Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.2.2011, 14:43   #1
fasty
Član
 
Član od: 15.12.2009.
Poruke: 83
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Arrow SQL baze podataka

Posto nema ni jedne teme koja se bavi konkretno bazama podataka, odlucio sam da postavim ovu, a izabrao sam bas SQL zato sto je trenutno najzastupljeniji, a i mnogi veliki programi koriste SQL server i bazu podataka.
A svi znamo da su baze podataka deo svakog kvalitetnog programa i da svako ko se ozbiljno bavi programiranjem zna i rad sa bazama podataka.
Cilj ove teme je da pomogne svakome ko zeli da nauci rad sa bazama podataka, SQL. Bilo da su totalni pocetnici ili vec poseduju znanje.
Predlozi, saveti, pitanja, literatura, linkovi...sve je dobrodoslo.
fasty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku fasty na korisnoj poruci:
JovanNk (21.1.2014)
Stara 19.2.2011, 16:16   #2
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Evo ja bas juce poceo na faksu da radim SQL, i poceli smo raditi upite (zadatke) - i onako mi ..zanimljivo bilo
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 18:35   #3
fasty
Član
 
Član od: 15.12.2009.
Poruke: 83
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Pa eto, toliko pricamo o programiranju a retko spominjemo baze podataka...pa reko' ajd' da pokrenem malo i diskusije na tu temu...
fasty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 19:28   #4
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Ok. Sa pitanjima:
1. Sta znaci SQL?
2. Sta je prednost SQL-a u odnosu na druge?
3. Sta je baza podataka (u ovom kontekstu)?
Citat:
Cilj ove teme je da pomogne svakome ko zeli da nauci rad sa bazama podataka, SQL
Prikazi jedan prost primer koriscenja istog, ne mora ceo kod samo stavi relevantne delove.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 20:03   #5
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

1. Structured Query Language - u slobodnom prevodu jezik za strukturisane upite.

SQL je jezik za rad sa relacionim modelom baza podataka iliti realcionim bazama.

Relacioni model je najrasprostranjeniji model danas za upravljane bazama podataka.

Najprostije receno realcioni model bi predstavljao podatke organizovane u logickim skupovima i relacije(veze) izmedju njih.

Pored realcionog modela koji koristi Sql postoje jos dva bitnija modela baza podataka: model objekti-veze i objektni model.

Oracle kompanija (dzin) ima database jezik Oracle database koji koristi model objekti-veze.

Bicu slobodan pa cu izjaviti da su dva glavna igraca u svetu baza podataka Sql i Oracle database.
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
Belphegor (19.2.2011)
Stara 19.2.2011, 20:20   #6
fasty
Član
 
Član od: 15.12.2009.
Poruke: 83
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

1. SQL znaci Structured Query Language (jezik za strukturisane upite)... Tj kompjuterski jezik koji se odnosi na rad sa bazama podataka i njihovo upravljanje (uredjivanje, kreiranje, brisanje) i pomocu koga se baze podataka povezuju sa drugim programskim jezicima.

2. Za prednosti se nadam da ce da se javi neko ko je vec vise upoznat sa SQL... Ali iz razgovora sa covekom koji se profesionalno bavi programiranjem i stvarno zna znanje, zakljucio sam da je SQL mozda trenutno jedan od laksih i najpogodnih za rad...noramalno, ko se razume njemu je mnogo lako, nama koji ucimo i nije bas toliko...

3. Uopsteno, baza podataka je organizovana zbirka podataka (uglavnom u tabelama)... A kod softwera bi trebalo da se odnosi na sistem upravljanja bazama podataka. Znaci ne samo da pruza bazu podataka vec i upravljanje istom... Baze podataka su pozeljna metoda pravljenja velikih multikorisnickih aplikacija gde je potrebna koordinacija izmedju mnogo korisnika.

A evo i primera nekih osnovnih komandi:

INSERT - dodaje redove u postojecu tabelu
Kod:
INSERT INTO My_table
        (polje1, polje2, polje3)
    VALUES
        ('test', 'N', NULL);
gde su "polje1" "polje2" i "polje3" nazivi novih redova, a "test" "N" i "null" njihove vrednosti odnosno nazivi. "My_table" je naziv tabele...

UPDATE - menja vec postojece redove u tabeli
Kod:
UPDATE My_table
    SET polje1 = 'updated value'
    WHERE polje2 = 'N';
Vidite iz ovoga da se menja vrednost "polje1" gde "polje2" ostaje isto...

