Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji FLOSS operativni sistem koristite?
Ubuntu/Kubuntu i sl. 209 55,15%
Debian 20 5,28%
(Open)SuSE 15 3,96%
Mandriva 8 2,11%
PCLinuxOS 5 1,32%
Mint 53 13,98%
Fedora/RedHat/CentOS 20 5,28%
Slackware 6 1,58%
Arch 20 5,28%
Gentoo 0 0%
Neki live distro (Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 7 1,85%
Neki drugi GNU/Linux distro 11 2,90%
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD... 0 0%
OpenSolaris 2 0,53%
Neki drugi FLOSS operativni sistem 3 0,79%
Glasova: 379. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2010, 21:44   #81
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Debian stable (od 3.1 Sarge) - od 2006. moja luka kojoj se uvek vracam posle nepromisljenih cutting-edge avantura (Arch, sidux (sada aptosid), Debian Sid, Ubuntu...)
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2010, 10:43   #82
dejan034
Novi član
 
Član od: 18.9.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

+1 za Debian (testing)
dejan034 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2010, 3:49   #83
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Konacno sam presao na Arch - sta reci, samo reci hvale!
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2010, 0:10   #84
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Uh koristio sam dosta toga ali generalno sam se najvise zadrzao na Slackware-u (2 godine), Debian-u (oko godinu dana) i jos jedno 2 godine na Arch-u na kome sam trenutno
Pored toga sam probao na kraci ili duzi period skoro sve popularne linux distroe - Mandrake (tako se tada zvala Mandriva), Fedoru, Ubuntu, Mepis, Sabayon, PCLOS, Puppy, Vector, Gentoo etc etc
Iako sam mahom preferirao distroe koji se oslanjanju na konzolu prilikom konfigurisanja sistema mislim da cu uskoro preci na nesto tipa click click, iskreno smara me vise da cukam u terminalu sem ako je neophodno tako da sam u razmatranje uzeo neke distroe tog tipa, a favoriti su mi trenutno Mint i OpenSUSE 11.3 pa cemo videti jos
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2010, 10:19   #85
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Uh koristio sam dosta toga ali generalno sam se najvise zadrzao na Slackware-u (2 godine), Debian-u (oko godinu dana) i jos jedno 2 godine na Arch-u na kome sam trenutno
Pored toga sam probao na kraci ili duzi period skoro sve popularne linux distroe - Mandrake (tako se tada zvala Mandriva), Fedoru, Ubuntu, Mepis, Sabayon, PCLOS, Puppy, Vector, Gentoo etc etc
Iako sam mahom preferirao distroe koji se oslanjanju na konzolu prilikom konfigurisanja sistema mislim da cu uskoro preci na nesto tipa click click, iskreno smara me vise da cukam u terminalu sem ako je neophodno tako da sam u razmatranje uzeo neke distroe tog tipa, a favoriti su mi trenutno Mint i OpenSUSE 11.3 pa cemo videti jos
Ja sam se licno vise smarao sa tim click click sistemima,te nesto nece da se instalira,te nesto ne radi,te sistem se zakuca ili pocne da radi cudno pa reinstaliraj sve nanovo i programe i podesavanja.Od kada sam podesio arch prilikom instalacije,sve sto radim u konzoli je "pacman -Syu",obicno jednom dnevno,i mozda jednom u 5-6 meseci je potrebno par kobasica ubaciti kad su neke vece promene u nekim paketima.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2010, 12:07   #86
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Kada kazem klik klik ne mislim samo na menadzer paketa vec i na mnoge druge stvari
Recimo pod Arch-om covek treba da se iscima dok ne namesti switcohvanje sa etherneta na wireless preko wicd-a ili network managera u slucaju da koristi laptop, treba da se iscima sa namestanjem power managmenta i laptop mode tools-om, tek da ne pominjem npr podesavanje firewall-a koje se preko GUI-a namesta ocas posla dok kod distroa koji se oslanjaju na konzolu moras da prckas po conf fajlu iptables-a koji je poprilicno kompleksan
Dok recimo na PCLOS iste stvari radi otb a slicnih primera ima jos dosta kao npr to da mi i na PCLOS i Ubuntu-u radi wireless otb dok to opet sa Arch-om nije slucaj vec mora da se namesta rucno
Jednostavno necu vise da gubim vreme na takve stvari vec da koristim distro koji mi je instaliran a to je, verujem, slucaj i sa vecinom korisnika
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2010, 13:04   #87
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

To bi imalo smisla donekle kad bi reinstalirao sistem svakog meseca,ili radis na instalaciji sistema drugim korisnicima.Ja sam recimo instalirao arch 2008 i tada sve podesio(jeste,trebalo mi je malo vise vremena,ali ne zalim,bar sam naucio nesto o linux-u i mogu sad sam da ga dignem iz mrtvih ako nesto krene po zlu,sto nije slucaj sa vecinom ubuntu korisnika),i od tada nikakvih vise vecih podesavanja nisam imao,sve i sada radi isto kao i prvog dana.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2010, 16:43   #88
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Masas poentu
A poenta je da vecina korisnika nije spremna da se cima u startu i upravo iz tih razloga se i vrlo brzo vrati na Windoze
Svakako postoje ljudi koje ne mrzi da prckaju po conf fajlovima ali oni su u manjini - vec broj ljudi hoce sistem gde ce im skoro sve stvari raditi bez dodatnog angazovanja i sto slicnije Windows-u, narocito to vazi za nove linux korisnike
Uostalom nije svako sys admin pa da mora da zna sta je fstab ili xorg.conf
Ta filozofija zapravo najvise koci linux jer nekako dodje poradzumevano da korisnik mora da zna takve stvari, a zapravo uopste ne mora da bude tako a narocito onim ljudima kojima kompjuter sluzi za posao ili razonodu a ne neprekidno tweakovanje i eksperimentisanje
Arch linux koristim vise od 2 godine i to je ipak distro za nesto iskusnije korisnike, jer je i meni koji sam pre toga koristio Slackware 2. godine i Debian oko godinu dana bilo potrebno vise nego obilno konsultvanje sa uputstvom za instalaciju, tako da bi se pocetnik po mom misljenju prilicno namucio da namesti sve kako treba
Zato i treba da postoje distribucije kao sto su Mint i PCLOS - mislim da si previse pristrasan u vezi Arch linux-a jer klik klik distroi isto rade generalno sasvim pristojno izuzev mozda Fedore koja ne da deluje kao beta vec kao alpha verzija necega (citaj RHEL)
Nije da i oni nemaju svoje bubice ali ih ima i Arch ako cemo realno
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
Damiao (2.10.2010), Nergal (3.10.2010), toxic (1.10.2010)
Stara 1.10.2010, 18:23   #89
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ti si mene pogresno razumeo,ja nikad ne preporucujem pocetnicima arch linux,ono sto po meni nema smisla je da se ti sad sa funkcionalnog sistema vracas na PCLOS ili ubuntu samo zato sto bi da sad instaliras sistem lakse ga podesio
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 0:01   #90
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Ti si mene pogresno razumeo,ja nikad ne preporucujem pocetnicima arch linux,ono sto po meni nema smisla je da se ti sad sa funkcionalnog sistema vracas na PCLOS ili ubuntu samo zato sto bi da sad instaliras sistem lakse ga podesio
I PSLinuxOS, i Mint, i Ubuntu, ... , su i te kako funkcionalni sistemi.
Ne razumem zašto bi samo Arch polagao apsolutna prava na "funkcionalnost".
Zbog ovakvih stavova Arch korisnika mi se ovaj distro pomalo počeo i gaduckati... Šta sad, ako ne furaš terminal nisi fensi !???
Do pre dva dana sam na svom laptopu (hp6735s) paralelno terao Debian Squeeze, i Arch. Eto, hteo sam malo da gubim vreme, i testiram malo taj toliko hvaljeni Arch. Nakon par meseci mlaćenja, i gubljenja vremena, shvatio sam da, kod mene, Arch nema šta da traži pored Debiana!!! Ali ni jednog jedinog razloga (sem naravno gubitka vremena), da ostavim ovaj distro na laptopu.
Jednostavno Debian je - brži, stabilniji, drži nižu temperaturu, ... i ne mora sve da se čuka iz terminala.
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 3:02   #91
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ixtis kaže: Pregled poruke
I PSLinuxOS, i Mint, i Ubuntu, ... , su i te kako funkcionalni sistemi.
Ne razumem zašto bi samo Arch polagao apsolutna prava na "funkcionalnost".
Zbog ovakvih stavova Arch korisnika mi se ovaj distro pomalo počeo i gaduckati... Šta sad, ako ne furaš terminal nisi fensi !???
.................................................. .................................................. ...........................
.................................................. .................................................. ...........................
Jednostavno Debian je - brži, stabilniji, drži nižu temperaturu, ... i ne mora sve da se čuka iz terminala.
E, pa nemoj sad tako. Treba razumeti Arch-ovce.
Ponosni su na sebe i svoj OS, jer sve sto rade na svom sistemu, rade rucno, na zivo, zadiru u sustinu i to im po malo daje osecaj superiornosti nad korisnicima drugih distroa koji nisu takvi.
Ima tu donekle logike. Svako bi npr. bio ponosan na svoj rucno modovani fensi komp, koji sljasti u mraku ko novogodisnja jelka i gledao bi malo sa visine na druge "obicne" racunare svojih drugara. A ne mora da znaci da su njihovi racunari manje vredni ili da oni na njima rade manje korisne stvari nego mi na nasim.
To se obicno desava kod ljudi koji su tek poceli da koriste neki distro, pa su onda odjednom postali nametljivi advokati i promoteri svoje distribucije. Posle nekog vremena, strasti se obicno smire i stvari krenu normalnim tokom tj. svako koristi onaj distro koji mu najvise lezi, sa kojim je najefikasniji i postuje izbor drugih.

