PD KUTAK<>
052003<><>

CD Data Rescue 1.3, IsoBuster 1.3

Spasavanje izgubljenih podataka sa optičkih (CD i DVD) medija

Nemački Philips nije ni sanjao kakvu će popularnost steći Compact Disc (CD) tehnologija. U početku su CD-ovi služili za digitalno skladištenje muzike. To je trajalo sve dok se ljudi nisu dosetili da se optička tehnologija može iskoristiti i za zapisivanje informacija koje kompjuteri mogu da pročitaju. Nastao je CD-ROM standard, a nešto kasnije usledili su i dobro poznati CD-R, CD-RW i ostali. Pojeftinjenje medija i uređaja dovelo je do masovnosti, tako da danas uopšte nije veliki problem imati gomilu CD-ova. Međutim, što više CD-ova imate, veći je i rizik da se pojedini CD-ovi oštete i na taj način vas liše dragocenih podataka.

Ukoliko se desi da vam neki CD „otkaže poslušnost”, postoji verovatnoća da će podaci sa njega ipak biti spaseni. Kao što je to slučaj i kod spasavanja podataka sa hard diskova i drugih magnetnih medija, uspešnost operacije kod optičkih medija zavisi od stepena i vrste oštećenja medija. Najmanje šanse za uspeh imate sa fizički teško oštećenim diskovima. Ako se radi o „lakšoj povredi”, možete pokušati sa upotrebom CD recovery programa kao što su CD Data Rescue i IsoBuster.

CD Data Rescue (CDDR) je specijalizovan za spasavanje podataka sa CD medija (ne računajući audio CD-ove), dok IsoBuster može da „guta” i DVD-ove.

Slično kao kod hard diskova, svaki CD medij podeljen je na male segmente koji se mogu adresirati i koji se zovu sektori. Svaki sektor na CD-u ima tačno 2352 bajta, a najčešće je nekoliko stotina bajtova rezervisano za specijalne namene, tako da korisniku ostaje tačno 2 kilobajta (2048 bajtova) za podatke. Da bi kompjuter mogao da barata sektorima i fajlovima neophodna je pomoć fajl-sistema. Najpoznatiji fajl-sistemi koji se koriste na CD-ovima su ISO 9660 i UDF (Universal Disk Format). Nemamo prostora da detaljno opisujemo pomenute fajl-sisteme, ali reći ćemo da se ISO 9660 sa svojim ekstenzijama (Joliet, Rock Ridge) češće koristi, a da se UDF koristi za takozvano paketno pisanje podataka (packet writing).

Kao i uvek, ovo tehničko znanje nije neophodno jer će vas, na primer, u slučaju programa CD Data Rescue dočekati „čarobnjak” koji je tu da vam kaže koji fajl-sistem egzistira na CD-u. Ukoliko se radi o ISO 9660 koristi se „Mode A”, u suprotnom treba obeležiti „Mode B”. Pored toga, korisnik treba da označi direktorijum na hard-disku u koji će se smestiti uspešno spaseni podaci. Kada izaberete željenu sesiju (session) i odlučite se za jedan od četiri predefinisana šablona za skeniranje diska, možete se koncentrisati na izbor fajlova koje CD Data Rescue „vidi”, a koje želite da „evakuišete” na sigurnije mesto. Jednostavnim pritiskom na dugme „Go” program će obaviti sve poslove. Ukoliko sve bude u redu, primićete izveštaj i bićete u mogućnosti da pristupite svojim fajlovima.

 
IsoBuster se na prvi pogled može učiniti inferiornijim programom od CD Data Rescuea. Krasi ga potpuno drugačiji korisnički interfejs. Rad sa IsoBusterom veoma je jednostavan. Prvo treba izabrati željeni uređaj (ukoliko ih imate više), a potom će program iščitati CD/DVD koji se nalazi u njemu i ispisati sve prisutne sesije, odnosno staze. Pritom će IsoBuster sličicama signalizirati koji se fajl-sistemi nalaze na disku. Gotovo svim operacijama pristupa se preko kontekstnih menija. Napomenućemo da IsoBuster može da radi i sa Image fajlovima. Takođe, u mogućnosti ste da ekstraktujete pojedinačne sektore u zadatom intervalu, da ripujete i preslušavate numere sa Audio CD-ova i slično.

CD Data Rescue i IsoBuster nisu jedini programi za spasavanje podataka sa optičkih medija. Na primer, CDRoller (www.cdroller.com) i BadCopy Pro (www.jufsoft.com) primeri su programa koji pripadaju istom „žanru”. Napomenimo da je IsoBuster delimično besplatan – za korišćenje većine opcija nije vam potrebna registracija. CD Data Rescue neće vam pak mnogo pružiti bez registracije jer je s probnom verzijom moguće evakuisati svega pet fajlova ograničene veličine. Po našem mišljenju, IsoBuster je kvalitetniji, a još uz to (gotovo) besplatan. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je CD Data Rescue često bio veoma nestabilan. Međutim, ukoliko neki od ovih programa podbaci u svom osnovnom zadatku, ne bi bilo loše imati pri ruci i ostale programe iz ovog žanra, jer im se principi rada razlikuju.

Milan MILOJEVIĆ

 
Find 1.0
Microsoft Plus Digital Media Edition
MyIE2
MPlayer
CD Data Rescue 1.3, IsoBuster 1.3
Šta mislite o ovom tekstu?
Tweak-XP Pro 2
TypingMaster Pro 6.21
XnView 1.50

Potrebno:
Windows, Pentium, 32 MB RAM
Veličina:
CDDR 2,7 MB (trial), IsoBuster 1,48 MB (trial)
Cena:
CDDR 40 USD, IsoBuster 20 USD
Adresa:
www .naltech .com
Adresa:
www .isobuster .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera