Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.3.2014, 11:49   #1
CaptainCrash
Veteran
 
Član od: 7.12.2011.
Lokacija: Srce Srema
Poruke: 523
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Kako da resim ovaj problem :-(

Imam 1 weak sector,ne bad ali nigde ne moze ni jedan program da ga nadje...pre sam imao isti hdd,ne model vec sa 1 bad sectorom i urtadio sam nesto(ne mogu se setiti sta) i nestao je i vratilo se na 100% health...zna li neko?

http://prntscr.com/2wu25w
http://prntscr.com/2wu2hn
CaptainCrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2014, 12:04   #2
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

probaj hirens
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2014, 12:11   #3
CaptainCrash
Veteran
 
Član od: 7.12.2011.
Lokacija: Srce Srema
Poruke: 523
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

aaa?


Prevedi na Srpski


Jel ovou biosu ok i u redu sto je disable itd?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	C360_2014-03-01-11-17-17.jpg
Viđeno:	97 puta
Veličina:	98,5 KB
ID:	48459  

Poslednja ispravka: CaptainCrash (1.3.2014 u 12:20)
CaptainCrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2014, 12:55   #4
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Citat:
CaptainCrash kaže: Pregled poruke
Imam 1 weak sector,ne bad ali nigde ne moze ni jedan program da ga nadje...pre sam imao isti hdd,ne model vec sa 1 bad sectorom i urtadio sam nesto(ne mogu se setiti sta) i nestao je i vratilo se na 100% health...zna li neko?

http://prntscr.com/2wu25w
http://prntscr.com/2wu2hn
Usually, weak sectors can be caused by

real drive failure (error with internal memory, problem with drive head or surface)

power loss (the write operation could not be completed because of power loss)

power failure (weak power supply or not stable power line)

data cable failure or improper connection (usually cause also communication errors )

system memory or motherboard problem

overclocking

general overheating of the motherboard, chipset, hard disk controller


A posto imas i problem sa komunikacijom oko 2896 puta, sve ce biti da ti kablic pravi probleme za sata prikljucak.

Kupi novi ili ga okreni naopacke. Kada nestane problem u komunikaciji, nestace ti i taj 1 weak sector.

I samo da znas to nije fizicki / stvaran problem, tako da ne brines, hard disk je skroz ok.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
CaptainCrash (4.3.2014)
Stara 1.3.2014, 12:58   #5
CaptainCrash
Veteran
 
Član od: 7.12.2011.
Lokacija: Srce Srema
Poruke: 523
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Usually, weak sectors can be caused by

real drive failure (error with internal memory, problem with drive head or surface)

power loss (the write operation could not be completed because of power loss)

power failure (weak power supply or not stable power line)

data cable failure or improper connection (usually cause also communication errors )

system memory or motherboard problem

overclocking

general overheating of the motherboard, chipset, hard disk controller


A posto imas i problem sa komunikacijom oko 2896 puta, sve ce biti da ti kablic pravi probleme za sata prikljucak.

Kupi novi ili ga okreni naopacke. Kada nestane problem u komunikaciji, nestace ti i taj 1 weak sector.

I samo da znas to nije fizicki / stvaran problem, tako da ne brines, hard disk je skroz ok.
zamenio sam sa jednim kablom i isto...jedino da uzmem novi i probam sto sam dobio uz maticnu,ne znam...nervira me sto to pise
CaptainCrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2014, 13:07   #6
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Sacekaj 1 dan. HDD Sentinel ne vraca svim hard diskovima health na 100% odmah. To sve zavisi od modela hard diska i SMART.

Nekim diskovima ni ne vrati health, vec ostane tako, dok nekima vrati (novijim). Posto se kod nekih hard diskova lose smart vrednosti brisu, ako nakon nekog vremena nema novih problema. Tu spada i tvoj problem, kao i problemi sa Spin Up-om.


A sto se tice broja i gresaka u komunikaciji, to obicno ostane uvek. Tako da ne treba to nesto da te posebno brine. A health ce se vratiti. Samo ostavi taj kablic promenjeni par dana.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
CaptainCrash (4.3.2014)
Stara 3.3.2014, 9:17   #7
CaptainCrash
Veteran
 
Član od: 7.12.2011.
Lokacija: Srce Srema
Poruke: 523
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Sacekaj 1 dan. HDD Sentinel ne vraca svim hard diskovima health na 100% odmah. To sve zavisi od modela hard diska i SMART.

Nekim diskovima ni ne vrati health, vec ostane tako, dok nekima vrati (novijim). Posto se kod nekih hard diskova lose smart vrednosti brisu, ako nakon nekog vremena nema novih problema. Tu spada i tvoj problem, kao i problemi sa Spin Up-om.


A sto se tice broja i gresaka u komunikaciji, to obicno ostane uvek. Tako da ne treba to nesto da te posebno brine. A health ce se vratiti. Samo ostavi taj kablic promenjeni par dana.
Nov kabal sam stavio i opet isto e sad...
http://www.hdsentinel.com/help/en/61_surfacetest.html
hteo bih ovaj test da uradim,znam da mi se sve gubi,ako uradim backup i prebacim na externi posle moguda ga vratim na sadasnje stanje,da li ce mi vratiti i taj weak sector ili ne?
I druga stvar kako da to izvedem kad mi ne dozvoljava sentinel jer kako pise IMAM instaliran windows a on nece da uradi test....na koji nacin??

i kako se radi restore sa backupom koji je na externo ako se skroz ocisti hdd i jednostavno ne bude vise sistema na njemu?
Kako ga pokrenuti itd? ;-/
Jel to treba preko dvd-a ili...?
Iskreno to neam pojma :-D

I jos jedna stvar,ne mogu na externi da prebacim jer je FAT 32 zbog PS3 igara...tako da fajl koji je oko 15GB ne moze da se prebaci pa sve pada u vodu,meni je na particiji D ostalo to,msm taj backup uradjen a na C mi je sistem...sta da radim a da se ne obrise to sa D kako se ne bi meckao posle da skidam sve programe,da ovo,da ono...ili je jednostavno to neizbezno?

Poslednja ispravka: CaptainCrash (3.3.2014 u 9:41)
CaptainCrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2014, 9:59   #8
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Citat:
CaptainCrash kaže: Pregled poruke
Nov kabal sam stavio i opet isto e sad...
http://www.hdsentinel.com/help/en/61_surfacetest.html
hteo bih ovaj test da uradim,znam da mi se sve gubi,ako uradim backup i prebacim na externi posle moguda ga vratim na sadasnje stanje,da li ce mi vratiti i taj weak sector ili ne?
I druga stvar kako da to izvedem kad mi ne dozvoljava sentinel jer kako pise IMAM instaliran windows a on nece da uradi test....na koji nacin??

i kako se radi restore sa backupom koji je na externo ako se skroz ocisti hdd i jednostavno ne bude vise sistema na njemu?
Kako ga pokrenuti itd? ;-/
Jel to treba preko dvd-a ili...?
Iskreno to neam pojma :-D

I jos jedna stvar,ne mogu na externi da prebacim jer je FAT 32 zbog PS3 igara...tako da fajl koji je oko 15GB ne moze da se prebaci pa sve pada u vodu,meni je na particiji D ostalo to,msm taj backup uradjen a na C mi je sistem...sta da radim a da se ne obrise to sa D kako se ne bi meckao posle da skidam sve programe,da ovo,da ono...ili je jednostavno to neizbezno?

Procitao sam poruku u Inbox-u. Sto se tice S.M.A.R.T testova imas ih vise i mozes ih odraditi u HDD Sentinuelu, kao i nekim drugim aplikacijama.

- Kratak test (short) - u ovom testu se na par minuta proveravaju elektricne i mehanicke performanse, kao i citanje diskova. Tu spada i baferovanje, skenira malu povrsinu diska, koju je proizvodjac unapred predvideo.

- dug test (extended / long) - ovaj test moze trajati satima, jer skenira celu povrsinu diska i nema vremensko ogranicenje. Recimo da bi na 1 mom Seagate disku test trajao oko 12h.

Imas jos 2 vrste testova, ali oni nisu bitni za SATA diskove i odnose se na ATA i SCSI.

Ako si bas zapeo za tim testovima, prvo moras odraditi kratki test (oko 7-10 minuta u proseku), pa tek onda dugi (ovo varira od modela do modela, uglavnom bices vise sati). Cak i da ti testovi prodju, to ti nece "popraviti weak sector" ,jer weak sector - ne znaci fizicki problem.

weak sektor i oni problemi sa komunikacijom izmedju ploce i hard diska mogu biti rezultat 2 stvari : Sata kabl (kupis nov / uzmes drugi) i VRLO retko problem sa napajanjem.


Sto se tice "obnavljanja weak sectora", to vrlo zavisi od serije hard diskova. Nedavno je jedan lik dosao ovde sa 0% healtha i svi su mu rekli da je hard disk mrtav, ali ja sam znao da nije. U zavisnosti od modela , neki hard diskovi osvezavaju svoje S.M.A.R.T vrednosti, pa ako ti je neki sector weak / ili spin up errors ili spin retry i nakon nekog perioda ti problemi nestanu, S.M.A.R.T obrise svoju negativnu statistiku i vrati vrednost na 0, sto automatski znaci da ce i HDD sentinel vratiti health.


Uglavnom u tvom slucaju ti previse brines. Ti nemas los (bad) sector i tvoj hard disk nema fizicke probleme, tako da ti predlazem da se opustis.


Ukoliko bi se desilo da weak sector (koji nastaje usled problema sa kablom / citanjem / naglim nestankom elektricne energije), postane bad sector, to ces videti tako sto ce ti "pending sector" prebaciti u "realocated", sto opet nije problem, posto svaki hard disk ima i svoju - rezervu.


Weak sector ce vrlo verovatno nestati sam od sebe. Iskreno ne koristim vise Western Digital hard diskove i imam 20 Seagate komada i tamo se vrednosti izuzev u nekim SV serijama (video nadzor) vrednosti same obnavljaju na 24h. Kako je kod WD ne znam, ali ne bi trebalo da je drugacije, jer koliko vidim nemas bas mator hard disk.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
CaptainCrash (4.3.2014)
Stara 3.3.2014, 10:09   #9
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Nema potrebe da radis backup, a ako ti se bas radi, radi to na USB flash / hard disku koji je formatiran kao NTFS, posto F32 ne dozvoljava da pojedinacni fajl bude veci od 4 GB. Ako imas fajlove vece od 4GB ,treba ti NTFS.


Sto se tice short / long testova oni rade i ako je u pitanju sistemski Windows. Prvi put cujem da nece da radi ,zato sto je na njemu Windows. Osim blagog usporenja hard diska (ova) za vreme testa, druge stvari neces ni osetiti i komotno mozes raditi i na sistemskom disku.

Sto se tice surface testova - ne gube se podaci (samo softver bla bla ne garantuje za sigurnost), a tim testom neces dobiti nista novo, sve ce ti biti 100% zeleno.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
CaptainCrash (4.3.2014)
Stara 3.3.2014, 10:11   #10
CaptainCrash
Veteran
 
Član od: 7.12.2011.
Lokacija: Srce Srema
Poruke: 523
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Procitao sam poruku u Inbox-u. Sto se tice S.M.A.R.T testova imas ih vise i mozes ih odraditi u HDD Sentinuelu, kao i nekim drugim aplikacijama.

- Kratak test (short) - u ovom testu se na par minuta proveravaju elektricne i mehanicke performanse, kao i citanje diskova. Tu spada i baferovanje, skenira malu povrsinu diska, koju je proizvodjac unapred predvideo.

- dug test (extended / long) - ovaj test moze trajati satima, jer skenira celu povrsinu diska i nema vremensko ogranicenje. Recimo da bi na 1 mom Seagate disku test trajao oko 12h.

Imas jos 2 vrste testova, ali oni nisu bitni za SATA diskove i odnose se na ATA i SCSI.

Ako si bas zapeo za tim testovima, prvo moras odraditi kratki test (oko 7-10 minuta u proseku), pa tek onda dugi (ovo varira od modela do modela, uglavnom bices vise sati). Cak i da ti testovi prodju, to ti nece "popraviti weak sector" ,jer weak sector - ne znaci fizicki problem.

weak sektor i oni problemi sa komunikacijom izmedju ploce i hard diska mogu biti rezultat 2 stvari : Sata kabl (kupis nov / uzmes drugi) i VRLO retko problem sa napajanjem.


Sto se tice "obnavljanja weak sectora", to vrlo zavisi od serije hard diskova. Nedavno je jedan lik dosao ovde sa 0% healtha i svi su mu rekli da je hard disk mrtav, ali ja sam znao da nije. U zavisnosti od modela , neki hard diskovi osvezavaju svoje S.M.A.R.T vrednosti, pa ako ti je neki sector weak / ili spin up errors ili spin retry i nakon nekog perioda ti problemi nestanu, S.M.A.R.T obrise svoju negativnu statistiku i vrati vrednost na 0, sto automatski znaci da ce i HDD sentinel vratiti health.


Uglavnom u tvom slucaju ti previse brines. Ti nemas los (bad) sector i tvoj hard disk nema fizicke probleme, tako da ti predlazem da se opustis.


Ukoliko bi se desilo da weak sector (koji nastaje usled problema sa kablom / citanjem / naglim nestankom elektricne energije), postane bad sector, to ces videti tako sto ce ti "pending sector" prebaciti u "realocated", sto opet nije problem, posto svaki hard disk ima i svoju - rezervu.


Weak sector ce vrlo verovatno nestati sam od sebe. Iskreno ne koristim vise Western Digital hard diskove i imam 20 Seagate komada i tamo se vrednosti izuzev u nekim SV serijama (video nadzor) vrednosti same obnavljaju na 24h. Kako je kod WD ne znam, ali ne bi trebalo da je drugacije, jer koliko vidim nemas bas mator hard disk.
Evo odradjena 2 short juce i jedan LONG(read) test...

http://prntscr.com/2xfmjg

I na nerve mi ide sto ne pise HEALTH 100%
a na netu sam citao da samo sa onom zadnjom opcijom Reinitialize disk surface kao popravljaju se weak sectori,ako se ne varam...
CaptainCrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2014, 10:19   #11
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Pa lepo sam ti rekao da ces proci testove i da ce biti sve zeleno i pre tvog posta

Weak ce nestati sam od sebe, nakon nekog vremena, kada se S.M.A.R.T bude osvezio Jedino je problem sto to nije slucaj sa svim modelima hard diskova. Taj 1% health ne zavisi od hdd sentinela, vec od tvog SMART-a na hard disku. Ako Smart vrati vrednost na nulu, posto nije bilo novih problema sa tim sectorom, dobices nazad 1 health, posto HDD sentinel samo koristi algoritme, a kao drugo taj health ti nista ne znaci, jer recimo ako neko ima Spin Up error (koji je vrlo cest), on izgubi 3-10% healtha po 1 erroru, a znaju da se zapucaju 10x na dan i na kraju ti pise health 0%... Po tom principu - taj hard disk je mrtav, kad ono ... za 24h (ili nesto duze), nema vise problema sa motorom, SMART vrati vrednost na 0 i ti dobijes nazad health a imao si 0%...


Tako ce biti i sa tobom, jedino sto nisam siguran kako stoji bas taj tvoj model, posto radim vec 2 godine samo sa Seagate diskovima, WD sam sve rasprodao, a tvoj model nisam imao

Kazem ti da bezveze brines i da je hard disk u savrsenom stanju. Sacekaj par dana, ako ti vrati health na 100%, resen problem, a ako ne vrati onda bas imas seriju, gde SMART memorise samo najgore vrednosti i ne obnavlja ih, ukoliko postanu bolje.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
CaptainCrash (4.3.2014)
Stara 3.3.2014, 10:22   #12
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Kako da resim ovaj problem :-(

Evo da te utesim, moj netbook ima isti problem :




Posto mu nestalo baterije (nagli gubitak struje) dobio sam weak sector. On ce se za par dana obnoviti, jer i Hitachi modeli isto rade kao Seagate sa obnavljanjem vrednosti. Za WD ne znam ,ali trebalo bi da je isto.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
CaptainCrash (4.3.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa pucanjem sistema clickshaggy Kvarovi 4 31.5.2013 15:17
Pomoc! Kako ovoga da se resim? MilosTintor Zaštita 9 30.5.2008 16:17
Ima li resenje za ovaj dosadan problem? 6am3 Fana71c Operativni sistemi 3 16.7.2007 22:07
Kako da promenim ovaj prozor? PDarko Operativni sistemi 16 3.5.2007 1:28
Kako resiti moj novonastali problem? DraganP Grafika 9 19.4.2006 12:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com