Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.5.2019, 14:42   #1
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom GamingHardware: Endgame

Da izbegnem zabunu na vreme, ovo nije "ljudsko oko ne vidi vise od 30pfs/60Hz/tu i tu gustinu piksela"/mozda se vidi ali jedva i nije bitno (kad sam presao sa CTR na LCD jednostavno nisam mogao da igram pucacine na 60hz i ignorisao sam zanr maltene 10 godina). Ovo je moj licni utisak i interesuje me sta drugi ljudi misle.

Takodje ovo ispade ubedljivo najduzi tekst koji sam napisao u zivotu, tako da sam ga bas junacki sasekao i strpao u spojler

Ukratko:
Vec sada nemam nikakvu potrebu da menjam procesor star preko 6 godina, i mogu ladno da sacekam Intelov odgovor na najavljeni AMD. Sto se mojih ociju tice 27" na 1440p i 144hz je maksimum (ili izuzetno blizu) onoga sto mi treba, tako da ako nastave da stancuju graficke i ako industrija nastavi da tezi ka 4k and beyond necu ni graficku morati da menjam godinama. Ako vecina ljudi deli moje misljenje kako ce se to odraziti na trziste? Posle sprajtova, poligona itd. i sad rezolucije da li ce se pojaviti neki novi broj da ga jurimo?


Spoiler za rant:

Kao neko ko je odrastao u 90ima, periodu kad je Murov zakon ne samo bio tacan nego na steroidima, u nasoj prebogatoj domovini, u vreme kada si mogao da stedis za komp 3 godine i kupis solidnu masinu koja ce bukvalno za manje od 6 meseci da bude komad smeca, navikao sam da stedim za komp. I stedim evo vec preko 6 godina, od kada sam pazario i7 4770K.

Ali nikako ne mogu da opravdam trosak. Promenio sam mnogo grafickih kartica, kupovao polovno, menao, nekada cak isao "na dole" kad je nekome trebalo. Jedno vreme sam cak imao na zajam i 1080TI. Trenutno mi je u masini 1660TI i u poredjenu sa drugarovim 8700 razlika u frejmovima je prakticno nepostojeca. (imam los 4770K koji odbija da ide preko 4.4) Ne kazem da bottleneck ne postoji, narocito u velikim frejm-dropovima kad se izadje na neku cistinu sa puno vegetacije i sl. razlika je i preko 15fps, ali ne pada ispod 50, mogu da izdrzim 50 frejmova na par sekundi.

Znaci morao bi da dam 500+e za procesor, memoriju i plocu da dobijem ~25% poboljsanja u frame-drop situaciji, sto je otprilike ~30 sekundi na sat vremena, <1%. Nisam nesto preterano testirao, i radi se o igrama koje su solidno optimizovane za multi thread, ali opet trenutno imam 1080P monitor, na 1440P rezoluciji koja bi napregla ovu graficku razlika bi bila jos manja.

Takodje u zadnje vreme kao dezurni kompjuteras u velikoj familiji (komsiluku, grupi ortaka koja nije emigrirala), sa mnogo mladje brace koja se vracaj sa broda i sl, sa vise para (i par prosvercovanih komponenti) nego pameti u zadnjih par meseci nagledao sam se dosta 4K konfiguracija, a i u firmi su uzeli par ultra wide monitora.

Imam 32" kod kuce ali mi je realno prevelik za igranje. 27" mi je otprilike savrseno, random ankete tvrde da ljudi uglavnom preferiraju 24" za MOBA/FPS. Na 27" prelaz sa 1440p na 4K je jedva primetan na rastojanju na kome ja inace sedim od monitora. Na 24" prakticno ne vidim razliku. Kad AA udje u pricu razlika je jos manja. Iako donekle mogu da nadjem razog za 4k na 27", nista vise od toga definitivno mi nece trebati. Takodje iako mi je licno 120hz neki minimum za igranje FPS igrara, i mogu da kazem da "osecam" 144hz, skok na 250 mi nista ne znaci. Sustina price, sto se mojih ociju tice monitori i rezolucija ne moraju dalje. Slicna prica kao sa poligonima, skok sa 50 na 100,1k,5k je bio vise nego primetan, fokus svake marketinske kampanje, skok sa 60k na 100k... meh, niko ih vise ne ne spominje.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2019, 20:54   #2
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.262
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.665 puta na 1.058 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: GamingHardware: Endgame

Ja o ovome pričam i pišem već godinama. Uopšte nije problem u hardveru već u softveru. Prvenstveno igre zbog kojih većina kupuje bolji hardware.

Vrlo malo napretka na tom polju već godinama unazad. Samo se polira, ulepšava i šminka, ali konkretan napredak nije ostvaren.

No, to isto nije glavni problem. Ljudi iz Crytech-a su to dokalazli.

Koren problema je loša spona između hardvera i softvera koji mu šalje zadatke. DirectX, Vulcan, OpenGL su slepo crevo čitavog sistema. Tj. svi APIs su katastrofalno beskorisni i služe samo da nam izvlače sve veće svote novca iz novčanika. Jer ne može niko da me ubedi da jedan 2080ti RTX ili RX 5700 u odnosu na Geforce 4mx ili Radeon ekvivalent, nisu sposobni da daju veći napredak od ovoga:
Battlefield napredak
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2019, 21:44   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: GamingHardware: Endgame

I dalje teram i5-2400 i od 2011. sam menjao samo grafičku od centralnih komponenti, trenutno još uvek na gtx950 2G, te dodao SSD (nevažno za ovu priču doduše). Za 1080p medium/high savršeno, sve radi, većina naslova iz 2018. i ranije radi i na very high u 60fps, igrao sa užitkom Witcher 3, Dks3, Mafia III, DOOM, Dishonored 2...

Gledao sam šta bih mogao da kupim i prošle i ove godine, da mi napravi "realnu razliku" i došao na 900e za neku AMD delimičnu konfu... koja bi imala više jezgara, podržavala više od 16gb ram (ploča jeftina jbg) itd. itd... a da zadržim napajanje, kućište, ssd... al' onda dođem do zaključka da sam igrao sve što sam hteo, da mi rade 2 monitora fino za productivity, sve ono što meni treba - ne zahteva upgrade još... Nemam želju za VR, 4K, bilo čim tim.

I ne počnem da štedim. I evo dve godine kasnije, i dalje isti zaključak. Možda smo samo ostarili ko zna.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
sloba (29.5.2019)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Guild Wars 2 nesa24casa MMORPG igre 9745 5.9.2023 23:03
Endgame max888 Brbljaonica 17 22.2.2010 15:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com