Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.3.2024, 17:35   #1
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.546
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Bitlocker recovery key

Treba mi hitna pomoc oko ovog problema...


Skoro sam zeninoj sestri na racunar koji je kupila instalirao neki software narodski, sa prilicno sigurne lokacije pa ne znam koliko je to moglo da napravi problem.Racunar je nov stigao kod mene pa sam prilikom podizanja prvog morao da kreiram i account da bi se sa njime logovala u windows (Win11 je u pitanju i bas nigde nisam mogao da nadjem da to zaobidjem tada)trazio je i da podesim neki PIN (ne secam se da je bio vezan za bitlocker).To sam sve odradio pre mesec dana a ona kaze da joj se juce gasio racunar ceo dan i da joj sada bitlocker pre ulaska u win trazi da unese recovery key za taj drive.Video sam da kljuc moze da se vidi na aka.ms/myrecoverykey, ali kad odem tamo i kada mi trazi da unesem taj njen mejl, kada ga unesem dobijem poruku da ne postoji?

Mogu li ja to nekako da resim ili...?? jel to normalno nesto ili je virus u pitanju? Nije mi jasno kako nalog ne postoji, imam i dalje sacuvano sve podatke koje sam njoj dao, i mejl adresu i pass za mejl i taj PIN... a i ona je normalno radila do juce.Bar tako kaze...


Ako neko zna sta je u pitanju...
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2024, 9:21   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.714
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Ako nema bitno ništa od podataka lokalno na računaru, lepo obriši sve, instaliraj ispočetka i kreiraj lokalni nalog.

Ovde imaš instrukcije kako to ide na Home verziji.

Na Pro i Ent verziji prilikom instalacije čekaš da se pojavi ovaj prozor:



Zatim odeš na Setup for work and school, next i dole levo ćeš, naravno, sitnim slovima moći da klikneš na Domain join instead i potom kreiraš lokalni nalog.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
m1aden (18.3.2024)
Stara 18.3.2024, 10:51   #3
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Evo ovo radi za pro verziju provereno pre par dana ako hoćeš bez ms naloga - tj lokalni nalog https://www.tomshardware.com/how-to/...rosoft-account


Sad vidim da je i ovaj iznad postavio isti link, u suštini kada skidas instalaciju za windows samo jedna verzija postoji i onda kada uneses ključ 😉 aktivira se set koji si kupio pro, home ili nešto treće, a ovo sa linka radi za pro 11 sigurno, s obzirom da si već aktivirao windows kada sledeći put budeš podizao sistem samo klikni 'i don't have a product key' ili 'add later' i kada zavrsis postavljanje i povezes se na net sam će se aktivirati.
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku shonee na korisnoj poruci:
m1aden (18.3.2024)
Stara 18.3.2024, 12:40   #4
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.546
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Hvala momci na odgovorima, ali mene više zanima kako i zašto se ovo desilo? Gde je sada taj outlook account koji sam ja ipak kreirao da bi mogao da nastavim dalje, zar ne? Ako sam ja ipak otišao na online account (koliko god to nije trebalo da uradim), ja sam account kreirao.Zašto sada ne postoji taj account? Odakle bitlocker? Ja nisam ništa sa njima radio prilikom setovanja windowsa niti sam uopšte znao da on postoji na sistemu.Na svom službenom računaru imam bitlocker i čim se računar upali moram prvo njega da prođem, tj. unesem PIN, pa tek onda da se logujem u win kad dotle dođem.Ona u prethodnom periodu, dok je to sve uredno radilo nije imala ništa sa bitlockerom.A ako sam dobro shvatio ko god da uključi taj bitlocker treba da dobije taj security key i da ga čuva.Da li je taj security key u nekoj dokumentaciji koja je došla sa računarom, da li prodavac ima bilo kakve veze sa tim...
Računar je uzela isključivo zbog posla koji treba da počne da radi, uči tek to da radi i sve to što je napravila i trebala da prezentuje joj je na tom računaru...
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2024, 13:30   #5
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.714
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Citat:
m1aden kaže: Pregled poruke
Hvala momci na odgovorima, ali mene više zanima kako i zašto se ovo desilo?
Pa jesi li otvorio Microsoft nalog sa postojećom email adresom koju je imala ili si otvorio novi @outlook.com email nalog?

Možda je trebalo da verifikuješ nalog čija je verifikacija stigla na mobilni, a nisi u roku od nn dana.

Mogu samo da nagađam.

Ako je laptop u pitanju ili brand računar, Windows 10 i 11 po defaultu rade device encryption bez da te išta pita, a onda ključ pošalje na Microsoft nalog.

https://www.asus.com/us/support/faq/1044341/

https://learn.microsoft.com/en-us/wi...ice-encryption

Ovde imaš više o tome i u principu uvek proveravam i isključujem to kada instaliram svežu Windows instalaciju.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
m1aden (18.3.2024)
Stara 18.3.2024, 14:18   #6
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.546
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Pa jesi li otvorio Microsoft nalog sa postojećom email adresom koju je imala ili si otvorio novi @outlook.com email nalog?

Možda je trebalo da verifikuješ nalog čija je verifikacija stigla na mobilni, a nisi u roku od nn dana.

Mogu samo da nagađam.

Ako je laptop u pitanju ili brand računar, Windows 10 i 11 po defaultu rade device encryption bez da te išta pita, a onda ključ pošalje na Microsoft nalog.

https://www.asus.com/us/support/faq/1044341/

https://learn.microsoft.com/en-us/wi...ice-encryption

Ovde imaš više o tome i u principu uvek proveravam i isključujem to kada instaliram svežu Windows instalaciju.
Sve mi to ima smisla itekako.Toliko da sam počeo da sumnjam u nalog koji sam kreirao tj. ispravnost naziva naloga, tj. email adrese.Gotovo da sam 99% siguran da sam u toku kreiranja maila dobio kod na tefefon da ga verifikujem i da sam ulazi u sam mail u tom momentu kada sam ga kreirao da bih proverio da li je tu sve ok.

Lenovo IdeaPad Flex 5 je u pitanju.Baš nemam nikakvo iskustvo sa tom enkripcijom, pogotovo da se u tim situacijama to radi po defaultu.

Ne razumem kako je to u redu za jednog običnog korisnika."Kupio sam laptop zato što može da se savije i koristi kao tablet ali moram da znam da postoji enkripcija i da može da mi se desi ovako nešto?"
Šta bi u ovoj situaciji bilo da sam išao sa offline account? Ko bi onda imao moj security key?
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2024, 20:55   #7
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.714
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Da si išao na offline account, device encryprion bi bio uključen, ali sa blanko ključem, tako da bi mogao normalno da pristupaš fajlovima, kao da nisi kriptovani.

A onog trenutka kada bi taj offline nalog vezao na Microsoft nalog, tog trenutka bi se blanko ključ zamenio sa "pravim" i taj ključ bi bio poslat na tvoj MS nalog.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2024, 10:28   #8
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.546
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Bitlocker recovery key

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Da si išao na offline account, device encryprion bi bio uključen, ali sa blanko ključem, tako da bi mogao normalno da pristupaš fajlovima, kao da nisi kriptovani.

A onog trenutka kada bi taj offline nalog vezao na Microsoft nalog, tog trenutka bi se blanko ključ zamenio sa "pravim" i taj ključ bi bio poslat na tvoj MS nalog.
Videh u međuvremenu...

Ništa, nazad na tablu za crtanje.

Hvala puno na informacijama!!
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows 8.1 Filip89x Operativni sistemi 1415 12.12.2022 19:55
Samsung zakucao na logo ekranu i nece da udje u recovery Kojic_M Aparati i oprema 3 14.8.2016 0:56
Note 1 recovery i custom rom talicni67 Programi za mobilne telefone 20 19.5.2015 8:58
iPhone 3GS Recovery markos807 Aparati i oprema 5 18.2.2013 16:26
Recovery kod IBM-a alien Operativni sistemi 3 20.9.2007 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com