PDA

Prikaži potpunu verziju : Pirati???


Strane : [1] 2 3 4

Carl Jonson CJ
31.10.2005, 18:29
Molim modove da ovu temu ne zaključavaju...
Sigurno ste primetili da nestaje klasični crack.Sad sve nove piratske igre moraju da se krekuju sa nekim alkoholima i drugim glupostima...Šta mislite,da li će jednog dana da skidanje zaštite postane tako komplikovano da će ljudi početi da kupuju originale...
Molim modove da ovu temu ne zaključavaju...

Reloader
1.11.2005, 0:18
Ne. Makar se mucio sat vremena da pokrenem igru pre cu to raditi nego da kupim originale po (za nas) astronomskim cenama. Ne moze u EU i kod nas igre po istoj ceni.

A sto se tice emulacije preko DT-a i Alcohola, to je boza. Cak je i prostije od crackovanja a i ne moras da skidas novi crack kad patchujes...

aRTi
1.11.2005, 1:09
Ja se ne bih toliko brinuo za to da ce u buducnosti svi morati da kupuju originale.Vise me plasi to sto se trziste igara iz godine u godinu pretvara u trziste
"zaraditi sto vise para sa sto manje truda".

vladale
1.11.2005, 1:52
Ja se plasim upravo suprotnog sto se i u svetu desava. Sve je vise "mracnih" igrica poput Warcrafta, nadmocnih u svetu gde sse to ne moze uopste desiti. Ja to ne volim da igram, a toga najvise ima. Igracka indrustrija se polako raspada. Nije vise to sto je nekad bio.. Ziveo Caesar III!

aRTi
1.11.2005, 2:30
"Sve je vise "mracnih" igrica poput Warcrafta, nadmocnih u svetu gde sse to ne moze uopste desiti."

Nisam bas potpuno razumeo ovu recenicu,ali se potpuno slazem sa konstatacijom
da su sad "hit" igre sa temom fantazije.Ni ja ih uopste ne volim.:mad: :D Ali tako to ide....Unistavanje zanrova jedan po jedan...ne kazem da fantazijske igre unistavaju znar strategije,nego se kompanije sluze tehnikom "Aha sada smo smorili narod nasim glupim srednjovekovnim strategijama,ajde da predjemo na drugu temu,pa kad i tom temom smorimo ljude jer smo napravili dosta glupavih fantazijskih strategija,precicemo na nesto trece i tako cemo uvek zaradjivati pare na glupim strategijama,a samo cemo menjati temu igre."

Johny Atos
1.11.2005, 3:44
Bash neshto i nisam primetio da nestaje klasichni crack... Ni kad su igrice bile niti bilo kakav drugi software u pitanju. I mislim da ce i najkomplikovanije metode zashtite biti crackovane tako da se ne brinem. :)

Ogi
1.11.2005, 13:13
Bogami, u pravu je. Nije bukvalno nestao, ali sve vise i vise igara ne moze da se krekuje na klasican nacin. The Suffering 2, Panzers: Phaze two, ovo su samo dve novije igre koje zelim da igram a ne mogu iz pomenutog razloga. Imam slican osecaj kao CJ i mislim da ce se igre sve teze i teze pokretati (piratske) ali ne mislim da ce kod nas ljudi ikada poceti da kupuju originale.

Carl Jonson CJ
1.11.2005, 14:22
Da,pa verovatno ste u pravu...

Wolverine
1.11.2005, 15:55
Pirati samo omogucavaju jeftin softver nikom nista nisu zgresili!!!!!:mad: I kao uzeli su necija prava pa kad igram piratizovanu Activisionovu igru ona je idalje Activisionova:mad:

B@NE
1.11.2005, 16:39
Ko Ima Nesto Protiv Pirata!!!

Reloader
1.11.2005, 18:54
I kao uzeli su necija prava pa kad igram piratizovanu Activisionovu igru ona je idalje Activisionova:mad:
Da, ali nisi naplatio neciji trud i znanje koji su ulozeni pri pravljenju te igre.
BTW. kolko imas godina? :rolleyes:

@topic

Ma ja se ne brinem za zastite... kao sto rece jedan lik "sve je pocelo od 0 i 1 pa i je6ene zastite" - sve ce biti razbijeno...

Golemi Rajko
2.11.2005, 12:25
PODRZAVAM b@neta!!!

Sale013
2.11.2005, 14:24
Pa i programeri koji prave igre moraju da izdrzavaju porodicu, ali nek izdrzavaju preko onih koji imaju para za originale :) i svi su srecni.
A uostalom danas je tesko i naci pirata, nema ih vise toliko na ulicama, a na netu je muka naci za download... sve te vrte u krug... zar ne?

vladale
2.11.2005, 14:34
"Sve je vise "mracnih" igrica poput Warcrafta, nadmocnih u svetu gde sse to ne moze uopste desiti."

Nisam bas potpuno razumeo ovu recenicu,ali se potpuno slazem sa konstatacijom
da su sad "hit" igre sa temom fantazije.Ni ja ih uopste ne volim.:mad: :D Ali tako to ide....Unistavanje zanrova jedan po jedan...ne kazem da fantazijske igre unistavaju znar strategije,nego se kompanije sluze tehnikom "Aha sada smo smorili narod nasim glupim srednjovekovnim strategijama,ajde da predjemo na drugu temu,pa kad i tom temom smorimo ljude jer smo napravili dosta glupavih fantazijskih strategija,precicemo na nesto trece i tako cemo uvek zaradjivati pare na glupim strategijama,a samo cemo menjati temu igre."

Pa na to sam mislio. Na temu fantazije. Mene uopste nisu smorile igre tipa strategije u srednjovekovnom periodu to je bas zanimljivo ali sta ces.. Sada po jedna po dve izadju u godini(dobre). Videcemo kako ce biti sa AOE III. Ziveo AOE II!

nighthawk
2.11.2005, 15:06
Nek su nama Pirati zivi i zdravi, bez njih nebi bilo ni nas.

Reloader
2.11.2005, 17:02
Pa i programeri koji prave igre moraju da izdrzavaju porodicu, ali nek izdrzavaju preko onih koji imaju para za originale :) i svi su srecni.


A sto bi neko davao pare kad moze i za dzabe? Znaci neko je budala da kupuje originale a mi cemo vecno pirate?

Nemoj da mislis da sam protiv piraterije, samo logicki rasudjujem


A uostalom danas je tesko i naci pirata, nema ih vise toliko na ulicama, a na netu je muka naci za download... sve te vrte u krug... zar ne?

Pa, ne bih se bas slozio s tobom...
Igre mozes kupiti na svakom cosku...

Viper
2.11.2005, 17:41
Meni je problem u drugoj stvari, zašto bi neko davao toliko para za određeni program. Shvatam ja da je uloženo mnogo vremena u vrhunsku igru i da je neko proveo nedelje (čuj nedelje) kraj ekrana, i da na kraju taj neko očekuje dobit od svog rada, ali što je mnogo, mnogo je.

Mi nemamo standard dovoljno visok da sada tu nešto kupujemo originale kada nam se ćefne, a decenija/e piraterije su nas navikle na mnogo stvari koje su prefinjenim zapadnjacima nepojmljive, pa ja imam par hiljada eura u softveru na mom računaru od dvesto evrića, volim brate da se zezam u photoshopu.
A uz to volim da isprobam sve nove igrarije (izinjavam se - umetnička dela) na tržištu, kada mogu da ih pokrenem, još jedan bonus, nema tu silnog kopanja po netu za recenzijama i novim prikazia da bi odlučio u šta da uložim svojih, krvavo stečenih, pedesetak evra
Ovako dam dvesto kinti, valja - super, nevalja - kanta, i milina.
Kuzma je svojevremeno tako lepo pisao o ovoj problematici, udare mi suze na oči dok naviru sećanja.

Crack neće nestati, nikada, rekoh i nastavih da igram novi Barbarian Invasion bez ikakve griže savesti.
A novi način (uslovno) crackovanja, sa minidiscom, mi se i onako više sviđa, bez džaranja exe fajla, k'o da igraš original , daj bože da zaživi.

Reloader
2.11.2005, 19:02
Meni je problem u drugoj stvari, zašto bi neko davao toliko para za određeni program.


Zato sto ce, uz pametno koriscenje doticnog, visestruko zaraditi s tim programom ;)


Shvatam ja da je uloženo mnogo vremena u vrhunsku igru i da je neko proveo nedelje (čuj nedelje) kraj ekrana, i da na kraju taj neko očekuje dobit od svog rada, ali što je mnogo, mnogo je.


Jeste za Srbe i srpske plate...


decenija/e piraterije su nas navikle na mnogo stvari koje su prefinjenim zapadnjacima nepojmljive, pa ja imam par hiljada eura u softveru na mom računaru od dvesto evrića, volim brate da se zezam u photoshopu.


E pa moraces (moracemo :) ) da menjamo navike. Prosecni Srbin mora da ima Photoshop iako je jedino sto u njemu radi resize ili crop... mislim daaaaj... to moze i u Paintu...


A uz to volim da isprobam sve nove igrarije (izinjavam se - umetnička dela) na tržištu, kada mogu da ih pokrenem, još jedan bonus, nema tu silnog kopanja po netu za recenzijama i novim prikazia da bi odlučio u šta da uložim svojih, krvavo stečenih, pedesetak evra
Ovako dam dvesto kinti, valja - super, nevalja - kanta, i milina.


Kao sto rekoh, moracemo da menjamo navike... je6iga... ko se omastio za ovih 10-20 godina- omastio se, ko nije - zalim slucaj...

Marko_L
2.11.2005, 20:36
Ne bih da flejmujem, ali uvek mi pripadne muka kad za korišćenje piraterije čujem opravdanja tipa "Nema se para", "Neću da plaćam zlim korporacijama" ili pak "Svi koriste pirate, pa zašto ne bih i ja" i slične nebuloze.Kaži lepo, "Koristim zato što mogu i zato što me još nisu uhvatili i kaznili".Mislim, ono, ako nemaš para, valjda je pametnije utrošiti vreme na popravku finansijskog stanja, nego igrati piratske igre, gledati piratske filmove ili žvrljkati nešto u piratskom Photoshop-u.A tek ono "Koriste svi, pa zašto ne bih i ja", pa to je čisto pravdanje kriminala kriminalom, kao kad bi rekao, "E moj komšija je ukrao auto, idem i ja da ukradem jedan".Da me neko ne shvati pogrešno, nisam ni ja neki čistunac i ne smatram da je takozvana kućna piraterija neki greh, jer toga ima i na mnogo bogatijem i razvijenijem zapadu, ali tamo ljudi bar imaju neku svest o tome da je to loše i šta može da ih zadesi ako ih neko navata, pa zbog toga oni koji je koriste to kriju kao zmija noge, dok ovde te svesti generalno nema, čak ni po firmama (čik nađite u bilo kojoj razvijenijoj zemlji firmu koja posluje koristeći piratski softver, dok je ovde to normalna pojava) i o pirateriji se priča kao o nečemu normalnom i legalnom, iako ona to nije i to je ono što je najveći problem.Ajde nekako i da razumem ljude koji instaliraju piratski OS, i po koju piratsku igru, ali šta reći ljude ili još gore vlasnike firmi koji na računarima imaju instalirane gigabajte i gigabajte piratskog softvera, od kojih više od polovine ne znaju ni čemu služi, a 90% od toga nikada neće ni startovati.To je po meni vrhunac gluposti.Uostalom, to je i jedan od najvećih razloga zašto Srbija ima izuzetno slabu softversku industriju, a o gaming industriji i da ne pričamo, jer ona praktično ne postoji, što dovodi do toga da mnogi talentovani ljudi (programeri, dizajneri, pixel artisti i ostali iz branše) odlaze odavde čim dobiju priliku.

Reloader
2.11.2005, 20:59
Ne bih da flejmujem, ali uvek mi pripadne muka kad za korišćenje piraterije čujem opravdanja tipa "Nema se para"


Da li ti zaista ali zaista mislis da se u zemlji u kojoj je prosecna plata ~10.000 dinara ima para za video igre koje kostaju kao u zemljama gde je prosecna plata isto toliko evra?


Mislim, ono, ako nemaš para, valjda je pametnije utrošiti vreme na popravku finansijskog stanja, nego igrati piratske igre, gledati piratske filmove ili žvrljkati nešto u piratskom Photoshop-u.

:D
Dobar si.
Za tu "popravku finansijskog stanja"

Sale013
2.11.2005, 21:19
Pa kad u Srbiji ne bi bilo piraterije onda ne bi bilo ni ovoliko nas na ovom forumu... ili bi svi bili pod linux OS i pozdravili se sa igricama i velikim delom dobrog softvera. Inace svet ima para i kupovina igrice ih kosta isto kao nas DVD film na trafici... Takodje ja da imam pare kupovao bi samo originale...

Marko_L
2.11.2005, 22:09
Takodje ja da imam pare kupovao bi samo originale...
Ajde da se kladimo da ne bi :) Sve dok je piraterija tako lako dostupna i da imaš platu 3000 evra pre bi kupio sebi auto, neko parče skupog hardvera, dobru odeću, neku tehniku za kuću, jer znaš da to ne možeš da iskopiraš, niti da nađeš na ulici za 100 dinara, dok softver možeš.Barem bih ja tako uradio :)

Marko_L
3.11.2005, 1:35
A što se ovog tiče
Da li ti zaista ali zaista mislis da se u zemlji u kojoj je prosecna plata ~10.000 dinara ima para za video igre koje kostaju kao u zemljama gde je prosecna plata isto toliko evra?
Pa vidi, i ja bih voleo da vozim najnoviji Ferari, koji je isto tako, gle čuda, skup gde god da se prodaje i šta sad, pošto nemam dovoljno para da ga kupim, ajde da ukradem jedan, jer eto prosečna plata je bednih 10.000 dinara.Ok, znam da će neko reći da ovo nije dobra analogija, ali u suštini to su jako slične stvari, jer i jedno i drugo spadaju u luksuz za nekoga ko nema para, a ni jedno, ni drugo nisu nešto bez čega se ne može živeti.A i uvek mi je bilo interesantno, kako neko uspe da odvoji 1000 evra za makinu, a ne može da odvoji 50$ za najnoviju igru.Isto tako znam i par likova koji šetaju mobilne koji vrede više nego moj kompjuter i imaju brdo kojekakve tehnike kući (flat screen televizori, dvd playeri, besni 5.1 sistemi...), a koriste pirate zato što "Nema se para", pa ko je tu onda lud ? :) Pa lepo reci "Koristim zato što mi se može", a ne "Nema se para".

Marko_L
3.11.2005, 1:37
Uostalom, na tržištu ima svega.Zašto neko ko nema para baš mora da igra najnoviji "AAA" blockbuster naslov koji košta 50$ ? Recimo, tu su nekadašnji blockbusteri, kao što je recimo CIV III, koji sada košta negde oko 9-10 zelembaća, što je manje od 700 dindži Age Of Mythology, koliko sam uspeo da vidim, sada košta negde oko 15$ što je nešto manje od 1000 dinara.Pa zatim, recimo ova akcija SK-a, gde se igra može kupiti za 250 dinara.Pa onda, na tržištu postoje i izuzetno kvalitetne Shareware igre čija cena ne prelazi 10-15 dolara.A na kraj krajeva, tu su i freeware igre, od kojih su neke izuzetno kvalitetne i igrive.Dakle, izbora ima, čak i za plići džep, pa i za onoga ko nema ni cvonjka, tako da, man'te me tih priča o "prosečnoj plati".Isto kao što ne može svako da vozi Ferari, već se mora zadovoljiti nekim jeftinijim kolima, tako ne može svako 5 puta mesečno da kupi "AAA" naslov, već treba da se zadovolji nekim jeftinijim naslovima ili onima kojima je pala cena.Stvar je jednostavno u tome, što ljudi nemaju svest o tome da je piraterija nešto loše i da ista ta piraterija nekome nanosi gubitke, i to upravo nama svima (mislim na nas koji živimo u Srbiji), ma koliko čudno to nekome zvučalo.Uostalom, zamisli da si ti recimo automehaničar, i sad dođe čovek, ti mu popraviš auto, a on ti kaže "E jebga, nemam para da ti platim, jer znaš prosečna plata je 10.000" ili da držiš prodavnicu u koju ljudi ulaze uzimaju šta im treba i izlaze bez da plate i samo ti na izlazu kažu "E nemam da ti platim, znaš prosečna plata je...blablabla".Mislim, šta bi ti uradio ? :)
Dobar si.
Za tu "popravku finansijskog stanja"
Da, šta je tu čudno ? Ili ti misliš da je rešenje sedeti kući i igrati igre ili gledati filmove, a pare će već nekako pasti sa neba :) ?

fazza
3.11.2005, 3:23
Ne postoji savrshena zashtita, tako da nema mesta panici. :) Sve dok
tehnologija nije vanzemaljska postoji nachin da se razbije. :)

Istina je da je sve komplikovanije crackovati pojedine programe, ali zapamtite
da josh nijedna zashtita nije ostala chitava. :D Barem ja ne znam za takvu. :)

Sale013
3.11.2005, 12:11
Ajde da se kladimo da ne bi :) Sve dok je piraterija tako lako dostupna i da imaš platu 3000 evra pre bi kupio sebi auto, neko parče skupog hardvera, dobru odeću, neku tehniku za kuću, jer znaš da to ne možeš da iskopiraš, niti da nađeš na ulici za 100 dinara, dok softver možeš.Barem bih ja tako uradio :)
Pa kupujem igrice koje izdaje SK :)... i Ove originalne DVD filmove od 100 do 250din... Za to vec imam para... Kupicu uskoro i Guild wars jer nije neki izdatak ali za WoW nemam pare :)... Kupim WoW i placam ga mesecno i onda umrem od gladi.. :D

Marko_L
3.11.2005, 12:59
Ne postoji savrshena zashtita, tako da nema mesta panici.
Tačno tako.U principu sve što može da se pročita, može i da se zapiše.No, sve te zaštite i nisu toliko stavljene zbog sprečavanja kopiranja, već da bi se jasno odvojio legalan od nelegalnog softvera, a i da bi se nekome ko razbija zaštitu jasno utuvila neka svest o tome da radi nešto nelegalno.To je nešto poput zaključavanja kuće.I vrata mogu da se obiju, ali ipak je potencijalnom lopovu drugačiji filing ako mu ostaviš širom otvorena vrata ili ako on mora da ih obije prvo.
Tako da, nije zaštita nešto što treba da se razračuna sa prekršiocima, već se time bave policija i sudstvo i u principu to je ono što je najbolja zaštita.Naravno, treba razlikovati kućnu i pirateriju po firmama, jer iako su u teoriji to dve iste stvari, u praksi to nije tako i svuda u svetu se drugačije gleda na to.Recimo, po firmama u normlanim zemljama piraterije gotovo da i nema, a po kućama ko zna šta sve možeš da nađeš :), no ako držiš low profile, tj. ne štrčiš previše, ne baviš se preprodajom, ne zarađuješ uz pomoć piratskog softvera, ili te prvi komšija ne prijavi, niko neće da gubi vreme na tebe.E to je ono čemu treba da težimo, tj. da čovek koji kupi ili nabavi i koristi pirata bude svestan da krši zakon i kakve posledice mogu biti, pa ko voli nek izvoli.

Carl Jonson CJ
3.11.2005, 13:34
Tačno tako.U principu sve što može da se pročita, može i da se zapiše.No, sve te zaštite i nisu toliko stavljene zbog sprečavanja kopiranja, već da bi se jasno odvojio legalan od nelegalnog softvera, a i da bi se nekome ko razbija zaštitu jasno utuvila neka svest o tome da radi nešto nelegalno.To je nešto poput zaključavanja kuće.I vrata mogu da se obiju, ali ipak je potencijalnom lopovu drugačiji filing ako mu ostaviš širom otvorena vrata ili ako on mora da ih obije prvo.
Tako da, nije zaštita nešto što treba da se razračuna sa prekršiocima, već se time bave policija i sudstvo i u principu to je ono što je najbolja zaštita.Naravno, treba razlikovati kućnu i pirateriju po firmama, jer iako su u teoriji to dve iste stvari, u praksi to nije tako i svuda u svetu se drugačije gleda na to.Recimo, po firmama u normlanim zemljama piraterije gotovo da i nema, a po kućama ko zna šta sve možeš da nađeš :), no ako držiš low profile, tj. ne štrčiš previše, ne baviš se preprodajom, ne zarađuješ uz pomoć piratskog softvera, ili te prvi komšija ne prijavi, niko neće da gubi vreme na tebe.E to je ono čemu treba da težimo, tj. da čovek koji kupi ili nabavi i koristi pirata bude svestan da krši zakon i kakve posledice mogu biti, pa ko voli nek izvoli.

A da li ti koristiš pirate?

Reloader
3.11.2005, 15:17
@Marko L

U ala si ti neka postenjacina... ;)
Ok, ti kupuj originale, mi cemo pirate...

911s [SK]
3.11.2005, 20:14
Razumem ja da ljudi treba da zarade nesto na pravljenju igara. Medjutim, ako zivite u Americi, onda vam standard dozvozljava da kupujete original igre. A s' obzirom da je prosecna plata ovde 15-17 000, onda nema smisla kupovati original od 2-3000 dinara. Vazi, kupovacemo mi sve legalno, ali neka nam prvo povecaju plate na nekih 200 000.

Reloader
3.11.2005, 20:19
@ Marko L

To da li bi koristili pirate i kada bi imali pare je licno pitanje - znaci ne mozes da generalises. Neko bi vreovatno i dalje kupovao samo pirate a neko ne. Ja bih recimo uzimao pirate da vidim kakva je igra - ako mi se svidi kupio bih je 100%.

Marko_L
3.11.2005, 21:58
Ajmo redom :)
A da li ti koristiš pirate?
Da, imam nešto mp3 numera, nešto manje DVD filmova, plus i par igara.Doduše, što se tiče igara, to nije zato što nisam hteo da ih platim, već mi je bilo jednostavnije da dođem do piratskih izdanja (ortak mi doneo na noge :)).Ali, svestan sam da je to nešto loše i ne pokušavam da to opravdam nekakvim trijadama o "Nema se para".
Ok, ti kupuj originale, mi cemo pirate...
Za zabavu sam već odgovorio, a što se tiče softvera koji koristim za rad, uopšte ne mora da se kupuje mnogo toga.Evo, recimo ja na mašini za rad, imam sve legalno, a nisam potrošio više od 200$ (a sa nekim iole ozbiljnijim IT poslom to se nadoknadi za cirka nekoliko dana).Kako ? Pa fino, Windows XP Home cirka 100$, i VS 6.0 na E-bay-u za 80$, a od ostalih programa koristim besplatne alternative koje odlično završavaju posao, a tu pre svega mislim na OpenOffice zna se za šta, zatim DKnop za izradu dugmića, Paint.NET, Image Forge i GIMP za grafiku, AVG Antivirus, Ad-Aware SE Pro...itd.Dakle, uopšte ne treba toliko para da bi imao legalnu mašinu.E sad, drugi je problem što su ljudi navikli da koriste Photoshop u kome koriste 0.01% njegovih mogućnosti ili da instaliraju gomilu softvera za koji ne znaju ni čemu služi.Recimo, znam likove koji imaju instaliran Auto Cad, a veze nemaju čemu služi, misle da je naprednija verzija Paint-a :)

Marko_L
3.11.2005, 22:08
A s' obzirom da je prosecna plata ovde 15-17 000, onda nema smisla kupovati original od 2-3000 dinara. Vazi, kupovacemo mi sve legalno, ali neka nam prvo povecaju plate na nekih 200 000.
Oho, ala skače standard.Do juče prosečna plata bila 10.000 (pogledati par poruka iznad u ovom threadu), a sad je već 15-17.000 :) Za ovo o originalu od 2-3000 dinara sam već odgovorio da ima i jeftinijih alternativa.Nego, ovo što si lupio za 200.000 platu, zaista nemam reči.Čime se ti baviš, ako nije tajna, kad misliš da zaslužuješ toliku platu ? Da tvoj rad zaista vredi toliko ? Pa, tolika plata je retkost čak i u toj Americi na koju se pozivaš.Bez uvrede, ali spusti se malo na zemlju, ok ? :)
To da li bi koristili pirate i kada bi imali pare je licno pitanje - znaci ne mozes da generalises.
To je tačno, ali generalno bi većina nastavila da kupuje pirate, ukoliko bi bili lako dostupni, a pare bi preusmerili na nešto korisnije kao što je nabavka novog nameštaja, kupovina nove veš mašine, frižidera i šporeta ili pak dobrog automobila...tako da, i dalje verujem da standard nije taj koji može da suzbije pirateriju, već zakoni i sprovođenje istih.

Ronin
3.11.2005, 22:14
Ajmo redom :)

, AVG Antivirus, Ad-Aware SE Pro...itd.Dakle, uopšte ne treba toliko para da bi imao legalnu mašinu.

Jel se ja varam ili Ad-Aware nije besplatan u Pro verziji ;)

Ja lično ne da nisam nikad kupio original igricu, nego nikad nisam ni držao original u rukama!! I nije mi žao!! Mi smo poslednji bastion odbrane od zapadnjačkog kapitalizma!!! Ne dam pare i gotovo :D

Reloader
3.11.2005, 22:16
To je tačno, ali generalno bi većina nastavila da kupuje pirate, ukoliko bi bili lako dostupni, a pare bi preusmerili na nešto korisnije kao što je nabavka novog nameštaja, kupovina nove veš mašine, frižidera i šporeta ili pak dobrog automobila...tako da, i dalje verujem da standard nije taj koji može da suzbije pirateriju, već zakoni i sprovođenje istih.

Pazi - veci standard - veca mogucnost izbora - ovako smo osudjeni na pirate ma sta ti ili bilo ko pricao. Da imamo pare (tj. veci standard) i ova zemlja bi bila normalnija pa bi bilo i manje piraterije... pa ko nece legalno - morace.

Marko_L
3.11.2005, 22:26
Jel se ja varam ili Ad-Aware nije besplatan u Pro verziji
Ne varaš se.Ja sam ga greškom svrstao u besplatne alternative, jer mene nije ništa koštao, tačnije dobio sam ga na poklon.

Marko_L
3.11.2005, 22:39
Mi smo poslednji bastion odbrane od zapadnjačkog kapitalizma!!! Ne dam pare i gotovo
Upravo to je jako pogrešno razmišljanje.Piraterija ponamanje šteti zapadu.Imaju oni svoje tržište i oni svakako neće propasti zato što Pera, Mika i Žika u Srbiji neće da im plate za softver.Piraterijom su najviše pogođeni domaći developeri i što pre ljudi to shvate, to bolje za ovu zemlju.
Pazi - veci standard - veca mogucnost izbora - ovako smo osudjeni na pirate ma sta ti ili bilo ko pricao.
Da, ali veći standard neće pasti s neba, kako to zamišlja mali Perica, već taj standard mora da se izgradi, pre svega time što će se ukinuti crna i siva ekonomija i time što će se zakoni poštovati, pa među njima i onaj o autorskim pravima čije nepoštovanje je nanelo možda i najviše štete domaćoj industriji
Da imamo pare (tj. veci standard) i ova zemlja bi bila normalnija pa bi bilo i manje piraterije... pa ko nece legalno - morace.
Ama, neće morati.U tome je stvar.Niko tebe neće ganjati, ako si eto odlučio da par puta mesečno iskopiraš neku igru i odigraš.Treba stati na put dilerima, preprodavcima, onima koji koriste piratski softver za rad i ostalima koji uzimaju velike pare na tuđem znoju.Da li iko od vas zna koliko truda, vremena i novca treba da bi jedan softver ugledao svetlost dana ?

Sale013
3.11.2005, 22:42
@Marko L
E pa svaka tebi cast si takav kakvim se predstavljas. Da je vise takvih kao ti ovde bi informatika procvetala. Barem za nas koji studiramo ili se bavimo IT sektorom... Samo istina je da ako si takav... Onda si ti malo bogatiji od vecine ovde i nikad nisi video pravi srpski standard zivota.

Reloader
3.11.2005, 23:00
Ama, neće morati.U tome je stvar.Niko tebe neće ganjati, ako si eto odlučio da par puta mesečno iskopiraš neku igru i odigraš.Treba stati na put dilerima, preprodavcima, onima koji koriste piratski softver za rad i ostalima koji uzimaju velike pare na tuđem znoju.

Bas lepo. Samo onda mi ne treba puno da logicki zakljucim da ako nema dilera onda ni ja ne mogu da "par puta mesečno iskopiram neku igru i odigram" :D

I BTW. mogu da zakljucim po komentarima (ispravi me ako gresim) da spadas u bogatiju (visu) klasu ljudi s obzirom da mozes da das ~200 evra samo na softver...
U tom slucaju tesko mozemo da gledamo na stvar iz iste pozicije...:rolleyes:

Marko_L
3.11.2005, 23:10
Onda si ti malo bogatiji od vecine ovde i nikad nisi video pravi srpski standard zivota.
Šta smatraš pod srpskim standardom života ? Ja recimo, kad odem do grada vidim da svaki drugi prolaznik ima mobilni od 200 ili više evra, da me je prosto sramota da se javim na moj 3 godine stari Siemens c35, koji verovatno sada ne vredi ni 10 evra.Dosta kafića je puno čak i radnim danima kada bi trebalo da se nešto radi.I ko je tu onda lud ? Svi hoće veću platu, a niko da mrdne zadnjicom za to, već ono, čeka da padne sa neba.
Što se tiče toga da sam malo bogatiji od većine ovde, to ne bih znao, jer niti znam ko se čime bavi, niti koliko zarađuje, ali zadovoljan sam svojim primanjima i verovatno zarađujem više od proseka, ali i radim dosta.Ponekad kad stisnu rokovi ne stignem da odspavam ni 4 sata za 3 dana.Veoma često sam posle 8 sati provedenih u firmi, radio i privatno.Hebi ga, ništa ne pada s neba i samo od tebe zavisi kakva ćeš primanja imati.
Ali da ne idemo previše offtopic, i dalje stojim iza toga da ljudima nije problem da kupe dobar mobilni i da sede po kafićima, ali kad treba da se kupi legalan softver, e onda "To je skupo" i "Nema se para".

Marko_L
3.11.2005, 23:20
Bas lepo. Samo onda mi ne treba puno da logicki zakljucim da ako nema dilera onda ni ja ne mogu da "par puta mesečno iskopiram neku igru i odigram"
Dok zakoni koje sam pominjao počnu da se primenjuju, u Srbiji će broadband biti standard, pa ćeš lepo preko moći da skidaš šta god ti treba, kao što sav normalan svet i radi :)
I BTW. mogu da zakljucim po komentarima (ispravi me ako gresim) da spadas u bogatiju (visu) klasu ljudi s obzirom da mozes da das ~200 evra samo na softver...
Delimično sam odgovorio u prethodnom postu, ali da proširim.Ja tih 200 evra ne smatram za trošak, već ih smatram za investiciju uz pomoć koje ću zarađivati novac.Mislim, ono, ni automehaničar ne gleda na kupovinu alata kao na bacanje para, već kao investiciju koja će mu vratiti pare i uz pomoć koje će zarađivati.
Inače, možeš da me svrstaš u koju god 'oćeš klasu, šta god to značilo, ali sve što imam sam zaradio i ništa mi nije palo s neba.

mcbaine
4.11.2005, 10:57
Izvini Marko, a koliko košta jedan Auto CAD? Igrom slučaja ja zaradjujem radeći na njemu i da li misliš da bih ja našao posao da ga nisam koristio u slobodno vreme, Just to se what happends. Moja firma ima licenciran softwere i to je ok, ona zaradjuje koristeći nečiji trud, ali ako neko ne zarađuje od photoshop-a i ako ga ima na kompu onda kao i da ga nema... Mislim da velikim kompanijama ide u prilog da je što više ljudi obučeno da koristi njegov programski paket. Dižeš veliku frku bez potrebe! Probaj da prodaš nešto rađeno na piratskoj vreziji mx flash - a!!! NEĆE MOĆI! A probaj da ga instaliraš... No Problemo!
Apple je zaradio gomilu kinte dilujući pesme za 50 centi po pesmi. Hoću i ja da platim, ali kome!? Kako... Zašto se država ne potrudi!!! Neka neko naplaćuje 10 dinara pesmu, zaradiće milione!!!! Dok nam se ne omogući da legalne stvari budu pristupačne, piraterija tog tipa je nužno zlo!
Igrice su druga priča, to je kućna zabava, i to je to! Dok nas neko ne natera piraterije će biti. Ako oteraju prodavce, skinućemo je s neta... WOW je oličenje kako se ukida piraterija, mada moj drugar igra na piratskom serveru i srećan je zbog toga!

Sale013
4.11.2005, 11:57
@Marko L
Pa dobro... Sve zavisi kako gledas na ostale. Mozemo uporedjivati do sutra standard u drzavi i to da li ima vise bogatih i siromasnih... Uglavnom pogledaj u novom SK stranicu gde su pitanja, pogledaj zadnje postavljeno pitanje... Kao da si ti pisao odgovor...
Salim se malo :)

Marko_L
4.11.2005, 19:04
Izvini Marko, a koliko košta jedan Auto CAD? Igrom slučaja ja zaradjujem radeći na njemu i da li misliš da bih ja našao posao da ga nisam koristio u slobodno vreme, Just to se what happends.
Izvini, ali ko tebi brani da tako radiš.Pa, bože moj, 99% nas je naučilo da radi koristeći piratski softver.Ono što hoću da kažem je da nije u redu koristiti piratski softver i zarađivati na njemu.Iako je i jedno i drugo u principu kriminal, ove prve će retko ko da ganja.
Apple je zaradio gomilu kinte dilujući pesme za 50 centi po pesmi. Hoću i ja da platim, ali kome!? Kako... Zašto se država ne potrudi!!! Neka neko naplaćuje 10 dinara pesmu, zaradiće milione!!!!
Pa nije na državi da reguliše takve stvari.Ne može država da kaže e od sada to i to košta toliko.To određuju kompanije koje se time bave.I Apple nije država, več kompanija.

doom_lord
4.11.2005, 20:14
Zasto napadate Marka L. Covek je potpuno u pravu. Treba da se stidimo. Ja cim zavrsim fax ima da prvo kupim komp skuplji od 60$ i telefon od 5$ i da pocnem da kupujem originalan softvare.

Sale013
4.11.2005, 20:32
:) nema ovde napadanja. Samo raspravljamo kao ljudi i razmenjujemo misljenja.
Ja bi prvi voleo Srbiju bez piraterije ali to dugo nece postati stvarnost, sve dok je standard nizak.
@Marko_L bas se divim kako si ubedjen u svoja uverenja.. Samo nije sve tako jednostavno.. Nemaju svi pare za igrice i softver. I znaj da ljudi rade i za 6000 DINARA mesecno!...

doom_lord
4.11.2005, 20:48
:) ali to dugo nece postati stvarnost, sve dok je standard nizak.


Sve dok su kazne niske. Kada skoce kazne piraterija ce se smanjiti.

Marko_L
4.11.2005, 20:58
Nemaju svi pare za igrice i softver. I znaj da ljudi rade i za 6000 DINARA mesecno!...
Znam, pa ? Šta sad, ti ljudi treba da sede kući i igraju igrice i čekaju da neko dođe i kaže im "E ljudi, nemojte da radite za 6.000, dođite daću vam ja 100.000".Ja, da kojim slučajem imam 6.000 dinara platu, pa poslednje na umu bi mi bilo da igram igrice i gledam filmove, već bih jurio bolje plaćen posao ili barem nešto privatno sa strane.Pokušavam da kažem da neko ko troši vreme na igranje igara, filmove i ostalo, nema pravo da kuka na platu.Što umesto igranja ne uradi nešto da to promeni.Mogu da razumem ljude koji recimo hoće da se bave web dizajnom, pa nabave piratski Dreamweaver i uče da rade u njemu, pa čak i da urade i naplate neki poslić ili dva, ali onda mislim da bi bilo fer da kupe legalan alat.Po ko zna koji put ponavljam, ono što nikako ne mogu da razumem, jesu ljudi koji instaliraju svaki piratski program koji im dođe pod ruku, a od toga 90% nikada ni za šta neće iskoristiti.Evo, mcbaine je lepo rekao, nabavio je pirata da bi se naučio, i sada radi u firmi na legalnom softveru i mislim da je to sasvim ok.Ali ne bi bilo ok da on sa piratom odrađuje posao, na tome zarađuje, a neće da plati licencu.

Sale013
4.11.2005, 22:06
Znam, pa ? Šta sad, ti ljudi treba da sede kući i igraju igrice i čekaju da neko dođe i kaže im "E ljudi, nemojte da radite za 6.000, dođite daću vam ja 100.000".Ja, da kojim slučajem imam 6.000 dinara platu, pa poslednje na umu bi mi bilo da igram igrice i gledam filmove, već bih jurio bolje plaćen posao ili barem nešto privatno sa strane.Pokušavam da kažem da neko ko troši vreme na igranje igara, filmove i ostalo, nema pravo da kuka na platu.Što umesto igranja ne uradi nešto da to promeni.Mogu da razumem ljude koji recimo hoće da se bave web dizajnom, pa nabave piratski Dreamweaver i uče da rade u njemu, pa čak i da urade i naplate neki poslić ili dva, ali onda mislim da bi bilo fer da kupe legalan alat.Po ko zna koji put ponavljam, ono što nikako ne mogu da razumem, jesu ljudi koji instaliraju svaki piratski program koji im dođe pod ruku, a od toga 90% nikada ni za šta neće iskoristiti.Evo, mcbaine je lepo rekao, nabavio je pirata da bi se naučio, i sada radi u firmi na legalnom softveru i mislim da je to sasvim ok.Ali ne bi bilo ok da on sa piratom odrađuje posao, na tome zarađuje, a neće da plati licencu.

Pa u nasoj drzavi je i velika nezaposlenost. Ne mozes preko noci naci dobar posao. Sto se tice softverske piraterije, izdavaci se boje onih koji od piratskog softvera zaradjuju pare(prave nesto sa njim), a ne od onih kojima taj softver samo zauzima mesto na HDD. A igrice su nesto drugo, mi u ovoj drzavi prepunoj problema odvojimo sat vremena dnevno za igranje neke piratske igrice da smirimo zivce. A za original nema para!... onaj ko kaze da je srbija toliko bogata zemlja ja nemam sta vise da mu kazem. I kazem ja da si ti moralno upravu i da bi trebalo biti tako ali stvarnost je drugacija

Marko_L
5.11.2005, 0:32
Pa u nasoj drzavi je i velika nezaposlenost. Ne mozes preko noci naci dobar posao.
Ne možeš ništa da uradiš preko noći, ali to ne znači da ne treba pokušavati.U svakom slučaju, igranje igara neće doneti taj dobar posao (osim ako vas ne primeti neko iz SK-a, pa vas zaposli kao novinara :)), već moraš da konkurišeš, ideš na intervjue, vučeš za rukav, grebeš, čupaš...
Sto se tice softverske piraterije, izdavaci se boje onih koji od piratskog softvera zaradjuju pare(prave nesto sa njim), a ne od onih kojima taj softver samo zauzima mesto na HDD.
Grešiš.Oni koji izrađuju i izdaju softver uopšte ne prave razliku po tome da li ti koristiš njihov softver bez dozvole u firmi, kući ili u nekoj šupi, niti da li ti zarađuješ sa njim ili ti eto tako zauzima mesto na HD-u (mada je po meni to izuzetna glupost, mislim čuj, staviti na hard nešto da ti zauzima mesto, a ne znaš ni za šta služi).Oni hoće da im se plati licenca za korišćenje njihovog softvera i tačka.E sad, oni koji prave razliku jesu nadležni organi, tj. policija, jer nijedna policija u svetu nema sredstava, da bi jurila gomilu kućnih korisnika koji koriste piratsku kopiju nečega, osim ako je u pitanju prijava, kada moraju da reaguju, već se koncentrišu na firme i na one koji zarađuju uz pomoć piraterije.

Marko_L
5.11.2005, 0:39
A igrice su nesto drugo, mi u ovoj drzavi prepunoj problema odvojimo sat vremena dnevno za igranje neke piratske igrice da smirimo zivce. A za original nema para!...
Pa taj što odigra nešto po sat vremena dnevno, koliko da smiri živce, bi bio budala da kupuje originale.Ja i ako uhvatim nešto da igram, igram ozbiljno, koliko god mogu dnevno da odvojim, a to je ponekad i 15-16 sati, izuzimajući CIV II kada je izašao koji sam igrao i po 3 dana bez prestanka, pa onda par sati spavanja, pa opet 3 dana :), no tada je i bilo vremena za to.

Sale013
5.11.2005, 12:05
@Marko_L
Naravno da se treba boriti za bolji posao ali u ovoj zemlji i to ti nije dovoljno. Ne slazemo se po pitanju piraterije ali se slazemo da je CIV II bio strava :)
i UFO:Enemy Unknown... Eto te dve igrice su bile suvse dobre da se propuste a posto nije bilo para za originale kad su izasle onda sam igrao piratske..

Marko_L
5.11.2005, 18:45
Hehehe, kada je izašao UFO zvanično smo bili pod sankcijama, tako da i ako si imao para nisi mogao da kupiš original.U stavri, mogao si, ali bi time praktično prekršio zakon, i ti i onaj ko ti je prodao igru, jer je bilo koja trgovina sa našom zemljom bila zabranjena.A kazna bi bila veća, nego za kršenja zakona o autorskim pravima koji tada uzgred budi rečeno kod nas nije ni postojao :)

911s [SK]
5.11.2005, 19:19
[QUOTE=Marko_L]Oho, ala skače standard.Do juče prosečna plata bila 10.000 (pogledati par poruka iznad u ovom threadu), a sad je već 15-17.000 :) Za ovo o originalu od 2-3000 dinara sam već odgovorio da ima i jeftinijih alternativa.Nego, ovo što si lupio za 200.000 platu, zaista nemam reči.Čime se ti baviš, ako nije tajna, kad misliš da zaslužuješ toliku platu ? Da tvoj rad zaista vredi toliko ? Pa, tolika plata je retkost čak i u toj Americi na koju se pozivaš.Bez uvrede, ali spusti se malo na zemlju, ok ? :)

Kao prvo, nisam mislio na djubretare ili vozache bagera, vec na neku "srednju klasu".
Samo srachunaj koliko je 200 000 u evrima. Mislim, ne bi valjda prao WC-e u Americi?
A bas ne bih davao manje od 2-3000 za neke jeftinije igre, mislim, ne bih davao pare za nesto od pre 3-4 godine.
I nemoj misliti da sam se uvredio.:)

Marko_L
5.11.2005, 22:34
Hteo sam da napišem jedan poduži post (u stvari nekoliko njih pošto sam ograničen na 2000 karaktera :)), no odustao sam jer nema svrhe.Neko ko neće da shavti neke stvari, možeš da mu pričaš do sutra.Onog koga interesuje neka nabavi udžbenike iz ekonomije i nauči kako i na osnovu čega se računa prosečna plata jedne zemlje.Ukratko, porediti USA i Srbiju po platama je glupo, pa sve i da je njihova prosečna plata 100.000$, jer je njihov GDP neuporedivo veći.Druga stvar, kukati na platu je bezvezno, jer ako imaš malu platu, to znači da radiš nešto gde je potražnja manja od ponude, i da trebaš da menjaš zanimanje.Recimo, ja lično znam ljude koji rade za 12.000 u trafici i kukaju na platu.Pa kako može da ima veću platu kad radi posao koji može da radi 95% radno sposobnog stanovništva koji zna da koristi digitron, ili barem da oduzima i sabira pomoću pasulja.E, ali ako radiš posao koji malo ljudi može da radi, i gde je ponuda manja od potražnje, onda možeš da računaš na platu mnogo veću od proseka.Naravno, i jedna i druga plata zavise od GDP-a zemlje, što u prevodu znači da ukoliko radiš neki posao koji je izuzetno plaćen u Srbiji, ne znači da ćeš zarađivati više od nekog ko radi slabo plaćen posao u USA, već samo da ćeš imati veću platu nego što je prosek u tvojoj zemlji.Znači, u Srbiji još uvek nije realno očekivati prosečnu platu od 200.000 i neće biti realno još dugo vremena.No, opet odosmo previše Offtopic.

mcbaine
6.11.2005, 3:57
Kojom karticom da ja platim 10 dinara za pesmu!? Ova država je crna rupa... Ameri od samog početka plaćaju softwere i te stvari a mi od prošle godine... Ja sam jednom pokušao da objasnim čoveku zašto mu prodajem prazan komp bez windows - a... Na kraju je otišao iz prodavnice blago nadrkan a i sad kad god me vidi simbolično diže pesnicu u vis i cokće jezikom i kaže "svašta"... LEGALIZACIJA - To zahteva kulturu, policijski teror i vreme!

Sasa
6.11.2005, 6:10
Pa u nasoj drzavi je i velika nezaposlenost. Ne mozes preko noci naci dobar posao. Sto se tice softverske piraterije, izdavaci se boje onih koji od piratskog softvera zaradjuju pare(prave nesto sa njim), a ne od onih kojima taj softver samo zauzima mesto na HDD. A igrice su nesto drugo, mi u ovoj drzavi prepunoj problema odvojimo sat vremena dnevno za igranje neke piratske igrice da smirimo zivce. A za original nema para!... onaj ko kaze da je srbija toliko bogata zemlja ja nemam sta vise da mu kazem. I kazem ja da si ti moralno upravu i da bi trebalo biti tako ali stvarnost je drugacija

Nije zaposlenost uopste toliko velika koliko kazu podaci.
Cinjenica je da ljudi ne zele da se zaposle, vec zele da ne rade, tj da im ide socijalno/zdravstveno na teret drzave a da oni nesto muljau na crno/sivo.

Ne mozes naci dobar posao ni preko 1000 noci i tako treba i da bude.
Ko vredi, naci ce, ko ne vredi, nece. I zdravo.
Kad ljudi prestanu da tripuju da su bogom dani, jedini, najbolji, te da zasluzuju 4-cifrenu platu u € ali tako da mogu da spavaju na poslu i dolaze kad hoce, mozda nesto i urade.

Do tada, zalbe na sve strane, ali malo ko da mrdne dupetom i potrudi se.

Nije tesko biti fin, ali je lakse biti stoka.

bobi
6.11.2005, 12:22
Neko ovde rece da radi u autocad-u?
Svaka cast.
Ja sam i na igrice zaboravio od kako se pre 3 godine bavim 3d max-om (I jos uvek imam stosta da naucim o ovom programu).
Zbog istog sam nasao posao, te trenutno radin na 2 tv stanice.
Zamisli Marko...
Na jednoj mi kasni plata 7 meseci, a na drugoj je redovna (obe plate su od 9 do 11 hiljada).
Opravdanje tipa:"Nadji drugi posao, otpada zbog nedovoljnog broja poslodavaca, koji uporno odbijaju kvalitet, vec vise vole da zaposle honorarno gomilu klinaca koji jedva da vise znaju od toga kako da krekuju igrice.

Sada ovde dolazimo do paradoksalne situacije.

Max vredi vise od 4000 eura, dakle koliko mislis da bi trebalo godina da skupljam odvajajuci svaki dinar od plate koju primam, a opet koju ne bi mogao da primam da nisam koristio piratski max.

Kako narod kaze:"Vrzino kolo".

Dakle, nikako ovo nemoj licno da shvatis (cak sta vise dopada mi se tvoja smelost da se suprotstavis vecini ljudi ovde), ali jednostavno ne moze da se ikako napreduje ako se ne koristi piratski softver.

Uzgred, mislim da ovaj forum daje dosta zdrave polemike, bilo bi cool da tako i ostane.

Marko_L
6.11.2005, 23:44
@bobi
Jako mi je čudno to da firma, tj. TV stanica izdvoji 4000$+ za softver, a da plata za rad u njemu iznosi 11.000 dinara.U svakom slučaju, da sam na tvom mestu, ne bih radio za te pare, već bih držao svoju cenu, a oni ako hoće neka unajme nekog ko ne ume da radi, kad-tad će im se to obiti o glavu.Viđao sam već takve stvari, tj. mnoge firme koje su pokušale da uštede na tako bitnim stvarima su stavile ključ u bravu.A i ako bih nastavio da radim, čisto da se prehranim dok ne naiđe nešto bolje, uradio bih sledeće.Iskoristio bih piratski 3D MAX i u slobodno vreme kod kuće pravio razne modele (pošto sam kažeš "odbijaju kvalitet" misleći na sebe, što bi trebalo da znači da radiš kvalitetno), zatim bih našao neki free hosting i okačio te radove, a zatim taj portfolio, tj. link ka tom sajtu sa radovima postavio na svim mogućim forumima koji se bave 3d modelingom, game developmentom, i sličnim stvarima gde se koristi 3D Max.Ako dobro radiš to što radiš, neko će sigurno da te primeti, a ako ne, onda šta da ti kažem, verovatno da tvoj rad i ne vredi mnogo.Ono što hoću da kažem je da kvalitet kad-tad ispliva na površinu i bude primećen, tako da ako je tvoj rad kvalitetan, nema šta da brineš da će ti neki od, kako ti kažeš "klinaca koji jedva da vise znaju od toga kako da krekuju igrice" preuzeti posao, jer ipak ima ljudi kojima je na prvom mestu kvalitet.

bobi
8.11.2005, 0:00
Marko...
Prvo gde si pogresio, to je da firma(e) u kojoj radim, ne laca za softver 4000 eura, vec koristi piratski.
Cak i ako bi bio cistunac poput tebe,i recimo hteo da ih tuzim, ne bih uspeo(zbog vlasnikovih veza sa politickim partijama).
Drugo, nisam ni rekao da sam dobar, niti los ( moje vreme ce tek doci(za portfolio je jos uvek rano)), ali radi se o tome da moram (mozda ja i ne moram, ali znam puno ljudi koji moraju) da sacuvam poziciju koju trenutno imam, ne iz razloga sto se plasim otkaza,

- Uostalom, jesi li ti nekad ziveo u juznoj srbiji?
- Ili osetio glad?

Sale013
8.11.2005, 0:27
Eto ja koristim AutoCad ali nemam 1000 evra da ga platim :)... doduse manje ga koristim sad... Piraterija je nasa jedina opcija

Marko_L
8.11.2005, 0:53
Cak i ako bi bio cistunac poput tebe,i recimo hteo da ih tuzim, ne bih uspeo(zbog vlasnikovih veza sa politickim partijama).
Kao prvo, nisam nikakav čistunac, koristio sam piratski softver, muziku i filmove, a nešto koristim i danas samo u mnogo manjoj meri.Smatram da je jednostavno vreme da se krene malo sa regulisanjem takvih stvari, a svoj doprinos sam dao tako što sam kupio ono bez čega stvarno ne mogu da radim, a za sve ostalo sam pronašao besplatne alternative koje sasvim solidno završavaju posao.Recimo, zašto bih za izradu button-a koristio skupi i glomazni Adobe Photoshop, kada taj posao mogu da završim sa potpuno besplatnim DeKnop-om ? Imam i nešto piratske muzike i filmova, ali se ne iživljavam, već čuvam samo ono što zaista želim da imam u kolekciji, za razliku od nekih čije kolekcije broje preko 50.000 pesama od kojih mnoge nikad nisu ni preslušali, ali im došlo pod ruku, pa "ajd da recnem".Dakle, uporno ne želite da shvatite šta ja sve vreme pričam ovde.Nisam protiv toga da neko koristi piratski softver i uči se.Nisam protiv toga da neko nabavi neku igru koja mu se baš igra i iskopira je sebi.Nisam protiv toga da neko "isprži" par diskova sa mp3 pesama ili filmovima koje zaista želi da ima u kolekciji...Ali jesam protiv toga da se piratski softver koristi za zaradu bilo u firmama bilo kod kuće.Jesam protiv iživljavanja tipa instalirati 100 programa od kojih 90% ne koristiš.Jesam protiv preprodavaca piratskog materijala koji na tome uzimaju lepe pare...Jel sad malo jasnije ? Iako su oblici piraterije protiv kojih jesam i ovih protiv kojih nisam, pred zakonom praktično iste stvari, postoje neke stvari koje čine razliku.

Marko_L
8.11.2005, 1:13
Drugo, nisam ni rekao da sam dobar, niti los ( moje vreme ce tek doci(za portfolio je jos uvek rano))
Za pravljenje portfolia nikada nije rano.Portfolio je portfolio, pa da imaš i dva-tri kvalitetno urađenih modela ili već čega.Sve što napraviš i smatraš kvalitetnim nekome može biti interesantno, tako da je uvek dobro nešto praviti, makar i za svoju dušu (čak šta više, takvi radovi obično najbolje i ispadnu).Sve to, ako ne odmah, ali jednog dana može biti odskočna daska za dobar posao i uspešnu karijeru u tom poslu.Naravno, ako je to ono čime želiš da se baviš (rad u 3d Max-u).Primera radi, evo slučaja mog komšije koji ima 19 godina.Pre nekih 2-3 godine počeo je iz zezanja da raducka u PhotoShopu, napravio par radova koje je isto tako iz zezanja okačio na nekom dal sajtu, dal forumu, nisam siguran i primetili su ga neki ljudi za koje sad radi dizajn logo-a i uzima finu paricu.Tačnu cifru ne znam, ali dovoljno je reći da je posle svega nekoliko odrađenih poslova uspeo da se potpuno legalizuje tako što je kupio legalan Win i Photoshop (a koristio je pirate), plus je nadogradio mašinu.Dakle, nikada nije rano početi sa guranjem svojih radova i traženjem bolje plaćenog posla, naravno, ukoliko nisi zadovoljan trenutnim.A što se tiče sledećeg
- Uostalom, jesi li ti nekad ziveo u juznoj srbiji?
- Ili osetio glad?
Odgovor na prvo pitanje je NE, a na drugo DA.

Marko_L
8.11.2005, 1:14
Eto ja koristim AutoCad ali nemam 1000 evra da ga platim
Izvini, ali za šta to koristiš AutoCad ako nije tajna ?

Sale013
8.11.2005, 13:00
Izvini, ali za šta to koristiš AutoCad ako nije tajna ?
Za diplomske radove, graficke... Masinski sklopovi itd...

Shang Tsung
8.11.2005, 15:32
Ej pa studentima je besplatno:D :D :D Ne moz njima da se to rachuna ko piraterija...

Marko_L
8.11.2005, 18:51
Za diplomske radove, graficke... Masinski sklopovi itd...
Ili u prevodu za školu.Kao što sam i predpostavio.Pa šta onda pričaš o 4000 evra ? Evo, pogledaj ovo
http://www.journeyed.com/itemDetail.asp?T1=17581123N+F+Y3995
Verzija za 2006. godinu Student Edition košta 10 puta manje.Ako ti je i to skupo, možeš da potražiš i neku stariju verziju.Mislim da čak ima i besplatnih ili barem veoma jeftinih learning izdanja za starije verzije.Znači, ovo što ti radiš je čisto iživljavanje.

bobi
8.11.2005, 19:34
.Dakle, uporno ne želite da shvatite šta ja sve vreme pričam ovde..

Ti si kanda ljut na mene?

Nemoj da zloupotrebljavas ljubazan ton koji sam ti uputio.

Sustina je u tome da niko tebe ne napada, niti ne shvata (zato sam ti i rekao da simpatisem to sto imas jedinstven stav ovde(bar po ovom pitanju)) lose.

Sustina jeste u onome sto se desilo tvojem drugu.

Tako i treba da bude.

Sto se tice portfolia, tu se ne slazem.
Mislim da treba jos neko (koliko, toliko odredjeno vreme) da radim.

Toliko za sada.

Pozdrav...I bez zle krvi.

Carl Jonson CJ
8.11.2005, 19:44
Jednostavno,ako ikad i pojeftine originali,ljudi će kupovati pirate.To nam je u krvi :) A i saosećamo se sa njima,moraju i njihova đeca da jedu... :)

Marko_L
8.11.2005, 19:59
Ti si kanda ljut na mene?

Nemoj da zloupotrebljavas ljubazan ton koji sam ti uputio.
A kako si ti iz te moje rečenice zaključio da se ljutim ? :) A i zašto bih ? Samo sam pokušao da ti dam savet šta možeš da uradiš kako bi povećao šanse da nađeš bolji posao, jer i sam sam prošao trnovit put, pa se može reći da imam iskustva oko toga.Dakle, poenta svega ovoga što pričamo ovde nije da jedni drugima solimo pamet (što ne pokušavam, žao mi je ako je neko to tako shvatio), već da razmenimo stavove i uz to možda iskopamo neke korisne informacije koje nekome mogu dobro doći.

Poz.

bobi
8.11.2005, 20:53
...Jasta, Bratac :)

bobi
8.11.2005, 23:40
Dakle, poenta svega ovoga što pričamo ovde nije da jedni drugima solimo pamet
Poz.

...Jasno

grdja
9.11.2005, 15:23
Jao nemojte sa dodatnim poslovima. Mozemo da budemo srecni sto se to jos nije toliko zapatilo u evropi. Radis tri posla dnevno svaki po sest ili manje sati, zbog toga ni na jednom nemas nikakve beneficije, i realna kupovna moc ti je dosta manja nego pre Tacherovsko-Reganovske japi neo-liberalne revolucije.(Citaj povampirenje laseess feire kapitalizma(radnik je budala i mozes ga lako ubediti da radi vise za manje para jer ako odbije ima 10000000 pakistanaca koji bi pristali na to))

A sto se piraterije tice. Ako jos jednom cujem to poredjenje sa mercedesom i bmv-om... Ako nekom ukrades kola ti imas kola on nema kola. Ako prekrsis autorska prava i iskopiras knijgu film muziku ili softver niko nije ostao bez svoje kopije samo je izdavac (izdavac, ne autor) ostao bez potencijalnog profita. I.

Sale013
9.11.2005, 15:41
Ili u prevodu za školu.Kao što sam i predpostavio.Pa šta onda pričaš o 4000 evra ? Evo, pogledaj ovo
http://www.journeyed.com/itemDetail.asp?T1=17581123N+F+Y3995
Verzija za 2006. godinu Student Edition košta 10 puta manje.Ako ti je i to skupo, možeš da potražiš i neku stariju verziju.Mislim da čak ima i besplatnih ili barem veoma jeftinih learning izdanja za starije verzije.Znači, ovo što ti radiš je čisto iživljavanje.
Hm.... ok....... ali i 10 puta manje je opet MNOGO....... imas li ti 400 evra za program?....... navikao sam u autocadu da radim pa ne bi da ga menjam

Sale013
9.11.2005, 15:46
E kamo srece da je bilo vise piraterije pa da je microsoft propao.... Mozda bi svet bio lepsi...

voodoo_
9.11.2005, 16:30
A sto se piraterije tice. Ako jos jednom cujem to poredjenje sa mercedesom i bmv-om... Ako nekom ukrades kola ti imas kola on nema kola. Ako prekrsis autorska prava i iskopiras knijgu film muziku ili softver niko nije ostao bez svoje kopije samo je izdavac (izdavac, ne autor) ostao bez potencijalnog profita. I.
Ovde je ključna reč potencijalnog. Nervira me kuknjava zapadnih izdavača kako im pirati "kradu" muštererije. Nije nego. Šta, kao mali Perica se zaputio da kupi original GTA, video usput pirata na Bulevaru, i rekao "što džabe da tabanam do Platoa, aj uzeću ovde" :rolleyes: Paz' da nije... ko da ljudi kupuju pirate iz besa... u svakom slučaju, kod nas to nije potencijalni profit nego "nema šanse" profit (osim naravno u slučaju Warcrafta, Guild Warsa i sličnog što i treba imati kao original).

[ovo sve se odnosilo na igre - programi koji služe za profitiranje se MORAJU platiti]

Marko_L
9.11.2005, 18:29
A sto se piraterije tice. Ako jos jednom cujem to poredjenje sa mercedesom i bmv-om... Ako nekom ukrades kola ti imas kola on nema kola. Ako prekrsis autorska prava i iskopiras knijgu film muziku ili softver niko nije ostao bez svoje kopije samo je izdavac (izdavac, ne autor) ostao bez potencijalnog profita. I.
Ok, ajde da uporedimo pirateriju sa falsifikovanjem novca.To je ista stvar, kad iskopiraš dolar, nikome ga nisi ukrao jel tako ? I kome to najviše šteti onome čija je to valuta (USA) ili onome gde si taj novac pustio u promet (recimo Srbija).Ukoliko bi se veliki broj falsifikovanih novčanica našao u prometu ekonomija bi brzo krahirala, a i ovako nije na zavidnom nivou.Slično je sa piraterijom, već sam objašnjavao zašto.
imas li ti 400 evra za program?
Pa i da nemam našao bih ukoliko bih znao da će taj isti AutoCad da mi donosi novac.Znaš li ti uopšte koliko vredi samo projekat izrađen u Cad-u ?
E kamo srece da je bilo vise piraterije pa da je microsoft propao.... Mozda bi svet bio lepsi...
A u čemu je problem sa MS-om ? Da nije MS bio bi neki, šta ga znam, Guzisoft koji bi napravio to isto.Gejts jednostavno nije izmišljao rupu na saksiji, nego je uzeo već postojeće tehnologije, ujedinio ih i patentirao.Ostalo je istorija.Da njie on našao bi se neko drugi ko bi to uradio, ne vidim šta je tu tako čudno.

Marko_L
9.11.2005, 18:42
E kamo srece da je bilo vise piraterije pa da je microsoft propao.... Mozda bi svet bio lepsi...
A ti ne bi kukao ? Da ti sad recimo otvoriš prodavnicu i da ljudi ulaze i uzimaju šta im treba, a neće da plate.Jednostavno kažu, "Loš nam je standard.Kad budeš snizio cene platićemo", a ti recimo imaš, lupam, 5 dinara zarade na 1kg hleba.Pa koliko treba da spustiš cenu onda, a da ti ostane dovoljno da bi mogao da platiš struju, vodu, grejanje, telefon, kiriju ako lokal nije tvoj, plate radnicima ukoliko ne radiš sam...itd.Znaš li ti recimo koliko košta razvoj bilo kog softvera, a pogotovo igre ? Uzmi da jedan dobar programer vredi 5K-20K dolara mesečno, možda i više, a treba ti gomila istih, dobar dizajner isto toliko, pa onda marketing, pa QA tim, pa tim menadžer, a o sitnim troškovima tipa telefon, struja, voda i da ne pričamo.Pa pomnoži to sa vremenom koje je potrebno da se uradi jedna igra što može biti i više od 2 godine.Mnoge firme tako i bankrotiraju, što znači da svaka firma koja se uhvati da izrađuje softver ide na rizik.Pa normalno da će da kukaju, ako neko to što naprave hoće da koristi besplatno.
Ok, u neku ruku je jasno, da onaj ko nema para (a u Srbiji ih je dosta) i ovako i onako neće kupiti taj softver, ako nađe pirata našao je, a ako ne nađe svakako nema para sve i da hoće da kupi original.Međutim, kome to najviše šteti ? Pa upravo domaćoj softverskoj industriji, jer ona bi mogla da domaćem tržištu ponudi jeftinije programe i tako se razvija i osvaja tržište, ali zašto bi neko koristio Perin Excel ili neki Perin FPS koji bi koštao možda 500 ili 1000 dinara (normalno nešto manjeg kvaliteta, nego AAA naslovi), kad može bez problema da kupi najnoviji kompletan MS Office ili Quake 4 za 100 dinara.O tome ja pričam i zato je piraterija štetna, ma šta ko govorio.

Sale013
9.11.2005, 18:46
Sve se na kraju krajeva svodi na novac... Ko nema novca taj koristi pirate... Ajde nadji neku besplatnu igricu koja moze da se meri sa Doom 3!.... Nema svaki softver "uspesnu" besplatnu zamenu! A ovde narod nema para da zivi normalno. I ti amerikanci ciji softver nelegalno koristimo, koriste tudju naftu i drzavu nelegalno!....... Svako od nas ima na kompu instaliran softver u vrednosti od barem hiljadu evra! Ko ima para da to plati?..... a besplatan softver? Sve sto je besplatno je uglavnom ili lose ili je "besplatno".....

Marko_L
9.11.2005, 20:08
Ajde nadji neku besplatnu igricu koja moze da se meri sa Doom 3!
Ovako možemo do sutra.Ajde ti meni nađi neki auto po ceni jugića koji može da se meri sa BMW-om M5 :) Ne postoji, ali to ne znači da ti moraš da voziš M5 ako nemaš para, već ćeš da se zadovoljiš nekim golfićem, ili nekim starijim modelom mečke, fiata, opel-a, a ako nemaš para ni za to, kupićeš juga ili fiću.Isto tako, možda te usere, pa naletiš na neki auto iz srednje klase po ceni juga.E tako je i sa igrama.Naravno da nećeš naći besplatnu ili jeftinu igru koja je u rangu sa najnovijim AAA naslovom, ali nešto iz srednje klase možeš.Hebote, pa ne mogu svi da koriste sve najkuplje.Jel ti jedeš najskuplji kavijar, piješ Čivas, nosiš versaće i voziš Ferarija kad baš moraš da igraš najnoviju AAA hit igru.Svašta.
I ti amerikanci ciji softver nelegalno koristimo
Pa ne proizvode samo amerikanci softver majku mu.
Svako od nas ima na kompu instaliran softver u vrednosti od barem hiljadu evra! Ko ima para da to plati?
Pravo pitanje je da li svima nama zaista treba softver u vrednosti od 1000 evra ? Ajde ti meni šta to od softvera treba jednom prosečnom čoveku, a da ga sve ukupno košta više od 100-150 evra (a taj isti čovek je bez problema dao 300-1000 i nešto evra za mašinu).Za svaki ću ti naći barem jednu besplatnu ili ako ništa onda jeftinu alternativu koja valja.
a besplatan softver? Sve sto je besplatno je uglavnom ili lose ili je "besplatno".....
Odakle si samo ovo zaključio ? To je jedna potpuno besmislena generalizacija koja uz to nije tačna.

Carl Jonson CJ
9.11.2005, 20:14
Nisam baš obavešten,ali koliko ja znam zakon o autorskim pravima počeo je da se poštuje tek pre godinu-dve.Ako su ljudi godinama kupovali pirate po razumljivoj ceni,šta mislite kad im odjednom Mlađo kaže:"Ajd,sad je to protivzakonito(a 90% kompjutera u vladi ima piratske softvere),i sad ćeš ti da kupuješ po ceni od 3000,iako ti nemaš para za to,iako ja koristim pirate,iako imaš platu 10000,iako...".I to je najgore:ljudi koji nam pišu zakone,sami ga krše!Mislim,original mogu da kupe jedino poslanici i avio-mehaničari,zar ne.
Btw.pročitajte šta je Kuzma rekao u najnovijem SK-u,I/O port,poslednje pismo,3.odgovor.

Marko_L
9.11.2005, 20:25
Na neki način si u pravu.Bebi najteže pada kada joj otmeš zvečku, tako da se to o čemu pričaš u neku ruku i da razumeti.Ali opet sa druge strane, pre ili kasnije se moralo krenuti sa suzbijanjem piraterije, jer ako se to ne desi, nikada nećemo imati softversku industriju, niti ćemo moći u EU, a bogme ni sankcije ne bi bile daleko.
i sad ćeš ti da kupuješ po ceni od 3000,iako ti nemaš para za to,iako ja koristim pirate,iako imaš platu 10000,iako...".I to je najgore:ljudi koji nam pišu zakone,sami ga krše!
Ovo je klasično pravdanje jednog kriminala drugim.Mislim, kakve to veze ima sa tobom.Neki od tih ljudi su, barem po pisanju štampe, povezani sa kojekakvim aferama vezanim za švercovanje, krađe, pa i ubistva...Da li to sad znači da narodu treba dopustiti da sve to radi i da se to smatra legalnim.I don't think so.
Sa onim o "otimanju zvečke" i mogu da se složim sa tobom, ali sa ovim drugim ne.

Chaos
9.11.2005, 20:28
Ljudi, zasto ici npr. iz Kragujevca za Beograd preko Subotice ako je direktno mnogo lakse i jeftinije,tj. zasto da komplikujemo kada su stvari savrseno proste i funkcionisu bez problema. Jel imas pirata iz komsiluka kom na celu pise IMAM SVE,IMAM SVE,STA NEMAM SKINUCU TI PREKO SATELITA?I to ti jos zavrsi za nekih bednih 50-60 dinara po disku , pod uslovom da vec duze vreme kupujes kod njega. Ako imas onda znas o cemu pricam ako nemas nadji jednog i budi happy kao svi mi ostali koji kupujemo samo pirate!Onog koga grize savest sto ce nekog baju koji je danima ,mesecima ili mozda godinama pravio neku igru ili program da skrati za koji jevro taj pravo u prodavnicu sa originalima nek se vrisne po dzepu za koju hiljadu i cao djaci,a mi ostali imamo nasmejane pirate. Sto se tice krekova, sve ce biti krekovano pre ili kasnije( dobro,dobro skoro sve 99,5%,za npr. Toku moramo jos samo malo “da se strpimo” ) .
I pustite te price,na zapadu svi kupuju samo originale, svest ljudi je drugacija I blablabla truc.Chatovao sam sa jednim likom iz Amerike ( pazi ovo kao da sam ja jedini ko je chetovao sa nekim iz inostranstva),I lik mi kaze da ozbiljno igra igre ,vec nekoliko godina, da se lozi na fps,na rpg na strategije… i da ima pozamasnu kolekciju igara.Pitam ga ja kolika je ta njegova kolekcija a on mi jadnik kaze celih 24 originalnih naslova…
Ej bre celih 24 igara ima covek i to je jos ponosan na svoju kolekciju koju sastavlja vec nekoliko godina i ne planira da odustane od tog pohoda. Nisam imao srca da mu kazem kolike su kolekcije (doduse piratske , sem tu i tamo kod nekih koji imaju samo originale) diskova koje imaju ljudi sirom nase lepe piratske Srbije.

Imaju pravo “nasa braca” iz britansko–indijsko-hebrejskog sastava koji se zove ASIAN DUB FOUNDATION u pesmi Fortress Europe
Poslusajte ako imate prilike! Ali obavezno, a evo i adrese texta pomenute pesmice:
http://home.no.net/asiandub/enemylyrics.html#fortress

Sale013
9.11.2005, 20:49
Besplatan softver ili je osakacen, krije spywere, trail verzija... Pa mozemo mi ovako do sutra... Ja opet tvrdim da je piraterija losa stvar i da bih voleo da nema piraterije ali stvarnost je drugacija... Nema se para! Ovde jedino kriminalci imaju para za bacanje. I ne mozes nikad uporedjivati Full i Besplatan softver jer je to nebo i zemlja u razlikama! cast jako retkim izuzecima. Inace uglavnom koristimo americki softver kod nas. Pa windows svi koristimo. Ajde Marko reci mi da li imas bar jedan piratski program na kompu? ili da li si nekad imao? I za igrice sam u pravu :) nema dobre free igrice koja moze da se meri sa piratskim izdanjima :)

Carl Jonson CJ
9.11.2005, 20:56
Na neki način si u pravu.Bebi najteže pada kada joj otmeš zvečku, tako da se to o čemu pričaš u neku ruku i da razumeti.Ali opet sa druge strane, pre ili kasnije se moralo krenuti sa suzbijanjem piraterije, jer ako se to ne desi, nikada nećemo imati softversku industriju, niti ćemo moći u EU, a bogme ni sankcije ne bi bile daleko.

Ovo je klasično pravdanje jednog kriminala drugim.Mislim, kakve to veze ima sa tobom.Neki od tih ljudi su, barem po pisanju štampe, povezani sa kojekakvim aferama vezanim za švercovanje, krađe, pa i ubistva...Da li to sad znači da narodu treba dopustiti da sve to radi i da se to smatra legalnim.I don't think so.
Sa onim o "otimanju zvečke" i mogu da se složim sa tobom, ali sa ovim drugim ne.
Ajmo redom...

Sankcije zbog toga što imam piratski NBA?:) Ono za EU,u redu ali sankcije...

Kakve veze imaju naša softverska indrustija i piraterija?Ne razumem.Ako je to zbog stranih distributera...Pogledajte naše susede i Ozbiljnog Simu...

Ok,za ovo si u pravu.Ali opet nemoralno je,zar ne?:)

Marko_L
10.11.2005, 1:20
I pustite te price,na zapadu svi kupuju samo originale, svest ljudi je drugacija I blablabla truc.Chatovao sam sa jednim likom iz Amerike ( pazi ovo kao da sam ja jedini ko je chetovao sa nekim iz inostranstva),I lik mi kaze da ozbiljno igra igre ,vec nekoliko godina, da se lozi na fps,na rpg na strategije… i da ima pozamasnu kolekciju igara.Pitam ga ja kolika je ta njegova kolekcija a on mi jadnik kaze celih 24 originalnih naslova…
I na zapadu je situacija šarolika što se tiče kućnih korisnika.Imam gomilu prijatelja preko tako da znam kakva je situacija.Piraterije naravno ima i tamo.Neko kupuje isključivo originale (neko zato što se plaši zakona, a neko zato što ga jednostavno mrzi da čeka crack, pa će pohrliti da bude među prvima u redu kada neka igra stigne u rafove), neko isključivo pirate, a neko kombinuje pa nešto kupi, a nešto jednostavno svuče preko p2p ili warez sajtova.Ali ono čega tamo nema, i to ponavljam po stoti put jeste piraterija po firmama, piraterija na ulici, niti oni koji rade nešto komercijalno koriste pirate, niti možeš tek tako bez posledica da nudiš piratski softver.Dakle, piraterija jednostavno nikada neće nestati, ali ono što može da se uradi jeste da se ona suzbije na prihvatljivu meru i to je ono čemu treba da težimo.

Marko_L
10.11.2005, 1:34
Besplatan softver ili je osakacen, krije spywere, trail verzija...
Trial verzija je jednostavno trial verzija, a ne freeware.Mešaš babe i žabe.I šta ti to znači osakaćen ? Da li si ikad pokušao da koristiš neki besplatan softver i koji ? Baš me zanima, kad možeš tako da tvrdiš.
I ne mozes nikad uporedjivati Full i Besplatan softver jer je to nebo i zemlja u razlikama!
LOL
A šta bi tebi trebalo da bude Full softver ? :) Ja za to ne znam.Softver može biti besplatan ili komercijalan, a i jedan i drugi mogu biti full ili demo verzija.
Nema se para! Ovde jedino kriminalci imaju para za bacanje.
U tome i jeste problem.Gotovo svaki prosečan srbin tako gleda na kupovinu softvera, kao trošak i bacanje para, umesto kao na investiciju.
Ajde Marko reci mi da li imas bar jedan piratski program na kompu? ili da li si nekad imao?
Na to sam dao odgovor barem jedno 5 puta.Pročitaj temu od početka, jer nemam nameru da se ponavljam.
Sankcije zbog toga što imam piratski NBA? Ono za EU,u redu ali sankcije...
Ne zbog toga što ti imaš piratski NBA, niti zbog toga što svaki drugi vlasnik kompjutera ima taj isti piratski NBA, već zato što 95% ljudi u Srbiji, vlasnika računara, koristi gomilu piratskog softvera + što preko 80% firmi koristi piratski Win, piratski Office, piratski WinZip, i ostalog softvera ukupne vrednosti koja ne može ni da se sračuna.

Marko_L
10.11.2005, 1:43
Kakve veze imaju naša softverska indrustija i piraterija?Ne razumem.Ako je to zbog stranih distributera...
Pokušaću da ti objasnim na plastičnom primeru.Recimo imamo Peru programera koji se ortakom ili par ortaka rešio da napravi neku low budget igru.I sad on hoće tu igru da pusti u promet i stavi neku nisku cenu, koja jedva pokriva troškove, od ajde da kažemo 500 dinara.E sad, da je situacija normalna i da piraterija nije tek tako dostupna, neki bi i kupili tu igru, ali pošto ti neki mogu bez ikakvih problema da kupe Quake 4 za 100 dinara.Šta misliš da će odabrati ? 5 "AAA" naslova ili jedan Perin naslov.Isti taj Pera puca i više mu nikada ne pada na pamet da pokuša da se bavi time i čeka prvu priliku da zapali preko, a naša još uvek nepostojeća softverska industrija gubi još jednog talentovanog programera.Kako to utiče na ostale ? Pa jednostavno, taj isti Pera bi taj program prvo prodavao ovde, a kasnije bi ga verovatno ponudio i na stranom tržištu, ili bi barem zarađene pare uložio u neki veći projekat koji bi ponudio na stranom tržištu kao izvozni artikl, na svaku kopiju koju izveze krajnji kupac plaća Peri, Pera plaća porez i pare na taj način ulaze u zemlju, što smanjuje deficit.E sad na ovom prostom primeru to izgleda sitno, ali na krupnijem planu...

dkdnt
10.11.2005, 5:21
kako neko moze u zemlji sa nikakvim standadom da kupuje xp za 12000 dinara koji samo licno koristi?
druga stvar je sa firmama, one jednostavno moraju da placaju, jer zahvaljujuci tom software one i posluju, ali koji ce meni qrac originalni xp? koji uz svu muku i ne radi? i koji je preskup? ili acdsee? koji radi, ponekad?

poenta je u dve stvari a to su freeware i sharewae.

da li ste se nekada pitali zashto za 99% softvera koji se placa postoje dgovarajuci istog kvaliteta ili cjak i bolji beslatni pandani. windows ima unix, ie(koji inache placate kupovinom windowsa) ima operu i mozilu itd.

shareware kazem pri tom misleci na programe koji su besplatni za licnu upotrebu a placaju se za komercijalnu, ili se placaju kroz reklamu, donacije i sl.(ovo nije bash pravilno koriscenje izraza ali mi je bolji nestao)/

dakle prvo pitanje je zashto bi placao kada imash besplatnu opciju (sem igara naravno)? i drugo zashto uopshte ti placash kada bukvalno autorka prava ne ugrozavash jer se ona ugrozavaju samo nelegalnom distribucijom i zaradom na osnovu njih ili pomocu njih(sluchaj sa firmama i piratima)?

Sale013
10.11.2005, 11:17
LOL
A šta bi tebi trebalo da bude Full softver ? :) Ja za to ne znam.Softver može biti besplatan ili komercijalan, a i jedan i drugi mogu biti full ili demo verzija.

Pa mislio sam na softver cija je jedna verzija besplatna a ona "normalna" se placa. Ima ih na tone.

Dakle, piraterija jednostavno nikada neće nestati, ali ono što može da se uradi jeste da se ona suzbije na prihvatljivu meru i to je ono čemu treba da težimo.

Hvala bogu! U tome se 100% slazemo, ai da bi se piraterija suzbila ne vredi slati policiju na ulice da hapsi pirate! Treba povecati standard i razvisti svest kod ljudi da je piraterija nelegalna. Do tad nam nema druge nego da se bavimo piratima...

Carl Jonson CJ
10.11.2005, 15:13
Pokušaću da ti objasnim na plastičnom primeru.Recimo imamo Peru programera koji se ortakom ili par ortaka rešio da napravi neku low budget igru.I sad on hoće tu igru da pusti u promet i stavi neku nisku cenu, koja jedva pokriva troškove, od ajde da kažemo 500 dinara.E sad, da je situacija normalna i da piraterija nije tek tako dostupna, neki bi i kupili tu igru, ali pošto ti neki mogu bez ikakvih problema da kupe Quake 4 za 100 dinara.Šta misliš da će odabrati ? 5 "AAA" naslova ili jedan Perin naslov.Isti taj Pera puca i više mu nikada ne pada na pamet da pokuša da se bavi time i čeka prvu priliku da zapali preko, a naša još uvek nepostojeća softverska industrija gubi još jednog talentovanog programera.Kako to utiče na ostale ? Pa jednostavno, taj isti Pera bi taj program prvo prodavao ovde, a kasnije bi ga verovatno ponudio i na stranom tržištu, ili bi barem zarađene pare uložio u neki veći projekat koji bi ponudio na stranom tržištu kao izvozni artikl, na svaku kopiju koju izveze krajnji kupac plaća Peri, Pera plaća porez i pare na taj način ulaze u zemlju, što smanjuje deficit.E sad na ovom prostom primeru to izgleda sitno, ali na krupnijem planu...

Slažem se s tobom.Međutim,da bi ljudi počeli kupovati originale treba uraditi dve stvari:
Povećati životni standard i napraviti svest da je piraterija nešto loše.Tek onda se može razmišljati o kupovini originala.

Marko_L
10.11.2005, 21:44
Pa mislio sam na softver cija je jedna verzija besplatna a ona "normalna" se placa. Ima ih na tone.
Ima, pa ? To su jednostavno Lite izdanja nekog programa koja sadrže minimum potrebnih funkcija i namenjeni su korisnicima koji imaju manje potrebe.Recimo, znam mnogo ljudi koji koriste Adobe Photoshop od 700$ samo da bi isekli neki deo slike ili promenili veličinu iste, e sad da postoji besplatna Lite verzija tog programa zar ne bi u te svrhe bilo pametnije koristiti nju ? Uostalom, nije svaki freeware ogoljena verzija nekog programa.Imaš i dosta freeware programa koji nisu obogaljena verzija nekog većeg paketa, već su aplikacije za sebe, a neki od njih su vrlo dobri i korisni.Pričaš napamet.Lepo reci da je stvar u tome što možeš da kupiš bilo koji program za 100 dinara i da ti je to lakše nego da tražiš neku besplatnu ili jeftiniju alternativu, a ne da lupetaš kako je svaki freeware shit i kako ništa od toga ne može da se koristi.
Hvala bogu! U tome se 100% slazemo, ai da bi se piraterija suzbila ne vredi slati policiju na ulice da hapsi pirate! Treba povecati standard i razvisti svest kod ljudi da je piraterija nelegalna.
Apsolutno pogrešno razmišljanje.Kako će se razviti svest kod ljudi da je piraterija loša, ako ti dozvoliš da se pirati prodaju na svakom ćošku ? Baš suprotno, te po ulici i treba hapsiti, dobro možda ne hapsiti, ali im odrediti visoke novčane kazne svaki put kad ih nađu na ulici, pa onda kad narod vidi da je to kažnjivo, možda se i razvije neka svest kod njih da je to loše.A što se tiče standarda, ponavljam ko papagaj, on se ne može tek tako povećati sam od sebe, niti može neko sad da dođe i kaže, "Evo povećavam vam standard, od sada su vam plate 100.000", već mnogo stvari treba rešiti da bi on POČEO da raste.Jedna od tih stvari su i pirati, jer oni koji prodaju pirate ne plaćaju porez, a oni koji bi prodavali originale bi morali da plaćaju, a to direktno utiče na povećanje standarda.

Marko_L
10.11.2005, 21:48
Slažem se s tobom.Međutim,da bi ljudi počeli kupovati originale treba uraditi dve stvari:
Povećati životni standard i napraviti svest da je piraterija nešto loše.Tek onda se može razmišljati o kupovini originala.
Važi isto što sam rekao Saletu.Životni standard se ne povećava sam od sebe, a svest da je piraterija nešto loše se stvara tako što se oštro kažnjavati oni koji preprodaju piratski softver, kao i oni koji isti koriste u firmama.

Carl Jonson CJ
10.11.2005, 21:56
Važi isto što sam rekao Saletu.Životni standard se ne povećava sam od sebe, a svest da je piraterija nešto loše se stvara tako što se oštro kažnjavati oni koji preprodaju piratski softver, kao i oni koji isti koriste u firmama.

Ali problem je što se ni jedno ni drugo ne radi!!!

Marko_L
10.11.2005, 22:13
Niko nije ni tvrdio suprotno.Ja nisam rekao da se radi, već da bi to trebalo da se radi.

Sale013
10.11.2005, 23:11
Evo marko ja sam danas kupio Guild Wars original... :)...... vidis da kupujem originale.. Da imam 20000 platu kupio bi i WoW... i kupovo bi originale... Ljudi kad budu imali para kupovace originale jer niko nece da se ciganise za "sicu", tako je sa svim stvarima.

Marko_L
10.11.2005, 23:53
A što se ti meni pravdaš ? :D

Chaos
11.11.2005, 1:36
Pa covek ti se pravda ,zato sto mi se cini da bi ti, kada bi mogao naravno,streljao sve nas koji kupujemo pirate:)
Zasto ne bi napravio neku organizaciju, koja bi se bavila suzbijanjem piraterije sirom Srbije, a i sveta.Nesto kao moderni krstasi ali u ratu protiv piraterije,bez ogranicenja ,mocno i sigurno ,verujem da bi ti bio u stanju da povedesh jednu takvu vojsku.Sta mislish o tome?
A ja sam juce kupio 9 pirata.

grdja
11.11.2005, 2:26
Slusaj Marko, ti si jedan ****** ***** i ******* kakvog jos nisam video. To ce pospesiti standard. Samo hapsite pirate, i nikom manje od tri godine. Krimosi koje su tolerisali i DS i DSS ubiju nekog pa posede 10-tak meseci u zatvoru. Ni u buticima ne mozes da nadjes originalnu konfekciju a da ne govorim o manjim prodavnicama. Godisnje policija zapleni par kilograma teskih narkotika i hvali se uspehom a to je red velicine dnevne potrosnje samo Beograda. I piraterija je najveci problem, mogu zbog nje i sankcije da nam uvedu, a sigurno nikad necemo u Evropu sa piraterijom. I tako dalje i tako dalje. Gde ti zivis. Na svetu PINK-ovog nacionalnog dnevinka.

Sto se profesionalnog softvera tice, ti nikome nemozes da prodas nesto uradjeno u ilegalnoj verziji. Sta ces, kad uzmes kredit za prostor i za osnivanje preduzeca uzmes kredit i za softver koji ces koristiti i nadas se da ces otplatiti sve to. Poredjenje kopiranja softvera i falsifikovanja novca je jedna od besmislenijih stvari koje si rekao, a ima ih puno. Novac ima osnovnu vrednost kao sredstvo placanja, kada ti falsifikujes ti stvaras novac bez podloge, povecavas ukupnu kolicinu novcane mase i slabis valutu. I direktna korist od samog koriscenja fals para. Softver, knjige , filmovi samo smanjuju potencijalni profit izdavackih kuca. Honorari samih autora, programera, nemaju mnogo veze sa prodajom. I da, u najvecem broju slucajeva neko kupuje pirate zato sto ni u snou nema para za original. Tako da oni realno ne gube nista.


Veselo cekam da popijem ban.

Marko_L
11.11.2005, 2:55
Pa covek ti se pravda ,zato sto mi se cini da bi ti, kada bi mogao naravno,streljao sve nas koji kupujemo pirate
Pa lepo si rekao, čini ti se :)
Ajde pažljivo pročitaj ceo thread i nađi gde sam ja to rekao da bih učinio bilo šta nažao nekome ko kupuje i koristi piratski softver.Molim citat.
Rekao sam da treba da se reguliše piraterija po firmama, i da se maksimalno oteža nabavka piratskog materijala, tako što bi se pirati uklonili sa ulica, pijaca i ostalih javnih mesta.A ti onda ako imaš gde da nabaviš, pa ko ti brani.Svakako već sad skoro svako ima nekog ko može da im nabavi šta im treba i tako će i ostati.Uostalom, valjda će uskoro broadband postati neki standard i kod nas, pa ćeš moći da skidaš šta ti treba, kao što sav normalan svet i radi.Ali dozvoliti da piraterija bude sasvim legitiman biznis i da neko zgrće pare na tuđ račin, e pa to stvarno ne mogu da podržim, ni u jednom poslu.
Zasto ne bi napravio neku organizaciju, koja bi se bavila suzbijanjem piraterije sirom Srbije, a i sveta.
1. Zato što to nije moj posao
2. Zato što imam pametnija posla
3. Zato što to već postoji
4. Zato što i sam koristim ponešto piratsko

Marko_L
11.11.2005, 3:11
I piraterija je najveci problem, mogu zbog nje i sankcije da nam uvedu, a sigurno nikad necemo u Evropu sa piraterijom.
Naravno da nije najveći, ali jedan od većih jeste.Uostalom ova zemlja je toliko dugo bila u ******* (i još uvek je) da odakle god da kreneš da je sređuješ, neko će reći "A što nas, vidi onaj šta radi", "A nemoj ni mene vidi onog trećeg šta radi", "E, pa nemoj ni mene, vidi onog"...Hoću da kažem da ima mnogo ljudi koji posluju na crno ili sivo i da bi standard počeo da raste i da bi jednog dana (za nekih 20 i više godina) imali recimo USA standard sve to mora da se reguliše i da se sa tim krene odmah.Meni uopšte nije bitno da li će prvo na red doći piratovanje softvera ili farmerki ili nešto potpuno deseto ili sve odjednom.Ovde sam se uhvatio za pirateriju softvera zato što je o tome tema.Ali poenta je da ukoliko želimo da počnemo da živimo normalno za nekih 10-15-20 godina (za manje vremena nema šanse), onda te stvari moraju početi da se rešavaju.
Novac ima osnovnu vrednost kao sredstvo placanja, kada ti falsifikujes ti stvaras novac bez podloge, povecavas ukupnu kolicinu novcane mase i slabis valutu. I direktna korist od samog koriscenja fals para.
E vidiš i softver ima osnovnu vrednost kao alat.Kada falsifikuješ softver povećavaš ukupnu količinu prisutnog softvera na tržištu, ali slabiš domaću softversku industriju.A direktnu korist od piratskog softvera imaš ako ga preprodaješ, i ako na bilo koji način zarađuješ od istog.Eto vidiš, ipak ima sličnosti.
Veselo cekam da popijem ban.
Zašto bi ? Nisi nikoga vređao, samo si dao svoje mišljenje i ja ga poštujem.Druga je stvar što nam se mišljenja u nekim tačkama razlikuju.

Marko_L
11.11.2005, 3:32
I nešto bih zamolio učesnike diskusije koji se obraćaju direktno meni.Ako je ikako moguće, pre nego što postujete, pročitajte prvo celu temu od početka do kraja, kako ne bih morao da dolazim u situaciju da ponavljam neke stvari kao papagaj.Druga stvar, nemojte mi stavljati u usta nešto što nisam rekao, a delove mojih postova izvlačiti iz konteksta.Ako već tvrdite da sam nešto rekao, citirajte celu rečenicu.To bi trebalo da spada u domen opšte kulture.Hvala.

Chaos
11.11.2005, 4:20
Naravno da nije najveći, ali jedan od većih jeste.Uostalom ova zemlja je toliko dugo bila u ******* (i još uvek je) da odakle god da kreneš da je sređuješ, neko će reći "A što nas, vidi onaj šta radi", "A nemoj ni mene vidi onog trećeg šta radi", "E, pa nemoj ni mene, vidi onog"...
.
Ali bi ipak bilo zgodno da problemi u nasoj zemlji generalno pocnu da se resavaju resavanjem problema piraterije, jel tako?
Eeeeeeee, daleko je Sunce Markic.

Remedy
11.11.2005, 4:50
Evo procitao sam i svodi se na sledece: I ja sam lopov, i vi ste lopovi. Ja obijam samo odabrane gajbe, a vi sve redom. Ono sto ukradem koristim za licno uzivanje, a ne da na tome profitiram.
Onaj ko radi za 6000 ne treba da igra piratske igrice i zvrljka po piratskom Photoshopu (osim mog komsije koji je tako zvrljkao pa zaradio pare da se legalizuje). Tako je - treba da izadje na ulicu i prodaje piratski softver dok mu drzava ne omoguci da prezivi od posla za koji je skolovan (ne bave se piraterijom nepismeni i nije to nikakvo uzivanje).
Sto se tice firmi i zakona: Jel znas koliko je potrebno da se sudskim putem naplati neko potrazivanje? Taman toliko da se i ne isplati pokretati spor. A kad se oni posle godinu dana smiluju da ti plate da ih ipak ne bi tuzio - inflacija pojela 15-20% (ove godine) - zaradu od tog posla. 3-4 takva posla godisnje (vrednosti od 200.000 - ovo je iz konkretnog slucaja), i eto gde je otisao taj legalan softver. Treba da se primenjuje zakon, ali svuda.
I najvise mrzim sto su danas u borbi protiv piraterije najglasniji oni koji su sve sto znaju na kompu naucili na piratskom softveru, pa su se preko noci preobratili. A odakle su nabavljali taj piratski sofver, kad i danas vecina ne moze sa neta da skine ni taj Photoshop?

Marko_L
11.11.2005, 5:12
Ali bi ipak bilo zgodno da problemi u nasoj zemlji generalno pocnu da se resavaju resavanjem problema piraterije, jel tako?
Eeeeeeee, daleko je Sunce Markic.
Eto, upravo si uradio ono što sam zamolio da ne radite. :) Što nisi citirao onu drugu moju rečenicu gde piše da mi je apsolutno svejedno odakle će da se krene.Evo da citiram sam sebe, kad već tebe mrzi.Ja rekoh:
Meni uopšte nije bitno da li će prvo na red doći piratovanje softvera ili farmerki ili nešto potpuno deseto ili sve odjednom.

Marko_L
11.11.2005, 5:53
Evo procitao sam i svodi se na sledece: I ja sam lopov, i vi ste lopovi. Ja obijam samo odabrane gajbe, a vi sve redom. Ono sto ukradem koristim za licno uzivanje, a ne da na tome profitiram.
Otprilike :)
Ja samo hoću da budem iskren.Dakle, da, imam nešto mp3 muzike koju u principu ni ne slušam (mada to što je ne slušam nije nikakvo opravdanje), a koja je nabavljena čisto u svrhu "pičarenja".Znaš ono, neka riba te pita "E da nemaš ono od onoga ?", a ja kažem "E imam, dođi kod mene u utorak da ti snimim" i onda dok dođe utorak ja lepo opičim po download-u preko p2p i kad ona dođe...znaš onaj filing kad si "baja" u njenim očima :) Isto tako imam i nešto filmova, kao i par igara.U principu, ništa posebno.Sve ono što se može naći u gajbi jednog prosečnog engleza ili amera :) Jeste, i oni imaju pirate, ali tamo nikad nećeš videti tezgu sa piratima u sred najprometnije ulice u gradu, niti u firmi, niti kod nekog ko sa tim softverom radi nešto komercijalno, a ovi ostali što kupuju originale, čine to ili zato što jednostavno hoće da poštuju zakon, ili zato što su baš hteli original, sa sve onim lepim pakovanjem i knjižicom, ili zato što ih je mrzelo da čekaju da neko izradi crack :) Ali, barem što se tiče softvera sam se trudio da ne pravim štetu i uspeo sam u tome.Za sve što mi je trebalo našao sam besplatne alternative, a ono za šta nije bilo alternative sam kupio i tako dao bar neki doprinos suzbijanju piraterije, a na to što sam kupio sam platio i porez, pa time dao i kakav-takav doprinos eventualnom povećanju standarda :)

Marko_L
11.11.2005, 6:00
Tako je - treba da izadje na ulicu i prodaje piratski softver dok mu drzava ne omoguci da prezivi od posla za koji je skolovan (ne bave se piraterijom nepismeni i nije to nikakvo uzivanje).
A zašto bi ti pirati imali veća prava od IT profesionalaca ? Znači ti ljudi nemaju gde da rade, pa pusti ih nek piratuju, a što to piratovanje onemogućava otvaranje ko zna koliko novih radnih mesta za programere, dizajnere, menadžere...koji su trenutno nezaposleni, ma ko njih ****, jel tako ? Treba biti realan.
A kad se oni posle godinu dana smiluju da ti plate da ih ipak ne bi tuzio - inflacija pojela 15-20% (ove godine) - zaradu od tog posla. 3-4 takva posla godisnje (vrednosti od 200.000 - ovo je iz konkretnog slucaja), i eto gde je otisao taj legalan softver.
E zato ja kad potpisujem ugovor, lepo stavim toliko i toliko EVRA u dinarskoj protivrednosti + tolika i tolika mesečna kamata ako bude kašnjenja u isplati i zabole me dal će druga ugovorena strana da plati odmah ili za godinu dana i dal će evro tada da vredi 80 ili 80000 dinara.
I najvise mrzim sto su danas u borbi protiv piraterije najglasniji oni koji su sve sto znaju na kompu naucili na piratskom softveru, pa su se preko noci preobratili. A odakle su nabavljali taj piratski sofver, kad i danas vecina ne moze sa neta da skine ni taj Photoshop?
A ko tebi bratac brani da se učiš na piratskom softveru.Da li sam ja igde na ovom forumu rekao da sam protiv toga da se neko uči na piratskom softveru.Ne, čak sam i podržao to, pa nek se i uzme neka para sa tim softverom, nije neki problem, ali bi bilo fer da se bar tada kad krene zarada, plati licenca, zar ne misliš tako ?

Marko_L
11.11.2005, 6:22
Vidi ovo mi promače
Onaj ko radi za 6000 ne treba da igra piratske igrice i zvrljka po piratskom Photoshopu (osim mog komsije koji je tako zvrljkao pa zaradio pare da se legalizuje).
A odakle tom nekom ko zarađuje 6000 uopšte kompjuter za igranje ? Evo baš sad gledam oglase u SK i cene računara, i koliko vidim, da bi se odigrala bilo koja AAA igra koja je izašla u poslednjih godinu dana treba ti mašina koja košta minimum 400-500 evra, ali ajde da uzmemo najmanju cenu, što iznosi 400*85=34.000 dinara.Dakle, od plate nije mogao da ga kupi, osim da ne jede nekoliko meseci i da ostavlja svaki dinar sa strane.Ako je kupovao na rate, to je 12 mesečnih rata po nekih 33 evra * 85 = oko 2800 dinara.Znači on daje pola plate za kompjuter da bi se igrao ? Pa onda taj neko treba da razmisli šta radi.Ej, pa ja da imam 6.000 platu, pa ne bih pomislio na igrice, već bih gledao da kako god mogu ili nađem još jedan posao ili nađem plaćeniji posao.

Sale013
11.11.2005, 12:25
Marko ti si lik :), i oni koji u ovu raspravu nece da udju kao ljudi a ne vredjanjem neka se udalje. Nemaju svi ista misljenja i to treba postovati. Nego ne pravdam se ja nego se ponosim sobom sto sam kupio original ;) originali su strava... samo kad bi bilo para da ih cesce kupujem...

komunista
11.11.2005, 17:09
EEEE ovo je divna tema ali nema veze sada cu izneti sluzbeno misljenje a zatim i privatno.

SLUZBENO

Najgori su na svetu pljackaju ovu jadnu drzavu kojoj je svaki dinar potreban da usavrsava i pomaze mlade talente, stipendira programere, ulozi u razvoj interneta:D . To mi je prica dok sam na poslu gde radim iskljucivo na legalnom softweru koristim samo dragoceni Microsoft Explorer.....:cool:

PRIVATNO

Zivim u najsiromasnijem delu grada, placam porez redevno od svoje drzavne plate nemam leba skoro:mad: . Svi vi koji se busate u grudi o legalizmu aplikacija i naravno ste protiv pirata i piraterije setite se da ne bi ste imali ni za hranu da zaradite danas posto ste svo vase znanje stekli na totalno piratskkom softwareu. Naravno sada ce neki "pa nije istina evo ja sada imam kuci sve legalno" ma nije nego; a neka se sete kako su poceli? Da li je iko od njih imao legalno vise od 2 igrice uz commodore 64( koje su dobili free) ili ko je imao legalan dos na njegovo ime 1991? Zahvaljujuci tim aplikacijama koje su ih zainteresovale ta udju u IT svet mogu da zahvale i da uzivaju u novcu koji danas zaradjuju.
Koliko imate MP3 na gajbi?
koliko imate "bugara" iz 93-99?
koliko ste puta iskoristili neki programcic i drzali ga na kompu duze od recimo dozvoljenih15 dana? Da li je iko sam sebe prijavio? CISTO SUMNJAM
I zato ljudi uzivajte koliko god hocete u piratima. Na gajbu u private stan niko nece da vam bane i pita vas "jeli bre ajde malo u zatvor imas 5 "bugarina" i jedan win98 na polici". Firme, kompanije itd ce uvek biti na udaru i jedva ce cekati da drzava pohara nihove novcanike ali prostu raju mogu samo da mrze( ustvari njih mrzi samo njih 20 iz firme M$oft) ostali ljudi vole svoj narod.

To sve ce narod pozlatiti i samo ce se od sebe smiriti jednog dana uz par vezcih i nesto vise manjih incidenata.

Marko_L
11.11.2005, 20:47
Svi vi koji se busate u grudi o legalizmu aplikacija i naravno ste protiv pirata i piraterije setite se da ne bi ste imali ni za hranu da zaradite danas posto ste svo vase znanje stekli na totalno piratskkom softwareu. Naravno sada ce neki "pa nije istina evo ja sada imam kuci sve legalno" ma nije nego; a neka se sete kako su poceli?
Zašto bi neko reako da nije istina kada jeste.Svi smo mi učili na piratskom softveru.Ali, niko i sada nikome ne brani da se uči na piratskom softveru, zar ne ?
Da li je iko od njih imao legalno vise od 2 igrice uz commodore 64( koje su dobili free) ili ko je imao legalan dos na njegovo ime 1991? Zahvaljujuci tim aplikacijama koje su ih zainteresovale ta udju u IT svet mogu da zahvale i da uzivaju u novcu koji danas zaradjuju.
Ja sam imao sve legalno, jer tada nije ni postojao zakon koji bi branio softversku pirateriju, tako da je u principu sve što sam kupio bilo po našem zakonu legalno :).Pa mislim tada su uredno registrovane firme prodavale piratski softver, mada se taj softver kod nas nije smatrao nelegalnim, jer nije postojao zakon.Ja sam recimo igre najčešće nabavljao u BeoSoft-u.
Koliko imate MP3 na gajbi?
15-tak diskova dupke punih :)
koliko imate "bugara" iz 93-99?
Oko 30 diskova.Sve strana muzika, tj. ono što nije ni moglo da se kupi legalno.
koliko ste puta iskoristili neki programcic i drzali ga na kompu duze od recimo dozvoljenih15 dana?
Mnogo puta, obično kad probam nešto, pa mi se ne svidi i zaboravim da ga uklonim sa kompa.
Da li je iko sam sebe prijavio? CISTO SUMNJAM
Pa nisam blesav valjda.Nit bih prijavio sebe, nit bih prijavio bilo koga drugog.

Marko_L
11.11.2005, 21:02
I zato ljudi uzivajte koliko god hocete u piratima. Na gajbu u private stan niko nece da vam bane i pita vas "jeli bre ajde malo u zatvor imas 5 "bugarina" i jedan win98 na polici".
Sa ovim se apsolutno slažem.Ko može da dođe do piratskog softvera, i koristi ga za zezanciju, učenje i sl., neka nabavi i uživa.Niko ga neće juriti zbog toga.Isto važi i za muziku koja mu prija, a nema para da je kupi, neka lepo nabavi mp3 ili "bugarina" i zdravo.Čak šta više, po mom mišljenju, muzički diskovi bi po defaultu trebali da se dele džabe, a muzičari ako nešto vrede, pa nek uzmu pare na koncertima i od prava za puštanje na radiju, televiziji, po disko-klubovima.Oni bar imaju izbora.Nešto slično važi i za filmove.Jednostavno je preskupo dati 1000 dinara za jedan film, a i onako ti filmovi dok izađu u prodaju na DVD-u, oni su već uzeli onoliko koliko su mogli na blagajnama širom sveta.E ali kod poslovnog softvera je stvar nešto drugačija, jer softver ne može da se pušta na televiziji i radiju, i jedino odakle proizvođač, tj. izdavač može da uzme pare jesu njegovi korisnici.Tako da ako koristiš neki softver kao alat i zarađuješ pomoću njega, izvoli plati, a ako ga koristiš za učenje, pa ko te tera, ako imaš plati, a ako nemaš nabavi kako znaš, to je do tebe i tvog morala.Ja lično kad bih video da neko koristi piratsku kopiju softvera koji sam ja napravi, pa ne bih mu ništa rekao, jer meni je bolje da se neko obučava za rad u mom softveru, ali ako bih video da neko zarađuje na njemu, a nije mi platio licencu, pa tužio bih ga i odrao mu kožu s leđa.Jednostavno ljudi treba da budu realni.Cene softvera jesu velike, ali se i velike pare uzimaju pomoću njega.Recimo Macromedia Flash MX košta 500$, ali i sajt odrađen u Flash tehnologiji nije ispod 500 evra da se odradi, tako da si već od prvog posla u plusu.Zar nije tako ? I zašto bi onda bio problem da se plati ta ****** licenca, ako već zarađuješ na tome ?

Marko_L
11.11.2005, 21:19
Firme, kompanije itd ce uvek biti na udaru i jedva ce cekati da drzava pohara nihove novcanike ali prostu raju mogu samo da mrze( ustvari njih mrzi samo njih 20 iz firme M$oft) ostali ljudi vole svoj narod.
E, ali sa ovim već ne mogu da se složim.Nema to nikakve veze sa ljubavlju ili mržnjom prema svom, niti bilo kom narodu.Tu je u pitanju čist biznis.I ti da uložiš mnogo vremena i novca u nešto, voleo bi da ti so to isplati, a ne da neko to koristi džabe.U stvari možda i bi, ne poznajem te, možda ti i imaš milion evra da uložiš u nešto što ćeš da poklanjaš i ne tražiš ništa za uzvrat.Ali vska kompanija na svetu ipak želi da joj se uložen novac vrati.Prema tome, nema to veze sa državom.Ona je samo obezbedila uslove da Microsoft ovde otvori predstavništvo, a pošto Microdoftov softver nije besplatan, već za njega moraju da se plate licence, a državna inspekcija je dužna da reaguje ukoliko neko koristi nešto od toga bez licence.Mislim, i tebi kad ukradu biciklu recimo, i ti pozoveš policiju, ona je dužna da reaguje i da ispita slučaj.Isto tako je sa državom i MS-om.Doduše, olakšavajuća okolnost (za one koji koriste pirate u kući) jeste što inspekcija može da upada u firme i kontroliše, ali ne može u privatne kuće osim ako nema nalog, a nalog može da dobije ako postoji osnovana sumnja da neko koristi piratski softver, ali pošto je to jedna mukotrpna procedura, uglavnom je organima reda u svetu, a kamoli kod nas, cimanje da se zezaju sa kućnim korisnicima, koji eto tako imaju nešto muzike, nešto igara, nešto filmova kod kuće.Tako da bi kućni korisnici trebalo da budu relativno sigurni, osim ako neko ne zgrće neke iole veće pare sa tim softverom, ali taj neko bi bio budala da rizikuje i ne legalizuje softver, a posao mu dobro ide, zar ne ?

Marko_L
11.11.2005, 21:23
U principu bi ovakav sistem kakav sam opisao u prethodna dva posta svima odgovarao.Ko zarađuje platio bi licence i porez.Firme bi plaćale licence i porez, kao i sad što plaćaju.Domaći programeri bi imali više prostora da stvore domaću softversku industriju.Kućni korisnici bi kao do sada bez problema mogli da nabave piratski softver za učenje, a mogli bi da odigraju i po koju igru, mogli bi da drže nešto filmova i muzike, ali uz to da drže low profile, tj. da se ne ističu previše, da nabavljaju samo ono što im zaista treba, a ne da kupuju softver na kilo uključujući i onaj koji im ne treba i koji im nikada neće zatrebati i svi zadovoljni.I vuk sit i ovce na broju, što se kaže.E, ali ako narod bude hteo da se inati, pa da kaže "Ma boli mene ona stvar da držim low profile, baš hoću da se inatim, ne može mi niko ništa, ko ih ****, baš neću da plaćam softver, oću da imam softver vredan nekoliko miliona dolara, bez obzira što mi ne treba", e pa onda zaslužujemo sve što nam sledi.

Carl Jonson CJ
11.11.2005, 23:09
Sa ovim se apsolutno slažem.Ko može da dođe do piratskog softvera, i koristi ga za zezanciju, učenje i sl., neka nabavi i uživa.Niko ga neće juriti zbog toga.Isto važi i za muziku koja mu prija, a nema para da je kupi, neka lepo nabavi mp3 ili "bugarina" i zdravo.


Е онда ми је савест мирна...Јер ја нити продајем,нити зарађујем са тим софтвером.

Sale013
12.11.2005, 13:58
hehe.... pa da :) to i ja kazem!

Remedy
13.11.2005, 15:33
A zašto bi ti pirati imali veća prava od IT profesionalaca ? Znači ti ljudi...
Zato sto IT profesionalaca kod nas ima mnogo manje nego onih sto prezivaljavaju od piraterije. Taj sudija koji ce da osudi pirata treba prvo neke druge lopuze da osudi, pa tad pirata nece ni biti. Inace moj ortak je programer, ima posla preko glave (a jos je apsolvent na ETF-u) i ceka ga posao od firme koja ga je stipendirala. I njemu pirati uopste ne smetaju.

E zato ja kad potpisujem ugovor, lepo stavim toliko i toliko EVRA u dinarskoj protivrednosti...
Aha, ti si neki super IT profesionalac kod koga se ceka u redu, i koji bira musterije a ne one njega. E znas kad ces takav ugovor da potpises sa domacim klijentom? Bez obzira sto si dao najbolju ponudu ima da uzmu drugog. Ovo je Srbija - svaki posao mora da se dobije, uradi i kako-tako naplati. I da se sutra eventualno radi ponovo za tog istog klijenta. A sa stranim klijentima nema potrebe da potpisujes takav ugovor - od njih se dobije i avans.

I najvise mrzim sto su danas u borbi protiv piraterije najglasniji oni koji su sve sto znaju na kompu naucili na piratskom softveru, pa su se preko noci preobratili...
Ovo se nije odnosilo na tebe konkretno, ne znam sto si se osetio prozvan...

A odakle tom nekom ko zarađuje 6000 uopšte kompjuter za igranje...
Akcenat je bio na Photoshopu, mada i od igranja moze imati koristi - ja sam tako poceo sa 3d modelovanjem. Prvo sto sam uradio bio je auto za GTA3.

Piraterija je posledica, a ne uzrok stanja u drzavi. Nemamo bas puno firmi koje propadaju zbog pirata, a za Microsoft me... - kad meni gori kuca bas me briga dal gori i ona preko ulice. Ima mnogo problema koji treba da se rese pre toga. I dok je stanje takvo necu biti protivnik piraterije.
Bas me zanima, kad vidis onu reklamu protiv piraterije na Pinku, jel kazes - Tako je ili - Vi ste nasli da mi pricate o pirateriji, ma.. ... .....?

Marko_L
13.11.2005, 15:56
Zato sto IT profesionalaca kod nas ima mnogo manje nego onih sto prezivaljavaju od piraterije.
A otkud ti znaš koliko ima IT profesionalaca, a koliko pirata.Imaš li neke zvanične podatke ? Link ? A sve i da ih ima manje ja smatram da oni više zaslužuju da rade i zarađuje, jer se barem za razliku od ovih drugih bave nečim legalnim.
Taj sudija koji ce da osudi pirata treba prvo neke druge lopuze da osudi, pa tad pirata nece ni biti.
Pirata će uvek biti, samo je pitanje u kojoj meri.Ovo sad je previše.
Inace moj ortak je programer, ima posla preko glave (a jos je apsolvent na ETF-u) i ceka ga posao od firme koja ga je stipendirala. I njemu pirati uopste ne smetaju.
I moj ortak koji radi na nekoliko frontova u zemlji i inostranstvu zarađuje više hiljada evra mesečno.Ni njemu pirati uopšte ne smetaju.I šta sad s tim ? :) To ne znači da nema onih programera kojima smetaju.

Marko_L
13.11.2005, 16:06
Aha, ti si neki super IT profesionalac kod koga se ceka u redu, i koji bira musterije a ne one njega.
Nema to veze sa tim kakav sam ja profesionalac i koliko posla imam, niti da li biram mušterije, već sam se jednostavno par puta "opekao", pa sad ipak više volim detaljan ugovor, crno na belo, koje su moje obaveze prema klijentu, a koje su njegove obaveze prema meni i to u što više detalja kako bi se izbegle eventualne "nesuglasice".Jednom mi se recimo desilo (kada sam radio bez ugovora), da me čovek masira mesec dana za neki web sajt koji uopšte nije ni bio ugovoren.Tačnije, dogovor je bio da mu se napravi jedan program, a njemu neki prijatelj rekao da se uz izradu programa podrazumeva i besplatan i web sajt.
E znas kad ces takav ugovor da potpises sa domacim klijentom? Bez obzira sto si dao najbolju ponudu ima da uzmu drugog. Ovo je Srbija - svaki posao mora da se dobije, uradi i kako-tako naplati. I da se sutra eventualno radi ponovo za tog istog klijenta.
Svaki iole profesionalni klijent će potpisati ugovor, jer kao što on ima obaveze prema tebi, isto tako imaš i ti prema njemu, tako da i klijentu odgovara da to negde piše.Ima bezobraznih ljudi na obe strane.Šta će recimo da spreči nekog programera da nabudži neko programče, puno bagova i naplati ga, a kad se klijent požali da ne radi kako treba i da treba da se popravi, programer može da pita "A gde to piše ?".E, ali kada postoji ugovor u kome piše da su obaveze programera da svaku uočenu grešku ispravi u tom i tom roku, to je druga priča.Prema tome, ako klijent hoće da zaštiti sebe, u istom tom ugovoru i programer (ili bilo koji drugi IT radnik) ima prava da zaštiti sebe.Zato se ugovori i potpisuju.

Marko_L
13.11.2005, 16:20
A sa stranim klijentima nema potrebe da potpisujes takav ugovor - od njih se dobije i avans.
Pa nema zato što ne koriste dinare :)
Šalu na stranu, inostrani klijenti itekako vole ugovore.Ne samo da bi zaštitili sebe, već i da bi videli ozbiljnost onoga koga unajmljuju.Meni svakako ozbiljnije deluje čovek koji unapred sve stavi u ugovor, nego onaj ko radi po sistemu "Lako ćemo", a tebi ?
Piraterija je posledica, a ne uzrok stanja u drzavi. Nemamo bas puno firmi koje propadaju zbog pirata, a za Microsoft me...
Netačno.Softverska piraterija postoji otkada postoje i kompjuteri na ovim prostorima, a tada se jako dobro živelo, tako da nikako ne može biti posledica stanja u državi.A ovo što nemamo puno firmi koje propadaju zbog piraterije je samo delimično tačno.Fora je u tome što te firme ne stignu ni da se razviju, pa propadnu i pre nego što čuješ za njih, a neki ljudi se jednostavno u ovakvoj situaciji ni ne usuđuju da je otvore.Iskreno, i mene zabole za MS, oni i imaju svoje tržište, koje je mnogo veće od Srbije, ali mi je krivo zbog naše softverske industrije, koja praktično i ne postoji.
kad meni gori kuca bas me briga dal gori i ona preko ulice. Ima mnogo problema koji treba da se rese pre toga. I dok je stanje takvo necu biti protivnik piraterije.
Već smo pričali o ovome i lepo sam rekao da je tačno da ima puno stvari da se reše, ali nije bitno da li će se rešavati pre, posle ili u isto vreme kada se bude rešavala piraterija.Bitno je da se rešava.
Bas me zanima, kad vidis onu reklamu protiv piraterije na Pinku, jel kazes - Tako je ili - Vi ste nasli da mi pricate o pirateriji, ma.. ... .....?
Moje mišljenje apsolutno nema nikakve veze sa bilo čijom propagandom, a ponajmanje sa propagandom ružičate televizije, ali ako ti nešto znači o pomenutoj reklami mislim da je debilna.

Marko_L
13.11.2005, 16:24
Akcenat je bio na Photoshopu, mada i od igranja moze imati koristi - ja sam tako poceo sa 3d modelovanjem. Prvo sto sam uradio bio je auto za GTA3.
Ovo apsolutno podržavam.Ako ti piratski softver koristi da bi se zainteresovao za nešto, učio, sticao iskustvo, pravio neke radove koje ćeš prezentovati i koje moći da staviš u svoj portfolio, to nije ništa loše.Naprotiv.

Remedy
14.11.2005, 3:08
A otkud ti znaš koliko ima IT profesionalaca, a koliko pirata...
Pa prebrojao sam ih sve. :D :D :D Salu na stranu, ja sam generalno protiv svake vrste lopovluka pa tako i protiv piraterije. Ali u konkretnom slucaju - Srbija, glupo mi je da hapsimo dzeparose a ubice da setaju slobodno. I za razliku od tebe, ja ne mogu da kazem da je lopovluk do neke granice ok, a odatle nije. Prema tome dok je stanje ovakvo, i dok se ne rese vazniji problemi (tu se verovatno necemo sloziti al po meni je piraterija medju manje vaznim), ja necu biti protiv. A kad/ako dodje vreme da ko hoce da radi moze iole pristojno da zivi, bicu protiv svakog oblika piraterije.
Nema to veze sa tim kakav sam ja profesionalac i koliko posla imam, niti da li biram mušterije...
Ok, ti radis single. Ja ti pricam na osnovu firme koja softver koristi za obradu i interpretaciju podataka dobijenih merenjima na terenu (i za koju ja poslednjih godina nesto radim). Normalno da se potpisivanje ugovora podrazumeva (klijenti su neke od najjacih nasih, i stranih firmi koje rade kod nas), al opet ti kazem da onakav ugovor nema sanse da potpises sa nasima (smatrali bi ga za uvredu - al to je manje vazno, bitno je da ga nece potpisati), i najcesce plate kad treba da se radi novi posao za njih. A sa strancima nema potrebe. Pitanje leganosti softvera se ne postavlja zato sto se elaborati (jos uvek) predaju u stampanoj formi.
Netačno.Softverska piraterija postoji otkada postoje i kompjuteri na ovim prostorima...
Evo sad se prisecam kad sam nabavio C-64. Cini mi se '90. Tad niko nije postavljao pitanje legalnosti softvera - he,he kasetice, stelovanje glave... :D kad se samo setim. Mislim da pre toga nema smisla govoriti o pirateriji kod nas, a to je vreme kada pocinje opste rasulo (po meni jos '41 al necemo o tome). I devedesetih se nikako nije dobro zivelo (osim ako nisi bio drug clan).

Remedy
14.11.2005, 3:16
...o pomenutoj reklami mislim da je debilna.
E bas to. Pljackasi kalibra Al Kaponea vicu: "Hapsite dzeparose"! (i to bas kad su resili da sami krenu u stancovanje diskova):mad:

komunista
14.11.2005, 11:11
Ne mogu sada tacno da nadjem gde je to (ustvari mogu ali moram da radim tako da ne mogu da trazim) ali Softwre je oduvek do 2001 legalno kopirati u SFRJ,SRJ ito su manje vise svi radili, ja sam konkretno isao u "Fuziju" do 1995 ali setimo se kako su pocele tolike firme u Beogradu koje su danas "lideri" i prodaji racunara. PIRATERIJA BATO!!!!! A sada nam ti isti sole pamet kako smo mi "mali losi ljudi koji na kvarno izvlacimo ljudima pare iz dzepova koji rade za drzavnu platu, smrc jao zaboga sta ce biti sa nama ako tako nastavi matori sto stoji pored trafike na okretnici tramvaja i valja sve zajedno 60-70 diskova svega i svacega."

Ova tema je dosta nezahvalna za diskusiju zato sto se radi o necemu relativno novom ali ajde da uzmemo filmove. Ko je danas najveci borac protiv piraterije u Srbiji? "Tuckwood i Vans"da li iko se vise seca da su upravo ti vlasnici bili toliki pirati sa video klubovima da im je iskopirati T2,Trainspotting.... bilo isto kao i prepisati drugi zadatak na pismenom iz matematike. A sada na 6 usta bi da teraju ljude na robiju sto rokaju filmove u AVI,Mpeg.... Sram ih bilo ZIVIMO U DRZAVI LICEMERA I LAZNIH MORALISTA. Svi su oni znali da je zabranjeno to sto rade zato sto na svakom omotui pise ovaj proizvod je nedozvoljeno umnozavati, javno reprodukovati, ostvarivati materijalnu korist i blablabla sta vec nesecam se. Zato ili prvo da oni odu na malo robije za to sto su sve ucinili a zahvaljujuci sa vezama bliskim vlasti nikada ih niko nije gonio (niti bilo koga drugog) a cainili su KRIVICNO DELO.

komunista
14.11.2005, 11:11
Juce na meni mrskoj televiziskoj stanici koju je trebalo porusiti (ako ne zbog programa koji je ravan tiraniji) onda zato sto su nelegalno sagradili jos 50% zgrade koju su naknadno legalizovali((( ejjjj zamisli da se tako nesto desi u Lisabonu ili Madridu pa gradske vlasti bi to porusile pa Bozje da je) gostovao Bajaga--Momcilo Bajagic i onako muski po piratima raspalio ko da su mu gajbu juce "ocistili" a onda kaze " evo moj sin ima na racunaru 20 000 MP3 pesama i nije preslusao ni 1000!!!! Evo ja jesam verovatno 1000!!!" Znaci on slusa muziku na osnovu koje dobija inspiraciju da stvara i zaradi pritom kod nas je po novom KZ(krivicni zakon) MP3 jos stroze sankzionisana nego u USA i ne postoji ni mogucnost da legalno cak i kada imas original prebacis recimo u tvoj MP3 player. Sta onda reci za tkavog coveka osim da je dvolican i licemeran.

Carl Jonson CJ
14.11.2005, 23:50
E pa šta ćeš...

doom_lord
3.12.2005, 21:33
Opsti interes drustva je da ljudi kupuju originalne igre, ali trenuni interes pjoedinaca je da imaju sto vise za sto manje para. Nasi ljudi ovako razmisljaju:

Sto bih ja kupio originalnu hit igru za velike pare ili neku krs igru za vece pare nego sto kosta pirattska igra, kad mogu da kupim piratsku hit igru za sitne pare. Jeste da bi kupovina originalne igre dovela do malog rasta standara svakog clana drustva (to jest standarda drustva uopste), a kupovian pirata smanjila standard drustva. Ali to mene ne interesuje kupovina pirata bi povecala moj standard vise nego sto je uticaj sveukupno smanjenje standarda na moj standard, te sam ja u plusu ako kupim piratsku igru.

E ovde ljudi prave glavnu gresku, jer kad bi svi kupovali originale onda bi zbir sveukupno povecanja drustvenog standarda vise povecavao standard pojedinca nego povecanje standarda putem kupovine pirata.

brickboss
3.12.2005, 22:42
Mislim da su polemike na ovakve teme suvisne, iz prostog razloga sto zivimo u Srbiji.
U "anglo saksonskoj" literaturi Ime, Robin Hood svi dovode u konotaciju sa necim dobrim!! Zasto, pa covek je bio lopov??!!?
Zato sto je istoimeni bio borac za pravdu, krao od bogatih i davao siromasnim(ajde!!)!
Pa takoreci i danasnji pirati rade to isto! Neverujem da je i jednom od programera igara zivot losiji od bilo koga nas! Na kraju krajeva koji smo mi deo trzista? Jel je moguce da smo toliko vazni (otkad se mi pitamo za nesto)??
Dali je nas neko pitao za prava kad su nam bacali bombe na glavu?!!
Bicu prvi u redu za borbu protiv kopiranja igre nekog gradjanina srbije, jer znam kako je tesko ziveti u istoj, ali dok nebudem imao platu kao i ti koji uvode zakone o autorskim pravima u mom cd romu ce se i dalje vrteti princo sa flomasterom napisanim naslovom!!!

brickboss
3.12.2005, 22:53
ajde da gledamo to sa druge strane!!
Mi u Srbiji smo zaostali, glupi, nerazvijeni!!(tako nas bar smatraju na zapadu),
Pa da nebi i dalj ostali to isto mi cemo da koristimo piratski softver posto za orginal nemamo para!
A gospoda imucni programeri i jos imucnije koorporacije ce da kazu: "daj onim zaostalim srbima da se nauce na kompjuter pa kad budu imali para da kupe original e onda cemo da ih ticemo po usima sto kupuju pirate!!"
A dotle ce pirati da izigravaju Robin Hooda tj da kradu od bogatih i daju siromasnima!
Autorska Prava?!?!
Ma ko je srbina pitao za prava ikada?

Marko_L
3.12.2005, 22:58
Nije toliko problem u piratskim igrama, kao što je to problem sa piratskim uslužnim softverom koji se koristi po firmama ili privatno za zaradu, jer ko nema para da kupi original igru, svakako neće kupiti original, čak i ako ne može da nađe pirata, ali softver koji se koristi za rad, parama zarađenim od tog rada svakako može da se kupi (a ako ne može, onda treba odustati od tog posla).Na primer, trenutno najbolji, po mišljenju većine ljudi iz branše, program za izradu Flash stvarčica jeste Flash MX.On košta negde oko 500$, što jeste skupo, ali zato je i sajt urađen u Flash-u skup, prema nekim mojim saznanjima takav sajt košta 300 evra, pa naviše.Znači, praktično sa jednim odrađenim poslom se otplati taj softver.Pa zašto je onda to problem ? A što je mnogo bitnije, suzbijanjem piraterije bi se mnogi ljudi koji imaju para odlučili da investiraju u softversku industriju, otvore firme za razvijanje softvera i ponude jeftinije alternative programima koji se sada nalaze na tržištu.Te iste kompanije bi plaćale porez, kupci bi plaćali porez, radnici bi plaćali porez i time se direktno stvaraju uslovi za povećanje standarda, a pored toga otvaraju se mnoga radna mesta za programere, dizajnere, marketing menadžere, QA eksperte, testere, sekretarice čistačice...i time se smanjuje nezaposlenost.Neke kompanije bi se verovatno odlučile i za game developing, industriju koja u svetu vrti najviše novca, ali je kod nas zapostavljena i niko neće da investira baš zato što nije upoznat koliko to para može da donese, a nije upoznat zato što vidi da se igre prodaju za 100 dinara.

zvucnjak
3.12.2005, 23:03
A sto bi neko davao pare kad moze i za dzabe? Znaci neko je budala da kupuje originale a mi cemo vecno pirate?

Nemoj da mislis da sam protiv piraterije, samo logicki rasudjujem



Znaci po tebi je logicno da je ok i kad kupis ukradeni auto. Bitno je samo da ga ti nisi ukrao. Mada sa takvim nacinom razmisljanja nisi daleko ni od toga...


pre cu to raditi nego da kupim originale po (za nas) astronomskim cenama. Ne moze u EU i kod nas igre po istoj ceni.

Izgldeda da ne posecujes cesto EU?
Ja sam recio gomilu nesto starijih (ali dobrih) igara nasao po ceni od 5-6 evra...
To je kao sa kompjuterskim komponentama... Drze cenu jedno vreme onda odjednom pocnu da padaju...

Marko_L
3.12.2005, 23:16
A što se tiče brickboss-a
Bicu prvi u redu za borbu protiv kopiranja igre nekog gradjanina srbije, jer znam kako je tesko ziveti u istoj, ali dok nebudem imao platu kao i ti koji uvode zakone o autorskim pravima u mom cd romu ce se i dalje vrteti princo sa flomasterom napisanim naslovom!!!
A odakle ti pare za flomaster, a ? :) Ako hoćeš da budeš skroz u Robin Hood fazonu, trebalo bi da koristiš parče uglja :)
Šalu na stranu, ja zaista ne razumem zašto ljudi misle da će time što koriste piratski softver napakostiti "onima što donose zakone o autorskim pravima" ili da će doskočiti "onima koji su nas bombardovali", pogotovo što se ja ne sećam da nas je bilo koja softverska kompanija u svetu bombardovala.Treba shvatiti da bi boost piraterije (koji se na sreću polako suzbija) najviše oštetiti običnog "malog" čoveka.Zašto tako mislim ? Pa lepo, ti što su nas bombardovali će, ukoliko ne sredimo tržište (u šta spada i regulisanje piraterije) lepo da nam uvedu sankcije, taj što je donosio zakone će i dalje da ima nekoliko puta veću platu od tvoje (a verovatno ima i zlatnu rezervu), a ti ćeš fino da radiš za 1 euro, švercuješ benzin i cigare, i biješ se u redu za ulje i 'leba kao nekad.

Marko_L
3.12.2005, 23:20
Ja sam recio gomilu nesto starijih (ali dobrih) igara nasao po ceni od 5-6 evra...
To je kao sa kompjuterskim komponentama... Drze cenu jedno vreme onda odjednom pocnu da padaju...
O tome sam pričao barem 5 puta u ovom tredu.Čak nema potrebe ni ići do EU, dovoljno je da obiđeš sajtove koji se bave prodajom igara i videćeš da se gomila dobrih, nešto starijih igara može naći za male pare.Već sam pominjao da CIV 3 sada košta negde oko 10$, što je oko 7.50 evra.

RED CROSS
3.12.2005, 23:33
Jel zna neko gde ima da se kupi Grim Fandango? Original naravno.

Marko_L
3.12.2005, 23:43
http://store.lucasarts.com/catalog/product.xml?product_id=3640;category_id=100529
I dajte ako može bez skretanja sa teme ubuduće, ok ?

nesa
4.12.2005, 0:25
daj bre sta pricate nije nestao crack nego samo treba da ase mauntuje image file sa daemon toolsom ili alkoholom!
najkomplikovanije do sad je sa programom anti-blaxx za pokretanje civ 4 i to je bas prosto!
ZIVEO CRACK

mmilos085
4.12.2005, 1:23
daj bre sta pricate nije nestao crack nego samo treba da ase mauntuje image file sa daemon toolsom ili alkoholom!
najkomplikovanije do sad je sa programom anti-blaxx za pokretanje civ 4 i to je bas prosto!
ZIVEO CRACK
Naravno da je prosto, ja ne znam zasto ljudi kukaju, pa lakse je da pokrenu pomocu emulacije nego da svaki put kada patchuju igru skidaju adekvatan krek.

Splinter Cell niko nije mogao da crackuje, a evo 3 meseca kasnije svi ga igraju, bez problema...

Star Force, jeste malo komplikovano, ali brate RADI:p

brickboss
4.12.2005, 3:01
A što se tiče brickboss-a

A odakle ti pare za flomaster, a ? :) Ako hoćeš da budeš skroz u Robin Hood fazonu, trebalo bi da koristiš parče uglja :)
Šalu na stranu, ja zaista ne razumem zašto ljudi misle da će time što koriste piratski softver napakostiti "onima što donose zakone o autorskim pravima" ili da će doskočiti "onima koji su nas bombardovali", pogotovo što se ja ne sećam da nas je bilo koja softverska kompanija u svetu bombardovala.Treba shvatiti da bi boost piraterije (koji se na sreću polako suzbija) najviše oštetiti običnog "malog" čoveka.Zašto tako mislim ? Pa lepo, ti što su nas bombardovali će, ukoliko ne sredimo tržište (u šta spada i regulisanje piraterije) lepo da nam uvedu sankcije, taj što je donosio zakone će i dalje da ima nekoliko puta veću platu od tvoje (a verovatno ima i zlatnu rezervu), a ti ćeš fino da radiš za 1 euro, švercuješ benzin i cigare, i biješ se u redu za ulje i 'leba kao nekad.
u ovom slucaju si ti "mali covek" koji si poverovao u celu pricu o boljem zivot nakon "dovodjenja "reda" u nasu jadnu i anarhistcnu drzavu",!!! Zar stvarno mislis da je ovoj drzavi najpotrebnije dovodjenje u red problem oko autorskih prava!!! Gledas li dnevnik rodjace!! (Da se neudaljavam od teme), ali gde su ostali problemi
Iskreno govoreci ja bih bio najsretniji covek na svetu kad bi piraterija bila nas
jedini problem, ali zar nam svima nije sumnjivo da tamo gde se vrte pare da se tu najvise radi!!!
Gde je nezaposlenost, gde je zdravstvo, penzioneri, kosovo....
Ali po starom srpskom obicaju tamo gde su pare tamo je i srbin...
Za kraj se samo setite dnevnika u kome se posle informacije da su na kosovu zapaljene srpske kuce i da je savet bezbednosti "osudio" taj akt, sledi najava borbe protiv piraterije!!!!!
Sramota!
A ti marko **** covece, **** *****! bice ***** *****!

Marko_L
4.12.2005, 4:45
u ovom slucaju si ti "mali covek" koji si poverovao u celu pricu o boljem zivot nakon "dovodjenja "reda" u nasu jadnu i anarhistcnu drzavu",!!!
Nemam ja šta kome da verujem, za razliku od nekih, umem da razmišljam svojom glavom.Računica je jasna, samo treba malo razmisliti o tome.
Zar stvarno mislis da je ovoj drzavi najpotrebnije dovodjenje u red problem oko autorskih prava!!!
Nije najpotrebnije, ali jedan od prioriteta jeste i treba da bude.
Gledas li dnevnik rodjace!! (Da se neudaljavam od teme), ali gde su ostali problemi
Ne gledam, a i neko ko se informiše iz Dnevnika i ne zaslužuje moje vreme.Isti se baš i nije mnogo promenio od "onog" doba, jedino što su različiti "glumci" :)
Gde je nezaposlenost, gde je zdravstvo, penzioneri, kosovo....
Pa eto, suzbijanjem piraterije bi se barem jedan od tih problema ublažio, a to je nezaposlenost.Već sampričao o tome koliko bi suzbijanje piraterije otvorilo novih radnih mesta.
A ti marko **** covece, **** *****! bice ***** *****!
Ne znam šta si napisao, ali u svakom slučaju, hvala.

Low Rider
4.12.2005, 16:36
Sta bre te glavonje na vlasti imaju protiv pirata? Po anketama samo 2,5% ljudi u Srbiji moze sebi da priusti original a sta da rade ostalih 97,5%? Jel treba da se izoluju od sveta samo zato sto ne mogu da daju 40 50 evra za CD?
Ja sam od malih nogu koristio SAMO pirate. Pravo da vam kazem da mi se sada i gade originali! :mad:

Marko_L
4.12.2005, 17:05
Po anketama samo 2,5% ljudi u Srbiji moze sebi da priusti original a sta da rade ostalih 97,5%?
Kojoj anketi ? Čijoj anketi ? Može link ?
Jel treba da se izoluju od sveta samo zato sto ne mogu da daju 40 50 evra za CD?
Ne košta svaki progra ili igra 40-50 evra, čak šta više to je velika cena i za najnovije AAA naslove, jer najskuplji su negde oko 40-50$ što je oko 30-38 evra.A kao što već rekoh ima i beplstanih programa i igara, a pored toga i jeftinih alternativa čije cena ne prelazi 15$.Prema tome, ne pričaj napamet.
Ja sam od malih nogu koristio SAMO pirate.
Good for you.

Low Rider
4.12.2005, 17:31
NS Advertising and Marketing Reserch Agency mislim da nemaju sajt.
Za cene sam se zeznuo hteo sam da napisem u dolarima my mistake.
A stvarno ajde reci mi ko zeli da igra te besplatne igre i igre od po 15$ koje su najveci trash

Marko_L
4.12.2005, 17:44
Kao što sam i mislio, neka anonimna agencija koja nema ni svoj web sajt, i koja niti je dala javno dostupne rezultate istraživanja, niti se gde može naći na kom uzorku je vršeno istraživanje, niti gde je vršeno istraživanje.To je taman toliko verodostojno, koliko novopazarske "Lewis" farmerke.tako da ljudi, nemojte se gađati nekim procentima za koje nemate potporu.Mogu i ja da kažem da je prema istraživanju agencije "Marko's Marketing Research Agency" utvrđeno da 95% ljudi može da kupi original softver.Moja reč protiv tvoje, a istina je kao po običaju negde između.Naravno da ima ljudi koji sebi ni u ludilu ne bi mogli da priušte sebi ikakav komercijalni softver, međutim da pogledamo istini u oči, takvima softver baš i nije preko potreban, a što se tiče ovih drugih, oni svakako mogu da pazare nešto legalno.Ne mora svako da kupi igru koja je tek izašla iz pećnice.Evo gore na linku koji sam dao može da se vidi da recimo Grim Fandango košta 15$.E ajde mi sad reci da to niko ne može da plati, a ja znam gomilu ljudi (pa čak i onih koji su stalno u fazonu "Nema se para") koji toliko, pa i više potroše za jedno u veče u nekom kafiću.Znači treba stvari nazivati pravim imenima.Ljudi koriste pirate, ne zato što nemaju para, već zato što su pirati dostupni, a za pare će se već naći gde će se potrošiti.

Panta
4.12.2005, 21:54
Inace, alternative (besplatne, a dobre) postoje pod linux-om.
Blender za 3D MAX
QCad za AutoCAD(a pri tome modu i da se exportuju radovi i da se otvore u AutoCAD-u)
GIMP za PhotoShop
itd.

Glvno pitanje je da li vama smeta cinjenica da koristite proizvod of blood, sweat and tears bez placanja kada mozete da koristite besplatnu alternativu(ako vam u opste i treba)

Nabavite neku distribuciju linux-a na DVD-u i videcete da ima cak i PREVISE software-a.
za pocetnike preporucujem MANDRIVA Linux. Milsim da je u jednom svetu kompjutera pomenut ovaj sajt www.linuxo.org
ovde potrazite neke stvari. Ima cak i malo zastarele AAA naslove za linux po smesnoj ceni koja prakticno pokriva samo rezanje i disk...

A sto se igranja tice, pa i u bioskop kada ides platis, i u zooloski vrt, i u zabavni park, cak i kada treniras basket, placas.
Naravno uvek moze da se uhvati krivina, ali poenta je koliko para toliko i muzike.

Poenta je ako nemas para za software, nemoj da krades nego uzmi ono sto je besplatno. Zlocin je zlocin, bez obzira imao ti para da kupis nesto ili ne...


P.S.
Secate li se XIII?
e to je bilo jebada crack-ovati.
startujes igru, stignes do 4 nivoa, i dobijes porukuda ako hoces da igras XIII kupi original!
Naravno i ta igra je razvaljena kasnije ali do tada...
(nisam igrao ali sam procitao na mnogim forumima)

TtuEd
4.12.2005, 22:55
Support The Companies That Produce Quality Software!
If You Enjoyed This Product, Buy It! Software Authors Deserve Support!!
Ovo je manje-vise standardni tekst na kraju svakog "info" faila koji se dobija uz crackovani primerak igre. Princip slobodne razmene informacija, misljenja i svega ostalog ne podrazumeva besomucno skupljanje "piratskih" izdanja, i kad vam trebaju i kad vam ne trebaju, i kad mozete i kad ne mozete da ih kupite :)

voodoo_
4.12.2005, 23:02
U principu, piratske kopije normalnim ljudima u normalnim zemljama služe kao "demo" verzije, da znaju šta da kupe a šta ne... a ne ko ovde, samo gomilaju pirate i još se hvale "nemam originale i nemam nameru da kupujem"... ajde za EA, njihove igre ni ja ne bih kupio :) , ali Bioware i drugi RPG developeri se polako ali sigurno okreću profitabilnijem konzolnom tržištu, pogodite zašto...

mikimanc
4.12.2005, 23:10
piraterija ce opasti kad nam skoci standard,Sta da kupim kad mi je plata 130 evra.A za crack sve sto covek smisli isti i razbije.

Maximus
4.12.2005, 23:56
Puno je onih razvojnih timova koji:ej vidi sto dobar film ajde napravicemo igru po njemu,fanovi filma ce da kupuju igru a dok shvate da mi samo zaradjujemo na popularnosti filma ode kinta u nas dzep.Tacno piratske kopije su dobre kao demo verzija isprobas valja nevalja kupis i gotovo,medjutim ne jos u Srbiji piratska kopija i dalje jos sluzi i sluzice kao full verzija,nemao vize,nemamo njihov standard nemamo njihove lepe i bogate zivote a hoce da kupujemo njihove original igre e pa ne moze ziveli PIRATI

MilanSM
5.12.2005, 0:19
Meni je problem u drugoj stvari, zašto bi neko davao toliko para za određeni program. Shvatam ja da je uloženo mnogo vremena u vrhunsku igru i da je neko proveo nedelje (čuj nedelje) kraj ekrana, i da na kraju taj neko očekuje dobit od svog rada, ali što je mnogo, mnogo je.

Mi nemamo standard dovoljno visok da sada tu nešto kupujemo originale kada nam se ćefne, a decenija/e piraterije su nas navikle na mnogo stvari koje su prefinjenim zapadnjacima nepojmljive, pa ja imam par hiljada eura u softveru na mom računaru od dvesto evrića, volim brate da se zezam u photoshopu.
A uz to volim da isprobam sve nove igrarije (izinjavam se - umetnička dela) na tržištu, kada mogu da ih pokrenem, još jedan bonus, nema tu silnog kopanja po netu za recenzijama i novim prikazia da bi odlučio u šta da uložim svojih, krvavo stečenih, pedesetak evra
Ovako dam dvesto kinti, valja - super, nevalja - kanta, i milina.
Kuzma je svojevremeno tako lepo pisao o ovoj problematici, udare mi suze na oči dok naviru sećanja.

Crack neće nestati, nikada, rekoh i nastavih da igram novi Barbarian Invasion bez ikakve griže savesti.
A novi način (uslovno) crackovanja, sa minidiscom, mi se i onako više sviđa, bez džaranja exe fajla, k'o da igraš original , daj bože da zaživi.
slazem se sa tobom :)

MilanSM
5.12.2005, 0:22
U principu, piratske kopije normalnim ljudima u normalnim zemljama služe kao "demo" verzije, da znaju šta da kupe a šta ne... a ne ko ovde, samo gomilaju pirate i još se hvale "nemam originale i nemam nameru da kupujem"... ajde za EA, njihove igre ni ja ne bih kupio :) , ali Bioware i drugi RPG developeri se polako ali sigurno okreću profitabilnijem konzolnom tržištu, pogodite zašto...
pa bice i sony emulatora :cool: a kad budem imao (zaradio) dovoljno kesa, normalno da cu kupiti original, ali do tada...:p

3dM@niak
5.12.2005, 0:37
Citao sam ovo i citao... i vi bre vrtite 2 stava na 8 strana!
Moj stav, koji drzim za zdrav je:
Imam 15 godina- znam max bolje od nekih ljudi koji prave reklame (ili ih prave za 100 dinara, pa se ne razbacuju znanjem)

Kako sam ga naucio? - piratska verzija Maxa, Photoshopa i svih programa koji su mi trebali

Imam nameru da udjem u posao za par godina? - imam, naravno

Da li cu ga raditi u piratima? - Ne, NARAVNO. Ako nishta, zbog chistog
respect-a svim developerima koji su pravili ova cudesa

Ako sutra pocnem da pravim igru sa drugom koji progira, bez namere da je prodajem, da li cu kupiti legalan MAX za 3500$? - NE NARAVNO! Jer nemam 200 $ da kupim graficku...

Eto...

Maximus
5.12.2005, 0:46
prema istraživanju agencije "Marko's Marketing Research Agency" utvrđeno da 95% ljudi može da kupi original softver.
Kakva bre Markova agencija kakvih 95% koga su to ispitivali politicare alo ti zivis u Srbiji
Grim Fandango
:eek: Grim Fandango odakle nam to dolazi od mladog perspektivnog razvojnog tima sa Obale Slonovace koji su pravi tandem timu iz Kazahstana
Ljudi koriste pirate, ne zato što nemaju para
Ma jok iz postovanja prema piratima
Prekjuce su udarali po sankcijama,juce bacali bombe nad mojom glavom a danas mi uvaljuju original software po njihovom standardu.
Ja najradije zelim da kupim original igru ali dok mi je plata bednih 100e to necu moci a ti i Marko mozete slobodno (kad vec tolko imate para)da mi posaljete Grim Fandanga.

Marko_L
5.12.2005, 1:47
Kakva bre Markova agencija kakvih 95% koga su to ispitivali politicare alo ti zivis u Srbiji
Ista kao ona što je utvrdila da 2% ljudi može da kupi original...bre
Grim Fandango odakle nam to dolazi od mladog perspektivnog razvojnog tima sa Obale Slonovace koji su pravi tandem timu iz Kazahstana
Oh bože
http://www.sk.co.yu/1998/12/siop06.html
Prekjuce su udarali po sankcijama,juce bacali bombe nad mojom glavom a danas mi uvaljuju original software po njihovom standardu.
Nas je bombardovao NATO, sankcije je uveo NATO, a koliko ja znam NATO ne proizvodi softver, a i ako proizvodi ja ne znam nikoga ko isti koristi.Prema tome, ne znam o čemu ti pričaš.
Ja najradije zelim da kupim original igru ali dok mi je plata bednih 100e to necu moci
Pa radi nešto drugo gde je plata veća od 100 evra.Misliš da ćeš ako sediš i igraš se da dobiješ veću platu ? Neko će tek tako da dođe i kaže, "Ah pa da, ti si onaj što ne može bez igranja, to cenim, evo ti odma sada odma 10.000 evra plata." :)

zleetherius
5.12.2005, 2:01
Slažem se s tobom.Međutim,da bi ljudi počeli kupovati originale treba uraditi dve stvari:
Povećati životni standard i napraviti svest da je piraterija nešto loše.Tek onda se može razmišljati o kupovini originala.

nije u pitanju da je to lose, naprotiv da neko ima para za bacanje sigurno bi pre qpio original nego neku piratsku verziju, koja 20% ne radi. kad imam para, trudim se bar domaca muzicka izdanja da qpim originale koja su izmedju 400-600 dinara sto i nije toliko sqpo obracajuci paznju na kvalitet omota cd, a i osecas se lepse kad qpis original ;D. bar se ja osecam bolje. sto ne znaci da cu da dajem 1500 dinara za neki strani album. mozda kad budem zaradjivao dovoljno da na hobi trosim oko 50-100evra mesecno. do tada :D

Maximus
5.12.2005, 3:26
Nas je bombardovao NATO, sankcije je uveo NATO, a koliko ja znam NATO ne proizvodi softver, a i ako proizvodi ja ne znam nikoga ko isti koristi.Prema tome, ne znam o čemu ti pričaš.
U kom svetu ti zivis nisu oni krivi oni samo prave dobre zanimljive igre bas zbog toga sto nisu digli butove sa stolice dok je njihova zemlja bombardovala neku drugu sto ih nije briga za sta placaju porez sto ih ne zanima situacija a mogu da nam kroje sudbinu i decko pricam o svim zapadnim zemljama ali odaljio sam se od teme zato cu reci jos jednom Ziveli Pirati ja ih shvatam kao jedan od obrazovnih elemenata u Srbiji.
A sto se tice NATO Softvera bas si me dobro nasmejao i podsetio da postoji jedna igra America's Army:
http://www.americasarmy.com/.
Igru je razvila Americka vlada ne bas NATO vec presedavajuci NATO-a.
Bre...

TtuEd
5.12.2005, 4:05
:eek: Grim Fandango odakle nam to dolazi od mladog perspektivnog razvojnog tima sa Obale Slonovace koji su pravi tandem timu iz Kazahstana
:eek: :rolleyes: To je jedna od najoriginalnijih Avantura ikada napravljenih...

GaleOm
5.12.2005, 10:43
:eek: Grim Fandango odakle nam to dolazi od mladog perspektivnog razvojnog tima sa Obale Slonovace koji su pravi tandem timu iz Kazahstana


Nemogu da dodjem sebi. TI STVARNO NISI CUO ZA GRIM FANDANGA :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

To mi je jedna od najdrazih igrica koje sam igrao(tek da se zna).

Master Neo
5.12.2005, 12:05
Ljudi pa mi ne bi imali kompove da nemamo pirate, jer kad pogledate, koje mi sve programe imamo instalirane, sve to ukupno izadje mnogo vise nego sam komp, da su originali!Tako da su pirati kod nas ekstra stvar, sve dok se oni buzdovani od izdavaca ne uzmu u pamet pa spuste cene originala, kao sto su odradili ovi za dvd filmove!Dotle cemo biti ilegalci...A znam da nas je takvih ne 99% nego 100%!!!Osim mozda onih koji su teski k`o Karici! Ma ni njima se ne daju pare za kad vide cene.Mogu BMW da kupe od para za originale!Strasno!

Marko_L
5.12.2005, 17:41
U kom svetu ti zivis nisu oni krivi oni samo prave dobre zanimljive igre bas zbog toga sto nisu digli butove sa stolice dok je njihova zemlja bombardovala neku drugu sto ih nije briga za sta placaju porez sto ih ne zanima situacija a mogu da nam kroje sudbinu
A zašto bih trebalo da ih zanima.Pa nije to Srbija, pa da se svi bave politikom, i guraju noseve u tuđa posla.Oni su programeri i rade svoj posao.Da li bi tebe mnogo zanimalo da tvoja zemlja bombarduje neko pleme u Južnoj Americi ? Naravno da ne bi nego bi ćutao i radio svoj posao.
A sto se tice NATO Softvera bas si me dobro nasmejao i podsetio da postoji jedna igra America's Army:
http://www.americasarmy.com/.
Igru je razvila Americka vlada ne bas NATO vec presedavajuci NATO-a.
Al' ti je argument :)
Koliko se ja sećam (mrzi me da proverama) zar ne beše America's Army besplatan ? Znači ti hoćeš da kažeš da su proizvođači igara veći zločinci od NATO-a :)

brickboss
5.12.2005, 18:39
Kojoj anketi ? Čijoj anketi ? Može link ?
Good for you.

Da nisi uskih pogleda i da nisi podlozan manipulaciji znao bi da je prosecna plata u srbiji 18000din (dinar manje vise), uzevsi u obzir da su u prosek ulazile i plate poslanika koje su oko 100 000din, znaci da obican covek prima oko 14000. Pa kad oduzmes komunalije, hranu, stanarinu... + tv pretplatu!!!! Gde se tu rodjace uklapa 20 eura za igru??
Ali da stanem na kraj polemici sa tobom posto ti verovatno zivis od mamine i tatine plate, ili nisi sa ovih prostora pa nerazumes kako zivi 90% Srbije. Veruj mi da mi je drago da znam da postoji bar jedan covek (ti) koji moze sebi da priusti 20 tak eura mesecno za original softver! Zivim u nadi da cemo i mi (90%) obicnih srba moci uskoro isto!!
Logout!

voodoo_
5.12.2005, 18:50
Ako svakog meseca odvojiš po 300 dinara, za pola godine možeš kupiti tu *ebenu igru...
A kod nas mnogi ljudi koji žive od tih 14K dinara troše mesečno na cigare i piće mnogo više od tih 20 evra, tako da ti je argument slab...

3dM@niak
5.12.2005, 20:12
A zašto bih trebalo da ih zanima.Pa nije to Srbija, pa da se svi bave politikom, i guraju noseve u tuđa posla.Oni su programeri i rade svoj posao.Da li bi tebe mnogo zanimalo da tvoja zemlja bombarduje neko pleme u Južnoj Americi ? Naravno da ne bi nego bi ćutao i radio svoj posao.

:eek: :eek: :mad: :mad: :mad: :mad:
Do sada sam mislio da je ok shto imash chvrst stav... I da je svaki tvoj argument, iz odredjene tacke gledishta uredu.. Ali OVO??!?! Naravno da BI me bilo briga da smo mi neka sila koja bombarduje razje*anu i usr*nu zemlju... To je vec malo mnogo, i ako hoces, totalni je offtopic... i off-brain...

Marko_L
5.12.2005, 20:15
znaci da obican covek prima oko 14000. Pa kad oduzmes komunalije, hranu, stanarinu... + tv pretplatu!!!! Gde se tu rodjace uklapa 20 eura za igru??
A gde se tu uklapa minimalno 500-600 evra za kompjuter na kome mogu da se igraju najnovije igre, a ? Hoćeš da kažeš da je 98% kompjutera ukradeno, a ne kupljeno ? Hoćeš da kažeš da je 50% mobilnih telefona ukradeno, a ne kupljeno (pošto ja gde god se okrenem vidim ljude kako nosaju telefone koji nisu ispod 200-300 evra) ? Znaš li da imamo najveći procenat pušača u Evropi, i da prosečan čovek na cigarete samo troši 3000 dinara mesečno ? Kad god prođem kroz grad, kafiću puni čak i radnim danima ? Znači za sve to se ima para, i sve to može da se uklopi, ali gle čuda tih 20 evra je neverovatan izdatak koji će uništiti kućni budžet, ma pazi majku mu ! Dakle, opet da ponovim, ne kažem da ti sad trebaš naprasno da postaneš fini, uglađeni građanin koji uredno pazari samo original igre, niti da odjednom trebaš da se gadiš pirata.Daleko bilo, ali dajte ljudi prestanite da pravdate to materijalnom situacijom i bombardovanjem i sličnim glupostima.

Marko_L
5.12.2005, 20:22
Ali da stanem na kraj polemici sa tobom posto ti verovatno zivis od mamine i tatine plate, ili nisi sa ovih prostora pa nerazumes kako zivi 90% Srbije.
Kao prvo, od mamine i tatine plate ne živim još od svoje 15 godine i to na ovim prostorima i vrlo dobro znam kakvo je stanje.Uostalom malo je neukusno pominjati nečije roditelje i porodično stanje uopšte, kada o istom ne znaš ama baš ništa. :|
Veruj mi da mi je drago da znam da postoji bar jedan covek (ti) koji moze sebi da priusti 20 tak eura mesecno za original softver! Zivim u nadi da cemo i mi (90%) obicnih srba moci uskoro isto!!
Opet pričaš napamet.Otkud ti znaš da ja imam para da kupim igru od 20 evra ? Da si malo pratio ostale forume video bi da trenutno od igara igram Transport Tycoon Deluxe i UFO : The : Enemy Unknown, i to kada imam vremena (što je retkost), a obe su stare preko 10 godina.

Marko_L
5.12.2005, 20:27
Naravno da BI me bilo briga da smo mi neka sila koja bombarduje razje*anu i usr*nu zemlju... To je vec malo mnogo, i ako hoces, totalni je offtopic... i off-brain...
I šta bi radio ? Organizovao proteste širom Srbije ? Ma daj, ako ćemo tako, u celom svetu su za vreme bombardovanja organizovani kojekakvi protesti, ali šta su time uradili ? Apsolutno ništa.Otkud ti znaš da su programeri čiji softver se nelegalno koristi bili za bombardovanje ? Možda su bili oštro protiv toga, ali nisu mogli ništa da urade, a ipak su morali da rade svoj posao.zašto bi njihove porodice ostale bez hleba, zbog neke tamo Srbije koju više od pola sveta ne može da nađe na karti ? Samo hoću da kažem da je NATO bombardovanje jako slab argument koji se koristi za pravdanje korišćenja piratskog softvera.

SuperG
5.12.2005, 22:27
Warez rulez! Bilo kakva istrazivanja/ankete su suvisne, svi znamo da se sa bednih 14-16k "masni" software ne moze legalnim nacinom nabavljati (a i zasto bi) ... Sta nas briga da li ce tamo neki M$,EA, ili druge multi-kompanije(:D ) da placu zato sto postoji piraterija... Svaki slobodouman covek ce uvek koristiti warez, a onaj (pu! :mad: ) ko nece i kome je to prljavo, molim lepo nek' ide u lepi i cisti Plato gde ce mu se keziti i nuditi originale zaboravljajuci kako su "prljavi" bili...etika nema sta(isti slucaj je i sa filmskim distributerima, npr. Tuck). Citiracu Qzmu "Svi smo mi zaceti u grehu..."

FIN.

voodoo_
5.12.2005, 23:53
E j... mu m..., stvarno ste nedokazani! Ko priča o tome da treba imati sve legalno? Ja prvi nikada ne bih kupio original Electronic Artsa, kad znam kakva su stoka i da se valjaju u parama a pritom izdaju sve same krševe, al ti brate kad bi i pirat i original koštali isto, osećam da bi uzeo pirata, jer "tako Kuzma kaže".
*ebote, treba imati u originalnoj varijanti programe kojima se zarađuje i igre koje su prirasle za srce... a ovde sve neki vajni gejmeri "od pelena" koji nikad ne bi kupili omiljeni original, pa ni da je 200 dinara...

Znači za kraj, ne kažem da treba čim vidiš recenziju nove igre u SK-u odma' da potrčiš u Plato sa parama, ali ako je lupam NWN, koji sam prešao 3-4 puta, na rasprodaji za male pare, ima da ga uzmem pa ne znam...

brickboss
6.12.2005, 0:12
Warez rulez! Bilo kakva istrazivanja/ankete su suvisne, svi znamo da se sa bednih 14-16k "masni" software ne moze legalnim nacinom nabavljati (a i zasto bi) ... Sta nas briga da li ce tamo neki M$,EA, ili druge multi-kompanije(:D ) da placu zato sto postoji piraterija... Svaki slobodouman covek ce uvek koristiti warez, a onaj (pu! :mad: ) ko nece i kome je to prljavo, molim lepo nek' ide u lepi i cisti Plato gde ce mu se keziti i nuditi originale zaboravljajuci kako su "prljavi" bili...etika nema sta(isti slucaj je i sa filmskim distributerima, npr. Tuck). Citiracu Qzmu "Svi smo mi zaceti u grehu..."

FIN.
Imas Pivo za Ovo!! ORGINAL domace!!

brickboss
6.12.2005, 0:14
[QUOTE=Marko_L]Kao prvo, od mamine i tatine plate ne živim još od svoje 15 godine i to na ovim prostorima i vrlo dobro znam kakvo je stanje.Uostalom malo je neukusno pominjati nečije roditelje i porodično stanje uopšte, kada o istom ne znaš ama baš ništa. :|

A kolko imas godina 15,5 izvini!! Kad budes napunio 18 samo ce ti se kazati!!
Ipak, covek sazreva do svoje 24-te. Tako da mi je jasan tvoj stav!:D

zleetherius
6.12.2005, 0:18
sto je dzabe i bogu je drago.

naime. komp ne mozes da poredis sa igrom. komp koji traje (pa nek traje i jednu godinu) i ima visestruku ulogu u obrazovanju, informisanju i ucenju, dok igra traje 2-3 nedelje (pitanje da li je uopste dobra) i sluzi samo za razonodu. mozda bih i qpio neki original da mi keva prima platu kao narodni poslanici :D. nazalost to se nece desiti, a ja cu nastaviti da koristim piratski softver.

jedinu original igru koju bih qupio je morrowind (oblivion, kad izadje) i mozda age. IGRE KOJE TRAJU. mogu da se igraju za vek vjekova. za to vredi dati pare. nazalost kad sam ja skrpio pare da qpim morrowind game of the year edition, likovi iz platoa su rasprodali i nisu ga nabavljali jedno 5-6 meseci. a ja sam do tad uspeo da nadjem piratsku verziju iste.

mmilos085
6.12.2005, 0:55
a ja cu nastaviti da koristim piratski softver
ZAR OVO NE ZVUCI TAKO LEPO???

Koja je razlika izmedju piratske verzije igre Splinter Cell 3 i originalne??
U Pakovanju! Izvinite molim vas, ali ja cu radije da izcupam DVDju napajanje nego da platim 3800 ++ dinara za lepo pakovanje i nasminkani omot...

E a najsmeshnije mi je bilo to kada je neko na stranom forumu izvalio da igra baguje ako je piratski pokreces, kao ginu NPC likovi i tome slicno... ma daj...;)

Long Live Piraterija...

Marko_L
6.12.2005, 1:01
A kolko imas godina 15,5 izvini!! Kad budes napunio 18 samo ce ti se kazati!!
Ipak, covek sazreva do svoje 24-te. Tako da mi je jasan tvoj stav
Pa zvirni malo u profil pa će se tebi kasti samo.

voodoo_
6.12.2005, 1:02
E a najsmeshnije mi je bilo to kada je neko na stranom forumu izvalio da igra baguje ako je piratski pokreces, kao ginu NPC likovi i tome slicno... ma daj...;)
Eto kako nemaš pojma... pa igra XIII se prekidala posle četvrtog nivoa uz poruku "ako 'oćeš dalje, kupi original"... jedva su je razbili posle dosta vremena... a to da ubace razne gluposti ako detektuju da si menjao EXE, uopšte im nije teško, veruj mi...

Povlačim se iz rasprave...

TtuEd
6.12.2005, 1:17
O cemu tacno pricamo? O igrama, strucnom i specializovanom softveru ili neophodnom (sistemskom) softveru? :) Razlika je velika.

1. Igre koje volite TREBA kupiti, makar to bilo godinu dana nakon sto ste ih zavrsili :)

2. Igre koje ne volite NE TREBA kupovati (zato ne daj Boze da nam "ukinu" "Pirateriju" :))

3. Strucni i specializovani softver (u koji spadaju i "serverska" izdanja pojedinih operativnih sistema) ce te morati da kupite ako vam budu potrebni za ozbiljan posao. U protivnom, GLUPO JE KUPOVATI IH, najvise zbog astronomskih cena. Uostalom, niko vas nece "tuci po usima" ako privatno ucite koriscenje na nekoj "piratskoj" verziji programa ili OS-a. (cak i M$ ima, recimo, Evaluation izdanje Windows Servera 2003, koji sasvim legalno i besplatno moze da se koristi, s' tim sto mora da se reinstalira na svakih 6 meseci).

4. Neohodni (sistemski) softver po mom misljenju NE TREBA kupovati. Niko nema pravo da bilo kome naplati nesto bez cega kompjuter NE MOZE DA RADI. To je isto kao kad bi vam naplacivali vazduh koji disete.. Ako hocete, kupite XP Home za 70 eura ili XP Pro za 150 eura (sto cete morati da uradite kad tad), ali ja toplo preporucujem neko GNU/Linux resenje.

I na kraju, za sve gore pomenute "vrste" softvera (osim za igre) postoje alternativna, besplatna i u mnogim slucajevima bolja resenja. Ovo poslednje (bolja) apsolutno obesmisljava koriscenje "piratskih" izdanja odredjenih programa i OS-ova

"Software is like sex, it's better when it's free." -Linus Torvalds
;)

mmilos085
6.12.2005, 1:22
Eto kako nemaš pojma... pa igra XIII se prekidala posle četvrtog nivoa uz poruku "ako 'oćeš dalje, kupi original"... jedva su je razbili posle dosta vremena... a to da ubace razne gluposti ako detektuju da si menjao EXE, uopšte im nije teško, veruj mi...

Povlačim se iz rasprave...
XIII Nikada nisam igrao, jer me nije preterano privlacila, a te munje-fore sa EXE fajlovima su *dim*... jer je pre ili kasnije uvek provaljena fora... a za taj bag sam cuo, ali zasto ga nema vise? Uostalom ako imas 1:1 kopiju igre preko Alchohola nema potrebe za ovakvim cimanjem sa EXE fajlovima

Poenta:

Ja sam govorio za SCCT, igram igru vec nedelju dana i prosao sam deo sa brodom na kojem se opisan bug desavao. Meni nije...za tog nesrecnika ili se iz3povao ili je jednostavno baksuz:D

3dM@niak
6.12.2005, 17:55
@ Marko E, zaista BIH pravio i isaho na proteste! Majke mi... Ja imam 15 godina... Ali to je stav... Koji NIKADA necu menjati.... I TACKA.

@ Super G: A sad, ovo sto si rekao STVARNO nije uredu... Ja bih hteo da radim kao 3d animator i da pravim igre... Od chega ja onda je*ote da zivim, a? ja sam rekao shta mislim o pirateriji za programe, a za igre, skupljam pare da kupim original Neverhood...( ako josh postoji ). Kupicu kad skupim pare originale svih igara koje su mi se BASH svidele... A taj divni srpski "se*em ti se na developere" stav je neshto shto ne bih hteo da komentarishem.... :mad: :mad: :mad:

@ Marko: nisam mislio sad da se svadjam, i slazem se da je NATO bombardovanje NAJGLUPLJI MOGUCI RAZLOG ZA PIRATERIJU, ali da me ne bi bilo briga da Srbija satire neke Afrikance... TO nisam mogao da precutim, i mislim da je to jedan JAAAAAKKKKO pogresan stav... Eto... To me je razbesnelo... Jer bih SIGURNO ishao na demonstracije...

voodoo_
6.12.2005, 18:31
@ Marko E, zaista BIH pravio i isaho na proteste! Majke mi... Ja imam 15 godina... Ali to je stav... Koji NIKADA necu menjati.... I TACKA.
Oćeš, oćeš...
Šta misliš, da sa 15 godina imaš sve formirane stavove? Kako da ne...

SuperG
6.12.2005, 18:40
@ Super G: A sad, ovo sto si rekao STVARNO nije uredu... Ja bih hteo da radim kao 3d animator i da pravim igre... Od chega ja onda je*ote da zivim, a? ja sam rekao shta mislim o pirateriji za programe, a za igre, skupljam pare da kupim original Neverhood...( ako josh postoji ). Kupicu kad skupim pare originale svih igara koje su mi se BASH svidele... A taj divni srpski "se*em ti se na developere" stav je neshto shto ne bih hteo da komentarishem.... :mad: :mad: :mad:



Ima dosta ustanova u kojima bi te toplo primili. Evo npr. svrati u Višegradsku 26 :rolleyes:

Marko_L
6.12.2005, 23:30
Marko: nisam mislio sad da se svadjam, i slazem se da je NATO bombardovanje NAJGLUPLJI MOGUCI RAZLOG ZA PIRATERIJU, ali da me ne bi bilo briga da Srbija satire neke Afrikance...
Ama ko je bre koga satro ? Da su hteli da nas satru, ti sad ne bi pisao na ovom forumu...tj. da su 'teli mogli su da nas sravne sa zemljom za desetak dana sa sve popodnevnom dremkom.Sreća pa nisu hteli, te su ljudske žrtve bile minimalne, a mogle su da budu i još manje da su neki ljudi...ma neću o tome...a i bio bi totalni offtopic.Hoću samo da kažem sledeće.Da li bi ti, da sad Srbija recimo bombarduje neke vojne objekte u Africi u zemlji za koju bi ti trebalo pola sata da je nađeš, batalio svoj posao, i išao na dmonstracije, i po cenu da tvoja porodica gladuje, jer bez posla, nema ni prihoda.Bi sutra malo...Mada, da ne idemo više offtopic, mislim da je ovakva diskusija o bombardovanju suvišna.Jednostavno, nemojte to koristiti kao argument kada branite pirateriju, jer je to izuzetno glupo i samo pokazuje neozbiljnost sagovornika.
Ima dosta ustanova u kojima bi te toplo primili. Evo npr. svrati u Višegradsku 26
A ima i ustanova za ove druge, što misle suprotno, isto zagarantovan topao prijem :):):)

mmilos085
7.12.2005, 0:59
@ Super G: A sad, ovo sto si rekao STVARNO nije uredu... Ja bih hteo da radim kao 3d animator i da pravim igre

Vidi dechko, svaka tebi cast ako sa 15 godina mozes da pravis 3D Animacije, ali slazem se sa VOODOOM, tek ces da vidis kako je "lepo" raditi i praviti IGRE... pogotovo u zemlji koji bi svaki slican pokusaj ocenila smesnim... O.K. Gresim, ali znam iz iskustva par pokusaja da se nesto uradi, sta je od toga ispalo Weel Of Steel...ili kako se vec zove ona RTS koju su nasim momci uradili...i sta ???


A ima i ustanova za ove druge, što misle suprotno, isto zagarantovan topao prijem
Ha ha ha ha ... Ima ima... ako nekome treba ima veza...

Ljudi ja zivim u Zemunu, i na jednom mestu ima 4 coveka koji "prodaju diskove" ili ti u narodu PIRATI...E sada vise puta sam bio prisutan kada su lepo Ljudi u plavom dosli, izljubili sa likom, popili kafu(karikiram...:rolleyes:) uzeli 2-3 dvdja sa igrama, 3-4 pornica i odose...A sto krshe zakon??? Koga je za to briga???

SuperG
7.12.2005, 11:35
A ima i ustanova za ove druge, što misle suprotno, isto zagarantovan topao prijem :):):) Ne secam se kad je vecina bila za "ustanovu", a manjina ok... :cool:

Ama ko je bre koga satro ? Da su hteli da nas satru, ti sad ne bi pisao na ovom forumu...tj. da su 'teli mogli su da nas sravne sa zemljom za desetak dana sa sve popodnevnom dremkom.Sreća pa nisu hteli, te su ljudske žrtve bile minimalne, a mogle su da budu i još manje da su neki ljudi...ma neću o tome... Tako je, nemoj da pricas o stvarima u koje se ne razumes... (Nato sme da sravni neku zemlju.... :D :D buahahaa-covece nije ti ovo WWII)

Jack In The Box
8.12.2005, 22:10
Ja smem da se kladim u svoj komp da u ovoj državi ne postoji ni institucija ni pojedinac, od klinaca iz OŠ do ministarstva koji na svojoj mašini nema makar nešto nelegalno!!!:D

Anak1n
9.12.2005, 0:11
Nemam ja :p
Zarazio me neki llik legalnim softverom a ja nisam im'o kesa da kupim win i ostalo i predjem na linux :p
Izgubio si opkladu :p

hacker_aca
9.12.2005, 0:47
Hmmm... ovo me vodi na razmišljanje... Šta je to legalan software?:)

Goran
9.12.2005, 1:41
Koristi li iko u ovoj drzavi, misleci na nas obicne korisnike, legalan software?!?
Ne mislim pri tome na Nero dobijen pri kupovini cd rezaca ili na neku igru dobijenu uz graficku karticu, vec na stvarno placen program - recimo Nero 7.0 ili bilo koji ozbiljniji program tipa samog Windowsa ili 3ds-a max 8.

E bas me zanima koji obican korisnik ce platiti cirka 3500 dolara, ili koliko vec, za 3ds max 8.

Licno, ne koristim i nemam nameru da koristim nijedan legalan software, i ne vidim razlog zasto bih placao za legalan software.

Legalan software bi trebao da bude kompletno preveden na srpski, sa obezbedjenom tehnickom podrskom na srpskom (24/7), najdalje u BG, a za koji software to postoji. Cak ni Windows XP na sprskom nije kompletno preveden, tj. help (najpotrebnija stvar) je i dalje na engleskom (bar Windows XP na sprskom koji sam ja imao prilike da vidim). Kad i help kompletno prevedu na srpski, mozda bih i razmislio, a dotle, sve dok mi inspekcija ne udje u kucu i zatrazi da za kucni kompjuter imam legalan windows i ostalo, ne placam nista.

Ne znam kakav je stav drugih korisnika racunara po ovom pitanju, ali mislim da je za sada svako placanje software-a za koriscenje na kucnom kompjuteru (koji inspekcija nece skoro proveravati, bar ne verujem) bacanje para.

Night Hawk
9.12.2005, 2:01
Imam legalan samo Kaspersky Anti-Virus Personal Pro 4.5.0.94
Da smo neka razvijenija zemlja bio i legalan software rasprostranjen kod nas

Anak1n
9.12.2005, 2:29
2 Goran

pitao bi te ja da li bi ti takav stav bio kad bi napisao neki program i svi kinezi kosriste piratsku verziju zato sto nisi preveo na njihov jezik :p Ako ne mozes da otplatis 3 ds max 8 znaci da ti ne treba za posao i onda cemu da ga drzis na racunaru.. :?
Ali kao sto rece Kuzmanovic

Ko je jos postao nindza na sherveru

Goran
9.12.2005, 4:03
2 Goran

pitao bi te ja da li bi ti takav stav bio kad bi napisao neki program i svi kinezi kosriste piratsku verziju zato sto nisi preveo na njihov jezik :p

Ako bih program pisao i za kinesko trziste bio bih duzan da ponudim uputstvo, sam program i tehnicku podrsku na kineskom jeziku da bih uopste mogao da prodam program kinezima, u suprotnom, legano ne bih mogao da ga prodam kinezima. Zar tako ne stoje stvari i kod nas, da svaka uvezena roba mora da ima uputstvo i specifikacije itd. na sprskom, ili sam ja lose informisan o zakonu? Ako gresim ispravite me, prihvatam ispravku.


Ako ne mozes da otplatis 3 ds max 8 znaci da ti ne treba za posao i onda cemu da ga drzis na racunaru.. :?

