TEST RUN<>
052009<><>

MeldaProduction MDrummer 2.12

Mmm, kakav bubnjar

U svetu audio softvera postoji nekoliko aplikacija sličnih ovoj, a sve one pokušavaju da zamene pravog bubnjara i da do tančina emuliraju sve osobine njegovog performansa. Da se razumemo, postoji velika razlika između obične ritam mašine i MDrummera i sličnih programa. Ritam mašine su krute, i potrebno je mnogo podešavanja da bi zvuk koji iz njih izlazi bar izdaleka podsećao na zvuk koji proizvodi neki pravi, živi bubnjar. U pitanju je pre svega tajming, odnosno prevelika preciznost koju obične ritam mašine ispoljavaju prilikom okidanja zvuka, to jest semplova. Takođe, prilikom živog nastupa ili snimanja u studiju isti udarački instrument će drugačije zvučati u zavisnosti od mesta po kome udaramo.

Sve ovo je, sa zapanjujućom uverljivošću, sadržano unutar novog čeda relativno nepoznate firme MeldaProduction. MDrummer 2 može da se koristi kao samostalna aplikacija ili kao VST dodatak unutar odgovarajućeg host programa. Sadrži pet ekrana u kojima možete kontrolisati sve aspekte „nastupa” ovog virtualnog bubnjara.

Prvi ekran, pod nazivom Quick Setup, služi da odaberete set bubnjeva prema žanru koji želite, mada je to relativna stvar, jer samo ime drumseta ne znači da je on namenjen samo tom žanru (jazz, house, rock, r’n’b...). Takođe, odavde možete učitati i same ritmove, odnosno mesta i način na koji će se bubnjevi okidati. Napominjemo to da svaki ritam ne predstavlja samo jedan loop koji će se do besvesti vrteti ukrug, već sadrži više zasebnih delova koji zajedno omogućavaju izvođenje svega onoga što bi trebalo da se sadrži u jednoj muzičkoj numeri. Ti delovi su Intro, uvod u pesmu, Beat, koji je glavni deo nastupa, Break i Long Break, u kojima će „bubnjar” malo opustiti ruku i pokazati šta zna kroz nekoliko divljih varijacija, i Outro, kojim bi nastup trebalo da se završi. Kao dodatak možete koristiti i delove Verse 1 i 2 i Chorus, čime je pravljenje celokupnog performansa olakšano do maksimuma. Prilikom učitavanja ritmova i setova, odnosno semplova, na raspolaganju su vam brojne opcije za ukrštanje (Load & Join, Merge) i nasumično biranje semplova (Generate), čime se dobijaju bezbrojne unikatne varijante zvuka. Sam zvuk je vrlo uverljiv, semplovi su vrlo kvalitetni i raznovrsni čak i u demo verziji, a naročito u punoj verziji koja je „teška” celih pet gigabajta.

Na ovom ekranu birate i tempo, izražen u BPM (Beats Per Minute) i parametre koji određuju koliko će se MDrummer ponašati kao ljudsko biće, zapravo, koliko će nepreciznosti biti prisutno prilikom okidanja semplova (Humanization, Shuffle, Speed Change). U dodatnom (Additional) meniju možete izabrati brojne suptilnije opcije, među kojima je i vrlo zanimljivi Jam Mode, u kome će MDrummer „slušati” MIDI komande, tačnije note koje mu šaljemo, i na osnovu njih, pretpostavljajući da je to svirka koju treba da prati, sam svirati bubnjeve. Izuzetno korisno.

Sledeći ekran Globals sadrži razne delove kojima u potpunosti kontrolišemo kako će program reagovati na MIDI komande koje mu šaljemo, a tu je isti takav deo za MIDI komande koje će on eventualno dalje slati nekom drugom softverskom ili hardverskom instrumentu. Glavni deo ovog ekrana je ipak Mixer, u kojem određujemo jačinu zvuka, poziciju u stereo slici, visinu, to jest pitch svakog zasebnog dela seta bubnjeva. Ovde se jasno može videti razlika koju program pravi prilikom jakog i slabog udaranja određenog bubnja (reakcija na parametar velocity).

Ekran Drumset Editor sadrži bezbroj opcija i parametara kojima možemo uticati na dužinu svakog pojedinačnog bubnja, efekte koji će sa na njega primeniti, kao i sam izvor zvuka. Tek na ovom ekranu se vidi koliko je MDrummer zaista ozbiljan i profesionalan program. Efekata ima četrnaest i izuzetno su korisni i kvalitetni, a ostali parametri su previše brojni da bismo ih ovde opisali.

Rhythm Editor ekran vam omogućava da do najsitnijeg detalja editujete već pomenute delove ritma (Intro, Beat...). Ovde možete videti koliko zapravo varijacija ima u jednom jedinom ritmu i kako se one mogu pozivati putem MIDI poruka, u zavisnosti od toga kada nam je određena varijacija potrebna.

Poslednji ekran Rhythm Generator služi da se od delića raznih ritmova generiše novi, unikatan ritam. Ovo se može učiniti preklapanjem postojećeg ili stvaranjem potpuno novog ritma, sa svim već pomenutim varijacijama.

MDrummer 2 ne može u potpunosti da zameni čoveka kada je u pitanju performans uživo, ali prilikom studijskog rada i muzičke produkcije on je savršeno rešenje. Može da obogati vaše projekte svojim veoma realističnim bubnjevima. Iako nije baš najjednostavniji program, on sadrži gomile već gotovih ritmova i rešenja koje uz minimalno znanje lako možete iskoristiti u vašim muzičkim kreacijama. Pohvalili bismo i help sistem koji objašnjava sve funkcije programa, a savetujemo vam i download iscrpnih i kvalitetnih tutorial video fajlova sa sajta proizvođača.

Slavko STOJNIĆ

 
TechSmith Camtasia Studio 6.0.2
Download Accelerator Plus 9
Landscape Vision 6.0
Registry Winner 5.1.4.16
MeldaProduction MDrummer 2.12
Šta mislite o ovom tekstu?
Code:Aero Movie Label 2010 5.0.1 Standard
Gebhard Software Dr. Hardware 2009 (9.9.2e)

Potrebno:
Windows 98/2K/XP/Vista, procesor sa SSE2 i (poželjno dual core), VST host
Cena:
150 evra
Adresa:
www .meldaproduction .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera