NET PLAY<>
092007<><>

Đetići u Sijetlu

WCG kvalifikacije u Srbiji imaju tradiciju dugu skoro četiri godine. Status najvećeg gejming događaja stekle su odmah na samom početku, pre svega po velikom broju takmičara i disciplina. Ne treba zanemariti ni prestiž koji sa sobom nosi prvo mesto na WCG turnirima. Nažalost, zbog pravila WCG-a, građani okolnih zemlja nisu mogli učestvovati na srpskim kvalifikacijama. Zato nas je prijatno obradovala vest da će WCG kvalifikacije, osim u Srbiji, biti organizovane i u Crnoj Gori.

Za domaćina lokalnih kvalifikacija izabran je grad Kotor, koji je za potrebe turnira ustupio palatu Bizanti. Treba reći da se u ovom fantastičnom prostoru nalazi Skupština opštine Kotor. Još jedan razlog za izbor Kotora bila je letnja sezona koja je u jeku, i shodno tome veći broj posetilaca i posmatrača nego da su kvalifikacije održane recimo u Podgorici. S obzirom na to da Crna Gora ima nekoliko puta manje stanovnika od Srbije, očekivalo bi se da bude i manji broj takmičara, ali se prijavio mnogo veći broj igrača od očekivanog.

Kvalifikacije su održane u sledećim disciplinama: Warcraft III: The Frozen Throne, Fifa 07, C&C Tiberium Sun i Need for Speed: Carbon. Counter-Strike 1.6 je namerno izostavljen, ne zbog manjka interesovanja već zbog organizacionih problema koji su nastupili nakon povlačenja pojedinih sponzora. Po rečima samih organizatora, ako sledeće godine bude bilo sve u redu, i „đetići” će moći do mile volje da se gledaju preko nišana na mapi dust2.

Kvalifikacije su održane 11. avgusta i trajale su samo jedan dan, što se moglo i očekivati jer se prijavilo nekih 70-tak takmičara u sve 4 discipline. Najmanja konkurencija je bila za Tiberium Sun – samo 7 takmičara.

Kvalifikacije su počele sa malim zakašnjenjem, što zbog organizacionih problema, što zbog struje koja je dolazila i nestajala po nekom svom ćefu, što zbog setovanja mašina. Ipak, gejmere je poslužila sreća jer kada su krenuli okršaji, nije bilo ni problema sa računarima, niti štucanja mreže. Takmičenje u Command & Conquer 3: Tiberium Sun prvo se završilo jer je u ovoj kategoriji bilo najmanje igrača. Svi učesnici u ovoj disciplini relativno malo su vežbali Tiberium Sun, ali su imali intenzivno iskustvo u RTS-ovima. Nije bio viđen nikav novi bild, već se sve vrtelo oko taktika skinutih sa Neta. Prvo mesto je osvojio Tripo Vuković (Infi) iz Kotora. Njemu su pripale slušalice i originalne igre, dok su drugoplasirani i trećeplasirani, pored igara i medalje, dobili i Logitechove tastature.

U Warcraftu III je vladala najveća konkurencija. Warcraft III je vrlo popularan u CG i najviše neizvesnosti bilo je upravo u ovoj disciplini. Mečevi su bili veoma napeti i male greške su odlučivale pobednika. Prvo mesto pripalo je Milošu Mitroviću (Mickey) iz Herceg Novog. Po rečima samog pobednika, turnir je bio vrlo napet, a najteži su bili polufinalni i finalni mečevi. S obzirom na prikazani skill, biće zanimljivo videti kako će se Mickey pokazati u Sijetlu.

Za Need for Speed: Carbon se prijavilo oko 25 igrača. I ovde je konkurencija bila veoma jaka. Tenzija je dostigla kulminaciju u polufinalnim mečevima, kada su se neki učesnici bukvalno tresli kao prut od treme i uzbuđenja. U finalu su se sastali hacker_aca i Lobanja. Iako je Lobanja vozio na volanu a hacker_aca na tastaturi, bila je to ravnopravna borba. Hacker_aca (Aleksandar Aleksić, Budva) imao je mnogo manje grešaka od Lobanje i na kraju je posle vrlo tesnog i napetog finala uspeo da trijumfuje. I pobednik Need for Speed takmičenja je sam priznao da je voziti na tastaturi teže, te da će možda kupiti volan ne bi li se bolje pripremio za Sijetl. Pored odlaska na finalne WCG kvalifikacije, prvoplasirani je dobio tastaturu, slušalice, komplet orginalnih igara i prigodne majice, dok su drugoplasirani i trećeplasirani dobili medalje i periferne uređaje.

Za Fifu 07 takođe se prijavilo dosta igrača. Konkurencija ovde nije bila baš zavidna, a mnogo igrača je provežbalo taktike tek veče pre turnira. Ali kao i u svakoj disciplini, kada se došlo do finalnih mečeva, više se nijedan go nije prepuštao protivniku jer je u pitanjau bila ne samo čast, već i put u Sijetl. Prvo mesto je pripalo Dušanu Mugoši iz Podgorice, koji je relativno lako stigao do finala. Nažalost, njegove šanse u Sijetlu su prilično tanke, jer je konkurencija u ovoj igri možda i najveća na WCG-u, ako izuzmemo CS 1.6.

Treba istaći da igrači nisu imali nikavih primedbi na račun samih kvalifikacija, iako su one u startu kasnile. Svi su pohvalili napore organizacije da se turnir održi u što korektnijoj atmosferi. WCG ekipa se trudila da svakom odgovori na bilo koje pitanje, a zbunjenih igrača je, bogami, bilo baš mnogo.

WCG kvalifikacije u CG jasno su pokazale da postoji veliki broj aktivnih igrača. Naravno, crnogorska gejming scena pati od sličnih problema koje i mi imamo. Turniri jednom ili dva puta godišnje ne razvijaju scenu već čine da se ljudi malo aktiviraju pred njihovo održavanje i ne vežbaju aktivno sve do sledeće godine. Takođe, ako se gleda proporcionalno, u CG se prijavilo mnogo više takmičara nego u Srbiji, što je uspeh ako znamo koliko CG ima stanovnika.

Drago nam je što je WCG tim, i pored svih problema koje je imao, uspeo da organizuje kvalitetan događaj na koji niko nije imao zamerke, što je prava retkost na našim prostorima. WCG finale održava se u Americi krajem novembra, domaćin će biti vetroviti grad Sijetl, a nama ostaje da vidimo kako će proteći prvi nastup reprezentacije Crne Gore na ovom takmičenju.

Aleksandar AŠKOVIĆ

 
Đetići u Sijetlu
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera