TEST OF TIME<>
072007<><>

Amiga zauvek

Igranje sa hard diska

Izlazak nove verzije najpopularnijeg Amiga emulatora za Windows – WinUAE 1.4.2 (www.winuae.net, 1,68 MB) poslužio je kao inicijalna kapisla za nastajanje još jednog teksta na temu „Moja najbolja prijateljica”. Vlasnici Amige 1200 koji su pre petnaestak godina raspolagali dovoljno velikim budžetom i potrebnim nivoom znanja uživali su u svim prednostima igranja direktno sa hard diska (i uopšte naprednog korišćenja računara). Ostali smrtnici bavili su se „žongliranjem” disketama svakodnevno proklinjući programere koji su se setili načina da svoje umeće „rastegnu” na tri, četiri, pa i više magnetnih nosača podataka. Kakva je situacija danas i šta se to u međuvremenu promenilo (osim što se na našim AGA zverima nakupila tona prašine)? Pa, pre svega postoje emulatori koji su toliko moćni da omogućavaju stvari o kojima smo nekada mogli samo da sanjamo. Ni to nije sve – za neznatnu svotu novca i bez znanja elektronike, „prijateljicu” možete „pretvoriti” u moćnu aždaju sa sopstvenim hard diskom i CD čitačem. Pođimo redom!

 
Na polju kontrole rada hard diska (namerno nismo iskoristili izraz „emuliranja” – videćete zašto) najdalje su otišli programeri WinUAE-a. Iz ovog ostvarenja, a u okviru svojeručno definisanog kontejner fajla koji će „glumiti” pravi hard disk, možete izvršiti instalaciju operativnog sistema (Workbench) i svih pripadajućih programa. Da stvar bude još luđa, možete nakačiti i hard disk koji ste prethodno koristili na Amigi i regularno „podići” sistem, instalirati različite programe/igre i zatim ga vratiti na Amigu i nastaviti sa radom kao da se ništa neobično nije dogodilo. U ovom modu rada WinUAE dozvoljava da iz Workbencha budu dostupne i Windows particije, što transfer podataka između računara najednom čini nepodnošljivo jednostavnom rabotom (setite se samo muka sa null-modem kablovima i pitanjem šta je starije – kokoška ili jaje).

Znajući da svega desetak procenata igara pisanih za Amigu (mislimo tu i na one za OCS/ECS čipset) dolazi sa unapred pripremljenom instalacionom rutinom, sigurno se pitate od kakvog je značaja baviti se zahvatom koji predlažemo? Na generički način – ni od kakvog, ali ako se upotrebi specijalni softver pod imenom WHDLoad (www.whdload.de, 893 KB), stvari se menjaju iz korena. Njegovi autori osmislili su sistem koji pouzdano omogućava instaliranje bilo koje igre (dobro, gotovo bilo koje igre) za Amigu na hard disk. Operacija se obavlja pomoću specijalnih installera koji su unikatni za svaku igru i potpuno besplatno se preuzimaju sa oficijelnog sajta. Nažalost, WHDLoad sam po sebi nije besplatan (registracija „teži” čitavih 20 evra), ali se demo verzija programa može koristiti bez ikakvih ograničenja – jedino će informaciona poruka o tome da program nije registrovan „iskakati” na ekranu svaki put kada pokrenete neku igru.

 
Ukoliko vam se postupak instalacije svake igre ponaosob učini prezamornim, treba da znate da, na vašu sreću, postoji i jednostavniji način. Naime, zahvaljujući gospodinu koji se skriva iza pseudonima KillerGorilla, na adresi www.guildserver.co.uk/kgwhd može se naći (pre)bogata kolekcija Amiginih hitova pripremljenih tako da se odmah (bez instalacije) mogu koristiti iz WHDLoada. Sve što treba da učinite jeste da sadržaj datoteke kopirate u željeni direktorijum na hard disku i zabava može da počne. Treba istaći da autor predano radi na prikupljanju dostupnih igara, te da se osvežavanje baze obavlja na mesečnom nivou (updateovi se „izdaju” u formi svojevrsnih mesečnih packova). Pored toga, ovde se mogu naći, u sekciji Frequent Files, i preko potrebne unikatne Amiga biblioteke (potrebno ih je smestiti u direktorijum C) neophodne za normalno izvršavanje WHDLoada.

Od kada se u WinUEA-u nalazi implementirana podrška za rad sa hard diskom, instalacija Workbencha (u kontejner fajl ili na pravi hard disk) nikad nije bila jednostavnija. Međutim, ako se sa Amiginim operativnim sistemom dugo niste susretali, njegovo podešavanje (čitaj: instalacija neophodnih dodataka) može da „pojede” dosta vremena i živaca. U takvim slučajevima bilo bi odlično posedovati unapred pripremljenu „sliku” ranije instaliranog OS-a koji bi se prostim kopiranjem na hard disk „pustio” u pogon. Classic Workbench (classicwb.abime.net) je upravo to, i namenjen je za različit Amiga hardver, čak i za korišćenje iz emulatora. Vlasnicima „golih” Amiga 1200 namenjena je Lite verzija (instalaciona datoteka veličine je 12,3 MB), onima koji imaju memorijsko proširenje od 4 MB preporučuje se Full i Adv verzija (31,9 MB i 32 MB), dok je srećnicima sa 68030 mašinom i VGA monitorom specijalno preporučena AdvSP verzija (33,4 MB). Instalacija je u potpunosti automatizovana, a da biste je uspešno priveli kraju, morate posedovati originalnu Workbench disketu kao svojevrsnu potvrdu da imate pravo na njegovu instalaciju.

Ukoliko vam se cela priča učinila kao zanimljivo štivo, a u nekom ćošku još uvek čuvate staru AGA-u, sigurno ćete poželeti da zahvat probate i sami. Pretpostavićemo da, iz razloga koje smo naveli na početku teksta, ranije niste imali priliku da hard disk kačite na Amigu. Ne bojte se, uz nekoliko stotina dinara i malo strpljenja, očas posla radićete na sistem koji funkcioniše pouzdanije nego Windows (i to bez upotrebe lemilice). Prva stvar koja se mora obezbediti jeste tzv. IDC adapter koji služi za priključivanje klasičnih 3,5” diskova na 2,5” IDE kontroler (košta manje od 200 dinara i može da se nabavi u svakoj malo bolje opremljenoj prodavnici računarske opreme). Kao što verovatno znate, Amiga je predviđena za rad sa hard diskovima veličine 2,5” koji se smeštaju unutar kućišta – mi ćemo naš, logično, ostaviti napolju s obzirom na to da ga je fizički nemoguće smestiti unutar kućišta. Naredna stvar koja je potrebna jeste klasičan trakasti IDE kabl i bilo koji 3,5” hard disk veličine do 4 GB (toliko je ugrađeni kontroler sposoban da adresira). Konačno, ostaje da se pobrinemo za napajanje. Ono se može izvesti interno (što se zbog slabašnog originalnog trafoa ne preporučuje), ali je jednostavniji način iskoristiti neko staro AT napajanje (ne ATX) koje na sebi ima prekidač što mu omogućava postavljanje u rad nezavisno od računara. Opciono, na sistem se može nakačiti i bilo koji CD čitač (ne zaboravite samo da instalirate odgovarajuće drajvere) i u starim dobrim Amiga igrama spremni ste da uživate kao nikad do sada. Verujte nam na reč, vredi se malo pomučiti!

Vladimir PISODOROV

 
Amiga zauvek
Šta mislite o ovom tekstu?
Detroit
Sleepwalker
Days of Thunder
Pooyan
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera