Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2005, 22:27   #1
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Nedovoljno napajanje

Moze li graficka karta da pregori ili se na bilo koji nacin osteti ukoliko je napajanje slabo?

Recimo,sta bi se desilo ako bi stavio MSI NX6600gt agp u komp sa Neo 300W PSU,koje po deklaraciji daje 15A na +12V.

Ja bih rado kupio neku obicnu 6600,ali ih ovde kod mene u Somboru vise nema,sem Leadtek-a od kojeg imam fobiju zbog Kuzminog odgovora u i/o port rubrici SK kada je jednom citaocu rekao da mu preporucuje bilo koju karticu sem pomenutog Leadtek-a, jer ove navodno crkavaju ko blesave.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2005, 22:35   #2
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

ja mislim da bi kartica odlicno radila na napajanju od 300w nikako ne bi mogla da pregori vec ukoliko je napajanje slabo sistem bi ti bio nestabilan bar je tako mislim
Guliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 10:11   #3
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Jim Bravura kaže:
Moze li graficka karta da pregori ili se na bilo koji nacin osteti ukoliko je napajanje slabo?

Recimo,sta bi se desilo ako bi stavio MSI NX6600gt agp u komp sa Neo 300W PSU,koje po deklaraciji daje 15A na +12V.

Ja bih rado kupio neku obicnu 6600,ali ih ovde kod mene u Somboru vise nema,sem Leadtek-a od kojeg imam fobiju zbog Kuzminog odgovora u i/o port rubrici SK kada je jednom citaocu rekao da mu preporucuje bilo koju karticu sem pomenutog Leadtek-a, jer ove navodno crkavaju ko blesave.
Jim vec si postavio ovo pitanje samo u drugom topicu. Odgovorio sam ti i to opsirno. A sto se tice Leadteka uvek je bio medju najboljima i nije tacno da crkavaju ko blesave.
Ja imam MSI NX6600GT VTD 128 iz Austrije vec vise od sest meseci i radi perfektno. Ima vivo mogucnost pa ako si zainteresovan za menjazu vs Leadtek 6600GT ili TOP mozemo se dogovoriti.
PS. Imam i Leadtekovu Expert TV karticu tako da vivo......
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 14:37   #4
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
AstraLogos kaže:
Jim vec si postavio ovo pitanje samo u drugom topicu. Odgovorio sam ti i to opsirno.
Pa nisu ista pitanja.U prvom topic-u me je interesovao odnos (slaganje) procesora i graficke, a u ovom drugom sam pitao za napajanje. No u svakom slucaju zahvaljujem na odgovorima.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 14:45   #5
Ogi
Banned
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ogi Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ogi
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Mislim da ce ti najbolji odgovor biti da ti navedem sta sve ja drzim na 300W Chieftec. A inace, jedan user je na bench-u postavio UPRAVO poruku u vezi te Kuzmine poruke pa da vidis kakva se halabuka digla. U svakom slucaju mislim da se Kuzma tu debelo presao jer ne znam nikoga ko je rekao da je Leadtek los, upravo suprotno - da je jedan od boljih! Dakle:

Barton 2500@2GHz
1GB RAM
Leadtek 6600GT@550/1000
Dva harda sa dva ventilatora
DVD RW
Creative Audigy LS
Modem
Stampac
Kablovski modem


I sve radi savrseno.

Pa ti vidi.

Poslednja ispravka: Ogi (10.11.2005 u 14:50)
Ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 21:51   #6
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

e kada si vec pomenuo hardove zashto njima trebaju ventilatori tj hladjennje
Guliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 22:36   #7
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Guliver kaže:
e kada si vec pomenuo hardove zashto njima trebaju ventilatori tj hladjennje
Па ако ти се машина више греје, они не шкоде, а што не шкоди користи Кол'ко знам њему је такође кућиште отворено при чему је нормално струјање ваздуха кроз кућиште поремећено и тадавентилатори на хардовима уопште нису лоша идеја.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 23:10   #8
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Thumbs up Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Ogi kaže:
Mislim da ce ti najbolji odgovor biti da ti navedem sta sve ja drzim na 300W Chieftec. Dakle:

Barton 2500@2GHz
1GB RAM
Leadtek 6600GT@550/1000
Dva harda sa dva ventilatora
DVD RW
Creative Audigy LS
Modem
Stampac
Kablovski modem


I sve radi savrseno.

