Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.6.2016, 17:50   #1
CyberFX
Novi član
 
Član od: 3.5.2016.
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Predlog nadogradnje racunara

Pozdrav svima, dakle odmah da predjem na stvar..

2009 godine sam kupio nov racunar i do danas je on vrsio posao, idalje on radi sve to super ali nazalost moju nove generacije novi softveri zahteviniji i potrebna je obnova njegovog inventara

Stastavljen je u servisu uglavnom sam trazio racunar za gta sa i cs 1.6 za drugo nisam ni znao

specifikacije su:
maticna - asus p5kpl se
procesor - intel lga dual core e5300 2.6ghz
graficka - asus en9400gt/di/1gd2(lp) (- ovako tacno pise na papiru)
ram - kingston kvr 2GB ddr2 800 cl6

U najkracem prevodu da li se moze ovde nesto iskombinovati da sastavim racunar za gta 5 igricu

Sastavio bih nov racunar sa nekim novijim procesorom i ddr3-4 ramom ali mi je zao za ovaj zato postavljam temu..

Ram sam pronasao na netu istu kao sto vec imam samo od 4gb novu smatram da mi ne treba jaca jer cu imati ukupno 6gb..

Dakle interesuju me komentari za graficku, procesor i maticnu (da li se mogu iskoristiti ili da se menja i za koje druge koponetne da bi se to lepo uklopilo sve)
CyberFX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 18:13   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

možeš neki quad core za 30e
grafičku do 100e, memoriju još2gb
za jedno 40 fps u gta5
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 19:35   #3
CyberFX
Novi član
 
Član od: 3.5.2016.
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Mene zanima preporuka koje koponetne da uzmem za zamenu..

nisam naveo, ja imam sada hdd od 320gb a planiram da uzmem ssd od 500gb ili 1tr preporuka za marku ja sam razmisljao za samsung ali nemam iskustva sa ssd-ovima a kvalitet mi je veoma bitan
CyberFX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 20:06   #4
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Од процесора зависи шта пронађеш на огласима, битно само да је модел Intel QuadCore Q8xxx/9xxx серије. Графику бих јурио nVidiu у овом случају (GeForce 760/950/960).

SSD до 240/256, преко тога и нису баш јефтини нити ти треба толики.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 20:25   #5
CyberFX
Novi član
 
Član od: 3.5.2016.
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Од процесора зависи шта пронађеш на огласима, битно само да је модел Intel QuadCore Q8xxx/9xxx серије. Графику бих јурио nVidiu у овом случају (GeForce 760/950/960).

SSD до 240/256, преко тога и нису баш јефтини нити ти треба толики.
Ja ssd planiram od 500 pa na vise a mene zanima marka koja se pokazala kao kvalitetnija da mi ne rikne jer imam jako bitne fajlove na hardu trenutno da prebacim na ssd i da mi rikne posle mesec ili pola godine nema te garancije koja bi mi nadoknadila tu stetu

Nego sto se tice procesora i grafike malo si mi pomogao sad sam bas gledao..

Za gta mi treba malcice jaca graficka i procesor a sto se tice rama, minimalno mi trazi 4gb a ja sada imam 2gb e sad problem je taj sto moja maticna ima 2 slota i maximalno podrzava 4 gb rama sto je meni problem :/
- jer sam nasao ovu od 4 jako dobru novu za smesne pare 20-tak evra
CyberFX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 20:42   #6
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Šta bi radio da ti ovog trenutka crkne hard? "Jako bitne fajlove" u svakom momentu moraš da imaš na barem dva mesta.
Samsung 850 EVO je inače vrlo pouzdan SSD.

Mnogo je logičnije da prvo zameniš platformu, pređeš na makar Sandy Bridge i5 ili i7 sa 8GB DDR3 i neku GTX 660 (Ti), a da tek onda uzimaš SSD.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 20:46   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

"Jako bitne fajlove" treba uvek beckapovati jer ne postoje 100% sigurni diskovi
Ne znam šta si našao novo za 20e nisi napisao?
Na kraju ako ćeš sve da menjaš onda bolje da vidimo koliko para bi hteo da potrošiš pa da kupiš neku moderniju platformu koja će bolje da radi sa igricama
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2016, 20:47   #8
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Citat:
cyberfx kaže: Pregled poruke
za gta mi treba malcice jaca graficka i procesor a sto se tice rama, minimalno mi trazi 4gb a ja sada imam 2gb e sad problem je taj sto moja maticna ima 2 slota i maximalno podrzava 4 gb rama sto je meni problem :/
- jer sam nasao ovu od 4 jako dobru novu za smesne pare 20-tak evra
За gta ти треба и мало јачи процесор, џаба ти и да пазариш најскупљу коју пронађеш код нас. Мој предлог ти је релативно балансиран, нешто ће радити супер, нешто једноставно неће и то је то.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2016, 7:39   #9
CyberFX
Novi član
 
Član od: 3.5.2016.
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Ovako ti jako bitni fajlovi su na mom hardu koji nije imao nikad problema i pouzdan mi je, a naravno i bekap se nalazi na web drajvu tacnije na google drive na vise maila tako da bi mi je trebalo dosta da ih upladujem i trebace dosta da ih skidam ispocetka..

ssd planiram da uzmem zbog programa u kojima radim da bi radio racunar brze a za novu platforu tacnije nov racunar mi ne treba pomoc otprilike znam i sam sta cu da uzmem..

dobio sam odgovor za predloge graficke i procesora maticnu necu da menjam ram cu da dodam jos 2 gb jer ne max mi je 4 podrzana imam 2 slota..

nasao sam novu ram memoriju kingstonovu istu kao moju samo od 4gb za 20 evra (neotpakovanu) ako nekom treba mogu da mu dam link da kupi jer je povoljno inace je rec o kp sajtu tako da se zna mozda je i laz ali ja sam uvek kupovao provereno i iamo sam samo jednu prevaru kada sam prodavao telefon..

E sad imam jedno pitanje nevezano za temu ako moze neko i to da mi kaze, pri instalaciju windows 7, ubacim usb i pokrenem instalaciju i kada treba na destopu da mi izadje ono za prvi korak da se izabere jezik i tastatura za instalaciuju to cekam da mi se otvori oko 10 minuta i za 64 i za 32 bitnu verziju ne znam do cega je (za xp nije bilo potrebno da se ceka a originalni win je bio win xp)

Hvala jos jednom
CyberFX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2016, 7:56   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

neće da ti radi ta od 4 gb https://www.asus.com/Motherboards/P5...pecifications/
2 x240-pin DIMM, Max. 4 GB, DDR2 1066(O.C.)/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory
Što se tiče instalacije najlakše ti je da sačekaš tih 10 minuta, barem dok ne nabaviš ssd, noviju matičnu i brži usb
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2016, 11:58   #11
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

@CyberFX
Prva stvar najbitnija koja ovde mora da se zna jeste, koliki ti je budzet?
Preporuke idu dalje odatle. Inace pozeljno bi bilo da menjas kompletnu osnovnu platformu, procesor, maticnu, graficku i RAM. Takodje nisi naveo napajanje, a graficke da bi se pokrenuo GTA 5 vuku osetno vise struje nego tvoj GeForce 9400. Verovatno bi morao da menjas i to. Ima mnogo nepoznanica da bi ti dao preporuku.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2016, 13:01   #12
CyberFX
Novi član
 
Član od: 3.5.2016.
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Nemam planiran budzet, racunam da nece me vise kostati od 3-4 hiljada sve komplet kuciste i mist, tastatura, sluske, zvucnik i mikrofon (stim sto meni ne treba nesto profi ta oprema vec samo da ima neki kvalitet po pitanju rada da ne bude bas ono kinesko)

Znam sta planiram od novog racunara a sada vec i imam pretstavu sta cu sa ovim..

Naruvio sam novu ram 2gb za ovaj i mozda mu menjam procesor i eventualno ako nadjem neku graficku povoljnu u tom slucaju cu i napajanje da menjam..


