Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.9.2019, 15:52   #1
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Stara konfiguracija je izdržala desetak godina korišćenja, uz povremene manje nadogradnje (na kraju bio Xeon E5440 kloknut na 3,40 GHz, 4GB DDR2, ploča ista otpočetka MSI P43 Neo-F). Mašina je postala i slaba i nestabilna, dešavala su se česta zamrzavanja celog sistema, bilo je itekako vreme za nadogradnju (čak odavno prošlo).

Pre desetak dana kupljeno je novo sledeće:
Gigabyte B450M S2H
Ryzen 5 2600
16GB (2x8) DDR4 Corsair Vengeance LPX 3000MHz

Ostalo je od stare konfiguracije:
Mushkin Chronos SSD 90GB (sistemski, od pre 7 god, ukupno 7 TB upisa) + WD Blue 640GB (od početka, tj. 10-ak godina) + WD Green 2TB (od pre 5 godina)
napajanje Cooler Master B Series RS-500-ACAB-M3 500W (od pre 5 godina)
Sapphire 7850 OC 1GB DDR5 (predviđena da bude prva sledeća stavka za zamenu)

Montiranje i instalacija prošli bez problema. Instaliran Windows 10 Prof 64-bitni, čist sa Microsoft sajta, zasad neregistrovan.
Skok u performansama naravno ogroman. Sve ide glatko i brzo, zauzeće procesora minimalno pri bilo kom zadatku (neki heavy-gaming nisam isprobavao jer je grafička stara, probao demo za Forzu Horizon 3, slab FPS ali ide; dok npr. Dirt 3 cepa bez problema).

Ali desilo mi se 4-5 puta da se komp sasvim ukoči, što nisam očekivao sa novom mašinom, tj. računao sam da su ključne komponente nove.
- Jednom je bilo neposredno po podizanju sistema kad sam kliknuo na Firefox i sve se ukočilo. Morao hard reset, ali i onda je stao i na početnom crnom ekranu, pre butovanja. Tek još jedan reset je uključio sistem.
- Drugi put se desilo kod moje žene, dok je koristila Chrome, ne znam tačno šta je sve bilo otvoreno.
- Detalje za treći put se ne sećam.
- Sinoć se desilo dok sam prebacivao veću količinu slika kablom sa telefona. Prebacivano je na WD Green, a kad sam u toku prebacivanja kliknuo da startujem Firefox (opet on) koji se nalazi na sistemskom SSD, onda se ukočilo sve na nekoliko sekundi i izgubila se slika, monitor crn. Ventilatori su nastavili da se vrte i da svetle lampice na kućištu (uključujući i onu za aktivnost diskova, ako se ne varam). Ali je komp bio sasvim blokiran. Naravno, reset na dugme kućišta i proradio je. Nakon toga je ponovljen transfer slika (oko 1000 slika) i sve je prošlo bez problema.

Gde prvo da tražim krivca?
- SSD? Jeste mator, ali ga HD sentinel i još neki programčić za SSD vide kao 100% ispravan i daju mu još desetak godina rada.
- Hardovi? I oni su na 97-100%
- Napajanje? Da li bi bilo moguće da ono zeza? Ali prilikom gejminga nije bilo problema, kad povuče više struje.
- Grafička? I ona radi dobro čak i kad se oznoji, ne verujem da je do nje.
- Kablovi? Prilikom montiranja ubacio sam i nove SATA kabliće, samo je jedan stari hard ostao sa starim kablom.
- Softver? Ali koji, jedva da imam ponešto na sistemu.

Ništa nije klokovano, niti čeprkano po BIOS-u, sve je na fabričkim vrednostima. Samo je za RAM uključen XMP i odmah je poterao na 3000.
Nisam mnogo merio, ali rekao bih da su temperature sasvim dobre. Uostalom, jedno zamrzavanje se desilo neposredno po podizanju sistema, nije tad bilo vremena da se išta pregreje.

Hvala svima koji odvoje vremena da sve ovo pročitaju i da daju neki predlog.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2019, 18:14   #2
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Kreni prvo od tih novih sata kablova. Itekako oni znaju da zezaju ponekad. Probaj neki drugi sata kabl da staviš umesto ovog što ti povezuje sistemski SSD sa matičnom pločom.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 17.9.2019, 18:25   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

otkači sve nepotrebno znači ostavi samo ssd, memoriju, grafičku, procesor pa vidi dal zeza ako zeza spusti malo memorije... pogledaj i voltaže koje su procesoru i memoriji..
flashuj noviji bios...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 17.9.2019, 19:11   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ako imaš opciju integrisane grafike, probaj bez te kartice
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 17.9.2019, 19:25   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

nema ryzen bez G integrisanu grafičku
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2019, 22:41   #6
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Može biti i do kompatibilnosti sa radnom memorijom. Probaj digni sistem sa nekim live linuxom Mint pa pusti videe sa YT kopiraj podatke tako ćeš videti da li je do memorije i eliminišeš hard diskove započetak. Možeš da digneš sistem i sa Strelec on je na bazi Windowsa pa ćeš opet dobiti neke smernice kuda dalje.....
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 5.11.2019, 15:21   #7
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

A da li je tvoj RAM uspešno prolazio testove?
Ja sam držao ovaj tri sata u Memtestu i nije bilo nijedne greške.
Ali po vašim savetima svakako ću da obratim više pažnje na RAM.
Možda da isključim XMP privremeno?
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2019, 15:43   #8
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Iskreno, ne secam se, bilo je bas davno.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2019, 20:59   #9
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Poludeću. Stvarno.

