam i odustao na pola druge knjige, prosto navodna "misterija" mi nije dovoljno zanimljiva, nisam ljubitelj horor elemenata...

mvasic
31.10.2014, 15:09
Meni se licno King nikada nije doapadao i nije mi jasna tolika buka koja se dize oko njegovih dela. Mracnu kulu sam poceo da citam i odustao na pola druge knjige, prosto navodna "misterija" mi nije dovoljno zanimljiva, nisam ljubitelj horor elemenata...

Ja Kingove romane doživljavam kao pogled na mračne delove ljudske psihe. Baci pogled na novele koje sam naveo u ranijem postu.

Inače, ni meni se Dark Tower serijal nije svideo. Suviše mi je fantazmagoričan.

zvjer
6.11.2014, 14:46
Da li je Dzungla Apton Sinklera ikada prevodjena na srpski/hrvatski? Ne mogu da nadjem ijedan nas* prevod i sve govori da toga nije bilo, al opet ogromno mi cudo da su preskocili tu knjigu, bar u vreme komunizma.

mesomebody
6.11.2014, 19:00
Ja sam bankrotirala na sajmu (oko 20kg sve zajedno).

Što se tiče Sapkovskog (ne videh gde nestadoše postovi): Da me ne razume neko pogrešno, knjige o Geraltu (da ne kažem Ciri) su odlične. Kupila sam na sajmu novi (i valjda poslednji) deo, što ne bih uradila da mi se ne dopadaju. Jedino je šteta što se posle prve dve knjige dosta gubi atmosfera koja se meni itekako dopada i u prvim knjigama i u prvoj igri.

Ono što mi se pored atmosfere najviše dopada je slovenska mitologija o kojoj sam i inače dosta čitala tako da znam da je Sapkovski malo šta tu izmislio, ali mu ne zameram, svi pisci to rade. Isto tako, odlično su predstavljeni ljudi. Knjige su dobre i treba ih pročitati (nevezano za igru).

Mana Sapkovskog je stil i svako ko čita će vrlo lako naći na desetine pisaca koji imaju daleko bolji stil. Uporedite ga npr. sa B. Sandersonom (Mistborn). Ma ne mogu da se porede ni slučajno. Ili sa Rotfusom npr. Pa on napiše lepši post na forumu nego što Sapkovski napiše roman. A da ne govorimo o Crnjanskom ili nekom drugom ko je stvarno fenomenalan. Nema talenta za to a bez toga pisac može da bude dobar ali ne i odličan. Opet, Sapkovski je dobar i treba ga pročitati.

Atwa013
6.11.2014, 23:01
^Iskreno, nisam te bas najbolje razumeo....
Knjige su dobre, a narocito prve dve (koje su zbirka pripovedaka), atmosfera je dobra, ali se kasnije gubi pa onda opet su knjige dobre, ali pisane bez stila i na kraju poredimo Sapkovskog sa, ni manje ni vise, Crnjanskim....:)
I provuklo se izmedju redova da nema talenta...
I na kraju, citajte Sapkovskog. :)

mesomebody
7.11.2014, 1:10
Ne znam stvarno šta tu ima nejasno. Ja rekoh pet puta da je dobar pisac, a ti si eto pročitao da nema talenta.

Dobro piše Sapkovski. Odlično prikazuje ljude, mitologija je zanimljiva i super je atmosfera, pogotovo u prve dve knjige gde se najsnažnije oseća. Nisam rekla da su prve dve knjige bolje nego da je u njima snažnija atmosfera.

Ono što ga sprečava da bude još bolji je stil, koji nije ni blizu nivoa ostalih stvari. Knjige su dobre i pisac je dobar, ali nije nešto do sad neviđeno.

A kako bi ti objasnio nekome ko nije čitao knjigu kakva je ako ne u poređenju sa drugim delima (i pisca sa drugim piscima)? Možda da ga poredim sa džemom od šljiva? Poredim ga sa Rotfusom i Sandersonom, a ne sa Crnjanskim (jer ni ova dvojica, nisu blizu Crnjanskom).

Aibo
7.11.2014, 1:56
Skoro sam pročitao jednu glavu da izvidim da li mi se sviđa i slažem se sa tim da uopšte nije neki pisac u smislu samog stila i sažimanja rečenica. Nije da je to presudno za ovakve knjige ali eto... A kvalitet naracije i priču u celini ne mogu da komentarišem jer je za to potrebno više od jedne glave.

Atwa013
7.11.2014, 6:37
Nisam ni rekao da je nesto nevidjeno, samo da mi je preporuka, malkice neobicna :)

mesomebody
7.11.2014, 18:59
Preporuka je dobra samo ako je objektivna. Ako neko priča da je nešto sjajno, a preskoči realne nedostatke, vrlo je verovatno da će to odbiti nekog novog čitaoca jer će čim se sretne sa nedostacima cela preporuka prestati da bude validna.

Čitala sam skoro dve kratke knjige koje su mi se dopale. Lavirint i Legenda. Obe su planirane da budu trilogija. Čitaju se veoma lako i brzo, kipe od akcije, nemaju neku umetničku vredost, ali su mi bile vrlo zabavne, pa ko voli nek izvoli.

