LAKI PINGVINI<>
082007<><>

gFTP 2.0.18

Stari dobri

Iako su vodeća grafička okruženja podršku za FTP i ostale protokole za povezivanje sa udaljenim lokacijama u svojim virtuelnim fajl sistemima dovela nadomak vrhunca, još uvek postoje ljubitelji zasebnih programa iste namene. gFTP je jedan od, sada se već slobodno može reći veterana na sceni slobodnog softvera, s obzirom na to da postoji od 1998. godine.

Program u osnovi nudi dvopanelno radno okruženje, što je istovremeno i jedno od najboljih rešenja kada je transfer fajlova sa udaljenih mrežnih lokacija i na njih u pitanju. Program je veoma dobro i pregledno organizovan, pa se ispod prostora za unošenje neophodnih parametara za povezivanje sa udaljenim serverom nalaze pomenuti paneli, jedan rezervisan za lokalne, a drugi za sadržaje lokacije na koju se povezuje. Odmah ispod panela su horizontalno smešteni odeljci namenjeni praćenju transfera fajlova i logova aktuelnih dešavanja, pa se korisniku pruža odlična preglednost i mogućnost praćenja trenutnih akcija. Ikonice fajlova i direktorijuma u panelima za prikaz sadržaja su, čini se, dobro odmerene kada je veličina u pitanju, što direktno utiče na pomenutu preglednost i u ovom delu programa. Manipulacija fajlovima je moguća prevlačenjem ili klikom na strelice koje je nalaze između panela, a meniji dobijeni pomoću klika na desni taster miša pružaju većinu opcija koje se nalaze u glavnim menijima. Putanje do aktuelnih direktorijuma su u tekstualnom obliku, što verovatno prija naprednijim korisnicima.

gFTP pored FTP protokola, poseduje podršku sa SFTP, HTTP, HTTPS, SSH i FSP. FTP i HTTP proxy su takođe podržani, kao i UNIX, EPLF, Novell, MacOS, VMS, MVS i NT (DOS) stilovi listinga direktorijuma. gFTP poseduje mobućnost skladištenja bookmarkova, pa se povezivanje ka često korišćenim lokacijama znatno olakšava i ubrzava. Pomoću gFTP-a je moguće preuzimati više fajlova istovremeno, nastaviti prekinuto preuzimanje, odnosno preuzeti čitave direktorijume. Prilikom transfera moguće je definisati prioritete, koji mogu biti pasivni ili ne.

Još jedna veoma dobra osobina programa je dobra lokalizacija, pa je na spisku jezika i srpski, bilo da se radi o ćirilici ili latinici. Razvoj je u novije vreme doneo usaglašavanje sa GNOME HIG (Human Interface Guidelines), dok je sam program pisan u C-u korišćenjem GTK biblioteka.

Postojanje jednog ovakvog programa naročito pogoduje korisnicima grafičkih okruženja ili menadžera prozora koji u svojoj infrastrukturi nemaju podršku za povezivanje sa udaljenim mrežnim lokacijama. gFTP nije zahtevan, zbog čega se njegovo funkcionisanje ne odražava negativno na performanse grafičkog okruženja i čitavog operativnog sistema, što je još jedan plus, naročito kod vlasnika slabijeg hardvera.

Sve u svemu, ukoliko želite da probate zaseban program koji će vam pružiti ugodno okruženje za manipulaciju fajlovima sa udaljenih servera, gFTP nikako ne bi trebalo zaobići. Ko zna, možda postanete još jedan fan.

Ivan JELIĆ

 
GNU GPL 3
KIO AudioCD
Hugin 0.7 beta 4
k9copy 1.1.1
Banshee 0.12.1
gFTP 2.0.18
Šta mislite o ovom tekstu?
Brasero 0.6.0

Platforma:
GNU/Linux
Veličina:
1,3 MB source, 2,6 MB na HD-u
Cena:
besplatan i slobodan
Licenca:
GNU GPL
Adresa:
gftp .seul .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera