LAKI PINGVINI<>
092015<><>

PAC Manager 4.5.5.5

Švajcarski nožić za SSH

U svetu korisnika GNU/Linux operativnih sistema korišćenje konzole/terminala je normalna stvar, čak se i preporučuje. Tu se, naravno, polazi od činjenice da Linux operativni sistemi ne moraju uopšte da imaju grafički interfejs, već je dovoljno instalirati samo najosnovnije pakete. Iako se razvojem samog operativnog sistema polako gubi potreba za zahvatima u terminalu, postoji jedan i te kako veliki segment gde Linux dominira i bez grafičkog interfejs, a to su web serveri.

Svako ko se iole susretao sa administracijom servera zna da je neophodno poznavanje SSH-a (Secure Shell), što je zapravo udaljeni pristup serveru preko konzole. Međutim, stvari se mogu dodatno komplikovati ako morate da radite sa više servera. Pogađate, treba upamtiti korisnička imena i lozinke, IP adrese ili URL za pristup. Sve to može veoma zakomplikovati život administratoru.

Naravno, kao i uvek u svetu GNU/Linuxa i ovde postoji više rešenja, pa tako možemo da napravimo tzv. aliase i zatim da jednostavno pokrenemo SSH konekciju iz terminala. Ukoliko ste više raspoloženi za grafička rešenja moguće je koristiti putty, programče koje postoji i za druge operativne sisteme. Ovog puta naš izbor za ovaj posao definitivno je pao na PAC Manager.

Ovaj zanimljivi program nalazi se u riznicama većine distribucija i dolazi ekskluzivno u verziji za Linux. Grafički je dopadljiv i potpuno u funkciji onoga za šta je program namenjen. Interfejs je organizovan u dve celine, a svaka od njih sadrži tabove. Levi deo ekrana dodeljen je listi konekcija koje mogu biti organizovane po folderima, tabom za omiljene konekcije, pregledom najčešće korištenih konekcija kao i tabom za klastere. Desni deo ekrana pripada aktivnim konekcijama, koje se svrstavaju u tabove ili zasebne prozore, zavisno od podešavanja.

Sâmo podešavanje konekcije ide veoma lako, a moguće je napraviti konekciju korišćenjem ključa ili jednostavno pomoću korisničkog imena i lozinke. Takođe, u podešavanjima je moguće koristiti unapred definisani proxy server, kao i odrediti da li je potrebno da se izvrši neka skripta prilikom pokretanja ili posle njega. Jedna od fantastičnih mogućnosti ovog programa je organizovanje konekcija u klastere, tako da se ista operacija može obaviti na više servera odjednom. Od mogućnosti ćemo pomenuti još i to da podržava Wake-on-lan, VNC konekcije, makroe, kao i to da može da zameni lokalni terminal.

Sigurni smo da će ovaj, po svemu sudeći, odličan program pronaći svoje mesto među administratorima servera, a samo ćemo još dodati da podržava i RDP konekcije, tako da se može koristiti i sa Windows serverima.

Darko GERGURIĆ

 
Zajednica na zadatku
PAC Manager 4.5.5.5
Šta mislite o ovom tekstu?
Praat Speech Analyzer 5.3
uGet 2.0

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv3
Veličina:
1,6 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
sourceforge .net /projects /pacmanager
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera