Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.3.2006, 18:27   #1
jovcov
Novi član
 
Član od: 9.1.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jovcov
Određen forumom Cooleri na procesoru

Ljudi imam problem.Kako treba da se postavi cooler procesora posto kad sam kupio komp bio je postavljen da duva od rebara hladnjaka i temperatura je bila 60, a kad sam ga okrenuo da duva na rebra temperatura je 40.
Kad sam otisao u PC centar da im kazem za to(posto sam od njih kupio komp) oni mi rekli da ako nadjem komp sa coolerom koji duva u rebra, dace mi lap-top.
Zato bih voleo da cujem od vas kako stvarno treba da stoji cooler, a i kako je kod vas.
jovcov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 18:43   #2
Electric
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 202
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Ako sa tako okrenutim ventom imas bolji rezultat - opusti se i uzivaj !
Inace - na taj nacin topao vazduh duva na kontenzatore oko slota za CPU - i dodatno ih greje - zato se gleda da se topao vazduh "odvodi" od ploce umesto da se "dovodi" na nju.
Electric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 19:33   #3
oklagija
Član
 
Član od: 13.11.2005.
Poruke: 272
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

da li si siguran u te tvoje navode ?

ako jesi pokazi im moj komp pa cemo bratski da podelimo taj lap-top
oklagija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 1:12   #4
gadjan
Novi član
 
Član od: 8.1.2006.
Lokacija: Banat
Poruke: 6
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Smile Re: Cooleri na procesoru

Evo i mog semprona.Cooler je originalni iz box pakovanja i ventilator takodje duva u rebra,a vazduh izlazi sa strane(provereno).A i vidi se sa slike,kako su usmerena peraja.Nego idi ti po taj lap top...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	cooler.jpg
Viđeno:	271 puta
Veličina:	69,8 KB
ID:	887  
gadjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 1:27   #5
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Mozes i kod mene da vidis Intel sa fabrickim box cooler-om i onda pravac u PC Centar po lap-top.
Pisano pravilo montaze kulera: ventilator se postavlja tako da uduvava spoljni vazduh u rebra hladnjaka i izbacuje vreo vazduh kroz bocne otvore hladnjaka. Suprotna montaza ventilatora dovodi do povisene radne temperatura procesora.
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 2:16   #6
Staronsky
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Srbija 036
Poruke: 425
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Staronsky Slanje poruke preko Yahooa korisniku Staronsky
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Svaki BOX kuler duva U rebra hladnjaka!Prvi put cujem da BOX kuler duva od rebara hladnjaka!Isto pravilo vazi i za Intel BOX i za AMD BOX kulere!Lepo na konektoru na samoj ploci kao i na konektoru na zicama ventilatora postoji zljeb koji i sluzi kako se napajanje za ventilator ne bi okrenulo obrnuto od propisanog!Nego srecan ti novi LapTop
Staronsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 2:31   #7
oklagija
Član
 
Član od: 13.11.2005.
Poruke: 272
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

@ staronsky to sa tim pinom nema veze, jer i kada bi ga uspeo naopako montirati vent se nebi uopste vrteo a kamoli vrteo u suprotnom smeru
oklagija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 2:46   #8
Staronsky
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Srbija 036
Poruke: 425
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Staronsky Slanje poruke preko Yahooa korisniku Staronsky
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Znaci li onda da ti momci iz PC Centra kada otvore kutiju sa procesorom i kulerom uzmu srafciger pa skinu ventilator sa hladnjaka pa ga zasrafe naopako da bi duvao OD rebara!?!?Ja sam samo hteo skrenuti paznju da zljeb postoji radi pravilne montaze,a nisam rekao da li bi se vrteo ili ne!U zivotu nisam ni probao da okrenem konektor naopako -kome to u stvari i treba!?

Poslednja ispravka: Staronsky (12.3.2006 u 4:17)
Staronsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 9:25   #9
X800 GT
Član
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Virtualna Stvarnost
Poruke: 140
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Citat:
gadjan kaže:
Evo i mog semprona.Cooler je originalni iz box pakovanja i ventilator takodje duva u rebra,a vazduh izlazi sa strane(provereno).A i vidi se sa slike,kako su usmerena peraja.Nego idi ti po taj lap top...
Kada je nalepnica uperena prema spolja ventilator izvlaci vazduh sa rebra, i svaki ventilator, na koju je stranu nalepnica na tu stranu vuce vazduh!
X800 GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 10:15   #10
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Citat:
Electric kaže:
Ako sa tako okrenutim ventom imas bolji rezultat - opusti se i uzivaj !
Inace - na taj nacin topao vazduh duva na kontenzatore oko slota za CPU - i dodatno ih greje - zato se gleda da se topao vazduh "odvodi" od ploce umesto da se "dovodi" na nju.
Glupost.

99% kulera ima ventilator usmeren da se vazduh nanosi na rebra.
Postoji par modela koji to rade u suprotnom smeru.

Rezon koji je naveo X800 nije dobar jer masa ventilatora ima dve nalepnice, a kada ima jednu cesce se vazduh uvlaci sa strane gde nalepnice nema.

Da ne bi bilo zabune, svaki FAN na sebi ima strelice u kom pravcu se okrece i u kom pravcu prolazi vazduh.

Potrazite ih i nema greske.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 12:28   #11
Ron_Jeremy
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: RS Krajina
Poruke: 96
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Idi ti care po taj lap,cooler mora da duva na rebra hladnjaka
Ron_Jeremy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 12:28   #12
X800 GT
Član
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Virtualna Stvarnost
Poruke: 140
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Sad sam pogledao moju kolekciju coolera, i stvarno ima neki koji imaju nalepnice sa obe strane.SORRY
A gde je ta strelica
X800 GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 12:30   #13
AkiMan
Član
 
Član od: 22.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 239
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku AkiMan
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Imam BOX na Athlonu 64 3000+,koji je kao i svaki AMD BOX,i duva u rebra...Mislim,meni je to skroz logicno...
AkiMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 16:00   #14
Ron_Jeremy
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: RS Krajina
Poruke: 96
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Citat:
X800 GT kaže:
A gde je ta strelica
Strelica se nalazi na bocnoj strani kulera obicno imaju dve,jedna pokazuje smer okretanja a druga tok vazduha.

Mada tih strelica nema na svim kulerima
Ron_Jeremy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 21:46   #15
oklagija
Član
 
Član od: 13.11.2005.
Poruke: 272
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

po onome sto sam ja video svaki ventilator duva u smeru gde mu je stator
oklagija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 22:18   #16
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Ma dajte iskulirajte strelice, nalepnice i ostale blesave načine da vidite nešto iz aviona: svaka krilca ventilatora imaju tačno takav oblik (manje ili više kašikast) da vazduh dobro zahvataju u samo jednom smeru okretanja, dakle, ako zamislite da je svako krilce ventilatora kašika, onda, on NAJBOLJE duva vazduh prema pravcu gde bi trebala da stoji "supa".... (al' sam slikovit). Ako se okrene polaritet ventilatora, onda je njegov učinak znatno manji..., također, ako se okrene kontra kulera tj. da izvlači vahduh iz njega, ima manji učinak nego da uduvava - ugurava vazduh na kuler... Ko ne veruje, neka slobodno uzme dobro oblikovana vesla i neka proba da vesla naopako... i još neka se kladi u pivo s nekim ko to radi kako treba...
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2006, 22:26   #17
jovcov
Novi član
 
Član od: 9.1.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jovcov
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Hvala vam momci na podrsci.Idem sutra u PC centar da im pojasnim par stvari.
jovcov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2006, 3:17   #18
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Citat:
piskoonline kaže:
Ma dajte iskulirajte strelice, nalepnice i ostale blesave načine da vidite nešto iz aviona: svaka krilca ventilatora imaju tačno takav oblik (manje ili više kašikast) da vazduh dobro zahvataju u samo jednom smeru okretanja, dakle, ako zamislite da je svako krilce ventilatora kašika, onda, on NAJBOLJE duva vazduh prema pravcu gde bi trebala da stoji "supa".... (al' sam slikovit). Ako se okrene polaritet ventilatora, onda je njegov učinak znatno manji..., također, ako se okrene kontra kulera tj. da izvlači vahduh iz njega, ima manji učinak nego da uduvava - ugurava vazduh na kuler... Ko ne veruje, neka slobodno uzme dobro oblikovana vesla i neka proba da vesla naopako... i još neka se kladi u pivo s nekim ko to radi kako treba...
Sta cemo kad su krilca tj, "elisa" simetricna. Ili kada se radi o blower fanu ?

Strelice su uradjene upravo da bi obavestile korisnika o smeru duvanja iobrtanja fana, sada ti meni kazes da "sta gledas specifikaciju hardvera, prouci ga detaljno i na osnovu manje ili vise ociglednih znakova skapiraj kako radi".

To je lakse nego pogledati oznake ? Da, vazi.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2006, 10:49   #19
darkado
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Lokacija: Pored kompa...
Poruke: 439
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darkado
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

i moj box duvan ka procu
darkado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2006, 11:13   #20
Electric
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 202
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Cooleri na procesoru

Citat:
Sasa kaže:
Glupost.

99% kulera ima ventilator usmeren da se vazduh nanosi na rebra.
Postoji par modela koji to rade u suprotnom smeru.
Samo ne vidim kakve veze ima tvoje objasnjenje sa ovim sto sam ja napisao ?

Ako mislis na danasnje kulere, to je tacno ( pogotovu u box varijanti ). Ipak, verujem da ima ljudi ovde koji imaju masine stare i po 5-6 godina ( a tada nije bila takva situacija ).

Da se razumemo - i moj kuler "uduvava" vazduh u rebra hladnjaka ( stari Speeze RaptorCool ) - to mu je default smer.

Kako ce vent da duva to zavisi od konstrukcije samog pasivnog hladnjaka: Bilo koji od renomiranih proizvodjaca projektuje ceo sklop ( vent + hladnjak ) tako da "pomazu" jedan drugom - i najbolji rezultat kuler daje ako radi onako kako je projektovan . Okretanje venta naopako moze da pomogne samo kod jeftinih OEM kulera ( koji su ionako napravljeni "odokativnom" metodom ).

Kako vent funkcionise: nije samo rec o prostom "duvanju" :
- na usisnoj strani venta je polje potpritiska, a na izduvnoj natpritisak.
- brzina strujanja je ista "ispred" i "iza" ventilatora ( dakle to nije nije kriterijum za odredjivanje smera )
- tamo gde je potpritisak ili tzv "vakuummetarski" pritisak dolazi do usisavanja okolnog vazduha ( tako da je protok vazduha isti kao i na izduvnoj strani - pa ni to nije kriterijum za odredjivanje smera ) - na ovaj nacin se sav vazduh krece od polja nizeg pritiska ka polju viseg pritiska - sto je korisno jer se toplota odvodi kompletno sa procesora i okolnog dela maticne ploce. Ovakva su uglavnom bila ranija resenja i ovo je ispravan nacin razmisljanja.

- Jedini pravi kriterijum je : hocemo li se opredeliti za to da odvodimo toplotu sa elekronike ili cemo "dovoditi hladnocu" na CPU.
- Svi danasnji procesori imaju veliku disipaciju toplotne energije. To znaci da ih je neopodhodno ohladiti po svaku cenu ( da ne govorim o oc-ovanim procesorima ). Efikasniji nacin je "dovodjenje hladnoce". Ovde treba voditi racuna da vent ima hladniji vazduh koji ce da zahvati - ako je unutrasnjost kucista vrela - nista od dobrog hladjenja. Zasto inace drzite otvorenu stranicu kucista ? Danas se uglavnom prodaju kucista sa rupom na strani i cevkom koja vodi otprilike do procesora (tzv "blowhole") koja se dobro uparuje sa savremenim box kulerima. Na ovaj nacin ( dovodjenje hladnoce ) se bolje hladi CPU po cenu da se toplota sa CPU-a dalje siri preko elektronike.
Sta mislite zasto su danasnji box kuleri tako orijentisani ? 3 god. garancije - bitno je sacuvati procesor. Dakle, duvanje na rebra hladnjaka je nuzno zlo.
Electric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
USB kabl na HDD Rack? wraith Nosači podataka 1 12.3.2006 21:45
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37
Zasto je slika na monitoru losija nego na TV Bosko Bozinovski Video/TV softver 2 18.1.2006 14:21
Slika sa kompa na TV Svideo komunista Grafika 5 16.1.2006 23:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com