Drzao bih ga na racunaru da bih uopste naucio da radim u njemu... ili odma da krenem da radim i zaradjujem koristeci 3ds, bez ucenja, pa da mogu da ga otplatim? Eto zasto piratska verzija.

Anak1n
9.12.2005, 4:17
Ok sutra idem u prodavnicu i ima da kupim sve sto nema upustvo na srpskom jeziku ili ti specifikaciju a necu nista da platim pa da vidim dokle cu stici...ja mislim da ce me optuziti za kradju a ti?

Goran
9.12.2005, 4:37
Ok sutra idem u prodavnicu i ima da kupim sve sto nema upustvo na srpskom jeziku ili ti specifikaciju a necu nista da platim pa da vidim dokle cu stici...ja mislim da ce me optuziti za kradju a ti?

A zar ocekujes da kinezi (koje si gore pomenuo) sednu i uce srpski da bi koristili program na sprskom i da jos plate za to? Ne brate, nece ga ni koristiti (ili ce koristiti crekovanu verziju), a jos manje ce uci u prodavnicu, uzeti i izaci iz prodavnice bez placanja pa da budu optuzeni za kradju.

Anak1n
9.12.2005, 5:34
Dobro imas svoje misljenje ja imam svoje ne slazemo se i jbg...ne vredi ici dalje... ;)

Do@ OldSchool
9.12.2005, 12:14
Zasto da kupujemo legalne software kad je net pun warez site-ova gde mogu da se nadju ti softwari za FREE a placeni su samo sto su ovi likovi sto drze warez forume crackovali te software i to ti isto dodje ka da si ga platio :) .

Elementarna Nepogoda
9.12.2005, 16:44
Ajde sada da vidi ko to koristi i koji nelegalan softver?

Molim vas detaljno: naziv nelegalnog softvera, vase ime i prezime, adresa stanovanja, opstina i mesto.

NenadN
9.12.2005, 16:54
Iz kog razloga bih ja sada recimo kupio WinXP koji je sada receno dzabe 80evra i kusur kada nekoliko meseci izlazi Longhorn (vista)koji ce da kosta oko 5000evra koliko je kostao XP, a koji cu na ulici da kupim recimo za 20din (uzecu ga od ortaka koji ga je platio citavih 100 dinara) i narezacu ga.

Chivan
9.12.2005, 21:21
E bas me zanima koji obican korisnik ce platiti cirka 3500 dolara, ili koliko vec, za 3ds max 8.

3DS Max 8 nije namenjen običnim korisnicima, pa ga običan korisnik neće platiti 3500 dolara. Platiće ga onaj korisnik koji zarađuje koristeći ga i koji zaradi 3500 hiljade dolara na jednom poslu. To onda uopšte nije visoka cena.

Licno, ne koristim i nemam nameru da koristim nijedan legalan software, i ne vidim razlog zasto bih placao za legalan software.

Ja isto tako lično ne vidim razlog zašto bi ti trebalo da budeš plaćen za svoj posao (koji radiš ili koji ćeš da radiš).

Legalan software bi trebao da bude kompletno preveden na srpski, sa obezbedjenom tehnickom podrskom na srpskom (24/7), najdalje u BG, a za koji software to postoji. Kad i help kompletno prevedu na srpski, mozda bih i razmislio, a dotle, sve dok mi inspekcija ne udje u kucu i zatrazi da za kucni kompjuter imam legalan windows i ostalo, ne placam nista.

Slažem se. A čim ga prevedu, ti ćeš biti prvi koji će instalirati sprsku verziju. Ili ćeš nastaviti da koristiš verziju na engleskom koju koristiš i sada, i samo nepotrebno praviš dramu sada?

Ne znam kakav je stav drugih korisnika racunara po ovom pitanju, ali mislim da je za sada svako placanje software-a za koriscenje na kucnom kompjuteru (koji inspekcija nece skoro proveravati, bar ne verujem) bacanje para.

Da se razumemo, inspekcija ti nikad neće ući u kuću i proveravati ti kompjuter, niti to igde u svetu rade. Međutim, stav da neko radi i zarađuje koristeći ilegalan softver ne mogu da razumem. U kući koristi šta ti volja, ali nemoj biti baš izričit da je glupo platiti taj softver. Taj softver je neko razvio, neko je učio škole, sedeo i programirao da bi zaradio za svoj život. To bi trebalo da poštuješ. Ako planiraš da nabaviš mobilni ili automobil, sigurno si planirao da ga kupiš. Ne znam zašto ti ta ideja nije toliko odvratna?

Goran
9.12.2005, 22:11
Ocigledno nisi pazljivo citao moje postove, vec samo povrsno, ali nemam nameru da citiram sam sebe da bi ti procitao pazljivije.

NenadN
9.12.2005, 22:20
A sta ce biti kad bude izasao 3dmax 9. Jos jedan paket koji kosta skupo a to je Adobe Photoshop CS2. I sta se desava da ja recimo kupim original CS1 a sutra dan dodje lik i kaze ocu ovo da bude obradjeno u cs2 pa ja treba da kupujem svaku verziju svake godine. Pa to se ni Bill Gejtsu ne isplati. Ista stvar i sa WinXP jer pise negde ovo je nelegalna verzija ajde neka mi neko kaze razliku izmedju legalne i nelegalne verzije. A ja cu da vam kazem razliku, razlika je u serijskom broju. I recimo sta cu dobiti to sto cu sada kupiti WinXP legalan koji je 80 evra kada ce posle 2 i kusur meseca traziti da imas Vistu koja nece biti ispod 2000 evra

Sasa
9.12.2005, 23:10
Legalan software bi trebao da bude kompletno preveden na srpski, sa obezbedjenom tehnickom podrskom na srpskom ....

To sto nije na srpskom te sprecava da ga kupis, ali ne i da ga koristis ilegalno?
Pateticno opravdanje koje mozes da proguras samo sebi licno.

Inace, slobodno ga koristi za zezanje, ali nemoj se usuditi da bilo koji rad posaljes na neki konkurs, provalice te bez problema jer Autodesk i Discreet imaju resenje za ovo. Dobices etiketu za ceo zivot i cao tvojoj uspesnoj karijeri arhitekte/modelara.

Night Hawk
9.12.2005, 23:16
Nas Srbe <krase> i piraterija i alcohol . Jos se pojavio program pod imenom Alcohol 120% preko koga se igraju piratske igre . Nema nam druge , osudjeni smo da koristimo alcohol , cak smo prosto naterani :D :D :D

Marko_L
9.12.2005, 23:24
Jos jedan paket koji kosta skupo a to je Adobe Photoshop CS2. I sta se desava da ja recimo kupim original CS1 a sutra dan dodje lik i kaze ocu ovo da bude obradjeno u cs2 pa ja treba da kupujem svaku verziju svake godine. Pa to se ni Bill Gejtsu ne isplati.
Druže, hajde da ne pričamo napamet, nego da se prvo informišemo, pre nego što nešto napišemo. Recimo, to što si napisao uopšte nije tačno, jer ako već poseduješ CS1, ne moraš da platiš punu cenu za CS2, već imaš pravo na upgrade koji košta nekoliko puta manje. Evo šta piše na Adobe-ovom sajtu
Adobe Photoshop CS2 is available for an estimated street price of US$599 and licensed users of any previous version of Photoshop can upgrade for US$149.
http://www.adobe.com/aboutadobe/pressroom/pressreleases/200504/042705Photoshop.html
A to što se tiče klijenta, mislim, to je smešno. Poznajem mnogo IT profesionalaca iz svih oblasti (grafika, dizajn, programiranje...) i još nikome nije došao "lik" (mada je malo ružno klijente nazivati "likovima") i tražio da se posao uradi u određenom programu, već klijenti obično traže konkretnu stvar, recimo "Hoću logo sa tim i tim slovima i kombinaciju te i te boje", a da li ćeš ti to da radiš u Photoshopu CS1 ili CS2 ili najobičnijem MS Paint-u nikoga nije briga. Klijenta zanima krajnji rezultat i kako to izgleda kada ti to njemu isporučiš u traženom formatu.Moje iskustvo je isto.Znači još se nije desilo da neko traži da mu program radim u isključivo u Delphi-u, VB-u, Cpp-u...već traže takav i takav program koji radi to i to, i koji može da se pokrene na toj i toj mašini, i na toj i toj platformi.

mmilos085
10.12.2005, 1:33
Marko totalno si upravu, ali ono sto ja zelim da napomenem, je cinjenica da ce uvek biti crackera,tj. ljudi koji ne mogu da budu u timu koji pravi original jer nisu dovoljno dobiri, pa ce svoje znanje da zloupotrebe!
Mozda gresim i sada ocekujem barem x ljudu koji ce mi na to ukazati, ali ja tako mislim...

3dM@niak
10.12.2005, 1:58
Za ovo dobijash poencic od mene :D
Extra ideja... ne verujem da je tacno, jer da nisu dobri, ne bi mogli da crackuju 3dsmax sa 100000 linija zashtite... ali, stav je ok: uvek ce biti crackera.
Shto nije opravdanje za pirateriju. Ako ucish max, ok je da kupish pirata. Ako pravish modele i time ZARADJUJSEH: kupi original, ili ti ja licno zelim da te uhvate i zabrane ti da se priblizish kompu u narednih 100 godina. Jer, ako ti pravish neka sran)ca, i ucish Max, oni od toga i nemaju shtete, nego koristi. Ali da KRADJOM njihovog programa zaradjujesh, to je ako nishta drugo odvratno i nemoralno, i treba kupiti original, ako nishta drugo, kao respect onima koji su takav monstruozni program razvijali godinama...

Osvestite se vec jednom: developeri nisu humanitarci, pa da razvijaju software da bi pomogli braci srbima....

Platforma za rad mora biti legalna. Tacka. (ovaj se post ne odnosi ni na koga posebno, vec na sve one koji pirate koriste)

mmilos085
10.12.2005, 2:44
...Hej pa reci to firmama i fakultetima u ovoj zemlji...pola njih ne zna sta je to legalan softver...uzmimo samo za primer kompjutere na cuvenim salterima jedne banke ili poste...ima ih minimum 5 u svakoj pa registracija...

Ja bih naterao ljude koji koriste piratski softver kako bi dosli do profita, da kupe svim tim ljudima original :)...

E sada kada su u pitanju fakulteti i vise skole...kako ti da okomentarishes???
Oni povredjuju licenciranje OS[i ne samo toga] a koriste u edukatine svrhe, a tebi uzimaju novac...sta je to pranje novca?

Marko_L
10.12.2005, 3:14
Marko totalno si upravu, ali ono sto ja zelim da napomenem, je cinjenica da ce uvek biti crackera,tj. ljudi koji ne mogu da budu u timu koji pravi original jer nisu dovoljno dobiri, pa ce svoje znanje da zloupotrebe!
Mozda gresim i sada ocekujem barem x ljudu koji ce mi na to ukazati, ali ja tako mislim...
Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da će crackeri nestati, tj. da ih jednom neće biti.Dok god bude komercijalnog softvera, biće i "obijača" istog.E sad da su to baš ljudi koji nemaju znanja, to nije tačno...to su uglavnom dokoni ljudi koji nikada nisu napravili nešto svoje, pa ne znaju ni da cene tuđ rad.Pravi hakeri razbijaju softver za svoju dušu i ne dele crackove po netu.
No, ako neko nije shvatio, ja samo hoću da kažem koliko su sva pomenuta opravdanja nekako bledunjava i neubedljiva, nikako da sad svi odjednom treba da postani fini i kulturni i obavezno kupuju isključivo original softver.Naprotiv, hoćeš da se naučiš da radiš, uzmi pirata pa se uči, koga briga za to, hoćeš da se igraš u svojoj kući, kupi pirata pa se igraj...ali nemoj to da opravdavaš raznim nebulozama...A ako hoćeš sa nečim da radiš, e pa onda bi bilo fer da platiš to čime zarađuješ.Eto toliko...

SuperG
10.12.2005, 11:57
Imam legalan samo Kaspersky Anti-Virus Personal Pro 4.5.0.94
Da smo neka razvijenija zemlja bio i legalan software rasprostranjen kod nas

I taj Kaspersky si dobio od Jugodate! :D :D :D

Electric
11.12.2005, 14:15
A neka mi iko kaze da ima potrebu da bas koristi ilegalan sw? Sve kompletno moze da vam bude legalno na kompu a da ne date ni cent. I da li vam je sva ta gomila programa koju obicno imate istalirane zaista potrebna ? Koliko od tih programa zaista koristite ili vam sluze "tek da se nadju". To sto ovde ne postoji elementarna svest o postovanju autorskih prava je druga prica. Koristiti
sw na taj nacin je jednako svercovanju u prevozu. Ako si vest - mozes da se svercujes non-stop, ali to nikako nece da znaci da ces udobno da se vozis.

Monk Psycho
12.12.2005, 5:04
Ovo sto sadapisem je upuceno Marku L (nemoj se uvrediti ako kazem nesto lose nisam procitao sve postove stigao sam do 7 strane u 04:15 AM)
Slazem se s tobom da treba imati legalan softver, isto tako se slazem da sebe upropascavamo piratskim verzijama istog.
A sto se tice tvoje ideologije, tu se ne slazem.
Posto sam priznajes da koristis piratski softver, pitacu te samo zasto to radis kada si imao '91 legalan dos?
I rekao si da imas prijatelje preko, zasto ti oni nisu nabavili to sto imas piratsko?!?!?!
Nastavicu u sledecem postu

Marko_L
12.12.2005, 14:43
Posto sam priznajes da koristis piratski softver, pitacu te samo zasto to radis kada si imao '91 legalan dos?
Ne razumem sta hoces da kazes ? Lepo sam rekao da imam nesto piratske muzike u mp3 formatu.Za to imam tri razloga, prvi je taj sto je gotovo nemoguce naci original diskove na kojima je muzika koju obicno slusam. a drugi taj sto mi je mnogo jednostavnije i zauzima mi manje prostora da muziku drzim na desetak diskova, nego da imam 200 i kusur originalnih diskova sa kojih cu slusati po 2-3 pesme.Treci je taj sto mi je mnogo lakse da preko p2p poskidam pesme koje mi trebaju, nego da predjem pola grada da bih ih nasao.To naravno nisu opravdanja, nego razlozi.Ono malo filmova sto imam sam isto tako tutnuo na hard zato sto nemam vremena da idem do bioskopa, niti da trazim original DVD-e po gradu, nego tako neki ortak nabavi film, ja ga iskopiram i tako stoji dok ga ne pogledam, i onda ga obrisem.Sto se tice softvera, ono sto sam morao (za sta nije bilo alternative) sam nabavio legalno, a za sve ostalo koristim besplatne alternative.Vec sam nabrajao ranije u ovoj temi tacno sta koristim, pa ako te interesuje citaj.

Marko_L
12.12.2005, 14:55
A to sto pominjes 91' godinu, zaista ne vidim svrhu.kao prvo 91' i uopste sredinom 90-tih godina smo imali jednu paradoksalnu situaciju u zemlji.Naime, bili smo pod sankcijama, tako da je svaka trgovina, uvoz robe, bilo kakva finansijska transakcija izmedju nas i neke druge zemlje bila zabranjena, a u isto vreme u nasem zakonu nije postojao deo koji se bavi kompjuterskim kriminalom, niti autorskim pravima kada je softver u pitanju, tako da po nasem zakonu piratski softver tada nije bio zabranjen.U prevodu to znaci da si u to vreme kojim slucajem kupio ili uvezao original, ti bi ucinio krivicno delo, dok kopiranjem i koriscenjem piratskog softvera ne bi.Dakle, ko god je tada koristio piratski softver, nije cinio nista ilegalno :) Tek negde 2002. godine softverska piraterija postaje ilegalna i kod nas, i to je jasno definisano u zakonu.Nema tu neke preterane mudrosti.
Uostalom, ja nikad nisam rekao da imam nesto protiv ljudi koji koriste piratski softver u kuci, vec imam protiv ljudi koji tako otvoreno lazu ili koriste neke glupe izgovore ("Nema se para", "Oni su nas bombardovali", "Necu da placam amerima"...).Valjda se lepo kaze koristim zato sto mogu da ga nabavim.Inace ja jos uvek cekam odgovor na pitanje koje sam vise puta postavio na ovoj temi, a to je, ako je vec takva situacija da se nema para za original igru, otkud ti onda 500-600 evra za kompjuter.

Marko_L
12.12.2005, 15:04
Elem, samo ukratko da objasnim zasto pomenuta opravdanja smatram glupim.
Prvo opravdanje "Nema se para" je potpuno bezveze.Kao prvo otkud ti pare za kompjuter koji kosta nekoliko puta vise nego taj softver.Ajde da kazemo da se skrpilo nekih 500 evrica.Pa kako onda ne moze da se skrpi 10-15$ da se kupi original igra.Ne mora bas da se igra najnoviji hit koji kosta 50$ (uostalom za taj najnoviji hit ti treba masina koja kosta preko 700 evra, pa ajd sad objasni to :))
Drugo opravdanje "Oni su nas bombardovali" je glupo zato sto nas nisu bombardovali proizvodjaci softvera, vec NATO, na celu sa vladom SAD.Ne verujem da je bilo ko iz Microsoft-a, Adobe-a, ili bilo koje druge softverske kompanije slao avione ili upravljao njima.
Trece opravdanje "Necu da placam amerima, niti zlim korporacijama..." je isto tako glupo, jer uopste nije bitno kome se placa ako placas uslugu ili kupujes prozizvod koji ti treba.Uostalom, kako onda mozes da ocekujes da sutra neko tebi plati za bilo sta sto uradis.Recimo, otvoris prodavnicu, a ja uletim i pokupim sta mi treba, strpam u dzepove i izadjem napolje.Kako bi se ti osecao ?
Jedino cenim ljude koji kazu, "Uzeo sam brate mili taj i taj softver da naucim da radim u njemu" ili ove koji kazu, "Hebi ga, igra mi se ta i ta igra, i jednostavno ne zelim da je propustim, a mogu jednostavno da je nabavim od lokalnog dilera za male pare.".Znaci otvoreno kazes, eto imam gde da nabavim, a ne da nudis neka opravdanja u koja ni sam ne verujes.

Reloader
12.12.2005, 15:38
A to sto pominjes 91' godinu, zaista ne vidim svrhu.kao prvo 91' i uopste sredinom 90-tih godina smo imali jednu paradoksalnu situaciju u zemlji.Naime, bili smo pod sankcijama, tako da je svaka trgovina, uvoz robe, bilo kakva finansijska transakcija izmedju nas i neke druge zemlje bila zabranjena, a u isto vreme u nasem zakonu nije postojao deo koji se bavi kompjuterskim kriminalom, niti autorskim pravima kada je softver u pitanju, tako da po nasem zakonu piratski softver tada nije bio zabranjen.U prevodu to znaci da si u to vreme kojim slucajem kupio ili uvezao original, ti bi ucinio krivicno delo, dok kopiranjem i koriscenjem piratskog softvera ne bi.Dakle, ko god je tada koristio piratski softver, nije cinio nista ilegalno :) Tek negde 2002. godine softverska piraterija postaje ilegalna i kod nas, i to je jasno definisano u zakonu.Nema tu neke preterane mudrosti.

Znaci hoces da kazes da ko je krao do '91 nema veze, to necemo da gledamo kao kradju a ko krade sad njega cemo da osudimo?

Drugo opravdanje "Oni su nas bombardovali" je glupo zato sto nas nisu bombardovali proizvodjaci softvera, vec NATO, na celu sa vladom SAD.Ne verujem da je bilo ko iz Microsoft-a, Adobe-a, ili bilo koje druge softverske kompanije slao avione ili upravljao njima.

AHA - A to sto je softvare za navodjenje aviona bi Microsoftov, to nista! :D :D

srcko
12.12.2005, 16:13
@ Marko L
* Evo ja sam zavrsio IV razred i mama i tata su mi kupili kompjuter zato sto sam bio odlican djak. Kada smo kupovali kompjuter neki pokvareni cika nam je ponudio sve najbolje ali posto sam ja ipak jedinac, a i moji roditelji i ja se nerazumemo bas najoblje u kompjutere ipak je tata pristao da mi kupi taj kompjuter. Inace tata mi radi kao cuvar a mama radi na traficii i sada smo se bas stisli zbog kredita koji su moji roditeji uzeli. Sada imam problem sto mi je tata rekao: sine originali su skupi tako da ako budes bio odlican i u V razredu kupicu ti igricu koju ces moci da igras narednih godinu dana (jelte do VI razreda pa opet u krug).

Stavi prst na celo i zapitaj se koliko je ovakvih prica u SRBIJI !?

* Koliko bih po tvojoj preporuci smeo da drzim mp3 pesama, softera i igara na hardu ili diskovima (naravno piratskih) a da po tebi to bude ok, znas ja imam PUNO drugarica i potencijalnih devojaka pa brate i ja zelim da budem neko i nesto u drustvu.

Zasto pravis razliku izmedju onoga sto je ukrao 2 jabuke da ne bi bio gladan i onog sto je ukrao kilogram da bi eto tako probao i bacio ili cak i zaradjivao na tim jabukama. Obojica su lopovi.

* Ajde da uprostimo stvari: 1. Piraterija je zlo i niko nesme da se njome bavi ili 2. cuti i gledaj svoja posla. Korsitim piratski softver i nestidim se toga. Nemam nameru da zagovar nikoga dali da koristi ili ne piratski softver, ali imam svoj stav koji je kristalno jasan. Ono sto mi je zasmetalo kod tovjih postova je to sto ocigledno ni ti sam nemas izgradjen stav povodom piraterije i da su neki tvoji komentari veoma suprotni.

Marko_L
12.12.2005, 16:37
Znaci hoces da kazes da ko je krao do '91 nema veze, to necemo da gledamo kao kradju a ko krade sad njega cemo da osudimo?
Hocu da kazem da tada, po nasem zakonu, to i nije bila kradja i da je tada vece krivicno delo bilo kupiti original, nego iskopirati isti.U stvari ovo drugo nije ni bilo krivicno delo.
Stavi prst na celo i zapitaj se koliko je ovakvih prica u SRBIJI !?
Srbija je zaista cudna zemlja.Znaci, ima se da se stisne za racunar od 500-600 evra, ima se da se stisne za dobar mob od 200-300 evra, ali kad treba da se da 15-20$ za igru, onda je "E znas li ti kako se tesko zivi u Srbiji ?".
Koliko bih po tvojoj preporuci smeo da drzim mp3 pesama, softera i igara na hardu ili diskovima (naravno piratskih) a da po tebi to bude ok,
Sto se mene tice drzi koliko hoces, a da bude ok, ne moze ni ako imas samo jednu.
Zasto pravis razliku izmedju onoga sto je ukrao 2 jabuke da ne bi bio gladan i onog sto je ukrao kilogram da bi eto tako probao i bacio ili cak i zaradjivao na tim jabukama. Obojica su lopovi.
Po zakonu jesu, medjutim realno nisu i niko nece da ih gleda isto.Ovaj prvi je to uradio iz nuzde, a ovaj drugi iz obesti.Svako normalan ce primetiti razliku.A ti primeti da igranje najnovije AAA igre od 50$ nikako ne moze biti nuzda.
Ono sto mi je zasmetalo kod tovjih postova je to sto ocigledno ni ti sam nemas izgradjen stav povodom piraterije i da su neki tvoji komentari veoma suprotni.
Citiraj prijatelju, citiraj, samo nemoj da izvlacis iz konteksta, nego daj kompletne recenice.Ja nisam primetio da se moji komentari negde sukobljavaju.

Reloader
12.12.2005, 16:42
Hocu da kazem da tada, po nasem zakonu, to i nije bila kradja i da je tada vece krivicno delo bilo kupiti original, nego iskopirati isti.U stvari ovo drugo nije ni bilo krivicno delo.

Znaci da hoces da kazes da sad recimo ubistvo postane legalno, uzeo bi pistolj i krenuo da ubijas bez trunke grize savesti?

Marko_L
12.12.2005, 16:54
Hoces li ti prestati da mi stavljas u usta nesto sto nisam rekao.Ako vec pominjes ubistvo, recimo, pecinski covek je bez problema ubijao druge pecinske ljude, i verovatno nije osecao grizu savesti.Medjutim civilizacijski tokovi su doveli do toga da to postane ilegalno, i naravno veoma kaznjivo...Slicno je i sa piraterijom kod nas, iako smatram da je neukusno porediti ubistvo sa bilo cim drugim, pogotovo piraterijom.

srcko
12.12.2005, 17:06
Zagovaras glasno i jasno da ljudi treba da kupuju originale, da ce to koristiti i nama i nasoj drzavi i naravno onima koji su je napravili, a ti prvi to neprimenjujes. Gde se nalazi ta granica izmedju dobre i lose piraterije? Da li uopste postoji ?
Muzicar koji je snimio album ili pesmu je nameravao da zaradi tako sto ce ta njegova pesma zabavljati druge, da ce drugi nesto smuvati uz nju, itd i da ce naravno za nju platiti. Proizvodjac softvera je takodje nameravao da zaradi tako sto ces mu ti platiti za original bez obizra dali ga ti koristio u komercijalne svrhe, samo vezbao ili ti taj isti stajao na hardu ili cak na polici doveka. Zasto onda opravdavas one koji samo uce na tudjem parcetu plastike a osudjujes one koji na toj istoj plastici zaradjuju. To me buni kod tebe nemas jasan stav. Naravno to si pitanje malopre odbio da komentarises. Iznesi svoj jasan stav ali da ima logike to sto pricas.

Nema ljutis razgovaramo kao normalni, odrasli ljudi (ipak je ovo demokratija) ciji se stavovi mimoilaze. Niti ja imam nameru da tebe ubedim u ono sto ja verujem niti zelim da napustim svoje stavove zbog nekoga koji nemoze cvrsto da me razuveri u ono sto verujem.

Reloader
12.12.2005, 17:28
Hoces li ti prestati da mi stavljas u usta nesto sto nisam rekao.Ako vec pominjes ubistvo, recimo, pecinski covek je bez problema ubijao druge pecinske ljude, i verovatno nije osecao grizu savesti.Medjutim civilizacijski tokovi su doveli do toga da to postane ilegalno, i naravno veoma kaznjivo...Slicno je i sa piraterijom kod nas, iako smatram da je neukusno porediti ubistvo sa bilo cim drugim, pogotovo piraterijom.

A hoces li ti poceti sa definisanjem svog stava?

Prvo govoris da nemas nista "zakonski" protiv piraterije (i sam imas nesto pirata) nego principijelno/moralno (ako zaradjujes - kupi program) pa onda kazes
Dakle, ko god je tada koristio piratski softver, nije cinio nista ilegalno

A sad cini - sto znaci - dok se ne donese zakon kradite do sutra iako stetite developerima e sad kad je donet zakon sad cemo da budemo moralisti?

Marko_L
12.12.2005, 17:44
Zagovaras glasno i jasno da ljudi treba da kupuju originale, da ce to koristiti i nama i nasoj drzavi i naravno onima koji su je napravili, a ti prvi to neprimenjujes.
Kako ne primenjujem ? Jesi li ti procitao moje prethodne postove ? U par navrata sam tacno nabrojao ono sto koristim.Nesto sam morao da kupim, nesto sam dobio na poklon, a za sve ostalo koristim besplatne alternative.
Gde se nalazi ta granica izmedju dobre i lose piraterije? Da li uopste postoji ?
Ne postoji, postoji samo piraterija koja nanosi vise stete i ona koja nanosi manje.Recimo, neko ko je nabavio pirata za ucenje ce naneti manje stete, nego neko ko taj softver preprodaje.
Muzicar koji je snimio album ili pesmu je nameravao da zaradi tako sto ce ta njegova pesma zabavljati druge, da ce drugi nesto smuvati uz nju, itd i da ce naravno za nju platiti. Proizvodjac softvera je takodje nameravao da zaradi tako sto ces mu ti platiti za original bez obizra dali ga ti koristio u komercijalne svrhe, samo vezbao ili ti taj isti stajao na hardu ili cak na polici doveka.
S tom razlikom sto ce muzicar da odradi par koncerata i lepo zaradi (neki muzicari upravo zbog toga potajno podrzavaju piratovanje njihove muzike kako bi ih sto vise ljudi culo), a onaj ko je pisao softver moze da se 'uvati za usi i da igra, jer njemu je jedini prihod upravo od prodaje tog softvera.

