PDA

Prikaži potpunu verziju : Problemi sa CD/DVD uređajima


Strane : 1 2 [3]

Beagle
16.9.2010, 1:05
Disk-at-once znaci da se svi audio fajlovi rezu odjednom, kao neprekinuti niz bitova.

Track-at-once znaci da laser po zavrsetku snimanja jednog audio fajla prestane sa rezanjem na trenutak i upisuje kontrolne podatke.

Predpostavljam da je ovo prvo bolje zbog audio opreme, ali drugi mod omogucava da se sa audio podacima zajedno smeste i drugi podaci (citljivi racunaru).

nerro7
25.9.2010, 22:20
Zna li neko link za dopunu firmware-a za DVD-RW Optiarc AD-5240S? Posto me zayebava sa vecinom diskova
Hvala.

ticketoride
28.9.2010, 16:14
http://www.sony-optiarc.eu/supportservice/downloads/dvddrivesdesktoppcs/ad5240s.html

Samo polako...take your time i procitaj sve u vezi flesovanja...samo jednom mozes da ga sprzis ;;))

dr.freeman
28.9.2010, 18:49
Disk-at-once znaci da se svi audio fajlovi rezu odjednom, kao neprekinuti niz bitova.

Track-at-once znaci da laser po zavrsetku snimanja jednog audio fajla prestane sa rezanjem na trenutak i upisuje kontrolne podatke.

Predpostavljam da je ovo prvo bolje zbog audio opreme, ali drugi mod omogucava da se sa audio podacima zajedno smeste i drugi podaci (citljivi racunaru).

@Beagle zadivljen sam tvojim znanjem... jesu sitnice, al znaju da pomeraju guzu :P

master83
6.10.2010, 22:39
Imam problem sa Samsung SH 223c. Danas sam ga kupio (posto ga svi hvale) i ubacio umesto Pioneera (115 ata). I on nije ucitao ni jedan disk. Cak je bilo problema i pri podizanju sistema (Win 7 32 bita). Onda sam ubacio i Pioneer i Samsung, reinstalirao sistem koristeci Pioneer i opet isto. Pocne da cita disk i zakuje ceo sistem. Windows explorer i ostalo totalno stane (not responding), ne radi task manager, ma nista. E sad, jel problem u prikljucivanju sata konektora (da li postoji neki redosled koji treba ispostovati), podesavanju biosa ili nesto trece?

Nutsbre@ker
6.10.2010, 23:41
Obično kod sata standarda sve se podešava automatski,nego ti lepo isprobaj taj rezać na drugom računaru (kod nekog prijatelja), promeni sata priključak, ponekad zeza i ceo kabl, pa ako ništa od ovoga ne uspe reklamiraj uređaj na mestu gde si ga kupio.
P.s. Sada čitam po nekim forumima dosta ljudi ima problem sa ovim uređajem, dok opet kod drugih radi perfektno, biće da je defektna serija, šta li...

JohnnyNT
6.10.2010, 23:45
Hehe, ja Mercedesa za Ladu ne bih menjao ;) A to bi trebalo da radi, jesi li pokušao da staviš Samsung na mesto Pionira a njega da isključiš skroz? I jel' ti neki od optičkih uredjaja na istoj grani kao i HD, možda je do master/slave podešavanja nešto. EDIT: sad sam video prethodni post, ja sam pretpostavio da je sve ata

dr.freeman
7.10.2010, 9:13
Imam problem sa Samsung SH 223c. Danas sam ga kupio (posto ga svi hvale) i ubacio umesto Pioneera (115 ata). I on nije ucitao ni jedan disk. Cak je bilo problema i pri podizanju sistema (Win 7 32 bita). Onda sam ubacio i Pioneer i Samsung, reinstalirao sistem koristeci Pioneer i opet isto. Pocne da cita disk i zakuje ceo sistem. Windows explorer i ostalo totalno stane (not responding), ne radi task manager, ma nista. E sad, jel problem u prikljucivanju sata konektora (da li postoji neki redosled koji treba ispostovati), podesavanju biosa ili nesto trece?

Pokusaj za pocetak da resetujes Bios, najmanja je tesko uraditi to, a i moze ti smanjiti nepotrebne akrobacije sa optikom... ;)

master83
8.10.2010, 0:40
Zamenio danas za drugi identican. I opet ista prica. Ubacim XP radi. Vratim Win 7 zakucava. Apdejtume firmware, nista...

aconi
16.10.2010, 13:44
lg dvd rezac. komp je star 3 meseca sve radi dobro dok lampica za hard ne pocne non stop da svetli ,ne treperi,tada ne moze da ucita nijedan disk.restartujem racunar i on proradi. ako slucajno ostavim cd unutra da vrti kad se zaglavi ne mogu da ga restartujem jer mi daje setap ili boot meni

JohnnyNT
16.10.2010, 14:55
ako slucajno ostavim cd unutra da vrti kad se zaglavi ne mogu da ga restartujem jer mi daje setap ili boot meni

Ovo ćeš ispraviti ako u BIOS-u podesiš da ti first boot device bude hard disk (jer sada je to optički uređaj).

lg dvd rezac. komp je star 3 meseca sve radi dobro dok lampica za hard ne pocne non stop da svetli ,ne treperi,tada ne moze da ucita nijedan disk.restartujem racunar i on proradi.

Jedno pitanje: jel' taj problem imaš od kada si ga kupio?

Ako su hard i optika na istoj grani, razdvoj ih, sve na zasebne grane.Pretpostavljam da ti je komp od garancijom, pa ne bi bilo dobro da to radiš sam (možeš da poništiš garanciju) već nosi tamo gde si kupio da utvrde šta je.

aconi
16.10.2010, 15:53
taj problem sam primeti pre mesec dana ali od pocetka je imao problem 2 puta je pokayao plavi ekran na sedmici ali ne u igricama,sad imamxp sad mi u igrici formula 1 2010 ili zamrzne skroz pa restart,ili zamrzne pa krene posle 3 sekunde,ne znam da li je to povezano ili postoji i dgrugi problem

Marco_brate
19.10.2010, 10:48
Nedavno imam ovaj problem, koji god rezac da ubacim i pocnem da rezem meni nero kaze: Power calibration error (tako nesto), CD diskove reze lepo, ali DVD ni da makne, desi se da izbaci odmah na pocetku (1%) a nekad stigne do kraja i error.
:nov_mad2:
Smorio sam se vise ... -_-

Ima li neko resenje ???

doctor
19.10.2010, 15:25
Probaj sa CDBurnerXP i ako ni on neće verovatno je laser izgubio mogućnost menjanja talasne dužine (mada ne bi trebalo, ako ti čita DVD).

Marco_brate
19.10.2010, 22:20
@doctor: Procitaj malo bolje, rekao sam da na SVAKI rezac koji da ubacim to izbaci, znaci nije do nikakvog burnera, niti do DVD rezaca, nesto drugo je problem ... :S

JohnnyNT
19.10.2010, 22:58
^ Delimično si u pravu, onda nije do rezača, ali možda je do softvera za rezanje, ovaj CD BurnerXP ti je zamena za Nero, pa pokušaj sa njim (naravno, osim ako već nisi pokušao sa drugim programom).

doctor
19.10.2010, 23:07
Aha loše sam razumeo nešto.
Pa, dobro, moja preporuka ostaje ista s tim što ti sad preporučujem da probaš i sa drugim ATA/SATA kablom (ili koji su već rezači u pitanju).

Marco_brate
20.10.2010, 1:24
Mislim da je problem u ovome:
Kabal za napajanje rezaca se racva u tri smera, na cijim krajevima su povezani kuleri koji imaju ukljucenu automatsku kontrolu obrtaja.
Verovatno rezac ne prima dovoljno energije, vremenom slabi laser pa nece da reze DVD diskove ...
Mislim da je ovo u pitanju, ukoliko gresim vi me naravno ispravite ...
Mozda ovo nema nikakve veze sa voltazom ako sami kuleri kontrolisu obrtaje (dakle menjaju broj obrtaja na osnovu ocitanih informacija a ne na osnovu voltaze). Opet kazem, ispravite me ako gresim. ;)
P.S: Oba rezaca su relativno nova, update-ovani firmware-i, windows svez i latest Nero.

doctor
20.10.2010, 13:31
Moguće je da je do toga.
Pa, prosto je proveriti tako nešto - otkači kulere ili zakači rezač na drugu granu.

dejanijus
21.10.2010, 12:24
pozdrav...

imam malo neobican problem sa svojim cd/dvd rezacem....

...lg...hl-dt-st dvdram gsa-h44n...

problem je sledeci....kada pocnem da rezem divx...nakon nekoliko minuta mi kaze da je pokusaj rezanja propao...

ali..interesantno je sto ...kada rezem neki mp 3.....tada sasvim normalno odradi posao...

zbog toga sam malo zbunjen...sta da radim...dali da ga bacim sa sprata...ili je to nesto sto moze da se resi...

hvala unapred...:nov_guita

doctor
21.10.2010, 14:22
Probaj drugi program za rezanje... Zameni kablove... Ne piši tačke gde stigneš... Koristi space... Slaži misli...:opanachke

dejanijus
21.10.2010, 14:30
pokusao sam nekoliko programa,ali ista prica.

pokusacu da promenim kablove.

nedam se da je do toga,jer mi se stvarno ne placa 2300,-din. za novi rezac.

ipak hvala za sada,javljam se cim budem probao druge kablove.

p.s. ja volim one tackice...nenako sam navikao.;)

TDK's Villain
23.10.2010, 2:25
Problem oko asus laptop dvd rom-a.. Ucitava mi skoro sve cd-ove, i normalne dvd cd-ove, ali original dvd filmove nece. Jednostavno zelena lampica prestane da svetli nakon 2-3 sekunde..
Za sada, kao sto rekoh, problem je samo u original dvd filmovima.

dejanijus
23.10.2010, 21:28
pozdrav doctore...

ja bih da te obavestim da je u pitanju bio onaj pata-kabal...

sada reze sasvim normalno...

da kucnem u drvo...

hvala jos jednom na pomoci..

p.s. volim ove tackice..:rofl:

Mladenn
21.11.2010, 15:57
Ljudi molim vas da mi pomognete......Kupio sam rezac lg model:gh22np20,kada sam ga ugradio i pokrenuo sistem poceo je da se dize i onda se pojavilo "isk boot failure insert system disk press enter",Molim vas da mi pomogneta ako mozete molim vas...Hvala unapred

Legend Killer
13.12.2010, 4:20
Ja imam problema sa samsung write master.Prikljucen je na SATA.Kada hocu da otvorim vratanca da stavim cd/dvd on nece da ih izbaci samo zuji,a kada je cd u njemu on izbacuje odma....U cemu je problem?Da li dakupujem novi???Hvala!:(

doctor
14.12.2010, 0:29
Otvoriš i proveriš mehanizam koji otvara vratanca, samo pazi da ne oštetiš nešto i ne diraj glavu lasera. Imao sam sličan problem, otvorio sam uređaj, čačnuo nešto i da kucnem u drvo, sada radi skroz OK.

Legend Killer
14.12.2010, 1:25
Ok.Hvala!;)

mare0230
15.12.2010, 19:59
Mozda mi je pitanje malo glupo al ajd da pitam, Evo mog prolema: imam laptop Asus X51L, i skoro mi je otkazao dvd rezac... tj. u pocetku je prestao da reze dvd diskove, kasnije sve teze i teze ocitavao dvd diskove, a sad nece da ocita ni jedan dvd, cd-ove cita jos uvek. Kontam da je "riknuo" (mada nije nesto mnogo diskova proslo kroz njega, za razliku od npr. Pioneer 107D koji mi je sluzio 4 godine i narezao i ocitao brdo diskova na starom kompu dok se nije desio isti problem).
Moje pitanje je: dal ikako moze nesto tu da se popravi (mada cisto sumnjam, al ajd da pitam) ili nema druge varijante sem zamene uredjaja?

nikolasa
19.12.2010, 19:19
Ljudi imam problem sa dvd rezacem. U pitanju je PIONEER DVD-RW DVR-K17RS. Nece da mi reze obicne cd-ove, a dvd reze bez problema. Kad rezem obicni cd doce do kraja i kad treba da zavrsi on kaze samo eror... Pomazite! Da li mi treba novi rezac ili ne?

Fatmir
26.12.2010, 1:20
Pozz imam Pioneer DVD-RW DVR-111D eh takodje i problem nazalost.Kada ubacim cd treba mu vremena da ocita nekada brzo skroz a nekada i gotov minuta,a bilo je slucajeva da nece i ocitati nikako pri tome se cuje nekakvo pucketanje kao nc nc nc.Kada snima cd-dvd izbaci error poslije mozda 50mb snimanja i cak mi je znalo u sred gledanja filma da izbaci da nemam nikako dvd uredjaja,najnovije je da nemoze ocitati ni prazne cd-ove ja stvarno nemam pojma molim za pomoc svako misljenje je dobrodoslo hvala...:confused:

dr.freeman
26.12.2010, 2:25
Pozz imam Pioneer DVD-RW DVR-111D eh takodje i problem nazalost.Kada ubacim cd treba mu vremena da ocita nekada brzo skroz a nekada i gotov minuta,a bilo je slucajeva da nece i ocitati nikako pri tome se cuje nekakvo pucketanje kao nc nc nc.Kada snima cd-dvd izbaci error poslije mozda 50mb snimanja i cak mi je znalo u sred gledanja filma da izbaci da nemam nikako dvd uredjaja,najnovije je da nemoze ocitati ni prazne cd-ove ja stvarno nemam pojma molim za pomoc svako misljenje je dobrodoslo hvala...:confused:
difoltno pitanje : jesi pokusao da mu odradis firmware ?
jesi pokusao druge grane koje vode od hdd-a ? i jesi resetovao bios ?

Fatmir
26.12.2010, 3:16
difoltno pitanje : jesi pokusao da mu odradis firmware ?
jesi pokusao druge grane koje vode od hdd-a ? i jesi resetovao bios ?


paaaaa ovako Firmware neznam sta je ni kako se to odradjuje a pokusavao sam druge grane isto a resetovanje bios-a samo sam vadio baterijicu na maticnoj ja neznam drugacije bio bi zahvalan na pomoci o5 hvala:n_klanja:

dallyborr
26.12.2010, 3:57
Za firmware:

http://www.cdrinfo.com/sections/firmware/singlemodel.aspx?driveid=1300

Skines aplikaciju, i pokrenes je bez CD/DVD diska u rezacu. On ce odradeti svoje.

Kad udjes u bios, "return to bios default", negde je tako, negde drugacije, u sustini pise BIOS DEFAULT, nema potrebe da vadis bateriju sa ploce.

Fatmir
26.12.2010, 4:30
Za firmware:

http://www.cdrinfo.com/sections/firmware/singlemodel.aspx?driveid=1300

Skines aplikaciju, i pokrenes je bez CD/DVD diska u rezacu. On ce odradeti svoje.

Kad udjes u bios, "return to bios default", negde je tako, negde drugacije, u sustini pise BIOS DEFAULT, nema potrebe da vadis bateriju sa ploce.

ok zahvaljujem se probam to pa se javim :aplauz:

Fatmir
26.12.2010, 4:40
ok zahvaljujem se probam to pa se javim :aplauz:
skinuo sam firmware kaze da je najnoviji taj neki sorry neznam kako se zove,sad neznam je li da ga stavim na 1st boot device ili hdd na prvo mjesto

dallyborr
26.12.2010, 4:47
Sve jedno je. Obicno se CD/DVD stavlja kao first boot, kad se instalira windows, ovako nema potrebe. Stavi hard, ako imas jedan, kao first, CD/DVD kao second.
Mada iskreno ne verujem da ce firmware mnogo da ti pomogne, probaj, daj boze, ali i ja sam do skora imao 111D, jednostavno je crko.;)

Fatmir
26.12.2010, 5:36
Sve jedno je. Obicno se CD/DVD stavlja kao first boot, kad se instalira windows, ovako nema potrebe. Stavi hard, ako imas jedan, kao first, CD/DVD kao second.
Mada iskreno ne verujem da ce firmware mnogo da ti pomogne, probaj, daj boze, ali i ja sam do skora imao 111D, jednostavno je crko.;)

nista hvala tebi firmvare i update driver su uredni ali kada ocu da burn cd ubacim prazan on pravi nekakav zvu nnaa nnaa otprilike svakih 2-3 sec kao hoce da pokrene vrtenje pa se taj zvuk pojavi,a cita mi cd-ove ok izgleda da ce biti PROKLEŠTINU sutnuti sa noge:odoK: nema druge,tebi drug hvala puno ;):tapsh:.Koji uzeti dobar(da ne bude kao ovaj heeh)marka a da nije puno kesha

dr.freeman
26.12.2010, 12:12
nista hvala tebi firmvare i update driver su uredni ali kada ocu da burn cd ubacim prazan on pravi nekakav zvu nnaa nnaa otprilike svakih 2-3 sec kao hoce da pokrene vrtenje pa se taj zvuk pojavi,a cita mi cd-ove ok izgleda da ce biti PROKLEŠTINU sutnuti sa noge:odoK: nema druge,tebi drug hvala puno ;):tapsh:.Koji uzeti dobar(da ne bude kao ovaj heeh)marka a da nije puno kesha
sj pokusaj da izvuces rezac i da ga nakacis na drugi komp... i tada kreni da rezes i citas dikove... javi sta si uradio .... :)

jozvan_Kg
5.1.2011, 13:02
Imam jedan problemčić.
U pitanju je Samsungov rezač, SH-223, star malo manje od godinu dana.
Problem je sledeći, kad krenem nešto da kopiram sa njega, komp se smrzne totalno, miš nešto malo reaguje i posle toga pomaže samo restart na dugme.
Instalacija sistema prolazi normalno, i sedmice i xp-a.
Pravljenje ISO-a u alkoholu takođe prolazi bez problema.
Rezanje isto.

Dakle, problem je samo pri kopiranju. Realno gledano, rezač jeste u garanciji, nosio sam ga u servis (nije kupljen kod mene, ortak kupio na drugom mestu), ali se taj problem ne ponavlja.

E, sad, tu ima i jedna začkoljica. Ploča je MSI K9N Neo V3, sa beta biosom 3.0Q (da bi Athlon II procesor radio na njoj). Da tu slučajno ne postoji neki konflikt?

Kupovina drugog rezača bi rešila problem, ali to trenutno nije opcija nikako, jer sam esktremno tanak sa kintom.

Reinstalirao sam sistem, menjao sata kablove, menjao sva udma setovanja...Više nemam ideja.

doctor
6.1.2011, 20:20
Jesi li pogledao da nema nekog novijeg firmvera na Samsungovom sajtu da ga uflešuješ? Nikad se ne zna, a flešovanje mene do sada nikada nije koštalo rezača... Uglavnom ako ga radiš, radi ga iz Safe mode-a ;)

Marko069
6.1.2011, 21:24
Pazi imas isti problem ko ja ,sa istim modelom rezaca.Nije nikakav problem sa Bios-om(flesovao sam ga nekoliko puta ne pomaze nista).Kod mene je jos gori problem jer nece ni da ucita disk odmah se zamrzne win i onda samo restart pomaze(posle restarta ga i ne prepoznaje,do novog restarta).Sve sam probao i zakljucio da je problem zbog toga sto ne postoji cipset driver za sedmicu za moju plocu(mislim da ne postoji ni za tvoju).Koristim driver od Viste i sve radi ok,i pioneer-ov drugi rezac koji imam ali ovaj samsung nikako.Probao sam rezac na Xp-u i radi bez problema.Jedino sto ti ostaje flesuj firmware od rezaca i nadaj se da ce radit.Ako budes morao kupovat novi uzmi pioneer jer sigurno ce radit.

jozvan_Kg
10.1.2011, 19:51
Uflešovan najnoviji firmware SB06 i dalje isto. Sad imam i na poslu jedan takav, mrzne win kad ubaciš disk. Što je najgore, sve su XP sistemi, a kad ih stavim na 7, rade kao sat.

water wizard
10.1.2011, 21:13
ja imam 223c i 223f i win7 x64 i ništa ne zamrzava, možda je loš disk ili matična

PSP man
15.1.2011, 16:52
ja imam problem sa CD/DVD drive-om... naime.... kad spojim uredjaj sa PATA kablom (PATA kabl mi je svuda u kucistu i hard je povezan snjim) WINDOWS nece da se pokrene javlja kao : CHECK BOOT DISK ili tako nesto.. ai cim ga unplug on(kompjuter-Windows) radi bez greske..... E sad,mene zanima kako ja taj problem da prevazidjem,da resim,sta tu ne valja, kontrolori na maticnoj???/ sta vec.. imate li neko resenje??

zaista bi mi trebala pomoc jer ne mogu vec 3 godine da obaram sistem i da sredjujem :(

DraganNS74
19.1.2011, 9:58
Dobar dan i pozdrav svima.Na početku bih samo hteo da napomenem da nisam baš laik u svetu kompjutera,ali neke male osnovne stvari znam.Tako da se nemojte čuditi ako posle vašeg odgovora tražim da mi malo pojasnite.Problem koji imam je sledeće prirode.Imam DVD Rezač marke Pionir DVD 111D.Problem je nastao od pre nekih desetak dana.Problem je u narezivanju.Rezač mi samo narezuje CD dok DVD neće.Hoće da očitava DVD,ali neće da narezuje.Narezivao sam ga sa programima Nero 10 i tu krene i stane kod nekih 7 posto i prijavi grešku.Kod programa Ashampo burning neće ni da krene kao i kod programa IMG Burn.Potom sam reinstalirao ceo sistem,ali greška je ostala ista.CD je hteo da mi nareže,a DVD nije.Prazni DVD su bili marke Verbatim i Maxell,a sigurno mi je "puklo" prilikom narezivanja 10-15 DVDa.Napominjem da nisam puno rezao.Možda do 70-10 DVDa što smatram da nije neki veliki broj.Možda grešim.Na nekim ostalim forumima su me pitali za nešto u Biosu.Znao sam samo da objasnim da je Hard Sata.Ukoliko neko zna u čemu je problem ili pretpostavlja,svaki predlog i savet je dobrtodošao.Hvala.


I na kraju veliko izvinjenje jer sam posle objavljivanja ove teme video da postoji poseban deo za probleme sa DVD uređajima,tako ako neko može nek je premesti tamo.Izvinjavam se još jednom.Hvala vam.

Beagle
19.1.2011, 10:31
Nema tu mnogo mudrosti... Rezac je neispravan. Ako imas garanciju, reklamiraj ga. U suprotnom, moraces da zamenis drajv.

DraganNS74
19.1.2011, 10:35
Ali zašto mi lepo reže onda prazne CD-ove?

Beagle
19.1.2011, 10:40
Zato sto rezac ima dve laserske glave. Jedna za rezanje CD-ova, a druga za rezanje DVD-ova... Terbi je verovatno ova druga neispravna.

zakzizu
26.1.2011, 0:01
danas sam otvarao komp,menjao slotove rama,i da mi bude lakše isčupam neki činč sa harda,posle nisam mogao naći taj činč,uključim komp radi,medjutim hteo sam da narežem nešto na cd ono šipak,ne mogu otvoriti ono gde ide cd(izvinjavam se ali ne znam kako se zove)ne gori ona zelena lampica od rezača,jel to do tog činča što sam skinuo sa harda?

aconi
26.1.2011, 0:39
Jeste.Vrati to nazad.Nije to cinc ali nema veze

zakzizu
27.1.2011, 19:35
rešio sam problem,otkačio sam neki činč od cd roma zato nije radio :)

Eris
12.2.2011, 4:19
Imam jedan cudan problem...dvd rezac oce da reze cdove...a dvdove reze i kad dodje do 100% nero kaze da je burn process failed..kad ubacim dvd na njemu je sve narezano sto je i trebalo da bude...ali ima jos nesto...tu gresku nekad izbaci a nekad ne...nije mi jasno :confused:
EDIT: radi se o LG GH22NS40
(http://www.lg.com/za/it-product/optical-storage/LG-supermulti-dvd-rewriter-internal-GH22NS40.jsp) (http://www.lg.com/za/it-product/optical-storage/LG-supermulti-dvd-rewriter-internal-GH22NS40.jsp)

Beagle
12.2.2011, 11:38
Probaj neki drugi program za rezanje... Besplatni ImgBurn, recimo.

FrankRibery
12.2.2011, 13:28
Imam problem sa rezanjem DVD-a. Kada ukljucim komp. prvi DVD nareze kako treba a posle pocinje da izbacuje gresku sa silnim brojkama na samom pocetku rezanja. To se ranije nije desavalo i pocelo je pre nekih par dana. Probao sam sa NERO-m , sa Imageburn-om i sa jos jednim programom i isto se desava. Postoji li neki program koji moze da popravi tu gresku ili boram da reinstaliram Windows?

Eris
17.2.2011, 13:29
Probaj neki drugi program za rezanje... Besplatni ImgBurn, recimo.

Probao sam i ista stvar... evo loga
Finalising Disc...
Potential 'WaitImmediateIO' Deferred Error - (0%, 0/3) - Tracking Servo Failure
Finalise Disc Failed! - Reason: Tracking Servo Failure
Retrying (1 of 3)...

to izbaci na nekih 98%
i kad uradi verifikaciju kaze da je sve okej...sad da li je ?

omarrr
24.2.2011, 11:14
Imam Optirac (Sony) DVD/CD pisac ... problem je u tome sto reze CD ali ne reze DVD...ajde molim vas pomagajte :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:

Aleksandar 91
24.2.2011, 11:58
Probaj vise razlicitih programa za rezanje i par raznih proizvodjaca cd-ova,ne verujem da je do toga,al` vredi pokusati...Ako nista od toga imao sam slican problem pre jedno 2 godine,kupio sam nov dwd rezac i nije hteo isto da reze,a citao je,pa mi je komsija podigao novi sistem,uradio sve moguce updete i uradio firmware i evo od tada radi kao sat,narezao sam preko 250 dwd cd-ova od tada...

omarrr
24.2.2011, 12:45
Pokusavao sam sa raznim proizvodjacima dvd-ova i raznim programima ali nista...mislim da je crkla glava pisaca ali me strah da kupujem novi u slucaju da je sve ispavno, pa mi treba neko da mi potvrdi koji je problem.

Aleksandar 91
24.2.2011, 14:36
Pa zato kazem i ja sam se onda zacudio kada sam tek kupio dwd rezac,a on nece da radi,ja sam planirao odma da ga nosim na reklamaciju,medjutim komsija mi rece da ne mora da znaci da mi je neispravan uredjaj i onda mi je uradio sve ono sto sam napisao i hvala mu...
Zato sacekaj da se jos neko javi i kaze svoje misljenje...
Nadam se da ces imati srece...

JohnnyNT
24.2.2011, 17:17
Jednom se meni desilo kad bilo šta narezujem svaki program se zaledi bilo na 5% ili na 90%.I naravno, upropastim disk.Sve živo sam pokušao i krenuo u prodavnicu da kupim novi, sretnem druga i kaže mi da uzmem njegov da probam (a ja lupam glavu kako meni to nije palo na pamet :D).Zamenim i isto.Kasnije sam podigao sistem i sve je ok.
Zato ipak pokušaj ili to, ili zameni kablove, možda prođeš jeftinije.

omarrr
25.2.2011, 8:55
I meni se na win 7 desavalo to da kad narezujem da mi stane na X % i onda se disk upropasti, onda sam uradio sistem i vratio se na xp i sve je normalno radilo do prije par dana. Raspitivao sam se na jos nekim forumima i na vecini su rekli da se pokvarila laserska glava pisaca, ali cu ipak pokusati sa nekim drugim pisacem pa cemo vidjeti :D :D :D

nidza
27.2.2011, 0:56
PROBLEM JE U TOME STO RACUNAR VISE NE PRIHVATA,TJ NE CITA NI JEDNU VRSTU DISKA,KAO STO JE DO SADA TO BIO SLUCAJ.
NE CUJE SE KARAKTERISTICAN ZVUK KADA UBACIM DISK,A KADA POKUSAM DA STARTUJEM FILM PREKO CYBER LINKA POWER DVD PISE NO DISC IN DRIVE F?
NAPOMINJEM DA U ZADNJE VREME RACUNAR JEDNOSTAVNO BLOKIRA!:confused:

JohnnyNT
27.2.2011, 10:53
Proveri da nije neki kabl izvučen/labav, isprobaj uređaj na nekom drugom računaru.Mada meni izgleda da je odradio svoje.I da, nemoj pisati sve velikim slovima, to se u internet komunikaciji smatra vikanjem ;)

Fatamorgana
9.3.2011, 5:23
Imam 2 godine Optiarc DVD RW AD-5170A i imam 2 problema vezana za njega:
1- Kada u Nero-u (v. 8.3.6.0) rezem bilo koji DVD disk uvek me upozorava da ga ne moze rezati u multisession modu. To se ponavlja cak i kada ponovo podignem svez sistem (koristim XP SP3). Takodje, probao sam sa vise verzija Nero-a i uvek je isto.
2- Odmah po narezivanju DVD-a, (u 90% slucajeva) kad hocu da proverim sta je narezano, vratim disk u rezac ali ovaj odbija da ga ocita, tj. ne prepoznaje ga i ponasa se kao da ga u rezacu uopste i nema. Obicno je uvek sve u redu sa diskom kada ga ubacim u drugi racunar, tj. disk je normalno narezan.
U cemu je fora? :confused: Nervira me jer skoro nijedan disk koji narezem ne mogu da proverim na mom kompu, nego moram da molim druge za tu uslugu.

lord_slawe_
12.3.2011, 16:43
Problem :

Imam HP530 laptop sa Optiarc DVD RW AD-7530B drajvom.

Do pre nekoliko dana radio je besprekorno, u kombinaciji sa Nero 8.1.1.4 rezao sam DVD diskove i po 2,3 dnevno, uglavnom vezano za rodjakov posao slikera i snimatelja proslava a rezao sam i filmove za svoju backup kolekciju jer mi je HDD na tom kompu mali.

Uglavnom sam koristio Verbatim +R diskove.
Pre desetak dana je pocelo nesto da zeza.

Inace mi je Nero rezao "cudno". Do blizu 50% otkuca 00:00 vremenski , ne prelazeci 4x brzinu (iako je maksimalna 8x) i onda krene kao novu sesiju, malo ubrza i zavrsi rezanje, ali ti diskovi su mogli biti ocitani svugde i nikada nisam imao problema.

E sad, rodja je doneo umesto tih Verbatima pakovanje zutih Maxell DVD-R diskova. Iako Nero javi uspesno rezanje, ti diskovi ne mogu nigde da se ucitaju. Reze po istom goreopisanom "cudnom" principu ali brljavi u proceni vremena koje mu treba za rezanje, cesto opada brzina rezanja..

Da li je problem do diskova, ili je rezac poceo da zeza, mozda je potrebno ciscenje glave? Nekoliko Maxella je i uspelo da se nareze pa se problem pojavio nakon par dana od kako sam poceo da ih koristim.

Laptop je vrlo dobro ocuvan i ne verujem da je ovaj Optiarc narezao vise od 100ak diskova pre nego sam poceo da radim sa rodjakom. Siguran sam u to.

Hvala unapred na savetima.

kuureee
26.3.2011, 22:08
U cemu je fora sa prebacivanjem odredjenih fajlova sa CD na HDD?

Jednostavno odredjeni fajlovi nikako ne mogu da se prebace.
izbacuje sledece.
yjtuy.jpg

Sass Drake
26.3.2011, 22:11
Vjerovatno je DVD loše narezan ili izgreban.

kuureee
26.3.2011, 22:12
Pa nije izgreban.

Verovano nije lepo narezan.

Sale11217
3.4.2011, 1:31
Pozdrav svima.

Nisam siguran da li je ovo prava tema za moj problem, ali eto...

Primetio sam (besmislenim čačkanjem) da mi hard disk (Hitachi SATA II) brže podiže operativni sistem (verovatno i sve drugo) kada u BIOS-u izaberem SATA only mod u odnosu na prvobitini enhanced mod. Međutim, u tom slučaju bios nije u stanju da detektuje moj LG DVD uređaj (ATA).

Ukoliko je to normalno (pretpostavljam da jeste), zamolio bih Vas da mi to potvrdite. Ukoliko nije, molim za pomoć i dostavljam podatke o uređajima:

Hard disk: Hitachi HDT721032SLA360 7200 rpm SATA II
DVD/CD: LG HL-DT-ST GH22NP20 ATA
Ploča: Foxconn G31MXP FAB:1.1

BIOS: Phoenix (ne znam koja verzija)

Unapred hvala i pozdrav.

Edit
22.5.2011, 22:13
Imam problem sa ocitavanjem obicnih cd-ova na Win7, tj. rezac nece da ih ocita, bilo koje vrste, dok dvd ocita bez problema!! Mislio sam da je neki kvar, dok nisam instalirao XP, i na njemu ocitava normalno i obican i dvd!! U pitanju je Pioneer, ako neko zna sta bi moglo da bude uzrok ovoga, nek pomogne, hvala unapred!

Ivan06
24.5.2011, 14:40
Ljudi meni je potrebna mala pomoc? Skinuo sam AutoCad 2012 koji zauzima 4.88GB i naravno ne moze da stane na dvd disk! Pa me zanima jel postoji kakva mogucnost da u neru narezem na 2 diska ili postoji jos neka opcija?

MacGruber
24.5.2011, 14:46
Postoji, uzmi dual layer disc od 8gb.

vazquez
24.5.2011, 15:24
Ljudi meni je potrebna mala pomoc? Skinuo sam AutoCad 2012 koji zauzima 4.88GB i naravno ne moze da stane na dvd disk! Pa me zanima jel postoji kakva mogucnost da u neru narezem na 2 diska ili postoji jos neka opcija?

U novom Neru postoji opcija da ga razvuches na 2 diska... A mozes i da kompresujes WinRAR-om, pa da u opciji Split volume size (or kako se vec zove) izaberes DVD & tako dobijes arhive .part1.rar velichine DVD-a, i .part2.rar - ostatak...

asteriks254
24.5.2011, 18:14
Ovde mozes da nadjes duel leyer od 8GB http://www.tehnomanija.rs/katalog/maxell-dvd-r-85gb-dual.html

Ivan06
24.5.2011, 19:50
Kupio sam disk! Ali mi prikazuje neku gresku! Ne moze da zapocne! Otvori mi u neru zadnju opciju gde treba da pocne rezanje i tu stoji sad! Odbrojava minute, ali nista!

aconi
24.5.2011, 22:57
A jel ti rezac podrzava dual-layer

Ivan06
24.5.2011, 23:22
nemam pojma!

vazquez
25.5.2011, 2:12
^ Pogledaj ono sto sam ti vec napisao, chitava 3 posta iznad... I generalno, 2 obichna DVD-a su ti jeftinija nego jedan dual-layer.... Kako god, jer vidim da te mrzi da prochitas odgovore na pitanje koje si sam postavio... :ciao:

MacGruber
25.5.2011, 8:27
Pozdrav svima.

Nisam siguran da li je ovo prava tema za moj problem, ali eto...

Primetio sam (besmislenim čačkanjem) da mi hard disk (Hitachi SATA II) brže podiže operativni sistem (verovatno i sve drugo) kada u BIOS-u izaberem SATA only mod u odnosu na prvobitini enhanced mod. Međutim, u tom slučaju bios nije u stanju da detektuje moj LG DVD uređaj (ATA).

Ukoliko je to normalno (pretpostavljam da jeste), zamolio bih Vas da mi to potvrdite. Ukoliko nije, molim za pomoć i dostavljam podatke o uređajima:

Hard disk: Hitachi HDT721032SLA360 7200 rpm SATA II
DVD/CD: LG HL-DT-ST GH22NP20 ATA
Ploča: Foxconn G31MXP FAB:1.1

BIOS: Phoenix (ne znam koja verzija)

Unapred hvala i pozdrav.

To je normalno jer za ide detekciju ipak treba nesto vise, a kad njih iskljucis boot poleti :) Kupi neki sata rezac ;)

Futuristic
5.8.2011, 17:00
Pozdrav svima:)
Naime imam problem prilikom rezanja cd-a, mada ne bih znao reći u cemu je problem.
Pre svega drive je CD-RW IDE 52x/32x/52x LG, dok u računaru ga mogu naci pod ovim imenom, ako mu je to uopšte ime HL-DT-ST CD-RW GCE-8524B.
Podatke sam rezao na Maxell-ow cd-r, u Nero 6 Ultra Edition, verzija 6.6.1.6.

Tokom rezanja nema nikakvih problema, sve dok ne dodje do verifikacije onoga sto je narezano,tj. proveravanja istovetnosti onoga sto je na disku i onoga sto je rezano na disk. Nero prijavljuje vise puta da sector xxxxxx has different content than source, ako se dobro secam.
Sad mene zanima da li je iko imao isto ili slično iskustvo, i do cega moze biti problem (diska,optickog drajva,Nera)?

Sass Drake
5.8.2011, 19:14
Kopiraj fajl sa CD-a za koji ti Nero kaže da nije siti kao original, pa onda uporedi heševe originala i kopije sa ovim programčićem.
http://keir.net/download/hash.zip

Futuristic
5.8.2011, 19:29
Naleteo sam tu na problem, posto je originalni fajl kompresovani .iso fajl, a kad se nareze nije isti, nego "raspakovan" na vise njih. Sta sad da radim?

Sass Drake
6.8.2011, 8:21
Napravi ISO od narezanog CD-a i uporedi ga sa originalnim ISO fajlom.

Futuristic
6.8.2011, 16:24
Originalni .iso fajl:
Size: 678930432 bytes
Modified: 25. jul 2011, 17:03:03
MD5: 0C0E2052F3CFE74FCB4C0CD20222550A
SHA1: 2428A8A04C2EFCE437731E0D45E92DC20AA1D180
CRC32: 630CD58B

Image fajl sa diska (doduše taj je .nrg fajl):
Size: 679286902 bytes
Modified: 6. avgust 2011, 16:20:08
MD5: FDB9E4180D0E8936C823E09610BE0E06
SHA1: A7BDEB468DD3F43ECFB3CF1D24F37E9565323FDB
CRC32: E61E9A47

Sass Drake
6.8.2011, 16:40
Napravi ISO, a ne NRG fajl. U Neri kad biraš gdje da snimiš ISO sliku, odaberi ISO umjesto NRG.
Uglavnom, heš čeksume moraju biti iste, inače disk nije dobro narezan i moraćeš kupiti novi rezač.

Futuristic
6.8.2011, 17:16
Velika je verovatnoća da je do rezača, kad ubacim disk skoro uvek ne uspe da ga pročita, retko kad se desi da ga uspešno detektuje. Nisam koristio optički drajv već dugo vremena, pa kad sam skoro odlučio da nešto narežem primetih da mu verovatno polako dolazi kraj.....

aconi
6.8.2011, 17:56
Barem ti to nije velika investicija

Futuristic
6.8.2011, 19:04
Ionako imam dvd drive, a i ne koristim ih preterano, mada on više zuji kad radi:p

Belphegor
16.8.2011, 23:18
Imam problem sa "fiokom" od dvd-a, kad se nalazi neki disk u uredjaju fioka se normalno otvara i zatvara, ali cim ga ostavim praznim i zatvorim ne mogu posle da otvorim na dugme vec moram "na silu" da guram iglom kroz onu rupicu na samom dvd-u ne bi li se otvorio. Kako da se resim gremlina?

brancko
9.9.2011, 18:47
problem sa dvd rezacom- ima oznaku u device manager "TSST corp"
imam windows 7
sve je normalno radilo ,nisam narezao ni 10 diskova i pre neki dan ga dam drugu da proba kod njega da nareze nesto posto njegova dva rezaca nece da rezu ,pa da vidi da li je do kompa ili rezaca.reze kod njega vratio on meni ,stavim u moj komp kad nece vise da prepozna ni jedan disk. dupli klik na cd rom on otvori fijoku i trazi da ubacim disk.sve sam lepo povezao i probao kod brata na kompu isto se ponasa. da li da probam da izbrisem cd rom u device manager?

uco73
23.9.2011, 9:34
Evo i mene sa problemom oko CD-DVD uredjaja. Instalirao sam The Cleaner 2012 i on je krenuo u "ciscenje". Nakon toga mi je prestao sa radom autoplay na uredjaju, pa cak i na virtuelnim uredjajima(Alcohol 120% i Daemon Tools). U bilo koji uredjaj da ubacim disk ili ga mount-ujem, ne pokrece se autoplay, vec mi samo otvori prozor i prikaze mi sadrzaj diska ili ISO fajla. Na raznim sajtovima sam nalazio nekakva rjesenja, ali nista nije pomoglo. Doduse rjesenja su bila za autorun. Bojim se da mi je ovaj Cleaner 2012 nesto obrisao iz registarskih kljuceva. Ima li nade da se to nekako popravi ili obaranje sistema? U pitanju je XP SP3. Hvala unaprijed!

P.S.
Skinuo sam i AutoFix, koji bi trebalo da popravi kvar, ali izbacio je ovo nakon zavrsenog posla:


AutoFix [V5.2.3790.67]
Time [2011-09-23 09:00:18]
Microsoft Windows Version [5.1 (Service Pack 3) <2600>]

Test [The Shell Hardware Detection service is running.] - Instance [N/A]:
Result [AutoStart Setting]: OK
Result [The Shell Hardware Detection service is running.]: OK

Test [Policies] - Instance [E:\, Drive Type: 5]:
Result [HKCU\...\Policies!NoDrives]: OK {Absent}
Result [HKCU\...\Policies!NoDriveAutorun]: OK {Absent}
Result [HKCU\...\Policies!NoDriveTypeAutorun]: OK {Present}
Result [HKLM\...\Policies!NoDrives]: OK {Absent}
Result [HKLM\...\Policies!NoDriveAutorun]: OK {Absent}
Result [HKLM\...\Policies!NoDriveTypeAutorun]: OK {Absent}
Result [Driver level policies]: OK {
HKLM\...\Services\cdrom!Autorun (Present) <Allows>
HKLM\...\Services\cdrom\Parameters!Autorun (Absent) <Allows>
HKLM\System\CCS\Enum\...!AlwaysEnable (Absent) <Not set>
HKLM\System\CCS\Enum\...!AlwaysDisable (Absent) <Not set> }

Test [Drive Notification] - Instance [E:\, Drive Type: 5]:
Result [Legacy Notification]: Problems
Result [AutoPlay V2 Notification]: Problems {
Service (Silent)
Shell (Deaf) }
>> Repair << [Legacy AutoPlay Event]
Step: No steps to take.
Result: This AutoPlay setting cannot be fixed. Either the device is malfunctioning, or the wizard cannot determine the problem.
>> Repair << [Autoplay V2 Event]
Step: No steps to take.
Result: This AutoPlay setting cannot be fixed. Either the device is malfunctioning, or the wizard cannot determine the problem.

>> Required action: The wizard found problems but cannot fix them -> None

Stefke
23.9.2011, 10:45
Ovako. Imam problem sa cd/dvd citracem. Ne prepoznaje ga sistem. Kada udjem u my computer samo imam particiju D i C ,a od citaca ni traga. Kad ubacim disc cujem da okrece i da cita ali se nista ne otvara nema autorun-a niti uopste prepoznaje disc. Sta da radim kako da popravim to
P.S . Citac je DVD-Super Multi DL drive

Stefke
25.9.2011, 14:12
Ovako. Imam problem sa cd/dvd citracem. Ne prepoznaje ga sistem. Kada udjem u my computer samo imam particiju D i C ,a od citaca ni traga. Kad ubacim disc cujem da okrece i da cita ali se nista ne otvara nema autorun-a niti uopste prepoznaje disc. Sta da radim kako da popravim to
P.S . Citac je DVD-Super Multi DL drive
problem je sredjen

JohnnyNT
25.9.2011, 14:41
Bilo bi lepo da napišeš kako je problem sređen...

SlobaNBG
30.10.2011, 11:16
Usporavanje citanja optickih diskova Dakle problem je sledeci,kada kopiram neki fajl sa Nec 7240 na hdd i kada pustim da se kopira sa LG GH22NS70 na taj isti hdd ovaj drugi krece od 2mb/s i polako ubrzava(mozda do 7MB/s) sve dok prvi rezac ne zavrsi kopiranje(on za to vreme ide i do 21MB/s)
Kada zavrsi onda LG krene da maksimalno cita disk tj do 20MB/s i kusur.

Dakle jedan ODD usporava drugi, da kazemo oko 26mb/s max idu oba istovremeno na taj isti hdd(samsung 204ui).
Ploca je GA990fxa-UD3 i sve je na SATA/AHCI.

PS. Na prethodnoj ploci sa ovim Nec-om(i jos jednim koji je bio na IDE) mi je sve radilo max.
OS w7sp1x64

Boomslang
15.11.2011, 21:53
U zadnje vreme imam dosta problema vezanih za komp. pa sam odlucio da se registrujem ne bi li nasao neke savete, preporuke ili jednostavno saznao nesto novo.
Naime imam strasa problem vezan za DVD RW a koji se tice buke. Kad god ubacim neki CD, DVD pocinje strasna buka koja se najbolje moze opisati kao ublazena verzija zvuka motorne testere... to toliko pocne da zuji da svakog trenutka ocekujem da se nesto zapali, eksplodira...
Ako imate iskustva sa slicnim problemom ili znate u cemu je kvar recite kako da se to popravi ako uopste moze?!
Unapred hvala

Nutsbre@ker
15.11.2011, 22:18
Pod uslovom da taj zvuk dolazi iz dvd rezaca/citaca najbolje resenje bi bila potpuna zamena istog. Jer danas je to potrosna roba, ne pravi se vise toliko kvalitetno kao nekada, kod tebe je jednostavno poceo da se dere motor citaca koji je odsluzio svoje tacnije uskoro ce i koji je zavrteo ko zna koliko hiljada diskova:Freddy:.

orange47
16.11.2011, 16:12
Napravi ISO, a ne NRG fajl. U Neri kad biraš gdje da snimiš ISO sliku, odaberi ISO umjesto NRG.
Uglavnom, heš čeksume moraju biti iste, inače disk nije dobro narezan i moraćeš kupiti novi rezač.

ne, ne moraju biti iste. problem je sto prilikom citanja diska u .iso fajl, svaki DVD drajv moze da doda nekoliko praznih sektora na kraj diska (zbog lead-outa valjda). iako su prazni, oni promene md5 sumu. znaci treba prvo videti da li su oba .iso fajla iste duzine. ako je jedan duzi on bi trebalo bez problema da moze da se skrati tako da je duzina x*2048 i da su sume iste.

Popac86
20.11.2011, 22:56
Pozdrav ljudi, imam problem sa Pionir DVR-116DBK rezačem. Naime neće da mi izbaci fioku kada pritisnem eject dugme, ponekad tek iz petog, šestog puta uspem ali teško ide. Samo se upali zelena lampica, čuje se da krene i stane...A kada je cd u njemu onda uvek izalazi, bez greške. Rezač je ok, dobro narezuje, očitava diskove i ne bih ga se tek tako odreko ali me nervira što ponekad i ceo minut treba da sedim pored njega nebi li ubacio disk..Da li je neko ima sličan problem i ima li rešenja za ovaj problem?

kuureee
30.11.2011, 16:19
Naime kada sam ubacio disk u CD i pokrenuo izlazi mi ovo sa slike.
Probao sa vise diskova.

Znali neko o cemu se radi?

Untitled.jpg

jozvan_Kg
30.11.2011, 22:10
Pokvario se laser najverovatnije. Tu se popravka ne isplati, pogotovo ako je SATA rezač, koji košta 1700~ dinara...

brancko
5.12.2011, 14:57
pokvario mi se motoric na dvd rezacu...nce da okrece disk..skinuo sam motoric i nesto zvecka njemu. da li je moguce otvoriti motoric ?
radio je malo,nisam narezao ni 10 diskova...dao drugu,on narezao jedan disk i od tad ne radi.
molio bih sve koji ima DVD rezace model SH-S222 kojima lose ucitava ili ne ucitava da mi se jave,kupio bih :)

to je proizvodjac TSST toshiba samsung stronge technology

zvucnjak
29.1.2012, 22:51
Da li je neko nekad imao problem sa iznenadnim "nestajanjem" drajvova iz sistema za vreme rada? Meni se desava da odjednom, recimo za vreme gledanja video fajla sa DVDa odjednom stane, izgubi se iz My computers (i device manager), i pojavi se jedino kad restartujem komp, i onda radi normalno... do sledeceg puta...

night
23.3.2012, 21:06
Pozz
moj Samsung dvd-rezac jednostavno ne prepoznaje nikakav dvd koji ubacim u njega. U upravljacu uredjaja kaze da radi normalno, ali kada stavim neki disk/dvd u njega nece da krene autoplay i prijavljuje da uopste nema diska. Nije pomoglo ni onemoguci/deinstaliraj. Jel neki problem sa laserom?

Rocker
6.4.2012, 0:25
Pozz
Jel neki problem sa laserom?

Najverovatnije.

cpumera
17.4.2012, 17:10
Molim za pomoc jako mi je vazno..

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=80519

orange47
24.4.2012, 14:20
Da li je neko nekad imao problem sa iznenadnim &quot;nestajanjem&quot; drajvova iz sistema za vreme rada? Meni se desava da odjednom, recimo za vreme gledanja video fajla sa DVDa odjednom stane, izgubi se iz My computers (i device manager), i pojavi se jedino kad restartujem komp, i onda radi normalno... do sledeceg puta...

ja bi proverio kablove.

I like games
4.5.2012, 11:40
Imam PIONEER DVD-RW DVR-116D ATA i posednji firmware za njega.Jedva sam narezao ubuntu i kad sam hteo da ga boot-ujem (i ako sam postavio Frist boot device da je CDrom) meni se ucitava windows umesto ubunta:mad:.Takodje,cuje se neko cudnovato krcanje dok cita cd.
Windows prepozna cd tek iz 2-3 puta.
Sta mislite da je problem?

Lazaridis
6.5.2012, 2:14
Imam problem sa DVD/RW citacem na laptopu (Asus F5n). Naime, citac je normalno citao i rezao diskove, da bi nakon godinu dana koriscenja, prestao prvo sa citanjem Dvd pa i Cd-ova, a na kraju nije moguce ni rezanje diskova sa njim. Da li mi neko moze pomoci sta da radim? Model: matshita uj870qj

Unapred hvala!

Picard
6.5.2012, 9:57
Možeš probati da ga očistiš, sam ili u nekom servisu, ako to ne uspe zna se, kanta, pa nov.

NikolaDzoni
6.5.2012, 16:40
Imam sledeci problem. Ne mogu da rezem CD/DVD diskove jer mi uvek negde na pocetku rezanje izbaci error (slika) . Koristim Nero i probao sam ostale programe ali opet isto. ( kao i sve fore sa drugim diskovima i smanjivanjem brzine rezanja)
Koristim Optiarc DVD RW AD-5240S SCSI uredjaj i Windows 7 Ultimate 32 bit ( ako to uopste ima veze:D)

Lazaridis
6.5.2012, 21:43
Ok, predpostavio sam da ce raditi kanta :) Mozete li mi pomoci samo oko izbora sledeceg, i okvirne cene internih, posto za eksterne znam.

Picard
6.5.2012, 22:14
Uzmi LiteOn ili Asus, koštaju ~15-20e.

Lazaridis
7.5.2012, 17:29
Hvala puno na pomoci!

Emix
10.5.2012, 13:23
Imam Samsung SH-S222AB oko 2 meseca i jako se cuje kada ubacim disk, od prvog dana, znaci pocne da bruji bas jako.
Primetio sam da zavisi od dvd-a nekada se cuje jace nekada ne toliko, zavisi sta ubacim.
Takodje jako sporo otvara neke diskove, recimo ako ubacim original film ili koncert sa vise onih fajlova kada idem na open ocita ih odmah sve.

A ako ubacim neku igru gde ima puno tih fajlova i foldera, nema onih ikonica kada idem na open vec moram da sacekam da ocita, otvorim recimo neki folder i onda gore ide onaj zeleni loading jako sporo pa tek prikaze fajlove u folderu.

Ponavljam sve zavisi od diska izgleda, neke diskove ocita odmah a sa drugim se muci...

Packypfc
10.5.2012, 13:38
Moj LG star četiri godine koji je imao problema sa vratancima koja se sama otvaraju-zatvaraju kad im se ćefne je vaskrsnuo. Pustio sam ga da kulira dva meseca u kutiji i sad ga stavio ponovo. Vec treci dan radi, a vratanca miruju. To je uredjaj. Cita i reze sve brzo i glatko kao prvog dana. Samo kad sam se oslobodio ove crkotine od LG-ja koju sam kupio pre godinu dana.

Emix
10.5.2012, 14:16
I moj u starom kompjuteru (Ne znam ni koji je model bio) znaci kupljen pre vise od 2 godine nije se ziv cuo! Sve je citao i otvarao bez greske.

I like games
11.5.2012, 19:54
Imam PIONEER DVD-RW DVR-116D ATA i posednji firmware za njega.Jedva sam narezao ubuntu i kad sam hteo da ga boot-ujem (i ako sam postavio Frist boot device da je CDrom) meni se ucitava windows umesto ubunta:mad:.Takodje,cuje se neko cudnovato krcanje dok cita cd.
Windows prepozna cd tek iz 2-3 puta.
Sta mislite da je problem?
Bilo kakav savet.

analayzer
1.6.2012, 19:05
Očigledno je crko tj pokazuje znakove otkaza mehanike. ;) Meni se skoro desilo sa samsungom posle oko 6 meseci koga sam poslao na reklamaciju sa obzirom da je pod garancijom čekam rezultat inače kupio sam nov još jedan LG-ijev i upravo režem radi bez greške za sada.:Freddy:

zvucnjak
5.6.2012, 17:01
Da li je neko nekad imao problem sa iznenadnim nestajanjem drajvova iz sistema za vreme rada? Meni se desava da odjednom, recimo za vreme gledanja video fajla sa DVDa odjednom stane, izgubi se iz My computers (i device manager), i pojavi se jedino kad restartujem komp, i onda radi normalno... do sledeceg puta...
ja bi proverio kablove.

U poslednje vreme mi se dešava da mi se prilikom dizanja sistema komp potpuno zaglavi kad počne da učitava SATA port na kome se nalazi DVD. Neće čak ni da uđe u BIOS... Sad sam izvukao kabl iz DVD-a, i digao je bez problema... *(Asus je u pitanju)

Probaću i sa drugim kablom, mada me ne bi iznenadilo da treba da menjam DVD... Jel npr Samsung bolji?

analayzer
14.6.2012, 14:12
Samsung JOK pravi škart :Battered::Battered: LG je zadovoljavajući. Inače ako dvd ne radi bilo zbog kabla (retko) ili zbog sebe pravi ozbiljne probleme jer koristi nešto što se zove "direct access" i koči računar smrzne win i slično ako pokušaš da ga koristiš jedini lek zamena. :Freddy:. Uzgred još čekam onaj moj samsungov da dođe sa reklamacije ne znam što im tako dugo treba.:a_whistli

Da meni se dešavalo da dvd nestane pa čak ni posle restarta se ne vidi već samo posle gašenja pc. Ali veoma retko ne znam zašto. Ali sa ovim novima još ne.

HiddEn
12.7.2012, 18:36
Imam Samsung SH-S222AB oko 2 meseca i jako se cuje kada ubacim disk, od prvog dana, znaci pocne da bruji bas jako.
Primetio sam da zavisi od dvd-a nekada se cuje jace nekada ne toliko, zavisi sta ubacim.
Takodje jako sporo otvara neke diskove, recimo ako ubacim original film ili koncert sa vise onih fajlova kada idem na open ocita ih odmah sve.

A ako ubacim neku igru gde ima puno tih fajlova i foldera, nema onih ikonica kada idem na open vec moram da sacekam da ocita, otvorim recimo neki folder i onda gore ide onaj zeleni loading jako sporo pa tek prikaze fajlove u folderu.

Ponavljam sve zavisi od diska izgleda, neke diskove ocita odmah a sa drugim se muci...
Znaci i ti si u CG pokupio skart kao i ja :)
Ista stvar ono zeleno meni se nekad ucitava po 10 minuta. DVD-rw jedva da moze da procita a nov potpuno tek sam ga nakacio. Ima li neki drajver da se instalira za njega?

Sinisa Milovanovic
26.7.2012, 19:10
Čudan problem imam.Koristio sam bez problema samsungov sh -s223.Odjednom ga win 7 ne vidi.Probam standardno da rešim problem,proverim kablove,zamenim mesta,ne vidi ga i dalje.Uzmem nov rezač namontiram win kao instalira drajvere i nikako ne uspe,ne vidi ni ovaj rezač.Onda mi se drugi hard disk pregreje sam od sebe prvi put i isključi se.Posle dva dana opet isto hd se pregreje i isključi.U biosu vidi dvd ali ne može da se pokrene disk sa njega nikako,šta da radim ? A da,matična je asus p5ld2-x,da nije nešto do nje? Evo pogledajte uostalom

http://img837.imageshack.us/img837/3285/image1bc.jpg

glitch
27.7.2012, 17:34
Probaj drugi kabl ako već nisi, možda ti je odokativnom metodom promaklo nešto. Reinstaliraj i drajvere za čipset.

Sinisa Milovanovic
2.8.2012, 19:04
Probaj drugi kabl ako već nisi, možda ti je odokativnom metodom promaklo nešto. Reinstaliraj i drajvere za čipset.

Hvala ti...nove kablove sam već stavio sa novim rezačem,a i nove drajvere za čipset,i ništa...češkam se danima šta može još da bude
:icon_scra

Sale013
8.8.2012, 10:05
Da li si testirao napone koje daje napajanje? Nestabilan napon lako moze da poremeti DVD uredjaj i preoptereti/pregreje HDD.

Sinisa Milovanovic
8.8.2012, 10:28
Da li si testirao napone koje daje napajanje? Nestabilan napon lako moze da poremeti DVD uredjaj i preoptereti/pregreje HDD.
Da,jeste napon je bio problem,i bios sam flešovao i na kraju se setio napona...ali nije mi jasno kakve je veze imao sa rezačem uglavnom sada radi,kao novo,hvala svima na pomoći :aplauz:

IGRACH
22.8.2012, 1:22
Pa ne daju mu dovoljno snage ili je napon ne stabilan i onda se sam isljuci da se ne bi ostetio

M1L0SH
13.11.2012, 17:20
LG gh22ns40 (http://www.itsvet.com/proizvod/lg-gh22ns40-rbb/comp_comp_opticaldrv/9/354) je u pitanju. Dosad je sve lepo radilo kad odjednom nece da procita, "napise" nijedan disk i proizvodi neke zvukove nesto kao brrrr, brrrrrp (kako uopste opisati)
Da li to znaci fizicki kvar i da li se to uopste popravlja ili kupuj nov. Najgore od svega je sto iako ga imam dugo vremena nije koriscen tako mnogo.

shiza
25.12.2012, 3:59
Mene interesuje sledece : Kupio sam nov dvd rezac i pokusao da rezem mkv fajlove na dvd 9 ali bezuspesno.Puca pri kraju.Posle sam promenio nero sada imam 8.3.13 i sada nareze ali ga ne vidi cd rom,izbacuje kao da je prazan disk.Dok recimo sve diskove cita bez problema.A kada narezem audio ili mp3 normalno vidi.Pokusao sam tj rezao sam u onaj udf mode posto samo tako moze da se reze larger than 2gb.Zna li neko resenje ili da nosim na reklamaciju rezac?U pitanju je Samsung Sh-222
Hvala

Sinisa Milovanovic
25.12.2012, 16:47
Probaj prvo neki drugi program za rezanje npr ImgBurn pre nego ga odneseš,ili promeni diskove na kojima rezeš ume i to da napravi problem.E sada na win 7 sam jednom rešio problem sa rezačem uz pomoć programa Tweaking.com - Windows Repair (All in One) koji ume da popravi raznorazne probleme u windowsu,meni jednom nije ni video rezač,e posle popravke ovim programom je sve lepo proradilo

water wizard
25.12.2012, 17:54
i meni su pucali DVD9.. dosta... reži obične DVD

el_corona
26.12.2012, 20:56
Poslao sam ti PM shiza ali me nesto tripuje Outbox pa mi prikazuje da je otisao prazan PM.

Kao sto rece Sinisa probaj ImgBurn, Nero se dosta iskvario od verzije 7 pa na vise ukljucujuci i verziju 7. Taj problem sam imao i ja i prevazisao sam ga tako sto sam flesovao novi firmware na tadasnji rezac i to je drzalo nekih par meseci, posle mu nije imalo pomoci, mada tebi je nov rezac, ne znam da li ima najsveziju verziju firmware-a. I ono pravilo sto manje brzina to bolje, jer pri vecim brzinama brze se puni i prazi buffer na rezacu pa moze doci do pucanja narezivanja kad-kad.

shiza
26.12.2012, 23:39
Skinuo sam i taj program i onaj Ashampoo,preko ashamoo-a sam narezao aliopet ne vidi disk,a preko onog drugog nisam uspeo da narezem.Ne znam koja je fora?

flamingos
1.1.2013, 11:00
Koristis li verifikaciju diskova? Zadni firmver za rezac? Probaj i druge dvd diskove takodje.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

LunarFang
3.1.2013, 18:46
Pozdrav! Imam problem sa rezanjem diskova. Sa CDovima nemam problema, ali pri rezanju DVDa rezanje se iznenada prekine uz obavestenje Power recalibration error. Da li je neko imao slicno iskustvo?

flamingos
6.1.2013, 5:54
Crkava ti deo za dvd diskove..vreme mu je za penziju.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

sonasi
10.1.2013, 18:07
Imam problem sa dvd rezacem u biosu ga nigde nema kao da ga ne prepoznaje a kada se pali komp pojavi se poruka: none raid serial_ch0 master: tsstcorp cddvdw sh-224bb press <tab> key into user window. Onda se sistem normalno podigne u my computer stoji ikona da on postoji a kad ubacim cd ili dvd on se restartuje. Operativni sistem je winows xp a maticna je asus k8v-x se. Da li neko zna sta bi moglo biti upitanju?

basista80
11.1.2013, 13:14
Ne znam gde da "postavim" svoj problem, mozda ovde???

Pozdrav svima ovo je moj prvi post, ne mogu sam da resim problem pa zelim da mi pomognete...

Naime, skinuo sam film preko torrent-a, preko VLC-a i KM playera pustam bez problema, medjutim kada ga prebacim na USB i hocu da ga pustim na kucni bioskop, on ga pusti ali 4 puta brze (to vidim po timeru na display-u ide: 0:04,0:08...)slika se samo nazire u gornjem delu ekrana. Probao sam da pomocu raznih programa smanjim broj frame-ova ( koji je 29) smanjio sam al' opet isto. Zna li neko o cemu se radi.

Hvala unapred

Nadvojvoda
13.1.2013, 17:21
Imam Pioner 112 dvd rezac 5-6 godina, prvo je nedeljama neki dvd narezivao neki ne pa onda svaki stane posle 1% narezivanja uz power calibration eror a sada vise kompjuter uopste ne vidi dvd rezac nigde ni u device manager ni u
my compjuters se ne vidi da ima dvd rezac ??? Ako mi je skroz otisao laser na rezacu da li je normalno da se vise ne vidi ili ima sada jos neki problem ?? hvala

VojaM
14.1.2013, 1:35
Vreme je da baciš taj rezač i kupiš nov.

Ako si u nedoumici da li imaš i problem sa kontrolerom na ploči, pozajmi od nekog DVD pa vidi da li će da radi.

Inače, nije neuobičajeno da rezač crkne tako da ga kompjuter ne vidi, jedino što je to malo ređi slučaj.

Dekip
14.1.2013, 12:49
Meni je isti problem pravio sata kabl.

VojaM
14.1.2013, 13:22
A pravio ti je i Power Callibration Error? Sumnjam.

Nadvojvoda
15.1.2013, 23:42
Vreme je da baciš taj rezač i kupiš nov.

Ako si u nedoumici da li imaš i problem sa kontrolerom na ploči, pozajmi od nekog DVD pa vidi da li će da radi.

Inače, nije neuobičajeno da rezač crkne tako da ga kompjuter ne vidi, jedino što je to malo ređi slučaj.
Uspeo sam sa kablovima sad se vidi cd/dvd rezac ,ali nece da narezuje ili izbaci
power calibration eror ili Internal target failure . Neznam koliko vredi da ocistim laser rezacu kad je star 5 godina.

analayzer
19.1.2013, 12:44
To je zaludan posao kupi nov.:Freddy:

zajchik
19.1.2013, 13:29
Neznam koliko vredi da ocistim laser rezacu kad je star 5 godina.

Ja sam svoj očistio,ali bio nov (procitao i snimio 20-ak diska) i sad je, samo sto i dalje ne radi.
Zapravo moram priznati da je posle čišćenja pročitao 3-4 diska,ali mu je 5 bio koban.
Batali kupi nov.

Poslato sa roamera koristeći TT2.

Nadvojvoda
19.1.2013, 19:14
Rizikovao sam kupujuci CD lens cleaner (500din.) bez tecnosti ,
pustio disk da izvrti dva puta i za sada radi dobro 8 diskova sam bez problema
narezao (marke Verbatim ,drugi medij nije hteo primer x-wave:D).

DraganR88
24.3.2013, 21:02
imam pitanje uzeo sam dvd rezac liteon ihas 124 b koji ima sata prikljucak ali sam otkrio da moja maticna hp085ch ne posjeduje sata prikljucak pa sam uzeo ide to sata \ sata to ide adapter i kablove pa me interesuje kako da ih spojim jel kada sam ja to spojio radi otvaranje traya gori lampica ali mi neocitava cd i nema ga u listi u mycomputers ocigledno je da radim nesto pogreno pa ako ima ko da mi objasni kako se radi odnosno gdje ja to grijesim

Sladjan85
24.3.2013, 21:05
Dragane taj konverter je mnogo nepouzdan. To sam i sam video ,imao sam ga pre na staroj masini ,mada su me u prodavnici racunara upozorili da to ne kupujem, jer im se desavalo da em sto ploca ne vidi hardver ,em su na primer hard diskovi cak i gubili podatke. Mislim da bi bolje bilo da si uzeo najobicniji sata kontroler, pa nakacio na PCI port.

To sto ti otvara tray moze i bez tog kabla + konvertera ,dovoljno da je samo spojeno napajanje na njega.

DraganR88
24.3.2013, 21:10
posto je kod mene stari komp mislim da je imam agp a ne pci port

Sladjan85
24.3.2013, 21:12
Nisi dobro razumeo ... AGP / PCI-Express su za graficke, a PCI slotovi za dodatne kartice.

Tvoja ploca ima 1 AGP (nebitno) i 3 PCI slota gde mozes ubosti na primer SATA kontroler.

Po mom misljenju posto kazes da si tek kupio SATA DVD rezac ,mozda je bolje da ga zamenis za rezac u IDE varijanti. Ili uzmi najjeftiniji sata kontroler. Ovi konvertori su zlo i vrlo nepouzdani.

PowerPC
24.3.2013, 21:22
imam pitanje uzeo sam dvd rezac liteon ihas 124 b koji ima sata prikljucak ali sam otkrio da moja maticna hp085ch ne posjeduje sata prikljucak pa sam uzeo ide to sata \ sata to ide adapter i kablove pa me interesuje kako da ih spojim jel kada sam ja to spojio radi otvaranje traya gori lampica ali mi neocitava cd i nema ga u listi u mycomputers ocigledno je da radim nesto pogreno pa ako ima ko da mi objasni kako se radi odnosno gdje ja to grijesim

Ako imaš dva sata konektora na tom adapteru samo zamjeni mjesta pa restartuj komp, slobodno isprobaj oba dva nećeš ništa zeznuti. Ako ne radi ni na jednom onda ne valja.

Što se tiče controller-a što je Slađan rekao izgleda ovako (http://www.partsdata.de/descr_artikel/P/PCI-SATA-30/PCI_SATA_CABLE_BIG.jpg) i ide na jedan od bijelih portova na matičnoj p.

DraganR88
24.3.2013, 21:25
to sam vec probao sa zamjenom mjesta i nista

PowerPC
24.3.2013, 21:30
to sam vec probao sa zamjenom mjesta i nista

Ako možeš vrati to g....o i uzmi ovo što ti je Slađan rekao, jeste malo skuplje ali je neuporedivo bolje rješenje.

Sladjan85
24.3.2013, 21:30
Dragane da li ti imas SATA TO IDE ADAPTER ili PCI SATA Kontroler ? Jer to nije isto.


Ovo je sata to ide adapter :

http://www.laikeet.com/catalog/images/sata2ide-adaptor.jpg


a ovo je SATA kontroler :

http://lps2u.com/newshop/product_images/s/996/PCI_To_SATA_RAID_Controller_Card__64771_zoom.jpg

To nije isto ,jer ovo sto tebi PowerPC pokazuje nije sata to ide adapter, vec ono sto i ja govorim da kupis : Sata kontroler.

DraganR88
24.3.2013, 21:34
sata to ide \ ide to sata adapter

Sladjan85
24.3.2013, 21:38
To sam i mislio :) Zato je PowerPC napisao ono za kablove ,ali mislio je da imas kontroler (ona druga slika).

To sto ti imas je vrlo nepouzdano, pa je bolje da kupis sata kontroler (slika br 2), a jos bolje ako mozes da vratis taj rezac i da zamenis za IDE model, kako ne bi dzabe bacao jos para ,posto kapiram da si i ovaj konverter kupio nov.

DraganR88
24.3.2013, 21:39
koji je od ovih da se nebih zafrkao ako je i jedan

http://www.pik.ba/artikal/2491945/sas-i-sata-kontroler-na-pci/

http://www.pik.ba/artikal/3940595/sata-kontroler/

http://www.pik.ba/artikal/1585975/pci-to-sata-ide-kontroler-ata-na-sata-sata-to-ata/

DraganR88
24.3.2013, 21:41
ovaj rezac mi bas treba (XGD3) tako da cu najvjerovatnije kupiti sata kontroler nasao sam na pik.ba par njih ali nisam siguran koji je da se nebih zafrkao

DraganR88
24.3.2013, 21:45
nasao sam na piku imaju tri pa neznam koji je ima sas i sata kontorler na pci 70KM nov ,sata kontroler polovan 20 KM i pci to sata \ide kontroler ata to sata sata to ata 25 KM nov

Sladjan85
24.3.2013, 21:52
Tebi treba obicna PCI kartica koji ima sata kontroler ,ako bas zelis da zadrzis taj DVD ,mada opet, bolje je mozda da ti zamene za IDE model ,ali ako bas hoces ovaj moraces PCI Sata kontroler.

Ja bih uzeo taj polovan SATA kontroler od 20KM. (mada ovde je malo jeftinije u Srbiji)

DraganR88
24.3.2013, 21:57
ma treba mi bas ovaj rezac za xgd3 igre

PowerPC
24.3.2013, 21:59
nasao sam na piku imaju tri pa neznam koji je ima sas i sata kontorler na pci 70KM nov ,sata kontroler polovan 20 KM i pci to sata \ide kontroler ata to sata sata to ata 25 KM nov

Dragane evo na piku polovan controller (http://www.pik.ba/artikal/6149532/cardlink-sata-raid-controler-pci-kartica/) ovakav tebi odgovara.

Sladjan85
24.3.2013, 22:00
Evo mu jos jeftinije :


Link (http://www.pik.ba/artikal/6142425/pci-kartica-sa-prelazom-na-satu-2-x-sata/)

10 Km...

DraganR88
24.3.2013, 22:01
e hvala momci stvarno ste mi pomogli

DraganR88
25.3.2013, 19:10
trebam uslugu ova dva linka sto ste mi poslali za sata kontroler nijedan nesalje nego hoce da ja odem po to za sta nisam u mogucnosti pa ako vam nije problem da mi postavite sa pika jos koji link za sata kontroler da se nebi ja slucajno zafrkao i narucio pogresno hvala

DraganR88
27.3.2013, 19:56
e ljudi dobio sam ovaj sata kontroler spojio sve instalirao i trazilo da restartuje,m racunar kada sam to uradio sada mi pise no device found ios not instaled d zna li ko kako da to rijesim

JohnnyNT
27.3.2013, 20:51
Пробао си старом добром методом да раскачиш па да поново саставиш и пробаш (мислим, јес' да звучи глупо, али мени никад ништа из прве не проради, већ увек чупам и враћам назад)?

DraganR88
27.3.2013, 20:59
ma jesam ali opet isto

PowerPC
27.3.2013, 21:04
e ljudi dobio sam ovaj sata kontroler spojio sve instalirao i trazilo da restartuje,m racunar kada sam to uradio sada mi pise no device found ios not instaled d zna li ko kako da to rijesim

Dragane, probaj ovo što ti je rekao Johnny i ako neće probaj da nadješ drugi drajver za taj kontroler, meni se nešto slično dešavalo al sa drugim uredjajima. Jednostavno uredjaj neće da radi sa drajverom koji dobijem na CD-u nego moram da skinem drugi s neta i sa tim radi :icon_scra

Edit: ako imaš dva sata priključka na tom kontroleru probaj da zamjeniš mjesto. Jesi li uključio DVD-ROM na napajanje (udaci drugi napojni kabal)?

DraganR88
27.3.2013, 21:19
ja sad taj racunar nemogu uopste pokrenuti do kraja na windows jedno ads izvucem sata kontroler upalim racunar .Da li mogu da instaliram drajvere pa tek onda stavim karticu ali cisto sumnjam da ce se primiti

PowerPC
27.3.2013, 21:30
ja sad taj racunar nemogu uopste pokrenuti do kraja na windows jedno ads izvucem sata kontroler upalim racunar .Da li mogu da instaliram drajvere pa tek onda stavim karticu ali cisto sumnjam da ce se primiti

Jel imaš tri PCI porta na matičnoj? Ako imaš probaj da zamjeniš port. Možeš instalirati drajver ali ne vjerujem da će ti to pomoći. Moguće je da sam kontroler ne valja.

PS. Odoh da gledam fudbal, ako ne napraviš opiši detaljno korak po korak sta si radio.

DraganR88
27.3.2013, 21:36
ima tri porta probat cu zamjeniti

DraganR88
27.3.2013, 21:53
zamjenuo sam isto sve

JohnnyNT
27.3.2013, 21:55
А да покушаш са ресетом биоса, извади батеријицу са плоче (у облику кованице од динар-два), па је после минут врати.

DraganR88
27.3.2013, 22:09
ma to sam skoro odmah na pocetku uradio

flamingos
27.3.2013, 22:43
Svega ovoga ne bi bilo da se lepo zamenio za ide rezac,ne treba mesati stare tehnologije i nove,narocito sa kontrolerima,koji vrlo cesto mogu imati konflikt sa maticnom plocom. Ocigledno da mu ploca ne registruje uredjaj kad je utaknut,sto moze znaciti da ima ili konflikt sa tim kontrolerom,ili ga jednostavno ne podrzava.

Bilo bi pametno da slikas kako si ga ubacio i u koji slot,cisto da budemo sigurni.

PowerPC
27.3.2013, 22:45
Jedino da isprobaš kod nekog drugog na kompu da vidiš da li je kartica ispravna.
Po pavilu (ako je uredjaj ispravan), kada je računar ugašen (i napajanje) ubacič PCI katicu (kontroler) u PCI slot da lijepo nalegne do kraja, zatim pališ napajanje pa komp a kada se podigne sistem ubaciš CD sa drajverom instaliraš ga i restartuješ komp. Nakon ponovnog pokretanja bi trebao pa pronadje kontroler (pogledaj u Device Menager). Ugasiš ponovo komp pa povežeš kontroler sa DVD - ROM-om, upališ komp i trebalo bi da ga prepozna.
To bi bilo to.

JohnnyNT
27.3.2013, 23:06
^ Slažem se, obično je dovoljno da ga samo ubodeš i povežeš kako je rečeno, ali u ovom slučaju je ili nekompatibilnost (nikad se ne zna da li će se nešto slagati sa nečim, pogotovo kada je budženje u pitanju), ili neispravna kartica (a možda i optički uređaj, ako ga nisi pre isprobao).

DraganR88
27.3.2013, 23:18
ima ga u device mamageru ( pci kartica ) update uradjen ( valjda je dobar posto sam radio manual update nije mogao sam preko neta da ga nadje ) ali nikako da mi ocita dvd

PowerPC
27.3.2013, 23:39
ima ga u device mamageru ( pci kartica ) update uradjen ( valjda je dobar posto sam radio manual update nije mogao sam preko neta da ga nadje ) ali nikako da mi ocita dvd

Jedino da budeš 100% siguran je ako možeš da nadješ od nekoga drugi sata DVD čitač pa da probaš, stvarno mi nije jasno zašto neće. Ako imaš neki drugi sata kabal zamjeni ga, stvarno nemam više ideja :confused:
Reci mi samo još nešto, jel može da se otvori DVD čitač kad pritisneš dugme na njemu ili nema nikako struje?

DraganR88
27.3.2013, 23:43
moze da se otvori

PowerPC
27.3.2013, 23:49
moze da se otvori

Znači da je ispravan, nešto drugo zeza :confused:

Edit: Znam da je sata DVD al da li ima možda iza jumper, kao na ovom hard disku (http://img181.imageshack.us/img181/2311/57309834zf6.jpg):confused:

DraganR88
27.3.2013, 23:51
ma nista sutra cu ga odnjeti kod druga koji se bavi raunarima pa neka on poglda dali sam ja gde sta zabrljao ili je do kablova ili neznam vise ni ja sta

DraganR88
28.3.2013, 0:00
nema..

PowerPC
28.3.2013, 0:04
ma nista sutra cu ga odnjeti kod druga koji se bavi raunarima pa neka on poglda dali sam ja gde sta zabrljao ili je do kablova ili neznam vise ni ja sta

To ti je najbolje, treba u biosu vidjeti da li ga registruje, uglavnom odnesi drugu. Pozz

DraganR88
28.3.2013, 19:10
odnjeo sam kod lika u servis i rekao mi da je kartica neispravna sada moram da pronadjem drugu

DraganR88
28.3.2013, 22:08
jos nesto sada sam dobio informaciju da pci kartice nisu bas dobre za cd dvd uredjaje nego za hdd da li je to instia ili ne ja neznam ali mi preporucuju USB sata rack i usb external enclosure

flamingos
28.3.2013, 22:26
LEpo sam rekao da se ne mesaju stare i nove tehnolgoije i te hokus pokus mesavine. To sto ti oni predlazu jeste da u fioku bude dvd rezac,i da se spaja sa racunarom i napaja putem usb porta bilo na prednjoj strani bilo na zadnjoj.

Nikada nije bas precizno kada stavljas neki adapter,nego kad to samo prikljucis direktno kako je zmaisljeno.

water wizard
28.3.2013, 22:43
što ne nađeš nekog ko ima stari ata DVD da zameniš ovako samo bacaš pare

Martin Mystere
10.4.2013, 1:49
Primjetio sam da mi Nero Express nece nikako da reze Audio CD, znaci onaj CD-R od 700 MB, tj. 80 minuta. Sva priprema za rezanje se odradi kako treba, cak se na njegovom displeju pojavi info da je rezanje pocelo, ali onda stoji na 1% i tako u beskonacnost. Uopste se ne cuje da CD rezac radi i zuji, pa mi to govori da on uopste ne reze, iako na monitoru pise da je rezanje u toku.
Inace, taj isti rezac mi normalno reze data diskove, i CD-R i DVD.

Da li neko ima isti problem??

Inace, koristim CD/DVD uredjaj ATAPI iHAS122 ATA device.

Sladjan85
10.4.2013, 11:59
Probaj sa CDBurnerXP.

Martin Mystere
10.4.2013, 19:08
Probaj sa CDBurnerXP.

Kapiram da bi vjerovatno normalno radilo sa tim programom koji si naveo, kao sto recimo mogu da normalno narezem Audio CD preko Windows Media Playera.
...ali, mene zanima zasto mi Nero nece da to reze, jer mu je to maltene primarna funkcija, a i kontam da je kvalitet kopije veci ako se nareze preko Nero-a, nego preko recimo WMP-a.

BMLW
12.4.2013, 22:38
To mu nije ni izbliza primarna funkcija. Probaj drugu neku verziju Nera.
A kvalitet, ne vidim razlog da bude kvalitetnije preko Nera u odnosu na bilo koji drugi program?

Martin Mystere
14.4.2013, 19:29
To mu nije ni izbliza primarna funkcija. Probaj drugu neku verziju Nera.
A kvalitet, ne vidim razlog da bude kvalitetnije preko Nera u odnosu na bilo koji drugi program?
Rekao sam primarna funkcija u smislu da je Nero zaduzen prvenstveno za rezanje, bilo da su to audio ili data diskovi isl.

Ovo za kvalitet, mislim da sam ranije cuo da je ipak bolje rezati diskove sa program iskljucivo namjenjenim za rezanje, nego sa nekim kod kojeg je to sporedna funkcija.

Nego, malo sam nesto pretrazivao po netu, izgleda da je u ovom mom slucaju (problemu) u pitanju nesto kao nekompatibilnost SATA konektora na mom CD-DVD rezacu sa nekim AMD / ATI chipsetima u okviru mog operativnog sistema na kompu. To je za mene visa matematika, iskreno. :)

Sinisa Milovanovic
14.4.2013, 19:43
Ovaj ti je program namenski pravljen za rezanje audio diskova,besplatan je
http://www.burrrn.net/?page_id=4
i radi odlično

bojanjov
6.6.2013, 11:01
Pozdrav, kompjuter koristim uglavnom za internet i cd koristim samo kad instaliram windows. Odnosno dvd rezač. Danas sam pokušao da otvorim dvd i ubacim lepo win 7, zatvorim vratanca kad ono cvrc, zatvore se i otvore opet sama. Čim se zatvore nešto unutra poskoči i odmah se otvore. To se dešava dal sa cdeom ili bez isto mu je :nov_explo

Šta mu je, zna li neko???

Sinisa Milovanovic
6.6.2013, 11:27
Pozdrav, kompjuter koristim uglavnom za internet i cd koristim samo kad instaliram windows. Odnosno dvd rezač. Danas sam pokušao da otvorim dvd i ubacim lepo win 7, zatvorim vratanca kad ono cvrc, zatvore se i otvore opet sama. Čim se zatvore nešto unutra poskoči i odmah se otvore. To se dešava dal sa cdeom ili bez isto mu je :nov_explo

Šta mu je, zna li neko???

Par puta mi je program Tweaking.com - Windows Repair is an all-in-one repair tool
(http://www.tweaking.com/content/page/windows_repair_all_in_one.html)

rešio čudne probleme sa rezačem,program može što-šta da popravi u sedmici,naravno i probleme sa čudnim ponašanjem rezača.Ne mora da znači da će uvek pomoći ali vredi probati,postoji i portabl verzija ovog brograma,i besplatan je

water wizard
6.6.2013, 13:05
imaš u nero program nero drivespeed kojim možeš softwerski da otvaraš zatvaraš CD

bojanjov
6.6.2013, 20:23
Otvorim, rasturim i izvadim 3 čačkalice i 2 računa sa nis pumpe... Deca su čudo :n-cc2:

maremas
4.7.2013, 1:13
Pošto hvala Bogu DVD rezač zatvaram rukom a ne na dugme, tako ne bi ni primetio da mi ne radi zatvaranje dok jednom slučajno nisam pritisnuo (radi ustvari, muči se dok ga ne poguram malo). Problema ne bi bilo da mi se sad nemuči i da ga otvori, predpostavljam da su one gumice u pitanju koje se vide kad su otvorena vratanca. Pitanje glasi da li je ovo lako popravljivo ili da gledam novi?
Mada kontam da će i spenadla da mi radi posao :D

culer
22.5.2014, 15:10
Pozdrav kolege forumasi, :ciao:

Imam jedan problem sa DVD ROM-om ...
U pitanju je asus cb5216A uredjaj koji mi na starom kompu sa epox maticnom radi ko sat , a kada probam da ga prebacim u "noviji" komp sa intel augsburg D915gag plocom odbija da ga prepozna ....

BIOS ga prepoznaje najnormalnije i vidi ga kao PATA SLAVE sa normalnim imenom i oznakom asus cb5216A, ali kada udjem u windows tada optika nije prepoznata ....

Nema ga ni u
1)my computer
2)device management(prepoznat je pod drugim nazivom i sa nekom dugom oznakom, ali ne kao asus cb5216A kao sto je u BIOS-u i na starom kompu)
3)Softweri za rezanje ga ne prepoznaju
.... nista

Probao sam da skinem flash za njega i izbacuje mi eror da optika i flesh koji zelim da instaliram nisu kompatabilni ...(dok mi je na starijem kompu najnormalnije felsovao)

Pokusao sam da izbrisem demon tools i slicne programe za emulaciju diskova i opet nista

Pokusao sam i onaj trik sa registrijem gde se brisu Upper i Lower filters iz Current Control Set-a i opet nista ...

Ne znam sta da radim sa njim ni kako da resim ovaj problem, optika mi je hitno potrebna za noviji komp a ovaj nece da ga prepozna ...



Jel moze neka pomoc ?

Hvala

Sinisa Milovanovic
22.5.2014, 15:50
Pozdrav kolege forumasi, :ciao:

Imam jedan problem sa DVD ROM-om ...
U pitanju je asus cb5216A uredjaj koji mi na starom kompu sa epox maticnom radi ko sat , a kada probam da ga prebacim u "noviji" komp sa intel augsburg D915gag plocom odbija da ga prepozna ....

BIOS ga prepoznaje najnormalnije i vidi ga kao PATA SLAVE sa normalnim imenom i oznakom asus cb5216A, ali kada udjem u windows tada optika nije prepoznata ....

Nema ga ni u
1)my computer
2)device management(prepoznat je pod drugim nazivom i sa nekom dugom oznakom, ali ne kao asus cb5216A kao sto je u BIOS-u i na starom kompu)
3)Softweri za rezanje ga ne prepoznaju
.... nista

Probao sam da skinem flash za njega i izbacuje mi eror da optika i flesh koji zelim da instaliram nisu kompatabilni ...(dok mi je na starijem kompu najnormalnije felsovao)

Pokusao sam da izbrisem demon tools i slicne programe za emulaciju diskova i opet nista

Pokusao sam i onaj trik sa registrijem gde se brisu Upper i Lower filters iz Current Control Set-a i opet nista ...

Ne znam sta da radim sa njim ni kako da resim ovaj problem, optika mi je hitno potrebna za noviji komp a ovaj nece da ga prepozna ...



Jel moze neka pomoc ?

Hvala

Мени је једном овај програм решио исти такав проблем,програм је бесплатан па пробај Tweaking.com - Windows Repair (http://www.tweaking.com/content/page/windows_repair_all_in_one.html)можда помогне,као што ћеш видети на слици та опција ти је под бројем 17,а можеш и цео вин да претитраш са осталим опцијама,мало дуже траје али решиће ти гомилу грешака

culer
6.9.2014, 0:35
Da javim da i dalje nisam resio problem sa ovim uredjajem ...

Ovaj Windows Repair tool mi nista nije pomogao, cak mi restartuje komp kada probam da kliknem na opciju "Open repairs"...

Rezac je Asus cb5216A i pre neki dan sam uspeo da narezem CD ali prazne DVD-jeve nijedan program ne prepoznaje...Dobijem error "No disc inserted" , "No media present" i slicne ...

Pre mi ga nije bilo u device manageru a sada ga ima pod oznakom odozgo(asus cb5216A) i oznacen je kao Device 1 i u my computer ima oznaku E: , dok je Device 2 obelezen sa drugom oznakom(poduzom) a my computer ga vidi kao G: ...

Kada ubacim prazan dvd za rezanje i desni klik nad E:/properties/hardware/selektujem asus cb5216A pa properties/DVD region i kliknem populate--> pise mi da nema diska u rezacu...a disk je unutra... kako ??? :icon_evil

Probao sam da pobrisem upper filters, probao da ocistim komp sa raznim registry/windows/antivirus cleaner-ima, proverio kablove, probao vise programa za rezanje, probao sa windows repair tool, probao razlicite proizvodjace diskova(Princo, Verbatim, maxell), updateovao firmware i sto drugih cuda, ali nista ne pomaze... Kako da resim ovo ?

Dvd cita narezane medije ( i CD i DVD ) ...

Hvala

MileZP
7.9.2014, 12:18
Asus cb5216A nije rezač DVD-a :)

culer
7.9.2014, 21:46
Asus cb5216A nije rezač DVD-a :)

HAHAHHAHAH druze, stvarno nije, Ja to nisam ni proverio ladno, a bijem glavu o pod danima sto nece da radi :D
Hahhaha, ulepso si mi vece ... :D

Naime, komp mi je poklonio od drugara drugar, rekao da ima taj rezac a nisam ni skontao da je samo CD-RW....strasno :a_whistli

karakondzula1
1.10.2014, 22:07
Poz svima, imam ovu maticnu http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=507#spec i neki rezac matori pioneer dvd-rw dwr-112d ata device, pokvario se tako da nameravam da uzmem nov, sad posto sam totalni amater predpostavljam cim pise ata da je to ata a znam da postoji i sata pa me zanima kako da znam koje te prikljucke ili kako vec podrzava moja maticna ploca, otvarao sam kuciste i ima neka cetri prikljucka sata 1 sata 2 sata 3 sata 4, predpostavljam da mogu da ubacim taj sata posto je bolji od ata, ako moze mala pomoc.

