Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.12.2005, 18:48   #1
milos2001
Novi član
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom zracenje monitora

Imam monitor Samsung 793df, interesuje me koliko zraci, odnosno koliko je stetan za moje klince koji imaju 3 i 5 godina. Sa kolike udaljenosti je pozeljno da gledaju. Negde sam procitao da je zracenje monitora koji su generacije mog monitora, oko 100 puta manje od klasicnog TV-a, da li je to istina.
milos2001 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 19:40   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
milos2001 kaže:
Imam monitor Samsung 793df, interesuje me koliko zraci, odnosno koliko je stetan za moje klince koji imaju 3 i 5 godina. Sa kolike udaljenosti je pozeljno da gledaju. Negde sam procitao da je zracenje monitora koji su generacije mog monitora, oko 100 puta manje od klasicnog TV-a, da li je to istina.
Podesi na monitoru neku nizu rezoluciju, sto vece osvezavanje i limitiraj im neko normalno vreme za provodjenje ispred racunara i nemas problema... ja sam provodio sate i sate ispred TV u vreme spectruma, "debeljka", Amige, i konacno presao na monitore sa PC racunarima i dan danas ne nosim naocare. Bilo bi dobro da im postavis neku lampu iza monitora da osvetlajava zid i jos vise smanji treperenje svetla, neonke nikako a najgore je gledati monitor/TV u mraku... TFT bi bio idealan ali kad je vec takva situacija....
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 19:41   #3
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: zracenje monitora

Istina je da sve na sveti zrači, čak i najobičniji kamen, jedino što ne zrači sve istim intenzitetom.Monitori svakako ne spadaju u rizičnu grupu.Čak i običan kućni šporet je verovatno štetniji od monitora novije generacije, mada nijedan kućni uređaj ne emituje toliku dozu zračenja koja može ozbiljnije da ugrozi čovekovo zdravlje.Tako da, nema brige što se toga tiče.Mada dugotrajno gledanje televizije ne valja iz nekih drugih razloga
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2005, 2:50   #4
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Ja sam čitao u SK (ne sećam se broja, davno je bilo) da treba da oči budu udaljeni od monitora najmanje nekih 50-60 cm, i da oči budu u pravoj liniji sa gornjom ivicom ekrana. Olujiću, što kažeš da se limitira vreme provedeno na kompu, ja sam, da se pohvalim, leto 2003 (jun, jul, avgust) provodio u proseku 119 sati nedeljno za kompom, i ništa. Nemam ni naočare ni sočiva... Inače, Miloše, nemoj ovo da shvatiš kao da treba da ti deca budu na kompu po čitav dan...
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2005, 2:56   #5
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
hacker_aca kaže:
Inače, Miloše, nemoj ovo da shvatiš kao da treba da ti deca budu na kompu po čitav dan...
Bas zato...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2005, 9:12   #6
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Primetio sam, još davno, da deca nesvesno žele da budu fizički što bliže monitoru.
U najvećem broju slučajeva korisnici ne poseduju odgovarajuće stolove ili prostore za računar.
Monitori stoje na malim pisaćim ili neadekvatnim za decu ''kompjuterskim'' stolovima, tako da klinci samo što nosom ne udaraju u njih.

Moj savet je da ako Vam prostor u stanu/kući dozvoljava monitor postavite tako da klinci fizički budu sprečeni da mu priđu preblizu. Znači u ugao prostorije na kraju radnog stola, najbolje bi bilo napraviti neki ugaoni radni sto. Lakše bih objasnio sa skicom. Plus obratite pažnju kako sede jer ako im je monitor adekvatno postavljen i ako nisu nagnuti ka njemu stvaraju se uslovi da sede pravilno.

Slažem se apsolutno da vreme za računarom mora biti ograničeno. Livada, lopta... neka jurcaju, izbacujte ih iz kuće povremeno u prirodu (naročito ako žele još braće i sestara).
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 0:03   #7
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
hacker_aca kaže:
Ja sam čitao u SK (ne sećam se broja, davno je bilo) da treba da oči budu udaljeni od monitora najmanje nekih 50-60 cm, i da oči budu u pravoj liniji sa gornjom ivicom ekrana.
Za sve koje zanima, dotični serijal tekstova o upotrebi računara i zdravlju se nalazi na sledećim adresama:

Harmonija čoveka i sprave (SK 3/2004),
Trepćite često! (SK 4/2004) i
Računar kao najbolji drug (SK 5/2004)

@milos2001 - poslednji tekst daje odgovor na tvoje pitanje, ali preporucujem čitanje i ostala dva teksta.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 18:43   #8
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: zracenje monitora

Ja od prvog osnovne bulim što u TV (c64, amiga500+) što u monitore. Nikad nisam imao problema sa vidom. Naprotiv, vidim kao soko. Moja mera za vreme provedeno ispred ekrana je bila : dok mi ne pripadne muka i ne počnu da mi se priviđaju stvari. Čak sam se toliko "navukao" na radijaciju monitora da me TFT prosto nerviraju jer ne mogu da mi je pruže Ovo je naravno loša preporuka, niko ne treba da sedi po 40 sati ispred monitora (dešavalo mi se). Čini mi se da što je veći monitor, potreba da mu se sedi bliže je manja. Npr. otkad imam 959nf ne mogu da mu priđem bliže od 70-80cm dok kucam ili oko 1m dok se igram a za filmove je ta udaljenost bar 2-3m.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 20:44   #9
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: zracenje monitora

Ja imam Samsung Syncmaster 753s i zanima me koliko zraci. Imam 15 godina i koristim ovaj monitor vec 5 godina. Medjutim, nista se nije desilo mojim ocima. Kakva su vasa iskustva sa ovim monitorom?
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 22:20   #10
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
vladale kaže:
Ja imam Samsung Syncmaster 753s i zanima me koliko zraci. Imam 15 godina i koristim ovaj monitor vec 5 godina. Medjutim, nista se nije desilo mojim ocima. Kakva su vasa iskustva sa ovim monitorom?
Па шта си очекив'о да ти очи промене боју ил' да мутирају па да добијеш моћи које има Superman

Ја сам у готово истој ситуацији као ти, то је један од најпопуларнији CRT 17'' монитор у нашој земљи.За онол'ко кол'ко је кошт'о пруж'о је доста, његовог наследника 793s не бих ником препоручио јер за мало више пара може да се узме сличан FLAT монитор.
До сад нисам им'о никаквих проблема с њим, за време њега сам поч'о да носим наочаре (само понекад) ал' то је мислим због генетике, а не због монитора.
Од скора сам приметио једну малу црну готово неприметну тачкицу на слици која никад не нестаје, што је можда мали знак кварења, ал' већ би било време да га мењам, након FDD-a старог 8 година, то ми је најстарији хардвер на рачунару.Сад би ми тако лег'o један 19'' TFT
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 15:13   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: zracenje monitora

Ima ga moj buraz već skoro 5 g. Pre njega je nosio naočare (neka mala dioptrija - ) od oko pre godinu dana je prestao da ih nosi.Ne znam da li je to zbog monitora, ali ima nešto dobro kod radijacije...osećam
Elem, monitor je sasvim OK! 85Hz u 1024x768 je sasvim podnošljivo za gledanje. Ja sam do skoro gledao u 755dfx (malo bolja elektronika -100Hz u 1024x768 i nešto sitnija tačka - 0.22 u odnosu na 753s - 0.25 (čini mi se). Sad se baškarim uz 959NF (100Hz u 1280x1024 ili 130Hz u 1024x768). Čini mi se da polako počinjem da vidim kroz zidove...Naročito kroz one od komšinicinog stana...
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 23:36   #12
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: zracenje monitora

Današnji monitori zrače sve manje i manje, tako da je zračenje svedeno na minimum. Zračenje nije toliko opasno za zdravlje Vaše dece koliko je opasna svetlost. Sad kako svetlost, pričamo o zračenju? Kao što rekoh ranije, zračenje je svedeno na minimum, a oči stradaju upravo zbog svetla. Svetlost koju daje monitor je dosta jača od dnevne svetlosti. Najopasnije je sedeti u mračnoj prostoriji i provoditi vreme za računarom. Tada se oči najviše stradaju. Prostorija mora biti osvetljena. Još jedan bitan faktor u očuvanju zdravlja i očiju jeste zamor. Deca igrajući se za kompjuterom ne prave pauzu. U stanju su da budu više od 3 sata za nekom igricom ne praveći pauzu. To ne samo da oštećuje nervni sistem već i oči. Najidealnije bi bilo, kada bi ljudi radili 45 minuta za računarom, posle toga napravili pauzu 15 minuta i opet tako... Na taj način bi u velikoj meri sačuvali vid.
Sad opet malo o svetlosti. Kako to da ljudi sede po čitav dan gledajući televiziju i savršeno vide, a mnogi izgube vid za računarom?
Pa kad gledate TV, vi ne sedite 30-40cm udaljeni od ekrana, već je to rastojanje znatno veće. I kad bi bili malo više odaljeni od monitora, sigurno da bi ste bolje sačuvali vid. Međutim, ne strada samo vid za računarom. Tu trpi ceo organizam. Najčešće strada kičma usled nepravilnog sedenja, loših stolova i stolica. Ljudi koji provode dosta vremena za računarom, nemaju druge aktivnosti, a tu se svakako preporučuje košarka, plivanje.
Zaključak:
Sedeti 45min pa napraviti 15min pauze.
I nikako ne treba gledati monitor u mraku. Samo na dnevnoj svetlosti ili odgovarajućem osvetljenju koje je ekvivalentno dnevnoj svetlosti.
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku wizzard na korisnoj poruci:
A M G (2.4.2007)
Stara 7.12.2005, 23:47   #13
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: zracenje monitora

Zaboravio sam još ovo da dodam.
Kod dece koja dugo provode za računarom u neadekvanim uslovima, veoma brzo se manifestuju sledeće pojave:
1. drhtanje prstiju:
Najčešće usled igranja igrica, slabije od kucanja.
Ruke predugo stoje u jednom položaju i pritiskaju nerve na rukama, usled čega dolazi do drhtavice prstiju.
2. Tikovi ili nekontrolisano treptanje:
Oči se brane od prekomerne jačine svetlosti. Ovo se ne može iskrontolisati. Dešava se njčešće ako se provodi vreme za računarom u zamračenim prostorijama i ako se ne prave pauze.
3. Nesanica:
Dolazi do preopterećenja nervnog sistema. Nervni sistem jednostavno ne može da stigne da se odmori. Isto kao kad ste gladni, a ne jedete u narednih 4-5 sati pa pregladnite.
4. Nervoza:
Pretposlednji stadijum preopterećenja nervnog sistema. Zadnji je patološka vezanost i ludilo Jednostavno, toliko ste nervozni i napeti da Vas sve živo iritira, čak i kad vas majka pozove na ručak, a baš u tom trenutku trebate da pobedite protivnika. Ko da je nešto važnije od toplog ručka
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 6:40   #14
VMedic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 186
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Ljudi,pa gde ste vi chuli da se od monitora gubi vid....
Kakve veze ima zrachenje monitora sa dioptrijom...odgovor...NIKAKVE
Treperenje monitora,kao posledica osvezavanja ekrana ZAMARA ocne mishice koji se stalno prilagodjavaju promeni intenziteta svetlosti pri nizoj frekvenciji osvezavanja ekrana...kao posledica toga dolazi do bola u ochima i ponekad i glavobolje,ali zato frekvencije koje si dosta brze od inertnosti ochog aparata (negde oko 75 Hz i vise) ne zamaraju toliko ochi jer takve brze promene oko i ne primeti (zato se kaze da je prakticno svejedno da li je osvezavanje ekrana 75 ili 100 Hz)...pri ovome NE MOZE DA DODJE DO POGORSHANJA VIDA,vec samo do zamora oka...
To je sto se tiche ociju...sad...ima tu i drugih stvari kod kojih zrachenje ima uticaj...ali svi uredjaji u kuci zrache pa nije to toliko vazno...
Negde sam chitao da je najbolje rastojanje od bilo kog ekrana otprilike 2-3 dijagonale...pa mislim da bi to bilo optimalno za gledanje u monitor (iako znam da ovo retko ko primenjuje...ja buljim u ekran sa rastojanja 40 cm)
Inache,ja dioptriju imam ali mi se nije menjala 10 godina,tako da komp nema veze s tim...
P O Z D R A V
Ah da...40 SATI ISPRED MONITORA !!! -jbte to je nesto
VMedic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 1:54   #15
Johnnyy
Član
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Havaji
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Samo da elaboriram :
Ovde se ne radi o shtetnosti zrachenja na vid vec od frekvencije osvezhavanja koja je fizichka pojava a ne neka vrsta zrachenja.
Monitor zrachi tzv katodne zrake koji su posledica udara elektrona o fluorescentnu podlogu kojom je premazana unutrashna strana katodne cevi.
E sad da li to zrachenje utiche na chovekovo zdravlje ne znam, ali na vid ne.

Citat:
Rocker kaže:
Čini mi se da polako počinjem da vidim kroz zidove...Naročito kroz one od komšinicinog stana...
btw: Pazi da te ne upeca zena (ako prochita ove postove izbacice i tebe i mene kroz prozor kad budem dosao )
Johnnyy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 2:10   #16
Night Hawk
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 602
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 9 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Jedna od vaznijih stvari kod monitora je REFRESH RATE . Podesi da ti bude minimum 85 Hz . Meni recimo stoji rezolucija 1024*768 i RR 85 Hz a u igrama ( jer najvise vremena provodim irajuci se na PC-u ) stoji 800*600 i RR 100 Hz )
Na 65 Hz vec vidim treperenje slike .
Pozdrav
Night Hawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 2:37   #17
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Mislim da dete od 3 godine ne bi trebalo da sedi uopste za kompjuterom.
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 22:56   #18
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: zracenje monitora

Kod TFT monitora, refresh rate ne igra bitnu ulogu pa ljudi opet gube vid
Samo jaka svetlost i preterano naprezanje očnog živca.
pOz
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 23:20   #19
Night Hawk
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 602
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 9 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Kod TFT monitora, refresh rate ne igra bitnu ulogu pa ljudi opet gube vid

Zaista ne razumem ovu recenicu ?
Night Hawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2007, 17:53   #20
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: zracenje monitora

nikako u mraku, tj. ne bi trebalo da kontrast izmedju dnevnog svetla (sijalice) i svetla monitora bude veliki. i odalji im monitor tako i da zele ne bi mogli da prodju previse blizu monitoru. i citao sam bash mislim u SK, mada nisam siguran gde tacno, da bi gornji deo ekrana (trecina tacnije) trebalo da bude u visini ociju. i imam jedno pitanje ako neko moze da odgovori bio bih zahvalan. sta znachi oznaka TCO '03 ili ima i TCO '99 ili tako nesto. da li neko zna postoje li jos koje oznake za monitor? poz i hvala
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com