Marko_L
12.12.2005, 17:57
Zasto onda opravdavas one koji samo uce na tudjem parcetu plastike a osudjujes one koji na toj istoj plastici zaradjuju. To me buni kod tebe nemas jasan stav. Naravno to si pitanje malopre odbio da komentarises. Iznesi svoj jasan stav ali da ima logike to sto pricas.
Ja ne opravdavam nikoga.Samo kazem da oni koji uce na piratskom softveru nanose manje stete, nego li ovi sto isti preprodaju ili koriste za zaradu.Takodje me nerviraju ljudi koji dodju i kazu "Ej, pa ja imam softvera u vrednosti od par hiljada dolara, odakle mi pare da sve to kupim ?". Pa sta da mu kazem ? Sta ce bre njemu sav taj softver.To je cisto izivljavanje.Zato i kazem da mogu da razumem nekoga ko hoce da se bavi web dizajnom, pa nabavi piratsku Macromediu, cuti i uci, ali ne i nekog ko instalira 3D Max, AutoCad, Photoshop, Vusial Studio...pa sta ce njemu sve to ? Da nece mozda da bude i dizajner i programer i arhitekta u isto vreme ? Ne znam koliko puta to treba da ponovim.Pa tako je u celom svetu zaboga.I tamo po kucama ima piraterije koliko hoces, ali da vidis nekog da valja diskove na ulici, nema sanse, a pogotovo nema sanse da vidis u nekoj firmi nesto piratsko od softvera, kao ni kod onih koji se ozbiljno bave nekom IT oblasti i zaradjuju na tome.Ne znam sta tu ima nejasno ili kontradiktorno.
Nema ljutis razgovaramo kao normalni, odrasli ljudi (ipak je ovo demokratija) ciji se stavovi mimoilaze.
Naravno da nema ljutnje.Eh kad bih se ja ljutio zbog takvih stvari :)

Marko_L
12.12.2005, 18:06
A hoces li ti poceti sa definisanjem svog stava?

Prvo govoris da nemas nista "zakonski" protiv piraterije (i sam imas nesto pirata) nego principijelno/moralno (ako zaradjujes - kupi program) pa onda kazes
Ama sta tebe toliko zbunjuje ? I kad sam ja rekao da nemam nista "zakonski" protiv piraterije ? Rekao sam ono sto sam rekao, a to je da tada (pricamo o devedesetim) :
1. Nije postojao zakon koji bi branio kopiranje softvera
2. Nije mogao legalno da se uveze originalni softver
3. Nije bilo legalno da se kupi softver u inostranstvu i unese u zemlju (ili u prevodu to bi se smatralo za svercovanje)
4. Nisi mogao da dobijes licencu za koriscenje programa, jer bi tada firma koja ti istu prodala krivicno odgovarala zbog krsenja sankcija.
Koji tacno deo ti nije jasan ?
A sad cini - sto znaci - dok se ne donese zakon kradite do sutra iako stetite developerima e sad kad je donet zakon sad cemo da budemo moralisti?
Pa ne radi se o moralu, nego o zakonu.Upravo je fora u onome sto sam naveo.Danas su druga vremena.Ja ne koristim legalan softver zato sto se gadim pirata ili zato sto sam neki moralista, ili zato sto hocu da bacam pare, vec zato sto je tako po zakonu, i zato sto ocekujem da se sutra meni plati za nesto sto uradim.

voodoo_
12.12.2005, 19:02
S tom razlikom sto ce muzicar da odradi par koncerata i lepo zaradi (neki muzicari upravo zbog toga potajno podrzavaju piratovanje njihove muzike kako bi ih sto vise ljudi culo), a onaj ko je pisao softver moze da se 'uvati za usi i da igra, jer njemu je jedini prihod upravo od prodaje tog softvera.
Ovo je tačno. U principu, tako i treba da bude, jer od albuma mogu da žive samo najkomercijalnije MTV zvezde čije albume kupuju bogati adolescenti... ovi ostali mogu jedino da se nadaju da će se što više pročuti, jer nema teorije da im dođe više od 50 ljudi na koncert ako bi svi kupovali originale, jer apsolutno nema šanse da svako ko se interesuje za muziku pokupuje te desetine albuma koje se pojave svakog meseca...
Mada u principu i treba da se nadaju da ih što više ljudi čuje na bilo koji način, jer muzika je umetnost, a ako su u nju ušli iz čistog profita, onda bolje da su u'vatili da rade nešto konstruktivno...

PS. Nemoj vi lažni moralisti tu da mi serendate i izvrćete reči, ja sam ono što se kaže "chaotic good" (ko je igrao Dungeons & Dragons rolplejeve), za razliku od raznih "lawfull good" ljudi koji bi mirno gledali i ubistvo samo ako je po zakonu... i da, smatram da nije isto ako neko dekne dve jabuke da jede ili džak da prodaje...

SasaCa
12.12.2005, 19:17
@Marko_L
Stvarno ne znam koja to igrica po tebi kosta(original 15-20 dolara?
JEdino ako su to igre iz 2000 godine.Ljudi shvatite u ovoj drzavi ce uvek biti piraterije i pirata cak iako nam standard poraste(teska posla).

Reloader
12.12.2005, 21:26
kad sam ja rekao da nemam nista "zakonski" protiv piraterije ? ne radi se o moralu, nego o zakonu.Upravo je fora u onome sto sam naveo.Danas su druga vremena.Ja ne koristim legalan softver zato sto se gadim pirata ili zato sto sam neki moralista, ili zato sto hocu da bacam pare, vec zato sto je tako po zakonu, i zato sto ocekujem da se sutra meni plati za nesto sto uradim.

Pa kako onda mozes da "podrzavas" i opravdavas ljude koji poseduju piratski softver, pa makar i za ucenje??? Zakon je zakon...

SasaCa
12.12.2005, 22:28
Pa kako onda mozes da "podrzavas" i opravdavas ljude koji poseduju piratski softver, pa makar i za ucenje??? Zakon je zakon...

A izvini sta da radim sa platom od 12 000 dinara?Da kupujem original softvare od 400 ili 500 dolara?Nikad!!!!!!!!!!!!

Sve sto moze da se nadje za dz ja cu da iskoristim a toga je i previse.Nikad niko nece moci da me ubedi da na ovom forumu postoji i jedan clan,tu spadaju i moderatori i administratori, koji su svaki program koji imaju na kompu ili igru platili.Tako nesto ne postoji u celoj Srbiji.

Reloader
12.12.2005, 22:30
A izvini sta da radim sa platom od 12 000 dinara?Da kupujem original softvare od 400 ili 500 dolara?Nikad!!!!!!!!!!!!

Sve sto moze da se nadje za dz ja cu da iskoristim a toga je i previse.Nikad niko nece moci da me ubedi da na ovom forumu postoji i jedan clan,tu spadaju i moderatori i administratori, koji su svaki program koji imaju na kompu ili igru platili.Tako nesto ne postoji u celoj Srbiji.

Iz kog crtaca si ti izaso?

Darko Brodski
14.12.2005, 0:49
Sve je ovo super!! Ja kazem ko ima para neka kupi original tj ako bas voli tu igru za koju izdvaja 3 do 4 hiljade din, a ko nema para i ko je okoreli igrac svih zanrova neka izvoli kod pirata! dok jos moze a posle cemo se snaci!
Nego izgleda da jos malo i moracemo da postanemo hakeri da bismo neke igre pokrenuli, evo na primer ja imam X3 da bi je startovao koristim cetiri programa
D-tool, sfdrvrem, sfcure,sf nightmare, naravno razlicitim i neophodnim redosledom naravno moram i da svoj dvd rom i rezac iskljucim sa mastera na slave da bi mogao ista da pocinim tako znaci da nam se lose pise...evo jos nisam startovao splinter cell 3 ako neko ima uputstvo neka prosledi

brodski@neobee.net

Marko_L
14.12.2005, 12:11
@Marko_L
Stvarno ne znam koja to igrica po tebi kosta(original 15-20 dolara?
JEdino ako su to igre iz 2000 godine.
Pa ne košta nešto po meni ili po tebi, već košta onoliko koliko je izdavač odlučio da košta. Evo, primera radi, jednog sajta koji se bavi prodajom video igara:
http://www.ebgames.com/ebx/categories/products/deptpage.asp?web_dept=pc+games&web_sub_dept=Shooters&prices=1999&intpageno=2&nooftens=1
http://www.ebgames.com/ebx/categories/products/deptpage.asp?web_dept=pc+games&web_sub_dept=RPG&prices=1999
http://www.ebgames.com/ebx/categories/products/deptpage.asp?web_dept=pc+games&web_sub_dept=Sports&prices=1999
http://www.ebgames.com/ebx/categories/products/deptpage.asp?web_dept=pc+games&web_sub_dept=Strategy&prices=1999
Kao što vidimo ima dosta igara iz 2003. i 2004. (znači nisu iz 2000. kako ti kažeš) koje mogu da se kupe za manje od 20$, a među njima su i Doom 3, Halo, Winning Eleven 7, Splinter Cell, Call Of Duty, Warcraft III, Age Of Mythology...E ali prosečan Srbin je to izgustirao i pre nego što su izašle na tržište, jel tako ?
Znači izbora ima i za plići džep, ali je problem u tome što su ljudi navikli da mogu odmah za 100 dinara da nađu igru koja je juče izašla.

Marko_L
14.12.2005, 12:32
Pa kako onda mozes da "podrzavas" i opravdavas ljude koji poseduju piratski softver, pa makar i za ucenje??? Zakon je zakon...
Opet tebi nešto nije jasno ? :)
Elem, "podržavam", opravdavam i na neki način razumem ljude koji koriste pirate za učenje zato što će jednog dana taj isti čovek postati profesionalac u tom programu (pod profesionalac mislim na to da će zarađivati pomoću njega) i moraće da ga licencira, a i zato što mislim da je dobra stvar da se ljudi kompjuterski obrazuju i da dobijemo što više IT profesionalaca.Velika je razlika između takvog i nekog ko iz obesti nabavi sve piratsko što mu dođe pod ruku ili nekog ko uz pomoću piratskog softvera zarađuje, a nije platio onom ko mu je omogućio da zarađuje.
Što se tiče zakona, jeste, zakon je zakon, i u teoriji, obojica krše isti zakon, ali u praksi se pravi i treba da se pravi razlika i to iz više razloga.Da krenemo redom.Da bi se neko osudio zbog piraterije, potrebno je da se prvo sazna da neko koristi pirateriju, zatim da se nađu dokazi za to i/ili svedoci, a zatim i da se obavi potrebna procedura oko suđenja.E sad, zašto se tu pravi razlika ? Prvo, zato što je teže ustanoviti da koristi piratski softver neko ko ćuti i uči na njemu, nego za nekog ko sa tim zarađuje.Drugo, zato što je lakše izvaditi nalog za ovog drugog (ako je to firma, onda se nalog za proveru dobije odmah), nego za ovog prvog, gde treba prvo da postoji osnovana sumnja, a i neki dokaz, jer i ta rabota košta.Treće, suđenje i košta i zahteva obučene sudije i advokate za kompjuterski kriminal.Pošto manjka i sredstava i ljudstva, pre će se ganjati neko ko pravi štetu (pre svega firme i oni koji zarađuju dosta pomoću piratskog softvera), nego neko ko nije napravio neku štetu, tj. kućni korisnik.
Jel jasnije sad ?

Marko_L
14.12.2005, 12:42
A izvini sta da radim sa platom od 12 000 dinara?Da kupujem original softvare od 400 ili 500 dolara?Nikad!!!!!!!!!!!!
Pa šta ćeš da radiš, menjaj posao ako ti ne odgovara plata.Kakve veze ima prodavac softvera sa tim kolika je tvoja plata.Meni moja plata nije dovoljna ako hoću da vozim najnoviji model Ferarija, ali ne kukam zbog toga i ne pričam kako treba krasti automobile.Uostalom, šta će tebi softver od 400-500$ uopšte ? Radiš možda nešto s njim ?
Sve sto moze da se nadje za dz ja cu da iskoristim a toga je i previse.Nikad niko nece moci da me ubedi da na ovom forumu postoji i jedan clan,tu spadaju i moderatori i administratori, koji su svaki program koji imaju na kompu ili igru platili.Tako nesto ne postoji u celoj Srbiji.
A kakve sve to ima veze sa bilo čim ? Kao prvo, nemoj da se pozivaš na kolektivnu odgovornost, jer svako je jedinka za sebe, i svako će lično odgovarati ako bude uhvaćen.Mislim da argument tipa "Pa cela Srbija zajedno sa SK forumom koristi piratski softver" baš i ne prolazi na sudu, ako ne daj bože, do njega dođe.Znači svako odgovara za svoje postupke, razlika je samo u tome što su neki svesni svojih postupaka, a neki baš i nisu, i rade isto što i ti, pozivaju na kolektivnu odgovornost.Kao kad je On otišao u Hag, pa je bila ona propaganda tipa "To je suđenje svim građanima Srbije".Mislim, ne znam za ostale, ali niti sam se osećao kao da mi neko sudi, niti sam ja negde zatvoren.

Master Neo
14.12.2005, 12:42
Ja znam ljude koji su prodavali piratske diskove, i koji su vrlo lepo ziveli od toga, a kad kazem vrlo lepo onda mislim da su imali mesecne plate i po nekoliko hiljada evra...Ne, ne lazem, ali sta mu to vredi kada su svi oni pali, i svi cekaju sudjenje.Ok, dobice oni uslovnu ali brate ko ce da se nervira ko ce da jede sebi zivce...Ma batali!To je propast...E sad za koriscenje tog istog softvera je druga prica.To nije toliko strasno jer to je samo koriscenje.Neka proizvodjaci shvate i uzmu se u pamet da dok je nama plata 12-15 hiljada nikada necemo odvojiti 3000 za neki program ili igricu.Nikada!Zato neka smanje cene pa mogu da razmisljaju o profitiranju na nasem trzistu.Ovako ce uvek biti na gubitku!

Marko_L
14.12.2005, 13:32
Nego izgleda da jos malo i moracemo da postanemo hakeri da bismo neke igre pokrenuli, evo na primer ja imam X3 da bi je startovao koristim cetiri programa
D-tool, sfdrvrem, sfcure,sf nightmare, naravno razlicitim i neophodnim redosledom naravno moram i da svoj dvd rom i rezac iskljucim sa mastera na slave da bi mogao ista da pocinim tako znaci da nam se lose pise...evo jos nisam startovao splinter cell 3 ako neko ima uputstvo neka prosledi
Ma vidi ti to.Kako su bezobrazni ti proivođači igara.Stave zaštitu, a ne napišu lepo na poleđini diska kompletnu uputstvo za razbijanje iste.Stvarno ih ne razumem.
Pa u tome i jeste poenta i to je najbolji način borbe protiv piraterije, da se napravi što veća razlika između pirata i originala.Pa onda kada ti budeš znao da uz original dobijaš lepo pakovanje sa uputstvom, tehničku podršku kojoj možeš da se obratiš ukoliko ti igra ne radi i dobiješ rešenje, možeš da igraš online bez problema, ne treba ti nikakvo krekovanje i za*****cija, a sa piratom kada ti nešto ne radi, moraš da obilaziš forume, raspituješ se, izgubiš nekoliko dana na razbijanje zaštite i traženje patcheva za online igranje, pa još ako skineš loš patch, pa ajmo Jovo nanovo.Sve ovo možda neće sprečiti neke ljude da koriste pirate, jer neko hoće pirata pa makar godinu dana tražio crack za njega, ali imajući u vidu da nekim ljudima i najobičnije kopiranje cracka u potreban direktorijum pravi probleme, neki će verovatno početi da kupuju originale, a to je sasvim dovoljno da se piraterija smanji.

Reloader
14.12.2005, 17:32
Ok, dobice oni uslovnu ali brate ko ce da se nervira ko ce da jede sebi zivce...

Aha. :)
Dobice jednu "uslovnu" od 5 godina ali u celiji :)

Goran
14.12.2005, 17:37
Pa u tome i jeste poenta i to je najbolji način borbe protiv piraterije, da se napravi što veća razlika između pirata i originala.Pa onda kada ti budeš znao da uz original dobijaš lepo pakovanje sa uputstvom, tehničku podršku kojoj možeš da se obratiš ukoliko ti igra ne radi i dobiješ rešenje, možeš da igraš online bez problema, ne treba ti nikakvo krekovanje i za*****cija, a sa piratom kada ti nešto ne radi, moraš da obilaziš forume, raspituješ se, izgubiš nekoliko dana na razbijanje zaštite i traženje patcheva za online igranje, pa još ako skineš loš patch, pa ajmo Jovo nanovo.

Kada sam ja pomenuo u ovoj temi da ne kupujem software jer nema gore navedeno (uputstvo na sprskom, podrska kojoj mogu da se obratim itd.), neko je rekao da je to patetican razlog zbog koga necu da placam software.

Master Neo
14.12.2005, 17:51
Covece u ovom trenutku znam 6 likova koji su uhvaceni sa vise od 1000 diskova i to ne jednom vec nekoliko puta.Jedan je jednom imao 2000 diskova,a j jos jedan lik je uhvacen vise od 5 puta! Ne lazem! I svi su dobili uslovnu. SVI! Ako nesto znam onda znam o tome ko je i koliko osudjen za diskove.Inace citas li novine, vidis li da su nekog osudili skoro, naravno da ne. To oni samo na pocetku da malo zastrase a posle sve pustaju. Na zatvor osudjuju samo one koji rezu i proizvode pirateriju, i to samo ako ih uhvate u stanu sa vecom kolicinom diskova i racunarima i ostalim spravicama.

Reloader
14.12.2005, 17:57
Covece u ovom trenutku znam 6 likova koji su uhvaceni sa vise od 1000 diskova i to ne jednom vec nekoliko puta.Jedan je jednom imao 2000 diskova,a j jos jedan lik je uhvacen vise od 5 puta! Ne lazem! I svi su dobili uslovnu. SVI!

Jedna rec: VEZA

Ako nesto znam onda znam o tome ko je i koliko osudjen za diskove.

Pa naravno, ti si "shmeker" ;)

Inace citas li novine, vidis li da su nekog osudili skoro, naravno da ne.

Odgovor na pitanje 1 - da
Odgovor na pitanje 2 - takodje da. Sugestija je nepotrebna.

Sto je jos gore, cak i poznajem lika koji je osudjen na 5 godina (ali je bas bio razvio biznis :))

To oni samo na pocetku da malo zastrase a posle sve pustaju.

;)

Na zatvor osudjuju sako ih uhvate u stanu sa vecom kolicinom diskova

A sad vidi:

Covece u ovom trenutku znam 6 likova koji su uhvaceni sa vise od 1000 diskova i to ne jednom vec nekoliko puta.Jedan je jednom imao 2000 diskova,a j jos jedan lik je uhvacen vise od 5 puta!

Da li ikada primecujes neke nesuglasice u svojoj glavi? :rolleyes:

Master Neo
14.12.2005, 18:09
Da li ikada primecujes neke nesuglasice u svojoj glavi? :rolleyes: Ja ne shvatam koji je tvoj problem. KAD KAZEM VECA KOLICINA MISLIM NA PREKO 10 000 DISKOVA!!!Sve ostalo nije tako strasno cim nisu osudjeni na zatvor! Pa da osudjuju na zatvor mislis da bi pirata bilo na svakom cosku?!

Master Neo
14.12.2005, 18:15
Jos nesto Reloader. To sto sam kada sam rekao da su uhvaceni sa 2000 diskova uhvaceni su u prodaji a ne u stanu.I ne, nemaju svi veze! Mozda je jedan od njih petorice imao vezu.

zleetherius
14.12.2005, 19:51
mislim da je pisalo i u sk. ljudi koji su uhvaceni jednog vikenda kod skc-a (bila je racija) svima su zaplenili cd-ove i sl. ali niko, niko nije dobio zatvorsku kaznu. sta njih briga ko prodaje, njih samo zanima ko te cd-ove kopira. mnogi od njih su isli na informativni razgovor :D

Brains
14.12.2005, 20:14
Kada sam ja pomenuo u ovoj temi da ne kupujem software jer nema gore navedeno (uputstvo na sprskom, podrska kojoj mogu da se obratim itd.), neko je rekao da je to patetican razlog zbog koga necu da placam software.
Smem li da pitam? Da li si ikada koristio Plan-Plus ili BeoInfo? Da li bi kupio legalnu verziju ili bi kupio piratsku za dva tri puta manje? Ovo pitanje nije upuceno samo tebi Gorane, vec svima ovde. I onda se ljudi pitaju zasto nasi programeri ne ostaju u Srbiji nego traze posao napolju. :mad: Znas li ti kako bi trebalo programeri u ovoj zemlji da razmisljaju? A verovatno da i tako razmisljaju.
1. Da li mogu da zastitim dovoljno dobro svoj program?
2. Da li mogu da napravim program?
I sada mi samo jos recite da su pirati dobra stvar u drustvu... Pirati su samo nuzno zlo. Naglasicu ono NUZNO! Ne treba koristiti piratske stvari ako ima nacina da se koriste besplatne alternative, i NIKAKO ne treba podrzavati koriscenje piratskog softvera radi zarade. Ima toliko besplatnih oblasti kompjutera na kojima se moze zaraditi za zivot. Birajte: Java, PHP, HTML, SQL, GNU C++. Ko ne ume da radi u necemu sto je komplikovanije od klikni ovde, povezi sa ovim da bi dobio ono sto je hteo, neka plati $2000 ili neka se u'vati metle i cisti ulice da bi zaradio tih $2000.

Reloader
14.12.2005, 21:06
O vidim, postao si "Master" :o
Cestitam, cestitam...


Ja ne shvatam koji je tvoj problem.

Mozda logicko rasudjivanje? :rolleyes:

KAD KAZEM VECA KOLICINA MISLIM NA PREKO 10 000 DISKOVA!!!

Pa mozes ti da mislis i na 100 000, zna se sta znaci "veca kolicina".

Pa da osudjuju na zatvor mislis da bi pirata bilo na svakom cosku?!

Pa ja bas ne vidim da ih ima "na svakom cosku". Ima ih, ali ne toliko, i to rade samo oni koji imaju paprene veze...

Jos nesto Reloader. To sto sam kada sam rekao da su uhvaceni sa 2000 diskova uhvaceni su u prodaji a ne u stanu.

Pa to je jos gore ako su ih uhvatili na "delu" tj. kako prodaju. Mene mogu da uhvate za ku*ac sto drzim 2000 diskova kuci.

Mozda je jedan od njih petorice imao vezu.

Pa onda "pomogao" kolegama? :D

Brains
14.12.2005, 21:44
Eh, da... Neko je pitao da li ima ijedna skola koja ima legalan softver... Pa, ima VETS (Visa elektrotehnicka skola) Ima sve (ali bukvalno sve) legalno. To znaci oko 150 kompjutera za koje znam. Pa cak i Maya 5.5 na jedno 20-tak kompjutera ja legalna. Naravno sve verzije su za edukaciju ali nema veze... Bitno je da u ovoj zemlji postoji barem jedna skola koja ima legalan softver. A ako ima jedna, to znaci da mogu i druge.

Marko_L
14.12.2005, 21:57
Ne znam zasto je ljudima toliko bitno da znaju da li i koje skole (ili bilo koja drzavna ustanova) koristi piratski softver, jer kao sto vec rekoh kolektivna odgovornost je odavno izasla iz mode.Mislim da je bolje posvetiti se tome da ne koristis previse toga piratskog (sto kaze Brains, ako se bas ne mora) i truditi se da se drzi low profile (jer nece zauvek da ostane zatisje sto se tice kontrole legalnog softvera), jer ako ne daj boze, neko i dospe na sud, argument "Pa vidis bre da i skole koriste pirate" nece mnogo da pomogne.

Goran
14.12.2005, 23:55
SDa li si ikada koristio Plan-Plus ili BeoInfo? Da li bi kupio .

Nisam koristio, a za svakodnevni rad, pogotovo ako bih zaradjivao tim progamima, ukoliko bih za nocav dobio ono sto sam pomenuo da uz softver trazim (podrska), verovatno bih kupio (musterija je uvek u pravu, ili kupuje softvare onakav kakav je??? ). Znam znam, a sto koristis piratski ako nije takav softvare kakav ti treba, pa... ne grize me savest, za razliku od nekih sa grizom savesti ovde.

Marko_L
15.12.2005, 0:11
Joj bolan logike :), znaci, ukrades auto, i kazes "Ko ih je8e, da su ugradili klimu ja bih ga kupio" ? ili jos bolje "E, meni na kontrolnoj tabli pise FUEL, da pise GORIVO ja bih ga kupio" :)
Naravoucenije, proizvod je takav kakav je.Neki autori se potrude da ukljuce sto vise jezika, kako bi eventualno povecali prodaju u nekim sredinama, a neki ne jer su proracunali da im to nije isplativo i odlucili su da im je to gubljenje vremena i izbace verziju samo na engleskom, ti opet nemas pravo da to ukrades, samo zato sto nije na tvom jeziku.Ako hoces domace, a ti kupuj domace.

voodoo_
15.12.2005, 0:42
Eh, da... Neko je pitao da li ima ijedna skola koja ima legalan softver... Pa, ima VETS (Visa elektrotehnicka skola) Ima sve (ali bukvalno sve) legalno. To znaci oko 150 kompjutera za koje znam. Pa cak i Maya 5.5 na jedno 20-tak kompjutera ja legalna. Naravno sve verzije su za edukaciju ali nema veze... Bitno je da u ovoj zemlji postoji barem jedna skola koja ima legalan softver. A ako ima jedna, to znaci da mogu i druge.
ETF takođe ima sve od većih programa legalno (e sad da li neko drži krekovan Total Commander to ne znam) jer sarađuje sa MS-om putem veza koje drže bivši studenti sada zaposleni u MS-u...

Carl Jonson CJ
15.12.2005, 14:26
To je sve lepo,ali 99% škola i firmi imaju piratski softver.A i već sam rekao šta mislim o pirateriji,tako da neću da se ponavljam. http://zodumil.net/bluesky/ng/mrgreensanta_red.gif

Goran
15.12.2005, 18:09
Naravoucenije, proizvod je takav kakav je.Neki autori se potrude da ukljuce sto vise jezika, kako bi eventualno povecali prodaju u nekim sredinama, a neki ne jer su proracunali da im to nije isplativo i odlucili su da im je to gubljenje vremena i izbace verziju samo na engleskom, ti opet nemas pravo da to ukrades, samo zato sto nije na tvom jeziku.Ako hoces domace, a ti kupuj domace.

Pa ako im nije isplativo da obezbede tehnicku podrsku u srbiji (da ne kazem opet prevod, jer svi citaju samo rec "prevod" u mojim postovima, dok tehnicka podrska i uputstvo itd. tvrdoglavo preskacu), onda ne treba ni da ocekuju da ce ga prodati ovde, a ja cu koristiti piratski i dalje. Jel hocete da kupim software, ubedite me da vredi da ga kupim, a ne da koristim piratski, sta je razlika? Sta hocu da kazem sve vreme, ako hoce da nesto kupim, moraju uslugom da me ubede da kupim, a ne zakonom da me nateraju da kupim (ja i moja bolesna logika), s obzirom da me kao kucnog korisnika zakonom i ne mogu naterati da kupim, a neko je vec rekao u ovoj temi da kucne kompjutere nikad nece proveravati. Za kradju automobila mogu da me osude, a mogu li da me osude za koriscenje piratskog softvera na kucnom racunaru. Da li vas pojedine stvarno toliko muci koriscenje piratskog softwera pa se toliko zalazu za kupovinu legalnih programa, bas me zivo interesuje, ili se samo foliraju?

jovanwolf
15.12.2005, 22:34
Ne moze MS da prodaje svoj softver u jadnoj i bednoj Srbiji po istoj ceni kao i u Svajcarskoj. Ako hoce trziste i legalan softver, neka prodaju Windows xp za 10 evra, i cak i po toj ceni ce ostvariti profit od 1000%. Pa sta mislite , zasto je Gejts najbogatiji covek na svetu? Kad , dakle , Windows i Office budu kostali po 10 evra, ja cu ih kupiti. A dotle...

Goran
15.12.2005, 23:25
Ne moze MS da prodaje svoj softver u jadnoj i bednoj Srbiji po istoj ceni kao i u Svajcarskoj. Ako hoce trziste i legalan softver, neka prodaju Windows xp za 10 evra, i cak i po toj ceni ce ostvariti profit od 1000%. Pa sta mislite , zasto je Gejts najbogatiji covek na svetu? Kad , dakle , Windows i Office budu kostali po 10 evra, ja cu ih kupiti. A dotle...

Slazem se sa time, apsolutno.

SasaCa
15.12.2005, 23:56
Ne moze MS da prodaje svoj softver u jadnoj i bednoj Srbiji po istoj ceni kao i u Svajcarskoj. Ako hoce trziste i legalan softver, neka prodaju Windows xp za 10 evra, i cak i po toj ceni ce ostvariti profit od 1000%. Pa sta mislite , zasto je Gejts najbogatiji covek na svetu? Kad , dakle , Windows i Office budu kostali po 10 evra, ja cu ih kupiti. A dotle...

Jedino sto to u Srbiji nikad nece biti.