Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.11.2016, 21:46   #101
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
Ceylon je mnogo upotrebljiviji nego Scala veruj mi.
Nemam ja tebi sta da vjerujem kada ja radim sa Scalom u kompaniji gdje potraznja za Scala developerima raste. Naravno, Scala gubi smisao kada je upotrebis klasicne CRUD MVC aplikacije... jer pobogu, za takve stvari imamo Javu, C#... Ali dapace, ti si "probao" Scalu pa tako zakljucio da je taj programski jezik - "bloat". I naravno, zasto bih ja vjerovao svojim ocima, Zalandu, Twitteru, LinkedInu, Simensu... i gomili drugih nasih musterija kad imam tebe da me prosvijetlis.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 22:10   #102
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

@Mickie, mož' da pričaš ti šta oćeš, al C++ je i dalje institucija, kao što je i C. Rust, ovo ono, ne može da zameni C u životu u sistemskom programiranju, pa sve da čita misli

Neće niko da zameni C++/C bar još 10 godina sigurno a i više veruj mi. Isto važi i za Scalu


Trideset šest novih jezika i svi su next big thing, šio mi ga Đura..

Poslednja ispravka: Teva (8.11.2016 u 22:54)
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 0:09   #103
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Stoji da C++ nece biti zamenjen u skorije vreme. Ne kazem ja da C++ ne valja i da ga treba po svaku cenu menjati, ja kazem da se meni ne svidja i mrzi me da ga ucim, ali ne toliko kao C#. Za C nisam pricao nista u ovoj temi, sacu da kazem da mi je to omiljeni jezik nedao bog da ga nesto zameni.

sto se tice scale, jednostavno mislim da je Ceylon bolji jezik za prakticne stvari i meni vise odgovara. Potraznja za Scalom raste evo 15 godina od kada se pojavila, i sve po 100% godisnje, prvo bio jedan, skala programer, pa dva pa cetri, i dalje raste ogromnom brzinom od 100%, fastest growing veruj mi. Salu na stranu ako si nasao posao da radis u sa Scalom, ja mogu samo da ti cestitam jer ti je upala sekira u med. Scala programera je malo pa su zato dobro placeni, zato samo napred.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 0:56   #104
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Za sta se Scala koristi i koliko je to placen posao?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 10:36   #105
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
Za sta se Scala koristi i koliko je to placen posao?
Scalu mozes da koristis i za obicne web aplikacije recimo s Play! framework-om. Medjutim, licnog sam misljenja da je to korak unazad i krajnji "overkill". Pored toga, najvise se koristi uz Spark. Zatim za reaktivne aplikacije i asinhronu obradu podataka (Akka). Obicno, za goli backend. Iako imas i neke interesantne Scala tehnologije tipa ScalaJS koja se kompajlira u JavaScript.
Mane: Jako je tesko "upasti" u Scala projekte.
Koliko je dobro placena? Prosudi sam:

http://stackoverflow.com/research/de...op-paying-tech
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
Schnak3 (9.11.2016)
Stara 9.11.2016, 14:01   #106
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Posto vidim da se na ovu temu sjatilo puno strucnjaka,rekoh da pitam nesto sto me zanima vec neko vreme

Koji programski jezik bi po vasem misljenju bio najbolji za razvoj vestacke inteligencije (AI)?

Mislim na pravu vestacku inteligenciju, ne na onaj crap iz video igara Moj ortak koji je C# programer kaze da su aktuelni programski jezici previse primitivni za takav zadatak. Da li se vi slazete?
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2016, 16:40   #107
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Verovatno bi najbolje legao neki funkcionalni jezik ali u principu ne bi trebalo da te izbor jezika sputava, sve što treba je da prilagodiš algoritme i strukture podataka.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Dreamfall (9.11.2016)
Stara 9.11.2016, 19:26   #108
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Posto vidim da se na ovu temu sjatilo puno strucnjaka,rekoh da pitam nesto sto me zanima vec neko vreme

Koji programski jezik bi po vasem misljenju bio najbolji za razvoj vestacke inteligencije (AI)?

Mislim na pravu vestacku inteligenciju, ne na onaj crap iz video igara Moj ortak koji je C# programer kaze da su aktuelni programski jezici previse primitivni za takav zadatak. Da li se vi slazete?
Python se najviše koristi za takve stvari. Po mom mišljenju Octave/Matlab za prototajping i C++ za pravu realizaciju, jer ipak treba to da leti
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Dreamfall (9.11.2016)
Stara 10.11.2016, 1:23   #109
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Mislim na pravu vestacku inteligenciju, ne na onaj crap iz video igara
Taj "crap iz video igara" nije nimalo naivan i jednostavan za implementirati, kreni od običnih pathfinding algoritama, neće ti biti lako. Ubaci u formulu predviđanje situacija, adaptaciju na promenu stanja sistema i eto ti žurke.

Ti verovatno misliš na neuronske mreže i trenutni progres koji se tu postiže ali imaj na umu da je takvom AI neophodan kvalitetan i ogroman trening i to i dalje nije ni blizu "prave veštačke inteligencije", vidiš i sam dokle smo došli. Neće "pravi AI" uskoro. Možda kroz 10-20 godina dobijemo neku osnovnu formu AI-ja koji se dobro snalazi sa "ljudskim" problemima ali trenutno nas koče dostupni resursi, treba mnogo više sirove snage hardvera za rešavanje problema AI-a.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Dreamfall (10.11.2016), zokocx (10.11.2016)
Stara 10.11.2016, 2:22   #110
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

za 10-20 godina mi više nećemo da budemo najinteligentniji na planeti i razlika će samo da se povećava, ne sećam se gde sam pročitao ali otprilike ide ovako jednog dana će kompjuteri da budu pametni kao ljudi pa za 2 godine će biti duplo pametniji, pa za još 2 4x itd i na kraju će samo da ubrzaju proces umesto godine biće jedan, dan, sat, minut... svakom mobilnom su danas dostupni svi podaci preko interneta tj sve znanje ovoga sveta, što će reći da je tvoj mobilni već pametniji od tebe
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Dreamfall (10.11.2016)
Stara 10.11.2016, 3:34   #111
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Taj "crap iz video igara" nije nimalo naivan i jednostavan za implementirati, kreni od običnih pathfinding algoritama, neće ti biti lako. Ubaci u formulu predviđanje situacija, adaptaciju na promenu stanja sistema i eto ti žurke.

Ti verovatno misliš na neuronske mreže i trenutni progres koji se tu postiže ali imaj na umu da je takvom AI neophodan kvalitetan i ogroman trening i to i dalje nije ni blizu "prave veštačke inteligencije", vidiš i sam dokle smo došli. Neće "pravi AI" uskoro. Možda kroz 10-20 godina dobijemo neku osnovnu formu AI-ja koji se dobro snalazi sa "ljudskim" problemima ali trenutno nas koče dostupni resursi, treba mnogo više sirove snage hardvera za rešavanje problema AI-a.
Znam da je i AI u igrama komplikovano napisati, pokusao sam (bezuspesno ) da odradim neki prost AI u UnrealScript-u, kasnije i u C++

Hvala svima na odgovorima
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2016, 12:35   #112
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 918
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
za 10-20 godina mi više nećemo da budemo najinteligentniji na planeti i razlika će samo da se povećava, ne sećam se gde sam pročitao ali otprilike ide ovako jednog dana će kompjuteri da budu pametni kao ljudi pa za 2 godine će biti duplo pametniji, pa za još 2 4x itd i na kraju će samo da ubrzaju proces umesto godine biće jedan, dan, sat, minut... svakom mobilnom su danas dostupni svi podaci preko interneta tj sve znanje ovoga sveta, što će reći da je tvoj mobilni već pametniji od tebe
Dostupno znanje != Inteligencija
zokocx je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2016, 13:00   #113
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Tebi DreamFall treba machine learning, to koliko sam imao prilike davidm rade u R, Pythonu, i Javi, tim redom. Ja se nisam sa tim ozbiljno petljao, mali mi je spooky da ucim kompjuter da bude pametniji od mene. Mada verovatno nije tesko nauciti ga da bude pametniji od mene

PS: Ko sto neko vec rece, nije toliko bitan jezik. Ali samo ako pises od nule, a to niko ne radi. U ova tri imas najvise biblioteka koje mozes da iskoristis.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2016, 1:33   #114
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Microsoft je portovao osnovu C# za Linux (sve osim GUI-a). Veoma lako se pokrece na Linux-u i zapravo radi.

https://www.microsoft.com/net/core#linuxubuntu
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Schnak3 na korisnoj poruci:
doctor (8.12.2016), voodoo_ (6.12.2016)
Stara 17.1.2017, 15:15   #115
DiplomiraniDuduk
Novi član
 
Član od: 13.1.2017.
Poruke: 8
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 5 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Živimo u vreme engleskog jezika – svidelo se kome ili ne.
Naročito u oblasti računarstva, ko god ne zna engleski – nema tu šta da traži.
Kao i uvek, nađe se još poneki fosil, poput mene (73 god.), koji ne zna engleski a hteo bi da nauči nešto iz te oblasti.
Nekada se koristio računarski jezik BASIC. Zahvaljujući uputstvima dobijenim uz (tadašnje) kompjutere savladao sam ga i koristio za svoje potrebe. (Napominjem, ne profesionalno!) Uputstva su bila toliko dobra i detaljna, da ih je čovek mogao pratiti i bez znanja jezika!
Da objasnim šta znači „za moje potrebe“. Pravio sam program(čić)e pomoću kojih su deca vežbala matematiku.
Izgledalo je to približno ovako: računar zada dva broja i traži zbir. Dete treba da ukuca zbir. Ako je odgovor tačan, prethodni zadatak se briše i izlazi novi. Ako je odgovor netačan, izlaze reči „nije tačno“ i isti zadatak se ponavlja. Nakon određenog broja tačnih odgovora, program se zaustavlja i ispisuje: „Sada si dovoljno uvežbao.“
Razume se bilo je i složenijih operacija a pravio sam i program(čić) za učenje engleskog.
Slične zadatke, gotove, nisam našao na internetu.
Nažalost, na savremenim računarima taj se jezik više ne može koristiti.
Zato sam odlučio da naučim savremeniji jezik koji se koristi sada. Izabrao sam PYTHON jer sam ocenio da je lak za učenje. Neko je već pomenuo: programiranje se uči iz knjiga. Tutorijali mogu biti samo podsetnici.
Istina je da je zaista lak za učenje!
Nažalost, meni i sličnima to ne znači mnogo. Knjiga na našem jeziku, namenjena početnicima, iako ima mnogo stranica i mnogo teksta, u suštini je veoma štura. Komande su više pomenute nego objašnjene.
Cela je knjiga zasnovana na igricama – one su primeri pojedinih programa. Pošto nemam nameru da programiram igrice, vrlo mršava pomoć.
Pokazalo se da kod izbora programskog jezika sama činjenica da li je jezik „lak“ ili „težak“ ne znači mnogo. Više znači koliko ima učeniku dostupne literature, sa jasnim objašnjenjima – naročito za početnike.
Prema tome, ko hoće da nauči nešto iz programiranja „za svoju dušu“, ne treba da pita koji je jezik lak ili težak. Treba da pita koji jezik ima dovoljno dostupne literature na onim (govornim) jezicima koje on zna.

U svetlu svega ovoga, postavljam pitanje:
koji programski jezik ima dovoljno literature za početnike na našem jeziku sa jasnim i detaljnim objašnjenjima?
DiplomiraniDuduk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku DiplomiraniDuduk na korisnoj poruci:
doctor (19.1.2017), LoneWolf (18.1.2017), NIx Car (18.1.2017), Oggy (18.1.2017), Psychon@ut (26.2.2017)
Stara 18.1.2017, 0:36   #116
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Samo zelim da kazem, nadam se da cu i ja sa 73 godine biti ovako bistar i zeljan znanja kao vi. Duboko postovanje!
Sretno!
galebns je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku galebns na korisnoj poruci:
DiplomiraniDuduk (18.1.2017), voodoo_ (18.1.2017)
Stara 18.1.2017, 1:21   #117
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Programiranje - prvi koraci

Citat:
DiplomiraniDuduk kaže: Pregled poruke



U svetlu svega ovoga, postavljam pitanje:

koji programski jezik ima dovoljno literature za početnike na našem jeziku sa jasnim i detaljnim objašnjenjima?

Ja vam kao laik mogu predložiti Visual Basic Studio za učenje jezika Visual Basic: još uvijek se široko koristi a dovoljno je "lako savladiv" i vizuelno prijemčiv u smislu da se odmah vidi ono na čemu se radi (ima aktivan prozor finalnog izgleda programa, dio u kojem se kodira/programira i dio iz kojeg pozivate posebne buduće aktivne elemente (dugmad na koju se klika - buttone, "kutije sa tekstom" - textbox, i druge aktivne komponente koje se koriste u programima a pozivaju iz dinamičkih biblioteka - tzv. DLL

Sigurno će se javiti neko s više iskustva, ja sam malo učio sa interneta a malo prerađivao "tuđi" otvoreni kod koji su dijelili ljudi sa većim znanjem i željom da ga prenesu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
DiplomiraniDuduk (18.1.2017)
Stara 18.1.2017, 2:45   #118
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

literatura je malo zastarela jer dok se prevede na srpski pa dok se odštampa prođe par godina.. a nije baš ni jeftino. Bez poznavanja engleskog će to teško da ide jer je najlakše tražiti rešenje na internetu kada imate neke nedoumice zašto i kako, ovako možete samo da radite primere iz knjige eventualno da malo primenite to što ste naučili.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
DiplomiraniDuduk (18.1.2017)
Stara 18.1.2017, 12:29   #119
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Samo zelim da kazem, nadam se da cu i ja sa 73 godine biti ovako bistar i zeljan znanja kao vi. Duboko postovanje!
Sretno!
Auuu, ja mislio da je čovek '73. godište, kad ono ...
Respect.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2017, 15:12   #120
DiplomiraniDuduk
Novi član
 
Član od: 13.1.2017.
Poruke: 8
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 5 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Samo zelim da kazem, nadam se da cu i ja sa 73 godine biti ovako bistar i zeljan znanja kao vi. Duboko postovanje!
Sretno!
Verujem da ćeš biti i bolji! Granice starosti se neprekidno pomeraju. Kada tvoja generacija dođe u te godine više se neće ni smatrati starima.


Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Sigurno će se javiti neko s više iskustva, ja sam malo učio sa interneta a malo prerađivao "tuđi" otvoreni kod koji su dijelili ljudi sa većim znanjem i željom da ga prenesu.
Budi ljubazan pa navedi literaturu koju si koristio. Da vidim mogu li da je nabavim.


Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Auuu, ja mislio da je čovek '73. godište, kad ono ...
Respect.
Godište je 1943.
Nećemo cepidlačiti za "tričavih" 30 godina.
DiplomiraniDuduk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prvi koraci Wolf1996 otpaTci 2 30.9.2015 19:12
Genericko programiranje (OOP) PeTkO Programiranje 4 5.9.2013 23:05
Poziv za predaju radova za Prvi Balkan kompjuter kongres milobit Dešavanja i događaji 10 27.3.2013 20:27
Kada ste dobili svoj prvi komp? Covenant Brbljaonica 131 13.2.2010 17:46
Prvi crnogorski ICT casopis Dimo Zanimljive Web lokacije 13 27.10.2006 20:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com