Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.1.2007, 21:57   #281
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.132
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.351 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
EclipsE kaže:
Ali ja znam! Kad otvoris projekat, idesh na Project -> Project Options ili na kraci nacin, Alt+P, i dole desno vidis pise Type. Tu namestish Win32 GUI.
Uze mi rec iz usta
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2007, 23:28   #282
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Mislish slova sa tastature...

Nego, imam i ja jedno pitanje. Zelim da dvodimenzioni niz zapisem u fajl. Kako to da uradim? I kako da ga procitam??
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2007, 8:32   #283
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Kod:
#include <iostream>
#include <fstream>

using namespace std;


void citaj()
{
       ifstream fajl1;
       string blaa; 

      fajl1.open("fajl.txt");
       if(!fajl1) {
          cout << "file could not be opened";
          exit(1);
       }

      fajl1 >> blaa;
       while (!fajl1.eof())
       { 
             
          cout << blaa<<"\n";
          
          fajl1>> blaa;
       }
       fajl1.close();
       
}


int main()
{
   ofstream fajl;
   int i; 
   int bla[2][5]={{1,2,3,4,5},{6,7,8,9,10}};

  fajl.open("fajl.txt");
   if( !fajl ) { 
      cout << "file could not be opened" << endl;
      exit(1);
   }
   


  for (i=0; i<2; i++)
  {
      for(int a=0;a<5;a++)
      {
      fajl << "Niz "<<i<<" "<<bla[i][a]<<endl;
}
}
   fajl.close();
   
   citaj();
   
}

Poslednja ispravka: al0cunit (31.1.2007 u 8:55)
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 14:28   #284
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Vidim vi se napisaste ovde.A ponajvise Holodoc.Ja sam isto ocetnik i zeleo bih da naucim C++ ali ne znam ekoliko stvari:
1.Sta je Hallo world
2.Neku knjigu na srpskom ali dobru.
poz
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 14:55   #285
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
masteri kaže: Pregled poruke
Vidim vi se napisaste ovde.A ponajvise Holodoc.Ja sam isto ocetnik i zeleo bih da naucim C++ ali ne znam ekoliko stvari:
1.Sta je Hallo world
2.Neku knjigu na srpskom ali dobru.
poz
HelloWorld je svakom programeru prvi program koji je napravio (nije tvrdnja nego predpostavka). Radi se o pogramu koji radi u konzoli i ispisuje poruku "HelloWorld". Za knjigu ne znam jer sam se trenutno opredijelio za pascal i C++ me josh ne interesuje. Sachekaj shta ce neko od iskusnijih da ti kaze...
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 16:06   #286
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Da budemo precizniji... Obično je u svim priručnicima koji se bave programiranjem prvi program za primer to nešto što ispisuje "Hello World". Naravno, niko te ne tera da piše baš to. Mnogi ispisuju svoje ime, recimo, ali ispisivanje je u principu zgodno da početnik odmah vidi da program nešto radi, a i da vidi kako se izmena u programu (recimo, promena teksta) odmah odražava na ono što program ispisuje.

Naravno, pošto sam ja uvek hteo da teram nešto po svome, ja sam kao prvi program napravio nešto drugo... i, naravno, upleo sam se k'o pile u kučine
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 16:36   #287
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

@masteri
Oko literature je već bilo reči. Tu imaš veoma jednostavn izbor a rezultat zavisi od toga koliko poznaješ engleski jezik.

Dobra i kvalitetna literatura na srpskom jeziku jesu fakultetski udžbenci od Laslo Krasu-sa čiji ja nisam neki preterani fan ali ako ti je "ingliš" loš on je sasvim okej izbor.

Ako si pak na drugu stranu dobar sa engleskim onda praktično ne postoje granice za tebe. Moja preporuka ti je da nabaviš neku od SAMS-ovih "21days " (ne "24hours") knjiga i to u novijim izdanju jer su stara taman toliko puna grešaka da početniku prave probleme.
Primera radi, većina mog "popovanja" i primera u ovoj temi se zasniva na knjizi "Teach yourself C++ in 21 days" i to "Second Edition". Ima ljudi koji tvrde da ova knjiga nije pogodna za početnike ali iskreno jedini razlozi za to su greške u starijim izdanjima i relativno nagli ulazak u neke naprednije termine kasnije pri kraju knjige. Ovaj prvi problem se rešava "errata" fajlom koji može da se skine sa neta i koji sadrži kompletan spisak svih mesta na kojima su napravljene greške.

Dakle, ako budeš nabavio pomenutu knjigu imaćeš i priliku da pronađeš podebela objašnjenja u vezi primera, tehnika i svega ostalog u ovoj temi na mestima gde sam našao vremena da sve to objasnim, što će ti ipak bii čini mi se od velike pomoći.

Odmah da napomenem na početku da je velika verovatnoća da za sve probleme koji bi ti se u tom slučaju javljali postoji rešenje u ovoj temi tako da rezerviši jedan dan, skini offline sve stramice i polagano od prve stranice kreneš da čitaš. Onaj deo na početku sa nekom raspravom možeš odmah da preskočiš

PS. Ako ti zatreba literatura možeš da me kontaktiraš na PM.

@VojaM
Ko ti je kriv kad si pokušao odmah da napišeš "Hello Vojo" program
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
fighter (11.4.2007), masteri (10.4.2007)
Stara 4.3.2007, 17:46   #288
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Smile Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
@masteri
Oko literature je već bilo reči. Tu imaš veoma jednostavn izbor a rezultat zavisi od toga koliko poznaješ engleski jezik.

Dobra i kvalitetna literatura na srpskom jeziku jesu fakultetski udžbenci od Laslo Krasu-sa čiji ja nisam neki preterani fan ali ako ti je "ingliš" loš on je sasvim okej izbor.

Ako si pak na drugu stranu dobar sa engleskim onda praktično ne postoje granice za tebe. Moja preporuka ti je da nabaviš neku od SAMS-ovih "21days " (ne "24hours") knjiga i to u novijim izdanju jer su stara taman toliko puna grešaka da početniku prave probleme.
Primera radi, većina mog "popovanja" i primera u ovoj temi se zasniva na knjizi "Teach yourself C++ in 21 days" i to "Second Edition". Ima ljudi koji tvrde da ova knjiga nije pogodna za početnike ali iskreno jedini razlozi za to su greške u starijim izdanjima i relativno nagli ulazak u neke naprednije termine kasnije pri kraju knjige. Ovaj prvi problem se rešava "errata" fajlom koji može da se skine sa neta i koji sadrži kompletan spisak svih mesta na kojima su napravljene greške.

Dakle, ako budeš nabavio pomenutu knjigu imaćeš i priliku da pronađeš podebela objašnjenja u vezi primera, tehnika i svega ostalog u ovoj temi na mestima gde sam našao vremena da sve to objasnim, što će ti ipak bii čini mi se od velike pomoći.

Odmah da napomenem na početku da je velika verovatnoća da za sve probleme koji bi ti se u tom slučaju javljali postoji rešenje u ovoj temi tako da rezerviši jedan dan, skini offline sve stramice i polagano od prve stranice kreneš da čitaš. Onaj deo na početku sa nekom raspravom možeš odmah da preskočiš

PS. Ako ti zatreba literatura možeš da me kontaktiraš na PM.
Hvala na odgovorima vec sam nasao C++ in 21 days.
A "inglis" mi je bolja strana nego srpski.
Samo jos da vas pitam gde bi ja to trebao da ukucam Hallo world
Hvala HOLODOC I ISTALI
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 17:53   #289
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
masteri kaže:
da ukucam Hallo world
Citat:
masteri kaže:
1.Sta je Hallo world
engleski ti bas ide, vidim ..
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 17:54   #290
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Moj prvi program bio je: "Yo yo yo! Check this out!"
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 18:04   #291
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Talking Re: objasnjenja pocetniku

JBG
HALLO WORLD
HELLO WORLD
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2007, 12:19   #292
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Lightbulb Re: objasnjenja pocetniku

E ovako skinuo sam program Dev-C++ i imam jedan tutor na srpsko sa Heloo world.Kliknem na New projecti imam opcije:
Windpws aplication,Console aplication,WinMain()project,DLL i Empty project.
Sta sada da izaberem pomozte mi.
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2007, 12:56   #293
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Uspeo sam da napravim svoj prvi program nego da vas pitam kada udjem u to samo mi za sekundu otvori i zatvori program kako to da ispravim
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2007, 12:58   #294
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
masteri kaže: Pregled poruke
Uspeo sam da napravim svoj prvi program nego da vas pitam kada udjem u to samo mi za sekundu otvori i zatvori program kako to da ispravim
masteri, pročešljaj ponovo ovu temu. Tu imaš bar na jedno dvanaest mesta rešenje za ovaj problem.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
masteri (10.4.2007)
Stara 26.5.2007, 13:04   #295
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

E ovako videh temu pa nisam mogao da odolim da nesto ne napisem.
Student sam PMF-a i mogu samo da kazem da za razvoj igara moras DOBRO da znas C++,pod time podrazumevam najmanje jedno 5 (mada je i to malo) godina znoja,nerviranja,citanja knjiga,helpa za komande i ko zna kakvih sve *****a...
E sad dok to budes ucio paralelno treba da BIFLAS geometriju a veruj mi nemas pojma kakve sve geometrije postoje (medjutim za igre se najvise koristi afina geometrija ako ne gresim,AUTOCAD je koristi verovali ili ne mada on nije igra ali jeste softver,you got the point).

Zatim ti treba Algebra (Linerana najverovatije,posto kompjuteri u igrama gomilu stvari vide kao matrice a one se rade u Linearnoj algebri).

Mada neko je pomenuo integrale a za to je zaduzena Matematicka Analiza, najtezi predmet na faxu ali i veoma zanimljiv,mada je imas i u izvedbi za Matematicku gimnaziju ali sve to sto su oni naucili za cetiri godine mi odradili u prvoj godini a i vise.Integrale radimo ko nenormali u drugoj godini to ti je Matematicka Analiza II.Da se ****** kakvi sve postoje.

Od literature bih ti preporucio sledecu knjigu "C++ Izvornik".Recenzent joj je Sasa Malkov koji mi je asistent na vezbama i mogu ti reci da je covek hodajuci kompajler (ovo mislim kao covek koji zna C++ ko bukvar, najozbiljinje ti pricam).Mada ta knjiga je malo i teza za citanje nekima ali sta sad kad je DOBRA i ima sve sto ce ti trebati u pocetku a i kasnije.Ako hoces da ucis kroz primere vidi knjigu "C++ kroz primere" od Sase Malkova (sad ispada da se cepim asistentu al boli me klinac za tako nesto).Imas je u knjizari Studentski trg.

Da sam na tvom mesto ja bih prvo naucio C ko covek.Nije puno tezak a moras da savladas pokazivace koji su u C-u mnooogo laksi za objasnjenje nego u C++,veruj mi znam.Bez pokazivaca ne mos' reci da si programer, a koriste se jer ubrazavju rad programa i stede memoriju.Ovo cisto kao primer.

Posle C-a uzmi C++ i delji i delji i delji i delji i tako u beskonacnost.
Ja trazim neku zbirku iz C++ ali bezuspesno.Ako neko zna gde ima nek sibne private.

Unapred se izvinjavam na greskama u kucanju.
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2008, 7:06   #296
marko river
Veteran
 
Član od: 13.8.2006.
Poruke: 654
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 119 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

I ja sam sad video temu pa reko da kucnem, nisam je bas iscitao.

Slazem se sa kolegom. "Strucnjaci" i "ljudi koji su stvarali" C++ savetuju da je mozda i bolje da bez znanja obicnog C-a krenete u ucenje C++ jer bi moglo da vas zbuni... sto vise radim vise sam siguran da je to obicna glupost.
Naucite prvo C ako ga ne znate, slobodno mozete da preskocite Pascal. Ako ste bas mladi, ucite neki Basic, recimo onaj stari GWBasic, cisto dok pocnete da razmisljate u duhu algoritama. Kasnije predjite na C gde cete nauciti dosta stvari. Pascal je mozda boji za rad sa datotekama, ali to ni izbliza nije bitno kao rad sa pokazivacima. Kasnije ce vas C++ uvesti u malo drugaciji nacin razmisljanja (tj objektno orijentisano programiranje)

E sad, sve sto budete vezbali (a verujte neophodno je, nista ne ide preko noci) ce vam se obiti o glavu kada budete krenuli u osmisljavanje igre, jer tu morate voditi racuna o jednoj opakoj promenljivoj - vremenu! Pravljenje video igara se zaista moze okarakterisati kao "vestina iscrtavanja na ekranu". Ipak, svaka dalja diskusija samo grebe po povrsini a nista ne kaze. Koliko god vam mrsko zvucalo, moracete da zasucete rukave i da ucite.

Sto se tice literature, tu vam tek savetujem da ne brzate - dobro naucite engleski i nastavite da strucni engleski ucite u hodu. Ne koristite prevedene knjige, iako ima dobrih prevoda, jer se u sustini samo kocite. Posle prve procitane (i shvacene) knjige na engleskom sve ide mnogo lakse. Od knjiga cete na netu u elektronskom obliku naci gotovo svaku, a mnogo manje od svake vam je potrebno.

Sto se tice matematike.... uhhhh, ljudi, ne verujem da cu ovo reci, ali ako ste zaista mislili da ona deviza "ma ja cu da ucim samo ono sto mi treba" daje rezultata, grdno ste se prevarili. Naravno, na MATF-u (posto PMF u BG-u vise zvanicno ne postoji) ce vas smarati vise nego sto mozak moze da izdrzi (bar ranije, ne znam kakva je ova Bolonja) i naravno da vecinu stvari necete nikada koristiti. Ali osim toga sto dobar deo tih stvari ima veze sa prakticnim radom, samo se to ne vidi kada ucite sve uopsteno, sa tom uzasnom matematikom cete steci nesto drugo - sposobnost razmisljanja. Koliko god ovo banalno zvucalo, nivo te sposobnosti i odvaja sjajne od solidnih/upucenih programera. Ruku na srce, dovoljno je biti i pristojan da bi pravili igre jer one zaista i nisu neko programersko dostignuce (osim ako se ne utrkujete sa Valve-om). Poenta je samo da ako bezite od ucenja - bezite od napredovanja. Nemojte se ugledati na mene

Na kraju: ne pocinje se od pravljenja malih igara vec od programiranja malih matematickih problema. Posle ucite komplikovanije stvari, drzite se C++ bar u narednih par decenija i polako pokusavajte sami da napravite neku igru koja radi. Za pocetak neka bude i u tekstualnom rezimu bez animiranja i vremena. Ukoliko neko zeli da krene polako da razvija neki FPS jer je mlad i ima vremena, moje skromno misljenje je da gresi. Bolje pravite male igre jer cete tako nauciti milion sitnih stvari. Tacno je da je razlicito programiranje za 2D i 3D, ali ne svodi se sve na to, ni izbliza. Radite, 'eb**a, nema vam druge

@offtopic: Svako kome je Malkov drzao vezbe iz ORS-a je ubedjen da je covek genije, pa sam i ja tako bio medju njima. Ne sporim da sjajno poznaje C++ i ne razumem kako je toliko los programer. Pretpostavljam da je problem sto se nikada nije dovoljno bavio prakticnim radom. Ili mozda jeste, ali nas namerno ne uci onako kako treba da nas ne bi suvise zbunjivao. Sve u svemu, tek sam skoro shvatio kakve je elementarne greske pravio na vezbama. Godinama sam koristio neke njegove algoritme misleci da je to sigurno najbolji nacin. Najbolji.... Samardzicu vec svaka cast. On je zaista mag, a kako nikada ne mozete imati sve, on je (po meni) mnogo losiji predavac od Malkova. I vec sam se isuvise raspisao o tome....

edit: E da, kad smo vec kod Malkova, za vas koji ne kapiraju sta su to igre u linijskom rezimu bez vremena i tome slicno, mozete od Malkova pogledati par primera sa vezbi (i ispita), npr. sa Hari Poterom, saobracajnom raskrsnicom i moja omiljena igra Zivot (na eng. Life). To se moze naci na serveru matematickog fakulteta ali ne bih bas javno da ostavljam tacan link ovde...
I jedna lokalna MATF sala: Koja je prva zvezdina zvezda? (misli se na Crvenu zvezdu) - odgovor je Mitic. Koja je druga? - odgovor je Malkov. Kolege ce shvatiti

Poslednja ispravka: marko river (6.2.2008 u 7:14)
marko river je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2008, 9:56   #297
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
marko river kaže: Pregled poruke
Na kraju: ne pocinje se od pravljenja malih igara vec od programiranja malih matematickih problema. Posle ucite komplikovanije stvari, drzite se C++ bar u narednih par decenija i polako pokusavajte sami da napravite neku igru koja radi. Za pocetak neka bude i u tekstualnom rezimu bez animiranja i vremena. Ukoliko neko zeli da krene polako da razvija neki FPS jer je mlad i ima vremena, moje skromno misljenje je da gresi. Bolje pravite male igre jer cete tako nauciti milion sitnih stvari. Tacno je da je razlicito programiranje za 2D i 3D, ali ne svodi se sve na to, ni izbliza. Radite, 'eb**a, nema vam druge
Sa ovim se delimicno slazem. Ne znam sto svi zapinjete za c++? Par decenija? WTF? Pravljenje igara je danas postala industraja, tako da onom kome je namera da sedi u nekom timu gde ima jos 20 takvih programera i kucka ono sto mu se kaze, da bi napravio full featured FPS koji je tu da bi promovisao novi hardware, neka slobodno ide napred. Medjutim, zar nije bolje biti nezavisni developer? Pre svega sto ces sam moci da upotrebis svoju kreativnost, tj. sto ces moci da napravis nesto inovativno i drugacije, mislices svojom glavom... Ne znaci da ces zbog toga zaraditi puno novca, ali mnoge casual igre danas ostaju duze na kompjuterima od pojedinih AAA naslova Kako se ono kaze: "Bitno je da igra ima dusu" Sto se tice matematike i fizike, ona moze biti veliki problem za one koji je znaju, dakle ne treba da pricam o onima koji je ne znaju Ali to nije razlog da se igre ne prave. Uostalom ne zahtevaju sve igre fiziku. Danas ima veliki broj puzzle igara (raznoraznih slagalica, igara za decu) koje se prodaju po solidnoj ceni. Sa druge strane ima odlicnih engine-a za fiziku koji su besplatni ili open source (npr. Chipmunk za 2d) koji se mogu savladati. Naravno ovo ne znaci da ne treba da ucite matematiku, jer ona uvek zatreba Dalje, sto se tice programskih jezika, moj savet je da se krene sa python programskim jezikom. Pre svega sto je rad u njemu jednostavan i brz, i ostavlja programeru da se usresredi direktno na problem a ne na sintaxu jezika (onaj ko je imao ranija iskustva sa programiranjem, sintaxu python-a moze nauciti za nedelju dana). Cak i kada vam zatreba vise brzine za igru, postoji hibridni jezik pyrex, koji je mesavina pythona i c-a, i odlican je za pisanje klasa i f-ja koje ce te koristiti u pythonu. Tu je svakako i psyco, koji se veoma jednostavno koristi (u 2 linije koda). Ja u python-u radim oko 2 godine ako ne i vise i jos nisam naisao na nesto sto bi mi predstavljalo neki problem koji ne mogu resiti zbog samog jezika.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2008, 12:35   #298
marko river
Veteran
 
Član od: 13.8.2006.
Poruke: 654
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 119 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Aaaaa pa, nisam ja ni mislio na full featured FPS sa najnovijim ultra-mega-giga efektima bas sam na casual igre i mislio. A i sto se tice pojedinih delova te industrije (novac renome i sl) casual je em aktivan em popularan nacin igranja i (pretpostavljam) sve ce vise ljudi koristiti desktop racunare i mobilne uredjaje za sitne igrice sa neta, a najverovatnije konzole za igre koje su tehnicka cudovista.

A ovo sto si rekao za drugi programski jezik jesi u pravu, tj obojica smo u pravu, samo je stvar ukusa/odluke/misljenja. Moje misljenje je (sto se jelte da primetiti) da opet ne treba brzati (slicno kao sa knjigama na engleskom). Kratkorocno ima mnogo laksih resenja od C++-a. A posto ja uvek volim tezi put, a i dugorocniji, onda mi se cini da treba krenuti sa C++ cim budete spremni.
Zasto? Pa tacno je da ce u pocetku biti teze. Medjutim, svaka klasa koju pisete vam ostaje. Teoretksi, posle par igara cete imati nekoliko biblioteka koje ste sami napisali, koje poznajete i pomocu kojih ce svaki naredni "projekat" ici mnogo lakse. To sto mozda nisu savrseno optimizovane zaista nije bitno. Cak iako nikada necete krenuti u trku za Valve-om vec zelite da pravite zezalice, C++ vam ostavlja potpunu slobodu a necete bas uvek sve kretati ispocetka. To je uostalom i poenta programiranja - pisanje koda koji se lako azurira, razvija i lako koristi za druge stvari tj projekte.
U praksi ce biti malo teze doci do ovoga jer nije sve ni u tome da napravite par stvari vec i da ovladate tehnikom pisanja koda. Recimo da cete vremenom naci neki svoj stil i konceptiranje koda. Nepotrebno je da dalje nastavljam o ovome kada se ipak svodi na licno opredeljenje. Verujem da ce biti ljudi koji se nece okrenuti C++ u samom startu, neki pak hoce, a nijedni ni drugi nisu nesto specijalno ni pogresili ni napravili savrsen izbor....

Ono sto jeste bitno za one koji jos nisu poceli da programiraju nego samo citaju ovakve teme je: prestanite samo da citate ove teme i pocnite da ucite i da vezbate Ono bez cege nikako necete uspeti da napravite svoju igru je rad. Dakle, radite i budite srecni
marko river je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2008, 13:11   #299
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
marko river kaže: Pregled poruke
Zasto? Pa tacno je da ce u pocetku biti teze. Medjutim, svaka klasa koju pisete vam ostaje. Teoretksi, posle par igara cete imati nekoliko biblioteka koje ste sami napisali, koje poznajete i pomocu kojih ce svaki naredni "projekat" ici mnogo lakse. To sto mozda nisu savrseno optimizovane zaista nije bitno. Cak iako nikada necete krenuti u trku za Valve-om vec zelite da pravite zezalice, C++ vam ostavlja potpunu slobodu a necete bas uvek sve kretati ispocetka. To je uostalom i poenta programiranja - pisanje koda koji se lako azurira, razvija i lako koristi za druge stvari tj projekte.
Pa svaka klasa koju pises u nekom drugom jeziku takodje ostaje Inace, nisam pobornik toga da treba da se pisu svoje biblioteke, ako na netu ima boljih a uz to i besplatnih i open source biblioteka. Pre svega, ako je neka biblioteka open source lako mozete naci svaki deo koji vas zanima pa cak se i konsultovati sa autorom iste. Ako vam je cilj da pravite igru, onda pravite igru biblioteke ostavite onima kojima je cilj da prave biblioteke Mene npr, graficki deo igre nikada nije posebno interesovao za razliku od ai-a i fizike, tako da mi je jednostavnije da koristim tudju biblioteku za grafiku (koju je napravio neko koga ona interesuje i koji je poznaje mnogo bolje nego ja) nego da pisem svoju, i time mucim sebe radeci nesto sto mi je dosadno, sto ne volim i za koje mi niko ne garantuje da ce na kraju ispasti dobro, da bih postigao neki cilj, u ovom slucaju da napravim igru. Sve sto si rekao za pisanje svoje biblioteke vazi i za tudju, sem dela da ti pises tudju

Citat:
marko river kaže: Pregled poruke
Ono sto jeste bitno za one koji jos nisu poceli da programiraju nego samo citaju ovakve teme je: prestanite samo da citate ove teme i pocnite da ucite i da vezbate Ono bez cege nikako necete uspeti da napravite svoju igru je rad. Dakle, radite i budite srecni
Amin!
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2008, 19:50   #300
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Evo ja sam pre pola sata napravio svoj prvi program. I posto sam na tom stao poceo sam malo da letim po netu u potrazi za nekom, knjigom, primerom ili bilo cime sto ima veze sa programinjem i naidjem na zanimljiv text. Ukratko autor teksta kaze da za programiranje nije eksplicitno potrebna matematika nego je samo potrebno razmisljati kao matematicar. Pitanje je da li se u programniranju (uopsteno)koristi matematika kao na primer ulje u motoru tj. da li je bas potrebno imati digitron i papir pored sebe i raditi integrale da bi resili neki problem?
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
programiranje, tutoriali


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com