Hvala ne znam ko je bese napisao otprilike koju graficku da trazim i procesor taj mi je pomogao puno hvala svima u svakom slucaju
CyberFX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 14:34   #13
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Da ne bih otvarao novu temu, želim da postavim pitanje ovdje. Pošto planiram da po izlasku nove radeon serije nadogradim računar bez promjene napajanja, moguće je da ću imati problema sa zagušenjem procesora. Imam i3 530 planiram rx460 kad izađe, jer vuče struju samo iz pci slota. Gledam kupovinu polovnih komponenti pa me zanima, da li bi bilo ikakvog pomaka da zamjenim i3 530 sa i5 750 i da li bi uopšte trebalo da brine oko bottlenecka? Ovaj i5 mogu da nabavim za 30-40 eura. Poklapaju se podnožja, 1156 pinova su oba? Takođe nadogradio bih i ram memoriju, ali to nije problem, kupim jedan od 8gb za 35e. Imam utaknuta 4x1GB. Da li da ubacim jedan od 8gb ili da istaknem jedan od 1gb i utaknem 8gb pa bi onda imao 11gb. Ima li to smisla?
Hvala na odgovorima. Bitna su mi stručna mišljenja oko ovoga.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 14:52   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

pa osetio bi poboljšanje ipak je ovo quad core, što se tiče memorije nisi naveo koju matičnu imaš, pošto je maksimum 16gb za te procesore, a kažeš da imaš 4x1gb, znači može maksimalno 4gb po slotu, a možda i samo dvostrani moduli mogu nisam baš siguran da može svaki modul da se ubaci
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 14:58   #15
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Imam i3 530 planiram rx460 kad izađe, jer vuče struju samo iz pci slota. Gledam kupovinu polovnih komponenti pa me zanima, da li bi bilo ikakvog pomaka da zamjenim i3 530 sa i5 750 i da li bi uopšte trebalo da brine oko bottlenecka? Ovaj i5 mogu da nabavim za 30-40 eura. Poklapaju se podnožja, 1156 pinova su oba? Takođe nadogradio bih i ram memoriju, ali to nije problem, kupim jedan od 8gb za 35e.
Da, i5 750 je primetno jaci CPU, pogotovo kada se malo klokne.
Proveri da li tvoja ploca podrzava 8GB RAM module.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 21:02   #16
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Core I5 750 je jos uvek jako dobar CPU i poboljsanje ce da bude osetno u odnosu na tvoj Core I3 560. Bottleneck bi se mozda javio kod nekih naslova, ali tu ti ulazi i faktor graficka. Za memoriju su ti objasnile kolege i tu nemam sta da dodam.
Jedino malo obrati paznju na to da je Core I5 750 izradjen u sada vec staroj 45nm tehnologiji, da ima 4 jezgra, 8MB L3 kesh-a, i jako je veliki CPU. Ume i on da se malo vise zagreva, doduse ne toliko koliko nesretni AMD FX procesori. Nekada stock kuler ume da bude bucniji prilikom opterecenja.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2016, 9:42   #17
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa osetio bi poboljšanje ipak je ovo quad core, što se tiče memorije nisi naveo koju matičnu imaš, pošto je maksimum 16gb za te procesore, a kažeš da imaš 4x1gb, znači može maksimalno 4gb po slotu, a možda i samo dvostrani moduli mogu nisam baš siguran da može svaki modul da se ubaci
Prilikom kupovine računara davne 2010 (tad sam ko mačka čeko da izađe radeon 5xxx i intel u 32nm ), trebalo je da idu dva ram modula po 2 gb, a ne 4x1gb, nego nisu imali na lageru 2gb module, i ja reko ae nema veze, ali mi vratite 20 eura razlike (u sumi toliko je bilo).
Moja ploča je gigabajt GA-h55-us3l.
Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Da, i5 750 je primetno jaci CPU, pogotovo kada se malo klokne.
Proveri da li tvoja ploca podrzava 8GB RAM module.
Mislim da podržava 8gb ram module, jer sam čitao ne nekim forumima da ne postoji problema sa time. A klokovao ne bih, jer je plan da ostavim napajanje isto i stock kuler, oću samo da pokrenem novije naslove na medium detalje ništa više... Na trenutnoj konfiguraciji mi na low koči. Za poslovne svrhe imam laptop koji mi sve odrađuje, a ova konfiguracije je za neki merak moj lični i povremeno igranje (ukoliko posao dozvoli )
Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Core I5 750 je jos uvek jako dobar CPU i poboljsanje ce da bude osetno u odnosu na tvoj Core I3 560. Bottleneck bi se mozda javio kod nekih naslova, ali tu ti ulazi i faktor graficka. Za memoriju su ti objasnile kolege i tu nemam sta da dodam.
Jedino malo obrati paznju na to da je Core I5 750 izradjen u sada vec staroj 45nm tehnologiji, da ima 4 jezgra, 8MB L3 kesh-a, i jako je veliki CPU. Ume i on da se malo vise zagreva, doduse ne toliko koliko nesretni AMD FX procesori. Nekada stock kuler ume da bude bucniji prilikom opterecenja.
Malo mi je depresivno da prelazim sa 32nm na 45nm. Mislio sam da su oba na 32nm. Može li stock kuler sa mog i3 530 ili da uzmem novi ako ga uopšte nađem iđe... Da kupujem novu mašinu nemam para, a da ovako solidno apgrejdujem, mislim da je i više nego kul za moje potrebe. A gledam TDP nije mnogo veći od i3 530, možda razlike 15-20 W.

