Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.10.2008, 11:36   #1
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Narode, pomoc preko potrebna!

Bejzik info:

Provajder: PTT
ADSL Modem: Sagem F@st 1201
Wireless Router: ZyXEL P-320W

Dakle, imam klasican problem, spomenut vec zilion puta na brojnim forumima, ali buduci da sam totalni duduk vulgaris glede umrezavanja, molim vas za sto detaljniju pomoc.

Zelim da povezem svoj desktop racunar i laptop (Toshiba Satellite L40-18W) bezicnim putem, tako da imam izlaz na net sa oba uredjaja, ali i da budu u lokalnoj mrezi (file sharing).

Prema jednoj od brojnih preporuka koje sam dobio povezao sam Sagem sa ZyXEL-om (LAN 1 na ZyXEL-u) i ZyXEL sa desktopom (LAN 2 u mrezni adapter na ploci). Takodje prema preporuci promenio sam IP rutera na 192.168.1.100 dok je modem ostao na 192.168.1.1. I sad - imam pristup podesavanjima na oba uredjaja bez problema i regularan net na desktopu (IP desktopa 192.168.1.2 - automatski dodeljena od DHCP-a, provereno u Properties). Kada pokusam da uspostavim Wireless konekciju sa laptopom konstantno trazi IP adresu (Acquiring network address...) i na kraju javlja 'Limited or no connectivity'. Rezultat - niti mreze, niti interneta.

Moram da napomenem jos jednom da sam lupao (i jos uvek lupam) glavu oko ovoga vec nedeljama i da mi citava problematika nije bas najjasnija (sto je ocigledno).

Da ne zaboravim, ZyXEL ruter ima i WAN port i prema uputstvu bi trebalo povezati modem u WAN port rutera i LAN (1-4) port rutera sa desktopom. Tek u ovom slucaju nista nije sljakalo. Tada net nisam imao ni na desktopu.

Nacuo sam da potencijalni problemi mogu biti u DHCP-u (ukljucen i na modemu i na ruteru), lose konfigurisanim IP adresama, itd. Ukoliko postoji dobra, saosecajna (i nadasve strucna i verzirana) dusa na ovom portalu, zamolicu je da mi pomogne, jer ce na taj nacin uciniti mnogo za moje mentalno zdravlje.

Uz izvinjenje zbog kvazi-pismenog stila izlaganja, svima se unapred zahvaljujem.

PS. Ako sam propustio da spomenem neki bitan detalj u vezi setovanja bilo cega, izvinjavam se, sludjen sam 100%. Naravno, za dodatne informacije stojim na raspolaganju.
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 11:49   #2
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Pogledaj dali si "enejblovao" lan u biosu desktop racunara.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 12:35   #3
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
paulvandyk68 kaže: Pregled poruke
Pogledaj dali si "enejblovao" lan u biosu desktop racunara.
Jesam, to je odradjeno pre svih peripetija.
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 13:45   #4
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Ako sam te lepo razumeo ti na desktopu imas net ali ne i na laptopu.
Probaj sam da stavis IP adresu na laptopu tipa 192.168.1.3 subnet mask 255.255.255.0 i naravno gateway da ti bude IP adsl modema posto ne ide preko wan porta. Trebalo bi da radi.
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 13:45   #5
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Sagem F@st 1201 je ustvari ruter... probaj da nadjes opciju da ili Sagem ne rutira protok ili da ZyXEL ne rutira, znaci cuo sam da ljudi imaju problema sa 2 rutera povezana jedan na drugi i kad je na oba ukljuceno rutiranje onda nista ne funkcionise kako treba... nadam se da sam te uputio u kom smeru da istrazujes...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 14:14   #6
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
Rasa kaže: Pregled poruke
Ako sam te lepo razumeo ti na desktopu imas net ali ne i na laptopu.
Probaj sam da stavis IP adresu na laptopu tipa 192.168.1.3 subnet mask 255.255.255.0 i naravno gateway da ti bude IP adsl modema posto ne ide preko wan porta. Trebalo bi da radi.
Bas tako Raso, desktop ima net, a lap ne samo da nema net, nego ne mogu ni mrezu da uspostavim.

Sto se tvog odgovora tice, da li to znaci da zaboravim 'Obtain IP address automatically' i da moram manuelno da unesem parametre (TCP/IP Properties)? Ako je ovo zadnje slucaj, koju vrednost da stavim za DNS?

U svakom slucaju hvala! Ma samo da mu dodjem kuci, videce on, sunce li mu mrezno poljubim...

