Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2006, 2:48   #1
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Resio sam da se preorijentisem na Linux, a posto kod sebe imam Suse 10.1 remastered DVD, njega hocu da ubacim. Interesuje me da li da napravim particije iz win-a preko partition magic-a i koliko particija? Koje velicine da budu? Takodje bih hteo da imam dualboot, znaci i XP dok se malo ne naviknem na Suse, sta treba da odradim?
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 2:57   #2
Boza
Član
 
Avatar korisnika Boza
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: ...ma ne znate vi gde je to
Poruke: 197
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Koliko se secam SuSe trazi 3 particije: jedna je swap, jedna kao home folder i jedna za instalaciju!
Ja sam ih u winu pravio. Swap treba da je 2X veci od tvoje ram memorije, a ove ostale proizvoljno!Kada budes dizao SuSe, mount point stavi na jednu od te dve vece(samo nju ce da formatira) i raspali!

ukoliko sam nesto pograsio, ispravite me!
Boza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 12:47   #3
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Za suse kao i za svaki drugi linux su dovoljne 2 particije,jedna root od 5-6 gb i swap(od 500 mb najviše).Nema potrebe za swap stavljati 2x fizičku memoriju jer danas ima dosta kompjutera sa 1 gb ili više pa je to bespotrebno rasipanje prostora.

Particije se mogu napraviti i iz windowsa,a može se ostaviti i prazan prostor koji nije lociran za particije pa prepustiti Linuxu da ga particioniše u toku instalacije.
Za dual boot sa xp-om je dovoljno instalirati grub na mbr.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 14:17   #4
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Uvek je bolje napraviti npr 2GB boot/root particiju, 2Gb usr i ostatak (5, 10+ GB) za /home, jer se tako prilikom update-a sistema (root) ili programa (usr) ne diraju i ne gube korisnicki fajlovi (home)....

swap od npr 300-500mb je obavezan...

zapamti samo da svaki disk moze imati 3 primarne particije, sve preko mora biti logicko (ako radis u PM na primer)
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 16:56   #5
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Citat:
Eniaroyah kaže:
Uvek je bolje napraviti npr 2GB boot/root particiju, 2Gb usr i ostatak (5, 10+ GB) za /home, jer se tako prilikom update-a sistema (root) ili programa (usr) ne diraju i ne gube korisnicki fajlovi (home)....)
Ovakav sistem particionisanja je ipak previše složen za nekog ko prvi put instalira linux,najjednostavnije je napraviti samo 2 particije(root i swap).
Citat:
Eniaroyah kaže:
zapamti samo da svaki disk moze imati 3 primarne particije, sve preko mora biti logicko (ako radis u PM na primer)
Hard disk može imati 4 primarne particije.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2006, 1:05   #6
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

E moji ljudi... Kakvu sam nesrecu ja doziveo nocas dok sam instalirao... Slusajte ovo: Napravim ja dve particije jednu od 8 i jednu od 3gb, bas za suse, reko taman da imam i xp. Ubacim Suse dvd, i lepo se on podigne iz dos-a, podesim ja sve za instalaciju, sve dodatne programe, lepo sam se snasao, reko ovo nije moglo bolje da prodje... Zavalim se u krevet, kad ono posle nekih 15 minuta, izbaci error! Ja reko, dal je moguce?! Izbaci konzolu, i tu ima nekih opcija, tipa, instal, shut down, restart, i opcija check dvd... Ja reko aj da probam da proverim dvd, i on ga testira i testira i... IZBACI FU.KING OPCIJU: THIS DVD IS BROKEN! AAAAAAAA! A skinuo to isto vece dvd sa oficijelnog site-a: opensuse.com, i to remasterovan! Ne mogu da verujem! I jos sam pre toga zeznuo win, tako sto sam praveci particije u preko Part. Magic-a pomerio win i tako onemogucio podizanje, nadam se da me razumete. A tako sam silno zeleo da predjem na linux! Da neko nema Novi suse, koji provereno radi? Inache pao je: format c:
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2006, 1:31   #7
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Citat:
Master Neo kaže:
E moji ljudi... Kakvu sam nesrecu ja doziveo nocas dok sam instalirao... Slusajte ovo: Napravim ja dve particije jednu od 8 i jednu od 3gb, bas za suse, reko taman da imam i xp. Ubacim Suse dvd, i lepo se on podigne iz dos-a, podesim ja sve za instalaciju, sve dodatne programe, lepo sam se snasao, reko ovo nije moglo bolje da prodje... Zavalim se u krevet, kad ono posle nekih 15 minuta, izbaci error! Ja reko, dal je moguce?! Izbaci konzolu, i tu ima nekih opcija, tipa, instal, shut down, restart, i opcija check dvd... Ja reko aj da probam da proverim dvd, i on ga testira i testira i... IZBACI FU.KING OPCIJU: THIS DVD IS BROKEN! AAAAAAAA! A skinuo to isto vece dvd sa oficijelnog site-a: opensuse.com, i to remasterovan! Ne mogu da verujem! I jos sam pre toga zeznuo win, tako sto sam praveci particije u preko Part. Magic-a pomerio win i tako onemogucio podizanje, nadam se da me razumete. A tako sam silno zeleo da predjem na linux! Da neko nema Novi suse, koji provereno radi? Inache pao je: format c:
Ako si prvo onesposobio windows,nisi ni trebao da počinješ instalaciju Linuxa,jer se prvo instalira windows pa onda Linux.
Znači prvo popravi windows ili još bolje potpuno ga reinstaliraj.Onda nareži novi SUSE DVD ili ga nabavi negde.
Onda uzmi neki partition utility,mnogo je pouzdaniji acronis disk director od izvikanog ali standardno lošeg partition magic-a.Sa ovim programom napravi 2 logičke particije(root od 5-6 gb i swap od 500 mb).Nemoj praviti primarne particije jer ti to uopšte nije potrebno za Linux,a i pravljenje primarne particije je mnogo rizičniji posao,jer će partition program koji god da koristiš morati da pomera logičke particije ako ih imaš,što je dugotrajan proces koji može trajati satima,a uvek se nešto nepredviđeno može desiti.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2006, 2:15   #8
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Mogao si da odradis i md5 sum tog ISO-a,pa bi i pre rezanja saznao da je neispravan
Desi se ponekad da se prilikom velikog download-a korumpiraju fajlovi,a to se nazalost verovatno tebi desilo(ne verujem da je ISO na serveru neispravan,mada ko zna?)
Drugo,mogao si da sacekas malo-novi SuSE 10.2 treba da izadje za 7 dana
Sto se tice particija-najjednostavnije je u Win-u preko nekog partition manager-a napraviti slobodnog prostora,pa od toga napraviti particije prilikom instalacije linux-a
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2006, 2:20   #9
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Citat:
Covenant kaže:
Mogao si da odradis i md5 sum tog ISO-a,pa bi i pre rezanja saznao da je neispravan
Desi se ponekad da se prilikom velikog download-a korumpiraju fajlovi,a to se nazalost verovatno tebi desilo(ne verujem da je ISO na serveru neispravan,mada ko zna?)
Drugo,mogao si da sacekas malo-novi SuSE 10.2 treba da izadje za 7 dana
Sto se tice particija-najjednostavnije je u Win-u preko nekog partition manager-a napraviti slobodnog prostora,pa od toga napraviti particije prilikom instalacije linux-a
Verovatno su se korumpirali fajlovi... Bas sam se iznervirao, ljudski! Sto se tice tog md5 sum, kako to funkcionise? Ako mozes da objasnis kako i sta da uradim, da znam za sledeci put...
Za SuSE 10.2 znam da treba da izadje uskoro, ali takav sam, sve moram odma'!
A sto se tice particija, napravio sam ih, samo sto su skroz pomerili win, pa nije hteo da se podigne. Sada imam dve particije na koje cu staviti SuSE 10.2 kad nabavim ispravan DVD
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2006, 13:15   #10
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Posto sada imam opet stari losi XP, da li ce se izgubiti biranje izmedju operativnih sistema iz DOS-a, kada instaliram Suse? Kako da namestim da se ne izgubi?
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2006, 16:55   #11
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko instalacije Suse-a 10.1

Citat:
Master Neo kaže:
Posto sada imam opet stari losi XP, da li ce se izgubiti biranje izmedju operativnih sistema iz DOS-a, kada instaliram Suse? Kako da namestim da se ne izgubi?
Kada instaliraš SUSE,po defaultu će upisati grub na mbr,koji će ti omogućavati da biraš windows ili linux.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hitna mala pomoc oko instalacije optimus_prime Slobodni softver 8 19.11.2006 14:54
SuSE 10.1 Vladimiros Slobodni softver 23 15.9.2006 13:54
SUSE 10 i WinXP, tim redom... Damiao Slobodni softver 9 12.6.2006 15:50
Grub error 17 kod SuSe 10 problem Milos_SD Slobodni softver 12 6.6.2006 16:58
SUSE pomoc dragannbgd Slobodni softver 0 7.4.2006 0:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com