...Sve, sve, al ne mogu da se slozim sa time da Debian brze radi od Archa.
Debian Stable jeste stabilniji od Archa, ali je zato Debian Testing tu negde kao Arch sto se tice stabilnosti.
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 11:24   #92
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ticketoride kaže: Pregled poruke
E, pa nemoj sad tako. Treba razumeti Arch-ovce.
Ponosni su na sebe i svoj OS, jer sve sto rade na svom sistemu, rade rucno, na zivo, zadiru u sustinu i to im po malo daje osecaj superiornosti nad korisnicima drugih distroa koji nisu takvi.
Ima tu donekle logike. Svako bi npr. bio ponosan na svoj rucno modovani fensi komp, koji sljasti u mraku ko novogodisnja jelka i gledao bi malo sa visine na druge "obicne" racunare svojih drugara. A ne mora da znaci da su njihovi racunari manje vredni ili da oni na njima rade manje korisne stvari nego mi na nasim.
To se obicno desava kod ljudi koji su tek poceli da koriste neki distro, pa su onda odjednom postali nametljivi advokati i promoteri svoje distribucije. Posle nekog vremena, strasti se obicno smire i stvari krenu normalnim tokom tj. svako koristi onaj distro koji mu najvise lezi, sa kojim je najefikasniji i postuje izbor drugih.

