Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2020, 17:05   #1
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Izmenjivi i zalemljeni procesori

Kako da razlikujem kad gledam neki model laptopa da li mu je procesor zalemljen za ploču ili može da se menja? Ako je neki noviji model (do 3 godine star) teško da mogu da izguglam bilo kakve informacije.
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 17:07   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

vidi koja je matična i onda u specifikacijama piše dal je zalemljen
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 17:11   #3
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Evo recimo jedan primer (imam ih koliko hoćete, gledam sve što je na zalihama u radnjama)

https://www.acer.com/ac/sr/RS/conten...l/NX.H9EEX.022
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 17:39   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

kad ti bude slabo prodaš kupiš drugi tako ti je najlakše.. dok padne cena tih procesora ima da prođe 5 godine.. kao i mobilni ne menjaš mu procesor nego kupiš drugi..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 17:45   #5
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Sto se tice Intela mislim da su svi procesori sa oznakom U zalemljeni na ploci, neka me neko ispravi ako grjesim.
Gadoguz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 17:46   #6
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Druže, nisam ovde zbog takvih saveta, to znam i sam. Treba mi info kako da razlikujem šta vredi a šta ne vredi kupovati, gde je moguć upgrade a gde nije. Sad koristim sličan laptop kome je hardverski onemogućena nadogradnja iako je slot procesor, čuveni hm70 čipset i njegov 30 min limit. Da sam znao to kad sam ga kupovao ne bih ga naravno kupio.
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 17:46   #7
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Kucaš model laptopa i cpu upgrade u google, pa gledaš da li je neko radio apgrejd.

Zašto bi radio apgrejd laptopa, kad postane preslab baciš ili prodaš i kupiš drugi. Obična potrošačka elektronika...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 18:02   #8
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Pomenuti Acer ima zalemljen procesor

https://community.acer.com/en/discus...n-acer-a315-51
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 18:05   #9
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Problem kod zamene procesora na laptopu je grejanje. Komponente koje se ugradjuju u laptop su radjene za procesor odredjene snage, odnosno, onaj koji je i originalno ugradjen. S obzirom na manji prostor u samom kucistu laptopa, i margine su daleko manje. Tesko je naci procesor koji je jaci od originalno ugradjenog, a ploca i hladnjak mogu da ga izdrze. Uglavnom su u pitanju procesori koji su iz iste serije, samo radjeni za jace konfiguracije. Tako da pojacanje i nije vredno ulozenog truda i novca.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 18:07   #10
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

To se naravno podrazumeva, ako je cpu recimo 35W TDP onda gledati samo brže ali sa istom potrošnjom.
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 18:47   #11
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Problem kod zamene procesora na laptopu je grejanje. Komponente koje se ugradjuju u laptop su radjene za procesor odredjene snage, odnosno, onaj koji je i originalno ugradjen. S obzirom na manji prostor u samom kucistu laptopa, i margine su daleko manje. Tesko je naci procesor koji je jaci od originalno ugradjenog, a ploca i hladnjak mogu da ga izdrze. Uglavnom su u pitanju procesori koji su iz iste serije, samo radjeni za jace konfiguracije. Tako da pojacanje i nije vredno ulozenog truda i novca.
ja predjoh sa b960 na i5 3230m , isti tdp. ne da je brzi nego se preporodio.
Markius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markius na korisnoj poruci:
mvasic (30.11.2020)
Stara 30.11.2020, 21:51   #12
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Google: <model laptopa> CPU upgrade
U prvih 10 rezultata ćeš naći šta i kako, piece of cake.

Ali mislim da džabe mlatiš glavu, moderni procesori u laptopovima će:
1) stagnirati neko vreme jer mislim da neće povećavati core count u narednih par godina niti će dolaziti do značajno velikih pomaka u arhitekturi
ili
2) ako pomaka i bude bilo novi procesori na koje vredi apgrejdovati skoro pa garantovano neće biti kompatibilni sa starijim socketima/čipsetovima/firmwareom iliti BIOS-om
ili
3) lud si i planiraš da uzmeš laptop sa slabim CPU pa da kasnije apgrejduješ i u tom slučaju želim ti puno sreće i sve najbolje ako ti je to plan

Vremena su se promenila, Moore's law je mrtav, čipsetovi se menjaju svako malo, sve se češće CPU lemi direktno na ploču.

Dobio si dobre savete, čisto da znaš. Bolje se isprsi odmah za neki 6/12 ili 8/16 ako ti je to bitno, laptopovi sa 4600U i 4700U su sad bagatela obzirom na to koliko su performantni.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2020, 22:42   #13
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Iskreno, trenutna situacija sa 3500u i 4500u Ryzenima je strašna, laptopovi su neverovatno poskupeli, meračio sam njih ali nisam lud da dajem 100-150 evra više nego pre par meseci, to se vidi po ponudi po firmama za modele koje nemaju na stanju.
Razmišljam da se okrenem Intelu 3-4 godine starijoj generaciji i nađem nešto zanimljivo i sam završim posao.
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2020, 10:48   #14
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Ako ti ne gori baš pod nogama isplati se da sačekaš malo da obnove lager.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2020, 12:24   #15
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Znam da se do 4000 serije intela mogu menjati procesori(ne oni sa U na kraju), za novije verzije nisam siguran...takodje...devojka ima neku toshibu na kojoj je bio i5 3210m, i crkla je ploca...u servisu su joj stavili plocu sa b960, koji je dooosta slabiji...ja sam hteo da joj uzmem isti taj i5 i da ga ugradim, ali se ispostavilo da je nova ploca sa slabijeg modela, koji ne podrzava i5 procesore, pa moras da pazis i na to...neki slabiji laptopovi jednostavno imaju i slabije ploce, pa upgrade nece raditi, tj, fizicki mozes to da uradis, ali je intel valjda stavio neko ogranicenje, pa se laptop gasi na svakih pola sata.
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2020, 13:11   #16
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Znam, imam upravo takav laptop

https://www.youtube.com/watch?v=wLE1AM5xMkc
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2020, 13:23   #17
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

da, kod mene je npr lenovo g580 sa hm76 chipsetom i nikakvih problema prilikom prelaska na i5..
Markius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2020, 13:35   #18
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Ovo je smrdljivi HM70. Zanimljivo je da su se prodavali isti modeli i sa HM76 i sa HM70 ali nisu mogli da se razlikuju ako ne pokreneš neki program tipa CPU-Z, a pri tom nismo bili svesni problema.
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2020, 8:30   #19
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Izmenjivi i zalemljeni procesori

Citat:
Problem kod zamene procesora na laptopu je grejanje. Komponente koje se ugradjuju u laptop su radjene za procesor odredjene snage, odnosno, onaj koji je i originalno ugradjen. S obzirom na manji prostor u samom kucistu laptopa, i margine su daleko manje. Tesko je naci procesor koji je jaci od originalno ugradjenog, a ploca i hladnjak mogu da ga izdrze. Uglavnom su u pitanju procesori koji su iz iste serije, samo radjeni za jace konfiguracije. Tako da pojacanje i nije vredno ulozenog truda i novca.
Ovo je za laptopove do pet godina mozda delimicno tacno (jer je gama podrzanih procesora znatno uza, ne zbog hladjenja) a za nesto starije laptopove potpuno netacno. Upgrade sa nekog B Penituma dual core na neki i5 procesor je vise nego osetan, cak i upgrade na i3 se oseti. Da ne pominjem nekadasnji upgrade sa single core na dual core procesor - bukvalno dobijes nov laptop. Sistemi hladjenja su potpuno isti za celu jednu seriju laptopova, pogotovo ako imaju istu graficku kartu ( ili je nemaju uopste). To je najvazniji kriterijum. Hladjenje provereno dobro radi i sa najbrzim procesorom koji se ugradjivao u laptop a inicijalno je bio u njemu najsporiji. Apgrejdovao sam bar 40-50 laptopova, sto mojih sto tudjih i imam sa tim dosta iskustva. Apgrejd ima smisla samo ako se prelazi na za klasu brzi procesor - npr sa 2 logicka na 4 ili 6 ili cak osam logickih jezgara tj sa jednog fizickog jezgra (danas nema tog slucaja) na dva ili tri, sa dva na 4 i sl. Ako se apgrejdom ne dobijaju bar dva logicka jezgra (threada) ne isplati se raditi ga. Apgrejd u smislu broja fizickih jezgara je uvek isplativ.

Vidis na netu koji su procesori ugradjivani u tu seriju laptopova i nabavis neki iz vrha liste. Svaki laptop ima user ali i service manual. U literaturi pise koji su procesori ugradjivani u tu seriju. Svaki procesor pomenut u toj literaturi radice bez problema u toj seriji laptopova. Moze se i gledati po cipsetu ali tu postoji rizik (doduse ne veliki) da je proizvodjac u BIOS-u zakljucao podrsku i omogucava je samo za procesore koje je ugradjivao. Zato je gledanje literature za laptop pouzdanije od trazenja podataka o cipsetu maticne ploce.
Apdejtujes BIOS na poslednji
Otvoris i ugradis. Za apgrejd procesora su najzahvalniji laptopovi biznis klase jer je procesor lako dostupan (donja strana kucista, postoji poklopac sa donje strane). Kod vecine allroundera je do procesora teze doci. Laksa varijanta je ako je ispod tastature, teza ako je sa donje strane kucista (bez poklopca) pa bukvalno mora ceo laptop da se rasklopi. Ipak, moguce je i to. Sve sto je sklopljeno moze da se rasklopi i opet sklopi bez ostecenja. Za manipulaciju tj odvajanje plasticnih delova obavezno koristiti plasticni alat (najcesce i plasticna kartica pomaze) nikako srafcigere i sl. Ako bas mora srafciger tj metalni alat, obavezno ga oblepiti selotejpom ili izolir trakom. Najvaznije u celom postupku je strpljenje.

Poslednja ispravka: Laskaris (3.12.2020 u 20:26)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procesori am2, am2+ i am3 igormil Osnovne komponente 4 2.1.2013 19:35
procesori na 100% worldwideweb Kvarovi 3 6.4.2011 15:26
Uskoro novi procesori Dusan Despotovic Vesti 2 27.3.2009 1:04
Štedljivi K8 procesori 12/2007 NDejan Tekstovi u SK 0 7.3.2008 14:15
Procesori i razvoj generacija Intel i Amd-a zlayaA Osnovne komponente 1 7.1.2008 14:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com