Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.6.2011, 12:15   #1
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Exclamation Linux za pocetnike

Evo da i sa vama podjelim svoj seminarski rad koji je kao i Lunux slobodan i besplatan za preuzimanje.Predlazem moderatorima da ovu temu stave ako sticky na vrh strane.Seminarski rad sadrze sledece:

1.UVOD: 3
1.0.UVOD U SEMINARSKI RAD: 3
1.1.UOPŠTENO O LINUXU(ISTORIJAT I ORGANIZACIJA) 4
1.2.PREDNOSTI I MANE LINUXA 6
1.3.WINDOWS VS LINUX 9
1.4.LINUX GRAFIČKA OKRUŽENJA – KDE I GNOME 11
1.5. LINUX ALTERNATIVE ZA WINDOWS 15
1.6.OSNOVNI LINUX POJMOVI(LINUX RIJEČNIK) 19

2.TUTORIJAL INSTALACIJE LINUX MINT 10 KROZ SLIKE I TEKST 23
2.1. UPUSTVO ZA INSTALACIJU 23
2.2.UVOD: 23
2.3.PRIPREME 23
2.4.INSTALACIJA 24

3.OSNOVNE KOMPONENTE MINTA 33
3.1.TERMINAL-ULOGA I SVRHA 33
3.2.PREDEFINISANI PROGRAMI U LINUXU MINTU 10 (POPIS PROGRAMA I OPIS) 35
3.3.OSNOVNE OPCIJE U MINTU(WELCOME SCREEN, THE MENU, THE SOFTWARE MANAGER, THE UPDATE MANAGER, THE UPLOAD MANAGER) 40
3.4.LINUX CONTROL CENTER 48

ZAKLJUCAK 57

4.DRUGE DISTRIBUCIJE ZA POČETNIKE 58

LITERATURA 61



Evo i kratak uvod iz rada:
Linux je besplatan,brz,pouzdan i mocan opretaivni sistem.Ako zelite da probate nesto novo i vidite da ima boljih stvari od blotabilnog i skupog Windowsa onda procitajte ovaj seminarski rad i saznajte sve sto treba da znate o Linuxu.Ovaj seminarski rad je pisan dijelom kao seminarski rad a dijelom kao tutorijal pa ce tako svako ko procita ovaj rad moci da sazna dosta korisnih informacija o Linuxu i dosta teorija ali i sa prakticne strane mocete nauciti dosta stvarid osnova kao sto su priprema i zahtjevi za Linx,preko samo instalacije sistema,pocetnih podesavanja sistema i jos mnogo toga.Dosta savjeta i trikova vas ocekuje koji ce vam rad na vasem sistemu uciniti mnogo ugodijim i brzim.Seminarski rad je podjeljen u tri oblasti pod imenima:
· Uvod

Tutorijal instalacije Linux Mint 10 kroz slike i tekst
Osnovne komponente Minta

Sto se tice izbora distribucije uzeta je Linux Mint distribucija.Vecina se pita zasto?Ubuntu je poznatiji i ima vecu podrsku ali je Mint slicniji Windowsu po izgledu i laksi je za koristcenje tako da ce pocetnici koji u velikoj mjeri dolaze sa Win operativnih sistema ce se lakse snaci sa recimo npr jednim taskbarom sa meni ikonom lijevo nego sa dvopanelnim Gnome Ubuntu okruzenje.U linux svijetu vlada misljenje da je Mint Ubuntu kakav bi treba biti tj Ubuntu na stereodima.Mint je zasnovan na Ubuntu Linux OS ali od doticnog se razlikuje po nekim opcijama i vise user frendly okruzenjem. A da se vratim na oblasti seminarskog.U prvoj oblasti pod imenom Uvod ocekuju vas uopstene stvari o Linuxu,cisto da shvatite njegovu filzofiju i nacin rada tog OS.Ocekuju vas tu sledece teme:Uopšteno o Linuxu(istorijat i organizacija),Prednosti i mane Linuxa,Windows Vs Linux,Linux grafička okruženja – KDE i Gnome,Linux alternative za Windows,Osnovni linux pojmovi(Linux riječnik).U drugoj oblasti kao sto je i ime kaze imate upustvo u slikama i tekstu kako da instalirate Linux Mint 10 na svoj racunar,U trecoj oblasti objasnjenja su osnovna podesavanja i koponente Linux Minta.Ne znate nesto podestiti na svom Linuxu onda je treca oblast prava stvar za vas.Treca oblast sadrzi sledece teme:Terminal-uloga i svrha,Predefinisani programi u Linuxu Mintu 10(popis programa i opis),Osnovne opcije u Mintu(Welcome screen, The Menu, The Software Manager, The Update Manager, The Upload Manager),Linux Control Center.




