Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Zanimljive Web lokacije

Zanimljive Web lokacije Lokacije na Mreži koje su vredne pažnje

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.11.2006, 1:01   #1
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Talking Kako pametno postavljati pitanja?

Sa sajta: "Пре него што поставите техничко питање путем е-поште, у дискусионој групи (newsgroup) или на позорници за ћаскање неког мрежног места (website chat board), урадите следеће:

1. Покушајте да нађете одговор претражујући Мрежу.
2. Покушајте да нађете одговор читајући упутство.
3. Покушајте да нађете одговор читајући ЧПП (FAQ).
4. Покушајте да нађете одговор испитивањем или експериментисањем.
5. Покушајте да нађете одговор питајући искусног пријатеља.
6. Ако сте програмер, покушајте да нађете одговор читајући изворни кôд.

Када постављате питања, јасно ставите до знања да сте претходно урадили ове ствари; то ће вам помоћи да докажете да нисте само лења пијавица и да не трошите људима време. Још боље, покажите шта сте научили радећи све ове ствари. Ми волимо да одговарамо на питања људи који су показали да умеју да уче из одговора."


Zaista zanimljiv sajt, trebalo bi da ga posete svi koji vole da spamuju, idu offtopic (ukljucujuci i mene - shala mala ) i ostali sto vole "tek ponesto da kazu". Da li je jos neko osim mene primetio slicnost sa pravilnikom SK-a?

Vise o ovome na:

http://solair.eunet.yu/~fangorn/smar...stions.sr.html

Poslednja ispravka: Iris (19.11.2006 u 1:42)
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku A M G na korisnoj poruci:
GoranSTX (24.6.2007)
Stara 24.6.2007, 19:39   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Ajde da vratimo ovu temu u zivot posto je evidentan porast "nepametno" (da ne kazem nesto drugo) postavljenih pitanja na forumu.

Posetite obavezno link koji vam je dao A M G i proucite malo ako niste sigurni zasto vam niko ne odgovara ili vas "potkacinju"

Recimo, spremao sam se da za ovo postujem novu temu, ali sam pre toga pretrazio forum i nasao ovu.

'ajte sad, pamet u glavu i znajte da je dobro postavljeno pitanje - pola odgovora!
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
A M G (24.6.2007), JovanaBG (20.12.2011), Simke (25.6.2007)
Stara 22.7.2007, 23:17   #3
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Uh, to je i razlog zašto sve manje posećujem ovaj forum. Neko reče da nema glupih pitanja....
E, nije tačno!
Ima.
Na glupo pitanje, najčešće sledi glup odgovor, a zatim se nadje par pametnjakovića da raspravlja na večite teme: da li je bolji windows ili linux (ili slično, a isto tako banalno)....
Sve je manje ozbiljnih diskusija iz kojih se može nešto naučiti...
A sve više spama i off-a...
Ljudi se nadmeću u broju postova i onda se i ono što vredi izgubi u moru praznih reči....
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2007, 8:21   #4
Kaiser Soze
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: 524570
Poruke: 496
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Kaiser Soze
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Ne mozete ocekivati od "klinaca" koji se registruju pod domenima 'hakeras' ili 'zeroCool' ili 'Neo'... ( ako takvi ljudi zaista postoje, moje izvinjenje, nickovi su samo u demostrativne svrhe i nemaju nikakve veze sa pravim clanovima koji mozda imaju te nickove ) i dodju na temu Kvarovi i kazu "Pa ne radi mi ploca. Sestra prosula sok po tastaturi. Zvucnici se ne cuju." i tako dalje.
Ploca mu ne radi jer je overklokovanjem spalio i plocu i procesor.
Sestra mu je prosula sok po tastaturi jer nije gledala sta radi.
A zvuk mu je bio 'mutiran'.

Moja poenta, ako se ne vidi u iznad navedenom. Ne dozvolite svakom da postavlja pitanja, ne dozvolite svakom da kupi poene na broj postavljenih poruka, tipa poruka u brbljaonici se ne racuna, i jos koje kude.
Da bi pitanje za kvarove proslo, prvo ga mod pogleda pa ga objavi, ako je stupidno, vrati coveku i kaze prepravi. Simple.
Kaiser Soze je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2007, 8:04   #5
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Da se razumemo, ko god očekuje brz i relevantan odgovor od znalaca, mora da pruži dovoljno informacija o svom problemu, a ne samo da napiše zaključak a preskoči „fabulu radnje“.

Dakle, na pitanje tipa „Neće da mi se podigne linux, stalno izbacuje neku grešku“, sledi najmanje 20 mogućih odgovora, ali niko nije dokon da piše sve to, pa treba bar napisati koja distribucija i kako tačno glasi greška. Isto važi za bilo koji drugi problem, a ljudi (ne samo deca) najčešće samo napišu pitanje, bez „uvoda“. Takve teme su osuđene na spam, offtopic, rastezanje i razvodnjavanje, a onda se „postavljač pitanja“ posle par strana javi i kaže „toliko glupih odgovora a ni jedan koristan“.

Mislite o tome!

P.S. LOL http://solair.eunet.yu/~fangorn/smar...html#id2516031
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
hermiona (13.8.2009)
Stara 8.9.2007, 21:36   #6
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Ja bih dodao da forum kao sto je ovaj treba da ima postavljene teme od strane moderatora ili bilo kog ko se solidno razume u neku oblast informatike u kojima bi stajala objasnjenja za programe, Windows ..Ljudi postavljaju po 10 puta isto pitanje u okviru tema zato sto ne postoji sve to na jednom mestu, jasno uocljivo!!!
Kad bi na forumu postajale takve teme sa upustvom kako se podesavaju i koriste najcesce korisceni programi, bios, internet itd. onda bi bilo i manje "glupih pitanja"! Nisu svi vicni ovoj objasti, neki lik moze da bude pravi tupan za kompjutere a istovremeno i pravi genije za lingvistiku, istoriju i sl.
Njemu komp sluzi za posao, muziku i poneki film i kad hoce da iskoristi neki program koji mu u zivotu nije zatrebao (recimo treba da prebaci DVD svadbe svog druga u Divx da bi mogao da ga gleda na kucnom player-u i ne zna koji program za to postoji a komoli kako se podesava ako mu neko predlozi neki takav, recimo Autogordianknot ) onda nastaju problemi jer nema gde konkretno da procita sta mu treba i kako to da podesi i iskoristi. Neki ljudi jednostavno nemaju vremena da vise po netu ceo dan i da podesavaju programe po 20 puta da bi dobili dobar rezultat. Neznaju ni svi dobro engleski.
Ako stariji korisnici kompjutera znaju (naucili od drugog ili sami ceprkali pa skontali) neprekidno stasavaju nove generacije koje, naravno, pojma nemaju a zele da nauce. Zar sve mora na tezi nacin da se nauci? "Ako sam ja mogao da 3 dana buljim u monitor i skapiram stvari moze vala i on!" Valjda forum sluzi da pomagne ljudima da sto brze i lakse ovladaju radom na kompjuteru a ne za napaljene klince kojima je forum prilika za samodokazivanjei takmicenje sa drugima uz naravno omalovazavanje manje upucenih od njih.
Ja bih rado postavio neku temu sa detaljnim upustvom za koriscenje nekog programa sa slikama ali smatram da nisam dovoljno kompetentan za takve stvari, priznajem da mi kompjuteri nisu jaca strana u zivotu. Ali znam za neke likove sa foruma koji imaju sasvim dovoljno znanja (nadam se i vremena) da naprave neki takav "projekat"
pozz
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eddie na korisnoj poruci:
ivke90znik (5.5.2008)
Stara 21.8.2011, 12:02   #7
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Svako pitanje je pametno posto glupih nema, ima samo glupih odgovora.
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2011, 12:15   #8
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Citat:
Aleksandar1987 kaže: Pregled poruke
Svako pitanje je pametno posto glupih nema, ima samo glupih odgovora.
To je rekao i moj profesor, a onda je koleginica pitala hoce li zadaci biti isti kao iz testova. Rekao joj je da je upravo opovrgla teoremu .
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
doctor (21.8.2011)
Stara 21.8.2011, 18:22   #9
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Kako pametno postavljati pitanja?

Cast izuzecima!!!

Poslednja ispravka: VojaM (21.8.2011 u 20:48) Razlog: izuzetcima --> izuzecima
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako dodati još jedan HDD? Tetanus Nosači podataka 20 11.12.2007 19:06
Kako podesiti ISDN da radi na 128 kbps jaba.hut Internet usluge 7 31.5.2007 11:54
Kada je kraj?? Kako Znati??? (CD/DVD rezaci) VeNoM Kvarovi 19 28.12.2005 0:48
Kako otkljucati pipelineove na nVidiama 6xxx? jaba.hut Overklok 5 14.12.2005 16:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com