Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Zvuk na računaru
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Zvuk na računaru Saveti u vezi sa kupovinom zvučnih karti, zvučnika, slušalica...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.1.2007, 15:42   #1
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Blueberry VS XORO

OK,planiram da uskoro pazarim zvucnike.Raspon cene 10000-12000.Tu spadaju ova dva "kompleta".Iskreno zalim sto nisam nasao neki Altec u toj ceni ali jbg.Oni prodaju kvalitetne 2.1 u toj ceni.
Znaci,takmicari su:
1.Xoro HXS 531(http://www.xoro.co.yu/product/HXS531.prod.htm)
2.Blueberry SW-X55 (http://www.itsvet.com/Blueberry-SW-X...eakers-256-370)

Blueberry je nekad bio NEO.Zasto su menjali naziv pojma nemam.Neki pominju NEO kao TV firmu,a neki bugarske muckaroshe.Meni se iskreno oni malo vise svidjaju.Ali nisam chuo ni jedne niti druge zvucnike.Za J9940 nemam para,a i ne svidja mi se nesto zvuk.Mozda je moj drug retard,pa ih je lose podesio,ali je bas prejak.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 15:46   #2
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Xoro mi se nije svideo u poredjenju sa j9940 sa kojima sam ih uporedjivao bas je dosta mutniji i srednji tonovi su malo cudni.I odvratno izgledaju sa onim diodicama koje stavljaju na radio kasetofone od 300din.Drugi sistem nisam cuo.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2007, 2:27   #3
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Pa i meni oni izgledaju preterano za te pare.Tamo se naglasava da je to kucni bioskop ali meni treba vise gaming zvuk.Uzecu neku Creative zvucnu uz sve ovo.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2007, 3:10   #4
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Moj ti je drugarski predlog da vec kad uzimas Creative zvucnu kartu da uzmes i njihove zvucnike. Creative, Altec i Logitech su imena koja daleko odskacu od konkurencije kako po izradi tako i kvalitetu zvuka.
Recimo razmisli o Creative Inspire T5900 za 100 evrona odradi ce ti sigurno posao za ono sto ti treba. Imas ih na ITsvet sajtu pa pogledaj.
Priložene slike
 
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2007, 3:21   #5
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Spreman sam da dam 150 evra za zvucnike.Ali mi ne trebaju 7.1 koje Creative nudi u toj klasi.Altec takodje ima slabu ponudu za te pare.Zato sam se odlucio za ovo.A zvucnu koju da uzmem:Xi-Fi Audio ili Audigy SE.Sad imam integrisanu tako da...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2007, 3:40   #6
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Spreman sam da dam 150 evra za zvucnike.Ali mi ne trebaju 7.1 koje Creative nudi u toj klasi.Altec takodje ima slabu ponudu za te pare.Zato sam se odlucio za ovo.A zvucnu koju da uzmem:Xi-Fi Audio ili Audigy SE.Sad imam integrisanu tako da...
Audigy 2 Value. Proverena zvucna karta, dobar prateci softver i drajveri .....
Otprilike najbolji odnos cena/kvalitet - mogucnosti prikljucivanja ostalih uredjaja.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2007, 22:44   #7
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

E,pazi sad,Srbinu zinulo **** za jache zvuchnike(meni ).

Vidim da zvucna ima 7.1 izlaz,a kosta oko 50 evra.To mi daje 120 evra prostora za zvucnike.Za tacno te pare(115e tacnije) imam mogucnost da kupim T7900 zvucnike.Jaci su za 20W(dodatna 2 zvucnika,i deluju mi bas taman.E sad,moje je pitanje korisnost tih dodatnih zvucnika?Da li cu imati problema pri pustanju muzike(da li ce raditi).Koliko igara podrzava pravi 7.1 zvuk?
U svakom slucaju,ne vidim bolje od ovog za date pare.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2007, 1:30   #8
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
E,pazi sad,Srbinu zinulo **** za jache zvuchnike(meni ).

Vidim da zvucna ima 7.1 izlaz,a kosta oko 50 evra.To mi daje 120 evra prostora za zvucnike.Za tacno te pare(115e tacnije) imam mogucnost da kupim T7900 zvucnike.Jaci su za 20W(dodatna 2 zvucnika,i deluju mi bas taman.E sad,moje je pitanje korisnost tih dodatnih zvucnika?Da li cu imati problema pri pustanju muzike(da li ce raditi).Koliko igara podrzava pravi 7.1 zvuk?
U svakom slucaju,ne vidim bolje od ovog za date pare.
A sto bi imao problem sa pustanjem muzike. Verovatno mislis na dvokanalni stereo. Podesi u sftveru da radi 7+1 zvuk i svi imaju da propevaju.
E sad koliko igara podrzavaju 7+1 pojma nemam ali i to se da srediti preko EAX advance from HD da ti da prostorni visekanlni zvuk pri igranju ukoliko i sama igrica ima tu podrsku. Sve ostalo je kao i kod 5+1 systema.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2007, 17:18   #9
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

E pa cool onda.Primetio sam da se dosta ljudi cima sa podesavanjem 5.1 zvuka.Te jednom ne radi bas,drugom centralni zvucnik,trecem zadnji,...Onda sam se zapitao sta cu ja da radim sa 7.1 zvucnicima.

Koje driver-e da koristim za zvucnu?Originalne ili one "kx"?

Mislim da bi trebala da se otvori tema za audiofile.Mislim da polako pocinjem da tezim tome,a i zelim da sto vise saznam o dobrom zvuku.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2007, 4:13   #10
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
E pa cool onda.Primetio sam da se dosta ljudi cima sa podesavanjem 5.1 zvuka.Te jednom ne radi bas,drugom centralni zvucnik,trecem zadnji,...Onda sam se zapitao sta cu ja da radim sa 7.1 zvucnicima.

Koje driver-e da koristim za zvucnu?Originalne ili one "kx"?

Mislim da bi trebala da se otvori tema za audiofile.Mislim da polako pocinjem da tezim tome,a i zelim da sto vise saznam o dobrom zvuku.
Ja koristim originalne drajvere i aplikaciju za Audihy 2. Lepo udjem u speaker seting i tamo samo oznacim koliko kanala da rade. Posto imam ATP3 2.1 system i nakacene sluske stavim 4.1 pa potenciometrom odredjujem jacinu sluski ili ATP3. Dakle svaka kompinacija ide.
Problem kod prikljucenja 5.1 systema nije do zvucne, nego korisnici imaju problema sa zvucnicima a nekada bojama prikljucaka pa one mogu biti razlicite od onih na zvucnoj kartici i kao posledica dolazi do mesanja kanala ili neki ne rade.
Samo treba strpljivo naci sta je sta i mora da radi.
A sto se tice predloga da se otvori tema za audiofile ja sam vec rekao da cu da zapocnem pisanje o najcescim pitanjima i zabludama kad je zvuk u pitanju na sta se Mario Pavicevic slozio da zajedno pisemo ako treba i odgovaramo na pitanja samo sto do sada nisam imao vremena a i uskoro stize ADSL pa cu sigurno u dogovoru sa Mariom poceti da pisem o zvuku i teoriji zvuka kako na kompu tako i u klasi HI FI uredjaja.
PS. Evo kako lepo to podesavanje izgleda na softveru za Audigy 2.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Audigy.JPG
Viđeno:	178 puta
Veličina:	29,0 KB
ID:	5454  
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2007, 9:49   #11
Bond_007
Veteran
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: CRW file
Poruke: 734
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 73 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Blueberry je nekad bio NEO.Zasto su menjali naziv pojma nemam.Neki pominju NEO kao TV firmu,a neki bugarske muckaroshe.Meni se iskreno oni malo vise svidjaju.Ali nisam chuo ni jedne niti druge zvucnike.Za J9940 nemam para,a i ne svidja mi se nesto zvuk.Mozda je moj drug retard,pa ih je lose podesio,ali je bas prejak.
menjali su ime jer su izgubili spor na sudu sa nekim turcima oko imena firme ... tako mi bar reko komsija koji radi u firmi koja uvozi proizvode njihove
Bond_007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2007, 23:34   #12
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Blueberry VS XORO

OK,posto su stigli konacno studentski krediti,omogucio sam se sebi bolju kupovinu
Sada se premisljam izmedju:
FX5051E
i
J9940

Bitniji mi je kvalitet nego kvantitet.Tacnije,Altec mi nudi 100W manje,ali ja i ovako necu skoro ikada biti u prilici da ga pustim do kraja jer zivim u zgradi sa socijalnom izolacijom.
Ruku na srce,FX5051E izgleda mnooogo lepse,ali mene interesuje zvuk.Cuo sam da ima 2 zvucnika u subwooferu tako da je bas perfektan.
Koga biste vi izabrali konkretno?
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2007, 2:31   #13
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže: Pregled poruke
OK,posto su stigli konacno studentski krediti,omogucio sam se sebi bolju kupovinu
Sada se premisljam izmedju:
FX5051E
i
J9940

Bitniji mi je kvalitet nego kvantitet.Tacnije,Altec mi nudi 100W manje,ali ja i ovako necu skoro ikada biti u prilici da ga pustim do kraja jer zivim u zgradi sa socijalnom izolacijom.
Ruku na srce,FX5051E izgleda mnooogo lepse,ali mene interesuje zvuk.Cuo sam da ima 2 zvucnika u subwooferu tako da je bas perfektan.
Koga biste vi izabrali konkretno?
Dakle govorimo o onome sto ima u ponudi nasih dobavljaca. Jedno se treba imati u vidu. Altec je vodeci svetski brand posebno u ozvucenju pa je izlisno svako uporedjenje njega i ostale buranije ( cast Creative i Logiju ). A sta treba od vodeceg ocekivati nego kristalno cist zvuk, finalnu obradu, upotrebu najsavremenijih materijala, resenja i najnapredniju tehnologiju. Da li to nudi tamo neki NEO, JAZZ, GENIUS.....Svakako ne. U tim FX 5051E imas dva basa okrenuta u kontra fazi. To si mogao da procitas i na sajtu koji si dao. Mislis da je to slabije za 100W kako si napisao.
Nije, veruj mi jel jedno su cifre na papiru a drugo je svirka u zivo.
Primera radi lenjo pojacalo ( ne znaci da nije kvalitetno ) od 100W cuje se istom snagom kao osetljivo i dinamicno pojacalo od 50W ( takodje ne znaci da nije kvalitetno ). Ista stvar je i sa zvucnicima pa sad dobro razmisli. Kad citas specifikacije kolika su distorzijska izoblicenja pri MAX pobudi, svakako su na strani Alteca u manjem izoblicenju. Sirova snaga kod Jazza nista ne znaci kad pocne od 60% snage da izoblicava i sve preko toga postaje za moj ukus neupotrebljivo. I opet ne znaci da Altec ne izoblicava ( ali u manjoj meri ) jel savrsenog systema za taj novac nema.
Da ne davim vise napisacu jedan tekst o tome.
Poz. druze!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2007, 20:05   #14
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Blueberry VS XORO

E vis to cenim.To sam i mislio kad sam rekao za 100w slabiji Altec.Zvucnici izlgedaju savrseno.Jeste da svako hvali svog konja,ali to je Altecova top ponuda sto se tice surround zvucnika za prosecnog coveka.
E sad,interesuje me jos jedno pitanje za ove zvucnike.Procitao sam da mogu da rade preko USB-a.Tacnije,ne traze zvucnu karticu.Malo mi je cudno ovo,ali i vrlo vazno posto necu biti u situaciji da kupim Audigy 2 Value sve do sledece isplate kredita.Znaci,kako ovo funkcionise,da li moze da se koristi,...?
Oni ovo stavljaju u prvi plan na svom sajtu(Plug and Play,je li...).

Hvala na vremenu
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2007, 22:29   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže: Pregled poruke
E vis to cenim.To sam i mislio kad sam rekao za 100w slabiji Altec.Zvucnici izlgedaju savrseno.Jeste da svako hvali svog konja,ali to je Altecova top ponuda sto se tice surround zvucnika za prosecnog coveka.
E sad,interesuje me jos jedno pitanje za ove zvucnike.Procitao sam da mogu da rade preko USB-a.Tacnije,ne traze zvucnu karticu.Malo mi je cudno ovo,ali i vrlo vazno posto necu biti u situaciji da kupim Audigy 2 Value sve do sledece isplate kredita.Znaci,kako ovo funkcionise,da li moze da se koristi,...?
Oni ovo stavljaju u prvi plan na svom sajtu(Plug and Play,je li...).

Hvala na vremenu
Upravo je tako kao sto si napisao. Kaci se na USB i procesira zvuk a za tu radnju trazi procesor min 500Mhz. Ali je u tom slucaju zvuk koji otkida. Samo nemoj to da te plasi. Na wooferu imas prekidac koj iskljucuje njegovu zvucnu i onda klasicnim kacenjem ukljucujes svoju integrusu i koristis ga kao klasicni zvucni sistem za komp.
Znaci radi u 2 rezima. Potpuno je nezavistan od kompa pa ti moze sluziti recimo da ukljucis PS2 i kabl u TV pa razvalis igrice da komsijama dignes kosu na glavi.
Mozes prikljuciti ipod li neki MP3 player pa da uzivas u muzici dok se komp odmara.
Sve u svemu fenomenalna stvar.
Evo ti link pa skini sva 3 PDF fajla i bice ti jasnije o cemu se radi.

www.alteclansing.com/product_details.asp?pID=FX5051

Poz.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2007, 13:25   #16
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Blueberry VS XORO

Onda odluka pala:
Od ovog kredita kupujem
Naziv: bigimg.jpg, pregleda: 624, veličina: 5,6 KB

A od sledeceg Audigy 4.Kad vec dajem pare za kvalitetne zvucnike...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2007, 17:31   #17
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Blueberry VS XORO

Posto sam poceo da planiram prostor interesuje me nesto:kolika je duzina kablova za prednje i za zadnje satelite?Ne mogu nigde da nadjem taj podatak na netu,pa ako neko zna,bilo bi lepo da to podeli samnom.

Ako je nesto ruzno kratko,da li postoji mogucnost da se produze?

ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2007, 19:04   #18
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Btw, da vam se ne cini mozda da je 220e mnogo za ovaj altec?
P.S. Izvor IT Svet.
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2007, 21:38   #19
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Blueberry VS XORO

Zavisi na sta mislis.Kad pogledas druge zvucnike ispade da je 220e previse za samo 88w.Ali kad ih cujes znaces za sta si dao pare.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2007, 22:11   #20
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Blueberry VS XORO

Citat:
!ACHTUNG! kaže: Pregled poruke
Zavisi na sta mislis.Kad pogledas druge zvucnike ispade da je 220e previse za samo 88w.Ali kad ih cujes znaces za sta si dao pare.
Mozda ce malo pitanje da zvuci cudno, ali...
Jel pomera unutrasnje organe?
Btw ne salim se s ovim pitanjem. Dok mi neki sistem ne zatrese sve u telu, ne uzimam ga za ozbiljno...
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Blueberry CAT Sale2322 ŠDK - Foto i audio/video 88 15.2.2010 13:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com