...Sve, sve, al ne mogu da se slozim sa time da Debian brze radi od Archa.
Debian Stable jeste stabilniji od Archa, ali je zato Debian Testing tu negde kao Arch sto se tice stabilnosti.
Na osnovu mog ličnog iskustva, mogu da kažem, da je kod mene, Debian testing i te kako stabilniji od Arch-a.
A za ostalo navedeno si u osnovi pogodio suštinu arch gurua...
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 13:45   #93
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Uf,al ste vi promasili sustinu svega o cemu sam pisao.Prvo, jedini razlog zasto preporucujem drugima arch je da uzivaju u linux-u kao sto ja uzivam,znaci cist altruizam,nemam tu nikakve licne koristi,niti na taj nacin zadovoljavam neke svoje komplekse,posto imam jedan veoma ispunjen zivot i zadovoljstvo nalazim u drugim stvarima(normalno, prihvatam da razliciti ljudi u razlicitim stvarima uzivaju).Ja sam probao sve popularne i manje popularne distro-e,ali toliko slobode i jednostavnosti i funkcionalnosti i kontrole nisam nasao ni na jednom osim arch-a(sto ne znaci da su drugi mnogo losiji).
Drugo,ne mogu da shvatim kako neko moze uporedivati debian testing sa arch-om,cak debian unstable kaska u paketima za arch-om i naravno u stabilnosti.
Znam daleko vise njih koji su presli sa debian-a na arch,nego obrnuto(mada su to razlicite filozofije i ne moze se uporedjivati).
Ja licno nikad ne bih koristio debian ili centos i sl.,zato sto volim da imam najsvezije programe,a ne da vozim firefox 3 kad na arch-u bude firefox 4 u upotrebi.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 14:50   #94
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Uf,al ste vi promasili sustinu svega o cemu sam pisao.Prvo, jedini razlog zasto preporucujem drugima arch je da uzivaju u linux-u kao sto ja uzivam,znaci cist altruizam,nemam tu nikakve licne koristi,niti na taj nacin zadovoljavam neke svoje komplekse,posto imam jedan veoma ispunjen zivot i zadovoljstvo nalazim u drugim stvarima(normalno, prihvatam da razliciti ljudi u razlicitim stvarima uzivaju).Ja sam probao sve popularne i manje popularne distro-e,ali toliko slobode i jednostavnosti i funkcionalnosti i kontrole nisam nasao ni na jednom osim arch-a(sto ne znaci da su drugi mnogo losiji).
Drugo,ne mogu da shvatim kako neko moze uporedivati debian testing sa arch-om,cak debian unstable kaska u paketima za arch-om i naravno u stabilnosti.
Znam daleko vise njih koji su presli sa debian-a na arch,nego obrnuto(mada su to razlicite filozofije i ne moze se uporedjivati).
Ja licno nikad ne bih koristio debian ili centos i sl.,zato sto volim da imam najsvezije programe,a ne da vozim firefox 3 kad na arch-u bude firefox 4u upotrebi.
mnogo losiji - Ovim si mi sve rekao! Ništa više ne treba da mi objašnjavaš o svom poznavanju linux distroa...

naravno u stabilnosti - Lupi čovek, i ostade živ.. Još nešto - Samo dokon čovek može da se zeza sa raznoraznim unstable i alfa granama!

kad na arch-u bude firefox 4 - Ja i sad mogu na Debian Squeeze-u da teram bez problema firefox 4, kao i većinu novijih verzija programa. Ne vidim u tome neku prednost Archa, nad bilo kojim distrom. A da, CentOS - distro namenjen prevashodno serverima, ti koristiš kao neki argument u svojoj priči!

Svako neka koristi distro koji odgovara njemu, i hardveru koji ima!
Ali ovakvo omalovažavanje, i podcenjivanje ostalih distroa od strane arch-era je ustaljena pojava - svuda, i na svakom forumu. I samo govori u prilog mojoj tezi, da ti "gekovi" doživljavaju neku vrstu katarze na sam spomen terminala ili ti konzole. O raznoraznim kobasicama u xxx.conf fajlovima da i ne pričam.
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 15:27   #95
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Throw them to the lions!

Ok, slazem se da u postovima treba pazljivo citati svaku rec, ali se ne treba bas "hvatati" za svaku rec..

Kao sto Arch ima svoje specificnosti i svoj "Arch way", tako i Debian ima svoj "Debian way" i svoje specificnosti i ako naucis dobro da vozis (nevazno koji) mozes daleko i da stignes
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 16:07   #96
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

ticketoride, slažem se ja druže u potpunosti sa tobom. Ali mi je više pun buđelar tih nadri "gekova", koji sem što pljuju po drugim distroima, ništa pametno nemaju da kažu. Neka shvate, da linux ne počinje, i ne završava se sa Gentom i Archom.
Nemoj neko pogrešno da me shvati, ja na Desktop PC-ju teram Arch, i zadovoljan sam kako on radi! Ali sam isto tako zadovoljan kako rade i Debian, Mint, raznorazni .buntu-i, PSLinuxOS, itd..... Ma završavam sa ovom pisanijom ... sad!
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 16:41   #97
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Znaš kako kaže baba u onom vicu: "Ko nije pravio svoj distro od nule, taj ne zna što je patnja".

Inače sam se smorio sa čačkanjem pre više od 5 godina, pa me mrzi čak i da promenim default temu na Ubuntu, kamo li da instaliram štogod drugo ako ne moram zbog posla. Štaviše, toliko me mrzi da bilo šta podešavam, da sam se ubedio da mi se sviđa što su komande prozora sad na levoj strani titlebara.

Kako moj ego to podnosi? Lepo... kad god neko traži pomoć, samo kažem da ne znam i uputim ga na korisnika Archa pa nek' smara njega.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 17:42   #98
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ispadosmo najgori sad, užas jedan. Svakom svoje i toeto.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 18:08   #99
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Po svoj priči ovde uopšte nije problem u distroima već u korisnicima... Kako se brzo pokačite oko relativno nebitnih stvari to je čudo jedno, a svi ispuštate suštinu linuxa - sloboda. Svako je slobodan da upotrebljava, menja i koristi sistem kako misli da treba. Vi vidite distroe, a pravi linux gurui vide kernel na koji su nabacani paketi sa nekim dodatnim rešenjima za administraciju.
Koristio sam Debian. Sad koristim Arch. Oba su stabilna, brza i interesantna onoliko koliko JA kao korisnik to želim. Mogu da namestim ultra stabilne servere ravne CentOS-u ili nekom druogm komercijalnom rešenju ili da ih obadva unakazim raznim alfa i beta paketima i nekontrolisanim kodom. Meni više odgovara kako Arch rešava baratanje sistemom, a Urketu odgovara kako to radi Debian. Šta sad treba? Da se svađam sa njim oko toga? Da ga smaram da pređe na Arch? (a nije da nisam probao )
Ljudi, opustite se, pričajte o svojoj omiljenoj distribuciji i zašto je vi koristite, a ne zašto mislite da bi nekom drugom odgovarala, i uvek imajte na umu da smo u prednosti nad korisnicima drugih zatvorenih sistema upravo iz razloga slobode koju sam pomenuo...

Aj živeli...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 18:09   #100
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Znaš kako kaže baba u onom vicu: "Ko nije pravio svoj distro od nule, taj ne zna što je patnja".

Inače sam se smorio sa čačkanjem pre više od 5 godina, pa me mrzi čak i da promenim default temu na Ubuntu, kamo li da instaliram štogod drugo ako ne moram zbog posla. Štaviše, toliko me mrzi da bilo šta podešavam, da sam se ubedio da mi se sviđa što su komande prozora sad na levoj strani titlebara.

Kako moj ego to podnosi? Lepo... kad god neko traži pomoć, samo kažem da ne znam i uputim ga na korisnika Archa pa nek' smara njega.......CARE
Ja sam pre X godina muke mučio da namestim najobičniji winmodem da proradi na, tada besplatnom, RedHatu. O podešavanju skenera i štampača da i ne pričam - nebeske vratolomije su morale da se izvode!
Tako da kada mi neko spomene sve prednosti terminala, i ručnih editovanja raznih .conf fajlova meni se... ! Ne daj Bože da mi spomene kompajliranje kernela, jer prvo napravim ovo , a nakon toga i ovo .
Svaka čast svakome ko ima vremena, i živaca da se zeza, sa raznim linux podešavanjima. Meni je tih zezanja preko glave.
Ali, razumem ja mladalački entuzijazam, i sve što on sa sobom nosi. Međutim, kad taj entuzijazam prestane da bude mladalački, on prelazi u zaluđenost!
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
anketa, bsd, distribucija, distro, floss, free, koji, linux, najbolji, open, operativni, sistem, slobodan, slobodni, solaris, ubuntu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji arhiver koristite? PDarko Aplikativni softver 48 6.12.2006 0:53
Koji 5.1 (4.1) sistem? Deusdies ŠDK - Zvuk na računaru 10 14.11.2006 13:24
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Linux Koji i kako? MiguelDiablo Slobodni softver 8 13.5.2006 22:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com