Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2006, 22:36   #1
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Arrow Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada

Opušteni razgovori o fotografiji,
da se družimo, pomalo prepiremo i ponešto naučimo.

O čemu ćemo pričati?
Pa, recimo:
· Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?
· Kompozicija - teorija i praksa
· Razmišljanja o fotografiji
· Osećaj za fotografiju ...
· Planiranje i priprema za snimanje
· Analiza nekih radova
· Fore i fazoni


ako sam nešto izostavio dopunićete me...

Poslednja ispravka: Simke (15.9.2006 u 22:49)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 22:51   #2
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji

Ahhh... jedva sam docekao ovaj topic

Imam milion pitanja...

Prvo pitanje:
Cuo sam jos davno da odredjeni smer na koju ukazuje slika, moze da deluje pozitivno ili negativno na coveka.
Recimo...
Jedna obicna strelica koju nacrtamo u Photoshopu, ako ide sa leva na desno (na desnoj strani joj je vrh) uvek, kao, ukazuje na neku nadu, buducnost i td.
Sa druge strane, ako je strelica u suprotnom smeru, onda, kao, ukazuje na depresiju, nazadak, vracanje mracnoj proslosti i td.

Sad, meni je ovo totalno bez veze.
Jer, to mu dodje kao vezivanje za pisanje. Pa ako je s leva na desno, onda je dobro, a ako nije, onda je lose...

Ili, mozda mislite da ima istine u ovome?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 23:27   #3
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

@bobi
Iskustva koja ja imam u vezi usmerenosti strelica apsolutno potkrepljuju činjenicu da desno usmerena (bar u podnebljima u kojima se piše s leva na desno) itekako ima pozitivan psihološki uticaj na posmatrača. Pošto radim u dizajnerskom sektoru firme, dešava se da klijenti neretko insistiraju na "desnom" usmerenju ne samo strelica već npr. i logotipa, potom fonta kojim je ispisan naziv njihovog preduzeća, itd, da bi se stvorio utisak brzine, uspeha, odnosno konstantnog kretanja napred... Naravno, suprotno usmerenje može (mada ne mora) proizvesti kontra efekte.
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2006, 23:55   #4
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
Neuro kaže:
@bobi
Iskustva koja ja imam u vezi usmerenosti strelica apsolutno potkrepljuju činjenicu da desno usmerena (bar u podnebljima u kojima se piše s leva na desno) itekako ima pozitivan psihološki uticaj na posmatrača. Pošto radim u dizajnerskom sektoru firme, dešava se da klijenti neretko insistiraju na "desnom" usmerenju ne samo strelica već npr. i logotipa, potom fonta kojim je ispisan naziv njihovog preduzeća, itd, da bi se stvorio utisak brzine, uspeha, odnosno konstantnog kretanja napred... Naravno, suprotno usmerenje može (mada ne mora) proizvesti kontra efekte.
Neuro
Svaka cast na kapiranju problematike i vrlo preciznom odgovoru.

Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?

Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 0:39   #5
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Hmm... Mislim da ovde već pomalo pričamo o subjektivnom doživljaju i percepciji.
Citat:
bobi kaže:
Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?
U pravu si u oba slučaja, s tim što u se prvom (ka dubini i malko na gore, po sredini) radi o finesama. Prosečnom posmatraču je uglavnom dovoljno da simbol "vuče" desno, gore ili da u pitanju bude kombinacija. Međutim, desno usmerenje kombinovano sa npr. strelicom koja pokazuje na dole opet može prouzrokovati negativan efekat jer podseća na "pad".
E sad, zašto baš desno? Moje mišljenje je da se radi o navici, prouzrokovanoj pre svega načinom pisanja. Ljudi su mnogo ranije počeli da pišu u odnosu na npr. fotografisanje. Samim tim sve što se pojavljivalo naknadno, tokom godina, po inerciji je usmeravano s leva na desno.
P.S. Seti se samo starih skrolujućih video igara na automatima, ZX-u, C64, Amigi... Koliko ih je išlo dole i/ili levo, a koliko gore i/ili desno?
Citat:
bobi kaže:
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?
Kao što rekoh na početku posta, ovde u velikoj meri ima uticaja subjektivni doživljaj fotografije, ali i način razmišljanja. Ljudi sa pretežno negativnim načinom razmišljanja će u bilo kakvom "spuštanju" mnogo pre videti "pad", što za sobom povlači i negativan celokupni doživljaj. Kod tebe je očigledno situacija obrnuta. Naravno, kompletan utisak je u velikoj meri prouzrokovan i tehnikom fotografisanja, ali ne vide svi ono što je autor zamislio ili ostvario, te će nekoga takvo usmerenje pre podsećati na "sunovrat".

Sve gorenavedeno je plod mog razmišljanja i iskustva. Možda se nađe i neko "učen" ili sa drugačijim iskustvima, pa nam skrene pažnju i na eventualne nedostatke u teoretisanju.
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 10:21   #6
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

ima puno primera u svakodnevnom životu gde se neko kretanje u desno smatra napredovanjem ...
  • možemo uzeti za primer bušilicu kod koje se glava sa burgijom upravo tako kreće, udesno je prodor u materijal...
  • udesno pojačavaš zvuk na raznim uredjajima...
  • udesno uključuješ ringle na šporetima...
najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...


e, sad to bi se moglo protumačiti kao primenjivanje sile od sebe,
kao neka zaštita od povredjivanja... tako je počelo, nisu uvek sve naprave bile tako miroljubive i nežne ...
ujedno tajna je u ljudskoj anatomiji, recimo ruci koja odlazi od tebe prilikom odmahivanja ili pak usmeravanja i prenošenja neke sile ...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 10:45   #7
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
bobi kaže:
...
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.
...
Težina.

Slika uvek treba da ima neku ravnotežu.
Najbanalniji primer provere ravnoteže je ako sliku okrenemo naopačke tj zarotiramo za 180° tada vrlo lepo možemo videti da li ona vuče na neku stranu, gde je teža a gde lakša... otprilike kao na vagi. Naravno da nije neophodno da je rotiramo.

Težina koja se kreće ne sme da izbaci sliku iz ravnoteže, jer bi se prevrnula i pala... morali bi kasnije da je kačimo na zid pod izvesnim iskošenjem, kao za pijane mornare.

E, sad ako dobro zamišljam i shvatam šta si rekao...
slika koja bi imala težinu koja se kreće iz gornjeg levog ugla pa na dole ka desnom uglu, kretanje po dijagonali, jel tako, bi po meni morala imati dovoljno prostora u desnom donjem uglu ili pak biti dovoljno dugačka (kompletna slika) zavisno od težine koja je pretstavljena da bi izgledala skladno i da ne bi bila osakaćena ... podnošljivije mi je ako sila kretanja, težina, neko naglašavanje ili slično prestaje pre stizanja u desni ugao, nego kada je naglo presečena ali sve ima svoje izuzetke zavisne od same teme i ideje autora...

Pravci kretanja su uslovni, mogu biti razni ...
kao i vrste težina, da tako kažem, jer negde je moguće zbog zasićenosti bojama pojačati težinu nekog dela slike a negde je težina prisutna brojem/količinom ili veličinom objekata u nekom delu slike...
ali polako se približavamo onome o čemu si ti želeo da pričaš...
a to je o kompoziciji slike, o uspešnom radu zavisnom od mnoštva činilaca...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2006, 22:12   #8
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Sta je kompenzacija ekspozicije? Da li se time samo produzava/skracuje ekspozicija (te slika postaje svetlija/tamnija) ili se menja i otvor blende pa slika ostaje isto osvetljena.

Sta je u stvari ekspozicija kod digitalnog aparata? Na koji nacin se to izvodi, kod klasicnih se otvara zatvarac i film se osvetljava samo za to kratko vreme, kod digitalnog cip valjda stalno treba da bude osvetljen da bi se videla slika na LCD-u.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2006, 12:37   #9
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji

Citat:
bobi kaže:
Ahhh... jedva sam docekao ovaj topic

Imam milion pitanja...

Prvo pitanje:
Cuo sam jos davno da odredjeni smer na koju ukazuje slika, moze da deluje pozitivno ili negativno na coveka.
Recimo...
Jedna obicna strelica koju nacrtamo u Photoshopu, ako ide sa leva na desno (na desnoj strani joj je vrh) uvek, kao, ukazuje na neku nadu, buducnost i td.
Sa druge strane, ako je strelica u suprotnom smeru, onda, kao, ukazuje na depresiju, nazadak, vracanje mracnoj proslosti i td.

Sad, meni je ovo totalno bez veze.
Jer, to mu dodje kao vezivanje za pisanje. Pa ako je s leva na desno, onda je dobro, a ako nije, onda je lose...

Ili, mozda mislite da ima istine u ovome?
Odlicna tema. Bas me pogodilo! Gledam svoje karikature i interesantno je kako sam na njima, neznajuci za ove gore cinjenice, isto i nacrtao, podsvesno - pogledajte http://bansek.tripod.com/karikature U vecini slucajeva uglavnom je usmerenje s desno na levo gde je neka negativna radnja, a gde se "ocekuje neka nada" s desna na levo. Veoma interesantno!
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2007, 0:01   #10
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji

Zaista dobra tema...I milion pitanja,bar kod mene...
Volim da fotografisem,ali to sa budjavim aparatom i losim uslovima moze da bude prava nocna mora...LM,na pocetku,interesuje me,cime mogu da uklonim motion blur koji nastaje kad slikam neki objekat u pokretu?Mnogi fancy aparati danas to mogu ali posto moj aparat nije toliko fancy,a jeste digitalac,zanima me kako bih mogao da odradim dobar post-procesing gotove slike i da motion blur bude uklonjen,da izgleda kao da je objekat uslikan u stanju mirovanja?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2007, 14:49   #11
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Motion blur koji je nastao tako što se objekat kretao u trenutku fotografisanja a ekspozicija nije bila dovoljno kratka, ne može se u post procesiranju nikako ukloniti a da se dobije zadovoljavajući rezultat. Jedini način da se on izbegne je fotografisanje sa ekspozicijom koja će biti prilagodjena brzini kretanja objekta ili da se aparatom prati kretanje objekta i podesi maaalo duža ekspozicija što će rezultirati time da objekat bude oštar, a pozadina zamućena (interesantan efekat kojim se dočarava brzina kretanja objekta)...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2007, 1:54   #12
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Ja imam jedan problem...Naime, juce sam radio kao fotograf, radio sam probno na jednoj zurci. Dakle, ako fotke budu ok, primljen sam da radim za kes. E sad, problem je sto sam izgleda lose pristupio celoj prici. Pristup je bio: nafotkacu 1043045 fotki, pa ce nesto od toga ispasti ok...Ali, presao sam se. Od 250 slika, izabrao sam 89 (koje sam isto upeglao u photoshopu) Takodje, prednost sam dao atmosferi, a ne tehnickim detaljima..sto se ispostavilo kao pogresno, jer su mi fotke odbijene kao tehnicki lose Kada kazem da sam prednost dao atmosferi, mislim na to da sam koristio slabiji blic, maximalan otvor blende, i expoziciju od 10/10, ili cak i vecu, sa iso 200. Subjekat koji je mirovao, uglavnom je ispadao na slikama ok, i dobijali su se interesanti efekti (barem se meni tako cinilo) Dakle, hvatao sam svetla. Sa normalnim podesavanjem, shuter speed 20 +blic, i otvor blende na F5, dobijaju se ostre fotke, ali je problem sto se pozadina ne vidi bas najbolje...I sad treba opet da idem na neku zurku, i da fotografisem probno, ne bi li sada napravio bolje fotke...Tako da mi sada treba pomoc iskusnijih fotografa, koja podesavanja da stavim i ako neko moze detaljnije da objasni slow sinhro mod. Znaci, u pitanju je zurka, gde se slikaju ljudi, a pritom je neka polutama, sa gomilom strobova, i sa ostalim evetlosnim efektima...i jos se sve krece, ljudi, svetlo...loodilo Do sada sam fotografisao sa stativom, i po danu, gde nije bilo nikakvih problema...ovo je nesto potpuno drugacije
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotografija, slike


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com