PHONE ZONE<>
072011<><>

Motorola Xoom

Prestižna zver

U našim rukama našao se prvi tablet na tržištu koji se bazira na platformi Honeycomb – famozni Motorola Xoom (čita se Zum). Tekst koji sledi plod je višednevne zanimacije sa ovim odličnim uređajem, svakako najpoznatijem konkurentu iPadu 2.

Za atraktivni izgled Motorole Xoom odgovorna je kombinacija crne plastike i okvira ekrana sa metalnom aluminijumskom teksturom, od čega je izrađen veći deo poleđine uređaja. Ekran je pokriven takozvanim „Gorilla” staklom, izuzetno otpornim na grebanje i druge vrste oštećenja. Ivice Xooma su zaobljene, a debljina uređaja postepeno raste od kraćih bočnih ivica prema sredini, gde dostiže maksimalnih 12,9 mm, što čini da uređaj odaje utisak da je tanji nego što zaista jeste, posebno onda kada ga držite u horizontalnom položaju. Ekran dijagonale 10,1” i rezolucije 1280 x 800 piksela uokviren je crnim ivicama, pri čemu je na sredini gornje strane okvira locirana prednja kamera od 2 MPx namenjena video pozivima. Slika koju ekran pruža je izuzetno oštra i odlično vidljiva iz širokog opsega uglova. Za razliku od dosadašnjih Android tableta, koji su na prednjoj strani imali „fizičke” tastere za navigaciju kroz Android OS (’Home’, ’Back’, ’Search’...), Xoom se oslanja na softverske dugmiće za navigaciju koji su specijalitet Honeycomba. Navigacioni dugmići smešteni su u levom uglu takozvanog System bara, koji se nalazi na dnu ekrana. Osim navigacionih dugmića, System bar je u svom krajnjem desnom uglu ugostio i časovnik, notifikacione ikonice i ikonice koje pokazuju status mreže i baterije, a koje su u prethodnim verzijama Android OS-a bile u liniji na vrhu ekrana. System bar je prisutan sve vreme u svim aplikacijama, uz mogućnost prelaska u mod lights out u slučaju aplikacija koje zahtevaju ceo ekran (kao što su, na primer, igre ili programi za reprodukciju videa). Tada se linija gubi, a ikonice se zamenjuju neupadljivim ali ipak dovoljno vidljivim tačkicama za navigaciju. Od navigacionih opcija tu su Home i Back, iza kojih je opcija koja poziva svojevrsni Task manager, koji prikazuje umanjene sličice svih trenutno aktivnih aplikacija (slično kao u taskbaru Windowsa 7), dok se kompatibilnost sa starim aplikacijama koje su koristile taster ’Menu’ postiže njegovom softverskom varijantom koja se pojavljuje samo prema potrebi.

Kada smo kod fizičkih tastera, Motorola Xoom ih sadrži svega tri – u gornjem levom uglu su dva manja tastera za kontrolu intenziteta zvuka, a u istom uglu na poleđini uređaja je taster za uključivanje i isključivanje, odnosno „buđenje” i „uspavljivanje” tableta. Tasteri za kontrolu intenziteta zvuka su prilično mali i niskog profila – do te mere da su autoru ovog teksta promakli u pokušaju da ih dodirom pronađe u trenucima upoznavanja sa tabletom.

Sredina donje stranice uređaja zadužena je za veze sa spoljnim svetom. Tu su MicroUSB, MicroHDMI izlaz i priključak za punjenje baterije. Za razliku od većine telefona, baterija uređaja može da se puni isključivo pomoću punjača. Priključak za slušalice od 3,5 mm lociran je na sredini gornje stranice, u liniji sa prednjom kamerom, dok je s njegove desne strane slot za SIM karticu. Stereo zvuk solidnog kvaliteta možete slušati i preko ugrađenih zvučnika koji se nalaze sa zadnje strane uređaja – levo i desno, pri vrhu. Multimedijalne mogućnosti upotpunjuje zadnja kamera rezolucije 5 MPx, koja uz dual-led blic/svetlo omogućava kreiranje solidnih fotografija, ali i HD video snimaka u 720p sa 30 fps.

Prvi susret sa verzijom Honeycomb Android OS-a svakako vas neće šokirati različitošću od prethodnih verzija ovog OS-a. Kako je i očekivano, Honeycomb koristi prednosti velikog ekrana kako bi korisniku omogućio što komforniji rad, zadržavajući pri tom visok stepen sličnosti sa prethodnim verzijama OS-a. Pored već pomenutog System bara na dnu ekrana, aplikacije sada na vrhu ekrana imaju i takozvani Action bar, na kojem se, zavisno od aplikacije, mogu naći ikonice za navigaciju, widgeti, kontekstualni meniji – generalno, bilo šta što autori aplikacije smatraju neophodnim za korisnika.

Osnovne aplikacije koje dolaze preinstalirane uz Honeycomb takođe su doživele ozbiljna poboljšanja u odnosu na ranije verzije Androida kako bi iskoristile prednosti novog okruženja. Tako sada web browser donosi tabove, na koje smo navikli kod desktop aplikacija, mail aplikacije i kontakti sada se sastoje od više panela istovremeno vidljivih na ekranu, što povećava njihovu iskoristivost, YouTube donosi fensi korisnički interfejs u vidu karusela, galerija i foto-aplikacija takođe su doživele vidna unapređenja. Home screen widgeti dobili su nov nivo interaktivnosti, što se može videti na primeru YouTube widgeta. Virtuelna tastatura omogućava brzo kucanje kod obe orijentacije tableta, doduše uz uslov da tablet pri tom ne držite u rukama. Ukoliko tablet držite i kucate, uspravna orijentacija je znatno upotrebljivija budući da su vam tasteri bliži i uvek su vam u dometu palčeva. Lista poboljšanja koju donosi Honeycomb zaista je velika i očigledno je da je svaki detalj pažljivo osmišljen tako da poboljša doživljaj korisnika pri radu sa tabletima.

Procesor nVidia Tegra 2 sa dva jezgra i radnim taktom od 1 GHz, koji pokreće tablet Motorola Xoom, uspešno izlazi na kraj sa mnoštvom efekata, animacija i bogatstvom opcija koje donosi zahtevni Honeycomb, tako da do vidnih zastoja u radu retko dolazi. Brzom i komfornom radu doprinosi i 1 GB RAM-a u kombinaciji sa 32 GB dodatne memorije za skladištenje aplikacija i podataka. Procesorska moć praćena je i solidnom autonomijom baterije, koja će izdržati celodnevno „maltretiranje” bez potrebe da na svakih nekoliko sati koristite punjač, a uz normalno korišćenje nećete morati da posežete za njim i po nekoliko dana.

Dejan STEFANOVIĆ

 
Motorola Xoom
Šta mislite o ovom tekstu?
LG Optimus Black P970
Point of View Mobii Tegra Tablet 10.1”
HTC Sensation vs Samsung Galaxy S II
3G Watchdog
Chrome to Phone
SoundHound
Document Scanner
iVMControl
WebPeekaBoo 1.30
iMathematics Pro

Osnovno:
Android 3.0 (Honeycomb); 249 x 168 x 13 mm, masa 730 g
Ostalo:
procesor nVidia Tegra 2 dual core 1 GHz, 32 GB interne memorije, 1 GB RAM-a, 10,1-inčni kapacitivni displej 1280 x 800 (16M boja), 2 MPx web kamera s prednje strane, 5 MPx kamera sa dual-LED flashom i automatskim fokusom, 720p video playback, 720p video capture, proximity senzor, ambijentalno svetlo, barometar, žiroskop, WiFi 802.11a/b/g/n, stereo bluetooth technology 2.1+EDR+HID, Micro USB; HDMI out, 3,5 mm audio, SIM slot
Proizvođač:
Motorola
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera