Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.8.2006, 21:00   #1
svlada
Novi član
 
Član od: 17.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Buducnost programera

Bilo je mnogo puno razgovora o ovoj temi na razlishitim, forumima.
Sve je veci broj onih koji zele da programiraju, misleci da je to
izuzetno profitabilno i da ce u inostranstvu biti dobro placeni. Ali
izgleda da situacija i nije bash takva.
Ako uzivash u programiranju, i shvatash to kao
neku vrstu umetnosti, teshko ce ti pasti da shvatish da te tretiraju
kao obichnog zemljoradnika.

Interesuje me shta vi iskusniji milslite, o celoj toj prichi...
Da li zanimanje programera ima nekakvu buducnost ovde i u svetu?
svlada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2006, 21:02   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Buducnost programera

To je posao isto ko i svaki drugi, samo malo bolje plaćen od "prosečnog" posla.
Ako smatraš da će neko da ti se klanja što si programer i tapše svaki put kad prođeš, onda si ili lud ili Džon Karmak
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2006, 21:12   #3
svlada
Novi član
 
Član od: 17.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Buducnost programera

@Voodo
Hehhe...
Nisam mislio na to zaista, nije bitno koliko si placen
ako imash kesha da prezivish, tj. da se prehranish,
dokle god uzivash u tome shto radish. Mislio sam na to
da na programere sada vishe gledaju kao na mashine...
Znash chini mi se da je to nekada bila umetnost, ispravi
me ako greshim isuvishe sam mlad da bi to znao.
svlada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2006, 21:42   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Buducnost programera

Da,... Nekada je to bila umetnost kojoj su se ljudi divili zato što nisu imali pojma o čemu se tu uopšte radi.

Danas je to takođe umetnost ali na kojoj treba dosta da se radi da bi joj se ljudi divili
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2006, 11:26   #5
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Buducnost programera

Pa i stolarstvo se moze svatiti kao umetnost,ako,eto,tom stolaru,drvo sluzi za izrazavanje emocija,stavova,razmisljanja,osecanja...
Programiranje je i kod nas dobro placano(u odnosu na ostale poslove/zahtevnost),s' tim da se uglavnom rade smaracki poslovi.Mada,mozda ovi senior programeri po firmama imaju i neke zanimljivije poslove.Uglavnom ako mislis da je programiranje od 9 ujutro do 6 popodne(sa pauzom za rucak) zanimljivo ti si ili lud,ili jos premlad da shvatis...Meni je posle nedelju dana vec dosta .Mada kada uporedim sa nosenjem namestaja cepanjem drva,ovaj posao je pesma.Jedino sto ga moras raditi svaki j..eni dan.Naravno uvek mozes da radis kao slobodnjak i pravis glupe i jednostavne web sajtove i forume i jos gluplje desktop aplikacije...Mada kontam da od toga mogu da zive samo najbolji/najagilniji...
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2006, 22:05   #6
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Buducnost programera

Citat:
seymourc64 kaže:
Uglavnom ako mislis da je programiranje od 9 ujutro do 6 popodne(sa pauzom za rucak) zanimljivo ti si ili lud,ili jos premlad da shvatis...Meni je posle nedelju dana vec dosta .Mada kada uporedim sa nosenjem namestaja cepanjem drva,ovaj posao je pesma.Jedino sto ga moras raditi svaki j..eni dan.
Ako je za utehu, koliko god bilo loše, uvek može biti lošije... Rad je stvorio čoveka, after all.
To što pojedini nemoralni likovi i nisu u potpunosti ljudi, nećemo komentarisati .
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2006, 23:27   #7
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Buducnost programera

Citat:
Da li zanimanje programera ima nekakvu buducnost ovde i u svetu?
Zanimanje programera, kao i svako drugo zanimanje koje zahteva umni rad ima mnogo bolju i sigurniju budućnost nego neka druga zanimanja, a razlog je jednostavan. Mašine se mogu isprogramirati za mnoge fizičke poslove, ali nijedna mašina još uvek nije (i neće još dugo biti) sposobna da razmišlja i kreira nešto. Svedoci smo toga da se sve više proizvodnja bilo čega u svetu automatizuje ili da kažemo kompjuterizuje, a taj proces zahteva programere, što znači da će potražnja za programerima biti sve veća i veća, tako da se ja za budućnost programerskog zanata ne bih brinuo.
Citat:
Mislio sam na to
da na programere sada vishe gledaju kao na mashine...
Znash chini mi se da je to nekada bila umetnost, ispravi
me ako greshim isuvishe sam mlad da bi to znao.
Programiranje nikada nije bila umetnost, to je jednostavno vrsta proizvodnje. E sad, kao i kod svake druge proizvodnje, postoje zanimljivija i dosadnija radna mesta. Recimo, siguran sam da je višestruko zanimljivije nekome ko radi na proizvodnji spejs šatlova, nego onome ko radi na proizvodnji WC šolja. Isto važi i za programiranje, sigurno je zanimljivije programeru koji radi na igrama ili programima tipa 3D Max i Adobe Photoshop, nego nekome ko se zakucao sa izradom baza podataka za računovodstvo recimo. Tako da, sve ima svoje.
Citat:
Uglavnom ako mislis da je programiranje od 9 ujutro do 6 popodne(sa pauzom za rucak) zanimljivo ti si ili lud,ili jos premlad da shvatis...
Generalizacije nikada nisu dobre. Nekome može biti zanimljivo da programira od 9 do 6, a nekome ne. Sve zavisi od toga šta radi i gde. Kao što već rekoh, sigurno nije isto raditi na izradi igre, nego li iz dana u dan izrađivati nekakve baze podataka (što svakom iskusnijem programeru spada u najobičniju fizikaliju). To ne znači da nema programera koji rade na zanimljivijim stvarima u kojima neretko ima i dosta izazova, što programiranje takođe čini zanimljivijim.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 0:32   #8
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Buducnost programera

Citat:
Marko_L kaže:
Isto važi i za programiranje, sigurno je zanimljivije programeru koji radi na igrama ili programima tipa 3D Max i Adobe Photoshop, nego nekome ko se zakucao sa izradom baza podataka za računovodstvo recimo.
Jedino sto se ovde skoro svi "programerski" poslovi svode na "chukanje" baza podataka i obrade finansijskih izvestaja.
I eventualno ono malo "razbibrige" sa pravljenjem sajtova i flash aplikacija.

Nema coveka koji posle nekoliko godina chukanja baza ne odlepi i pocne da cupa kosu. (najblazi primer )
Ili da citiram jednog mog bivseg profana: "Pravi programeri kad zaista shvate sta znaci programiranje beze od toga ko djavo od krsta! Gledajte da sto pre predjete u projektante i dizajnere i potpom uposlite napaljene klince da lupaju po tastaturi."



Za druge, zanimljivije, ali i mnogo zahtevnije oblasti, moraces da trazis posao preko grane, a za to ce ti trebati jako dobre reference.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 0:41   #9
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Buducnost programera

Pa ne mora da znači... jednog dana će se i ovde javiti potreba za programerima svih profila, a uostalom uvek postoji outsourcing
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 1:06   #10
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Buducnost programera

Eh da, jednog dana. A od outsourcing-a slaba vajda.

Da me ne shvatite pogresno da sam protiv outsourcing-a... U stanju u kome se nalazi nasa zemlja, a samim tim i programeri, outsourcing je povoljan jer se zaposljavaju ljudi i to sa platama koje su nesto vece od plate prosecnog programera u zemlji. Ali na duzi rok se nista ne dobija. Prvenstveno zato sto Ameri prilikom outsourcing-a zadrazavaju za sebe kljucne i dobro placene poslove, a za one izrabljivacke biraju jeftine programere iz treceg sveta. Ovde prednjaci Indija, ciji programeri pristaju da rade za $1. Dakle, iskusan programer Amerikanac je posle nekoliko godina "cukanja" uznapredovao, postao projektant i definise projektni zadatak, crta UML dijagram i ostale detalje vezane za projekat, a onda taj projekat salje na implementaciju u zemlje gde programeri rade za sicu. (podrazumevam "americku sicu")
Inace, jedan moj dobar drug je radio na takvim projektima i cak je imao unapred definisane sve funkcije i promenljive koje sme i mora da koristi. Dakle, pretvorili su ga u pravu masinu sa minimumom koriscenja mozga i nultom kreativnoscu.

Sta to nama znaci? Pa za programere bez posla to je svakako dobra prilika. Mislim da je prosek plata oko 2,5 jevreja na sat za outsorcing projekte, sto je kao sto sam naveo, nesto vise od prosecne plate programera u domacoj firmi. Znaci ima koristi (kako za nas tako i za ove preko Atlantika), ali NIKAD se nece desiti da neko outsource-uje neki ozbiljan research.

Dok mi nije istekla clanarina u ACM-u, tj. dok sam redovno pratio vesti iz IT sektora u Americi, zapazio sam podatak da 99% nano-bio programiranja se obavlja iskljucivo u SAD. Sta dalje reci...
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 1:26   #11
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Buducnost programera

Citat:
svlada kaže:
Interesuje me shta vi iskusniji milslite, o celoj toj prichi...
Da li zanimanje programera ima nekakvu buducnost ovde i u svetu?
Malo sam skliznuo sa teme pa da konkretno odgovorim coveku.

Zanimanje programera kao i svako drugo zanimanje (inzenjer, elektricar, doktor, itd.) ce uvek imati svoje mesto u drustu i uvek ce postojati potreba za kadrovima.

Ako se nalazis pred izborom profesije ja ti savetujem da razmislis u cemu si dobar i sta volis da radis i da se skoncentrises na to. Nema tako placenog posla koji ces radite zbog velike plate ako mrzis svaki sat proveden na radnom mestu. O bilo kojoj profesiji da je rec, ako si zaista dobar, mocices sebi da obezbedis pristojnu egzistenciju. Plus, laske ces podneti radne obaveze ako radis ono sto volis, bez obzira na platu.



Sto se tice "perspektivnosti" to se pitanje pojavilo krajem 90-ih kada je nastao pravi informaticki bum, pa je posao programera (informaticara) delovao najprespektivniji u tom trenutku. (da potkrepim tvrdju pozivam se na statistiku da je u tom periodu veliki broj studenata na "zvucnim" zapadnim univerzitetima napustio studije pre zavrsetka jer su dobijali eXtra placene poslove sa eXXXtra beneficijama) To je povuklo mnoge, koje informatika mnogo i ne zanima, da krenu tim putem, ali kao i uvek uspeju oni prvi. Ovi drugi su doziveli DOT COM BUST koji je dobro protresao zapadni svet i onda se traznja za programerima vratila u "normalu".

No, uvek ce postojati neki hype za raju. Posle informatickog buma, usledio je bum u mobilnim komunikacijama, predvidja se da ce sledeci bum biti u genetskom istrazivanju i tako se ciklus ponavlja.


A za kraj da citiram drugog profesora: "Ako zelite brzo da zaradite, batalite knjigu i dilujte drogu! Za sve ostalo ce vam biti potrebno puno znanja, znoja i vremena. S obzirom da ste jos tu znaci da ste izabrali posten, ali naporan put."
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Buducnost s754 ixnay Osnovne komponente 40 3.2.2006 0:25
Posaljite sebi e-mail u buducnost! vladale Zanimljive Web lokacije 2 28.12.2005 20:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com