Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.4.2014, 9:36   #1
slavel
Novi član
 
Član od: 24.12.2012.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Ruski alt linux

Pozdrav svima! Posto sam pocetnik u koriscenju linuxa evo da napisem i nesto iz mog ugla. Unapred se izvinjavam ako nepravilno krositim forum. Ovo mi je drugi put u zivotu da pisem nesto na bilo kom forumu. Nisi se predstavio, ima vec mnogo ovakvih tema, ovu si temu trebao staviti na neko drugo mesto bla bla bla ..... A moram da se izvinem i na dugom tekstu jer znam unapred da cu napisati knjigu. Ja samo tako znam i nikako drugacije. Inace vec dugo vremena kontam da instaliram linux ali me mnogo mrzelo. Sad sam prelomio. Pre nego sto sam krenuo u avanturu guglao sam malo. Procitao sam da neke distribucije linuxa sponzorise majkrosoft. Znao sam da majkrosoft ne moze sponzorisati velike projekte na istoku pa sam odlucio potraziti neki Kineski ili Ruski linux. Inace cuo sam da Rusi imaju veliki broj obozavatelja linuxa pa sam odlucio kod njih potraziti. Nadjem tekst gde pise da je Putin nalozio 2001 drzavnim strukturama kompletno prelazak sa vindovsa na linux i razvoj linuxa. Naravno sto Putin kaze to se i uradi. Ovaj alt linux ima monolitni kernel i KDE graficko okruzenje. Citao sam o ratu izmedju linux korisnika i nacinu pogleda na sam linux i njegovo ime. Na osnovu mojih informacija GNU je pokusaj da se nekad ako bude trebalo u buducnosti linux na Americkim "pravednim" sudovima stavi pod nadleznost Americkih megakompanija. Ne zelim da se prepirem sa nekim, samo iznosim svoje misljenje. I sam Torvald tvrdi kako je to sve linux i ja mu verujem. Mislim da je ovo jedan od razloga sto su Rusi izabrali monolitno jezgro kernela. Odem na sajt alt linux i vidim ima linux i na Engleskom i obradujem se. Skinem neku vrziju 4 i bio sam ubedjen da je to poslednja verzija i probam da instaliram i nece. Probam lajv i nece. Odem opet i nadjem poslednju verziju 6.0.2. Ne pitajte kako sam pogresio! Opet krenem da instaliram i opet bag prilikom instalacije. Zakuje racunar i ceka da ga pomazim. Opet reset i sledeci put uspe. Posto nisam povezao windows i linux da me prilikom starta pita koji operativni zelim da pokrenem, ajmo opet instalacija. Naravno opet iz nekoliko puta pokusavam i uspeh. Neko vreme nisam mogao podici windows ali se to samo od sebe popravilo. Male cikice popravile ... Prvi start linuxa vidim slican kao i wondows. Svetli neka zuta lampica u sis treju, kaze treba abdejt linuxa. Na dva klika prosto ide abdejt, ne treba nista kucati neke naredbe rucno . Radi net sve namestio sam linux. Imam mozilu prosurfam malo, odusevljen. Jedva nadjem rezoluciju da podesim. Da nisam pre upotrebe procitao nesto o KDE ne bi nikad ni nasao. Mis leti prebrzo i to sam polusavao 10 minuta da nadjem i odustao. Promena teksta sa latinice na cirilicu nisam ni pokusavao. Zato i pisem na Eng latinici. Pokrenem neku igru koja je dolsla uz operativni, staru ko Grcka i vidim koci mnogo. Nemam AMD Ati drajver. Katalist sam pokusavao da instaliram bezuspesno. Ovo moje neznanje nema nikakve neze sa "kritikom" linuxa neog samo hocu da opisem kako jedan pocetnik kao ja pokusava koristiti linux. Odusevio sam se sa mogucnoscu koriscenja dva desktopa. Verovatno moze i vise. Kad sam pustio muziku na Amarok plejeru odusevio sam se. Imao sam osecaj da je zvuk na linuxu 100x bolji i jaci. Valjda podesavanje ekvalajzera i same zvucne kartice! Linux je i mnogo brzi od windowsa. Nakon nekog vremena koriscenja su me iznenadile stvari koje su mnogo proste za koriscenje. Samo kucanje naredddbe da se nesto instalira me mnogo podseca na komodor 64 i to mi je nekako mnogo seksi haha! E sad problemi i nedostaci. Ovaj linux zna da zabaguje i nesto nece da radi sve dok se restart ne odradi. Recimo amarok plejer zabaaguje neka opcija i dok se ne restartuje nece proraditi. Opcija za velicinu i sortiranje foldera u home pretrazivacu mi je zabagovala i sve radi samo to ne. Posle restarta sve u redu. Na linuxu mi se desava da su tasteri na "stasturi" nekako preosetljivi. Kucam normalno a on mi otkuca 3 ista znaka za redom. Kad kucam sifru za log moram dobro paziti. Ima podosta bagova ali sam ja prezadovoljan ovim do sad. Evo trazi opet abdejt! Mozda su Rusi sve ovo popravili sa novim abdejtom hahahaha Pozdrav i nemojte mnog da me kritikujete!
slavel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza
Pregled sa stablom odgovora Pregled sa stablom odgovora

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
dual boot - WinXP, Windows 8 i Kali linux technikum Slobodni softver 5 29.11.2013 23:25
Problem oko instalacije Linux Ubnutu-a zvicko Slobodni softver 14 10.8.2012 18:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Dvorak voli Linux laikexpert Slobodni softver 0 13.3.2009 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com