KOMPJUTERI I FILM<>
072008<><>

Letopisi Narnije: Princ Kaspijan

Armija za Narniju

Prošlo je nešto više od dve i po godine otkako smo imali prilike da pogledamo ekranizaciju prve knjige o „Letopisima Narnije” K. S. Luisa („Lav, veštica i ormar”). Studio Dizni i Volden medija završili su i drugi deo priče. „Letopisi Narnije: Princ Kaspijan” nastavlja avanture braće i sestara Pevensi. Godinu dana nakon njihove prošle pustolovine, Piter, Suzana, Edmund i Lusi ponovo dolaze u Narniju. Ovog put ne odlaze svojom voljom, već bivaju preneti magijom zbog toga što su potrebni da spasu svoje staro kraljevsto. U „našem svetu” prošlo je tek godinu dana otkada su napustili svoje tronove, ali u Narniji je prošlo čak 1300 godina, i stvari ne stoje baš sjajno. Njihovo kraljevstvo odavno je u rušavinama, a presto uzurpira zli general Miraz, dok izgnani princ Kaspijan, pravi naslednik prestola Narnije, pokušava da vrati red u kraljevstvo. Na Pevensijevima je da Kaspijanu pomognu da vrati svoju krunu.

Osnova filmske ekipe koja je postavila „Kaspijana” na noge ista je kao i prošli put. Režiser Endru Adamson nastavio je ono što je počeo pre više od tri godine, a Vilijam Mozli, Ana Poplvel, Skendar Kins i Džordži Henli ponovo glume braću i sestre Pevensi. Najnoviji član glumačke postave je mladi Ben Barns, koji glumi princa Kaspijana, a u ulogama patuljaka Nikabrika i Trampkina našli su se najpoznatiji glumci niskog rasta današnjice – Piter Dinklidž i legendarni Vorvik Dejvis.

Kako je „Princ Kaspijan” ozbiljniji, mračniji i, pre svega, zahtevniji od prethodnog filma, Din Rajt, koji je predvodio tim za specijalne efekte za „Lava, vešticu i ormar”, dobio je pojačanje u vidu Vendi Rodžers. Njih dvoje zajedno su koordinisali više od hiljadu stručnjaka za digitalne specijalne efekte, koji su tokom perioda od preko dve godine stvorili oko 1600 kadrova za „Kaspijana”. Ova armija ljudi, naravno, nije radila na jednom mestu, već je reč o stručnjacima iz kompanija za efekte širom sveta. Tu su Moving Picture Company i Framestore iz Londona, Scanline iz Minhena i, naravno neizbežni, novozelandski Weta Digital. Najveći napredak na polju specijalnih efekata u proteklih nekoliko godina bio je na polju interakcije između živih glumaca i digitalnih likova, te ovaj film koristi ta dostignuća. Do sada je bilo pravilo da se za kadrove u kojima virtuelni i stvarni likovi imaju fizički kontakt koriste animatroničke lutke što je diktiralo položaj kamere kod takvih kadrova. Tih ograničenja u ovom filmu nema, pa imamo impresivne kadrove sa kentaurima i junacima koji jašu grifine te dodiruju lava Aslana, čiji je digitalni model za ovaj film potpuno prerađen.

Predprodukcija za sledeći film u serijalu već je u toku, ovog puta u režiji Majkla Apteda i sa Džimom Rajdžijelom kao vođom tima za specijalne efekte.

Dragan KOSOVAC

 
 AKCIJE
SK Case Chase: Kućište „Disco Box”

 AKTUELNOSTI
Lokalizacija slobodnog softvera na srpski jezik

 TRŽIŠTE
Intel Atom platforma i konkurenti

 NA LICU MESTA
Disney Interactive Studios / Extreme CC konferencija
Ultimate Coding Challenge 2008, ETF
Sony Ericsson konferencija
Alti seminar, Ohrid
Otvaranje vodeće Telenor prodavnice
New Media Festival, Cinema City, Novi Sad

 KOMPJUTERI I FILM
Kung fu panda
Letopisi Narnije: Princ Kaspijan
Šta mislite o ovom tekstu?

 SITNA CREVCA
Modulator-demodulator – modem

 SERVIS
Višejezgarni procesori i paralelno programiranje
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera