Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.3.2014, 22:28   #41
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Ja sam se tako patio isto sa Nvidia grafikom kod devojke kada nisam mogao da nateram monitor da prikaže rezoluciju koju treba, a da ne bude mutna kao što je i tebi bila. U pitanju je bio SolydX, probah i Mint, ali posle 2 dana mučenja sam odustao i nažalost joj vratio XP. A pre toga da me je neko pitao, ruku u vatru bih stavio da nvidia ima dobre drajvere i da uvek na svim distribucijama funkcioniše bez problema.
На Убунту и SolydXK сам успешно одрађивао посао око намештања резолуције, на Убунту форуму сам налетео на упутство шта променити у конфигурационом фајлу и то је радило без већих проблема.
Проблем имам са Мањаром и Чакром на којима нисам успео да средим резојуцију нити пре пар месеци нити сад (при чему није иста верзија драјвера)...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2014, 22:36   #42
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

@drzare
Hajde ako ti nije problem prosledi link do foruma ili to uputstvo šta uraditi pa da pokušam sa tim devojkinim kompom jednog dana.

@Goran
To da, znam da su njihovi drajveri najbolji, ali sam mislio da je Nvidia makar približna po kvalitetu, ali sam se prevario.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 21:43   #43
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Angry Re: Manjaro Linux

Ne mogu da podignem live disk Manjaro XFCE 0.8.9 prijavljuju se neke greške! Komp je iz profila. Ista instalacija se podiže na drugom kompu bez problema. Komp na kome radi Manjaro u Live režimu je: proc G530 2,40Ghz,MSI H61M-P23 (MS-7680) (SOCKET 0),ASUS VH192 (1360x768@60Hz) Intel HD Graphics (MSI).
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 23:22   #44
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Moraćeš biti malo detaljniji od "neke greške".
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
acinic (13.5.2014)
Stara 13.5.2014, 2:58   #45
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Thumbs down Re: Manjaro Linux

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Moraćeš biti malo detaljniji od "neke greške".
Znam. Nema veze. Instalirao sam Xubuntu 14.04 koji radi odlično. Probaću Manjaro tek kada se pojavi nova verzija. Nemam sada vremena da se igram sa nestabilnim distribucijama! Nažalost Manjaro 0.8.9 je ipak nedovoljno stabilan za moje potrebe.
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2014, 19:48   #46
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Zanima me par stvari oko Manjara, guglam i eksperimentišem kao nekad sa Archom, zanima me kako da promijenim GUI iz XFCE u Enlightment? Čini mi se mnogo ljepšim i prilagodljivijim. Takođe me zanima kako da "natjeram" Manjaro da me stalno vidi kao root? Moj nalog je Administrator ali želim da bude root konstantno i da mi ne traži password svaki minut. Izvinite ako floodujem, otvoriću temu ili mi linkujte drugu. Hvala svima na pomoći i trudu


Sent from my iPhone using Tapatalk
GUI menjaš tako što samo instaliraš željeno okruženje, izloguješ se, odabereš ga u session meniju i uloguješ se. Konkretno ovde samo instaliraš istoimeni paket i on će povući potrebne zavisnosti. S obzirom da je Manjaru Arch osnova, sve informacije možeš pronaći na arch wiki stranici. Evo za Enlightenment imaš celu stranicu sa detaljima ako ti zatreba - https://wiki.archlinux.org/index.php/Enlightenment

Što se tiče traženja šifre, ako misliš na terminal to se reši tako što staviš NOPASSWD u /etc/sudoers fajl pored svog imena. Na primer ako imaš
Kod:
lonewolf ALL=(ALL) ALL
izmeni da bude
Kod:
lonewolf ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
Jer nije poželjno da se loguješ kao root, to ne može posle izaći na dobro, bolje ovako da rešiš svoj problem.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
LoneWolf (4.9.2014)
Stara 4.9.2014, 15:53   #47
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Manjaro Linux

Hvala na odgovorima, koristim Manjaro nakon pokušaja da ubacim Ubuntu 14.04 na Lenovo s12 sa profila, a na drugim kompjuterima je dualboot Arch i Win7/8. Zadovoljan sam time što je community jako susretljiv i nema pitanja na koje nisam našao odgovor. Što se tiče "čačkanja" po sistemu, može se čačkati i po Archu i po Manjaru, ja trenutno ganjam prilagođavanje desktopa i okruženja, malo eksperimentišem s tim ali mi je drago što je prvenstveno hardver radio out of the box, bez problema, što nije bio slučaj sa novim Ubuntuom


Sent from my iPhone using Tapatalk
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2014, 19:50   #48
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Evo mene ponovo sa još jednim pitanjem, nadam se da nisam dosadan i da ne spamujem Imam problem sa Dockyjem, instalirao sam ga i ne radi mi onaj negov ugrađeni Gmail applet/docklet/kako god, kad god ukucam detalje accounta on mi izbaci da su netačni i ne želi/ne može da me prijavi na mail.
Ne znam u čemu je problem, probao sam sa dva mejla: na jednom imam aktiviranu zaštitu mobilnim telefonom (2-step verification), a drugi je bez te zaštite: šta god da uradim i na koji god se pokušavam povezati, nije moguće. Guglao sam ali nisam našao rješenje, jedini link koji sam našao je neki sa turskim Gmail nalozima gdje su blokirali uslugu Gmaila, ali ne razumijem kako da ga namjestim da radi, ili da instaliram neku njegovu alternativu koja podržava više accounta odjednom/istovremeno? Hvala
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2014, 21:22   #49
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Radije bih da sam otvorio novu temu za ovaj problem jer mi se blizi pocetak fax-a. Naime, od pocetka raspusta sam instalirao Windows7 da bih mogao igrati WoW a sada kada je raspust pri kraju moram se vratiti na Manjaro (jer tu bolje operiram, brze radim, blender radi bolje, tu mi je i gimp..i tako). Medjutim, posto sam par meseci van desavanja u smislu promena i update-ova koja su manjaro pogodila imam veliki problem i ne znam kako da ga ispravim a google mi nije pomogao.
Naime, imam 2 monitora rezolucije 1440x900 koji su mi potrebni jer radim archviz a takodje i urb. planove. Probao sam da instaliram Manjaro juce i prvi je problem taj sto po default-u nemam opciju da povecam rezoluciju ekrana na vecu od 1024x768 a kada instaliram drugi ATI Katalist ili pak to uradim preko terminala prateci raznorazna uputstva, uvek mi posle restarta pise da Xorg server nije mogao da se pokrene i tu ostajem sa terminalom bez GUI-a. Pratio sam razne tutorijale medjutim ni jedan mi nije pomogao. Takodje, jos jedan problem koji datira odavno je taj sto (imam ATI 6770 HD karticu) uz upotrebu 2 monitora nemoguce je bilo videti logon screen vec su oba monitora bila crna sa porukom OUT OF RANGE. Nadam se da znate o cemu govorim i svaka sugestija i pomoc je dobrodosla. Unapred se izvinjavam na losem formulisanju ovog posta. Hvala.

P.S. Razlog zasto koristim manjaro je taj sto je pre svega ROLING RELEASE sto meni odgovara a takodje i zbog dostupnosti velikog broja programa iz AUR-a <3. A i zato sto je ovo jedini distro na kojem nisam nikada imao problema sa instalacijom Draftsight-a.
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2014, 22:39   #50
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Što se prvog dela pitanja u vezi drajvera za grafiku tiče, imaš i grafičku instalaciju u njihovom Settings manageru ili kako se već zove. Tu znam da je sve automatizovano. A ako neće, možeš samo u GRUB-u dokucati nomdeset pa će se dići sa generičkim drajverima da možeš ispraviti problem ako ga opet bude bilo.

P.S. Sad se setih da sam pročitao sledeće na Chakra stranici, ali to se može primeniti i na Arch i Manjaro samim tim. Nemam ATI karticu pa ne znam koje je koji drajver, možda ovo i nema veze sa tvojim problemom.

Have in mind that the catalyst-legacy package has been dropped from the repositories because it doesn't support the latest X server. Consider using the free driver (xf86-video-ati) which now has better support for legacy graphic cards than in the past.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Engineer (3.10.2014)
Stara 3.10.2014, 0:12   #51
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Update: Probao sam kao sto si rekao i sa free drajverima. Problem je sto sa njima ne mogu podesiti rezoluciju monitora vecu od 1024x768 a imam 2 monitora 1440x900, ali eto barem se distro boot-uje fino i mogu se ulogovati.
Update1: Probao sam opet i nonfree drajvere prateci: sudo mhdw -a pci 0300 (nadam se da sam se sada pravilno napisao, a istu sam isao i za nonfree drajvere). Sve se instalira lepo osim sto opet dobijam umesto logon screen-a 2 zatamnjena monitora sa porukama OUT OF RANGE i kada na slepo ukucam pass, po kucistu vidim da CPU radi, sto znaci da se loguje ali mi poruke OUT OF RANGE ne nestaju i nemam pristup desktopu.

Jedini problem sa free drajverima je taj sto ne mogu da podesim rezoluciju vecu od 1024*768 u DISPLAY MANAGER-u.
PS. Jedini nacin trenutno menjanja icega po pitanju reinstalacije drajvera i sl je reinstalacija citavog distroa. Nemam dovoljno znanja za Arch a rado bih ga probao jer meni AUR puno znaci za programe koje ja koristim za rad, a cija instalacija je izuzetno problematicna na non-Arch distroima.

PS.1: Ne znam da li ikakve veze ima sam DE distro-a posto sam citao da su pojedini ljudi imali slicne probleme na XFCE-u a na OPENBOX-u ne.

Poslednja ispravka: Engineer (4.10.2014 u 1:57)
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2016, 19:20   #52
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Da bacimo revive na ovu temu.

Poslednji upgrade za Manjaro 15.12 (Capella) je poprilično obiman. U gomili novih paketa izdvajaju se:

-GNOME 3.20 a samim tim i GTK 3.20 - koji pored novih mogućnosti i gomile bugfixeva donosi (ponovo! ) gomilu problema sa raznim temama, barem dok se ne prilagode novom API-ju;

-Nove verzije KDE "delova" : plasma framework 5.21, KDE programi 16.04 i KDE desktop 5.6.3;

-Novije verzije linux kernela;

-Najnovije verzije Firefox-a i Thunderbirda;

-Novi Java JDK 8 i VirtualBox i još mnogo toga.

Više detalja https://forum.manjaro.org/index.php?topic=33377.0
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2016, 19:48   #53
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Takođe, svetlost dana je ugledala treća preview verzija za nadolazeći Manjaro 16.06 (Daniella). Nova 16.06 verzija doneće, između ostalog:

- Novu podrazumevanu temu (Maia) za XFCE. Sastoji se od vertex-maia GTK teme i istoimenog seta ikonica. Njih karakteriše nova nijansa zelene koja će se nadalje koristiti.

- Razvojna verzija pamac-a 4.0 koja donosi sledeće novine:

- Dupli klik na ime paketa prikazuje detalje;
- U dependencies view-u klik na međuzavisnost prikazuje detalje;
- Sada je moguća pretraga paketa prilikom transakcije;
- Novi izgled u GNOME stilu (GNOME headbar).

Više detalja https://forum.manjaro.org/index.php?topic=33407.0




Poslednja ispravka: AV_Aca (27.4.2016 u 21:52)
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2016, 13:12   #54
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Iako su grafički menadžeri paketa na Manjaru ( pamac i octopi ) veoma jednostavni za upotrebu, ne bi bilo loše upoznati se sa nekim najosnovnijim funkcionalnostima koje pruža pacman, menadžer paketa koji radi iz terminala. Komande su jednostavne, lako se pamte, a kada se malo upozna, veoma je zabavan za upotrebu.

Evo nekoliko najčešće korišćenih komandi:

- sudo pacman -S ime_paketa (instalacija paketa iz online repozitorijuma)

- sudo pacman -U putanja/do/paketa/paket.pkg.tar.xz (instalacija lokalnog paketa tj. paketa koji je skinut sa nekog sajta i sl.)

- sudo pacman -Syu (sinhronizacija tj. osvežavanje liste repozitorijuma i nadogradnja sistema)

- sudo pacman -R ime_paketa (uklanja paket bez njegovih međuzavisnosti)

- sudo pacman -Rs ime_paketa (uklanja paket i njegove međuzavisnosti koje ne koristi nijedan drugi paket)

- sudo pacman -Rsn ime_paketa (isto što i prethodna komanda plus briše konfiguracione fajlove navedenog paketa)

- sudo pacman -Rsn $(pacman -Qdtq) (čisti orphan pakete - oni paketi koji nemaju nikakvu svrhu, najčešće ostaci instalacije programa iz AUR-a i sl.)

- sudo pacman -Sc (čisti rezervne kopije starijih verzija paketa koje se nalaze u /var/cache/pacman/pkg folderu i koje su nastale instalacijom novih paketa i nadogradnjom sistema - rezervne kopije su mera predostrožnosti protiv potencijalne nestabilnosti sistema uzrokovana najnovijim verzijama paketa, u slučaju problema moguće je lako odraditi downgrade problematičnog paketa jer postoji rezervna kopija prethodne verzije, koristiti samo u slučaju nedostatka prostora na disku)

- pacman -Ss ime_paketa (pretraga paketa iz online riznica)

- pacman -Qs ime_paketa (pretraga lokalnih - instaliranih paketa)

- pacman -Si ime_paketa (detaljne informacije o paketima iz online riznica)

- pacman -Qi ime paketa (detaljne informacije o instaliranim paketima)

- pacman -Q (spisak svih instaliranih paketa)

- pacman -Qem (spisak paketa koji su instalirani iz AUR-a)

Za više informacija tu su man pacman komanda kao i https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Pacman_Tips
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2016, 19:31   #55
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Mislim da -Rsn briše samo fajlove iz, da kažem, "root" direktorijuma, ne briše fajlove sa podešavanjima iz home foldera. Čisto da ne bude zabune.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
AV_Aca (30.4.2016)
Stara 30.4.2016, 20:46   #56
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

@blast beat: Da, u pravu si. Hvala ti što si mi skrenuo pažnju na to. Ono što ta komanda briše su konfiguracioni fajlovi koje sam pacman koristi prilikom instalacije ili nadogradnje paketa.
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2016, 17:53   #57
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Dostupan je novi upgrade za Manjaro 15.12 (Capella). I ovaj je poprilično obiman, pre svega zbog potrebe da se paketi "prepakuju" kako bi se iskoristila jedna od novih mogućnosti koje je doneo pacman 5.0 - pacman-hooks (skripte koje omogućavaju dodatne akcije pre, tokom kao i nakon instalacije, uklanjanja ili nadogradnji paketa).

Highlights novog upgradea:

- Novi pamac 4.0 koji donosi novi izgled u GNOME stilu kao i nekoliko zanimljivih unapređenja;
- Najnovije verzije linux kernela;
- Najnovije verzije LibreOffice paketa;
- Najnovija verzija Cinnamon grafičkog okruženja;
- Najnovije verzije Firefoxa i Opere;
- Kao i sve nadogradnje iz Arch repozitorijuma do 8. maja 2016. (12:31:31 CEST)

Više informacija na https://forum.manjaro.org/index.php?topic=33859.0
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2016, 19:40   #58
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Dostupan je novi upgrade za Manjaro! Iako ne toliko obiman poput prethodna dva, značajan je po tome što smo njime ušli u 16.06 (Daniella) fazu. Tu su najnovije verzije sledećih paketa: KDE programi, Plasma 5, Gnome, Deepin, Manjaro Settings Manager, Calamares instaler kao i sve nadogradnje iz Arch repozitorijuma do 15. maja 2016. (00:04:51 CEST).

Više informacija na https://forum.manjaro.org/t/stable-u...calamares/1089
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2016, 20:01   #59
AV_Aca
Novi član
 
Član od: 6.8.2015.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Dostupna je prva RC verzija za Manjaro 16.06 (Daniella)!

U odnosu na pre3 verziju, osim osveženih paketa, donosi i razvojne verzije pamac-a (4.1 beta1) i calamares (2.3 alpha2).

Za pamac nisam uspeo da nađem zvaničan changelog, ali koliko sam primetio donosi nekoliko zanimljivih noviteta:

- View History opcija omogućava pregled istoriju rada pamac-a;
- Install Local Packages opcija omogućava instalaciju lokalnih paketa uz izbor putanje putem GTK3 dialoga;
- Sitna unapređenja u Dependencies View-u.

Calamares donosi LUKS enkripciju kao i bugfixeve.


Download http://manjaro.github.io/download/
AV_Aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2016, 0:54   #60
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Manjaro Linux

Zar nije 16-ka Sarah ili sam se ja nešto zeznuo?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ja i Linux (vaš prvi kontakt) Mickie Slobodni softver 194 6.11.2017 0:02
Linux za pocetnike Nemanja Inc Slobodni softver 9 3.6.2011 7:26
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
PCLinuxOS Gnome 2010-The best linux live cd-out of the box laikexpert Slobodni softver 3 17.4.2010 20:28
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com