Hvala.

lobanja
2.10.2014, 9:01
Poz svima, imam ovu maticnu http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=507#spec i neki rezac matori pioneer dvd-rw dwr-112d ata device, pokvario se tako da nameravam da uzmem nov, sad posto sam totalni amater predpostavljam cim pise ata da je to ata a znam da postoji i sata pa me zanima kako da znam koje te prikljucke ili kako vec podrzava moja maticna ploca, otvarao sam kuciste i ima neka cetri prikljucka sata 1 sata 2 sata 3 sata 4, predpostavljam da mogu da ubacim taj sata posto je bolji od ata, ako moze mala pomoc.

Hvala.

Mozes da ubacis sata dvd-rw bez brige samo nocni u prvi slobodan port i on ce da funkcionise,tesko je da ces vise naci ata dvd-rw (skoro ne moguce).
Sto se tice generalnih razlika hmmm pa mozda neke novije tehnologije veca podrzanost media (prepoznavanje brzine pisanja)),mozda lightscribe tehnologija (pravljenje omota na samom dvd-u (imaju dvd-ovi namenjeni za tu ulogu)),i teoretski vece brzine citanja ako je verovati marketingu,stari je bio 16x ovi novi su 22x.
Generalno nema neke razlike,optika je optika samo se port promenio

water wizard
2.10.2014, 9:14
brže radi sata ali kraće traje uređaj, bar kako hvale starije modele koje još po neko koristi...
Na ata sam mogao da režem 4x da mi ne puca a na sata može i na 12x ali bolje je polako na 8x

karakondzula1
2.10.2014, 10:21
Ma ja ni ne kupujem nista novo za staru konfu, polovnih ata na specijalizovane sajtove za 800 dinara koliko oces :)

rubiroza
15.10.2014, 10:05
Vec nekoliko nedelja planiram da uzmem neku optiku jer moj stari Asus duze vreme ispusta cudne zvuke, a diskove skoro i da ne cita (osim Verbatim). Sta mi predlazete da uzmem za svakodnevnu upotrebu? Asus, LG, Light-On...? Mozda neki sa lightscribe opcijom?

jonathan
22.4.2015, 23:33
Nabacio sam optiku na jedna stariji PC. Obzirom da je HDD bio ATA kao i optika a ploca ima samo jedan IDE port, na jedan kabl sam prikljucio oba uredjaja s tim da je HDD master.

Probao sam ubaciti par DVD-ova i uredno je citao.

Medjutim osoba ciji je racunar javlja da ne moze nista snimiti. Kada zavrsi neki "burnining" softver snimanje, dodje do 100%, izbaci disk i pise:

Make Sure You Have The Latest Firmware For Cd Or Dvd Burner

Nakon toga sadrzaj na disku nije upotrebljiv. Javlja neke errore. Da li postoji neka genericka greska ili je optika zrela za mijenjanje ? Kod mene nije taj PC pa se ne mogu detaljnije zabaviti ali me onako interesuje, da li ima specifican problem za ovu poruku sto javlja.

Rocker
23.4.2015, 16:33
Pre će biti da je problem u konfliktu harda i optike. Koliko samo modela npr. Maxtor hardova nikada nije htelo da funkcioniše ako mu na slave dodaš optiku. A brljavljenja tog tipa su naročito izražena kod narezivanja diskova.
Neka proba da poveća količinu bafera u programu za rezanje i brzinu rezanja spusti na 4x.

jonathan
23.4.2015, 18:21
Znam da je snimao na x4 i da je bilo isto ali ne znam da li je štimao bufer.

I ja mislim da je u pitanju konflikt ali ne vidim rješenja do kupovine druge optike. Kupovina ATA to SATA adaptera nece nesto posebno buiti jeftinija do kupovine samoga pisača.

water wizard
23.4.2015, 18:43
Ne može da se reže preko jednog ATA kabla da bude i jedno i drugo, mora poseban kabl, radi mu CD ništa neće da dobije kupovinom novog
Čak je i kopiranje sporije sa CD na hard disk, nema dovoljno protoka, ali curka polako dok kod narezivanja treba konstanta količina podataka da teče da se ne bi zaustavljalo rezanje i time pravile greške prilikom snimanja

jonathan
23.4.2015, 19:30
Ima samo jedan IDE port a mislio sam na kupovinu SATA optike jer na ploci ima 6 SATA portova. Ništa, ako je 100% nemoguce pisanje kada je na jednom kablu i HDD i optika, onda je to to.

MARE GSX R
22.6.2016, 23:20
Ljudi, ne znam da li ste pre pisali o tome, ja ne nadjoh, ali me interesje zna li neko koji je koji od onih dva mala srafa, u rezacima za stelovanje lasera za cd i za dvd, i na koju stranu ih treba okretati, jer svaki bese za dlaku u desno?? imam dva dvd rw rezaca koji super citaju(pioner 111d i 112d) lg dvd rom i lite on it corp(ako mu je to pravi naziv i on mi je najbolje radio od svih) ali da se vratim na pomenuta dva rezaca, oba citaju lepo i rezu dvd cd-ove lepo, problem nastaje kod obicnih cd-ova nece ni audio ni data uvek ima neka greska, nisu prikaceni sa hdd-ovima vec zasebno, pa hocu da ih sagorim maximalno pre nego sto uzmem druge, treba mi malo muzike za kola, a i hocu da napravim par kopija hirens boot cd za mene i drugare, pa ako neko zna kako da ih ustelujem neka se javi... :opanachke

water wizard
23.6.2016, 2:01
probaj neke druge diskove nemoj džabe da pokvariš dvd

MARE GSX R
23.6.2016, 9:56
Probao sam razne diskove, i sad poslednje maxell, kod mene prekine, a kod druga ih nareze bez problema, a stelovao sam ranije vec par komada, i radilo je to lepo al sada ne mogu da se setim koji je za sta, ne bi dirao za dvd jer on lepo radi samo za cd...

Послато са LG-P760 уз помоћ Тапатока

ladjar
18.10.2016, 15:15
Moj uredjaj je NEC ND 3540A 16x6 16x8 Dual Layer DVD+/RW Black, windows je XP-prof. dugo ga nisam koristio, dosad narezao par diskova svega i kad sam stavio pre neki dan iste diskove koje sam ranije gledao prvo nece da krece AUTOMATSKI a rucno neke pokrene a neke ne i sto me najvise cudi je to da bilo kako da stavim disk- mislim kako ga okrenem on CITA pa me interesuje da li je to normalno ili sam ja zaboravio kako je ranije bilo. Hvala

Francesko
2.12.2016, 20:51
Može mala pomoć?

Naime, rešio sam da reinstaliram win7 na prijateljevom desktop kompjuteru. Primetio sam na početku kada pritisnem dugme za cd rom da držač za disk teško izlazi. I nije izašao dok mu ja nisam pripomogao i pogurao plastiku.

Očitao je butabilan disk na starom windowsu, kažem dobar je i krenem u reinstalaciju. Izaberem opcije formatiram HDD, i prvi put mi se desi da instalacija pukne na 30% druge stavke. Da probam opet, ne vredi, kompjuter ne čita disk, kao ni moj lap top - nevidljiv je disk (iako je ranije bilo sve u redu sa tim diskom).

Probam sa drugim diskom, učita i njega i instalacija pukne na 97%. Dešava se ista situacija i drugi disk postaje nevidljiv.

Probaću sutra sa instalacijom sa USB-a.

Da li je moguće da je cd rom "pokvario" oba cd-a? Na CD-romu se nalazi natpis Super Write Master.

Ne verujem da je problem do komponenata jer je do reinstalacije sve radilo u najboljem redu.

припjat
26.8.2017, 20:46
Muci me dvd-rw sony ad7200a,skidao drajvere ali ne pomaze.Problem je sto sistem prepoznaje dvd-rw i radi eject i sve to,kad ubacim dvd ili cd ikonica zabaguje i ne radi ni eject ni open nista ni lampica na dvd-rw.Da li neko ima resenje i da li se susretao sa tim.Kako da ga rijesim?Inace skoro sam uzeo taj dvd-rw i nikad mi nije radio.

bachi
26.8.2017, 20:55
Ako je pod garancijom, reklamiraj. Ako nije, kupi novi dvd, bog mu dušu prosti.

припjat
27.8.2017, 8:07
ne baca mi se pare na dvd svakako ga i ne koristim, nego onako dao mi neki covjek dzaba pa reko sto da ga ne ugradim u moj komp.

bachi
27.8.2017, 9:19
Po svemu sudeći je prsa neki elektronski deo. Najviće što možeš da probaš jeste da ga otvoriš i očistiš sočivo lasera, promeniš kabl što vodi od računara do njega i to je sve.

Za 300-500 dinara imaš polovne ispravne. :D

A što se tiče stava "šta će mi DVD", taj stav sam čuo hiljadu puta, a još češće sam čuo, jaaaaaoj, crko mi hard disk, svi mi podaci ostadoše tu.

1+1=2, reži bekapove bitnih stvari na DVD diskove, ne košta mnogo, a mnogo znači jer je u pitanju offline kopija.

MARE GSX R
27.8.2017, 10:49
Slazem se, ja uvek po dve optike u racunaru... :)

Послато са LG-P760 уз помоћ Тапатока

припjat
27.8.2017, 14:10
Pa imam i ja cd-rw samo sto ga ne koristim,a taj dvd-rw bi trebao da radi.Isao sam kod tog covjeka i on kaze da je radio kad ga je meni dao.Ali vidim jos jedan problem kad odem u device menager i kad odem u driver pise mi da je neki microsoft-ov drajver iz 2006 iako sam nesto skidao sa sony-jevog sajta.Kontam da nije do drajvera?

DeCoy
27.8.2017, 14:25
Nije do drajvera, crk'o je... optika je potrošna roba.

@bachi
Čemu rezanje bekapa na DVD kad postoje eksterni HDD-ovi.

bachi
27.8.2017, 22:29
Prosečno domaćinstvo ima tek oko 40GB zaista bitnih podataka, ostalo su mp3 muzika, filmovi i serije, dakle nebitne stvari. To je oko 10 praznih DVDova, dakle, oko 300 dinara.

Externi hard ne možeš naći ispod 5.500 dinara.

DeCoy
27.8.2017, 23:11
Više bi me koštalo vreme da narežem tih 10 diskova i posle inkrementalno dodajem nove fajlove nego najjeftiniji eksterni hard :)

bachi
28.8.2017, 8:54
O izvini Soroše, nisam te prepoznao.

analayzer
28.8.2017, 22:03
Više bi me koštalo vreme da narežem tih 10 diskova i posle inkrementalno dodajem nove fajlove nego najjeftiniji eksterni hard :)

Bogami ja externi hard ne bih uzeo ni zabadava crknu brzo od ničega, samo fleške velikog kalibra.

water wizard
28.8.2017, 22:15
flashevi su ti najnesigurniji imaju određeni broj upisa manji od ssd.
Ovaj moj flash pokušavam da instaliram win s njega neće pa neće, probam sa eksternog harda odradi posao, skeniram flash nađem bad sektore koji ne mogu da se remapiraju kao na hard disku

analayzer
3.9.2017, 7:56
Ja nikakve problems sa flešovima nemam. Vidim dobili i sa 64GB, ali sa externim nov crkne ko ništa. Nikada više.

JohnnyNT
3.9.2017, 12:05
Ovo je 2017. sve se čuva u oblaku, kakvi diskovi, hard diskovi i fleševi :D

bachi
3.9.2017, 13:04
Neka hvala, preskočiću cloud. :D

C64freak
3.9.2017, 17:37
bog te mazo koja polemika oko jeftinih stvari...ko da zivimo u ruandi :kreza:

bachi
3.9.2017, 17:57
Ne znam iz kog si ti filma, ali 5.500 dinara je za većinu ovog stanovništva pozamašna cifra.

voodoo_
5.9.2017, 11:07
Dobro, kome je 5500 din pozamašna cifra, taj ne pati od first world problema tipa kako bekapovati HD filmove.

DVD kao cold backup storage mi je i dalje neprevaziđen uprkos neudobnosti i cimanju, a eksterne diskove uzimam u obzir samo za gledanje filmova na TV-u. Bože zdravlja pa da jednog dana sastavim neki NAS sa diskovima u mirror raid-u, ali to neće skoro.

doctor
5.9.2017, 20:41
Neka hvala, preskočiću cloud. :D

Cloud je najsigurniji bekap koji možeš da imaš osim ako ne radiš za CIA-u i ne smeš da bekapuješ privatne top secret fajlove na cloud.

DVD-evi su katastrofalnog kvaliteta i lako se oštete a inkrementalni bekap je horor. HDD-ovi uopšteno su teška lutrija danas, može da crkne bilo kad.

Najpouzdanija opcija je cloud + HDD ili još bolje HDD-ovi u RAID koji nisu uvek na mreži da ih ne bi spalio grom/nestabilan napon/šta god i služe samo bekapovanju.
Pritom bi trebalo da im se povremeno radi "refresh" jer sam svojim očima posvedočio gubitak podataka nakon što su 3-4 godine bili na HDD-u i nije im bilo pristupano i nekako je došlo do korupcije fajlova.