Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.1.2007, 18:31   #1
Igor_ue
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Poruke: 113
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Arrow Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Koji je najbolji nacin da se umrezim sa komsijom(razlog: jedna predplata za ADSL) da li je bolje kablom ili wirellesom (na jednom laptopu ima integrisan), ili kako vec?I, kako da ''podelim'' tu vezu sa internetom (kako se to ustvari radi)?
Igor_ue je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2007, 19:08   #2
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Kako najbolje???

Kabl a za vezu ne znam detalje...
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2007, 4:56   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje???

Citat:
Igor_ue kaže:
Koji je najbolji nacin da se umrezim sa komsijom(razlog: jedna predplata za ADSL) da li je bolje kablom ili wirellesom (na jednom laptopu ima integrisan), ili kako vec?I, kako da ''podelim'' tu vezu sa internetom (kako se to ustvari radi)?
-Koliko je vas u komšiluku , koliko je računara u toj mrezi ?
-Moraš dati malo više detalja....

U načelu najbolja varijanta je definitivno kabli.......
Ja imam kod kuče jednu takvu mrežu gde nas sedmoro delimo internet..
IP adrese za Home Network su iz ranga 172.16.0.1 pa sve do 172.16.0.7
Subnetmaska je 255.255.0.0 . Što se tiče interneta kod mene na krovu je Wireles AP Koji je podešen od strane provajdera I svako od nas sedmoro ima svoju IP Adresu iz opsega 10.11.12.x… AP je vezan na Swich na koji su nakačeni korisnici …. Isti svich koristimo I za local I za internet I zasad nemamo problema.... Kod večine klijenata u mreži su na jednoj mrežnoj kartici po dve IP adrese (jedna za lokal a druga za internet), tu takođe nema problema i internet i naša lokalna mreža rade perfektno... Napravi specifikaciju (koliko u mreži imaš korisnika , koliko ste udaljeni jedni od drugih koliko koji računar ima mrežnih kartica.... i koliko love za postavljanje mreže imate...ja cu se lično potruditi da ti dam svoj predlog kako mreža treba da izgleda i postovaću i šemu....iz mog primera mreže si video kako deljenje interneta izgleda na više korisnika sa nezavisnim protokom....

Poz.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2007, 22:06   #4
Igor_ue
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Poruke: 113
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje???

Planiram samo dva racunara,razdaljina je 3 metra izmedju kuca(plus kabal po kuci...),ili bol
ja bi bila bezicna konekcija(njegov laptop ima Wireless braodcom 802.11 b/g(ma sta to zncilo;-))).Planiramo da uvedemo kod njega ADSL i da zajedno koristimo,e sad,zanima me kako je ta konekcija podeljena(u fazonu kad samo ja,ili on koristimo net,imamo punu brzinu,ili kako vec...) i kako se deli net(trebaju li 2 IP,ili kako vec..
Vrlo malo znam o tome...
Igor_ue je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2007, 1:31   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje???

Daklem moj predlog bi bio sledeći :

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Predlog.JPG
Viđeno:	1277 puta
Veličina:	33,2 KB
ID:	5625

To odprilike znači !

- Trebaš uzeti jedan Wireles ADSL Ruter (Primer)
- Na Desktop računaru će ti biti potrebna mrežna karta
- NoteBook kao što si već napomenuo postoji WiFi kartu...

Šta trebaš da uradiš :

1. Što se tiče Wireles ADSL Rutera možeš pitati provajdera dali ima nešto u ponudi a ako ne onda ćeš pazariti nešto poput onog modela koji sam ti naveo u primeru...
2. Ruter koji budeš pazario odnećeš da ti podese u predstavništvu provajdera od koga ćeš koristiti ADSL usluge....ADSL ruter može da se podesi na više načina jedan od dva tebi prihvatljiva načina bila bi :
-Da svako ima svoj protok ti svoj a tvoj komšija sa NoteBook-om svoj.
-Da obojica koristite isti protok pa ko koliko zagrabi (Ne preporučujem ti)
3. Što se tiče podešavanja lokalne mreže to sam već objasnio pre par dana ovde

To bi bilo ukratko kako ja vidim deljenje ADSL-a između tebe i tvog komšije ....
Naravno ako ti je Wireles ADSL Ruter preskup uvek možeš uzeti neki klasičan model (koji nema mogućnost wireles povezivanja preko njega na net) , takve modele nude svi ADSL provajderi uz doplatu od 15-20 Eura u dinarskoj protivvrednosti...

Pozdrav.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2007, 10:48   #6
Igor_ue
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Poruke: 113
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje???

Ima li promena ako je konekcija na net bezicna,a ne adsl?
Igor_ue je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2007, 17:04   #7
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Kako najbolje???

Citat:
Igor_ue kaže:
Ima li promena ako je konekcija na net bezicna,a ne adsl?
Naravo

1. Varijanta :
Ako idalje insistiraš da se laptop idalje "kači" na net bežično onda ćeš morati na pristupnu tačku (AP) priključiš jedan bežični ruter preko koga će se laptop konektovati na net.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Concept1.jpeg
Viđeno:	540 puta
Veličina:	11,5 KB
ID:	5883

2. Varijanta :
Ako se i laptop i desktop računar konektuju na net preko UTP kabla onda ti neće biti potreban ruter već ć poso odrađivati i sam (AP) ..... U najgorem slučaju ako (AP) ima samo jedan UTP port kao sšto je kod recimo mene slučaj moraćeš da dokupiš jedan Switch kako bi sve lepo uvezao.....

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Concept2.jpeg
Viđeno:	388 puta
Veličina:	9,2 KB
ID:	5880

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Concept2a.jpeg
Viđeno:	425 puta
Veličina:	10,9 KB
ID:	5881



Poslednja ispravka: Freško (31.1.2007 u 19:21)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
AlekBGD (21.1.2011), demenji (10.11.2012), severijan (3.11.2009), Stefan programer (17.4.2012), wackledude (20.9.2007)
Stara 24.4.2007, 23:20   #8
SASKO THE MIGHTY
Novi član
 
Član od: 24.4.2007.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Znam da je relativno stara tema ali ko velim da ne pocinjem novu kada je slicno pitanje.
Naime (konacno) dobio sam ADSL - 512 i podelio bi sa bratom protok, i sve to lepo radi preko LAN-a. ali problem se javlja kada se on odpanji i povuce 60 KBps a ja nemogu da otvorim ni google. dali moze nekako (sem rutera jer sezam trazi 1200 din za gore pomenuti) da se limitira protok (po mogucstvu bez treceg kompa koji bi bio server i davao na kasicicu neta ovim kompovima.)

Hvala.
SASKO THE MIGHTY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 0:10   #9
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Instaliraj NetLimiter (ali moras na svakom kompu) i ogranici promet svima u mrezi...
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 0:13   #10
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Teoretski da... Mogao bi da potrošiš mesec dana bistreći kako da angažuješ Windowsow QoS, nakon čega bi ti se smučilo i verovatno bi prokleo dan kada si saznao za kompjutere...

Mogao bi da potražiš neki od programa koji to mogu da rade, mislim da bi NetLimiter mogao to da obavi, ali on zahteva dosta interakcije od korisnika... Nije preterano pametan...

Postoje još neka rešenja za QoS pod windowsima, ali to bi neko drugi morao da ti objasni, pošto ja nisam imao iskustva sa njima...

Računar Linux-om u ulozi rutera bi ti ovaj posao radio odlično. Ovo je najbolja i potencijalno najjeftinija varijanta (ako imaš neku kršinu od kompa u ostavi), ali je i najteža za podešavanje, pogotovo ako ne znaš L od linuksa...

E sad, ruter... Ne znam koje đubre telekom sad nudi, ali sam prilično siguran da je đubre... Za solidan kućni ruter sa QoS mogućnostima, morao bi da odvojiš bar €30...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2008, 20:08   #11
Jovash
Novi član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Bg
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Moj savet je kabal ako je fizicki moguce naravno.
A stto se podele tice to je krajnje jednostavno jer ADSL modemi su u neki ruku i rutirajuci uredjaji i za dva racunara je jedino potrebno podesti Ip adrese i to je to(napminjem to ti je samo za dva racunara)
Jovash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2012, 19:16   #12
urosh_kv
Novi član
 
Član od: 29.12.2012.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Imam pitanje. Koristim telekomov ADSL na desktop racunaru a sa lap topa koristim wireles, ali mi je protok na lap topu mnogo slabiji. Kako da to promenim?
urosh_kv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2012, 19:36   #13
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Koliko lošiji, premeri protok preko http://www.speedtest.net/ odradi to na desktopu i laptopu, postavi ovde slike pa da uporedimo.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2014, 21:42   #14
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Ne mora tako, odnosno ne treba mi tako, meni treba samo da odašiljem signal. Imam način na koji sam doveo signal, a koristio bih Connectify da sve podesim. Sad koristim TL-WN722N za odašiljanje kombinujem za PCI wireless karticom. Ali ovaj TL-WN722N je preslab i nema snage za jaču antenu.

Dakle, treba mi samo nešto čime bih odašiljao signal.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2014, 22:00   #15
demaksi
Veteran
 
Član od: 25.7.2011.
Poruke: 664
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 182 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Ako sam skapirao, opet ti treba neki uređaj. Na onaj ruter bi nakačio antenu kojom primaš signal, preko druge antene bi pokrivao kuću (5dBi, izmenjive su), PC bi nakačio na ruter tako da ne bi morao stalno da ti radi da bi pokrivao kuću, a oba sadašnja adaptera prodaš.
demaksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2014, 22:22   #16
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Aha, ako sam ja skontao, na njega bih nakačio vanjsku antenu kojom dobijam signal, a druga njegova antena bi odašiljala signal, a on bi bio spojen na komp. Ako može tako, onda nije loša ideja.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2014, 23:49   #17
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Imam jedno pitanjce. Moj drug je bio danas kod mene da naruci online, antenu I wireless AP ruter, jer ima u planu da vuce internet od drugih, tacnije ovde u Vrbasu ima mnogo besplatnog wifi interneta po kaficima I opstini, autobuskoj stanici, a danas je raskinuo ugovor kod SBBa jer mu prosli mesec nije radio internet I D3, bez obira sto su nekoliko puta bili da popravljaju, I razlog su naveli da ta kutija sto je na banderi nema automatski prekidac signala, koji koriguje signal u zavisnosti od vremenskih uslova I cak mu nisu ni naplatili internet za taj mesec, I opet ovaj mesec ima problema,zadnih 2 dana mu kipelo dok mu danas nije prekipelo I danas otisao, posvadjao se sa njima I raskinuo ugovor, I samo je ostao na osnovnoj TV ponudi, za staru majku da ima.

Moje pitanje je, moze li ova antenna "ReinkJet Antena 2.4GHz 24dbi" da se nakaci na Bežični Ruter "TP-Link TD-W8951ND"?
Antena ima domet do 5km a Vrbas nema ni 3, bez industrijskog dela grada, obema uredjaja je frekvencija 2.4ghz, imaju SMA konektore, I iz tog rutera ce preko lana da razvuce internet na 2 kompjutera.
Pazljivo smo gledali da ruter ima AP I jos smo zvali 10tak prodavnica da potvrdimo, 2 od 10 su rakli potvrdno, pa smo isli na razik, I na kraju opet je najbolje da pitam ovde, jer su ovde najstrucniji ljudi, hoce li moci sve to da sljaka ili da vratimo tu narudzbinu na reklamaciju? (I dalje je prvo pitanje, samo sam nadovezao ovo )
Hvala
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2014, 0:54   #18
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Prjatelju, ako set vi poručili ovo, vi ste se gadno zaje.... u pitanju je ADSL uređaj koji se jelte koristi za ADSL preko telefonske linije.... Vi očigledno ili neznate šta vam treba od opreme, ili ne gledate šta kupujete. A i ti prodavci u tih 10 radnji su bajni , jer očigledno ih ili ne interesuje šta prodaju (samo im je bitno da uzmu lovu) ili ni oni nesretnici nemaju veze sa životom...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2014, 3:07   #19
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Prjatelju, ako set vi poručili ovo, vi ste se gadno zaje.... u pitanju je ADSL uređaj koji se jelte koristi za ADSL preko telefonske linije.... Vi očigledno ili neznate šta vam treba od opreme, ili ne gledate šta kupujete. A i ti prodavci u tih 10 radnji su bajni , jer očigledno ih ili ne interesuje šta prodaju (samo im je bitno da uzmu lovu) ili ni oni nesretnici nemaju veze sa životom...
OK, nije frka, ionako su rekli da ne mogu pre utorka da posalju, jer je vikend sada, mozda je onda jos bolje ovaj uzeti http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežič...roductId=26607 jeftiniji je 400 din? Samo brine me sto pise AP/client ruter, ne smeta to sto pise client? Vidim da pise da je tip antene "Izmenjiva " I modovi rada "Client Router / Router / Repeater / Bridge with AP / Client", sto valjda znaci da je OK.
Sta preporucujes, da naruci taj, mislim da nema jeftiniji, cak su ovi u radnji preporucivali neki od 4000 din. valjda da bi za sto vise prodali?
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2014, 3:28   #20
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Taj plastikaner bi trebao da ti završi posao, ja lično nevolim da preporučujem jeftine stvari, ali ovaj je ok...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
dacajak (15.2.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
FAQ: Kako skinuti fajlove sa Rapidshare.com? ZoNi Aplikativni softver 118 2.11.2009 19:50
Kako da se umrežim sa komšom? doctor Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 12.10.2009 0:16
Zadaci sa bitovima, ili kako već da ih nazovem.. forrest_gump Programiranje 19 28.8.2008 3:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com