Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.7.2015, 14:32   #961
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ova odgoda ideje za 5 level je veliki udar na takticko-strategijsku postavku igraca u prvih 100godina jer sada ne mozes zavrsiti 3 idejne grupe do 1570-80 ako si Western ili Eastern tech grupa a to je do ovog patcha moglo. Uticaj na igru je veliki i planiranje je potpuno izvrnuto a najvise za one zemlje koje krecu sa Admin idejom.

Ne volim da se navikavam na ovakve izmene u novim pecevima koje krucijalno menjaju igru.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2015, 22:51   #962
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Jeste li primetili da kada je aktivna tvrdjava kosta 1 dukat a kada se iskljuci 0.5 to je veoma skupo za tvrdjavu koja je iskljucena. Kako postizete da finansirate sve tvrdjave kako se sirite. Ja igram sa Rusijom i morao sam da unistim neke jer ne mogu da ih finansiram.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2015, 9:02   #963
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

ja plaćam samo one na prvoj liniji odbrane i to na prvoj liniji odbrane prema jakim komšijama. Ostale plaćam kada izbije rat po potrebi.

Para ima dovoljno, solidno je izbalansirana ekonomija pa se ima para i za to.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2015, 12:28   #964
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Desetak tvrdjava je jako skupo, plus kad krene pojacavanje armija kad u bitkama pocnu gubiti vojnike. A vecina provincija je pod autonomijom koja se sporo smanjuje. A zao mi unistavati..
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2015, 20:52   #965
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Koje su posledice po (moju) drzavu koja nije clan HRE, ako udje u rat/ostvoji/aneksira clanicu HRE? Nisam uspeo da izguglam, pa ne znam kako ce se ponasati ostale clanice HRE, a ne bih da se samoubijem.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2015, 22:33   #966
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

U poslednjem patch-u, osvajanje vise od jedne provincije u HRE moze da izazove koaliciju protiv tebe, pogotovo zato sto neke provincije imaju nenormalan development.

Vrlo pazljivo i vrlo polako.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
Remedy (17.8.2015)
Stara 17.8.2015, 7:40   #967
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Cilj mi je Holandija, koja ima 2 teritorije (ali prilicno razvijene). Tj cilj je da ostvarim dominaciju u trgovini u Engleskom kanalu. Igram kao Skotska i posle 3 rata Englesku sam sveo na Kent. U poslednjem ratu je na strani Engleske ucestvovao Burgundy i njihov vazal Flanders, pa sam ih naterao da oslobode Flanders i oni su mi sada saveznik, dok ne vidim kako da dodjem do njihovih teritorija (ne mogu da ih pretvorim u vazala, valjda nisam dovoljno ekonomski razvijen u odnosu na njih, ali oni nisu deo HRE). Sada planiram fazu ekonomskog razvoja i neke sitnije ratove (da dokrajcim Englesku, aneksiram Cornwall). Mada ne znam koliko ima smisla ulagati monarh poene u razvoj pojedinih provincija, jer se broj provincija uvecava kako drzava raste, a proizvodnja poena je prilicno limitirana.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2015, 9:00   #968
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
Cilj mi je Holandija, koja ima 2 teritorije (ali prilicno razvijene). Tj cilj je da ostvarim dominaciju u trgovini u Engleskom kanalu. Igram kao Skotska i posle 3 rata Englesku sam sveo na Kent. U poslednjem ratu je na strani Engleske ucestvovao Burgundy i njihov vazal Flanders, pa sam ih naterao da oslobode Flanders i oni su mi sada saveznik, dok ne vidim kako da dodjem do njihovih teritorija (ne mogu da ih pretvorim u vazala, valjda nisam dovoljno ekonomski razvijen u odnosu na njih, ali oni nisu deo HRE). Sada planiram fazu ekonomskog razvoja i neke sitnije ratove (da dokrajcim Englesku, aneksiram Cornwall). Mada ne znam koliko ima smisla ulagati monarh poene u razvoj pojedinih provincija, jer se broj provincija uvecava kako drzava raste, a proizvodnja poena je prilicno limitirana.
Iskreno, ja jedino ulazem kada mi trebaju dodatna mesta za gradjevine ili kad imam visak monarch poena, plus production 9 u provincijama sa zlatom. Ima jos nekih slucajeva kad se isplati, recimo imas jednu provinciju koja ima velik trade power (cot ili reka) u nekom trgovinskom cvoru a ne zelis da ratujes sa drugom nacijom.

Sve ostalo je bacanje monarch poena.

Sto se tice Holandije, mozes ja vazalizovati ratom ali i tu moze da se desi koalicija. Popravi odnosi sa vecim drzavama u HRE, par jakih saveznika (npr Francuska) pa tek onda u sirenje.

EDIT: Ja sam to naucio na tezi nacin za Milanom - imao sam bukvalno celu Evropu u koaliciji protiv mene. Odnosno prvo sam imao saveznike Francusku, Austriju i Poljsku a ratovao sam protiv svih ostalih (sem Spanije), zato sto sam osvojio Ferarru koja je imala 3 bogate provincije. U tom ratu sam uspeo da pobedim zbog saveznika ali sam bio halav i aneksirao 4 provincije Papske drzave. Onda su me svi saveznici napustili i pridruzli se novoj koaliciji protiv mene, sve zajedno sa Spanijom. Drzao sam se par godina ali su me potpuno porazili na kraju.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2015, 16:05   #969
Freezy
Član
 
Član od: 12.12.2006.
Poruke: 64
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Da li ima neki guide za Srbiju sa ovom zadnjom nadogradnjom?
Freezy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 1:51   #970
minist@r
Veteran
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 144 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Pocetnik sam u ovoj igri, igram sa Moskvom i uspeo sam da u dva rata osvojim Novogorod. Kao prvu ideju sam uzeo religious, trenutno sam negde oko 1480-te godine. Da li treba da napadam horde ili da pricekam da istrazim sve one religious ideje?
minist@r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 2:23   #971
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

bolje sačekaj malo ima bogatih regija koje se teško konvertuju imaš i misije da se westernizuješ lakše pogotovo dok se ne proširiš na daleki istok
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
minist@r (18.8.2015)
Stara 18.8.2015, 10:20   #972
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Freezy kaže: Pregled poruke
Da li ima neki guide za Srbiju sa ovom zadnjom nadogradnjom?
Ne treba ti guide za Srbiju, sve je isto ko i ranije. Samo je još lakše igrati sa manjim državama jer ne mogu da ti prođu zone of control tvojih tvrđava i lagano unište vojsku. Možeš čekati povoljan trenutak za odlučujuću bitku sa svojim saveznicima.

Srbija ide ovako nekako, prvo pre nego što otpauziraš klikneš na Albaniju i objaviš rat i pošalješ vojsku. Kad to završiš uzmeš Dubrovnik i spremaš se za rat sa Bosnom. Saveznici ti moraju biti Austrijanci obavezno i može recimo Poljska jer voli da se meša južno i ratuje sa Turcima. Bosnu nemoj uzimati celu već jednu-dve regije a ostalo vazalizuj da ne trošiš na korovanje.
U tom momentu si već skoro duplirao teritoriju i vojsku. Ostaje ti Dalmacija da je uzmeš u prvom ratu sa Venecijom. Venecija će te verovatno napasti zbog Dubrovnika pa ćeš sa Austrijom da je sabiješ. Ako ne onda sačekaj rat Austrije i Venecije i na kraju ti objavi rat kad Venecija više nema vojsku da se brani. Uzmi samo Dalmaciju.
Eto to ti je početak. Možeš posle na Vizantiju i dole uzmeš Atinu.
Posle biraš dal na Mađare a to ne preporučujem jer su regije nerazvijene i saveznik je sa Austrijom (mada se to povremeno menja),
i Turke koji su prava meta.

Kod mene se Turci raspadoše lako. Porazio sam ih u ratu bez Austrije, došli su samo Poljaci. Moraš odabrati pravi momenat recimo kad su Turci u ratu sa Mamelucima i istroše menpower. Onda im uzimaš evropske regije lagano.
Posle u nekom sledećem ratu Carigrad gde seliš glavni grad (mada je u mojoj partiji Carigrad bio Vizantijski).
I više ti ne mogu stati na put. Možeš posle i bez saveznika da ih satireš.

Naravno sve to može da ispadne drugačije i da Turci krenu odmah na evropu ali u mojoj partiji nisu ni Carigrad uzeli a već sam ih izbacio u malu aziju.
Za Srbiju je jedino šteta što ne možeš da uzmeš Vlašku na početku jer ima sada Turska Vidin regija između nas. Ali to je i dobro na neki način jer mogu lako Turci da zarate sa Mađarima i Austrijom što se i dogodilo kod mene.

Sa Srbijom postane pomalo dosadno kad se toliko raširiš.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 12:48   #973
Freezy
Član
 
Član od: 12.12.2006.
Poruke: 64
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Aha, zauzeo sam Ragusu i tu prebacio capital. Sad cekam rat sa Venecijom da ovojim Dalmaciju pa da probam da udjem u HRE. Saveznik mi je Austrija
Freezy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 12:55   #974
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

da bi ušao u HRE treba da budeš što manji, drži samo Ragusu i ništa više ne osvajaj eventualno dalmaciju od Venecije, onda imaš granicu preko istre sa HRE i lagano ulaziš u HRE ovako kad se raširiš mnogo neće da te prime
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 13:13   #975
minist@r
Veteran
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 144 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Kako da feedujem vazala. pobedio sam Kazan ali ne mogu da prosledim provincije Permu.
minist@r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 13:40   #976
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Dalmaciju mora da bi se granicio sa HRE za ulazak. A zasto da uzme Albaniju kad je ona core Otomana i Venecije i pre ce napasti zbog core, a Srbiji njihova provincija nece mnogo znaciti jer je siromasna.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 13:44   #977
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
minist@r kaže: Pregled poruke
Kako da feedujem vazala. pobedio sam Kazan ali ne mogu da prosledim provincije Permu.
Ako si vec uzeo provincije jedini nacin je da ih prodas za 0 golda vazalu. To je tamo gde nudis alijansu dole imas Economic actions tu imas Sell province gde oznacis koju i za koliko golda. Da ne bi vazala slabio ja mu ne naplacujem. Osim ako nije bogat zbog necega a i tada ne mnogo.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku orome na korisnoj poruci:
minist@r (18.8.2015)
Stara 18.8.2015, 13:55   #978
minist@r
Veteran
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 144 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Shvatio sam u medjuvremenu, mislio sam da ima odmah kad sklapam mir da im prosledim provincije.
minist@r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 16:09   #979
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
...A zasto da uzme Albaniju kad je ona core Otomana i Venecije i pre ce napasti zbog core, a Srbiji njihova provincija nece mnogo znaciti jer je siromasna.
Otomani će napasti u svakom slučaju jer će u međuvremenu izfabrikovati core na sve teritorije u Srbiji. Nema svrhe ne uzeti teritoriju kad se nudi i bar u početku koliko god siromašna bila znači svaki mali procenat koji dodaje.
A ako je saveznik Austrije onda je poželjan rat sa Venecijom da bi joj se uzela Dalmacija.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 16:48   #980
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
minist@r kaže: Pregled poruke
Shvatio sam u medjuvremenu, mislio sam da ima odmah kad sklapam mir da im prosledim provincije.
Ako imas Art of War DLC onda mozes pre mirovnih uslova prebaciti vazalu provincije na koje on ima klejm ili koje zelis njemu dati. Ako ne igras Ironman obavezno sacuvaj pre mira zbog toga sto cesto nesto promasis u uslovima mira pa da mozes vratiti.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com