CREATE - kreira objekat (npr tabelu) u bazi podataka
Kod:
CREATE TABLE My_table(
    polje1   INT,
    polje2   VARCHAR(50),
    polje3   DATE         NOT NULL,
    PRIMARY KEY (my_field1, my_field2)
);
Kreira tabelu koja se zove "My_table" i polja koja mi zelimo...

DROP - brise objekat iz baze podataka
Kod:
DROP TABLE My_table;
Brisemo npr tabelu koja se zove "My_table"...

Ima naravno jos dosta toga ali bilo bi previse da sada pisem sve...a i ja tek ucim SQL tako da se jos uvek upoznajem sa svim tim...
fasty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku fasty na korisnoj poruci:
Belphegor (19.2.2011)
Stara 19.2.2011, 20:39   #7
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Hvala obojici na objasnjenju.
Znaci, to mu dodje kao neki script jezik?
Koji se program koristi koji pokrece ovo ili se mozda kompajlira u binarnu formu? Koji IDE se moze koristiti za SQL?
Po kodu koji postovao izgleda veoma prosto, a mnogo me asocira/potseca na tabele u Excel-u.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 21:10   #8
fasty
Član
 
Član od: 15.12.2009.
Poruke: 83
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Koristi se SQL Server...poslednja verzija je SQL SERVER 2008 R2 i ima da se skine besplatna ovde.
fasty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 22:42   #9
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.589
Zahvalnice: 916
Zahvaljeno 584 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Malo ste temu krenuli od sredine, a gde je neko dizajniranje baze ... nemozes samo tako da pravis upite kad ne znas neka osnovna pravila da dizajniras pravilnu bazu podataka.

1. Structured Query Language (vise http://en.wikipedia.org/wiki/SQL)

2. Hmmm prednost, u odnosu na koje druge. Pa efikasnot, standardizacija , vise razlicitih tipova aplikacija lako se kace na jedna tip baze.

3. U ovo kontekstu to je relaciona baza, tj. podaci se grupisu u fizicke celine tj. tabele izmedju kojih postoji relacije, znaci nije to gomila nabacanih redova i sad se ti snalazi.

Solidan primer ima ovde, http://www.w3schools.com/sql/sql_syntax.asp
mada tu je primer koji ima samo jednu tabelu , i jedan SELECT upit koji vraca sve to iz baze , ali sustina je da se podaci izvlaciti iz vise tabela filtrirati po odredjenim pravilima, i cak po nekim jednostavnim proracunima (SUM, AVG, MIN , MAX itd.);

Same baze podataka prakticno nisu nesto teske za shvatanje, cak i najtezi SQL upiti lako se shvataju, najtezi deo je mozda dizajniranje dobre baza podataka gde ce se izbeci redudansa tj. unosenje duplikata sto je i jos jedna uloga baza podataka, sprecavanje duplikata.

EDIT:
Citat:
fasty kaže: Pregled poruke
Koristi se SQL Server...poslednja verzija je SQL SERVER 2008 R2 i ima da se skine besplatna ovde.
Pa moze i MySQL da koristi ,manjie je (i jeftiniji ) postoji vrlo dobar IDE bas za MySQL i zove se MySQL Workbench

Poslednja ispravka: zokocx (19.2.2011 u 22:46) Razlog: Covece kad me preteknu
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zokocx na korisnoj poruci:
Belphegor (19.2.2011)
Stara 19.2.2011, 22:51   #10
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Citat:
Belphegor kaže: Pregled poruke
Hvala obojici na objasnjenju.
Znaci, to mu dodje kao neki script jezik?
Koji se program koristi koji pokrece ovo ili se mozda kompajlira u binarnu formu? Koji IDE se moze koristiti za SQL?
Po kodu koji postovao izgleda veoma prosto, a mnogo me asocira/potseca na tabele u Excel-u.
Tehnički SQL ne može biti programski/skript jezik sam po sebi zato što on služi za odabiranje redova tabela, umetanje u njih, brisanje itd. Njime zadaješ prostu naredbu, ali on sam po sebi ne može izvršiti ništa osim toga, recimo da pokupi korisnički input ili nešto komplikovanije. Recimo, prost primer je
Kod:
SELECT * FROM ucenici WHERE razred=8
Ako to predaš nekom SQL serveru, on će u tabeli 'ucenici' izvući sve redove kod kojih je polje (odnosno kolona) razred jednaka 8. Ti onda u pozivajućem programskom jeziku možeš da manipulišeš time. Recimo, evo kako bi to izgledalo u PHP-u sa MySQL-om:
PHP kod:
$sql "SELECT * FROM ucenici WHERE razred=8"// ovo je varijabla u kojoj ćemo čuvati MySQL komandu
$result mysql_query($sql); // ovo će izvršiti upit i vratiti rezultat
while ($row mysql_fetch_assoc($result)) // mysql_fetch_assoc će vratiti sledeći red iz promenljive $result kao asocijativni niz
{
     
$razred $row['razred']; // $razred će uvek biti 8 pošto je to bio zahtev koji smo poslali MySQL-u
     
$ime $row['ime']; // pod uslovom da u tabeli postoji kolona ime, $ime će vratiti to polje u tekućem redu
     
...

(u PHP-u varijable počinju sa $, da te ne zbuni)
Naravno, ovaj kôd radi pod uslovom da smo ranije uspostavili konekciju ka mysql serveru i da na tom serveru postoji tabela 'ucenici' sa poljima koje smo koristili (razred, ime, ...).

Pozdrav, nadam se da sam ti razjasnio. @ostali, ako sam negde pogrešio, ispravite me, dugo nisam raido u PHP-u i SQL-u

I da, naravno, SQL serveru možeš da pošalješ upit iz bilo kog programskog jezika koji ima biblioteke za to Postoji i besplatan lokalni SQL engine SQLite za C, koji koriste mnogi softverski paketi, na primer Visual Studio za neke unutrašnje podatke i Firefox za podatke o korisniku.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Belphegor (19.2.2011)
Stara 19.2.2011, 23:17   #11
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

@zokocx
Citat:
Malo ste temu krenuli od sredine...
Ne razumem, kako od sredine?
S' obzirom da ranije nisam bio upoznat oko SQL-a a mislim da su moja pitanja isla pravim redosledom, konkretno sta je to i cemu sluzi.

@Geomaster
Citat:
Tehnički SQL ne može biti programski/skript jezik sam po sebi...
Po meni dosta lici na skripte jer ga, zakljucujuci po tvom php kodu ucitava/parse-uje drugi jezik.

Sad lupam, pseudo (php):
Kod:
SQLParser parser("Komande.sql");
$sql = parser.getSpecificCommand();// "SELECT * FROM ucenici WHERE razred=8";
$result = mysql_query($sql); // ovo će izvršiti upit i vratiti rezultat
while ($row = mysql_fetch_assoc($result)) // mysql_fetch_assoc će vratiti sledeći red iz promenljive $result kao asocijativni niz
{
     $razred = $row['razred']; // $razred će uvek biti 8 pošto je to bio zahtev koji smo poslali MySQL-u
     $ime = $row['ime'];
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 23:21   #12
fasty
Član
 
Član od: 15.12.2009.
Poruke: 83
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

@Belphegor
Citat:
Ne razumem, kako od sredine?
Sigurno je mislio na to da smo preskocili deo o kreiranju baze podataka na serveru... Jer naravno, nista ne mozes da upisujes i da menjas dok nemas bazu podataka u kojoj ces sve to da radis... Pre svega toga je potrebno dizajnirati bazu podataka sa kojom radimo...
fasty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2011, 23:32   #13
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Citat:
Belphegor kaže: Pregled poruke
@Geomaster
Po meni dosta lici na skripte jer ga, zakljucujuci po tvom php kodu ucitava/parse-uje drugi jezik.
Da, po tome jeste, ali jednostavno nema tu formu skripting jezika, nije aktivan i nemaš neku slobodu, kao što mu ime kaže to je query language odnosno jezik kojim zadaješ upite bazi podataka, da li je to skripting jezik ili ne zavisi samo od terminologije.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2011, 0:13   #14
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Citat:
Belphegor kaže: Pregled poruke
@zokocx
Ne razumem, kako od sredine?
Pa, zamisli da te neko ko nema pojma sa životom pita šta je to Internet.
Koliko bi samo imao problema samo da smisliš od čega da počneš!

U ovom slučaju, morao bi da pođeš od onog "čemu sve to", tj. od pojma relacionih baza podataka. Zvuči strašno, zar ne? Ali, siguran sam da ti u stvari otprilike znaš šta su relacione baze podataka. Kao primer možeš da uzmeš gomiletinu kartona u domu zdravlja. Tu si ti neki standardizovani podaci (broj kartona, ime, prezime, adresa, ime roditelja, podaci o urođenim bolestima i alergijama i podaci o lečenju). Ti podaci su uređeni (dakle, složeni na neki način, recimo po broju kartona), na neki način su povezani (recimo, imaš jednu kartoteku za školski dispanzer, pa se deli na škole i odeljenja). Podaci su i u nekom odnosu (relaciji) jedan prema drugom, recimo, ako si u tom i tom razredu trebalo bi da si primio te i te vakcine i slično. Postoje i relacije značajne za neku vrstu sortiranja. Recimo, po broju kartona ili po razredu/godištu ili, u okviru toga, po odeljenjima. Ono što baš ne možeš da izvedeš sa papirnom bazom jesu razne vrste pretraživanja i sortiranja. Recimo, "nađi mi sve učenike drugog razreda, te i te škole, koji nisu primili tu i tu vakcinu, a alergični su na penicilin i to mi sortiraj azbučno po broju odeljenja, prezimenu i datumu poslednjeg pregleda".

Zamisli sad, za razliku od papirne kartoteke, da sve to imaš na računaru. Za pregledanje ti je, naravno, zgodan prikaz kao u kartonu, ali za skladištenje baš i nije. Skladištenje baza na računaru je u obliku takozvanih tabela. Prosto rečeno, ako u jednoj tabeli nanižeš sve podatke iz jednog kartona s jednim brojem, to ti je jedan red u tabeli, a različiti podaci (broj kartona, ime, prezime...) su različita polja u toj tabeli. To ti je osnova svega.

Zatim dolazi pojam RDBMS iliti sistem za upraljvanje relacionim bazama podataka (Relation Database Management System). Čovek bi rekao, kad mu se objasni onako prosto kao što sam ja tebi, da tu nema šta preterano da se "upravlja". Ali zamisli za početak samo probleme koji mogu da nastanu kada jednoj bazi na kompjuteru treba da pristupa više korisnika (ili se u sobi sa medicinskim kartonima vrzma mnogo medicinskih sestara, sudarajući se). Mora se obezbediti da ne dolazi ni do kakvog sudaranja, da se u slučaju nekog problema (recimo, pucanja veze usred nekog upisivanja ili brisanja) ne oštete podaci u bazi, da se rad što manje uspori kada mnogo korisnika pristupa istovremeno, da se baza povremeno održava, tj. da se fizički briše ono što je označeno kao obrisano i slično. Time se bavi RDBMS. Naravno, uloga mu je i da "ispunjava želje" korisnika, tj. da izvršava komande koje oni zadaju.

Na kraju dolazi ono što je ovde početo "iz sredine" - sama manipulacija bazom. Ti bazu uglavnom koristiš za dve stvari: da u njoj nešto pronađeš i da to nešto prikažeš na zgodan način. Za to se koristi skript jezik koji može da se razlikuje od jednog do drugog RDBMS-a (recimo, Oracle i SQL), ali, recimo, svi koji imaju u imenu SQL koriste manje-više iste komande, a razlikuju se neke finese i naprednije mogućnosti. Jedan od poznatijih "programskih jezika", nastao davno, zove se SQL (Structured Query Language) i on je osnova za sve slične jezikekoji se danas koriste. Sastoji se iz komandi koje se engleski zovu query (čita se kveri i znači, otprilike, upit). Šta je sve moguće uraditi pretpostavljam da su ti drugi već objasnili. Specifičnost ovih komandi je u tome što se mogu zadavati iz nekih alata za pristup bazi, shella na Unix/Linux sistemima, komandne linije na Windows sistemima i slično, ali i iz raznih programskih jezika koji često imaju i neku vrstu podrške za neki od popularnih RDBMS-ova, recimo MySQL.

To ti otprilike osnova o bazama podataka na računaru, a dalje ti vidi da li je u pitanju stvar koja te zanima i možeš li je nekako korisno upotrebiti.

Poslednja ispravka: VojaM (20.2.2011 u 0:26)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Belphegor (20.2.2011), HiddEn (28.7.2012)
Stara 20.2.2011, 0:32   #15
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Hvala na iscrpnom objasnjenju.
Sto se tice SQL-a imam neku "sliku" sta u stvari predstavljaju baze podataka, sama rec "relacione baze" znaci da su neki rodjaci (grubo prevedeno relatives) u pitanju, odnosno imaju neka zajednicka (common) svojstva koja se mogu sortirati/klasifikovati.
Kad sam pitao "kako od sredine?" mislio sam da se odnosi na mene, posto neznam koji su osnovni postupci sa kojima se radi sa SQL-om i kako to sve funkcionise.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2011, 0:47   #16
fasty
Član
 
Član od: 15.12.2009.
Poruke: 83
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Relacione baze znaci da elementu iz jedne tabele moze da odgovara jedan ili vise elemenata iz druge tabele. Dakle moze da bude odnos 1:1 ili 1:n ili n:m . Npr u jednoj tabeli imamo ime i prezime, a u drugoj imamo adresu, broj licne karte, broj telefona itd... Te veze izmedju tabela se nazivaju relacije. Tj kao sto je rekao VojaM, npr na nekom odeljenju u domu zdravlja imamo fioke koje su podeljene po brojevima kartona ili po razredima, a u fiokama kartone koji sadrze neke druge podatke... Znaci za jedno odeljenje, vise pojedinacnih fioka, koje sadrze vise pojedinacnih kartona, koji sadrze vise pojedinacnih podataka.
fasty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2011, 0:47   #17
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Citat:
Belphegor kaže: Pregled poruke
Sto se tice SQL-a imam neku "sliku" sta u stvari predstavljaju baze podataka, sama rec "relacione baze" znaci da su neki rodjaci (grubo prevedeno relatives) u pitanju, odnosno imaju neka zajednicka (common) svojstva koja se mogu sortirati/klasifikovati.
Evo probaću da ti objasnim ovu relaciju na primeru ovog foruma.
Vbulletin sigurno ima baze podataka iza sebe, znači drži gomilu tabela o različitim delovima foruma.
Uzećemo da postoji jedna tabela posts, koja drži postove korisnika, zajedno sa id brojevima tema u kojima su postovi, id brojevima korisnika koji su ih napisali, vremenu itd. Možemo recimo da izvršimo sledeću SQL naredbu:
Kod:
SELECT * FROM posts WHERE uid=8852
(neka je uid polje sa user id-om korisnika koji je post napisao)
Ovo će nam vratiti sve moje postove (uid=8852 sam ja ). Recimo da hoćemo da vidimo u kojoj je temi moj zadnji post. To zahteva da uradimo nešto drugačiji SQL upit:
Kod:
SELECT * FROM posts WHERE uid=8852 ORDER BY time DESC
ORDER BY sortira po nekoj koloni, a DESC je skraćeno od descending (opadajuće), tako da prvi vraćeni red ima najveću time vrednost (najkasniji post).
Sada bismo iz php-a uzeli prvi red koji će zbog opadajućeg sortiranja po vremenu sadržati moj poslednji post, i pogledati recimo polje tid u kome je smešten id thread-a u kome je dotični post. Recimo da je taj tid jednak 68413 (ova tema).
E sad, taj id ništa ne znači krajnjem korisniku. Da bismo korisniku prikazali ime teme (koje za njega ima više smisla nego samo id), uradićemo drugi upit, ovaj put sa drugom tabelom:
Kod:
SELECT * FROM threads WHERE tid=68413
(threads je tabela koja sadrži sve teme na forumu)
Kao rezultat ovog trebali bismo da dobijemo jedan red (odnosno thread koji je u pitanju) i iz tog reda izvučemo, recimo, polje 'name' koje sadrži naziv teme. Onda bismo to prikazali korisniku.
Tu sad vidimo relaciju između 'tid' polja u dve tabele — oni su tako povezani da iz jedne tabele možemo dobiti više informacija o nečemu.
Ovo je banalan primer ali ilustruje (koliko-toliko) o čemu se tu u stvari radi
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2011, 1:04   #18
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Ok.Ok
Al' ste navalili. Nisam valjda toliki idiot, kapiram sta su baze, nego me je interesovalo sta je SQL, veza izmedju njega i sistema koji operisu na tim bazama.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2011, 1:07   #19
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Citat:
Belphegor kaže: Pregled poruke
Ok.Ok
Al' ste navalili.
Ja uz'o dobjasnim lepo, a ti tako
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2011, 1:13   #20
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: SQL baze podataka

"Ćutanje je zlato"
Bolje da nista nisam pitao.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kurs za SQL administriranje i programiranje baza podataka? catwoman Programiranje 0 11.2.2010 12:21
Kako da importujem/exportujem formu iz Accessove baze podataka preko VB6? zWest Programiranje 0 9.7.2008 0:08
povezivanje baze podataka sa serverom deus[awesome] Programiranje 5 23.12.2006 2:02
Kako probiti sifru Access baze podataka Vlado78 Aplikativni softver 1 4.2.2006 11:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com