Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2015, 2:17   #1
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom klima i racunar?

da li je moguce da rad klime moze da ometa rad racunara, u smislu potrosnje struje?
cini mi se da ume da se desi da slika na monitoru ili tv-u trepne u trenutku kada se klima aktivira, sto mi se sa sobnim svetlom desava cesto...
cinilo mi se da sam utvrdio da monitor, tj. tv nisu na istom strujnom kolu kao i klima, ali da se i pored toga jednom ili dva puta desilo...
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2015, 14:45   #2
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Meni se to dešava sa zamrzivačem ali kod mene je na istoj fazi na kojoj i računar. To je zato jer se motor gasi kada postigne temperaturu ili da bi se ohladio, a klime sa inverterom su i dalje skupe za naše uslove.
Jedino da sačekaš nekog iskusnijeg da ti odgovori da li bi produžni kabal sa prenaponskom zaštitom rešio problem.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2015, 15:46   #3
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: klima i racunar?

Ne bi resio problem. Motor u trenutku pokretanja povlaci jako veliku struju sto se najvise primeti na svetlosnim izvorima medju koje spadaju i monitori i televizori. Ukoliko imas trofaznu struju resenje bi moglo biti dovlacenje struje za tv/monitor sa neke druge uticnice za koju znas da se nalazi na nekoj od preostale 2 faze na koje nije nakacen klima uredjaj, ali ako imas monofaznu struju nazalost nekog lakog resenja osim menjanja instalacije sa nekom veceg promera kako bi se sto vise smanjili gubitci nema.
Jedino pravo zastitno resenje bi bio on-line UPS gde se racunar zapravo svo vreme napaja sa baterije umesto sa mreze pa takve anomalije ne bi primetio, ali cene takvih UPS-eva su veoma visoke pa je pitanje koliko tako nesto ima smisla uzimati za kucni racunar.

Poslednja ispravka: Mario Pavićević (29.12.2015 u 16:48)
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2015, 16:42   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Ili nabavi UPS.Vodi računa samo o tipu. Jeftiniji su stand-by i line-interactive tipa što znači da bi se baterija često "uključivala" a to joj dosta skraćuje životni vek. S druge strane pravi online UPS-evi nemaju taj problem ali su nešto skuplji.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2016, 15:33   #5
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Ja imam pokretnu klimu. Leti nisam zapazio da se bilo šta dešava sa monitorima kada ona radi, pali ili se gasi.Doduše samo stono svetlo reaguje na zamrzivač ima onaj bljesak sa vremena na vreme i to je sve. Ja sam imao taj UPS ali .... no big deal. Bolje je imati ispravljač napona koji pegla napon. Ovaj stari ups ima tu jednu utičnicu za peglanje napona i sve sam povezao preko nje (5 uređaja) i radi dobro već godinama.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2016, 18:03   #6
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Imam ja APC line-r 1200va koji pegla napon, i opet kada sam preko leta kod kuce monitor sjacne kada se ukljuci klima a sve uticnice na istoj fazi
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2017, 22:38   #7
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Da malo oživim temu.

Leti klimu skoro i ne palim, ali sada, kada su naišli hladni dani, a centralnog grejanja još nema, počeo sam da palim klimu radi zagrevanja, i primetio sam da mi u momentu paljenja ili gašenja klima uređaja nestane slika na monitoru na 1-2 sekunde. Na istoj fazi su mi i klima uređaj i računar.

Imam kvalitetno napajanje iz potpisa, pa da li je ono dovoljno da mi ne riknu komponente u računaru, ili mi je računar ipak zbog svega ovoga nebezbedan?
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2017, 6:24   #8
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Povuče jači napon zbog el. motora.
Nabavi kvalitetan produžni za prenaponsku zaštitu i preko njega poveži računar, monitor, zvučnike...

Sent from my C5 using Tapatalk
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2017, 7:26   #9
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Citat:
DaniloNS kaže: Pregled poruke
Da malo oživim temu.

Leti klimu skoro i ne palim, ali sada, kada su naišli hladni dani, a centralnog grejanja još nema, počeo sam da palim klimu radi zagrevanja, i primetio sam da mi u momentu paljenja ili gašenja klima uređaja nestane slika na monitoru na 1-2 sekunde. Na istoj fazi su mi i klima uređaj i računar.

Imam kvalitetno napajanje iz potpisa, pa da li je ono dovoljno da mi ne riknu komponente u računaru, ili mi je računar ipak zbog svega ovoga nebezbedan?
Možeš produžnim "prevući" struju sa neke druge faze?
Dok sam živeo u mestu sa strujom koja "zeza", čak i "line interactive" UPS (doduše APC-ov) je rešavao problem. Jeste, baterija se često uključuje, ali nova je oko 15 e u NS (ne originalna, ali lepo radi više godina).

Seasonic napajanje takođe vredi datih para i dobro se nosi sa "šokovima".

Na kraju, i sama klima (i ostali uređaji). Koliko znam, neka me isprave stručniji, stavljaju se filteri da uređaj manje "prlja" napon u mreži - u zavisnosti od kvaliteta (i cene) uređaja, ovo je urađeno u rasponu od kako treba do nikako.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2017, 11:33   #10
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: klima i racunar?

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Možeš produžnim "prevući" struju sa neke druge faze?
Dok sam živeo u mestu sa strujom koja "zeza", čak i "line interactive" UPS (doduše APC-ov) je rešavao problem. Jeste, baterija se često uključuje, ali nova je oko 15 e u NS (ne originalna, ali lepo radi više godina).

Seasonic napajanje takođe vredi datih para i dobro se nosi sa "šokovima".

Na kraju, i sama klima (i ostali uređaji). Koliko znam, neka me isprave stručniji, stavljaju se filteri da uređaj manje "prlja" napon u mreži - u zavisnosti od kvaliteta (i cene) uređaja, ovo je urađeno u rasponu od kako treba do nikako.
Rešio sam problem uz pomoć dužeg produžnog kabla. Hvala.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procena računara alien Šta da kupim? 6942 17.12.2023 10:28
Savet: Kako se kupuje i proverava polovni racunar preko interneta? Kompjuterija Šta da kupim? 0 25.9.2015 13:59
Za vikend kupujem racunar, molim vas za savet PapaStalin ŠDK - Osnovne komponente 63 10.11.2011 14:07
racunar se "ne budi" iz hibernacije ekvi Kvarovi 6 30.10.2011 0:39
racunar se restartuje olujnik Kvarovi 2 10.1.2007 23:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com