Moca
8.11.2014, 2:47
Lav Tolstoj - Hadzi Murat odlicno i za divno cudo ne dugacko stivo.

stef1985a
30.11.2014, 19:58
Procitao sam prve dve knjige, "Poslednja zelja" i "Mac sudbine", pa me sad zanima da li ima vise logike da procitam i ostalih pet pa da onda krenem sa igrom, ili nema hronoloske veze?

Atwa013
30.11.2014, 21:53
Procitao sam prve dve knjige, "Poslednja zelja" i "Mac sudbine", pa me sad zanima da li ima vise logike da procitam i ostalih pet pa da onda krenem sa igrom, ili nema hronoloske veze?
Hm...da sam u tvojoj poziciji prvo bih procitao knjige, inace sad imas jos sest da procitas :), a onda sedni i odigraj igru...bice ti lepsi ugodjaj.

Bathoryy
30.11.2014, 22:31
Ma svejedno je, igraj Vičera, taman si završio Poslednju želju. Igra je bolja od knjige, po mom mišljenju.
A i čini mi se da knjige i igre nemaju mnogo dodirnih tačaka.

Atwa013
30.11.2014, 22:33
Igra se nastavlja nakon desavanja iz knjige. Nisu strogo povezane, ali sto bi sebi pokvario uzitak citanja knjiga, a izmedju ostalog upoznace i svet i likove, neke stvari u igri bice mu jasnije...zato sam i spomenuo ugodjaj. :)

stef1985a
30.11.2014, 22:34
Koliko sam razumeo:

Na kraju poslednje knjige, Geralt umire u pobuni, a na pocetku prve igre se budi bez pamcenja nakon tog dogadjaja

Sto bi znacilo da definitivno prvo idu knjige, ili gresim?

ColdBoot
6.12.2014, 13:57
Možda je bila pomenuta na temi, u kojem slučaju samo potvrđujem da je interesting read, knjiga nenadhebivog Kerbera ateizma.

There Is A God - Anthony Flew

caine
17.1.2015, 20:16
Nego, sta mislite, da li je "vestac" dobar prevod za witchera?

Puritania
29.1.2015, 14:48
Meni se licno ne svidja kako zvuci :) Razmisljao sam o tome pre dok sam kupovao knjige, ali ne mog da se setim dali mi je pao bolji prevod od ovoga.
Inace juce zavrsih trinaestu knjigu Tocka vremena, i mogu samo da kazem wow :n_klanja: Najverovatnije cu za god ili dve da uzmem da citam sve ponovo, posto serijal ovakve snage i mastovitosti ne verujem da cu da nadjem. Sve preporuke za WoT od mene :)

Dreamfall
29.1.2015, 15:02
^ Jel taj deo pisao Brendon Sanderson?

Puritania
29.1.2015, 15:06
Jasta, po Dzordanovim skicama, ali je napisao majstorski.

Dreamfall
29.1.2015, 16:00
Da,da, zna covek da izgradi svet i likove svaka mu cast. Citao sam od njega Mistborn/Red magle (prve 3 knjige, 4. nisam, sada vidim planira jos 2 sa drugim likovima) i sada sam krenuo Put kraljeva od njega da citam i jako su dobre knjige. Ima neki fin pripovedacki, lagan stil pisanja koji citaoca polako uvlaci u svet knjige, dok sa druge strane npr. Stiven Erikson(Pripovesti iz malaske knjige palih) ima neki, po mom misljenju, previse kitnjast stil koji cesto narusava dinamiku radnje, plus je malo, sto kaze moj ortak 'brutalno realan', pomalo podseca na RR Martina, ali je odlicno izgradio svet i pojedine likove. Zao mi je samo sto nasi izdavaci ne prevode i izdaju malo vise dela epske fantastike...valjda im se neki laki feljton lakse prodaje :paranoia:

LoshMeeBre
9.2.2015, 19:11
E ljudi jel citao neko Ubik Filipa K. Dika (http://en.wikipedia.org/wiki/Ubik) skoro ili ga se solidno seca? Hteo bih da prodiskutujem nesto o radnji romana.

Inace roman ima 250 strana, prilicno je zanimljiv i bez sporih delova. Pomalo je tripolozan, poluSF postmodernisticki roman sa egzistencijalistickim pitanjima i kritikom kapitalizma (kako ja to vidim barem). Ko voli nek izvoli, ja preporucujem.
http://pkdickbooks.com/CoversNew/SFnovels/UbikBCE1969.jpg
Slede spojleri pa ko nije procitao nek preskoci, mada ce svakako zvucati kao mumbo jumbo :D

Da ne duzim mnogo, za slucaj da se niko ne javi, meni se lik Pet Koneli nikako ne uklapa u celu ovu pricu kako god da obrnem. Ona na pocetku deluje jako vazno i jedinstveno da bi na kraju ispalo da nas drugu polovinu romana autor (ili Chip ili Ransiter, kako vam drago) samo navlaci kako je ona kriva za sudbine aktera price, a potom sam otkriva da to nije istina (i to pre razotkrivanja Dzorija Ubikom, u razgovoru Ransitera i Chipa gde Chip kaze da nema smisla da je Pet to sve sama zakuvala). Postavlja se pitanje da li je Pet u sceni na stepenicama iz neke 13e glave uopste Pet ili Dzori, cak i da jeste Pet - kasnije je svejedno dovrsava Dzori tako da ona ispadne nebitna u svemu tome.

Sa druge strane, onako kako je predstavljena na pocetku romana, ona ne bi smela da bude toliko nebitna. Ima jako tripolozan talenat vracanja kroz vreme i odabiranja drugog vremenskog toka kako bi se videle posledice tog izbora u sadasnjosti, sto prekozi ne mogu (oni mogu samo da predvide, ali ne i da promene buducnost). Uz pretpostavku da Pet ne bi sebe dovela u situaciju da ima smrskan grudni kos, ja vidim neka dva moguca objasnjenja za to sto je ona mrtva i nalazi se u polu zivotu sa ostalima:

Jedan je da je prica ispricana u nekom vremenskom toku koji nije odabran od strane Pet, nekom koji je ona odbacila jer u njemu umire prerano, ali time ga nije unistila, ona ne stvara tokove nego ih odabira. To ne iskljucuje njeno postojanje u tom toku, ali se zavrsava njenom smrcu koju ona iz nekog razloga odlucuje da ne spreci "skokom" unazad kroz vreme.

Drugo je da je citava prica deo poluzivog tripa ohladjenog Ransitera u kojem on stvara svet u kojem je on preziveo nekakav napad i pokusava da pomogne svom timu. Neke ljude u timu poznaje bolje i zato ih ubija kasnije i daje im vise karakterizacije, neke ljude u timu poznaje losije i zato ih ubija ranije i daje im manje karakterizacije - Pet bi po tome spadala u drugu grupu, Chip u prvu. Prava pet mozda i ne postoji, ili je potpuno drugacija od one koju je u ovom slucaju "izmastao" Ransiter.

Na kraju krajeva, nije to ni toliko bitno, samo me nervira :D Taj deo sa Pet mi deluje kao da nije posteno razradjen...

mesomebody
12.3.2015, 19:12
Čitala sam ja Ubika i to mi je jedana od boljih priča Filipa Dika, ali ne sećam se baš mnogo. Nije to sad ni bitno, kad si pitao pre mesec dana. A koliko se sećam, Pet nije Pet na stepenicama, tada ju je Džori već "pojeo". Svi su oni stradali u ekspoziji. Žena glavnog lika (kako se beše zove) se borila protiv Džorija koliko je mogla i sve vreme je štitila muža i pokušavala da ga podrži i održi u životu koliko može. Isto je radio i Ranister, ali je Džori, od tolike energije koju je usisao postao prejak. Ali ne sećam se 90% romana.

Ono što sam htela da kažem je da je umro Teri Pračet. Svet je osiromašio za još jedan veliki um.

Shadowfax
13.3.2015, 2:52
Terry Pratchett, Sir

Inace, Erlend Lu - Dopler, odlicna knjizica.

pedjosav
14.5.2015, 16:44
Počeh da čitam interesantnu knjigu: ,,Ready player one", Ernest Cline.
Radnja, naravno- računari, zato i pišem ovde.
Šalim se, nisam nov u ovoj grupi :)


Radnja? Pa, evo -bez namere da spoilujem: U bliskoj budućnosti svet je (pa i sada je) ružno mesto (kriza, rat, glad,....). Postoji online igra OAZA, vrlo popularna. Njen autor se obogatio i na samrti objavljuje testament da bogatstvo ostavlja onom ko prvi u OAZI nadje easter egg-s (3 komada).
To je uvod a zaplet tek sledi...

Po rečima autora (moguće) da se sprema i film. Zasad, mogu da prenesem da postoji i u digitalnom formatu ali i kao audio book pa možete da bacite oko ili uho.

mvasic
14.5.2015, 17:12
Pročitao pre par meseci. Baš mi je prijala.

Dantheus
11.3.2016, 23:15
Planirao sam veliki broj knjiga da pročitam ove godine, mahom je to fantastika/epska fantastika. Skoro sam završio sve dijelove Pesme leda i vatre koji su izašli, polako sam počeo sa Sagom o Vešcu...

Inače, koristite li Goodreads? Ako ne, ispravite to odmah.

Aibo
12.3.2016, 9:31
I ja sam skoro završio poslednju knjigu Leda i vatre. Baš sam razmišljao da počnem sa Vešcem ali sam na kraju napravio zaokret na klasiku pa trenutno čitam Gordost i predrasude. I to sam kao uzeo na engleskom pa ide malo sporije.

LoneWolf
12.3.2016, 14:38
Ne znam da li je adekvatno pitanje u pravoj temi, ali treba mi preporuka za knjigu za učenje modelovanja u Cinema 4D. Planiram da nađem PDF/ebook, a ne hard copy izdanje. Molim info, hvala.

Dantheus
12.3.2016, 23:47
I ja sam skoro završio poslednju knjigu Leda i vatre.

Ja ću kad završim A Dance with Dragons vjerovatno pročitati i World of Ice and Fire i A Knight of Seven Kingdoms. Volim Martina kao pisca, iako ponekad zna ubiti u pojam detaljisanjem.

Hamili
11.9.2016, 21:12
Zavrsila sam novog Hari Potera. :a_whistli:a_whistli Sta da radim, to mi je guilty pleasure.

Pocela sam Neverending story i svidela mi se od prve stranice :) Videcemo za dalje :)

Dantheus
11.9.2016, 23:34
Obožavao sam Harija Potera kao mali, sagu još uvijek držim na polici. Naravno da mi to sada ne bi bilo ni izbliza zanimljivo kao nekada, ali ipak mislim da ću se do'vatiti i ove osme knjige, ako me nostalgija uhvati. Čisto da se vratim u neka ljepša vremena. :)

Cracked But Whole
11.9.2016, 23:48
Zar nije taj novi HP napisao neko drugi, dok je ona učestvovala više kao ko-autor?
Ne bih ja to čitao ako nije kanonski... ma čak i da je odobrila. Više mi deluje kao da hoće da izmuze što više para od franšize sa što manje cimanja.

Vidim i filma će verovatno biti.


Inače, sad kad sam završio sa ispitima, možda ću učiniti nešto što nisam nikad - da se posle polaganja vratim gradivu, tačnije jednom delu, Hartmanu i njegovoj estetici. Fenomenologija je zanimljiva grana filozofije, no nisam je dovoljno istražio, Huserl me je odbijao, a Hartman deluje primamljivo pogotovo kad se uzme u obzir da je on jedini moderni filozof koji ima izgrađen čitav sistem

Luka Filipovic
2.10.2016, 16:31
Jel citao iko metro 2035 (http://dereta.rs/77e31d6c-6dba-46de-96da-57af49737f49/Metro-2035.aspx)?

Aibo
5.10.2016, 12:39
Nisam ali sada kada znam da postoji sigurno hoću. :)

Mario Pavićević
5.10.2016, 12:54
2033 mi je bio super, dobra atomsfera, likovi, ambijent uopste, 2034 vec nema ni polovinu tog smeka tako da 2035 cisto sumljam da cu i pokusavati da citam, krenuo je da stancuje nastavke kao spansku seriju.

ZoNi
5.10.2016, 13:34
Mario, ne daj da te sumLJa spreči ;)

Cracked But Whole
5.10.2016, 15:54
Videh baš pre neki dan u knjižari Metro 2035, al bogami, drži se cena majku mu :D

Shadowfax
5.10.2016, 22:07
2033 mi je bio super, dobra atomsfera, likovi, ambijent uopste, 2034 vec nema ni polovinu tog smeka tako da 2035 cisto sumljam da cu i pokusavati da citam, krenuo je da stancuje nastavke kao spansku seriju.

Slažem se potpunosti, ali ću upravo zbog atmosfere da joj dam šansu. S druge strane, nikome ne preporučujem Sumrak, jedinu knjigu Gluhovskog van Metro serijala.

FakeDeath
19.10.2016, 23:07
Sajam samo sto nije. Dajte neke preporuke, sta bi se valjalo kupiti. Sta ste citali, a da je dobro?
Mene konkretno zanimaju stvari oko Web-a(JavaScript, Django, Ruby on Rails..), Android, mozda nesto iz mreza ako ima kvalitetno i tako..

Uglavnom pisite sve sto znate da je dobro.

Shadowfax
5.11.2016, 16:34
Nažalost, Mario je bio u potpunosti u pravu. Ne pokušavajte da čitate Metro 2035.

MoNsTeR
27.4.2017, 21:57
Cao ljudi, ne znam da li je ovo odgovarajuca tema za moje pitanje ali je svakako najaktivnija pa da pitam ovde...Kakve su Witcher knjige po vama, presao sam sva tri dela a privukla me prica bas, da li vredi citati? Pre ovoga sam igrao metro i procitao knjigu i stvarno mi se svidela pa ako vredi, poceo bih i ovo da citam posto vidim da ima 8 knjiga :D

Vladimirus86
27.4.2017, 23:28
Vredi, naročito prve dve knjige koje su pisane u formi kratkih priča. Ostalih 6 knjiga je pisano u formi romana i po meni su slabije od ove dve. Ali svakako vredno štivo ako te interesuje witcher univerzum.

zdravkelja
28.4.2017, 0:44
Sve su dobre (jedino ne znam kakav je onaj prequel sto je relativno skoro napisan). Ja moram da priznam, poceo sam bas davno da igram prvu igru i brzo mi je dosadila. Nakon citanja knjiga opet sam resio pruzim sansu igrama i mnogo bolje su mi legle, znaci kad prepoznajes likove i kada si vec u poznatom svetu :)

makiem
28.4.2017, 1:13
Ja ih još nisam pročitao, ali baš bih hteo, naročito jer me interesuje zašto Šapkovski toliko insistira na tome da igre nema veze sa njegovim knjigama.

pedjosav
28.4.2017, 14:41
Jel citao iko metro 2035 (http://dereta.rs/77e31d6c-6dba-46de-96da-57af49737f49/Metro-2035.aspx)?

Ja ga upravo čitam i veoma mi se dopada.
Čekao sam da se pojavi u biblioteci, dakle nisam žurio.
Jesu skupe knjige i prestao sam da ih kupujem (samo ako naidjem na neku staru knjigu koju je teže naći u biblioteci a vredi je imati za kasnije ponovno čitanje).
Serijal metro ne verujem da spada u tu kategoriju.

Na nivou 2033 mi je.
2034 mi se nije toliko dopao.
U 2035 se radnja razradjuje, ali glavni kvalitet je što se produbljuje prikaz ‚‚kvaliteta" života različitih stanica.
Pisac ume da lepo analizira ljudska osećanja u različitim situacijama.
Eto, pokušao sam da napišem a da ne spoilujem.
Preporuka za čitanje.

Dreamfall
28.4.2017, 23:13
Sve su dobre (jedino ne znam kakav je onaj prequel sto je relativno skoro napisan). Ja moram da priznam, poceo sam bas davno da igram prvu igru i brzo mi je dosadila. Nakon citanja knjiga opet sam resio pruzim sansu igrama i mnogo bolje su mi legle, znaci kad prepoznajes likove i kada si vec u poznatom svetu :)

Prequel knjiga podseca na neki quest iz Vicera dvice,izgleda da su igre imale veci uticaj na Sapiku nego sto on zeli da prizna.:rolleyes: Znaci malo je drugacija knjiga od ostalih u serijalu,ali je i dalje odlicna. ;)

Dantheus
29.4.2017, 1:37
Cao ljudi, ne znam da li je ovo odgovarajuca tema za moje pitanje ali je svakako najaktivnija pa da pitam ovde...Kakve su Witcher knjige po vama, presao sam sva tri dela a privukla me prica bas, da li vredi citati? Pre ovoga sam igrao metro i procitao knjigu i stvarno mi se svidela pa ako vredi, poceo bih i ovo da citam posto vidim da ima 8 knjiga :D

Ja sam davno počeo sam čitanjem Sage o Vešcu i nikako nisam nastavio... Pročitao sam prve dvije knjige, koje su, kao što ti je već rečeno, pisane u formi kratkih priča i što se njih tiče, ja ti ih preporučujem. "Poslednja želja" je odlična, drugi dio je dosta lošiji, ali je svakako u pitanju štivo vrijedno čitanja.

zdravkelja
29.4.2017, 9:26
Vecina, kao i ja, ipak vise voli drugi deo :)
Posle kad krene ta velika prica te knjige imaju malo slabiji start, ali 5. i 6. su fantasticne, zbog njih vredi sve procitati.


Jesu skupe knjige i prestao sam da ih kupujem (samo ako naidjem na neku staru knjigu koju je teže naći u biblioteci a vredi je imati za kasnije ponovno čitanje).


Ja sam to zakljucio pre dve godine i resio da kupim Kindle. Jeste lepo drzati knjigu u ruci i imati je u kolekciji na polici, ali je jos lepse procitati ih sto vise. A procitao sam ih preko sto od tada pa mozes da izracunas koliko sam ustedeo :D

MoNsTeR
29.4.2017, 9:58
Znaci ako sma vas dobro razumeo prve dve su pod obavezno, a ostalo da procitam kad budem imao vremena i para za toliko knjiga? :D

DonCorleone91
30.4.2017, 14:20
Pozdrav!
Nije bas prava tema za pitanje ali cini mi se da cu ovde pre naci odgovor nego negde drugde gde je mozda pitanje prikladnije.

Ukratko, pazario sam kindle paperwhite i super je sprava za citanje i stvari koje su u eBook formatu su super. Ali imam masu .pdf-ova koje bi vrlo rado citao i na kindleu. Probao sam onaj program calibre za konvertovanje pdf-ova ali nesto ih ne prebaci uvek lepo a nisam skontao bas kako najbolje da ih izeditujem da recimo u konvertovanju ne registruje brojeve stranica kao tekst ili tekst u futeru sa znacenjima. Da li postoji neko bolje resenje ili bolji program za to.

zdravkelja
30.4.2017, 22:31
U Calibre-u moze to da se odradi. Kad sam kupovao Kindle lik mi je dao CD sa gomilom knjiga u pdf-u i uputstvom kako da se prebace u mobi format tako da to na kraju lici na nesto :D

Evo uputstva, mozda jos nekome pomogne.

https://mega.nz/#!j0chnRyC!TdyLnQ-jJh-9L2iSWw9cM_Ew8i99J5VZ_x64xppPmLw

tipd
23.7.2017, 12:04
Moze li mi neko preporuciti za citanje nesto u stilu i fazonu Den Braun-a ;)

DeCoy
23.7.2017, 18:22
Stiv Beri.

Dantheus
23.7.2017, 19:21
Moze li mi neko preporuciti za citanje nesto u stilu i fazonu Den Braun-a ;)

The Eight od Katherine Neville.

Dantheus
21.9.2017, 20:27
Na današnji dan prije 80 godina je izašao Hobit. :)

MoNsTeR
25.10.2017, 17:52
Moze li neko da mi kaze kakvi su romani o Viceru? Procitao sam ove dve zbirke i moram reci da mi je druga mnogo bolja od prve...Dok se u Macu sudbine mnogo vise obraca paznja na likove i emocije, u Poslednjoj zelji mi je mnogo veci fokus na samoj borbi...Mnogo mi se svidja svet ali ako su ostale kao poslednja zelja ne bih se bas cimao da procitam svaku knjigu :D (moje misljenje)

perablenta
25.10.2017, 19:18
Evo ja upravo slušam audio book Baptism of Fire. To je 3/3 glavnog serijala.

Sve tri knjige opisuju borbu, ali samo kao neophodno dešavanje zbog situacija u kojima se nalazi Geralt. Glavna priča je o odnosu Geralta prema Jenifer i Ciri. Opisi sveta i unutrašnje politike, rasa i položaja staleža su opširni.

Prilično je dirljivo, i ima mesta gde može da ti se dogodi situacija "grown men cries". Političke intrige, prevare, ubistva i izdaje ala GoT.

Sve u svemu topla preporuka.

Neutrino
25.10.2017, 19:47
Evo ja upravo slušam audio book Baptism of Fire. To je 3/3 glavnog serijala."Vatreno krštenje" je treća od ukupno pet knjiga iz zvaničnog serijala Vešca.

Kompletan spisak:

- "Poslednja želja" (prva zbirka kratkih priča, nije deo glavnog serijala)
- "Mač sudbine" (druga zbirka kratkih priča, isto ne pripada glavnom serijalu)
- "Krv vilenjaka"
- "Vreme prezira"
- "Vatreno krštenje"
- "Lastavičja kula"
- "Gospodarica jezera"
- "Sezona oluja" (najnovija osma knjiga, ne pripada glavnom serijalu, događa se pre glavnog serijala)

Dantheus
25.10.2017, 20:40
I ja upravo čitam Vatreno krštenje i mogu ti reći da nema toliko borbi u dosadašnjem dijelu serijala, odnosno da nije fokus na njima.

Inače, ono što mi opasno smeta kod naših izdanja je grozan prevod.

MoNsTeR
26.10.2017, 20:37
Hvala ljudi, slazem se za nas prevod, mozda mi je zato i bila prva knjiga losa, drugu sam citao na engleskom...Pocecu trecu pa cemo videti kako ce leci :D

helen
26.10.2017, 20:44
Kako mislite grozan prevod?

Nisam lingvista niti prevodilac, al je prevod potpuno u duhu srpskog, pogotovo jer je originalni materijal na poljskom, prosto vidi se da su srodni jezici i mentalitet.

Druga je stvar što ljudi očekuju jezik iz igara, koje su opet površno bazirane na knjizi.

Dreamfall
26.10.2017, 21:13
Najnovija knjiga mene jako podseca na Blood and Wine DLC, ima taj vajb sporednog kvesta iz W3, a mesto gde se odvija radnja ima pomalo sarm Toussaint-a.Bas kao da ga je pisao kvest dizajner iz W3,a ne Sapkovski :D Odlicna je knjiga ako se neko pita :aplauz:

Vladimirus86
27.10.2017, 1:40
Kako mislite grozan prevod?

Nisam lingvista niti prevodilac, al je prevod potpuno u duhu srpskog, pogotovo jer je originalni materijal na poljskom, prosto vidi se da su srodni jezici i mentalitet.

Druga je stvar što ljudi očekuju jezik iz igara, koje su opet površno bazirane na knjizi.

Prve dve knjige o vešcu koje su kod nas objavljene je izdavao sada ugašeni IPS, i bile su u odličnom prevodu pokojnog Milana Duškića. Zatim je prava za izdavanje preostalih knjiga preuzela Čarobna knjiga, ovog puta u prevodu Vesne Milutinović-Đurić, tako da smo imali knjigu I i II u jednom prevodu a preostale knjige u drugom.
Zatim je Čarobna knjiga izdala prvi i drugi deo sage, ovog puta u njihovom prevodu ( i sa mnogo boljim koricama ) a stari prevod je odbačen navodno zbog neslaganja oko prava sa udovicom (ne držite me za reč, informacija je pokupljena sa foruma Znak Sagite).

Po meni je Milan Duškić odradio mnogo bolji posao od Vesne Milutinović, ne samo zbog drugačijih imena već je i konstrukcija rečenica delovala mnogo prirodnije za čitanje.
Ja sam nabavio I i II knjigu čim su se pojavile (IPS) i sećam se da sam bio zgranut (negativno) kada sam počeo da čitam treću knjigu. Doduše, krivac nije bio samo prevod i promena imena na koja sam do tada navikao već je i Sapkovski prešao sa kratke forme na dugu, tj. učio se čovek kako se piše roman i nije mu išlo baš sjajno. Kasnije se situacija malo popravila.

perablenta
28.10.2017, 0:17
Vratio se sa sajma knjiga danas. Ono je blagi užaš od cena. Jedan komplet od 3,4 knjige, i to neki smešno mali format pa po 500-1000 strana po tomu, preko 5000. Izdanja na srpskom samo malo jeftinija.

Bilo koja fantasy, SF knjiga da sam se uhvatio pojedinačno, a da nije od pre 50 godina, je 1200-1400din. I to sa sajamskim popustom.

Možda imam ružičaste naočari, ali ja se sećam da je nekada sajamski popust bio 50%.

Na kraju uzeo jednu knjigu samo da bi supruga uzela po popustu 4 za 950.

Vraćam se audio i ebook izdanjima. Više ću tako uštedeti nego na bilo kom drugom medijumu, s obzirom na $/h.

Dantheus
29.10.2017, 13:10
Izgleda da je i bolje bilo ne otići, koga god sam pitao kažu užas cijene. :(

Cracked But Whole
29.10.2017, 13:43
Sajam knjiga ne posećujem već dve godine, nema tu ni p od popusta, samo mažu oči.
Ovi gore s polovnim knjigama su još gori, tražio neke omatorele teorije književnosti za faks, bubreg treba da prodam da bih to priuštio.
Samo biblioteka. Međutim, Sapkovskog je teško naći kod nas u bibliotekama, ili ga uopšte nema ili je stalno zauzet. Imaju neke delove, al nikad ne nađoh slobodan primerak poslednje dve, te sam morao da kupim.

Dantheus
29.10.2017, 16:14
Ja namjeravam samo sa BookDepositorya kupovati ako ne bude nikakvih problema. Ima li možda neko iskustva sa tim?

zdravkelja
31.10.2017, 21:42
Ja sam to za sajam odavno provalio, zato sam i kupio Kindle. Sada idem na sajam iskljucivo da popunim policu sa knjigama koje volim :D

Inace je meni prevod Witchera bio ok, svakako prirodnije nego da citam na engleskom s obzirom da je poljski originalni jezik. Mada nisam imao prilike da vidim taj Duskicev prevod.

Ja namjeravam samo sa BookDepositorya kupovati ako ne bude nikakvih problema. Ima li možda neko iskustva sa tim?

Dobar i pouzdan sajt. Ali nije ti nista jeftinije nego kod nas.

Nicklord
31.10.2017, 23:02
Ja sam to za sajam odavno provalio, zato sam i kupio Kindle. Sada idem na sajam iskljucivo da popunim policu sa knjigama koje volim :D

Inace je meni prevod Witchera bio ok, svakako prirodnije nego da citam na engleskom s obzirom da je poljski originalni jezik. Mada nisam imao prilike da vidim taj Duskicev prevod.



Dobar i pouzdan sajt. Ali nije ti nista jeftinije nego kod nas.

Kako nije? Ja sam baš skoro kupovao The Expanse serijal odatle i razlika je 5-6€ po knjizi. Ili misliš da nema razlike između naših prevoda i originala?

Dantheus
31.10.2017, 23:36
Jeste jeftinije, kako nije. Upravo gledam Lagunin sajt, izgleda da su malo pojeftinili cijene (barem ovih fantasy serijala koje pratim), ali ako me pamćenje dobro služi, znali su podijeliti knjigu i na oba dijela staviti cijenu od oko 15€, dok je na BDu cijena (naravno nepodijeljenog) originala 13€.

zdravkelja
1.11.2017, 1:53
Kako nije? Ja sam baš skoro kupovao The Expanse serijal odatle i razlika je 5-6€ po knjizi. Ili misliš da nema razlike između naših prevoda i originala?
Pa moram da priznam da nisam primetio, bar za ono sto sam ja gledao. Verovatno je mesovita situacija. Mada svakako podrzavam citanje u originalu, cak u ako je malo sjuplhe.

Meni je zao sto sam Expanse poceo da kupujem ovde, procitao sam prve dve na srpskom i onda presao na engleski jer nisu bile prevedene kod nas. Sad sam u situaciji da citam na Kindle-u najnoviju knjigu, pa je ovde kupim dve godine kasnije da ne mesam kolekciju :D

Laserstorm
9.1.2018, 22:38
Konacno se i ja docepah knjiga :aplauz:
Prijatelj nabavio pa ce da mi da, kaze da se odusevio kako su kvalitetno napisane. Makar da ne moram da citam pdf sa kompa.

Mislim da se neces razocarati. Ne ocekuj da je na nivou Pesme leda i vatre, ali po meni zanimljivije nego Tocak vremena, o "The Sword of Truth" Terry Goodkinda ili Hronikama Tomasa Kovenanta necu ni da pricam. Ako ti se svidjaju knjige Majkla Murkoka, pogotovo saga o Elriku, mislim da ce ti se i ovo dopasti.

Neutrino
11.1.2018, 16:19
Apsolutno je nebitno kada ćeš da pročitaš "Sezonu oluja" jer je potpuno odvojena knjiga. Neven/Dandelion je koliko se sećam jedini sporni prevod u knjigama. Sve ostalo je lako prepoznatljivo ili ostavljeno u originalu.

zokocx
12.1.2018, 11:53
Obavezno pročitaj te dve koje su napisane kao zbirke pripovedaka PRVE, jer i tu se prožima neka uvodna priča koja je dalje u romanima razrađena.