Evo i link,klik za download :

http://dl.dropbox.com/u/22380934/Lin...0Pocetnike.rar

Linux prezentacija,skracena verzija,37 slajdova
http://dl.dropbox.com/u/22380934/Lin...ezentacija.rar


+Galerija slika Linux Minta
https://www.dropbox.com/gallery/2238...0Mint?h=172cf0



P,S:Za sve sugestije,pohvale ili kritike pisite mi na email adresu datu na drugpj strani rada ili ostavite komentare ispod ovoga posta.Pozz svima i puno srece u koriscenju Linuxa

Poslednja ispravka: Nemanja Inc (3.6.2011 u 7:29) Razlog: Dodana ppt prezentacija
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2011, 12:24   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Vatafak?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2011, 13:25   #3
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Šta si ovo linkovao u prvom postu života ti?

Nijedan link "sadržaja seminarskog rada" ti ne radi, i ako si već mislio da podijeliš nešto s narodom, mogao si odraditi najobičniji copy-paste i uploadovati slike na SK forum (limit za JPEG i druge formate je prilično fer).
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Nemanja Inc (2.6.2011)
Stara 2.6.2011, 13:48   #4
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Šta si ovo linkovao u prvom postu života ti?

Nijedan link "sadržaja seminarskog rada" ti ne radi, i ako si već mislio da podijeliš nešto s narodom, mogao si odraditi najobičniji copy-paste i uploadovati slike na SK forum (limit za JPEG i druge formate je prilično fer).
Izvinjavam se na haos postu,nije do mene,u brzini sam ga stavio i pokusao ispraviti ali nisam uspio a nisam ima vremena da ga vise cackam.Evo mislim da je ova verzija sada bolja.Imate u postu samo dva dropbox linka koji rade.Prvi je za download seminarskog a drugi je galerija slika.Na dva racunara su testirani i oba linka rade normalno
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2011, 14:34   #5
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Prvo treba da naucis kako se pise seminarski, ovo vise lici na tutorijal nego na seminarski. A i kada pises bilo seminarski ili tutorijal, treba da ga pises svojim recima, a ne samo copy-paste(kao ovde).
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivance95 na korisnoj poruci:
Nemanja Inc (2.6.2011)
Stara 2.6.2011, 14:48   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Nas ovde ne zanima svrha njegovog pisanija jer sigurno nećemo da mu taj rad ocenjujemo kao seminarski.

Kakav je kao tutorijal, što ima svrhe da se postoje na ovom forumu, sasvim je druga priča, pa makar se mnogo i služio "literaturom". Usredsredite kritike na to, a što se tiče kvaliteta rada kao seminarskog, ima ko će time da se bavi.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Nemanja Inc (2.6.2011)
Stara 2.6.2011, 15:03   #7
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Seminarski je uraden tacno po upustvu od 5 strana PDF koje smo dobili od profesora i trudio sam da odradim svaki detalj kako je propisano.
Ali opet vise sam tezio da ga napisem kao tutorijal jer nesto ovako obuhvatno nisam uspio naci na nasem jeziku.Oko 40% rada je c/p ali ostalo sam ja licno kucao i to je to,dosta ubacivajuci licnog iskustva.Naravno da ja ovo radim za faks ali msm da moze da posluzi kao korisno stivo svim pocetnicima.Umjesto da pretrazuju 300 tema na ovom podforumu smatram da sve sto im je potrebno ako su pocetnici mogu da nadu u ovome radu.Hvala vama na kritikama ali vi ste vecinom napredni korisnici i nacete dosta stvari koje vec odavno znate.Meni najvise vrijedi misljenje pocetnika u linux svijetu,jer je to ciljna grupacija

A vi koji me optuzujete da je sve c/p nije prvo procitajte svih 60 strana rada pa onda davajte sud
pozz svima
P.S:Uskoro cu staviti i skracenu ppt prezentaciju od 30 slajdova.Nemam sad vremena ali ocekujte da cu odraditi upload uskoro
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nemanja Inc na korisnoj poruci:
ivance95 (2.6.2011)
Stara 2.6.2011, 16:17   #8
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Фино си ово искомбиновао, с тим што има још пуно да се ради на овом раду.

Пре свега, случајно или намерно си заборавио да поменеш у литератури и часопис Дигитал (у коме је објављен) или форум MyCity (на коме је аутор чланка Бојан Поповић такође објавио овај чланак), одакле је ископиран део о графичким окружењима КДЕ и Гном.

Е сада, рад.

1) Потруди се да пређеш комплетан рад и свуда где ниси ставио размак иза знака интерпунције исти ставиш (иза тачке, зареза, упитника и сл.).
2) Kористи наша слова „šđčćž“ на сваком месту где она треба да стоје а ти си куцао „sdjcz“.
3) Побриши сувишне бројеве у набрајањима.
4) Скини линкове из копи-пејстованог текста са Википедије.
5) Користи стилове за наслове и текст како би ти цео рад био унифициран и једнобазан.

Стил „упутства за употребу“ нећу да коментаришем јер не знам шта се у том петостраном ПДФ упутству за писање рада тражи, али су горе наведене ствари које би требало испеглати.

Срећно!
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
Nemanja Inc (3.6.2011)
Stara 2.6.2011, 20:57   #9
Markob
Član
 
Član od: 31.10.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

svaka cast za rad, mislim da za pocetak sasvim fino priblizava mint , lepo je sto si ga podelio sa drugima , i bolji je od mnogih diplomskih radova koje sam vidjao, a ovo je seminarski ...
Markob je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markob na korisnoj poruci:
Nemanja Inc (3.6.2011)
Stara 3.6.2011, 7:26   #10
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Фино си ово искомбиновао, с тим што има још пуно да се ради на овом раду.

Пре свега, случајно или намерно си заборавио да поменеш у литератури и часопис Дигитал (у коме је објављен) или форум MyCity (на коме је аутор чланка Бојан Поповић такође објавио овај чланак), одакле је ископиран део о графичким окружењима КДЕ и Гном.

Е сада, рад.

1) Потруди се да пређеш комплетан рад и свуда где ниси ставио размак иза знака интерпунције исти ставиш (иза тачке, зареза, упитника и сл.).
2) Kористи наша слова „šđčćž“ на сваком месту где она треба да стоје а ти си куцао „sdjcz“.
3) Побриши сувишне бројеве у набрајањима.
4) Скини линкове из копи-пејстованог текста са Википедије.
5) Користи стилове за наслове и текст како би ти цео рад био унифициран и једнобазан.

Стил „упутства за употребу“ нећу да коментаришем јер не знам шта се у том петостраном ПДФ упутству за писање рада тражи, али су горе наведене ствари које би требало испеглати.

Срећно!
Citat:
Markob kaže: Pregled poruke
svaka cast za rad, mislim da za pocetak sasvim fino priblizava mint , lepo je sto si ga podelio sa drugima , i bolji je od mnogih diplomskih radova koje sam vidjao, a ovo je seminarski ...

Zahvaljujem.Inace ovaj rad msm jos doraditi,mozda dodati jos 10-20 strana i predati ga kao diplomski.U osnovi moram vidjeti sa profesorom.Hvala na savjetima ima da ih odradim

Sto se tice literature ovaj lapsus mi se desio sasvim slucajno,Nisam popisao sve izvore literature


OBAVESTENJE:Odraden je Edit 2 prvoga posta.Dodao sam link za download ppt prezentacije od 37 slajdova.U osnovi skracena verzija za sve one kojima se neda citati 60 strana rada u wordu
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nemanja Inc na korisnoj poruci:
Silent Otto (30.3.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
PCLinuxOS Gnome 2010-The best linux live cd-out of the box laikexpert Slobodni softver 3 17.4.2010 20:28
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Linux za pocetnike The Finest Serbian Since '82 Slobodni softver 116 30.8.2007 23:24
SuSE 10.0 i Dialup preko SMIN-a Mirun Slobodni softver 5 10.12.2006 22:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com