Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.3.2014, 9:18   #1
zzarko
Novi član
 
Član od: 5.3.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 29 puta na 8 poruka
Određen forumom VCFe, BalCCon i tako to...

Prvo nešto što se sigurno održava... 3. i 4. maja u Minhenu će se održati 15-ti Vintage Computer Festival Europe. Još nisam siguran da li bih išao, ali je tema ovogodišnjeg festivala "Machines from the Far Side", u šta bi se ex-YU računari savršeno uklopili. Imam nekoliko od starih YU računara, ali nemam nikakav prevoz (čitaj: nemam automobil), a te mašine su teške. Opet, naravno, nemam sve što je bilo aktuelno na ovim prostorima, a verujem da ovde ima ljudi koji poseduju još neke spravice. Kontaktirao sam VCFe organziatore, vezano za par logističkih pitanja, čekam da dobijem odgovor. No, u međuvremenu, da li možda ima zainteresovanih koji bi poneli i nešto od svojih ex-YU računara/opreme, pa da se možda nekako organizujemo za prevoz i napravimo tamo zajednički ex-Yu kutak?

Druga stvar se tiče razgovora kojeg sam imao sa organizatorima BalCCon-a (https://balccon.org/), a to je da se možda napravi nešto slično VCFe, ali u manjem obimu u vreme održavanja konferencije. Mesta u novosadskom Master Centru svakako ima, tako da bi prostor, stolovi i napajanje manje-više bili rešeni. Ono što me interesuje za ovakvo okupljanje je da li uopšte ima zainteresovanih koji bi došli i doneli svoja sokoćala? Da li možda znate nekog ko bi došao, a da nije aktivan na ovom forumu?

I poseta VCFe-u i potencijalni festival u okviru BalCCon-a su zasad samo ideje. Ako ima još zainteresovanih, verovatno se mogu i realizovati.

Pitanja i konstruktivni predlozi su naravno dobrodošli.

P.S. Ova tema je postavljena i na benchmark retro forumu
zzarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2014, 17:36   #2
zzarko
Novi član
 
Član od: 5.3.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 29 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: VCFe, BalCCon i tako to...

Danas sam imao još jedan razgovor sa BalCCon organizatorima. Može se dobiti kompletna prostorija sa stolovima i utičnicama (a najverovatnije i projektor i ozvučenje), koja može biti zaključana u vreme predavanja, kako bi i oni koji dođu sa retro opremom mogli da ih prate. Načelno smo se dogovorili da bi prvi dan kongresa, u popodnevnimn satima u toj prostoriji mogla da se organizuje berza retro opreme (tu bi ulaz za sve bio slobodan), dok bi se u subotu i nedelju organizovao sam retro festival, u okviru kongresa (tu bi mogli da prisustvuju samo oni sa kartama). Verujem da bi za izlagače na festivalu karta mogla biti i besplatna, ali to još moram proveriti.

No, da bi se festival uspešno organizovao, potrebni su i ljudi koji bi doneli svoje mašine i pokazali šta je to njima bilo, i još uvek jeste zanimljivo na tim mašinama.
zzarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2014, 14:57   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: VCFe, BalCCon i tako to...

Ovo je krajnje interesantno, voleo bih da pomognem ali nemam prevoz (a ni stare ex-yu kompjutere). Nadam se da će neko od naših otići jer ovo je vid predstavljanja zemlje u sferi u kojoj imamo nešto pozitivno da pokažemo.

Čak i ako prevoz bude rešen, mislim da je ovo previliki zadatak (logistički gledano) za samo jednu osobu. Trebalo bi poslati bar 3-4 čoveka.

Pitam se koliko današnja omladina (recimo, mlađi korisnici na ovom Forumu) uopšte zna da je 80-tih postojalo tako nešto kao jugoslovenska računarska industrija? Gotovo je simbolično to što se festival održava u Minhenu, gradu u koji smo (uz Beč i Trst) uglavnom odlazili po nove kompjutere. Koliko je samo C64 i CPC464 došlo kod nas preko Minhena?

@zzarko

Imam dva pitanja:

1. Koje retro yu računare imaš tj. šta planiraš da odneseš u Minhen? Sećam se da si na Benchu pokazao ogromnu kolekciju ali ne mogu sad da nađem post.

2. Da li će na tom domaćem retro festivalu biti zastupljeni i strani retro računari ili će biti prezentovani isključivo domaći proizvodi? Mislim da bi bilo interesantno da budu i jednu i drugi, radi poređenja i demonstracije.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2014, 18:52   #4
zzarko
Novi član
 
Član od: 5.3.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 29 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: VCFe, BalCCon i tako to...

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
1. Koje retro yu računare imaš tj. šta planiraš da odneseš u Minhen? Sećam se da si na Benchu pokazao ogromnu kolekciju ali ne mogu sad da nađem post.
Uspeo sam da se dokopam sledećih: fabrička verzija Galaksije, Pecom 64, Pecom 32 (neispravan), Oric Nova 64, Lola 8A, Lira 512. Imam i dva prijatelja u NS-u koji imaju Galaksiju iz samogradnje koje bih najverovatnije mogao uzajmiti. Kao što si i rekao, bilo bi dobro da bude više ljudi i da ponesu još štogod...
Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
2. Da li će na tom domaćem retro festivalu biti zastupljeni i strani retro računari ili će biti prezentovani isključivo domaći proizvodi? Mislim da bi bilo interesantno da budu i jednu i drugi, radi poređenja i demonstracije.
Pa, ideja je da budu prisutni svi, bez obzira na zemlju porekla. Odnosno, šta god oni koji ih donesu smatraju da bi bilo zanimljivo za prikazati.
zzarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zzarko na korisnoj poruci:
Nergal (9.3.2014)
Stara 13.8.2014, 12:32   #5
zzarko
Novi član
 
Član od: 5.3.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 29 puta na 8 poruka
Određen forumom BalCCon 2014

Danas sam konačno bio da pogledam gde će se održavati ovogodišnji BalCCon (https://2k14.balccon.org/)... U pitani je zgrada Muzeja savremene umetnosti (Dunavska 37), u samom centru grada.

Za deo sa starim računarima je obezbeđen prostor veličine 2.7x6.5m (izgleda kao hodnik), sa mogućnošću da se onih 6.5 produže još za par metara po potrebi. Prostor se nalazi u podrumu zgrade, a tu će se nalaziti i Arduino workshop. Stolovi i stolice, kao i struja bi trebalo da budu obezbeđeni (ali ne škodi da se ponesu produžni kablovi - toga uvek treba). Koliko sam razumeo, prostor će se moći zagraditi kako bi izalagači mogli učestvovati u radionicama/predavanjima.

Ono što me sada interesuje je da li ima zainteresovanih da dođu, donesu svoje mašine i prikažu šta god je njima interesantno? Pod "mašinom" se podrazumeva sve sa tastaturom, ne-PC arhitekture (OK, može i PC, ali do 386, eventualno 486). Ako ima zainteresovanih, mogu mi se obratiti na zzarko nalog koji se nalazi na gmail.com servisu (da ne ostavljam adresu baš na izvol'te...).

EDIT: Bilo bi dobro da se zainteresovani jave do 25-og avgusta, da bih mogao sve da isplaniram...

Poslednja ispravka: zzarko (13.8.2014 u 12:45)
zzarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ubuntu ili tako nesto??? bole083 Operativni sistemi 19 13.12.2007 14:46
Rundll il' tako nesto... Alek92 Operativni sistemi 9 11.5.2007 8:58
Hm! Moj komp...ako se tako moze nazvati... devil.x3m Modovi 10 19.10.2006 0:05
Zasto se tako brzo greje?! Alex82 Prenosni računari 4 8.9.2006 19:29
E ne mož to tako!!! Carl Jonson CJ Brbljaonica 4 9.11.2005 2:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com