INTERNET<>
062007<><>

Fenomen Interneta

Mladi gospodari Interneta

Ko to prkosi moćnicima kao što je Yahoo!

Čudna jedna stvar ovaj Internet. Prkosi svim pravilima i svoj etici našeg društva, nameće čak i pitanje autoriteta i sposobnosti tamo gde to niko ne bi očekivao. Dok smo vaspitavani da autoritet dolazi sa znanjem i godinama, dok nam je u glavu stavljano odmalena da se reč starijega ne ispituje i ne proverava, u modernom svetu virtuelnih iskustava tabui se ruše i reč jednog trinaestogodišnjaka može biti jača i utemeljenija nego čitav govor sredovečnog akademika.

Najbolji primeri ogledaju se u višemesečnim pokušajima velikih Internet kompanija da kupe i preuzmu sajtove koje su kreirali i vode tinejdžeri, i to za ne tako male sume! Najčuveniji primer je takozvani „projekat ’Bratstvo’” koji je pokrenula firma Yahoo! u pokušaju da preuzme Facebook (www.facebook.com), prvu po veličini Internet lokaciju kada je u pitanju online zajednica srednjoškolaca i studenata. Sajt je u februaru ove godine imao preko 25 miliona registrovanih korisnika, mahom među srednjoškolskom populacijom, od kojih je oko 1500 iz Srbije, a vodi ga dvadesettrogodišnji student Harvarda. Na osnovu podataka koji su procureli u javnost, kompanija Yahoo! merkala je Facebook duže vreme i napravila obimno istraživanje po kojem bi ovaj sajt do 2010. godine zarađivao oko milijardu dolara a koristilo bi ga 48 miliona ljudi. Yahoo je bio spreman da ponudi 1,62 milijarde dolara za kupovinu sajta, ali je njegov pokretač Mark Cukerberg ostao nefasciniran. Ako prodaja nije njegova namera, šta Cukerberg planira? „Ja nikada nisam želeo da radim. Oduvek me je više interesovalo kreiranje i stvaranje interesantnih stvari od toga da mi neko stoji nad glavom i govori šta i do kada moram da uradim... Nadam se da ću jednog dana napraviti nešto profitabilno i od toga živeti.” U vreme Internet biznisa to je i više nego moguće.

Časopis „San” je pre nekoliko meseci preneo vest o jednom sedamnaestogodišnjaku koji je takođe odbio da proda svoj sajt. U pitanju je Sharpenews (www.sharepenews.co.uk), sada poznat pod imenom YPMania, neka vrsta interaktivnog portala sa vestima za mlade. Za 18 meseci posetilo ga je gotovo 90 miliona jedinstvenih korisnika, a zarađuje 2500 funti mesečno od reklama. Mladi Britanac pokrenuo je ovaj sajt sa svega dvanaest godina, a sada ga za njega uređuje 70 volontera iz celog sveta! Iako je odbio nekoliko miliona funti koje bi dobio prodajom, Nik Kouts uopšte ne žali zbog svoje odluke – možda računajući da će se za nekoliko godina vrednost sajta udvostručiti, ili sa njim možda planira nešto drugo?

Praksa držanja male Internet kućne „firme” značajna je stavka svuda u svetu, recimo, može se fantastično zarađivati držanjem online prodavnica ili virtuelnim organizovanjem venčanja, ali kod nas se na to još uvek gleda razrogačenim i konzervativnim pogledom. Mnogima, naročito starijoj populaciji, pre svega je nezamislivo da neko ne sedi u kancelariji od jutra do mraka, ne zaudara na duvan i bajate kifle a i dalje zarađuje mnogo više od onoga ko je savijao leđa u firmi poslednjih 25 godina. I još naš tipičan stav „Ma sajt je čista glupost”, „Ja ne kapiram čemu tolika prašina oko tog sajta!”, „Šta tamo ima toliko zanimljivo i korisno?”... Vrednost je u tome što još u osnovnoj školi možete početi aktivno da koristite jedno okruženje globalnog uticaja da stvarate i pri tom zarađujete, a u tome vam pomaže čitav tim ljudi koje niste morali nikada ni da upoznate, pa čak ni vidite. I pri tom plenite pažnju gotovo stotine miliona ljudi! Mogućnosti koje se sa takvim brojkama pružaju su ogromne, posebno ako uzmemo u obzir da je u pitanju jedan poslovni model stvoren sa minimumom ulaganja. Kada sebi počnemo da postavljamo pitanja kao što su „Koliko ja mogu da zarađujem mesečno na svom sajtu”, „Da li će moj sajt ikada vredeti ponude za otkup” ili „Hoću li ja moći od ovoga da živim”, promeniće se i shvatanje vrednosti Interneta kod nas. Za neke, srećom, to već jeste realnost.

Iris MILJKOVIĆ

 
.rs
Istraživanja
Online edukacija
Fenomen Interneta
Šta mislite o ovom tekstu?
Internet TV
Internet ekonomija
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera