Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.8.2014, 18:51   #681
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pazi da te ne preraste Vizantija pa ne možeš da je aneksiraš, sad imaš puno izbora, da li da uđeš u HRE, ili da premestiš glavni grad negde ima tu puno izbora
Zar ima to ogranicenje kod vazala? Mislio sam da je samo kod PU to slucaj. Imam 20 provincija ne verujem da Vizantija ima toliko korova bez trebzonida.

Cilj ove igre bio je da posedujem sve provincije kulturne grupe Juzni sloveni + Vizantiju sto znaci rat sa Poljskom za Moldaviju, sa Venecijom za hrvatske i vizantijske regije, sa Madjarskom za hrvate i sa Turcima za vizantiju, bugarsku i Albaniju. Uzeo sam Quantity kao prvu ideju jer time dobijam masovnost koja fali Balkanu i popust na odrzavanje trupa koja je kljucna zbog siromasnih regija.

Jos nesto, ne znam sto se stalno po netu prica o strategijama za Vizantiju kad je ona najlaksa od celog Balkana zbog eventa i bogatih regija. Plus nema AE jer vracaju regije. Srbija bre sta god uzme dobija AE u fulu jer nema korova.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2014, 19:30   #682
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

problem sa tim balkanskim državama je što ih ima po 3-4 regije i moraš da budeš mala država da bi ti hrvati, rumuni i bugari bili accepted culture, albanci mogu da ti budu acceped culture samo ako imaš 2-3 regije
Inače su samo ista kulturna grupa ali ne daju maksimalno od provincija. Čim se malo raširiš više nisu accepted, i uopšte samo Balkan ti je accepted čim počneš okolo da osvajaš tursku, italiju ili nešto treće odmah non accepted, ali možeš da promeniš kulturu ako prebaciš glavni grad i ta kultura ti bude većinska, imaš mapu sveta tih kulturnih grupa
Još ako uzmeš Austriji neki njen claim ako ima na hrvatske regije pa još počneš da ih krstiš u pravoslavlje čas će da te zamrze
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2014, 19:34   #683
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

I ja uglavnom igram Srbiju. Zanimljivo jeste. Tesko jeste.
Ali pomalo i standardno. Recimo savez sa Austrijom je skoro pa obavezan.
Moral vojske da bude veci je jako bitno.
Sve u svemu dosta je zanimljivo jer ne zavisi sve od tebe i moras se prilagoditi dogadjajima. Takodje moras se prilagoditi promenama od male drzave do srednje i kasnije vec imperije.
Austrija non stop ima glupe ratove u kojima zove saveznike.
Ali zato sa druge strane sluzi da se razbiju Madjari i odbrani od Turaka dok si slab.
Kasnije Moskva tj Rusija za totalno razbijanje Otomana.
I naravno Francuska kad se spojis granicom sa Austrijom pa te ista odje*e za daljeg saveznika.

Steta sto se ne pocinje od 1200-te kad je Srb bila u ekspanziji i jaka i mogla da zaustavi Otomane i razbije Vizantiju.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2014, 7:14   #684
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

@water wizard Trenutno su kod mene prihvacene kulture hrvati bugari i rumuni. Albanska regija je nebitna jer je 1BT. Ako uzmem kao drugu ideju Humanism neke od njih cu sacuvati. A sto se tice odrzavanja saveza sa Austrijom sad su to promenili moguce je da se granicis sa zemljom i da budete u savezu. Samo treba paziti da se ne nagazi na klejm austrije kad se osvaja hrvatska ili neka regija od venecije. Jedini malus je ono Competing great power -25.

@zemunelo ako Austrija ne postavi turke za rivale nece u rat protiv njih nikako. To sam primetio od kako su promenili biranje rivala. A sto se tice kasnijeg saveza sa Rusijom to je pozeljno ali bi trebalo da do tada turci vise nisu pretnja ako se udje u rat rano s njima.

Inace u toku moje igre turci su napali Vizantiju tek posto je aneksirala Atinu tako da 100% WS nije bilo dovoljno za full aneks. Uzeli su im samo Atinu i Acheu. Kada im je ostala Morea i Konstantinopolj bez vojske i mornarice ja sam objavio rat bez CB i prebacio nekako trupe i vazalizovao ih. U prvom ratu sa turcima sam uspeo samo vratiti 2-3 teritorije jer je Poljska prihvatila white peace. I usput dala QQ i Persiji military acces. Imaju jake saveznike QQ, Persiju, Krim, Tunis koji je pojeo Alzir i ima sa Tripolijem PU.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 0:44   #685
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Dobro nisam igrao neko vreme, mozda 2 peca i sigurno ima dosta promena ali sve je to bilo i ranije. Austrija nije htela da ratuje sa Turcima jer su daleko i nije ih interesovao taj ofanzivni rat ali kad tebe Turci napadnu onda Austrija ulazi u odbrambeni rat. To je ono sto je dobitna kombinacija jer ce poslati svoju vojsku na Turke. Zato ti je znacajna Austrija jer Turci tj AI ima tu skriptu ili sta vec modifikator valjda da racuna snagu celog potencijalnog saveza i ne napada ako je slabiji.
Dobri su i Poljaci u pocetku da ti tom savezu daju brojno stanje ali su slabi realno u ratu i pucaju kako god okrenes ako se samo na njih oslonis. Oni mogu da se ganjaju sa Krimom u tom ratu protiv Turaka.

A pre toga ti se siris na sever, to je bolja kombinacija. Uz Austriju uvek rusis Madjare i Veneciju. Znaci imas potencijal da uzmes celu Bosnu, Vlasku, Dubrovnik itd i kasnije da otmes Hrvatsku koju prvo u ratu sa Madjarima "oslobodis". Tu vec Madjari su slabi i biras da li da se petljas dalje i koliko jer nije lose i da ih vazalizujes. Od Venecije uzimas sve sto ne zeli da uzima Austrija. Mozes i Albaniju da uzmes ako odmah kad se pocne objavis rat i uletis pre Turaka (ako to nisu izmenili).

Tada si jak da se ozbiljno suprotstavis Turcima ali samo uz saveznike jer ce i oni da nagruvaju broj teritorija i imace mnogo vojske i veliki moral.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 1:30   #686
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

moraš i put da napraviš Austrijancima da upadaju za tebe, ako je između Mađarska ne mogu da prođu... ili idu negde okolo, sećam se ja jednom kad se spustiše pomlatiše turke dobro..
Rekoh da upalim malo da igram, 1795 god ja ujedinih HRE ali je nekako dosadno, regija manje više ne ratuje mi se više - dosadno
Mogo bih da probam Ruse s njima još nisam igrao a obično su mi protivnici kad god krenem na istok da osvajam
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 6:47   #687
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Nekako do sada nikad nisam se sirio na sever. Madjarske regije su siromasne jos ako su saveznici sa Francuskom... trenutno sam na 2 rata od vracanja svih korova Vizantiji. Jedan sa Venecijom oko Rodosa i sa turcima oko Jedrena. Kipar ne racunam jer njih cu pregaziti u ratu sa Poljacima gde ce se Austrija ukljuciti a i ja sam ispred Poljaka sa tehnologijom za dve.

Takodje koliko je potrebno ratova za vazalizaciju Madjarske? 4? To je 60 godina novih primirja mada sam to smanjio na starih 5. Videcu jos za Madjare..
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 7:53   #688
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

nisu dobri Mađari za osvajanje imaju +100% core creation na njihove regije duplo jedino u Personal union da ih naslediš odmah na početku
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 8:45   #689
King91
Član
 
Član od: 28.11.2013.
Poruke: 174
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 16 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Hteo bih neko da mi da neki tutorial za vizantiju,gde kako i sta da odradim
King91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 11:40   #690
Petrucci
Član
 
Član od: 11.2.2012.
Poruke: 107
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
nisu dobri Mađari za osvajanje imaju +100% core creation na njihove regije duplo jedino u Personal union da ih naslediš odmah na početku
Ti mora da igras na nekom predjasnjem pecu, od 1.6 nemaju je pomeren +100% core na +20 cav combat ability
Petrucci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2014, 15:19   #691
vladmer
Član
 
Član od: 2.3.2012.
Poruke: 104
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 28 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
King91 kaže: Pregled poruke
Hteo bih neko da mi da neki tutorial za vizantiju,gde kako i sta da odradim
http://www.eu4wiki.com/Byzantium
Mozda budes morao da ponovis par puta,jer je sreca bitan faktor.
vladmer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vladmer na korisnoj poruci:
King91 (3.9.2014)
Stara 3.9.2014, 7:03   #692
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
King91 kaže: Pregled poruke
Hteo bih neko da mi da neki tutorial za vizantiju,gde kako i sta da odradim
Prva meta kipar mamluci garantuju ali 99% nece uci u rat, druga venecija kad napravis galije dovoljno je 25 a zatim turci ali ne preporucijem pre nego Poljaci aneksiraju Moldaviju jer im nece dati prolaz a ti galijama blokiras kod Konstantinopolja. Obavezni saveznici su Austrijanci i Aragon jer cesto stavljaju za rivale i Veneciju i Turke. Poljska po zelji ja pre uzimam njih nego Aragon jer ces i ti imati mornaricu a i ako se desi Iberian wedding gubis ih.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2014, 11:07   #693
Pedja_Nbg
Član
 
Član od: 12.3.2009.
Poruke: 119
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 7 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Зар је могуће да кад се нека колонија формира као твој вазал, нема аутоматски твоју заштиту? Моју колонију је напала енглеска колонија, и ја нисам могао да је заштитим, него сам морао да правим клејм да бих могао да је браним.
Pedja_Nbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2014, 16:13   #694
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

kolonije ratuju odvojeno mozda te pozove mozda ne. koliko znam kako kad.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2014, 9:17   #695
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ne znam da li su menjali ali možeš da zahtevaš od kolonije mir, pa ako odbiju onda i ti ulaćeš u rat. Ali uleće i njihov "gazda" u tom slučaju.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2014, 17:18   #696
Djukarbc
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 35
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 13 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Почињем са малим државама без бонуса и ако ме неуниште у старту игре, после ладно владам светом. Није неки изазов, пошто играч увек може да вуче боље потезе од AI-a, наравно, кад се научи како игра функционише.

Првих 50-100 година ако не страдам, побеђујем лагано.
Djukarbc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2014, 22:43   #697
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

igram sa srbijom i uspeo sam i sirio se lepo kad sam primetio da je tron Austrije saveznika od pocetka ugrozen posle par meseci pogledam i vidim da je moja loza preuzela presto (nisam dobio poruku nikakvu iako je ukljucena) i dok jos uvek nisu imali naslednika ja uradim Claim Throne. Cim sam to uradio dobiju ga, ali srecom asa Weak Claim-om. Uglavnom pobedim u ratu i sada imam u PU Auastriju. Rat je bio tezak imali su saveznike : Madjare, Engleze, Trir, Savoy i jos par njih. Ja 3 vazala Ukrajinu, TO i Krim.

Znam da nije osvajanje sveta ali kad se setim od cega sam poceo...

Poslednja ispravka: orome (5.9.2014 u 8:11)
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2014, 22:32   #698
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
Nekako do sada nikad nisam se sirio na sever. Madjarske regije su siromasne jos ako su saveznici sa Francuskom...
Ne znam zasto si Madjare preskakao. Uvek mozes da im uzmes Hrvatsku koju u prvom ratu oslobodis pa posle napadnes i vazalizujes.
Mozda su i ostale Madjarske teritorije slabe ali ti daju brojno stanje na vojsku sto ti veoma znaci da bude manja sansa da te napadne neko a da ne pricam u eventualnom ratu da par hiljada pesadije moze da donese pobedu ili poraz u odlucujucoj bitci.

Takodje razbijanjem ili drasticnim slabljenjem Madjarske onemogucujes tog protivnika da ti ubuduce bude stvarna pretnja i tako osiguravas sever zemlje.

Ako mene pitas, car Dusan je tu pogresio sto nije dovrsio Madjare kad je isao na sever da ih otera. Jedan protivnik manje i osiguranje teritorija.
Ali dobro tad je svako hteo bogati jug i Konstantinopolis
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2014, 22:48   #699
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

ne znam dal može Srbija da ih uzme u personal union, sa Austrijancima sam ih uzo i napravio Austrougarsku, Mađari počinju bez kralja
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2014, 19:14   #700
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

BT utice na brojnost vojske a BT madjarskih regija je veoma mala. i njihov manpower je jako mali s obzirom na broj regija.

i za mene je bio logicniji bogati jug i Anatolija nego Madjari. a i pobune madjarskih patriota crpe moj manpower. u ovoj igri sa Srbijom uzeo kao prvu ideju Quantity koju inace retko uzimam. Posto je jedna od srpskih NI manpower recovery +10% dobro se uklopilo. mogu reci da je ta ideja veoma korisna za Srbiju daje jeftiniju i brojniju vojsku, to Srbiji koja nije sila mnogo pomaze.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com