Pa ti vidi.
Prava informacija nema sta . Ja bih je stavio kao "Sticky" za sve one koji planiraju upgrade, a ne bi da petljaju sa napajanjem. Sve u svemu zezno sam se sto nisam narucio 6600gt nego obicnu 6600 i to sa 256 Mb Ram-a al bice i ona dobra.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 1:25   #9
Ogi
Banned
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ogi Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ogi
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Pravo da ti kazem, ne znam koliko ventilatori pomazu produzenju veka hard diskovima. Ako nista drugo, onda sam barem psiholoski mirniji. Meni je jedan hard star vec tri godine i radi bes greske svo to vreme a svo vreme je radio na visokim temperaturama. Ovih dana sam kupio novi i rek'o da mu kupim ventilator a onda sam kupio i novom jer sam primetio da mu se temperatura posle nekog igranja recimo popne na 50 stepeni sto je stvarno mnogo! Sto Atila kaze ne moze da skodi, jedino moze da pomogne. Vruci hardovi povecavaju temperaturu u celom kucistu, tako da ako ti je hladjenje lose kao meni onda su ventilatori neophodni.

Posebno sto u Speedfan-u, programu koji sluzi za pracenje temperature komponenti pored tog starog HD-a je stalno stajala slicica vatre, kao da gori kada temperatura skoci na 50. Bio sam se malo uspanicio, neko vreme je radio na toj temperaturi.

Onda sam kupio ventilatore i sada mi oba HD-a u nekom normalnom radu ne prelaze 30, nisam igrao nista jos od tada ali 50 steopeni je definitivno proslost za moje hardove.
Ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 2:30   #10
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Jim Bravura kaže:
Prava informacija nema sta . Ja bih je stavio kao "Sticky" za sve one koji planiraju upgrade, a ne bi da petljaju sa napajanjem. Sve u svemu zezno sam se sto nisam narucio 6600gt nego obicnu 6600 i to sa 256 Mb Ram-a al bice i ona dobra.
Tvoje Neovo napajanje i jedan Chif nisu isti iako su deklarisani na 300W. Ono sto podnosi Chif sa 300W za Neo bi trebalo od 350-400 W.
Nisu samo oznake na napajanju bitne. Pa valjda je i kvalitet izrade bitan a Chiftec spada u kvalitetna napajanja dok ovo tvoje nije u tom ranagu vec srednjasa.
BTW I ja imam osmicu na HD i temperatura ne prelazi na max 30c.
Da se kuler ne bi drao stavio sam ga na 7V i necuje se. A time se sigurno produzava vek rada HD.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Napajanje.JPG
Viđeno:	224 puta
Veličina:	12,0 KB
ID:	40  

Poslednja ispravka: AstraLogos (11.11.2005 u 2:40)
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 12:43   #11
Ogi
Banned
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ogi Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ogi
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Ja nisam stavio osmicu, nego bas one hladnjake za HD, jedan aluminijumski sa dva ventilatorcica a drugi plasitcni sa jednim.

Molim te da mi objasnis sta znaci staviti HD na 12V, 7V ili 5V jer mi to nije jasno. Ja imam 5 molex prikljucaka na svom napajanju, jedan ide samo u graficku i ona je sama na grani dok tri idu u 2 HD-a i DVD RW. Ne pravim nikakvu razliku izmedju tih grana.
Ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 12:47   #12
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Ogi kaže:
Posebno sto u Speedfan-u, programu koji sluzi za pracenje temperature komponenti pored tog starog HD-a je stalno stajala slicica vatre, kao da gori kada temperatura skoci na 50. Bio sam se malo uspanicio, neko vreme je radio na toj temperaturi.
Speedfan je *****e program. Vatrica ti je stajala jer moras sam da podesish na koliko stepeni ce ti pokazivati koji simbol - mozda nisi morao da se uzbudjujes
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 17:16   #13
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Ogi kaže:
Ja nisam stavio osmicu, nego bas one hladnjake za HD, jedan aluminijumski sa dva ventilatorcica a drugi plasitcni sa jednim.

Molim te da mi objasnis sta znaci staviti HD na 12V, 7V ili 5V jer mi to nije jasno. Ja imam 5 molex prikljucaka na svom napajanju, jedan ide samo u graficku i ona je sama na grani dok tri idu u 2 HD-a i DVD RW. Ne pravim nikakvu razliku izmedju tih grana.
Ovo sto sam napisao je samogradnja. Imam limene uloske na koje se srafe HD tako da mogu da stoje i na vrhu kucista po potrebi. Sa ubodnom testerom za metal izbusio sam rupu velicine 8cm za fan i zasrafio kuler sa donje strane gde je elektronika. Posto mi je osmica za moje ushi bila bucna povezao sam je na 7 volti kao na slici i skoro upola smanjio broj obrtaja kulera. Sada se i ne cuje da radi.
Znaci nisam HD stavio na 7V ili 5V vec kuler a HD mora na 12V zbog motora i uopste po defaultu svaki HD radi na 12V.
Ti na napajanju imas dve 12 voltne grane sa 2+3 molexa. Onako kako si rasporedio grane dobro si uradio ako ti graficka vuce dosta struje. I ja imam posebnu 12V granu za NV6600GT.
Pozdrav!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 18:59   #14
Ogi
Banned
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ogi Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ogi
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Reloader kaže:
Speedfan je *****e program. Vatrica ti je stajala jer moras sam da podesish na koliko stepeni ce ti pokazivati koji simbol - mozda nisi morao da se uzbudjujes
Tacno, zbog toga, ali je 50 stepeni ipak bilo mnogo.

@Astralogos Da, ali sta su 5V i 7V, gde su prikljuchci, to mi nije jasno. Za sta si ti to prikljucio kuler. Sliku koju si poslao ja uopste ne razumem.
Ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 19:13   #15
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Ogi kaže:
@Astralogos Da, ali sta su 5V i 7V, gde su prikljuchci, to mi nije jasno. Za sta si ti to prikljucio kuler. Sliku koju si poslao ja uopste ne razumem.
Aman, bre, Ognjene, pa što ne čitaš? Na svakom "molex" konektoru za napajanje imaš crne žice (masa), žute žice (12 volti između te žice i mase) i crvene žice (5 volti između te žice i mase). E sad, ako urežaj ne priključiš kako je uobičajeno (minus na masu, plus na crvenu ili žutu žicu) nego minus na crvenu, a plus na žutu, izmežu crvene i žute žice imaćeš razliku 12 volti minus 5 volti, znači 7 volti. E, to ti čovek priča. Ako ventilator prikačiš na 7 volti umesto na 12, kako bi trebalo, on će se sporije okretati (ali ipak dovoljno), pa će i manje da se čuje.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2005, 20:52   #16
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Nedovoljno napajanje

Citat:
Guliver kaže:
ja mislim da bi kartica odlicno radila na napajanju od 300w nikako ne bi mogla da pregori vec ukoliko je napajanje slabo sistem bi ti bio nestabilan bar je tako mislim
Upravo tako, jedino neispravno napajanje moze da prouzrokuje kvar, dok preslabo napajanje moze da prouzrukuje nestabilnost sistema ili u najgorem slucaju moze da crkne. Ako vec hoces da sprzis graficku, probaj da je klokujes i skini fan. That should do it:)

Mislim da je u SK skoro izaslo koliko W trosi koja komponenta ili potrazi info na internetu pa mozes sam da izracunas koliko bi ukupno trosio tvoj sistem (bez monitora) i da to na prelazi 70-80% snage napajanja (narocito onih Z kategorije, koji cine 95% nasega trzista). Ako ti sistem radi stabilno, nemoj da brines, mada ako imas vise hdd-a, cd/dvd drajvova, zvucnu, TV kartu + 10 USB zavrzlama, kupi neko kvalitetnije bar od 350W.
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual pentuim3 prikljucak za napajanje...? oluja ŠDK - Osnovne komponente 3 21.10.2005 3:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com