Neutrino
12.1.2018, 13:02
Obavezno pročitaj te dve koje su napisane kao zbirke pripovedaka PRVE, jer i tu se prožima neka uvodna priča koja je dalje u romanima razrađena.Može da bude korisno ali ne i neophodno jer knjige iz glavnog romana do besvesti ponavljaju najbitnije stvari iz te dve zbirke pripovedaka.

Laskaris
12.1.2018, 17:56
Ali je svakako bolje procitati ih prve. Te kratke price su veoma lep uvod u svet Witchera i dalju radnju. Sezonu oluja bih ipak citao poslednju tj sve knjige bih citao redom kojim su izlazile. Tako sam uradio i prvi put i "u drugom prelazu". Krajnje subjektivno naravno - meni je Witcher serijal zapravo bolji od Pesme leda i vatre koji je dobro poceo a onda se Martin polako ali sigurno pogubio. A prevod.. Srpski prevod je npr bolji od engleskog i nemackog (koji i nije los). Steta je sto Zoran Zivkovic ne zna poljski, to bi bio prevod :). Recimo da je kvalitetom blizu ruskom prevodu. Ipak je ruski slicniji poljskom od srpskog, narocito su slicne arhaicne slovenske reci kojih u knjigama ima lep broj.

perablenta
12.1.2018, 20:52
Može da bude korisno ali ne i neophodno jer knjige iz glavnog romana do besvesti ponavljaju najbitnije stvari iz te dve zbirke pripovedaka.

To većina, ako ne svi, pisci rade kad pišu u više nastavaka. Jer ljudi često kupe samo jedan deo, recimo krenu od sredine. I onda pisac zbog tog dela publike mora tako. Evo npr. ja sad slušam Dune prequel knjige i tokom druge i treće isto tako nebrojeno puta se ponavlja kako i zašto se nešto dogodilo što je deo priče iz prve knjige.

A naravno, kako prođe par godina između dva dela knjige, onda to rade i zbog onih koji nisu ponovo čitali prošli deo.

To je neminovno.

Neutrino
13.1.2018, 10:55
To većina, ako ne svi, pisci rade kad pišu u više nastavaka. Jer ljudi često kupe samo jedan deo, recimo krenu od sredine. I onda pisac zbog tog dela publike mora tako. Evo npr. ja sad slušam Dune prequel knjige i tokom druge i treće isto tako nebrojeno puta se ponavlja kako i zašto se nešto dogodilo što je deo priče iz prve knjige.

A naravno, kako prođe par godina između dva dela knjige, onda to rade i zbog onih koji nisu ponovo čitali prošli deo.

To je neminovno.Da ali u Witcher knjigama je to baš prenaglašeno. Drugi autori, između ostalog i pomenuti Herbert, ponavljaju taman koliko je potrebno za nastavak čitanja. Sapokovski toliko puta ponovi jednu te istu stvar, čak u okviru iste knjige, da tako nešto prosto postane i više nego očigledno.

Na kraju krajeva ne smatram da je to neka preterana mana, već jednostavno karakteristično za pisca.

zokocx
14.1.2018, 19:23
Sezona Oluja može da bude uvodna knjiga za nekog ko nije igra Witcher igre (bar 2 i trojku), a ti predpostavljam da jesi?
Ja je nisam još nabavio, imam sve ostale ostale i oni su mi dovoljne za sada, kupiću je na nekom popustu jednom.

Ja polako čitam knjige, tek sam pri kraju 3. romana (Vatreno Krštenje) i meni lično bilo sve zanimljivo i dobro napisano, jedini što prva 1/3 ove knjige bila mi baš nešto smorna (ili mene mrzelo da se udubim dovoljno :D), sad pred kraj je super a imam osećaj da će posle biti baš zanimljivo.

dex3108
14.1.2018, 19:51
Bez veze osecaj, jel da? A na pola si puta tek.
Obavezno prvo odigraj Hearts Of Stone pa Blood And Wine. Tek tad ces da vidis sta je osecaj, bice totalno bez veze situacija, kao da nemas vise nista da igras neko vreme.
U HoS-u te ocekuje neverovatna prica, prava drama, a u BaW-u pored toga i nova regija velika kao sva ostrva Skelige kada bi spojili u jednu celinu, a questova ima koliko hoces.
*ebi ga. Pravo remek delo, najgore je to sto igru ovakvog kvaliteta sigurno necemo videti jos neko vreme.

Ali iako volim W3 i uzivao sam u svakom trenu provedenom u igri iskreno moram da priznam da je W2 igra koja je na mene ostavila jaci utisak. To je igra koja je bila fokusirana na glavnu pricu ali je pruzala dovoljno slobode igracu. W3 nam je dao fantastican svijet sa odlicnim quest-ovima i likovima ali meni je W2 i dalje drazi iz nekog razloga :D