Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.8.2013, 13:55   #1
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Da li neko kod kuće ima NAS? Zainteresovan sam da uzmem jedan koji bi radio u DLNA modu.

Dakle, LG TV share center da mi ga vidi (kao što trenutno vidi fajlove koje sharujem uz pomoć Nero Share Cenera) i da mi ga vidi PC kao online hard disk...

Mislio sam da ovaj D linkov. Kako ste vi zadovoljni sa njim?
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2013, 15:07   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Ja u kući imam dve serverske mašine u kojima stoji gomila hardova, i na sebi imaju instaliran FreeNAS OS.

Ja da ti pravo kažem više nebi mogao da zamislim život bez NAS-a!

Što se tiče kupovnih NAS rešenja, ja sam lično prtiv njih. Ima par nekih osnovnih razloga:

  • Ograničenje po pitanju proširivosti (ograničen si na brog hardova od strane proizvođača, najčešće 2/4/6)
  • Slabe hardverske specifikacije a samim tim i mali apload/daunload na i sa NAS-A
  • Ograničen si po pitanju softvera koji je na NAS-u. Moraš da čekaš da proizvođač NAS kutije da unapredi softver.
Sve ovo gore što sam naveo i još dosta toga su svtari zbog kojih sam se ja lično odlučio da pre nekoliko godina krenem u samogradnju mog prvog NAS-a.


Sad ja neznam šta si ti planirao i šta tebi treba. Ali većina NAS kutija koje mogu da se nađu kod nas imaju srednje žalosne specifikacije. E sad neznam za šta tebi treba možda tebi i to srednje žalosno završi posao...

Edit:

Evo ti neuporedivo bolja mašina od koje može da se napravi vrhunski nas, sve ima samo ti treba jedna fleška od 2GB na koju ćeš da instaliraš FreeNAS OS, imaš već fiokice u koje ćeš da spucaš diskove i vozi miško. neuporedivo bolje rešenje od tiš šugavih delinkova koje si ti gledao.

Poslednja ispravka: Freško (26.8.2013 u 15:34)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Marko93 (6.9.2013), NjegovaWisost (28.8.2013)
Stara 26.8.2013, 16:40   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

+1 za file server, sklopiš najjeftiniji kompjuter sa što manjom potrošnjom i možeš da instaliraš koji hoćeš OS.. i da izabereš neko kućište po svom ukusu može i neko manje da izgleda lepo estetski
Što se tiče hard diskova možeš da uzmeš sa većom količinom Terabajta tako da će da ti bude dovoljan 1-2 hard diska...
Meni je desktop ionako uvek uključen, pa mi menja i server i svi fajlovi su mi uvek dostupni.. i tako izbegavam održavanje dodatnog kompjutera.
Sve u svemu zavisi od potreba, želja i mogućnosti šta bi tebi najviše odgovaralo
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 16:21   #4
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Hvala vam na odgovorima. Iskreno, trebalo bi mi samo kao online hard disk, mada ste me malo pokolebali sa torrentovanjem Vidjeću...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 20:27   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Malo sam gledao po netu testove, predpostavljam da si ti gledao D-Link DNS-320. Gledao sam njegove testove po netu i koliko vidim njemu je prosečan fajl transfer 18 Megabajta po sekuni. Što je po meni blagi užas. primera radi moj kućni NAS kroz mrežu ima prosečan transfer od oko 60 Megabajta po sekundi, i to sa nekim matorim diskovima koji su strpani u njega. Za koji dan uzimam nov WD Green od 1TB pa ću ovde napisati utiske ali očekujem 70-80 Megabajta sa tim novim diskom...

Što se tiče ovog mog predloga 30 Eura ti je mašina brendirana sa procesorom na 3GHz 3GB Rama i Gb karticom To je daleko bolje od tog Delinka koji košta 10K dinara. Ako se odlučiš za samogradnju za 10K dinara ćeš kupiti i mašinu koja je lako proširiva do 4 HDD-a što je u teoriji do 16TB prostora, i takođe će ti ostati i pare za WD Green od 1TB vidim da on može da se izpazari za 5999 Dinara.

Razmisl još jednom. Ja ti predlažem samogradnju, dobićeš jaču mašinu (bolji transfer podataka kroz mrežu), lakšu proširenje u budućnosti, Neuporedivo bolji softver koji možeš da instaliraš na brend mašinu u vidu FreeNAS rešenja, koje ti posle omogućava i recimo Torente direkto na NAS, DLNA, Web Server, DAAP, AFP, FTP... i još dosta toga...

A što je najlepše za istu lovu ćeš sklopiti i Server i dobiti 1TB HDD dok ako ideš na gotovo rešenje tipa taj pomenuti delink dobićeš za 10K dinara samo praznu NAS kutiju bez diskova.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (29.8.2013)
Stara 29.8.2013, 20:58   #6
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Šta znam, opet sve zavisi od mojih potreba Ove 30e mašine ne dolaze u obzir, jer mi je sve to u dnevnoj sobi koja je fenseraj, bi užasno izgledalo Verovatno ću probati samogradnju, samo da još proučim šta i kako... 18 megabajta u sekudni jeste loš rezultat, ali mislim da bi bio dovoljan za Full HD prenos, tako da mi to nije mana... Jedino što mi smeta su samo dva HDD slota, mada... Čudo jedno kako loš izbor gotovih uređaja

Moraću da odlučim da li mi torrent treba ili ne i da li ću kačiti više od dva HDDa ili ne i to će biti presudno. A od ostalih programa mi apsolutno ništa ne treba, ne treba mi još jedan komp u kući =)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2013, 10:14   #7
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
J

Evo ti neuporedivo bolja mašina od koje može da se napravi vrhunski nas, sve ima samo ti treba jedna fleška od 2GB na koju ćeš da instaliraš FreeNAS OS, imaš već fiokice u koje ćeš da spucaš diskove i vozi miško. neuporedivo bolje rešenje od tiš šugavih delinkova koje si ti gledao.
Glupo pitanje,je l' mora biti bas Server masina ili moze bilo koja konfiguracija da radi posao?
galebns je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2013, 10:58   #8
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Ne mora biti server masina, one su samo obicno projektovane za 24/7 rad te su ploca i napajanje obicno nesto kvalitetniji kako bi mogli da izdrze te uslove eksploatacije. Podjednako dobro mozes iskoristiti neku microATX plocu sa 4 sata konektora i gigabitnom mreznom karticom ukoliko je prostor bitan, a to se opet moze spakovati u neko fensi HTPC kuciste koje ima mesta za 4 diska i dobices nesto sto je na oko daleko bolje, ali taj izgled ce biti posteno placen.

Mada ne vidim zasto bi NAS stajao u dnevnoj sobi, izvuci kabl do ostave/tavana/predsoblja/cega god, i postavi ga daleko od pogleda i resio si problem.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
galebns (5.9.2013)
Stara 9.12.2013, 14:20   #9
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Da ne otvaram posebnu temu, instalirao sam FreeNAS (verzija 9 nesto) i sve podesio.
Brzina transfera ide i do 100+MB/s. Problem je sto je ulazak u foldere prilicno spor, treba mu nekad i minut da otvori folder ako ima mnogo fajlova. Isao sam na FreeNAS forum i po tamosnjem savetu iskljucio "atime" za opciju za dataset ali to nije mnogo promenilo stvari. Nemam iskustva sa FreeNAS niti sa Linuxom pa mi je snalazenje teze, a tamo na forumu samo izbacuju opcije i komande a niko ne napise gde se tacno nalazi ta opcija (ili gde pisem komande). Sumnjam da je u pitanju nedostatak RAM-a (imam 4GB a 3x2TB diskova). ZFS je i RAIDz.
Pitam ovde za pomoc jer bi se na engleskom zapetljao verovatno... Hvala

Poslednja ispravka: galebns (9.12.2013 u 14:45)
galebns je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2016, 13:19   #10
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: NAS - Network Attached storage - iskustva i savjeti

Imam par pitanja u vezi freeNasa...

Hteo bih da sklopim neku pentium mašinu sa nekih 8gb rama i 2x2TB WD Red WD20EFRX hard diskovima pa me zanima šta je bolje, da koristim raid1 koji je hardverki na ploči ili softverski raid preko zfs fajl sistema?

Takođe, da li je neko uspešno integrisao freenas u aktivni direktorij tako da mogu da dodeljujem dozvolje kao što to radim na ntfs diskovima sa domenskim korisnicima i grupama?

Pošto home foldere držimo na šerovanom disku, mogu li home folderi da se drže na freenasu i da to radi bez glavobolje?

Da li je 8GB optimalno za ZFS ili je to apsolutni minimum pa mora 16GB?

I koji backup strategiju imate pošto radim svakodnevni backup iz Acronisa trenutno?
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
network storage od 10000e kauboj24 Nosači podataka 8 17.7.2013 13:30
Network Storage Devices DABSTER Nosači podataka 3 6.1.2011 11:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com