Danas je komp zakovao par puta. Stari hard (veći, onaj WD green od 2TB) je otkačen danima. Dakle, nije on uzročnik.
Zakačiću ga.

Ali stvarno me dovodi do ludila nepredvidljivost toga kada se dešavaju smrzavanja.

Par sati sam igrao Forza Horizon 4 demo, podešen na ultra, i sve je išlo fino, ni problemčića.
A onda malopre zakove dok u Steam klijentu podešavam koja igra ide u koju kolekciju.

Dakle, dok je bilo visoko zauzeće RAMa, GPUa, CPUa - sve je išlo odlično! A zakovalo dok je komp bio takoreći u idle (nijedan jači proces nije išao u pozadini, bukvalno bili otvoreni samo Steam i Firefox).
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2019, 22:04   #10
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ovo je RAM problem. Sad se sećam i meni se slično dešavalo na staroj 1155 platformi.

RAM je prolazio sve testove u MEM testu, ali sam kasnije slučajno otkrio da je RAM problem, iako je prolazio sve testove.

Testiraj sistem sa svakim RAM štapićem ponaosob, znači, tokom rada neka ti samo jedan RAM štapić bude uboden, pa ako je danima sve u redu ubodi onaj drugi. Ako tada počne da zaje.ava onda je RAM 100%.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
star-duster (15.11.2019)
Stara 9.11.2019, 23:01   #11
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Da li ti je CPU voltaza u BIOS-u podesena na Auto? Kada sam se igrao sa OC-om sadasnjeg procesora, nekada bi se nakon reboota pogubio komp i ne bi digao voltazu (koja je na "auto") pri nekom procesu koji to zahteva a onda bi zveknuo BSOD. Doduse, ovo se desavalo samo par puta i to samo prvi restart nakon ucitavanja stock profila iz BIOS-a, ali mozda je slicna situacija i kod tebe (doduse kod mene je bilo u Cinebenchu ili Aidi). Mozda da probas da podesis fiksni napon koji ti je dovoljan za tvoj procesor i vidis kakva je situacija onda?

Za XMP je moguce da ti pravi problem takodje. Na drugom PC-u XMP dovodi do BSOD-a u apsolutno svakom zahtevnom programu. Prethodne 3 godine je PC koriscen na 2400MHz umesto 2666 (neznatno, znam) jer drugacije nije radilo. Imaj na umu da XMP nije zagarantovan, iako ga svi proizvodjaci kao takvog reklamiraju.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci:
star-duster (15.11.2019)
Stara 17.11.2019, 20:37   #12
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Nadji guide za svoju maticnu plocu. Ja sam za z390 Gigabyte ugasio Cstates, ukljucio xmp, podesio cpu vcore na 1.2 (undervolt) i stavio Loadline calibration na turbo. High performance mod u Windowsu i napon je fiksno 1.176-1.188v kako prijavljuje cpuz i hwinfo.




Sent from my iPhone using Tapatalk
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2019, 21:07   #13
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Našao sam na stranim forumima da se javljaju ljudi koji imaju ovako siromašan izbor opcija u BIOS-u. Izgleda da je Gigabyte osakatio svoje jeftine ploče i izbacio neke opcije.
Nema mogućnosti da se stavi fiksni klok i napon. Ali može da se doda napon preko onog dinamičnog. Igraću se sa tim. Trenutno sam stavio 0.05V preko.

Možda probam iz Ryzen Mastera da podesim, ako već nemam sve u BIOS-u. Ali nisam do sada nikad koristio RM.

Zanimaciji nikad kraja...
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2019, 13:26   #14
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Trenutno mi je dinamički napon na + 0,07 V u BIOS-u (podsećam da u ovom BIOS-u nema opcije da stavim fiksni napon).

A u Windowsu su Power opcije podešene na performance, tako da procesor ne ide ispod 3 GHz (ranije u idle išao i na ispod 1 GHz, ako se ne varam).
Tim podešavanjima sam, valjda, naterao sistem da ne ide na preniske napone i brzine kad je idle.



Delovalo mi je danima da kompjuter radi bolje. Sa igranjem nije bilo problema, niti tokom multimedije. Čak ni kočenja iz brauzera nije bilo.
Ali evo malopre se zaledi dok sam bio u LibreOffice. Ništa nije išlo u pozadini, čak ni muzika.


Mislim da probam da flešujem BIOS. Sada mi je BIOS F40 koji je došao sa pločom i na njemu AGESA 1.0.0.2.
Da li da instaliram neki kasniji BIOS sa AGESA 1.0.0.3 ili najnoviji F50 sa AGESA 1.0.0.4 B?
Ovaj najnoviji je izašao bukvalno pre nekoliko dana, pa sam malo oprezan, a čitam i da ljudi prijavljuju neke probleme po netu.


Evo svih verzija koje mogu da skinem:
https://www.gigabyte.com/Motherboard...upport-dl-bios
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2019, 20:08   #15
zeljo
Član
 
Član od: 10.11.2011.
Lokacija: Subotica
Poruke: 206
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

@star-duster
Jesi ti resio ovaj problem sa zamrzavanjem kompjutera?
zeljo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2019, 0:19   #16
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Izvini što kasnim sa odgovorom, ne otvaram ovu temu baš svakog dana.
Što se problema tiče, već dvadesetak dana je prošlo otkako sam BIOS vratio na podrazumevane vrednosti. Baš sve je bilo na default, čak i RAM bez XMP profila, pa je radio na 2133. Nije bilo nijednog zamrzavanja od tada.
Nisam apdejtovao BIOS, ostao je F40 sa kojim je ploča došla, samo sam sve vratio na početne vrednosti.

Da bih video kako će se nadalje ponašati, od pre nedelju dana sam opet ubrzao RAM. Uključio sam XMP, ali nisam ostavio 3000 MHz nego sam spustio na 2933. Razlika u taktu je neznatna (a pogotovo neprimetna u realnom radu) ali sam čitao da može da utiče na stabilnost.
Elem, i sa tim taktom sve radi sasvim dobro kao i dok je bio na 2133. Nijedno zamrzavanje. Sistem deluje veoma brzo i stabilno.

Igraju se igre malo više ovih dana nego ranije (Control, Forza Horizon 3, sa detetom Lego Batman) i sve radi veoma stabilno. Ali zamrzavanja su se ranije baš dešavala kad je kompjuter pod slabim opterećenjem, a ne kad se igraju igre. A ovih dana nisam mnogo koristio brauzere ili office. Ali jesam ih nešto koristio, takođe su koristili i žena i dete, i nije bilo nikakvih problema. Valjda tako bude i nadalje.

Poslednja ispravka: star-duster (25.12.2019 u 0:26)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
galebns (25.12.2019)
Stara 25.12.2019, 1:48   #17
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Zato što je 2933 MHz najviša podržana frekvencija memorije bez OC-a, tj. uključivanja XMP profila. Probaj update BIOS-a ako postoji novija verzija, a možda se jednostavno tvoji RAM moduli i ploča ne mirišu.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
star-duster (25.12.2019)
Stara 25.12.2019, 12:01   #18
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Iskreno, sada više ništa ne bih dirao s obzirom da radi baš kako treba. To što mi memorija ide na 2933 a ne na celih 3000, to mi ne pravi problem. To je razlika u taktu od otprilike 2%. Ne bih mogao da primetim razliku u performansama.

Ali ako budu ponovo počela smrzavanja, onda ću da apdejtujem BIOS.
Čitao sam da su ove novije verzije BIOS-a uglavnom namenjene trećoj generaciji Ryzena, a da za prvu i drugu generaciju čak mogu da negativno utiču na stabilnost i performanse.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2019, 3:44   #19
zeljo
Član
 
Član od: 10.11.2011.
Lokacija: Subotica
Poruke: 206
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

@star-duster
Zbog toga sam te i pitao da li si resio problem jer sam imao istu situaciju i dosao do zakljucka da je problem u frekvenciji ram memorije.
Kod mene je situacija da imam meoriju koja je fabricki deklarisana na 3200MHz, medjutim najvisi stabilan klok koji sam postigao je 3066MHz.
Na 3133 i 3200MHz igre kresaju a Windows se restaruje dok se koristi brauzer i slicno.
Kada se Windows restartuje (BSoD) izbacuje mi gresku VIDEO SCHEDULER INTERNAL ERROR sto nema veze sa vezom.
Iskljucio sam XMP profil i tako skontao da je problem u memoriji, onda sam ga ponovo ukljucio i podesio je na 2933MHz pa polako podizao frekvenciju dok nisam pronasao koja je najvisa na kojoj racunar stabilno radi.
Istrazujuci forume na engleskom o frekvenciji ram memorije sa Ryzen procesorima video sam da se cesto spominje kako oni bas i ne vole onu od 3000MHz.
Kod tebe je jos manja razlika nego kod mene izmedju fabricki deklarisane i one frekvencije na kojoj ti memorija stabilno radi, tako da samo opusteno.
zeljo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blokira, zaledi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Ne mogu da ugasim kompjuter na Visti Robert Operativni sistemi 6 23.5.2008 0:55
Kompjuter se zamrzava na 5-6 sekundi u 3DMaxu xXTryMeXx Kvarovi 18 14.4.2008 23:02
Vista Plavi Ekran kada gasim kompjuter? Captain Jack Sparrow Operativni sistemi 10 8.12.2007 1:43
Kompjuter blokira pre instalacije dragomix Slobodni softver 1 3.10.2007 12:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com