Javljam rezultat!

Jos necega sam se setio: u slucaju manuelnog unosa parametara, kako si opisao, kakav status DHCP-a treba da bude i na Sagem-u i na ZyXEL-u? I da li sam sad promasio temu?

Poslednja ispravka: Palladin Mike (13.10.2008 u 14:25)
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 14:20   #7
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
Sagem F@st 1201 je ustvari ruter... probaj da nadjes opciju da ili Sagem ne rutira protok ili da ZyXEL ne rutira, znaci cuo sam da ljudi imaju problema sa 2 rutera povezana jedan na drugi i kad je na oba ukljuceno rutiranje onda nista ne funkcionise kako treba... nadam se da sam te uputio u kom smeru da istrazujes...
Uhhh Rio hvala puno na smernicama, ali to je kvantna fizika za mene... A po struci sam djubretar, pa ti vidi... Treba mi step by step, mada sam svestan da mora da se nadje neka mukica poput mene sa istim (mreznim) uredjajima i istim problemom.

Kad malo probrljam po mozgu, secam se da na oba uredjaja (Sagem i ZyXEL) postoji podopcija routing, ali je to sve po default-u iskljuceno, odnosno nisu unesene adrese za rutiranje (koje treba da se rutiraju?)...

Vidis i sam da se frljam sa terminologijom, pa ne zameri previse... Anyway hvala puno jos jednom, pokusacu nesto da procackam pa se javljam sa rezultatima...
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 15:04   #8
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Pa dobro... ja danas kupujem jedan Wireless ruter a vec imam adsl ruter i imam za cilj da napravim istu situaciju kao ti

LAP+ wi-fi +DESK> adsl ruter...

pa cu da vidim konkretno kako se i gde to podesava, a ovako ofrlje:
1) trebas da se konektujes na jedan od rutera(udjes u web browser i kucas ip adresu uredjaja)
2) logujes se na ruter, tu nadjes neku opciju(malo procackas po meniju) i nadjes nesto najpribliznije nazivu "Routing" ili nesto tako... i to iskljucis, ne mozes da napravis veliku stetu, ako to nije to onda ga samo ukljucis i probas nesto drugo

i jos jedna napomena... sve povezi kako treba... modem u Wan prikljucak i dalje iz zyxela u komp...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 15:40   #9
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
Pa dobro... ja danas kupujem jedan Wireless ruter a vec imam adsl ruter i imam za cilj da napravim istu situaciju kao ti

LAP+ wi-fi +DESK> adsl ruter...

pa cu da vidim konkretno kako se i gde to podesava, a ovako ofrlje:
1) trebas da se konektujes na jedan od rutera(udjes u web browser i kucas ip adresu uredjaja)
2) logujes se na ruter, tu nadjes neku opciju(malo procackas po meniju) i nadjes nesto najpribliznije nazivu "Routing" ili nesto tako... i to iskljucis, ne mozes da napravis veliku stetu, ako to nije to onda ga samo ukljucis i probas nesto drugo

i jos jedna napomena... sve povezi kako treba... modem u Wan prikljucak i dalje iz zyxela u komp...
OK, hvala Rio. Mada, prilicno sam skeptican sa tim WAN prikljuckom. Tu sam tek imao grdnih problema. Pokusacu, pa cemo videti. E da, javi i ti sta si uradio po tom pitanju.
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2008, 17:27   #10
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
Palladin Mike kaže: Pregled poruke
Bas tako Raso, desktop ima net, a lap ne samo da nema net, nego ne mogu ni mrezu da uspostavim.

Sto se tvog odgovora tice, da li to znaci da zaboravim 'Obtain IP address automatically' i da moram manuelno da unesem parametre (TCP/IP Properties)? Ako je ovo zadnje slucaj, koju vrednost da stavim za DNS?

U svakom slucaju hvala! Ma samo da mu dodjem kuci, videce on, sunce li mu mrezno poljubim...

Javljam rezultat!

Jos necega sam se setio: u slucaju manuelnog unosa parametara, kako si opisao, kakav status DHCP-a treba da bude i na Sagem-u i na ZyXEL-u? I da li sam sad promasio temu?
Raso, pokusao sam da namestim sve prema tvojim instrukcijama, ali ne ide. Wireless veza je (navodno) uspostavljena i u Wireless-Properties-Status su navedeni postavljeni parametri. Ali, nema interneta. Pingovao sam 192.168.1.1 - request timed out. Kad sam pingovao 192.168.1.3 (IP laptopa) to je proslo u redu. Skroz sam zbunjen.
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 13:51   #11
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Problem jos uvek nije resen (ocigledno). Da li neko slucajno (ili namerno) zna na koji nacin treba podesiti konekciju ako kabl iz Sagema ide u WAN, a ne LAN port Zyxela?

Kapiram da je ovo jos komplikovanije, ali hvatam se za svaku slamku.

Hvala svima na pomoci i savetima.
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 14:59   #12
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Pazi kako sam kod mene namestio... jos nisam probao na lap topu(danas cu kad dodjem kuci, mada radi net na desktop-u)

ADSL ruter ima adresu 192.168.1.1 i ukljuceno je rutiranje...
Iz njega ide kabl u WAN prikljucak Wi Rutera, njegova adresa je 192.168.0.1 i podesen mu je gateway iliti DNS 192.168.1.1
Desktop mi je adresa 192.168.0.2, net radi
Treba staviti na laptop-u 192.168.0.3 i najverovatnije ce da radi i tamo net...

ali sve to jos treba ispitati...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2008, 8:57   #13
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Hmmmmm, zanimljivo. Da li si unosio mozda neka podesavanja od provajdera na WiFi ruter (user, pass), ili te podatke imas samo u modemu (tacnije, ADSL ruteru)?

Ehh, mozgu moj...Editujem sam sebe 3x - Rio, kad kazes Gateway iliti DNS.........znaci, Gateway JESTE DNS......ili.....?

I jos jedno pitanjce......IP adrese u WiFi ruteru su same dodeljene ili si ih manuelno podesavao?
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 8:26   #14
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Ako ikoga bude zanimalo, problem je resen na krajnje neobican nacin!

Pazario sam Wireless ADSL Ruter - TP Link, TD-W8901G - sve sljaka kao podmazano!

Hvala svima na pomoci!
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 12:28   #15
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Jesi li nesto podesavao ili sve samo od sebe radi?
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 12:47   #16
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
Jesi li nesto podesavao ili sve samo od sebe radi?
Ima nekoliko stvarcica koje bi na pocetku trebalo da se odrade, ali u principu, sve leti k'o zmaj.

Prvo, najnoviji firmware obavezno. TD-W8901G ima neki problem sa XP sp3 pa u pocetku racunar nije mogao da uopste detekture ruter na mreznoj. Posle update-a, sve sljaka odlicno.

U setovanjima DHCP je ukljucen, a ja sam (iz predostroznosti) promenio IP rutera u 192.168.1.99 (bio je po defaultu 192.168.1.1.). To sve je uradjeno za slucaj da pozelim da se vratim na Sagem-ZyXEL kombinaciju (mozda, nekad...)

WAN je podesen prema uputstvima dobijenim od PTT-a (obavezno uneti MTU 1400, u suprotnom - nesto baguje).

Evo koristim TD-W8901G tek dva dana, ali posle svih muka sa Sagem-ZyXEL setovanjem, ovo je prava pesma! Pri tom, uopste ne kazem da je Sagem-ZyXEL kombinacija losa ili neispravna, vec samo da ja nemam dovoljno znanja i zivaca da je ispodesavam.

Ovo TP-Link cudo je za punu preporuku.
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 13:32   #17
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Svaka cast bas si izucio tematiku
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 14:26   #18
Palladin Mike
Novi član
 
Član od: 25.3.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: PTT ADSL + Sagem F@st 1201 (modem) + ZyXEL P-320W (Wireless Router) = Nervni Slom

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
Svaka cast bas si izucio tematiku
Eh, hvala

Bez zezanja, forum je majka! Kontaktirao sam momke sa ETF-a, zavrsne godine, fine ocene itd, nista im ne vredi suvo knjisko znanje. Definitivno nema uspeha dok se ne povezes sa ljudima u istim ili slicnim problemima. Malo kliker, malo pomoc forumasa, malo snalazenje, malo probas (pa se zeznes), pa probas opet....i eto resenja!

E da, jos jednom da se zahvalim i tebi Rio i svima ostalima na pomoci!
Palladin Mike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ADSL router ili ADSL modem? Mocko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 15.9.2008 14:30
Koji ADSL wireless router? plavis ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 28.3.2008 19:03
PTT ADSL - Modem Vs. Router Pharaoh86 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 16 26.3.2008 21:22
Wireless ADSL router Freeman88 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 15 12.7.2007 10:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com