Uzgred, bottleneck odgovor nisam shvatio. Da li bi i5 750 imao probelma sa tim, i da li bi i3 530 mao problema te prirode? ovaj radeon rx460 se planira da troši oko 60W, a po performansama da bude kao gtx 960. Ja mislim da je to dovoljno jako. Jer ne pratim hardver godinama... Rekoh čisto da stvari napravim jasnijim i konkretnijim da bi mogli da napravimo korektnu procjenu.

Poslednja ispravka: White Ripper (10.6.2016 u 9:53)
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2016, 11:12   #18
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Može li stock kuler sa mog i3 530 ili da uzmem novi ako ga uopšte nađem iđe... A gledam TDP nije mnogo veći od i3 530, možda razlike 15-20 W.

Uzgred, bottleneck odgovor nisam shvatio. Da li bi i5 750 imao probelma sa tim, i da li bi i3 530 mao problema te prirode? ovaj radeon rx460 se planira da troši oko 60W, a po performansama da bude kao gtx 960. Ja mislim da je to dovoljno jako. Jer ne pratim hardver godinama... Rekoh čisto da stvari napravim jasnijim i konkretnijim da bi mogli da napravimo korektnu procjenu.
Moze da se montira ali drugaciji su hladnjaci, uz i5 dolazi tezi (bakarno dno, bolje odvodjenje toplote), mada ni on nije idealno resenje ako kuciste nije dobro provetreno, pogotovo u letnjim danima, kod veceg opterecenja (GTA 5).
Vlad je lepo objasnio, i5 procesori te generacije se dosta greju. Ukoliko ne zelis buku i pregrevanje, moraces da ulozis 10-15e (neki LC Power cooler).
Uz graficku tog ranga nece biti znacajnog bottleneck-a, bez brige (ovo se odnosi na i5).
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
White Ripper (10.6.2016)
Stara 10.6.2016, 13:28   #19
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Ja samo da dodam, da i ako je Core I5 750 izradjen u vecoj tehnologiji proizvodnje, ima 4 puna jezgra i 8MB L3 kesh-a, dok tvoj Core I5 530 2 jezgra sa HT i 4MB L3 kesh-a, tako da je u tvoj CPU sporiji i nije downgrade.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2016, 15:14   #20
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Predlog nadogradnje racunara

Kapiram ja da je brži, ali me strah da mi sve ovo ne prikolje napajanje, jer je svega 400-420W i to ne znam ni koje je marke (bojim se čak da nije frontier ).
Grafika će podići za 20W potrošnju, CPU još 20w, a onda ću morati i kuler da dokupim... šta znam jeftinije je nego da uzimam novu mašinu ali opet ne znam vrijede li takva ulaganja.
Vidjeću prvo da stavim grafiku novu i ram da dodam, pa ću onda vidjeti kako se sve to uklapa pa da onda idem na alternativu sa cpu-om. Bar da rasporedim troškove. Polovnih procesora će biti uvijek.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Spor rad racunara bakii Ostale komponente 8 15.11.2015 18:54
Mega problemi sa umrezavanjem izmedju 2 racunara, pomoć! Shadow Stalker Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 22.10.2007 16:20
Povezivanje vise racunara u mrezu ddule Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 1.10.2007 15:43
maturski (organizacija ulaza i izlaza racunara - help) ? SteveZR Programiranje 2 14.3.2007 10:31
Kako sa jednog racunara da instaliram program na sve ostale alien Operativni sistemi 11 20.1.2006 16:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com