Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.5.2007, 22:33   #1
zemljanin
Član
 
Član od: 11.12.2006.
Lokacija: Banjaluka
Poruke: 180
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom particija novog hdd-a

Pozdrav svima. Juce sam sastavio racunar, potpuno nov i sad hocu instalirati windows po prvi put. Imam WD 500gb sata2 16mb i hocu da uradim particiju na njemu.
Kako?
Je l prvo instaliram windows ili to mogu uraditi u toku instalacije|?
zemljanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 22:36   #2
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Da ako ti je potpuno cist hard, podigni win preko boot cd-a i u toku instalacije kreiraj novu particiju(create new partition), na koju ces postaviti windows.

Cudno kako nov komp nema u sebi OS, tj. podeljene particije!?

Ubuduce koristi opciju "Pretrazi"!
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2007, 0:17   #3
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Ako ti je HDD 500 GB napravi barem 2 particije stim da budu NTFS fajl sistem
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2007, 0:31   #4
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Napravi jednu od 10 GB na koju ceš da smestiš samo sistem, a ostalo podeli po želji (preporuka: još tri particije).
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2007, 1:01   #5
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Ih na hard disku od 500GB , da pravi particiju od samo 10GB, malo bezveze, meni samo Program files zauzima 10Gb bez instaliranih igara u tom folderu, znachi on ima realnih 465,5 Gb , ja bih to podelio na sledeci nachin C-65,5 GB, D-200GB i E-200Gb
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2007, 8:04   #6
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

I ja bih stavio prvu particiju 10GB ali ne moras to sad da radis to mozes kasnije kad instaliras win, a sad samo napravi jednu veliku particiju od tih 500GB u NTFS fajl sistemu... samo pratis win instalaciju i citas sta ti kaze i lako je ili "piece of cake"
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku <Rio_da> na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 10:11   #7
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Ako ne instaliraš ništa na sistemsju particiju onda je 10 GB sasvim dovoljno. Poznato je da možeš, čak je i preporučljivo pagefile držati na drugoj particiji, tako da ti on neće oduzimati prostor. Ja naprimjer na sistemskoj particiji imam samo instaliran sistem i par programa, sve je ostalo na drugim particijma. Mada opet to je HDD od 500 GB, tako da postavi i sistemsku particiju malo veću, uvjek je možeš iskoristiti. Mada preporuka je da sve podatke držiš na drugoj particiji. I da napravi minimum 3 particije.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 12:55   #8
CENTROPEN
Član
 
Član od: 23.11.2006.
Lokacija: Subotica
Poruke: 48
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 14 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Ako ne instaliraš ništa na sistemsju particiju onda je 10 GB sasvim dovoljno. Poznato je da možeš, čak je i preporučljivo pagefile držati na drugoj particiji, tako da ti on neće oduzimati prostor. Ja naprimjer na sistemskoj particiji imam samo instaliran sistem i par programa, sve je ostalo na drugim particijma. Mada opet to je HDD od 500 GB, tako da postavi i sistemsku particiju malo veću, uvjek je možeš iskoristiti. Mada preporuka je da sve podatke držiš na drugoj particiji. I da napravi minimum 3 particije.
U prilog 10Gb teoriji bih dodao da je sistemska particija te veličine sa nainstaliranim samo neophodnim programčićima idealna za pravljenje "imagea" sistema.
CENTROPEN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku CENTROPEN na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 13:09   #9
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Citat:
CENTROPEN kaže: Pregled poruke
U prilog 10Gb teoriji bih dodao da je sistemska particija te veličine sa nainstaliranim samo neophodnim programčićima idealna za pravljenje "imagea" sistema.
Slažem se ali on bekapuje sadržaj particije, to jest koliko je ona popunjena, a ne bukvalno particiju. Dakle ako je particija od 10 GB ne znači da će i image biti toliki, već zavisi od toga koliko podataka ima na particiji.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 16:04   #10
Čika Kure
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 21 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Kad bih ja imao toliko Gb hard diska ne bih uopšte razmišljao o maloj sistemskoj particiji te bih podsetio na post#5 i u svakom slučaju bih negde oko 400 Mb podelio na dve a možda i na tri particije a sve po potrebi šta korisnik želi da arhivira(recimo jedna particija za filmove,druga za muziku a eventualno treća za čuvanje instanacionih fajlova,slike,dokumente i sl.-
mada je to sve po želji i afinitetu korisnika ).
Ostatak od oko 50 Gb bi ostao za sistemsku particiju+eventualno za pravljenje još jedne particije gde bi mogao da postaviš pagefile i za pravljenje image-a ako ćeš praviti backup particije posle instalacije Windowsa
i potrebnih programa.
Svi programi,igre i dr. koji se instaliraju po defaultu idu u program files te ako već imaš toliki hard disk zašto da ih preusmeravaš na nesistemske particije i praviš tamo zbrku pošto se sećam da sam ja istovremeno imao Quake 4 i NfS
Carboon te da mi ni jedna igra nije mogla otići na sistemsku(10 Gb)nego jedna na D a jedna na F particiju(koliko je gde trenutno imalo mesta).
Dakle po mom mišljenju svi programi,igre,VD-ovi će ti ostati na sistemskoj particiji a zbog kopiranja DVD-eva trebaš(da i to ne bi premeštao i komplikovao)uvek ostaviti slobodno bar 5 Gb na istoj toj(sistemskoj)particiji.
U tom slučaju ti onaj ostatak od oko 400 Gb uvek ostaje čist(bez obzira koliko particija napravio)bez ikakvih delova koje si instalirao(a mesta imaš).
U svakom slučaju,zavisno, od toga za šta ćeš se odlučiti ako ti zapne javi se ponovo na forum.
Čika Kure je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Čika Kure na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 16:09   #11
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Post Re: particija novog hdd-a

ja sam moj 200 Gb podelio (NTFS 512b-2Kb veličina klastera)
19.5 Gb x2

39 Gb x 2

72.7Gb x1

Ne volim duge defragmentacije
Pazi samo da ne napraviš više od dve Primarne particije, ja imam dve Primarne particije ostalo su mi logical drive
Ima lepo u windows helpu
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Oliver na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 16:40   #12
Čika Kure
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 21 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

@Oliver:
Meni se čini da primarna particija može biti samo jedna(bez obzira na broj HDD-a) a sistemskih više.
Inače se u potpunosti slažem sa tvojom podelom.
Pozdrav.
Čika Kure je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Čika Kure na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 16:52   #13
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Citat:
Čika Kure kaže: Pregled poruke
@Oliver:
Meni se čini da primarna particija može biti samo jedna(bez obzira na broj HDD-a) a sistemskih više.
Inače se u potpunosti slažem sa tvojom podelom.
Pozdrav.

Ne primarne particije mogu da budu četiri. Ili 3 primarne i jedna EXTENDED koja može da ima više logickih particija.

Sistemska particija je ona gdje je instaliran sistem, pa ako imas vise OS instaliranih na racunaru imas i vise sistemskih particija (mada se 2 OS mogu i instalirati na istu particiju, ali to nije preporučljivo).
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
zero cool (11.6.2007)
Stara 15.5.2007, 18:26   #14
Čika Kure
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 21 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

@JovanK:
I sam sam rekao da mi se čini,tako da si ti možda (verovatno u pravu)pošto ja
smatram(možda sam pogrešno shvatio)da je primarna particija uvek ona na C pa kad ona pukne nemam više ništa(imam dual-boot).E ako C nije primarna particija(u onom smislu što sam ja mislio a za ono što kažeš EXTENDED(produžena) koju znam još od F diska) onda je to moja greška u samoj formulaciji.
Naravno da znam da je sistemska ona gde je OS ali sam mislio da,kao kod mene, postoji razlika izmedju dve sistemske particije pošto mi E sistemska particija može uvek pući a da mi ostane C dok obrnuto ne može(mislim,da koristim OS).
Pozdrav
Čika Kure je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 22:41   #15
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

I meni se čini da je C particija važna jer drži BOOT fajlove, odatle komp čita informacije o disku i odakle treba da diže sistem. Ne znam da li se te informacije gube kad se udari format C, nikad nisam probao da formatiram C

Na primarnoj particiji se znači drži Operativni sistem OS samo na primarnu particiju ide
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 23:10   #16
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Citat:
Oliver kaže: Pregled poruke
I meni se čini da je C particija važna jer drži BOOT fajlove, odatle komp čita informacije o disku i odakle treba da diže sistem. Ne znam da li se te informacije gube kad se udari format C, nikad nisam probao da formatiram C

Na primarnoj particiji se znači drži Operativni sistem OS samo na primarnu particiju ide
Da sa formatiranjem se gube ti podaci (boot.ini fajl)

Na OS se može nalaziti i na extended particiji, ali se može butovati samo sa primarne particije. Mada mislim da se WIN 98 ne može instalirati na extended particiju. već da mora na primarnu, dok kod XP to nije slučaj.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 9:40   #17
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Citat:
B@NE kaže: Pregled poruke
Da ako ti je potpuno cist hard, podigni win preko boot cd-a i u toku instalacije kreiraj novu particiju(create new partition), na koju ces postaviti windows.

Cudno kako nov komp nema u sebi OS, tj. podeljene particije!?

Ubuduce koristi opciju "Pretrazi"!
Ovo uopste nije cudo, win se dobije ako se kupi....

Za win ti je malo 10 gb, znaci neki minimum je 20-30 gb i to ti je naravno primary partition. Ostatak mozes da ostavis u jednom komadu (extended partition) ili da napravis jos jednu primary partition particiju od 20 gb ako nekad pozelis da instaliras neki linux.
Ah da page file ne vredi da se premesta na drugu particiju vec samo na drugi hard
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 12:24   #18
Hard2geT
Član
 
Član od: 14.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 272
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Da nepokrećem novu temu, jer se nadam da je odgovor jednostavan.
Kako da promenim ime particije "H:" u "C:"? Nezam kako ali je na "H:" particiji smesten "win." i "prog fil".
Hard2geT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 14:06   #19
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Citat:
Hard2geT kaže: Pregled poruke
Kako da promenim ime particije "H:" u "C:"? Nezam kako ali je na "H:" particiji smesten "win." i "prog fil".
Nikako.Ako windows svoju sistemsku particiju označava sa H onda tako treba i da ostane.

Citat:
Tihi kaže: Pregled poruke
da napravis jos jednu primary partition particiju od 20 gb ako nekad pozelis da instaliras neki linux.
Za linux je dovoljna i logička particija
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 14:06   #20
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: particija novog hdd-a

Tacno, odgovor je krajnje jednostavan: ne mozes da menjas slovnu oznaku sistemskoj particiji. Inace, operativni sistem je moguce instalirati na bilo koju particiji ali pojedini fajlovi MORAJU biti na particiji koja zahvata sector nula (obicno C: particija). OS bas tako i inicijalno dodeljuje oznake particijama: u odnosu na nulti sektor. To kasnije moze da se promeni desnim klikom na My Computer, Manage pa Disk Management. Znaci, sve sem sistemske
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Menadzer Particija ? liddhaal Aplikativni softver 17 19.4.2017 13:37
Program za zaključavanje foldera ili particija Sallee Aplikativni softver 75 17.1.2009 16:49
Windows Particija na Slackwareu 11 ^GOJKO^ Slobodni softver 2 11.2.2007 0:12
Kupovina Novog HDD-a Night Hawk ŠDK - Nosači podataka 27 22.1.2007 20:45
Nova konfiguracija Mean_Machine Šta da kupim? 59 17.9.2006 19:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com