Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Ostale komponente

ŠDK - Ostale komponente Saveti u vezi sa kupovinom kućišta, napajanja, periferija, štampača, skenera, tastatura, miševa, džojstika...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.3.2012, 20:19   #1
Red Wing
Veteran
 
Avatar korisnika Red Wing
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: Hockeytown
Poruke: 953
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 363 puta na 219 poruka
Određen forumom Napajanje za novu konfiguraciju

Planiram kupovinu nove konfiguracije. S obzirom da je sada nastupajuci period smena generacija - intelovih procesora a i radeon grafickih, koje planiram da uzmem, sacekao bih neki period, tj. jos koji mesec.

Mada izgleda da cu vec sada poceti sa kupovinom nekih delova - napajanje na aktulenom racunaru (LC Power 600w) je u zadnje vreme pocelo poprilicno nezgodno da se cuje, tj. veoma je bucno - kuler struze, klepece ... Plan mi je da napajanje koje cu koristiti za novi racunar, vec sada nabavim, ubacim i koristim u trenutnom dok ne nabavim ostale delove...

Kako bih uzeo odgovarajuce napajanje, odokativno cu navesti ostale delove koje planiram da uzmem - to bi bila high-end konfiguracija, do jedno 900e+ - i7 procesor, graficka tipa radeon 6950 (7950), a eventualno 6970 ili slicno, kao i odgovarajuca ploca i ostalo... Na pocetku ne bih overklokovao, ali bi i to svakako doslo na red, posle nekog vremena... Iskoristio bih kuciste koje vec imam - Thermaltake Dokker, u kome bih na postojeca 3 kulera dodao jos 2...

Sve u svemu, treba mi pouzdano i snazno napajanje, a posle trauma sa ovim trenutacnim i da je tiho!

Kako bih sve to uklopio do 900 i kusur evra, gledao bih da ne uzimam napajanje skuplje od oko 120e - verujem da i ne treba vise od toga...

U opticaju su mi napajanja od 650w ili napajanja od 750W. Verovatno bi i 650w bilo sasvim dovoljno, ali zbog kasnijih dodavanja nekih delova, eventualno i crossfire-a, overclocka, bio bih mirniji sa 750w... Ja bih najradije uzeo nekog Chiefteca, ali u zadnje vreme citam dosta losih komentara, dok vidim da vecina preferira Seasonic...

Nemam bas neka iskustva i veliko znanje o napajanjima, mada sam eto, relativno u toku sa tim. S toga bi mi bile dobrodosle vase sugestije i predlozi koji da uzmem model
Red Wing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2012, 20:22   #2
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Ja bih isao na SS620GB/GM a ako ostane para X660 bi bio pun pogodak.
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2012, 20:28   #3
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Seasonic SS-650AM ili ako bi malo jeftinije - Chieftec BPS-750C. Oba imaju dovoljno konektora za bilo koji SLI/CF i sa oba si miran bar sledecih 5 godina.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2012, 20:45   #4
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

SS-650AM ili SS-660KM.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2012, 0:03   #5
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Prema trenutnoj situaciji, poređano prema kvalitetu izrade i isporučene struje, BPS-x50C -> TPX-x75M -> SS-x50AM -> SS-x60KM. Umesto "x" ide 6 ili 7, zavisno od toga koliku hoćeš rezervu, i koliko bi dao novaca
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2012, 17:43   #6
Red Wing
Veteran
 
Avatar korisnika Red Wing
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: Hockeytown
Poruke: 953
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 363 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

E hvala vam na savetima. Da budem najiskreniji, nekako sam subjektivan i radije bih uzeo Chiefteca nego Seasonic.

Ipak vidim na IT svetu, dosta njih komentarise da im je BPS 750W veoma brzo crkao, pa cak i zamenjeni modeli, ali ajd' pitanje je koliko su merodavni ili moguce da su to samo retki slucajevi...

Da napomenem jos da mi se kupovina svodi na Novi Sad gde bih rekao da su izbor a i cene losije nego u BG... Bas sam se raspitivao i pregledao veliki broj prodavnica i izgleda da cu tesko neci BPS 750W a nisam video ni SS-650AM, dok npr. SS620GB ima svugde... Gotovno ni na jedan Thermaltake nisam naleteo...

Ne znam kakvi su APS 750W (osim sto je nesto slabiji od BPS) a i CFT-750? Ili eventualno Cooler Master GX 750W, za kojeg sam cuo da je jedno od najgorih u toj klasi, ali ajd' da proverim, a ima i u NS da se kupi

Izgleda da cu na kraju morati u nabavku do BG-a
Red Wing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2012, 20:28   #7
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Nemas boljih napajanja kod nas od Seasonica..
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2012, 20:30   #8
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Ako je GX750 Bronze, napajanje je vrlo dobro, ako je bez Bronze onda je smece. Pre bih uzeo GX750 Bronze nego APS/CFT od 750W.

Nekako najpametnije zvuchi da jednostavno naruchish Seasonic SS-650AM iz Beograda. GX750 Bronze mozhe da predstavlja dobru alternativu ako bi da prodjesh jeftinije i ako ti ne smeta to shto nije modularno.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
Red Wing (23.3.2012)
Stara 7.4.2012, 15:09   #9
Ximi
Novi član
 
Član od: 26.1.2011.
Poruke: 13
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Ako zelis vrhunsko napajanje onda kupis SS 660KM X-660 , 80+ gold sertifikat i 5 godina garancije i tu je kraj svih prica jer kod nas trenutno sigurno nema boljeg napajanja . Ako ti je ono preskupo onda si u problemu jer je pitanje sta mozes kod nas da kupis, mnogo firme imaju po 30+ napajanja u ponudi a kad pozoves imaju ukupno 5 U predhodnim postovima imas dosta dobrih predloga ja bih ti samo jos dodao Silverstone Strider ST75F-P i ST60F-P , oba su vrhunskog kvaliteta made by Enhance, prvo ima 80+ silver sertifikat a drugo 80+ bronze (mada je prvo na nekim testovima dobilo i 80+ Gold zvanicno je sertifikovano samo na 80+ silver). I ne bih isao preko 750w jer sve nove komponente trose manje snage i osim ako ne planiras neki sitem sa 4XGTX 680 ovaj SS X-660 ce ti sluziti u narednih 50 godina
Ximi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 16:10   #10
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Citat:
Ximi kaže: Pregled poruke
SS X-660 ce ti sluziti u narednih 50 godina
Da nisi malo preoptimistican?!
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2012, 15:55   #11
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Čisto neko moje razmišljanje: s obzirom da bi novi IvyBridge trebalo da troši manje struje, isto važi i za novu generaciju ATIjevih grafičkih (7xxx serija), možda nema potrebe za napajanjem jačim od 500 vati. Seasonic od 500 i kusur vati puna kapa? Mislim, ako se već čeka par meseci, možda vredi dati novce za IvyBridge i7, kao i za 7950 grafičku? Ako ništa drugo, samom uštedom na potrošnji struje ima šanse da se razlika u ceni za godinu dana rada poništi.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2012, 0:14   #12
Red Wing
Veteran
 
Avatar korisnika Red Wing
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: Hockeytown
Poruke: 953
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 363 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Hvala vam na savetima, sada je sve vec definisano i receno, ne morate vise da se cimate... Svestan sam da je prioritet a i najbolja opcija Seasonic (620GM ili 650AM), mada, kao sto vec rekoh, opasno me kopa da uzmem Chiefteca (BPS ili eventualno CFT), za kog' znam da je losiji, ali nekako mi je zelja jos od detinjstva da ga imam

Bio sam mrzovoljan u zadnje vreme oko kupovine, a i ovo me dvoumljenje usporilo... Mada, verujem da sta god budem uradio, necu mnogo pogresiti - ove nedelje resavam stvar... Inace, sva ta napajanja imaju Aktivni PFC tako da bi potrosnja trebalo da se prilicno adekvatno regulise... A i efikasnost je 80+...

Citat:
Ximi kaže: Pregled poruke
ovaj SS X-660 ce ti sluziti u narednih 50 godina
S obzirom da gura radni vek od 100.000h i da mi PC prosecno radi oko 4000 sati godisnje, znaci da komotno moze sluziti bar narednih 25 godina
Red Wing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2012, 0:31   #13
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Citat:
Red Wing kaže: Pregled poruke
Inace, sva ta napajanja imaju Aktivni PFC tako da bi potrosnja trebalo da se prilicno adekvatno regulise...
Say what?
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2012, 9:44   #14
Red Wing
Veteran
 
Avatar korisnika Red Wing
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: Hockeytown
Poruke: 953
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 363 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Nisam najbolje sklopio i formulisao recenicu, tj. izrazio misao, sto posle dovodi do polemika i skretanja sa teme...

Htedoh reci da Active PFC regulise potrebnu snagu na samo onoliku koliko pc od napajanja traži u tom trenutku, sto dovodi do ustede i...

Ako i gresim oko toga, prihvatam vase korekcije jer i onako sam vec napomenuo da je ovo oblast gde nisam nikakav ekspert i poznavalac, kao sto je npr. Nepotpisani Čitalac, tj. Suna
Red Wing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2012, 10:12   #15
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Napajanje za novu konfiguraciju

Heh, možda sam malo oštro delovao u tom pitanju iznad...

Ali, kad već kritikujem, da i budem konstruktivan. Elem, faktor snage (power factor) se javlja usled fazne razlike između perioda propagacije struje i propagacije napona. Kod jednosmerne struje nema nikakvog perioda, te su struja i napon uvek u fazi, pa je faktor snage 1, odnosno snaga se dobija kao prost proizvod trenutnih vrednosti struje i napona. Kod naizmenične struje, struja u opštem slučaju (generator u vidu zatvorene forme koja rotira u magnetnom polju) "kaska" za naponom četvrtinu perioda (iliti 90°, odnosno Pi/2). Ovo je slučaj u svakom induktivnom opterećenju (zavojnica). Pri idealnim kapacitivnim opterećenjima (kondenzator), slučaj je obrnut, i napon kasni za strujom 90°. U realnim slučajevima, opterećenje izvora struje (potrošač) je složeno od rezistivnih (linearni otpor), kapacitivnih i induktivnih elemenata, te je fazni pomak promenljiv sa vremenom, i ima izvesnu srednju vrednost, ustaljenu u odnosu na određeni period posmatranja. Kako se proizvod efektivnih vrednosti struje i napona deli faktorom snage, efektivna utrošena snaga je veća nego što bi bila da su struja i napon direktni, umesto naizmenični. Količnik direktne snage (aktivne) i naizmenične (reaktivne) je faktor snage.

U kućnim uslovima, plaća se samo aktivna snaga, dok se u industrijskim uslovima plaća reaktivna. Napajanje koje iz mreže povlači "pravih" 300W, i pri tome ima faktor snage 0,75 (tipičan za PPFC napajanja), povlači reaktivnih 400W. Napajanje sa faktorom 0,97 (tipično APFC) bi vuklo u tom slučaju ~310W reaktivne snage. Kućnom korisniku to ama baš ništa ne znači, njemu bi se računalo 300W +/- 2%, taman i da je faktor snage 0,1. Ono od čega bi Joe Average imao koristi sa APFC napajanjem je tolerancija na varijacije ulaznog napona. Zbog prirode APFC sistema, napajanja koja ga koriste su sposobna za rad, u najgorem slučaju sa 100 do 240V na ulazu, a u većini slučajeva je to i šire, od 90 do 265V efektivno na ulazu. U majci Srbiji, ovo ume da bude veoma korisno...
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nepotpisani Čitalac na korisnoj poruci:
Red Wing (10.4.2012), vozar.b (11.4.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19
Nova grafička i staro napajanje BigBadVuk Grafika 7 9.4.2009 10:11
Koje napajanje kupiti... kurexxx ŠDK - Ostale komponente 5 13.9.2007 1:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com