Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Cvet kompjutera

Cvet kompjutera Vicevi, slike, sajtovi i ostale „zezalice”...
(POSTOVI SE NE BROJE!)

Pregled rezultata glasanja: A kako vi kazete...
Mikrosoft 77 28,84%
Majkrosoft 190 71,16%
Glasova: 267. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.3.2006, 18:57   #21
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Tačno, za CD je ušlo u upotrebu "ce-de" (po srpskom spelingu) jer se C u srpskom čita kao "ce", a D kao "de", međutim za DVD u upotrebu je ušlo i "di-vi-di" (po engleskom) iako bi po srpskom trebalo da bude "de-ve-de", a ja ne znam nikoga ko koristi taj izraz. I po kom je to pravilu onda ? Pa, nema ga. Znači ja mirne duše mogu da koristim i "ka-de" i niko ne može da mi kaže da je to nepravilno, jer pravila nema, to pokušavam da kažem. Na stranu što me verovatno niko ne bi razumeo.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 19:37   #22
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ma.... Majkrosoft je pravilnije ali sta cu kad nisam na vrijeme naucio.Sad nikako da izbacim iz govora MIKROSOFT
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 19:38   #23
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ja znam dosta ljudi koji pricaju de-ve-de ali tako i dosta ljudi koji koriste englesku rec za CD si-di
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 19:52   #24
Bosut
Novi član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ako se Michael cita kao Majkl,a Jack kao Dzek,zasto se Microsoft ne bi citalo kao Majkrosoft?!!!Da ga je osnovao Radosav iz Topole ili Miroljub iz Ralje,mozda bi i citali Microsoft,ovako namece se samo jedan odgovor. Napominjem da je Vuk rekao "Citaj kako je napisano..." ali je mislio na srpski jezik a ne na engleski!!!
Bosut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 19:55   #25
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Najvise mrzim kad se imena ne citaju kakva jesu recimo Ivana - "aj-vo-na" i jos dodas hev-a-lot LOL sala, jer ona nije ajvona nego ivana.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:15   #26
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ja bi rekao da imaju МИКРОСОФТ ЊИНДОЊС
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:17   #27
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
NenadN kaže:
Ja znam dosta ljudi koji pricaju de-ve-de ali tako i dosta ljudi koji koriste englesku rec za CD si-di
Ja sam gledao, na svim reklamama na hrvatskim televizijama da kažu de-ve-de. Nikad ih nisam čuo da kažu di-vi-di, dok kod nas nisam nikad čuo nekoga da kaže de-ve-de.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:24   #28
Bosut
Novi član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

De-Ve-De???? Doturo mi otu kutiju sa kompaktnim diskom sto si je metula na moj Pe-Ce kompjutor pa utrni De-Ve-De da gi odgledamo!!! KUDA IDE OVAJ SVET?!(u Hrvatsku mozda?) Koga briga kako decki citaju?

Poslednja ispravka: Magneto (9.3.2006 u 20:30) Razlog: manje upitnika molim
Bosut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:36   #29
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Majkrosoft, hvala bogu.

Citat:
FiresnakE kaže:
Ja ga izgovaram Majkrosoft mada mislim da je najpravilnije po Vuku "Pisi ko' sto govoris a, citaj ko' sto je napisano" znaci = Microsoft je najpravilnije
Po Vuku bi se citalo Мицрософт.

Citat:
vladale kaže:
Slična situacija je i sa MTV. Dok ga skoro svi izgovaraju Em-ti-vi, naišao sam na jednu reklamu SBB-a u kojoj spikerka izgovara Em-te-ve.
Jel ti to SBB poistovecujes sa Maticom srpskom?
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 21:03   #30
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ja govorim Majkrosoft iako sam ranije pricao mikrosoft.sto znaci mikrosoft=mikro nezan(ili tako nesto)sto je cista glupost(a mozda to stvarno znaci).
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 21:15   #31
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
ANDROSS kaže:
Ja govorim Majkrosoft iako sam ranije pricao mikrosoft.sto znaci mikrosoft=mikro nezan(ili tako nesto)sto je cista glupost(a mozda to stvarno znaci).
Kad je nastao Microsoft, tad je sve bilo micro (npr. mikroprocesori, mikročipovi...). Micro je inače milion puta manje od nečega (npr. mikroAmper=0.00001A)
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 22:51   #32
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Ko cita Mikrosoft verovatno cita i United States of Amerika ili Be-Be-Ce,ili Ce-Ce-eN ili "Pe-Ce" ili Coca Cola ili game umesto gejm...Ukinite embargo na mozak!!!
Ovo inače radim privatnim porukama, ali ovom prilikom ću napraviti izuzetak, te te javno upozoravam da obratiš pažnju na rečnik i prekineš da vređaš korisnike. Sasvim je očigledno da je "majkrosoft" ne samo pravilnije, nego jedino pravilno iz prostog razloga što je to naziv kompanije, koji se po pravilu čitaju i izgovaraju u originalu. Međutim, nemam ništa proziv ljudi i savršeno ih razumem kada upotrebe "mikrosoft". Treba imati u vidu da reč mikro već dugo godina postoji u našem jeziku, neko je već primetio da postoje reči kao što su mikroprocesor (majkroprosesor), mikročip (majkročip)... mikromekan je za dosta ljudi jedan mikro više. A što se tiče svega ostalog, kakve veze ime ko kako izgovara. Po tvojoj logici je kreten onaj ko koristi "ce-de" umesto "si-di" (a velika većina kompjuteraša, a pogotovo ostalih ljudi koristi to prvo) ? E pa nije, već je tako ušlo u izgovor, PC je ušao kao "pi-si", DVD kao "di-vi-di", a CD kao "ce-de". Da je neko kontrolisao "uvoz" tih reči u jezik, možda bi bilo drugačije, ali pošto nije, niko ne može da kaže da je za PC nepravilno reći "pe-ce", jedino što me ljudi verovatno ne bi razumeli, jer se taj izraz nije odomaćio kao "ce de".

Poslednja ispravka: Marko_L (9.3.2006 u 23:07)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 23:20   #33
MilanSM
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Sirmium, Neo Planta
Poruke: 425
Zahvalnice: 352
Zahvaljeno 155 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MilanSM
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

marko je u pravu, posto zvanicno nema pravila (za sta bi neko trebao dozivotno bude banovan sa lica zemlje) svi su u pravu i niko nije. Ali kad vidim da na kutiji od dvda (moze i ovako?! dvd, skc, ftn ocigledno moze) pise "13ti RATNIK" dodje mi da lepo odem kod ljudi koji su izdali taj dvd i da ih grrrrrrrrrrr
slicne temE (jezicki puritanci, DE-VE-DE ili DI-VI-DI )vec postoje, tako da je besmisleno otvarati jos novih. I jedna cinjenica za kraj: izvrtanje jezika dovodi do nerazumevanja. treba da budemo pouceni iskustvom amerike. da banalizujem ljudi iz harlema, ne razumeju ljude iz bronksa. mada nije bas tako, vise je istok- zapad. dakle, kad se uvedu pravila, nadam se da cemo se svi lepo njih pridrzavati, kako bi izbegli probleme u komunikaciji.
toliko.
predlog za sledecu temu: kosovo ili kosova inace, svi toponimi na kosovu su na albanskom i zvanicno su priznati u evropi.
jel neko gledao film o nekom americkom kosarkaskom klubu kad dovedu Rusa, Ivana. I ceo film ga ubedjuju da nije Ivan, nego Ajvan. I na kraju najdramaticniji momenat, kulminacija uzbudjenja i nas Ivan pogleda trenera i klimne glavom sa sjajem u ocima: AJVAN! i zakuca i oni pobede!!! malo karikirano, ali sustina pogodjena. NE PODNOSIM AMERICKI PATRIOTIZAM!!!
Malo je van teme (zasto off-topic za ime sveta???).
i sad se setih, ako postoji adekvatna rec zasto da ne napisemo na srpskom? OFF TOPIC, BACKSTAGE, FASHION WEEK itd.
primer: -otisao sam u off topic
-otisao sam van teme
sta lepse zvuci? bolje onda da pisemo lepo na engleskom i gotovo, a ne ovako. Setimo se kako je nekad "elita" govorila: "doneli smo vam prezent." itd.
problem je sto se omladina kvari. i posle treba puno vremena da se to ispravi.
Bar zbog dece kojima je internet prozor u svet i izvor znanja, trebalo bi da pisemo po nekoj gramatici. Zamislite kad mladja generacija dodje u redakciju SK-a. Pa trebace im tim crvenih beretki transformisan u nindza lektore koji ce po ceo dan da ispravljaju tekstove. A dok se ne sredi situacija sa gramatikom i pravilima, mladom narastaju (a i ostalima) preporucujem redovno citanje lektire, kako ne bi ostali (ili postali) nepismeni. za 13tog ratnika sam se setio zato sto sam uhvatio sebe da tako pisem
znam da je cool ubacivati engleske reci, ali zbog generacije koja dolazi (medju njima sam i ja) treba da se trudimo da nesto promenimo. Nije lak posao, ali ako tehncka odnosno informaticka inteligencija (medju kojima jos nisam) ove zemlje to ne uradi, ko ce? ako nekoliko cool ljudi pocne da govori umesto zdravo mars, svi ce tako poceti. zasto to ne bi iskoristili u nasu korist? da umesto post, kazemo poruka, umesto smajli smesko itd. Bar za te reci ima prevod, i postoje pravopisna pravila.
I tako... Nikad da se zaustavim. Mozda sad? nisam ovo pisanije sredio i organizovao, nadam se da cete mi oprostiti. Ukoliko je bilo pravopisnih gresaka, budite slobodni obavestiti me.

Poslednja ispravka: MilanSM (9.3.2006 u 23:51)
MilanSM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 0:18   #34
pesoholichari
Član
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Pravo pa levo...
Poruke: 58
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pesoholichari
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

uglavnom se trudim da ih ne spominjem
ali inace majkrosoft...
pesoholichari je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 17:39   #35
Bosut
Novi član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Nisam zeleo da dalje polemisem o stvari koja je sasvim ocigledna,ALI(!) citajuci odgovore na moje poruke i primajuci "licne poruke" bio sam iziritiran da odgovorim na optuzbe,ovaj put u mirnijem tonu i bez tzv. sovinistickih stavova;elem,i sam cesce kazem ce-de nego si-di,ali ne mislim da je to ispravno,kada pricamo o mikroprocesoru ili mikrocipu ili mikronecemu,ne smemo primenjivati ista pravila kao kod citanja stranih imena.Gore navedene reci se mogu svrstati u reci stranog porekla koje su opsteprihvacene,kao takve,u nasem jeziku i tu nema dileme oko nacina izgovaranja.Medjutim,LJUDI,licna imena se moraju citati onako kako se inace citaju u maticnoj zemlji,tj. govornom podrucju,inace se nijedan Michael(Majkl ili Misel) u ovoj nasoj lepoj zemlji ne bi odazvao na poziv.Ce-de ili De-Ve-De(?) zaista je sve jedno ali ova druga opcija mi zaista lose odzvanja u usima(kao kada bi pucanj u stripovima predstavljali sa PUC-PUC).Mozda,gresim ali to je verovatno zato sto nisam navikao na takav izgovor.Naravno,izvinjavam se uvredjenima,nije bilo zle namere,samo mi se cinilo da nesto sto je ocigledno i sto je pravilno ne moze biti tema razgovora.Zato cu ja pokrenuti novu temu(ako budem znao kako,ipak sam ja pocetnik)

Poslednja ispravka: Bosut (10.3.2006 u 18:19)
Bosut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2006, 1:29   #36
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Sve u svemu, ovde su svi pomalo u pravu.
Dakle, trebalo bi da strana imena izgovaramo onako kako ih izgovaraju oni kojima su to domaća imena, ali nije greška ni ako ih izgovaramo drugačije. Zašto? Koji je glavni grad Francuske? Pariz? POGREŠNO!!! Kaže se Pari (sa naglaskom na i). Koliko vas govori tako? 0. Kako se zove grad u Australiji sa onom lepom zgradom opere? Sidnej? POGREŠNO!!! Trebalo bi da je Sidni. Dakle, niko ovde nije 100% u pravu. U engleskom je "micro" (majkro) ono što je kod nas "mikro", kao što neko reče, fizički je to milioniti deo nečega, jezički jedan od sinonima za malo. Uostalom, ovde je neko spominjao i prevođenje ostalih tehnoloških pojmova. Čitao sam i o onima kojima smeta prevođenje Windows-a na srpski. Imao sam priliku da vidim Win98 na nekom skandinavskom jeziku (ne znam kojem...). Pa zar su oni pametni, a mi ludi ako hoćemo nešto sebi da prilagodimo? (BTW, moj XP je engl. da me neko ne shvati pogrešno...) Dakle, kako kome odgovara, važno je da se razumemo. Ako neko kaže CeDe, shvatiću da hoće SiDi ili obrnuto...
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2006, 21:41   #37
striderXIII
Član
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Corpsville
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Iskreno... ne znam... tek sada sam obratio paznju na to i cini mi se da koristim oba oblika...
striderXIII je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2006, 11:49   #38
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Smile Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ma bre vukovo zlatno pravilo:"Pisi kao sto govoris,citaj kao sto je napisano"

Dakle microsoft
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2006, 16:07   #39
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Smile Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Teva kaže:
Ma bre vukovo zlatno pravilo:"Pisi kao sto govoris,citaj kao sto je napisano"

Dakle microsoft
Jeste, al' Microsoft je naziv na engleskom, a Vukovo pravilo važi za srpski jezik.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2006, 16:31   #40
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Teva kaže:
Ma bre vukovo zlatno pravilo:"Pisi kao sto govoris,citaj kao sto je napisano"
Ovo vazi za srpski jezik samo,kako ces citati engleski ili nemacki na ovaj nacin
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com