Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.7.2011, 22:35   #41
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Neko je ranije na temi (pre dve godine) poredio original audio CD (ne rezani), što je loše poređenje. Između takvih i rezanih diskova ima vrlo malo sličnosti.
Originalni diskovi NISU REZANI. Signal na njima stvarno može trajati XX godina, što zbog načina "upisivanja" podataka, što zbog materijala koji se koriste za takve diskove.
Diskovi namenjeni rezanju imaju daleko tanji sloj, materijal je neuporedivo nekvalitetniji a sam kvalitet rezanja zavisi od uređaja na kome je rezan. A današnji kompletan rezač košta <1800 dinara. Očekujete dugotrajan kvalitetan snimak )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ) kucao bih još ovih zagrada ali dosta je.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2011, 22:37   #42
Packypfc
Veteran
 
Član od: 22.6.2008.
Poruke: 748
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 112 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Neko je ranije na temi (pre dve godine) poredio original audio CD (ne rezani), što je loše poređenje. Između takvih i rezanih diskova ima vrlo malo sličnosti.
Originalni diskovi NISU REZANI. Signal na njima stvarno može trajati XX godina, što zbog načina "upisivanja" podataka, što zbog materijala koji se koriste za takve diskove.
Diskovi namenjeni rezanju imaju daleko tanji sloj, materijal je neuporedivo nekvalitetniji a sam kvalitet rezanja zavisi od uređaja na kome je rezan. A današnji kompletan rezač košta <1800 dinara. Očekujete dugotrajan kvalitetan snimak )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ) kucao bih još ovih zagrada ali dosta je.
I nelegalni windows kvari kompjuter, a onaj legalni nikad nece "nafatati" virus.
Packypfc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2011, 22:47   #43
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Citat:
Packypfc kaže: Pregled poruke
I nelegalni windows kvari kompjuter, a onaj legalni nikad nece "nafatati" virus.
Naravno da je tako. Ako imaš nelegalni OS, kad tad će te tvoj miljenik opomenuti da oni tamo gore, moćni to znaju. Nemoj da misliš da će Haški tribunal da se zatvori, možda ga produže za nelegalne korisnike ili n-d-b (ne daj Božo) "servisere" koji jedan isti disk koriste za instalaciju na XXXXX mašina
Legalni bez problema update-uješ i sigurniji si protiv pomenutih virusa.
Nego, ti si verovatno ubeđen da ono što sam rekao nije istina
Odlično. Kupi onda diskove od 12 dinara i čuvaj važne stvari na njima. Nemoj gubiti ni vreme, sadžgaj ih overklokovanim rezačem na 84x i voziiiiiii.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2011, 23:04   #44
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Ili razvijte naviku da na svake 2-3 godine prerezujete sadržaj koji hoćete da sačuvate, i rešen problem (osim ako nemate stotinak DVD-ova bekapa).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2011, 23:39   #45
Packypfc
Veteran
 
Član od: 22.6.2008.
Poruke: 748
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 112 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Naravno da je tako. Ako imaš nelegalni OS, kad tad će te tvoj miljenik opomenuti da oni tamo gore, moćni to znaju. Nemoj da misliš da će Haški tribunal da se zatvori, možda ga produže za nelegalne korisnike ili n-d-b (ne daj Božo) "servisere" koji jedan isti disk koriste za instalaciju na XXXXX mašina
Legalni bez problema update-uješ i sigurniji si protiv pomenutih virusa.
Nego, ti si verovatno ubeđen da ono što sam rekao nije istina
Odlično. Kupi onda diskove od 12 dinara i čuvaj važne stvari na njima. Nemoj gubiti ni vreme, sadžgaj ih overklokovanim rezačem na 84x i voziiiiiii.
O tome sam vec govorio, pa se ponavljam kao papagaj. Neki moji diskovi imaju preko desetak godina. "No name" su, pitaj boga gde kupljeni, redovno ih proveravam sa Nero Disc Speed i gle čuda... Svi su savršeno čitljivi. Naravno, čuvam ih u kutijama i ne izlažem prevelikoj temperaturi. A to što neko kupi disk od 50 din., sutradan jede slaninu na njemu, pa posle dođe ovde da kuka kako se ne isplati skladištiti podatke na disk, to je njegov problem.
Packypfc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2011, 23:48   #46
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Vidi, ako tako poredimo, onda ni tvoje poređenje nije baš...
Kažeš snimci su ti stariji od 10 godina. Ok, koji si rezač imao 2000. ili ranije?
Kojom brzinom si rezao dotične No-name diskove (sumnjam preko 16x, ako je i toliko) i koliko su oni tada koštali?
Pričamo o onome što ljudi režu danas na 6ovnima od medija u 6ovnima od rezača. Zar stvarno ima ljudi koji misle da se na mediju od 12, pazi 12!!! dinara može nešto kvalitetno snimiti i da će još i da traje??? Ok, u pravu si
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2011, 23:58   #47
Packypfc
Veteran
 
Član od: 22.6.2008.
Poruke: 748
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 112 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Vidi, ako tako poredimo, onda ni tvoje poređenje nije baš...
Kažeš snimci su ti stariji od 10 godina. Ok, koji si rezač imao 2000. ili ranije?
Kojom brzinom si rezao dotične No-name diskove (sumnjam preko 16x, ako je i toliko) i koliko su oni tada koštali?
Pričamo o onome što ljudi režu danas na 6ovnima od medija u 6ovnima od rezača. Zar stvarno ima ljudi koji misle da se na mediju od 12, pazi 12!!! dinara može nešto kvalitetno snimiti i da će još i da traje??? Ok, u pravu si
A šta je sa hard diskom? Ajde recimo da nekad CD/DVD omane, mada ja jos nisam imao tu neprijatnost. U vecini slucajeva, ako ti rikne HD, ode ogromna kolicina podataka a povratak, ako je moguc, kosta ko vikendica. Kod DVD-a je u pitanju 3-4 GB. Inace, kupujem i danas najjeftinije diskove (NoName, XWave, Benq), jedino izbegavam Princo. Uglavnom rezem na 4x. Nigde mi se ne zuri. Jedan rezac ima 5 godina, drugi 2. Drugi sam kupio za ne daj boze, crne dane. Oba rade savrseno i jos mi se nije desilo da jedan od njih ne procita disk - moj! One zamascene ako neko donese, desi se da ne procita.
Packypfc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2011, 0:15   #48
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

A ja recimo imam DVD diskove stare nekih 5-6 godina, dobio sam ih iz Engleske, kao i neke Datawrite, još neke krševe, ja sam ih rezao na Pioneer rezaču 4x, ali pre nekih godinu i po namučio sam se kao niko da bih pročitao sadržaj. Probao sam na 6-7 uređaja i na kraju uzmem neki levi Samsungov rezač čisto da isprobam. On ih pročita iz prve i to neverovatnom brzinom. Istog momenta sam izvukao Pioneera i Optiarc-a iz mašine i ostavio samo dotičnog. I danas radi iako režem diskove jednom mesečno.
Ali Xwave CD-ovi stari 7-8 godina, koje sam držao u istim uslovima (plastična kutija slim), na kojima je mahom muzika, danas se nalaze u stanju poput lisnatog testa - kada ih pogledaš sa strane vidi se sloj plastike pa sloj folije - odvojen pri krajevima medija. Problem samo serije na koju sam naišao? Sumnjam.
Ne kažem ni da su hardovi nešto mnogo bolji ali su im danas cene takve da je šteta nemati par terabajta. Em manje košta em mnogo toga na malom prostoru. Ako ga ne koristiš svakodnevno i paziš kako i gde ga čuvaš trebalo bi da traje mnogo dugo.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2016, 18:41   #49
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Vidim da je tema stara ali da pitam,jer postoji mogucnost da se vec na narezani disk ukloni nesta,ne da se sprzi ceo nego samo jedan folder da se ukloni..
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2016, 18:50   #50
simass
Član
 
Član od: 31.8.2011.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 94
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 29 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Pozdrav.Uzmes lepo drugi prazan disk i prebacis sve osim tog problematicnog foldera.
simass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2016, 21:58   #51
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Životni vek CD-a/DVD-a

Jeste ali da nisam skrt to sam narezao neke ne toliko bitne stvari (nisu moje) i sam hteo da dam podatke ali slucajno je zaletelo nesta moje pa bi da izbrisem,kazem nije toliko bitno da je bitno uzeo bi nov disk,koliko znam nero moze da sprzi disk? Zar nije jednostavnije slomiti ga
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com